צור עימנו קשר

קהילה

קטונתי מכל החסדים

כבר 11 שנים שמני עזריאל, ממקימי סניף איחוד הצלה בקריית מלאכי, מנהל את הסניף המקומי בהתנדבות. רגע לפני חג הכיפורים, אחד הימים הכי עמוסים בשנה, ערכנו איתו ראיון קצר על התפתחותו של הארגון, העבודה היומיומית האינטנסיבית, ההתמודדות עם הזירות הקשות אליהן נחשף והפידבקים מהמטופלים ובני משפחותיהם. "את החולה לא מעניין מאיזה ארגון אנחנו. הוא רוצה שנציל לו את החיים- וזה מה שאנחנו עושים"

פורסם

בתאריך

מני עזריאל וכ-5000 מתנדבי ארגון 'איחוד הצלה' הפרוסים ברחבי הארץ דרוכים. בכל זאת, היום הנחשב לקדוש ביותר בשנה עבור כל יהודי הוא למעשה אחד הימים הכי עמוסים בשנה של מתנדבי הארגון הייחודי- שחרט על דגלו מתן שירותי עזרה ראשונה לכל דורש.
'איחוד הצלה' הוקם בשנת 2006, ואיגד למעשה מספר ארגונים דומים שפעלו ברחבי הארץ והעניקו טיפול רפואי ראשוני לחולים ופצועים. כיום, כאמור, הוא מונה כ-5000 מתנדבים מכל רחבי הארץ, בהם פרמדיקים ורופאים מכלל העדות והמגזרים, "רוב המתנדבים בארגון הם חרדים, אבל יש אצלנו גם חילונים, דתיים, ערבים ויהודים", מספר מני עזריאל, יו"ר סניף קריית מלאכי של 'איחוד הצלה' ואחד ממקימיו, "כולם מבינים את הצביון של הארגון ואת המטרה בשמה כל אחד מאיתנו החליט לפעול תחתיו- והיא לתת מענה ראשוני לאזרחים".
עזריאל בן ה-38, נשוי ואב לארבעה ילדים, הוא בנו של הרב יצחק עזריאל, רב שכונת 'גן שמואל' בעיר. הוא עוסק בתחום למעלה מ-16 שנים, ומנהל את הסניף המקומי כבר 11 שנים בהתנדבות מלאה, "יש לי חברת אמבולנסים פרטית ואני עוסק בהדרכות של עזרה ראשונה", מספר עזריאל, שמסביר איך הוא מצליח לשלב בין העבודה השגרתית לבין ההתנדבות בשורות הארגון, "לשמחתי, הארגון פועל בצורה מסודרת. היררכיה שמקלה על כולם, כמו בכל ארגון. אני מכהן כיו"ר הסניף, ויש לי סגן, בועז שרון, שמקבל את המטלות ומפזר אותן בצורה מיטבית. יש גם אחראי ציוד ורכז מבצעים. לכל אחד יש את התפקיד שלו".
הקריאות מגיעות ישירות אליכם?
"ישנן שתי דרכים שכיחות: הראשונה היא פנייה של אזרחים למוקד 1221 של איחוד הצלה ממנו מגיעות אלינו הקריאות, ואילו השנייה היא דרך הפניות למד"א. משרד הבריאות חייב את מגן דוד אדום להזניק אותנו כדי שהכונן הכי קרוב יגיע, ולכן כל קריאה מגיעה לכל המתנדבים. יש לנו מכשיר חדש, סוג של מירס מתקדם, דרכו אנחנו מדווחים בזמן אמת".
הזכרת את מד"א. לא הרבה מבדילים בין שני הארגונים, למרות שהם שונים. אפשר לומר שיש אפילו סוג של יריבות בין השניים.
"אני בא ממד"א, מתנדב במד"א ומכיר את היריבות הזו, במרכאות כפולות כמובן. את החולה או הפצוע לא מעניין איזה חובש מגיע, הוא לא קורא מאיפה אני או מסתכל לי על המדים. אנחנו מגיעים נטו כדי להציל חיים ולא מחפשים קרדיט או כותרות. אני חושב שהציבור כבר מכיר אותנו ואת היכולת שלנו לתת מענה. אנחנו משתדלים גם להיות מעורבים חברתית, כמו למשל ביום קהילה-משטרה האחרון במהלכו הצגנו את הארגון שלנו למבקרים, הסברנו איך פועלת רשת המתנדבים העצומה הזו ועשינו שיעור קצר בעזרה ראשונה".
כמה מתנדבים יש נכון להיות בקריית מלאכי?
"לפני 11 שנים התחלנו עם שלושה מתנדבים, והיום ברוך ה' ישנם כבר 32 כאלה שעוזבים לפעמים את העבודה או המשפחה כדי להציל חיים. ישנם בעיר שלושה מתנדבים רכובים על אופנועים, ועוד אחד נוסף שקיבל אופניים חשמליים של איחוד הצלה. שאר המתנדבים עושים את זה ברכבים הפרטיים שלהם, ומחזיקים בציוד הכי חדיש ומתקדם. כל המתנדבים גם מצוידים בדפיברילטור (מכשיר למתן שוק חשמלי ללב). יש בינינו חובשים, פרמדיקים ורופאים".
אני מניח שתמיד צריך יותר.
"כמובן. במשמרת שגרתית כאן בקריית מלאכי, בעיר המונה 25 אלף תושבים ועוד מספר דומה בישובים מסביב, יש רק אמבולנס אחד שנותן מענה. מספיק שהוא פינה תושב אחד לבית החולים קפלן, אסותא או ברזילי- ונותרנו ללא מענה רפואי. המשמעות היא שאין אמבולנס בחצי שעה-שעה הקרובות. כל הפעילות הזו בעצם נופלת על המתנדבים, ואנחנו רואים את זה יום-יום בעיר. כל מקרה אנחנו מגיעים ראשונים ונותנים מענה ראשוני".
שמענו שלאחרונה גם חנכתם את "בית המתנדב" בעיר.
"אכן, חנכנו את המבנה באזור התעשייה והוא המענה הטוב ביותר שיש על מנת להעשיר את המתנדבים בעזרת השתלמויות וקורסים מקצועיים. אנחנו גם מתכוונים לפתוח מיד אחרי החגים קורס חובשים לתושבי הקריה והסביבה, ומודעים לביקוש ההולך וגובר ללמוד את התחום הכל כך חשוב הזה".
אתה מרגיש שהציבור מעריך את העבודה?
"לגמרי מעריכים. אנחנו כמובן לא מחפשים את זה, אבל בשטח אתה מרגיש שהמטופל ובני המשפחה שלו מעריכים את מה שאתה עושה. שאתה בא לבן אדם ואתה בעצם "המושיע" שלו אז הוא והקרובים אליו מודים לך. בכל זאת, אנשים מחכים המון זמן לאמבולנס, תחשוב כמה זמן היו צריכים לחכות בלעדינו".
ציינת קודם שיש בארגון הרבה חרדים. כולם זמינים גם בימי שבת ובחגים?
"24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע. מורי ואבי, הרב יצחק עזריאל שהתמנה לאחרונה לרב הסניף המקומי, מכוון שהכל ייעשה על פי ההלכה. זה אומר כמה שפחות לחלל שבת, אבל כמובן להציל חיים- שזה מעל הכל".
איך מתמודדים עם חשיפה לזירות קשות? איך ממשיכים משם הלאה?
"זו שאלה שהארגון מתמודד איתה כמעט כל יום. לשמחתי, ברוך ה', הוקמה אצלנו 'יחידת חוסן', שתפקידה לתת מענה נפשי למתנדבים ולסובבים אותם. קח למשל את מבצע 'צוק איתן'- יש חברה שפשוט נכנסו לטראומה. במקרים יותר חריגים, כמו התאבדויות לא עלינו, ישנו צוות של עובדים סוציאליים שמגיעים להעניק טיפול בהתנדבות. מעבר לכך, גם אנחנו המתנדבים מאוד עירניים אחד לשני, ומשתדלים להבחין האם החבר שלנו הושפע מאירוע מסוים- ולעזור לו".
מה תרצה לאחל לתושבי קריית מלאכי והסביבה לקראת השנה החדשה?
"שתהיה לנו כמה שפחות עבודה. חשוב לי שהתושבים ידעו שאנחנו כאן בשבילם, נותנים מעצמנו כדי להעניק מענה ראשוני ומהיר לכל צרה שלא תבוא. שישננו את מספר המוקד (1221) ויפנו אלינו ללא היסוס. כל שנייה עשויה להציל חיים. מעבר לכך כמובן, אאחל לכולם שנה טובה ומבורכת, וגמר חתימה טובה".

עזריאל על קטנוע ההצלה. "מאחל לנו כמה שפחות עבודה"

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.