צור עימנו קשר

חדשות

פיתרון לבעלי העסקים: 212 ש"ח עבור חנייה חודשית

פורסם

בתאריך

בעקבות הפעלת מערך החנייה בתשלום נאלצים סוחרים שאינם מתגוררים בעיר לשלם כ-40-50 שקלים ביום עבור חנייה במרכז העיר. "זה לא סביר בעליל", אמר אחד מהם. במסגרת סיכום שהושג בין ועד הסוחרים לחברת "מילגם", הוחלט על מתן אפשרות לסוחרים לרכוש מנוי שנתי בעלות של כ-2,550 שקלים

בעלי עסקים במרכז העיר יוכלו לרכוש מנוי חנייה חודשי בעלות של 212 שקלים, שהם 2,544 שקלים בשנה. רוכשי המנוי יוכלו לחנות ללא הגבלה במרכז העיר, כאשר כל אחד מהסוחרים יוכל לרכוש מנוי אחד בלבד. כך סוכם בשיחות שנערכו בשבועיים האחרונים בין ועד הסוחרים לבין העירייה ובידיעתה של חברת "מילגם", המפעילה את מערך החנייה העירוני בתשלום.

מערך החנייה בתשלום החל לפעול לפני כשבועיים, כאשר במסגרתו נדרשים תושבי העיר לשלם 2.5 שקלים לכל שעת חנייה, כאשר המחיר לתושבי חוץ עומד על 5 שקלים – לא לפני שכלל המשתמשים במגרשי החנייה ייהנו משעת חנייה ראשונה ללא תשלום בתנאי שיירשמו לשירות באפליקציית "פנגו". בתחילה הודיעו בעירייה ובחברת "מילגם" כי לא תבוצע אכיפה נגד חנייה בלתי חוקית וזאת למשך תקופה קצרה שתאפשר התאקלמות מצד תושבי העיר לנוהג החדש.

בקרב התושבים היו הדעות חלוקות ביחס להחלטת העירייה לגבות תשלום עבור החנייה: בעוד חלקם חשבו כי מדובר בהחלטה שערורייתית שמגבירה את נטל המס על תושבי העיר שלא לצורך, אחרים האמינו כי מדובר בפיתרון ראוי למצוקת החנייה הקשה במרכז העיר. גם בעלי העסקים היו בעלי עמדות חלוקות, כאשר חלקם הגדול הלין על העובדה כי בעוד עסקיהם נמצאים במרכז העיר – הם יצטרכו לשלם עבור זכות החנייה עשרות שקלים ביום. "זה לא סביר בעליל", אמר אחד מבעלי העסקים בהתייחסו לסוגייה. "מי שגר בעיר יצטרך לשלם 25-30 שקלים ביום, ומי שלא 50 שקלים ויותר. זה פשוט מטורף!", הסביר.

קול מחאת בעלי העסקים הגיע גם לוועד הסוחרים ולקברניטי העירייה. בתום מו"מ שנמשך בשבועות האחרונים הושג סיכום בין הצדדים, לפיו בפניי הסוחרים תעמוד האפשרות לרכוש כרטיס מנוי שנתי במחיר קבוע. לפי המתווה, כל בעל עסק יוכל לרכוש מנוי שנתי אחד בלבד ויהיה מחוייב לשלם עליו מראש, באמצעות כרטיס אשראי בלבד. תמורת המנוי הוא יוכל לחנות באופן חופשי בכל שעות היום ללא צורך בתשלום נוסף. עד כה נרשמו לשירות כ-70 בעלי עסקים, ועם חלקם כבר נוצר קשר ראשוני מטעמה של חברת "פנגו", שגבתה את התשלום עבור המנוי השנתי.

המתווה החדש לא מקובל על כל בעלי העסקים. "2500 שקל בשנה זה הרבה מאוד כסף", אמרה אחת מבעלות העסקים במרכז העיר. "גם ככה הארנונה לעסקים בעיר מאוד גבוהה, וגם ככה גם אנחנו כעסקים קטנים משלמים יותר על מים וביוב מכפי ששילמנו לפני שנה וחצי, אז עכשיו עוד אלפי שקלים בשנה על חנייה? זה מוגזם". בעל עסק נוסף הבהיר כי הוא לא מתכוון לרכוש את המנוי השנתי: "אני אחנה קצת רחוק מהעסק שלי, בשכונה סמוכה, ואבוא ברגל בלי לשלם", אמר.

לעומתם, יו"ר ועד הסוחרים, שי סבן, אמר כי מדובר במתווה ראוי ומספק. "זה עדיף מכלום. 212 שקל בחודש זה לא הרבה כסף, בייחוד שהאופציה השנייה היא לשלם הרבה-הרבה יותר", אמר. לדבריו, "לצד זאת אני בהחלט מסכים שהעירייה חייבת לספק מקומות חנייה נוספים בהקדם האפשרי. דיברנו עם ראש העירייה והמנכ"ל ונאמר לנו שבוחנים את האפשרות להפוך את רחבת העירייה לחניון חדש. נקווה שזה יקרה בסופו של דבר".

כמו סבן, גם חברתו לוועד הסוחרים, אורלי מיימון-לוי, השמיעה עמדה דומה. "עד כה מערך החנייה בתשלום מוכיח את עצמו מעל לכל ספק", אמרה. "אני כל יום רואה אנשים חדשים, תושבי המושבים, שבאים לקנות אצלי אחרי שנים שלא היו כאן. זו בשורה של ממש! רוב האנשים שאני משוחחת איתם מקבלים בהבנה ובברכה את התשלום על החנייה. זה תשלום מזערי ולא נורא בכלל. מי שזה כל כך נורא מבחינתו – נחזיר לו במסגרת הקנייה את הכסף שישלם עבור החנייה".

 

עומס בשכונות

בינתיים, בחברת "פנגו" שבבעלות חברת "מילגם" אמרו השבוע כי הם אינם מתערבים בסיכומים שנעשים בין העירייה לבין ועד הסוחרים המקומי או כל גוף אחר מטעמם של בעלי העסקים. במקביל, גורמים בעירייה אמרו השבוע כי האכיפה נגד חנייה ללא תשלום טרם החלה למרות התכנון הראשוני לפיו היא הייתה אמורה להתחיל ביום ראשון האחרון. פקחי העירייה החדשים והישנים כאחד עברו בשבוע שעבר הכשרה מחודשת בנהלים ודרכי מילוי תפקידם. לאור פרק הזמן הארוך יחסית שצפוי לעבור בין התחלת הפעלת מערך החנייה בתשלום לבין התחלת ביצוע האכיפה בפועל – ככל הנראה בעירייה וב"מילגם" יחליטו שלא לרשום תחילה אזהרות נגד בעלי רכבים שיחנו ללא ביצוע תשלום כדין.

"עד עכשיו זה עובד בצורה סבירה ואפילו טובה", אמר השבוע פקיד בכיר בעירייה. "מגרשי החנייה לא ריקים, במקרים מסויימים אפילו להיפך, והרבה אנשים משתמשים בשעה ראשונה ללא תשלום, ומי שצריך יותר מזה כבר השלים עם התשלום הלא גבוה על חנייה במידה והוא מחנה את רכבו יותר משעה אחת".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.