צור עימנו קשר

חדשות

פשיטת פתע במושב: "איזור תעשייה פיראטי"

כשהם מלווים בכוחות משטרה גדולים הגיעו פקחים מרשות מקרקעי ישראל, בשיתוף משרדי הפנים, האוצר, איכות הסביבה וגורמי ממשל נוספים לשדה עוזיהו וערכו במקום מבצע אכיפה ענקי וחסר תקדים, בו נחשפו עבירות מקרקעין, מס, זיהום קרקע ושימוש בחלקי רכבים גנובים – בהיקף "חריג ביותר". ברמ"י הבהירו: "צפויים מבצעים נוספים"

פורסם

בתאריך

את המראות בבוקר יום שלישי בשבוע שעבר לא ישכחו תושבי המושב שדה עוזיהו זמן רב: פשיטה המונית של מאות אנשי ממשל במבצע אכיפת דיני המקרקעין, המס והסביבה הממוקד הגדול ביותר מאז ומעולם – כך על פי הצהרת הרשויות עצמן.

לא פחות מ-12 זרועות ממשלה שונים, הכוללים את מנהל מקרקעי ישראל, פרקליטות מחוז דרום, משטרת ישראל (כולל פעילות מיוחדת של להב 433), הסיירת הירוקה, משרד הפנים, המשרד להגנת הסביבה, כבאות והצלה, חברת החשמל, ביטוח לאומי ורשות המיסים היו רק חלק מהגופים שלקחו חלק במבצע, שההיערכות אליו התקיימה במשך שבועות ארוכים קודם לצאתו אל הפועל. בסיום המבצע הגדירו ברשות מקרקעי ישראל (לשעבר המנהל) את המבצע כמקיף ביותר שנעשה אי פעם, ואת התוצאות שהתגלו בו כ"יוצאות דופן בחריגותן". על פי הרשות, בכ-85 אחוזים מהמשקים בשדה עוזיהו ישנן חריגות בנייה ועבירות מקרקעין בהיקפים משמעותיים במיוחד. "זה פשוט הפך להיות איזור תעשייה פיראטי בתוך יישוב", אמר גורם ברשות.

על פי הודעת הרשות, במהלך מבצע האכיפה נחשפו עבירות בנייה בוטות ונרחבות ושימושים מסחריים, בניגוד לחוק, בקרקעות שייעודן חקלאי. החשדות שנבדקו במהלך המבצע, בו פעלו כוחות האכיפה אל מול בעלי משקים רבים שבהם בוצעו חיפושים באמצעות צווים מנהליים ושיפוטיים, כללו עבירות של שימוש חורג בקרקע חקלאית למטרת מסחר ותעשייה, בנייה בלתי חוקית ואף חשד לאחזקת חלקי רכבים החשודים כגנובים. הרשות אמרה כי במהלך המבצע נאספו ראיות המוכיחות הפרות נרחבות של חוקי התכנון והבנייה, על השימושים האסורים בקרקע, שהיו בהיקף בלתי נתפס של 400 דונמים. על פי הממצאים, על השטחים הוקמו מסגריות, עסקים למכירת חומרי בניין ועסקים רבים נוספים. "זה היה מבצע ראשון מסוגו וחריג מאין כמותו", אמר בשיחה עם "המקור" תום וגנר, יועץ התקשורת של הרשות למקרקעי ישראל. לדבריו, לאחר איסוף הראיות, תעבור כעת הפעילות לרמה המנהלית והמשפטית, במסגרתה יינקטו פעולות נגד מפירי החוק בהתאם אליו. וגנר ציין כי הערכת הרשות, המבוססת על מבצע האכיפה ועל מידע מודיעיני, היא כי ברובם המוחץ של המשקים במושב ישנם חריגות בנייה ועבירות מקרקעין בהיקפים נרחבים במיוחד. ברשות הגדירו את שדה עוזיהו כ"איזור תעשייה פיראטי שלם".

במהלך המבצע נחשפו גם עבירות מס שונות, בהן העלמת הכנסות ואף אי דיווח על קיומם של עסקים. המשטרה הירוקה, שלקחה אף היא חלק בפעילות, הטילה קנסות בגין זיהומי קרקע נגד בעלי משקים, והתריע בשני מקרים על האפשרות לפתיחת הליכים פליליים בעקבות העבירות שהתגלו בתחום הזיהום. רשות הכבאות וההצלה מצאה כי אף לא אחד מהעסקים שפעלו ביישוב עמדו בתנאים לצורכי קבלת רישיון עסק, ובאחד המשקים אף נחשף מקרה של גניבת חשמל גדולה ממקור חשמל ציבורי. גם הזנחה קשה של בעלי חיים התגלתה בחלק מהמשקים. במהלך המבצע נרשמה פעילות של יחידות משטרתיות שונות, שחשפו בין היתר כמאה חלקי רכב שנמצא כי דווחו כגנובים במסוף המשטרתי. המרכז לגביית קנסות והמוסד לביטוח לאומי ביצע במהלך המבצע גביית חובות בהיקפים משמעותיים.

התושבים חיכו לפשיטה

תושבים במושב שדה עוזיהו אמרו השבוע כי כבר בערב שקדם למבצע הייתה תכונה באוויר. "היו לנו הערכות שהם צפויים להגיע", אמר אחד התושבים, שביקש להישאר בעילום שם. "כבר הרבה זמן שיש תחושה שזה בדרך, ובסוף זה אכן הגיע".

יועץ התקשורת וגנר, מטעם רשות מקרקעי ישראל, התייחס לאפשרות כי נרשמו הדלפות פנימיות מתוך גופי הממשל שלקחו חלק במבצע. "בהיקף כזה של מבצע, קשה לשמור על זה בפרופיל נמוך באופן מוחלט", אמר. "אנחנו מדינה קטנה, והיו מעורבים במבצע הזה מאות רבות של אנשים". לדברי וגנר, מדובר אמנם בפעילות ראשונה מסוגה, אך לא האחרונה. "ביקורות נוספות מתוכננות באיזור, גם ביישובי המועצה האזורית באר טוביה". וגנר הוסיף והתייחס לאופי המבצע, ואמר כי "בשדה עוזיהו יש צבר אדיר של עבירות, והיישוב נמצא אצלנו על הכוונת לא מעט זמן. יש תופעות דומות, אם כי בהיקפים קטנים יותר, גם במקומות אחרים בגזרה הזאת". לדביר וגנר, "בסופו של דבר העסקים האלו לא יהיו שם, גם אם זה ייקח זמן. העבירה היא לא שנויה במחלוקת, בעלי העסקים פעלו בניגוד לחוזה איתם, הם הקימו עסקים בניגוד לחוק. יש שם עבירות מסובכות, אבל בסוף הדברים יגיעו לפרקליטות ויטופלו".

ישראל סקופ, מנהל החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל, התייחס גם הוא למבצע ואמר כי "מדובר בהיקף חריג של הפרות חוזה מצד בעלי משקים שקיבלו קרקע למטרות חקלאיות, אך השתמשו בהן למטרות מסחריות וכך גרפו ממון לכיסם על חשבון קופת המדינה". סקופ הוסיף: "השימוש החריג פגע למעשה באיזורי תעשייה מוסדרים של הרשויות הסמוכות, בהן בעלי עסקים הפועלים כחוק משתמשים בקרקע בצורה מסודרת בהתאם לייעוד התכנוני".

יש לציין כי לפני כארבעה חודשים חשפנו כאן ב"המקור" אודות בדיקה משטרתית העוסקת, בין היתר, בענייני תכנון ובנייה בתחומי המועצה האזורית באר טוביה. זמן קצר לאחר מכן נודע כי היחידה הארצית לפיקוח על הבנייה קיימה ביקורת במשרדי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של המועצה, ונטלה ממנה תיקים לבדיקה. לאחרונה אף קיבלו תושבי שדה עוזיהו צווי הריסה למחסנים שנבנו בניגוד לחוק במשקיהם. "המחסנים היו רק הפרומו של הפרומו", אמרו השבוע ברשות מקרקעי ישראל. "המבצע השבוע היה הדבר האמיתי, ועוד יהיו בשדה עוזיהו ביקורים חוזרים, ולא רק שם".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עשירית מתקציב העירייה מופנה לתשלומי פנסיה לגמלאים

סך תשלומי הפנסיה של העירייה לעובדים שפרשו מגיע ליותר מ-15 מיליון שקל בשנה, כך עולה מסקירה שהוצגה בפניי ועדת ההכנסות של משרד הפנים. מבחינה אחוזית, מדובר על סכום הגבוה כמעט פי 2 מזה שמשלמות הרשויות הסמוכות לה. הסיבה לתשלומים החריגים: מערכת כוח אדם מנופחת ותכניות ההבראה הרבות שעברה העיר בעשורים האחרונים

פורסם

בתאריך

על ידי

9.6% מתקציב עיריית קריית מלאכי מועבר לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. מדובר על סכום הגבוה לעיתים פי ארבעה וחמישה מהיקף תשלומי הפנסיה שמעבירות רשויות אחרות הסמוכות לקריית מלאכי. הנתונים נכונים לשנת 2017 והועלו במסגרת ועדת ההכנסות של משרד הפנים, שמקיימת בימים אלו את דיוניה לקראת קבלת החלטה על חלוקה של הכנסות המועצה האזורית באר טוביה עם שבע הרשויות הגובלות עימה, בהן גם קריית מלאכי.
לפי הנתונים, היקף תשלומי הפנסיה שמעבירה העירייה משמעותי וגדול לאין שיעור מרשויות אחרות, דבר המכביד מאוד על תקציבה השוטף, ומקשה עליה לממן פרוייקטים ופעילויות לרווחת הציבור. העירייה משלמת נכון לשנה שעברה סכום של כ-15.3 מיליון שקלים בשנה כפנסיה לעובדים שפרשו מעבודתם, סכום המהווה, כאמור, כעשירית מתקציבה. לשם השוואה, גדרה משלמת 3.8% מתקציבה כתשלומי פנסיה, מועצה אזורית חוף אשקלון 3%, נחל שורק 2% ואילו בני עייש משלמת 1.2% בלבד מתקציבה כהוצאות פנסיה לגמלאים. מועצה אזורית באר טוביה, אגב, מעבירה 3.8 אחוזים מתקציבה לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. הרשות המקומית הקרובה ביותר לקריית מלאכי מבחינת היקף התשלומים שהיא מעבירה כהוצאות פנסיה לעובדים היא גן יבנה, שמשלמת 5.4% מהיקף תקציבה לטובת פנסיה לעובדים.


היקף התשלום של העירייה לטובת תשלומי פנסיה נחשב חריג ביותר, ולראיה – הנתונים שהוצגו לגבי הרשויות האחרות. בנתונים שהוצגו בפניי הוועדה העריכה העירייה כי יש לה הוצאות עודפות לתשלומי פנסיה בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים. המשמעות היא כי העירייה יכולה להשקיע פחות כסף בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובספורט, עקב העומס המוטל על הקופה הציבורית. הסיבה לתשלומים החריגים נעוצה במערכת כוח אדם מנופחת בעירייה לאורך השנים, כאשר העירייה העסיקה עובדים הרבה מעבר ליכולותיה הכספיות – וגם הרבה מעבר לנדרש. לאור תכניות ההבראה שיושמו בעירייה בשני העשורים האחרונים, חלק מעובדים אלו נדרשו לאורך השנים האחרונות לצאת לפנסיה מוקדמת, והעירייה החלה לשלם להם תשלומי פנסיה מוקדם מהצפוי, דבר שמכביד כאמור על קופתה. אגב, העירייה לא בהכרח למדה משגיאות העבר, ובשלוש השנים שבין 2014 ל-2016 התנפחה מצבת כוח האדם בעירייה באופן משמעותי, כאשר נוספו לעירייה לא פחות מ-72 משרות חדשות. גם השכר של עובדי העירייה בעשור האחרון עלה באופן חריג לעומת ערים אחרות, דבר שתרם להתנפחות הוצאות הפנסיה.

בעירייה מצפים לגידול של 30 אלף יחידות דיור ממזרח לאזור התעשייה בתימורים. צילום: ארכיון


הצהרות ומציאות

בינתיים ולמרות הצהרותיה הראשונות, המועצה האזורית באר טוביה הודיעה כי תהיה מוכנה לחלוקת הכנסות גם עם היישוב בני עייש. בדיון שהתקיים בוועדת ההכנסות הצהיר סגן ראש המועצה, שלומי שמאי, כי המועצה תסכים לחלק את הכנסותיה מהבסיסים הצבאיים שנמצאים בתחומה בין בני עייש לקריית מלאכי, אולם עמד על סירובה של המועצה לחלוקה עם יישובים אחרים. בעבר הצהיר ראש המועצה דרור שור כי המועצה לא תסכים לחלוקת הכנסות עם אף יישוב למעט קריית מלאכי. במסגרת זאת אף הגישה המועצה תביעה נגד "המקור", לאחר שהכחישה כתבה שפורסמה ועסקה במו"מ שהתקיים בין שור לבין ראש מועצת בני עייש. שור ובאר טוביה הכחישו מכל וכל את קיומו של מו"מ ליישום של הסכמות מעין אלו. התביעה נדחתה ובאר טוביה שילמה כ-23 אלף שקל ל"המקור" כהחזר הוצאות משפט.


נושא נוסף שעלה לדיון בישיבת ועדת ההכנסות ובנתונים שהציגו בעירייה ובמינהל התכנון במשרד האוצר, מגלה כי בעוד כלפי חוץ העירייה מגביהה ציפיות ביחס לפרוייקטים של פינוי-בינוי בשכונות הוותיקות בעיר, בישיבות פנימיות ההתלהבות מצוננות וגם העירייה מבינה כי הפרוייקטים לא יוכלו לצאת אל הפועל במתכונת הנוכחית אלמלא סיוע משמעותי מצד משרד השיכון. במינהל התכנון הבהירו ביחס לתכניות העתידיות של פיתוח העיר כי פרוייקטים של פינוי-בינוי בעיר אינם בעלי היתכנות כלכלית, שכן ערך הקרקע והדירות בעיר אינו מספיק גבוה על מנת להצדיק הוצאה לפועל של מיזמים כאלו.


במינהל התכנון מבהירים כי קצב המימוש של יחידות הדיור שנבנות בעיר עומד על 400 יחידות חדשות בשנה, כאשר ישנן כ-5,200 יחידות מתוכננות בשתי השכונות החדשות, "כרמי הנדיב" ו"המחנה". יש לציין שמתוך הכמות הזו כ-2,400 דירות הם חלק מפרוייקטים של פינוי-בינוי, אך כאמור, בהיעדר סיוע מצד משרד השיכון לא ניתן יהיה להוציא את הפרוייקטים האלו לפועל.

חושש מעזיבת בסיס מז"י. זוהר

אובדן של 7 מיליון ש"ח בעקבות מעבר מז"י

בישיבות ועדת ההכנסות הסבירו ראש העירייה זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי כי העירייה עשויה לעמוד בפני שוקת שבורה
לאחר עזיבת בסיס מז"י בעוד ארבע שנים. על פי התכנון של צה"ל ומשרד הביטחון, הבסיס יועתק לאיזור לוד, מה שיביא לאובדן הכנסות של שבעה מיליון שקלים בשנה בתשלומי הארנונה. "בעוד עשור קריית מלאכי תהיה עם 170 אלף תושבים. בסיס מז"י עובר ללוד, מדובר בהפסד של 7 מיליון שקלים כי תהיה שם בנייה. במצב הנתון היא (העיר) הולכת למדרון", תיאר ראש העירייה את מצב העיר בפניי חברי הוועדה מטעם משרד הפנים והאוצר. זוהר הזכיר כי בטווח הארוך קיים תכנון להגדיל את העיר בכ-30 אלף יחידות דיור נוספות שיוקמו ממזרח לאיזור התעשייה תימורים.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה