צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

פשיטת פתע במושב: "איזור תעשייה פיראטי"

כשהם מלווים בכוחות משטרה גדולים הגיעו פקחים מרשות מקרקעי ישראל, בשיתוף משרדי הפנים, האוצר, איכות הסביבה וגורמי ממשל נוספים לשדה עוזיהו וערכו במקום מבצע אכיפה ענקי וחסר תקדים, בו נחשפו עבירות מקרקעין, מס, זיהום קרקע ושימוש בחלקי רכבים גנובים – בהיקף "חריג ביותר". ברמ"י הבהירו: "צפויים מבצעים נוספים"

פורסם

בתאריך

את המראות בבוקר יום שלישי בשבוע שעבר לא ישכחו תושבי המושב שדה עוזיהו זמן רב: פשיטה המונית של מאות אנשי ממשל במבצע אכיפת דיני המקרקעין, המס והסביבה הממוקד הגדול ביותר מאז ומעולם – כך על פי הצהרת הרשויות עצמן.

לא פחות מ-12 זרועות ממשלה שונים, הכוללים את מנהל מקרקעי ישראל, פרקליטות מחוז דרום, משטרת ישראל (כולל פעילות מיוחדת של להב 433), הסיירת הירוקה, משרד הפנים, המשרד להגנת הסביבה, כבאות והצלה, חברת החשמל, ביטוח לאומי ורשות המיסים היו רק חלק מהגופים שלקחו חלק במבצע, שההיערכות אליו התקיימה במשך שבועות ארוכים קודם לצאתו אל הפועל. בסיום המבצע הגדירו ברשות מקרקעי ישראל (לשעבר המנהל) את המבצע כמקיף ביותר שנעשה אי פעם, ואת התוצאות שהתגלו בו כ"יוצאות דופן בחריגותן". על פי הרשות, בכ-85 אחוזים מהמשקים בשדה עוזיהו ישנן חריגות בנייה ועבירות מקרקעין בהיקפים משמעותיים במיוחד. "זה פשוט הפך להיות איזור תעשייה פיראטי בתוך יישוב", אמר גורם ברשות.

על פי הודעת הרשות, במהלך מבצע האכיפה נחשפו עבירות בנייה בוטות ונרחבות ושימושים מסחריים, בניגוד לחוק, בקרקעות שייעודן חקלאי. החשדות שנבדקו במהלך המבצע, בו פעלו כוחות האכיפה אל מול בעלי משקים רבים שבהם בוצעו חיפושים באמצעות צווים מנהליים ושיפוטיים, כללו עבירות של שימוש חורג בקרקע חקלאית למטרת מסחר ותעשייה, בנייה בלתי חוקית ואף חשד לאחזקת חלקי רכבים החשודים כגנובים. הרשות אמרה כי במהלך המבצע נאספו ראיות המוכיחות הפרות נרחבות של חוקי התכנון והבנייה, על השימושים האסורים בקרקע, שהיו בהיקף בלתי נתפס של 400 דונמים. על פי הממצאים, על השטחים הוקמו מסגריות, עסקים למכירת חומרי בניין ועסקים רבים נוספים. "זה היה מבצע ראשון מסוגו וחריג מאין כמותו", אמר בשיחה עם "המקור" תום וגנר, יועץ התקשורת של הרשות למקרקעי ישראל. לדבריו, לאחר איסוף הראיות, תעבור כעת הפעילות לרמה המנהלית והמשפטית, במסגרתה יינקטו פעולות נגד מפירי החוק בהתאם אליו. וגנר ציין כי הערכת הרשות, המבוססת על מבצע האכיפה ועל מידע מודיעיני, היא כי ברובם המוחץ של המשקים במושב ישנם חריגות בנייה ועבירות מקרקעין בהיקפים נרחבים במיוחד. ברשות הגדירו את שדה עוזיהו כ"איזור תעשייה פיראטי שלם".

במהלך המבצע נחשפו גם עבירות מס שונות, בהן העלמת הכנסות ואף אי דיווח על קיומם של עסקים. המשטרה הירוקה, שלקחה אף היא חלק בפעילות, הטילה קנסות בגין זיהומי קרקע נגד בעלי משקים, והתריע בשני מקרים על האפשרות לפתיחת הליכים פליליים בעקבות העבירות שהתגלו בתחום הזיהום. רשות הכבאות וההצלה מצאה כי אף לא אחד מהעסקים שפעלו ביישוב עמדו בתנאים לצורכי קבלת רישיון עסק, ובאחד המשקים אף נחשף מקרה של גניבת חשמל גדולה ממקור חשמל ציבורי. גם הזנחה קשה של בעלי חיים התגלתה בחלק מהמשקים. במהלך המבצע נרשמה פעילות של יחידות משטרתיות שונות, שחשפו בין היתר כמאה חלקי רכב שנמצא כי דווחו כגנובים במסוף המשטרתי. המרכז לגביית קנסות והמוסד לביטוח לאומי ביצע במהלך המבצע גביית חובות בהיקפים משמעותיים.

התושבים חיכו לפשיטה

תושבים במושב שדה עוזיהו אמרו השבוע כי כבר בערב שקדם למבצע הייתה תכונה באוויר. "היו לנו הערכות שהם צפויים להגיע", אמר אחד התושבים, שביקש להישאר בעילום שם. "כבר הרבה זמן שיש תחושה שזה בדרך, ובסוף זה אכן הגיע".

יועץ התקשורת וגנר, מטעם רשות מקרקעי ישראל, התייחס לאפשרות כי נרשמו הדלפות פנימיות מתוך גופי הממשל שלקחו חלק במבצע. "בהיקף כזה של מבצע, קשה לשמור על זה בפרופיל נמוך באופן מוחלט", אמר. "אנחנו מדינה קטנה, והיו מעורבים במבצע הזה מאות רבות של אנשים". לדברי וגנר, מדובר אמנם בפעילות ראשונה מסוגה, אך לא האחרונה. "ביקורות נוספות מתוכננות באיזור, גם ביישובי המועצה האזורית באר טוביה". וגנר הוסיף והתייחס לאופי המבצע, ואמר כי "בשדה עוזיהו יש צבר אדיר של עבירות, והיישוב נמצא אצלנו על הכוונת לא מעט זמן. יש תופעות דומות, אם כי בהיקפים קטנים יותר, גם במקומות אחרים בגזרה הזאת". לדביר וגנר, "בסופו של דבר העסקים האלו לא יהיו שם, גם אם זה ייקח זמן. העבירה היא לא שנויה במחלוקת, בעלי העסקים פעלו בניגוד לחוזה איתם, הם הקימו עסקים בניגוד לחוק. יש שם עבירות מסובכות, אבל בסוף הדברים יגיעו לפרקליטות ויטופלו".

ישראל סקופ, מנהל החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל, התייחס גם הוא למבצע ואמר כי "מדובר בהיקף חריג של הפרות חוזה מצד בעלי משקים שקיבלו קרקע למטרות חקלאיות, אך השתמשו בהן למטרות מסחריות וכך גרפו ממון לכיסם על חשבון קופת המדינה". סקופ הוסיף: "השימוש החריג פגע למעשה באיזורי תעשייה מוסדרים של הרשויות הסמוכות, בהן בעלי עסקים הפועלים כחוק משתמשים בקרקע בצורה מסודרת בהתאם לייעוד התכנוני".

יש לציין כי לפני כארבעה חודשים חשפנו כאן ב"המקור" אודות בדיקה משטרתית העוסקת, בין היתר, בענייני תכנון ובנייה בתחומי המועצה האזורית באר טוביה. זמן קצר לאחר מכן נודע כי היחידה הארצית לפיקוח על הבנייה קיימה ביקורת במשרדי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של המועצה, ונטלה ממנה תיקים לבדיקה. לאחרונה אף קיבלו תושבי שדה עוזיהו צווי הריסה למחסנים שנבנו בניגוד לחוק במשקיהם. "המחסנים היו רק הפרומו של הפרומו", אמרו השבוע ברשות מקרקעי ישראל. "המבצע השבוע היה הדבר האמיתי, ועוד יהיו בשדה עוזיהו ביקורים חוזרים, ולא רק שם".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -

חדשות

נציבות שירות המדינה חוקרת חשדות נגד עובד בכיר במועצה הדתית

חשיפה: בשבועות האחרונים נחקר עובד בתחום הכשרות במועצה, לאחר שמידע שהגיע לידי הנציבות העלה חשד כי במקביל לעבודתו הוא משמש משגיח במפעלים מחוץ לגבולות ישראל. על פי גורמים שונים, גם הרב יוסף בלוי, הממונה על המועצה, מסר עדות בפרשה. המועצה הדתית: "אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק"

פורסם

בתאריך

על ידי

מזה מספר שבועות שנציבות שירות המדינה מנהלת חקירה נגד עובד בכיר במועצה הדתית, בחשדות שונים הקשורים לתחומי עבודתו. כך עולה ממידע שהגיע לידי "המקור". בנציבות אישרו את קיומה של החקירה ואמרו כי "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של העובד", אך סירבו למסור פרטים אודותיה.
לפי מידע שהגיע לידינו, החקירה מתמקדת בין היתר בטענה לפיה העובד, הנחשב לאחד הבכירים במועצה הדתית, שוהה בתדירות גבוהה מאוד בחו"ל – כשבועיים לערך בכל חודשיים, קרי כמעט 100 ימים בשנה. זאת, אף שהוא עובד במשרה מלאה במועצה. במסגרת החקירה מסר עדות גם הממונה על המועצה הדתית, הרב יוסף בלוי, וכן נחקר העובד עצמו. לא ידוע האם עובדים נוספים מסרו עדות בפרשה.
החקירה בנושא מתנהלת כבר מספר שבועות לכל הפחות, וגורמים הבקיאים בפרטים מסרו כי רשויות נוספות מעורבות בה, וכי ייתכן ופרטים נוספים יתגלו כבר בתקופה הקרובה. מעדויות שאספנו השבוע עולה כי העובד המדובר מנהל קשרים קרובים מאוד עם בעל מפעל באיזור, שאף מימן עבורו בעבר עשרות נסיעות עבודה לחו"ל – אשר טיבם ונחיצותם לא ברורה עד תום, בייחוד לאור תפקידו הבכיר של העובד. כמו כן, לא ברור מה מעשיו של העובד בעת נסיעותיו לחו"ל, שכן תפקידו במועצה הדתית אינו מצריך את שהותו בחו"ל, ודאי לא פרקי זמן כל כך ארוכים.
מעדות שהגיעה לידינו מפיו של עובד בכיר במפעל המדובר, שהתנהל מול העובד מהמועצה הדתית, עולה כי עובד המועצה ניהל כאמור יחסים קרובים עם בעלי המפעל ואף היה מצוי עימו בקשרי חברות – אף שהוא אמור לשמש כמפקח מטעם הרבנות על המוצרים המיוצרים במפעל. "הוא היה מבלה אצלו שעות במשרד בפגישות בדלתיים סגורות", סיפר גורם שעבד במפעל עד לפני זמן מה. "מה היה שם? לא יודע. המשגיחים היו יוצאים להשגחות בחו"ל במימון המפעל. כרטיסים, אוכל ושתייה. העובד המדובר היה נוסע לכל מיני מקומות. לסין, המון לאירופה, פולין. כולם ידעו שהוא עובד במועצה הדתית".
לטענתו של העובד, הדרישה למשגיח מגיעה מטעמו של המפעל עצמו בזמן יצור מסוים בחו"ל, אך המשגיח המדובר היה לעיתים מקבל הוראות ישירות מהמשרד, "היו אומרים לו על מה רוצים שהוא יסתכל ועל מה לא להסתכל. זה היה נראה תמוה, כי תפקידו של המשגיח לומר מה צריך, ולא הפוך", אמר. מנגד, טענו השבוע גורמים במועצה הדתית כי מדובר בטענות חסרות שחר, שכן תחתיו של העובד המדובר כפופים מספר עובדים נוספים- ועל כן אמינותו המקצועית אינה מוטלת בספק.
מפניית "המקור" לעובד המדובר הוא טען תחילה כי כלל לא מתנהלת חקירה בעניינו, אך לאחר חשיפת חלק מהמידע אישר כי אכן מתנהלת כזו אך הוא אינו יכול להוסיף פרטים בנושא.
מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של הנדון. אדגיש כי אגף החקירות בנציבות שירות המדינה אינו מוסר פרטים אודות חקירות מתנהלות".
מהמועצה הדתית נמסר בתגובה: "מבקר המדינה ביצע בדיקה בנושא ומצא את הכל כשורה. מדובר בעובד מצטיין ומומחה בעל שם עולמי המבוקש על ידי גופי הכשרות הגדולים בעולם והפיקוח בחו"ל נעשה באישור ובהסכמה של הממונים על המועצה הדתית והרב הראשי לקרית מלאכי, הרב חיים פינטו שליט"א. יודגש כי הימים בהם הוא יוצא לפיקוח כשרות בחו"ל מוצהרים כחופשה ללא תשלום. אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק ואנו בטוחים כי כך גם יעלה בתוצאות החקירה של הנציבות".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

"מבקרי השלטון בדקו מה נעשה כאן בארבע וחצי השנים האחרונות?"

בעירייה החלו השבוע בעבודות שיפוץ ושדרוג של 19 גני ילדים לקראת שנת הלימודים הבאה- בסיומם יוצבו מתקנים חדשים ומעליהם רשת הצללה. מגרש הקטרגל בשכונת גבעת הסביונים יהיה מוכן בעוד כחודשיים, ואילו הטיילות החדשות ירושתו במצלמות. "העיר מתחדשת- ולא רק בחצי השנה שלפני הבחירות", אמר גורם בעירייה

פורסם

בתאריך

על ידי

בימים האחרונים, מאז צאתם של ילדי ישראל לחופשת הקיץ השנתית, החלו בעירייה בשיפוץ מסיבי של גני הילדים לקראת שנת הלימודים הבאה.
מדובר בשיפוץ של 19 גנים ברחבי העיר כולה, במסגרתו יוחלפו האבנים המשתלבות בחצרות, תשודרג הצנרת וכן תוקם חצר חדשה עם דשא סינתטי, מתקנים מתקדמים והצללות.
גורמים בעירייה התייחס השבוע לשיפוץ וטענו כי מתחילת הקדנציה של ראש העירייה המכהן שופצו לא פחות מ-25 גני ילדים, שעברו שדרוג משמעותי על מנת להתאימם לצרכי הילדים. "מתנגדיו של ראש העירייה אוהבים לטעון שהשיפוצים נעשים רק לקראת הבחירות, אבל לא מתאמצים לבדוק מה נעשה כאן ארבע שנים וחצי. בגלל שיש בחירות הם רוצים שנעצור את ההתפתחות של העיר? ראש העירייה שדרג וימשיך לשדרג את העיר בכל התחומים למען התושבים", אמר השבוע אחד מהם ל-"המקור".
נוסף לשיפוץ גני הילדים, ממשיכה העירייה בהקמת הטיילת המרשימה המקבילה לשכונת גבעת הסביונים החדשה, שתכלול שביל חדשני לרוכבי אופניים, מדשאות מוריקות, גן שעשועים וכן עמדות מנגל, ותיחנך ככל הנראה במהלך החודש הבא (אוגוסט). בסמוך אליה, יוקם מגרש קטרגל חדיש ומפואר שהעבודות לשם הקמתו כבר החלו והוא צפוי לעמוד לרשות התושבים לקראת חגי תשרי.
בעירייה סיפרו השבוע כי מיד עם סיום העבודות על הטיילות בכל רחבי העיר הן ירושתו על ידי מצלמות שיתעדו 7/24 את הנעשה בשטחים הציבוריים- זאת במטרה למנוע אירועי ונדליזים ואלימות. "העירייה השקיעה מאות אלפי שקלים בשדרוג פני העיר למען התושבים וחשוב מאוד לשמור על זה", אמרו שם.
יש לציין כי בעבר הבטיחו בעירייה שהטיילת בשכונת גבעת הסביונים תיפתח כבר בחודש אפריל, אולם עדכנו כעת את תאריך היעד והעריכו כי החניכה הרשמית תיעשה בחודש הבא.
בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים מתבצעת בו זמנית עם שיפוץ הטיילת הקיימת לאורכן של היציאות הדרומיות מהעיר- מאזור בית הספר הראל ועד תחנת הדלק פז, בסופה של שכונת קיבוץ גלויות, שנבנתה לפני 20 שנים.
פרויקט ההקמה הענקי, שאורכו יעמוד על כקילומטר וחצי ועלותו המוערכת היא כ-6-8 מיליון שקלים, עתיד לשנות את פני העיר כולה, עת יחבר בין הטיילת המתהווה בשכונת גבעת הסביונים לבין הטיילות הנוספות באזורי היציאה מהעיר, באזור שכונת המחנה ולאורכה של שכונת קיבוץ גלויות.
לדברי ראש העירייה זוהר, העלות הכוללת של הקמתן ושיפוצן של הטיילות השונות בעיר עשוי להגיע לסכום של 20-15 מיליון שקלים.

לחץ להמשך קריאה

חדשות

שיפוץ כפול

למרות שהעבודות לשדרוגו הסתיימו רק לפני שבעה חודשים, עובר הכיכר ברחוב בן גוריון בעיר שיפוץ נוסף ממש בימים אלו- בעלות נוספת של עשרות אלפי שקלים. "הורסים ובונים כאילו זה לגו. מדובר פה בכסף ובאיכות החיים של כולנו", אמר תושב העיר. העירייה בתגובה: "הקבלן מבצע תיקונים לליקויים שנתגלו בבדיקה שערכנו"

פורסם

בתאריך

על ידי

שבעה חודשים בלבד מיום סיום עבודות השיפוץ וההקמה של הכיכר החדש בשדרות בן גוריון בעיר (סמוך לבנק לאומי), הרסו לפני כשבועיים עובדי קבלן מטעם העירייה את הכיכר במטרה לשדרג אותו בשנית.
לטענת גורמים בעירייה, הסיבה לשיפוץ החוזר נעוצה בהיותו של הכיכר שנבנה רק לאחרונה "רחב מידי", ועל כן יש להקטינו על מנת שיעמוד בתקן ויוכל להכיל את התנועה הרבה החולפת על פניו.
כזכור, לפני קצת יותר מחצי שנה הודיעו בעירייה על סיום עבודות השדרוג וההקמה של כיכר בן גוריון וכן הכריזו על פתיחת עבודות הפיתוח לאורכו של הרחוב כולו. העבודות האינטנסיביות, כללו אז הקמת חומה חדשה המהווה 'חוצץ' בין הבניינים הסמוכים לבין המרחב הציבורית, ריצוף מחדש של הרחוב באבנים משתלבות, ריבוד הכביש ושיפוץ כיכר התנועה במקום. עם סיום העבודות על הכיכר, המפגיש את הצירים הראשיים רש"י ובן גוריון, החלו בעירייה בשדרוג קטע הכביש שבין כיכר בן גוריון לכיכר ז'בוטינסקי ('הכיכר של סופר'), ועבודות אלו נמשכות גם בימים אלו ואמורים להסתיים בשבועות הקרובים.
אלא שכעת מתברר כי חרף ההשקעה הגבוהה בעבודות השדרוג שנעשו ברחוב בן גוריון בעיר החליטו בעירייה לבצע את העבודות על הכיכר בשנית, מה שמצריך לכאורה הוצאה כספית נוספת שעלותה עשרות אלפי שקלים. "רק לפני חצי שנה נבנה הכיכר החדש", אמר השבוע תושב זועם בשיחה עם "המקור", והוסיף: "מדובר פה בכסף של כולנו. בחמש השנים האלה העירייה נכנסה לנו עמוק לכיס ולא מובן לי איך אפשר להיות כל כך אדישים לכספים האלה", הוסיף.
תושב אחר, שהבחין בנו מצלמים את העבודות, ציין כי לדעתו מדובר בניצול כספי ציבור לצרכי בחירות, "עשו אותו דבר גם בטיילת. הורסים ובונים מחדש כאילו זה לגו כדי להראות שעושים משהו. למישהו יש ספק שמדובר בבזבוז המשאב הציבורי בעיתוי כל כך תמוה, ארבעה חודשים וחצי לפני הבחירות?", אמר.
עיכוב מקובל או הון פוליטי?
הטענות אודות תעמולת בחירות מצד השלטון הנוכחי נשמעו השבוע גם בהקשר מגרש הקטרגל החדש בקיבוץ גלויות. מספר תושבים, חלקם מתגוררים בשכונה ואחרים בסביבתה, תהו השבוע מדוע שערי המגרש החדיש נותרו סגורים חרף הודעת העירייה על סיום העבודות בו, והוסיפו כי הם חשים שמישהו רוצה לגזור קופון על חשבון האינטרס הציבורי, "המגרש הזה רשום על ללו זוהר, לאף אחד אין ספק", אמר תושב העיר, שהסביר, "עם זאת, לא ברור מדוע מתעכבים עם פתיחת המגרש. לא ייתכן שילדים לא יכולים להיכנס פנימה ונאלצים לסכן את חייהם בטיפוס על הגדר רק בגלל שבעירייה רוצים לכאורה לערוך טקס פתיחה ראוותני. מישהו פה חושב הפוך", אמר התושב.
תושב אחר, המתגורר ממש בסמוך למגרש הקטרגל, סיפר כי בימי השבת מטפסים עשרות ילדים מעל הגדר הגבוהה במטרה ליהנות מהמגרש המפואר, ולאחרונה אף הצליח אלמוני לפרוץ את המנעולים ולהותיר את שערי המגרש פתוחים ללא ידיעתה של העירייה.
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "לגבי הכיכר בסמוך לבנק לאומי, הרי שהעבודה המתבצעת כעת נעשית לבקשתה של העירייה לאחר שזו מצאה ליקויים בביקורת שערכה אחר עבודתו של הקבלן. בעניין מגרש הקטרגל בשכונת קיבוץ גלויות, היות ומדובר במגרש סינתטי נדרש אישור של פיפ"א לשם פתיחתו, ולכן העיכוב בחניכתו. ברגע שיתקבל האישור יערך טקס מכובד".

המגרש בקיבוץ גלויות. "מישהו חושב הפוך" (צילום: יח"צ)

לחץ להמשך קריאה