צור עימנו קשר

חדשות

צוות לעניין

פורסם

בתאריך

לדיירים הצעירים בבניין 248 בשכונת ויצמן נמאס מההזנחה רבת השנים. אחרי שנואשו מהפניות לגורמים עירוניים, הם החליטו לעשות מעשה, רכשו ציוד מכספם הפרטי ושיפצו את מרחב הכניסה. אליאור עמר ולאה גורליק הצטרפו אליהם, התרגשו, וחזרו עם רשמים חיוביים. עכשיו נותר לקוות שזו לא תהיה היוזמה האזרחית האחרונה מצד תושבים

צעירי בניין מספר 248 שבשכונת ויצמן ישבו בתקופה האחרונה במספר הזדמנויות בחצר הבניין ותהו לעצמם כמה זמן עוד יימשך המצב אליו הם התרגלו במשך שנים ארוכות. הם הביטו סביב וראו קירות מלאים בכתובות גרפיטי, מפגעי בטיחות בכל פינה וגופי תאורה הרוסים שבעקבותיהם סביבת הבניין לוטה באפלה במשך כל שעות הערב והלילה. ראו – והחליטו שהם באים כדי לשנות. בתוך עשר שעות עבודה בלבד הם צבעו, האירו, טייחו ושיפצו את קומת הלובי בבניין, שקיבל פנים חדשות לגמרי.

"כל כתובות הגרפיטי שעל הקירות הן כתובות שאנחנו, בתור ילדים, ריססנו", אמר לנו מינילק דסטה, בן 25, כשבאנו לבקר במקום בעת ביצוע העבודות. "בתור ילדים ובגילאי הטיפש-עשרה השתובבנו, עשינו קצת שטויות, ועכשיו, ממרום גילנו, החלטנו לעשות מעשה כדי לשנות את המציאות שדיירי הבניין הזה חיים בה כבר יותר מידי שנים", מוסיף דסטה, המתגורר בבניין עם הוריו מאז ילדותו.

הרעיון לקדם את יוזמת השיפוץ נוצרה במקרה לחלוטין בעת "ישיבת צוות" שערכו כמה מחברי הילדות שגדלו יחד בבניין. "זה התחיל בשיח פשוט בנינו והתפשט כמו אשר בשדה קוצים", הסביר אווקה מנגיסטו, שכמו יתר חבריו, בילה את שנות ילדותו בבניין. "חשבנו והחלטנו לקחת יוזמה חברתית שלנו, כצעירים בשכונה, והיא לשפר את פני הבלוק שהוא למעשה הבית שלנו. שלושים שנים שאנחנו גרים כאן ועד היום לא נעשה כלום ושום דבר על ידי גוף כזה או אחר, ולכן אנחנו לא מוכנים לחכות ולהמתין עוד, אנחנו פשוט עושים", הוסיף מנגיסטו וכתב בחשבון הפייסבוק שלו, בפוסט שזכה לפופולאריות רבה.

dsc_8398

במהלך השיפוצים. "החלטנו לא לחכות יותר"

בהעדר מימון חיצוני ולאחר שאמרו נואש מפניות מוקדמות לגורמים עירוניים שונים, כל אחד מחברי הקבוצה הוציא מכיסו סכומי כסף שונים, ויחד עם שכנים נוספים שהחליטו להירתם ולתרום כיכולתם למיזם המיוחד – הם רכשו ציוד הנדרש לעבודתם. גופי תאורה, פחי צבע, מברשות וציוד חשמלי – הכל כדי להפוך את המקום שבו הם מתגוררים לכזה שנעים לחיות בו. ביום חמישי שעבר, חול המועד סוכות, הם התאספו בחצר הבניין, לבושים בגדי עבודה ומצויידים בכלי עבודה ויצאו לדרך. הקירות נצבעו, המפגעים החמורים פונו, התאורה חזרה להאיר, כאשר כל אחד תורם מכישרונו למען המטרה. עיניים סקרניות צצו מכל עבר, שכנים מבניינים סמוכים כבר הביעו את רצונם כי החבורה המגובשת והנמרצת תגיע ותעתיק את היוזמה גם אצלם.

"במבחן התוצאה, עמדנו בציפיות שלנו", אמר מנגיסטו. "ההתגייסות וההירתמות נעשתה ברמה הגבוהה ביותר, ולכל אחד מחברי הצוות מגיע שאפו גדול". לדבריו, תוך כדי העבודה צצו סוגיות בלתי מתוכננות, שגרמו להם להוציא כספים נוספים מכפי שתכננו בתחילה עבור השיפוץ, אולם הם עשו זאת באהבה ובגאווה. "התגובות שקיבלנו בתחילתו ובמהלך העבודה ולאחר מכן היו מעל ומעבר. בראש ובראשונה מההורים שלנו, השכנים שלנו, החברים והסביבה, וההוכחה היא שהגיעו לעזור לא מעט חברה על מנת לקדש את המטרה. כמובן לאורך כל היום התגובות ברשת החברתית על כל רבדיה היו מדהימות ומרתקות ומאוד מחממות את הלב".

בשעות הערב, לאחר שסיימו את עבודות השיפוץ וצילמו את התוצאות לפייסבוק, הם ישבו לצד הסוכות וסיכמו ביניהם את התקופה והיום המיוחדים שעברו עליהם ובעיקר היו גאים בעצמם. תמונות מהיוזמה הציפו את הרשתות החברתיות ואנשים מכל הארץ התעניינו בחבורת הצעירים שהחליטה לעשות שינוי.
זה עוד לא הסוף ויש עוד מפגעים רבים לתקן. ראש העירייה, אליהו זוהר, מלווה בחבר המועצה שי סיום, הגיע למחרת לבניין על מנת לראות את הנעשה בשטח, והצעירים הביעו תקווה שאולי הפעם, לאחר שהתחילו במשימה, מישהו ידאג גם לסיים אותה. לרווחת המבוגרים והילדים בבניין, וכמובן שלהם.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.