צור עימנו קשר

חדשות

קריית מלאכי מתביישת

תחקיר מיוחד ששודר השבוע בערוץ רשת 13 גולל שוב את 'פרשיית מוטי מלכה' וגרם לרבים מתושבי העיר לצאת בפומבי כנגד מועמדותו של ראש העירייה לשעבר לקדנציה נוספת. "איך יש לו אומץ להתמודד שוב. אם הוא יבחר זו תהיה חרפה לעיר שלי", כתבה אחת המגיבות. חברת המועצה מיכל מגן ציינה כי היא "הזדעזעה מהכתבה". ממטהו של מוטי מלכה בחרו שלא הגיבו לתחקיר, אך מקורביו הדפו את הטענות: "הכתבה לא חידשה דבר והדגישה את העובדה שאין שום מניעה שמוטי יתמודד לראשות העיר"

פורסם

בתאריך

קריית מלאכי חוזרת למאי 2012: תחקיר מיוחד שפורסם ביום שני השבוע בערוץ רשת 13 גולל לפרטי פרטים את פרשיית מעצרו של ראש העירייה לשעבר מוטי מלכה, והשיב את העיר לכותרות השליליות בלב הפריים טיים של הטלוויזיה הישראלית.
במהלך התכנית, שנמשכה כשעה וחצי, הובאו בשנית עדויותיהן של שתיים מהמתלוננות כנגד מלכה, אחת מהן בעילום שם ואילו השנייה, מירי פורסט, בפנים גלויות. "יש סיכוי שהאיש הזה הולך להיות ראש עיר שוב", אמרה בתחילת הכתבה פורסט. "זה נראה לי לא שפוי שאנשים בעיר יבחרו בן אדם שהואשם בהטרדות מיניות ובזה שניסה והצליח לגעת בנשים בניגוד לרצונן ולהשתמש בכוח שלו. נראה לי הזוי שבן אדם כזה שהואשם וקיבל במרכאות כפולות את העונש שלו יוכל ללכת ולהתמודד שוב כנבחר ציבור ואנשים ימחאו כפיים ויגידו זה בסדר".
בהמשך, הובאו עדויות של אשה נוספת וכן של עובדי עירייה ונבחרי ציבור שפירטו את תחושותיהם נוכח התמודדותו של מלכה, חלקם צולמו במצלמות נסתרות ואילו אחרים בפנים גלויות. "לצערי הרב הוא רוצה לרוץ שוב. ראש עיר לשעבר שהורשע בעבירות מין ובניגוד אינטרסים פשוט השיג עסקה טובה בפרקליטות ועכשיו מנסה להכתים שוב את העיר הזו. אני מרגיש בוש ונכלם שיש אנשים שחושבים להצביע בשבילו", אמר חבר המועצה לשעבר שאף התמודד במסגרת מפלגתו של מלכה, אברהם הרשקופ.
לקראת סיום הכתבה, העבירו חלק מהמרואיינות בה, בהן עורכת הדין לימור עמית פנקר, חברת הכנסת מיכל בירן והעיתונאית הבכירה מירב בטיטו- שהייתה בקשר רציף עם אחת המתלוננות, ביקורת קשה נוכח החלטת הפרקליטות שלא להטיל קלון על מלכה במסגרת הסדר הטיעון שנחתם עימו. "בסיפור הזה הפרקליטות פשטה את הרגל. השאירו אותי מדממת. והם הולכים לדרכם, כאילו, מדממת למוות. ולא רק זה, גם נותנים גושפנקא לכל הדברים שהוא אומר. הוא חופשי להגיד מה שבא לו. הטרידו אותו, עשו לו. זה פשוט לא יאומן", אמרה בהקשר זה אחת המתלוננת ששמה לא נחשף במסגרת הכתבה.

הרשת גועשת
מיד עם סיומה של הכתבה פנו תושבים וגולשים רבים אל הרשת החברתית והביעו את תחושתם נוכח התחקיר החמור, "אני במקומך מתחבא בקצה העולם ובטח לא מנסה לחזור לזירה הפוליטית", כתב למלכה אחד מהם. "אני לא מאמינה שהוא יבחר, אך אם חלילה זה יקרה זאת פשוט בושה וחרפה לעיר שלנו", הוסיפה אחרת, ונוסף קבע: "שוב קריית מלאכי בכותרות ולא מהסיבות הנכונות. לא מספיק כל מה שהוא עשה הוא עדיין ממשיך לבייש אותנו".
מנגד, הגיבו גולשים אחרים הנמנים בין תומכיו של מלכה וטענו כי הכתבה כשלעצמה לא חידשה דבר, "הוא נשפט כבר על מה שמצאו לנכון. בחוק ידוע שלא ניתן לשפוט פעמיים אדם על אותה עבירה. בפוליטיקה יביאו לכם חומר לעוס ויחכו שתבלעו אותו", הייתה לשון אחת התגובות, ואחרת קבעה: "בתור אחת שמכירה את מוטי מלכה אני יכולה להגיד שהוא איש שיודע לכבד אישה ולעזור לנזקקים ללא כל תמורה".

"הוא לא צריך להתמודד"
חברת המועצה מיכל מגן, שהתבטאה בעבר כאן ב"המקור" בנוגע לכוונתו של מלכה להתמודד על תפקיד ראש העירייה ("תעודת עניות למדינת ישראל"), שבה והדגישה את דעתה כי על מלכה להסיר את מועמדותו, וציינה כי הכתבה הבהירה את הצורך בבחירת האדם הראוי ביותר להנהגת העיר, "אני חושבת שמוטי מלכה לא צריך להתמודד. לא הפעם ולא בכלל. את תפקידו כאיש ציבור הוא עשה בצורה הרעה ביותר. אני מקווה שהוא יחזור בו מהתמודדות שלו ומייחלת לעתיד טוב יותר לקריית מלאכי. אני מאמינה שהיא בדרך הנכונה כרגע בהנהגה הנוכחית".
באשר לתחושתיה בעקבות הצפייה בתחקיר, אמרה מגן כי "זה היה מזעזע. לדעת שזה קרה בעיר שלנו, בלשכה, מקום שאני נמצאת בו די הרבה ורואה את הפעילות הענפה שיש שם. לדעת שהיא שימשה למעשים נוראים כאלו, לניצול כח וסמכות- זה אומר הכל. מפתיע אותי שיש אנשים ונשים שתומכים בו במירוץ לראשות העיר. זה בלתי נתפס בעיניי. אני מקווה שהם יגיעו להחלטה נבונה ב-30/10".
חבר המועצה דוד גלעם סיפר כי הוא טרם צפה בשידור התחקיר, אולם שמע אודותיו מחברים רבים, "לנו זה לא חידש, אבל זה מעורר את הרגשות שאולי נדמו קצת", אמר גלעם. "איך אמר הנביא ירמיהו? 'איש בחטאו ימות'. כל אחד והחטא שלו. כתושב העיר וכבן אדם זה לא עושה לי טוב ולא מכבד אף אחד מתושבי קריית מלאכי. אין ספק שזה לא הוסיף לנו כלום".
בוריס בורוכוב, ששימש בעבר כסגנו של מלכה, אמר כי הוא בטוח שהכתבה שודרה בעקבות הצהרתו של מלכה להתמודד לראשות העיר, "אני לא מבין למה הוא היה צריך את זה. לחשוף את עצמו ושוב להיכנס לפלונטר. מה שכן, מאשרים לו להתמודד ולכן הציבור צריך להחליט אם לבחור בו או לא. אני לא בוחר בו, אלא בללו זוהר".
לגבי תחושותיו מצפייה בכתבה אמר בורוכוב: "אני הייתי סגן ראש העירייה של מלכה. ביום בהיר אחד באתי לעירייה והכל היה סגור. הייתי לבד שם, זה לא דבר פשוט. היום לאן שאתה לא נוסע שואלים אותך שאלות בתור תושב קריית מלאכי והתחושה היא מאוד קשה, אבל אני לא יכול לשפוט אף אחד. במקום להבליט את מה שטוב פה זה מה שמכירים אצלנו".
אליאור עמר, שצפוי להתמודד למועצת העיר בבחירות הקרובות, אמר כי "במשך שנים ישבו חברי מועצה מסביב לשולחן העירייה, העלימו עין, היתממו וקשרו קשר של שתיקה אל מול סימני אזהרה בולטים וברורים, והכל כדי למנוע מהציבור להיחשף אל הדברים שהתרחשו בין כתליה". עמר הוסיף כי "אלמלא התערבות המשטרה, הדברים לא היו נחשפים ולא היינו זוכים להיוודע להתנהלות הבלתי ראויה שהתגלתה בזמן אמת במסגרת תחקירים עיתונאיים ובדיעבד גם במסגרת ממצאי חקירת המשטרה. ההתנהלות אליה נחשפנו שוב בתחקיר שפורסם, יחד עם אירועים אחרים שהתרחשו בעבר, ממחישה שוב את הצורך הגדול ברענון של המערכת הפוליטית בקריית מלאכי. הגיע הזמן שמסביב לשולחן העירייה יישבו אנשים שהדאגה העיקרית שלהם היא לציבור הרחב, שלא היו או יהיו חלק מקשר שתיקה ושיפעלו לבלימת מחדלים ושחיתויות בזמן אמת, במקום לעסוק במימוש אינטרסים צרים, אישיים ומשפחתיים".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.