צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

יזמים מתכננים לבנות מגדלים בני 19 קומות ויותר במרכז העיר

חברת בנייה שבבעלותה שטח של דונם וחצי במרכז העיר מבקשת אישור עקרוני לבנייה של שני מגדלים בני 19 קומות כל אחד. על מנת לממש את התכנית היא מקווה לשכנע את הדיירים המתגוררים בשטח הצמוד לחתום על תכנית פינוי-בינוי. רק לפני כחודש הגישו יזמי פרוייקט בניין 101 תכנית משלהם להגבהת הבניינים שהם עתידים לבנות ל-30 קומות. שתי התכניות הוסרו לעת עתה מסדר היום על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, שחייבה את היזמים להגיש תסקירים שיבחנו את ההשלכות על גודשי התנועה באיזור

פורסם

בתאריך

יזם נוסף מבקש לבנות מגדל רב קומות במרכז העיר: חברת הבנייה המקומית "י.ע.ו בע"מ", בבעלותו של הקבלן יעקב וקנין, הגישה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעירייה תכנית להקמת שני בניינים בני 19 קומות על שטח ברחוב בן גוריון בעיר, בו היה ממוקם עד לפני כשנתיים בניין מועצת הפועלים. עם זאת, הוועדה המקומית דחתה השבוע את הדיון בבקשה עד להגשת תסקיר תחבורתי מטעמה של החברה, שיבחן את ההשלכות על גודשי התנועה במרכז העיר, הגבוהים ממילא.

מדובר בשטח בן כדונם וחצי, עליו תכננה החברה בתחילה להקים מבנה בן 12 או 14 קומות לצד מרכז מסחרי. ואולם, במסגרת התכנון שואפת החברה להגדיל את זכויות הבנייה בפרוייקט באופן מהותי, באמצעות הרחבת השטח שעליו הוא יקום: על פי התכנית הראשונית שהגישה החברה, חלק מהפרוייקט שהיא עתידה להקים יהיה גם בשיטת "פינוי-בינוי", כאשר בניין הממוקם מאחורי ובצמידות לשטח הנמצא בבעלותה יפונה מדייריו וייהרס. שטח הבניין שייהרס וכן החנייה הצמודה אליו, בהיקף של כ-2.5 דונם בסך הכל, יועבר לבעלותה של החברה, שתקים עליו את גורדי השחקים ובסיום בנייתם תעניק לכל אחד מהדיירים שפונו דירה באחד הבניינים שתהיה גדולה יותר מהדירות אותן פינו בתחילה. בכך ירוויחו הדיירים נכס חדש ומודרני, השווה פי שניים לפחות מהנכס הנוכחי בו הם מתגוררים. החברה עצמה, מנגד, תוכל ליהנות מהגדלה משמעותית של מספר יחידות הדיור שתוכל לבנות על הקרקע.

לפי התכניות שהוגשו לוועדה, החברה מתכננת להקים מגדלים בעיצוב ייחודי. המגדלים העתידיים צפויים לכלול 16 קומות מגורים כל אחד, כאשר שניהם יהיו מעל קומה נוספת משותפת שתשמש כמרכז מסחרי פתוח הפונה לרחוב. שלוש קומות נוספות יוקמו לצורכי חנייה, מתוכן שתיים תת קרקעיות וקומה אחת נוספת שתשמש חנייה אף היא מעל הקומה המסחרית. בסך הכל, כאמור, יכללו המגדלים 19 קומות, מהן 17 מעל פני הקרקע. לפי ההערכות של גורמים באגף ההנדסה בעירייה, במסגרת התכנית החדשה תוכל החברה לבנות בין 150 ל-200 יחידות דיור במגדלים העתידיים, אם יאושרו. כיום התב"ע (תכנית בניין עיר) החלה על הקרקע אינה מאפשרת בנייה בסדר גודל כזה, ובכל מקרה תידרש החברה לפנות לאישור התכנית בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה.

ואולם, החברה טרם פנתה לדיירים עצמם בכדי לבקש את אישורם לקידום התכנית, והיא מעדיפה לקבל קודם לכן את אישורה העקרוני של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בטרם תחל בהליכי תכנון מפורטים, לרבות פתיחת משא ומתן מול דיירי הבניין. בחברה מאמינים כי ניתן יהיה לשכנע את הדיירים בנחיצות הפרוייקט וברווח הכלכלי שיפיקו מיישומו.

יש לציין כי על מנת שהפרוייקט יוכל לצאת אל הפועל תצטרך החברה להשיג את הסכמתם של 70 אחוזים מ-40 בעלי הנכסים המתגוררים במבנה, קרי: 28 מבעלי הנכסים יצטרכו לאשר בחתימתם את המיזם בכדי שניתן יהיה ליישם אותו. אלמלא תשיג החברה את החתימות הדרושות, היא תצטרך לחזור לתכנית המקורית, בו תתאפשר בנייה של בניין נמוך יחסית על השטח הנוכחי הנמצא בבעלות החברה.

לא הפרוייקט הראשון

הוועדה המקומית דחתה השבוע, כאמור, את הדיון בנושא עוד בטרם החל, והעבירה ל"י.ע.ו" דרישה להציג בפני חברי הוועדה מסקנות של תסקיר תחבורתי מקיף. לפי החלטת הוועדה, במרכז העיר ישנם כבר כיום עומסי תנועה ערים, ובנייה של מבנים נוספים, בוודאי רבי קומות כגון זה שמבקשת החברה להקים, עלולים להחריף את הבעיה באופן בלתי סביר. בחברה אמרו כי בכוונתם לבצע את התסקיר ולהגיש את מסקנותיו לוועדה כבר בשבועות הקרובים.

פרוייקט גורדי השחקים אותו מבקשת חברת "י.ע.ו" לקדם אינו הראשון במרכז העיר. רק לפני כשבועיים חשפנו כאן ב"המקור" כי חברת "זיו ישראל בע"מ" הגישה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה בקשה להגביה את שני המבנים שהיא מתכננת לבנות על השטח בבעלותה ל-30 קומות, מתוכן 5 תת קרקעיות. מדובר בשטח הצמוד למבנה 101 המיתולוגי, שנמצא בסטטוס "מיועד להריסה" כבר קרוב לשני עשורים.

גם במקרה הזה הוועדה הורתה ליזם להגיש תסקיר תחבורתי שיסקור את מצב התחבורה באיזור והשפעת הגדלת זכויות הבנייה על גודשי התנועה, כאשר בהקשר זה יש לציין כי המגדל שמבקשת חברת "י.ע.ו" לקדם את בנייתו נמצא בסמיכות לקרקע בבעלות חברת "זיו ישראל", דבר שעלול להשפיע על החלטת הוועדה. החברה טרם הגישה תסקיר כפי שהתבקשה, אך בכל מקרה, גם אם לא תאושר בקשתה להגבהת המבנים, כבר כיום חלה על הקרקע תכנית המאפשרת בנייה לגובה משמעותי יחסית של עד 18 קומות, מתוכן 16 מעל לפני הקרקע.

אם גורדי השחקנים הללו אכן יאושרו לבסוף על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, הרי שהם יצטרפו למגדלים העתידים להיבנות בשכונת "כרמי הנדיב" (לשעבר אחוזת רוטנר) הנבנית בימים אלו בחלקה הדרומי של העיר. ב"כרמי הנדיב" צפויים להיבנות מגדלים בגבהים שונים, כאשר הגבוהים שבהם יהיו בני 21 קומות מעל לפני הקרקע. כעת, עושה רושם שהיזמים מתחרים ביניהם מי יקים את המגדל הגבוה ביותר בעיר. נכון להיום שלושה יזמים מתחרים על התואר הזה, כאשר רק אלו של "כרמי הנדיב" כבר מחזיקים בידיהם תכנית בנייה מאושרת.

האם גם שני היזמים האחרים יצליחו להשיג את האישורים המיוחלים, במה שישנה את קו הרקיע של קריית מלאכי לחלוטין? ההחלטה נתונה לחברי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, שייתכן ויצטרכו לתת משקל גם לקביעת משרד הבינוי והשיכון כפי שבאה לידי ביטוי בדוח מבקר המדינה שעסקה בתכנון שכונת "כרמי הנדיב". לפי אותה קביעה, גורדי שחקים בגבהים המבוקשים על ידי היזמים אינם מתאימים לאופייה של קריית מלאכי, וישנו ספק אמיתי בנוגע להיתכנותם הכלכלית. "אם היזמים רוצים, למה שלא ניתן להם? גם בתל אביב יש מגדלים גבוהים בצמידות אחד לשני ואף אחד לא חושב שזה לא בסדר", אמר השבוע אחד מחברי ועדת התכנון והבנייה, "הסיכון הכלכלי בסוף נמצא רק בידיים שלהם. הצורך היחידי שלנו הוא להבטיח שהגודש התחבורתי יהיה סביר וסביל". לדבריו, אחת האפשרויות שנבחנות היא שבתמורה לאישור התכניות יחוייבו היזמים בבנייה של חניון תת קרקעי בתחומי הפרוייקטים, כאשר אלו ישמשו את הציבור הרחב.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

הקרב על החנייה

גבריאל אדינייב, תושב העיר בעל 105 אחוזי נכות, פנה לעירייה בבקשה לקבל חניית נכים מסומנת סמוך למקום מגוריו- אולם סורב בטענה שבחצר ביתו ישנה חניה מאושרת בטאבו: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה", אמר אדינייב. העירייה בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב הוא אינו זכאי על פי חוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור"

פורסם

בתאריך

על ידי

ועדות שונות של הביטוח הלאומי קבעו והכריעו כי גבריאל אדינייב, תושב קריית מלאכי המתגורר בשכונת חב"ד בעיר, הוא נכה 105 אחוזים. אם כך, מדוע עיריית קריית מלאכי ממאנת מלהעניק לו את מקום החנייה לנכה כמתבקש על פי החוק? אם תשאלו אותו, כנראה שמדובר בזלזול של ממש.

נכותו של אדינייב מתאפיינת בעיקר בפלג גופו העליון, מה שמקשה על הליכתו וניידותו. לדבריו, הוא פנה לפני מספר חודשים אל העירייה בבקשה לקבל את חניית הנכה המגיעה לו על פי חוק בסמוך לביתו- אולם שם, כך לטענתו, החל שלב ההתחמקויות: "פניתי בתחילה לראש העיר אליהו זוהר, שהבטיח לי שיטפל בזה תוך ימים ספורים ושבעירייה ידאגו לחניית נכים עד 200 מטר מהבית, כפי שכתוב בחוק. לצערי זה לא קרה", סיפר אדינייב בשיחה עם "המקור" השבוע, והוסיף: "מאז אותה הבטחה לא קרה שום דבר. עד היום אני מחכה לחניה".

אלא שאדינייב לא התייאש, וחזר ללשכתו של ראש העירייה בשנית- שם קיבל לטענתו תשובה שונה לחלוטין, "אמרו לי שאין אפשרות לתחום חניה בסמוך לבית מכיוון שיש דיירים מסביב שדורשים חניות גם הם", אמר אדינייב, שציין כי זוהר הבטיח לו שוב באותו מעמד שידאג לטפל בבקשתו לחנייה.

"עבר מאז הרבה מאוד זמן. אותי לא מעניין מה קורה עם הדיירים האחרים. אני נכה לא מרצון. אם בביטוח הלאומי קבעו שאני נכה ושמגיעה לי חניה מדוע בעירייה ממשיכים לטרטר אותי? יש לי את כל המסמכים כך שאני לא מבין למה בעיריית קריית מלאכי מחליטים להתעלם מהבקשה הכל כך בסיסית שלי", תהה אדינייב, שציין כי בעיית החנייה הופכת עבורו חמורה שבעתיים בשל היותו מתגורר בסמוך למתחם האירועים חמ"ה שבשכונת חב"ד בעיר, "בימים בהם יש אירועים אני נאלץ לחנות בכניסה לשכונה וללכת את כל הדרך הביתה ברגל, משימה שעבורי היא כמעט בלתי אפשרית", הוסיף אדינייב בכאב.

אלא שעל העירייה בקשתו של אדינייב לא עשתה רושם, ובחודש נובמבר האחרון היא שלחה אליו מכתב רשמי שמבשר לו כי הוא לא זכאי לקבל חניה בסמוך לביתו: "הבקשה שהגשת נבדקה והוחלט שאינה עומדת בקריטריונים כפי שהעירייה פרסמה. לצערנו בקשתך נדחית כיוון שיש לך חניה מאושרת בחצר הבית ומאושרת על ידי הטאבו", נכתב שם. אדינייב לעומת זאת, לא מבין על איזה חניה העירייה מדברת: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה".

גם ילדיו של אדינייב, שמלווים את אביהם בניסיונותיו לקבל את חניית הנכה לה הוא זכאי לטענתו על פי חוק, מספרים על יחס מזלזל מצידה של העירייה. בתו, אנג'לינה, מספרת כי אחד מאנשי העירייה אף הגדיל לעשות והטיח בפני אביה כי לא משנה מה יקרה- הוא ידאג אישית שאביה לא יקבל את חניית הנכה. "אני לא אחשוף את שמו כדי לא להביך אותו, אבל מסתבר שחלק מהאנשים החליטו משום מה להפוך את הטיפול בנו לאישי", אמרה השבוע אדינייב, שהוסיפה: "ניסינו לפנות בדרכים נעימות וכרגע לא קורה עם זה שום דבר. במידה ובעירייה יחליטו להמשיך בגישה הזו נשקול את המשך צעדינו, לרבות פניה דרך בית משפט. אם בעירייה לא יתפכחו וידאגו להקצות לאבא שלי חניה כפי שמגיע לו בחוק אני מניחה שנפנה לערכאות משפטיות", סיכמה.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב, הוא אינו זכאי על פי החוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור ובאם יוגשו המסמכים הרלוונטיים, יתקיים דיון נוסף".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

המראה בסימן שאלה: משרד הפנים הקפיא העברת תקציבים לעירייה לאחר שלא עמדה ביעדים שהוצבו לה

מיליוני שקלים שהעירייה הייתה אמורה לקבל ממשרד הפנים לא הועברו, לאחר שהמשרד קבע כי העירייה לא עומדת ביעדי התכנית השאפתנית. בעקבות אי העברת הכספים הורה החשב המלווה לעצור את כל הזמנות העבודה, ונמנע מחתימה על התחייבויות כספיות. גורם בכיר: "במשך ימים ארוכים לא אישרו לנו להוציא אפילו מאה שקל". העירייה בתגובה: "מדובר בשינוי סעיף אחד בהסכם. נעשים מאמצים כדי לחזור למתכונת המקורית"

פורסם

בתאריך

על ידי

משרד הפנים הקפיא העברה של מיליוני שקלים שהובטחו לעיריית קריית מלאכי כמענקים לאחר שנמצא כי העירייה לא עמדה ביעדי תכנית ההמראה עליה חתמה. כך נודע ל"המקור". בעקבות זאת, הורה החשב המלווה מטעם המשרד לעצור באופן מוחלט את כל הזמנות העבודה העתידיות, ונמנע מחתימה על התחייבויות להוצאות כספיות. בעירייה טוענים כי מקור הקפאת הכספים נעוץ בשינוי סעיפים בתכנית ההמראה, וכי הם פועלים מול משרד הפנים לשם העברת הכספים כפי שנקבע בתכנית.
תכנית ההמראה נחתמה לפני כחצי שנה, בנוכחותו של שר הפנים אריה דרעי, שהגיע לביקור מיוחד בעיר. לפי התכנית, שמתפרסת על פני שש שנים, אמורה לקבל העירייה עשרות מיליוני שקלים במענקים ובהלוואות ארוכות טווח, וזאת לצורך התפתחותה, בין היתר בנוגע להיקפי האוכלוסייה החדשה שצפויה להגיע להתגורר בעיר בשנים הקרובות. חלק ניכר מהתקציב של התכנית – 25 מתוך 73 מיליון שקלים – מופנה לטובת קליטת האוכלוסיות החדשות, וכן לטובת המשך פיתוח ואכלוס איזור התעשייה החדש בתימורים. במסגרת התכנית התחייבה העירייה לשורה ארוכה של צעדים לטובת התייעלותה, צמצום הוצאות בלתי רצויות וכן הגדלת נטל המס על תושבי העיר. כך למשל התחייבה העירייה להרחיב את מערך החנייה בתשלום, להגדיל את היקפי ההכנסות מדוחות וקנסות חנייה וכן להטיל לכל המאוחר עד יוני 2019 מס שילוט על כלל העסקים בעיר. כל מהלכים אלו צפויים להכניס לעירייה, במצטבר ולאורך 6 שנות התכנית, מיליונים רבים של שקלים.

עירייה בהקפאה


אלא שלמרות התכניות הגרנדיוזיות, במציאות נתקלת העירייה בקשיים רבים. "חתמנו על התכנית בלי לדעת האם אנחנו באמת יכולים לעמוד ביעדים", אמר גורם בכיר מאוד בקואליציה השבוע. "עכשיו אנחנו נתקלים בתוצאות של זה".
התוצאות עליהן מדבר הגורם הבכיר בקואליציה הן כאמור הקפאת העברת הכספים מטעם משרד הפנים. לפי מידע שהגיע לידי "המקור", במשרד הפנים לא רוו נחת מהתנהלות הדברים, ומהעובדה כי העירייה אינה עומדת ביעדים שהוצבו לה. בעקבות זאת הורה מנכ"ל המשרד על הקפאת העברת תקציבים בסך מיליוני שקלים לטובת העירייה. "היינו צריכים לקבל שישה מיליון שקל וקיבלנו רק שני מיליון", אמר גורם פוליטי הבקיא בפרטים. "החשב המלווה אמר שהוא לא מאשר הוצאה של שקל עד שלא פותרים את הבעיה הזאת". לדברי הגורם, מספר רב של יחידות דיור בשכונות החדשות לא אוכלסו במועד אליו התחייבו בעירייה, דבר שבין היתר גרם גם הוא להקפאת העברת התקציבים.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "תכנית ההמראה בגובה כ-75 מיליון שקלים הינה תכנית כלכלית מקיפה הכוללת השקעות בחינוך, תשתיות, נגישות טכנולוגית, סביבה ירוקה ועוד. לאור עמידה בכל היעדים, עיריית קרית מלאכי קיבלה לאחרונה את הכספים לשנת 2017 במסגרת התכנית. בשל בקשה של פקידים במשרד הפנים לשינוי סעיף אחד בהסכם, נעשים מאמצים מול הדרג הבכיר כדי לחזור למתכונת המקורית ולא לפגוע במסגרת התקציב. קרית מלאכי פועלת בשנים האחרונות מתוך אחריות כלכלית ואיזון תקציבי ונמשיך באותה הדרך".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עיר מתחדשת

עבודות ההקמה של הטיילת בשכונת גבעת הסביונים הסתיימו- אך זו צפויה להיחנך רק בחודש אוגוסט לאחר הקמתו של מגרש הקטרגל בשכונה. בתווך, נמשכות העבודות לשיפוץ הטיילות המקיפות את העיר. גם מגרש הקטרגל המיוחד בשכונת קיבוץ גלויות יפתח בקרוב

פורסם

בתאריך

על ידי

הסתיימו העבודות להקמת הטיילת החדשה בסמוך שכונת גבעת הסביונים. הפרויקט, שעלותו נאמדת בכשבעה מיליון שקלים וגודלו משתרע על פני קילומטר וחצי, כולל בתוכו שטחי דשא גדולים, מסלולי אופניים, עמדות מנגל ומתקני שעשועים לילדים.
הטיילת בגבעת הסביונים היא הטיילת הראשונה מבין שלוש שצפויות לחדש את פניה של העיר, כאשר השתיים האחרות מצויות בימים אלו בהליכי שיפוצים ופיתוח והן צפויות להיחנך לקראת סוף השנה האזרחית. בסופן של העבודות, יחוברו הטיילות ויכללו שביל אופניים המקיף את העיר.

עם סיום הקמת הטיילת החלו בעירייה לפעול על מנת לסיים את הליך הקמתו של מגרש הקטרגל הסינתטי בגבעת הסביונים, ושלחו צוותים שינקו את השטח סביב ערוץ נחל האלה העובר בסמוך לטיילת ואמור להוות חלקה מנופה העתידי, "העיר מתחדשת. אנחנו הולכים לחבר את כל העיר בשבילי אופניים, שיתחילו בגבעת הסביונים ויסתיימו בשכונות החדשות שנבנות כרגע בדרום העיר", אמר בעבר ראש העירייה אליהו זוהר.

פארק השעשועים בטיילת החדשה

כאמור, בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים התבצעה בו זמנית עם שיפוץ הטיילות הקיימות לאורכן של היציאות המערביות מהעיר שנבנו לפני קרוב ל-20 שנים- מאזור בית הספר 'הראל' ועד תחנת הדלק פז- ביציאה משכונת קיבוץ גלויות. "עלות פרויקט השיפוץ הינו שלושה מיליון שקלים, רוב הכסף גוייס ממשרד הבינוי והשיכון ומכספי תרומות. עיצוב החלק המערבי של הטיילת יהיה למעשה המשך מדויק של חלק אחר שלה שכבר הושלם לאורכה של שכונת 'המחנה' החדשה", אמר זוהר במהלך סיור שנערך בשבועות האחרונים בטיילת החדשה.

מגרש אירופאי בסן דייגו

נוסף לטיילת, בעירייה יכולים להציג לראווה גם את מגרש הקטרגל המיוחד שנבנה בשכונת קיבוץ גלויות.
כזכור, לפני כחודשיים הודיעו בעירייה כי הושג תקציב מיוחד לטובת פירוק המתקן הישן בשכונת קיבוץ גלויות והקמת מתקן אירופאי חדיש בחסות "הטוטו".
במהלך העבודות, שהתקיימו באינטנסיביות, נשמעו קולות של תושבים שונים שטענו כי מדובר בפגיעה במרחב הציבורי והקטנת המעברים להולכי הרגל המבקשים לצאת ולהיכנס לשכונה. בעירייה מנגד, השיבו כי מדובר בדרישות הטוטו המפורטות בתקן של התאחדות הכדורגל העולמית, וטענו כי אין באפשרותם לשנות את מידות המגרש, "המגרש החדש יהפוך לפנינה של השכונה וסביבו יוקמו ספסלי ישיבה, הצללה ומתקני ספורט ושעשועים לילדים", אמר השבוע גורם בעירייה.
עתה ממתינים תושבי השכונה לפתיחת השערים של המגרש, שעשוי להפוך למוקד עלייה לרגל בקרב חובבי הספורט המקומיים.

לחץ להמשך קריאה