צור עימנו קשר

המושבים

פיצול התיכון: מאבק ההורים עולה מדרגה

"קהילת באר טוביה למען שינוי בחינוך", המורכבת מקבוצת הורים המייחלת לשינוי במערכת החינוך במועצה האזורית, החלה לאחרונה בקמפיין פרסומי מקיף שמטרתו להוביל לפיצול התיכון האזורי, המונה כאלפיים תלמידים. "זמן להתעלם משיקולים פוליטיים ולשים את טובת הילדים אל מול העיניים", אמרו בקהילה. המועצה: "פועלים על פי תכנית סדורה"

פורסם

בתאריך

במקביל לפעילותה של ועדת ההיגוי החדשה שהוקמה לאחרונה בראשותה של הגברת דלית שטאובר, ושבוע לאחר פרסום נתוני הבגרות שהצביעו על עלייה משמעותית בכמות הניגשים ל-5 יחידות באנגלית ובמתמטיקה, החלה "קהילת באר טוביה למען שינוי בחינוך", המורכבת מקבוצת הורים שהחלה לפעול בשלהי הקיץ האחרון ומטרתה להביא לשינוי במערכת החינוך במועצה האזורית, בקמפיין פרסומי שמטרתו "להביא לחינוך איכותי במועצה האזורית באר טוביה מהגיל הרך ועד התיכון". במהלך החודשים האחרונים קיימה קבוצת ההורים שיח קהילתי במושבים השונים, והעלתה את הנושא לראש סדר היום. היא החתימה למעלה מ-2,000 אנשים בוגרים תושבי המועצה על 'קול קורא', ובו דרישה לחזון חינוכי, לבניית תשתית לנושא החוגים והחינוך הבלתי פורמלי, להיערכות מתאימה בגני הילדים, בית ספר יסודי נוסף על מבואות (המונה היום כ-950 תלמידים), ובית ספר תיכון נוסף על התיכון הקיים, המונה כ-2,000 תלמידים. לטענת אנשי הקהילה, מדובר במצב בלתי נסבל, "בעל משמעויות רבות ועגומות לילדים", ועל כן הם דורשים חלוקה של התיכון לשני תיכונים נפרדים ומדגישים כי לא יסכימו לחלוקה על בסיס מושבים מן המזרח והמערב בבתי הספר שיקומו.
על מנת לקדם את הנושא נשלח צוות מטעם קבוצת ההורים על מנת להיפגש עם ראש המועצה דרור שור ועם גורמים מקצועיים מטעמו, פגישה שלאחריה הודיעה המועצה על הקמת בית ספר יסודי צומח משנת הלימודים הבאה. כמו כן, גויסה מנכ"לית לעמותה שתרכז את החינוך בלתי פורמלי במועצה. אלא שלמרות ההצלחה היחסית מהדהדת עד כה בכל נושא החינוך היסודי, הרי שבזה התיכוני עדיין לא הצליחה קבוצת ההורים להגיע לתוצאות, זאת על אף המלצותיהם של אנשי המקצועי השונים שהצהירו בעבר כי דרוש תיכון נוסף שישמש את תלמידי המועצה האזורית, וכן המועצה עצמה ומשרד החינוך כבר הגיעו להחלטה משותפת אודות הקמת שניים צומחים כאלה שיוקמו ברחבי המועצה. "אנו מצפים שיקרה הדבר המובן מאליו, שברור שאין טעם להתחמק ממנו ולגרור רגליים. הצורך בתיכון נוסף לא יעלם, אלא יתעצם", אמרו בקהילת ההורים השבוע, ודרשו מהמועצה להתעלם משיקולים פוליטיים ולשים את טובת הילדים מול עניה. "אנו מקווים שיוחלט על מה שכבר הוחלט בעבר, ותיכון נוסף יקום בספטמבר 2018. הקהילה נחושה בדרישתה לתיכון נוסף, ולא תתפשר על כך", סיכמו בקהילת באר טוביה למען שינוי בחינוך.

לא הכל ורוד

חרף העובדה כי תלמידי התיכון במועצה האזורית באר טוביה רשמו בשנים האחרונות עליה של אחוזים מרשימים בקרב הניגשים ל-4 ובעיקר ל-5 יחידות במקצועות המתמטיקה והאנגלית, עולה כי מערכת החינוך של המועצה האזורית עדיין נמצאת מאחור ביחס למדדי משרד החינוך המפורסמים באתר שקיפות בחינוך בכל הנוגע לנתוני הזכאות בבחינות הבגרות המאתגרות.
מהנתונים, המתייחסים לשנת הלימודים תשע"ו, עולה כי למרות הציונים המחמיאים, בית הספר התיכון בבאר טוביה נמצא מתחת לממוצע יחסית לבתי ספר דומים, כאשר אחוז הזכאים לבגרות בבית הספר עומד על %74 לעומת %84 בבית ספר שונים שנמצאים באותה קטגוריה עם תיכון באר טוביה.
הנתונים לא מחמיאים גם כאשר יורדים לפרטים ומפרקים את תעודת הבגרות למקצועות. כך לדוגמא, במקצוע האנגלית והמתמטיקה, שני המקצועות בהם רשם התיכון עלייה מספקת ביחס לכמות הניגשים והציון הממוצע, עולה כי אחוז הזכאות בבחינות 5 יחידות בגרות באנגלית נמוך בעשרות אחוזים מאשר הממוצע בבתי ספר תיכוניים דומים ברחבי הארץ. גם במתמטיקה הסיפור דומה, כאשר אחוז הזכאות בתיכון נמוך בכ-6 אחוזים ביחס לבתי ספר דומים ברחבי הארץ.
"יש לי שני ילדים בבתי הספר השונים במועצה. האחת נמצאת בבית הספר "מבואות", והבן הגדול נמצא בתיכון", סיפרה השבוע בשיחה עם "המקור" תושבת המועצה, שהוסיפה כי המצב הנוכחי פוגע בתלמידי בית הספר התיכון. "בתחילת השנה הודיעו לי שמורידים את הבן שלי ל-4 יחידות במתמטיקה כי הוא לא מספיק את החומר ב-5 יחידות. אני חושבת שאם כמות התלמידים הייתה נמוכה יותר הילד שלי כן היה מצליח. הרבה תלמידים מתפספסים בגלל זה וזה חבל. אני מאוד חוששת שזה מה שיקרה גם עם הבת שלי", הוסיפה התושבת, שסיפרה כי לאחרונה נחשפה לקבוצת "קהילת באר טוביה למען שינוי בחינוך" באחד המפגשים הנערכים בישובי המועצה. "השינוי חייב לבוא. אני מקווה שזה יקרה בזכות הקבוצה שהוקמה, ואני שמחה לראות שיש הורים שאכפת להם. אני מאמינה שאם כולם יצטרפו אליהם נצליח יחד לעשות את השינוי לו כולנו מייחלים. צריך גם להגיד מילה טובה לראש המועצה ששמע את הטענות והקים בית ספר יסודי חדש, אך אסור לעצור פה. יש עוד דרך ארוכה לעבור למען עתיד ילדנו", סיכמה.

מהמועצה האזורית נמסר בתגובה: "המועצה פועלת על פי תכנית סדורה, פועל יוצא של צפי גידול האוכלוסייה וצרכיה ונמצאת בתהליך תכנון ובניה מתמיד. במקביל מקיימת המועצה ועדות היגוי הוכללת שיתוף ציבור נרחב לצורך תכנון לטווח הארוך כמו זאת המתקיימת בימים אלו בהובלת דלית שטאובר. כאשר יועברו ההמלצות לאישור מליאת המועצה ויתקבלו החלטות נשמח לעדכן את כולם".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

המושבים

המועצה האזורית שפיר תוכר כאזור עדיפות לאומית א'?

שר הכלכלה מטעם סיעת כולנו, אלי כהן, ערך השבוע ביקור במועצה האזורית והצהיר כי חלה התקדמות משמעותית בנוגע להענקת המעמד האפקטיבי. המשמעות: כלים רבים יותר למשיכת יזמים, חברות ומפעלים, שיעזרו למועצה לבסס עוגן כלכלי בלתי תלוי. ראש המועצה, אשר אברג'ל: "אם שכנינו נהנים כיום ממעמד של עדיפות לאומית א', אין שום סיבה שגם המועצה לא תיהנה מכך"

פורסם

בתאריך

על ידי

בשורה משמחת לתושבי המועצה האזורית שפיר: שר הכלכלה, אלי כהן, הודיע השבוע במהלך ביקור שערך במועצה כי חלה התקדמות משמעותית בהליך הענקת מעמד אזור עדיפות לאומית א' למועצה, כזה שיאפשר לה להעניק תמיכה, סיוע, הנחות, הטבות ותמריצים שונים, במטרה למשוך תושבים ויזמים.
את ביקורו פתח השר בסיור במפעל 'עלבד' שבקיבוץ 'משואות יצחק', בו קיבל סקירה מקיפה על פעילות המפעל. הוא קיים פגישת עבודה בישיבת "אור עציון", במהלכה קיבל מראש המועצה אברג'ל סקירה אודות המועצה, התפתחותה בהווה ובעתיד וכן סקירת הישגי מערכת החינוך המקומית."אני רואה את הפיתוח הכלכלי העתידי של המועצה כאחד הצירים המרכזיים להתפתחות המועצה, הן בהיבט של יצירת מקומות עבודה חדשים והן בהיבט של ביסוס חוזקה הכלכלי של המועצה", אמר אברג'ל, שהוסיף: "הצבתי לעצמי, כחלק מהיעדים, לייצר כאן עוגן כלכלי חזק. אני רוצה לייצר מקורות הכנסה חדשים למועצה, ועוגנים כלכליים כדי שלא נזדקק עוד למענקי איזון. אנו רוצים כלים לפיתוח תעסוקה ותעשייה. אם שכנינו נהנים כיום ממעמד של עדיפות לאומית א', אין שום סיבה שגם המועצה לא תיהנה מכך", אמר ראש המועצה, שהוסיף כי: "יש לנו תוכנית מוכנה להקמת אזור תעסוקה חדש בתחום המועצה על שטח של כ-400 דונם ובצמוד אליו אזור תיירות. אני מקווה שבקרוב נוכל לשווק את השטחים שם ולמשוך אלינו תעשיינים וחברות. הצלחנו להעביר את זה סטטוטורית ואנו עובדים כעת על תוכניות הפיתוח", סיכם.
השר אלי כהן אמר במהלך הביקור כי מהלך בו המועצה תוכר כאזור עדיפות לאומית א' הוא פרמטר שמשנה את כללי המשחק, וציין כי הוא מקדם את המהלך למען המועצה בחיוב וברצינות. "הגעתי היום לשפיר יחד עם צוות בכיר ממשרדי כדי לראות את הדברים בשטח. אני שמח לבשר לכם היום שחלה התקדמות משמעותית בנושא הענקת מעמד אזור עדיפות לאומית א' למועצה. המהלך מצוי בשלבי סיום, ואם וכאשר זה יקרה המשמעות היא שיהיו למועצה עוד כלים רבים ומשמעותיים יותר כדי למשוך לכאן יזמים, חברות ומפעלים", אמר כהן, שהוסיף: "אני מקווה מאוד ומעריך שעוד לפני חג פסח נוכל להתבשר בבשורות טובות. אני מאחל לראש המועצה שימשיך בעבודתו הברוכה והאיכותית".

 

שר הכלכלה וראש המועצה | צילום: דוברות מועצת שפיר

לחץ להמשך קריאה

המושבים

"הפעם לא נוותר למועצה"

חודש בלבד לאחר התאונה הקטלנית בכביש 3703, המחבר בין מושב שתולים למושב עזריקם, אירעה השבוע תאונת דרכים נוספת- שהעלתה את הטון בכל הנוגע לדרישות תושבי המושב מהמועצה. "רוצים כיכר"

פורסם

בתאריך

על ידי

הרכבים המעורבים בתאונה | צילום: מערכת המקור

שוב תאונה בכביש 3703, כביש הגישה למושב שתולים ממזרח. חודש בדיוק לאחר התאונה הקשה שאירעה שם בחודש שעבר והסתיימה עם שלושה פצועים בדרגות פציעה שונות, נאלצו ביום שלישי השבוע תושבי המושב לחזות שוב בתאונת דרכים חזיתית וקשה בין שני כלי רכב בדיוק באותו הצומת, שגרמה לפציעתם של ארבעה בני אדם- אחד מהם במצב בינוני, שפונו לבית החולים "אסותא" באשדוד. כזכור, כביש 3703 המסוכן שופץ לפני כשלוש שנים ובוצעו לאורכו שיפוצים שכללו סגירת בורות, הרחבת שוליים וסלילה מחדש של הקו המחבר בין מושב שתולים למושב עזריקם ויתר היישובים המערביים. עלות שיפוץ הכביש נאמדה אז במאות אלפי שקלים, אולם כבר לפני כחודש, בכתבה שערכנו לאחר התאונה הקודמת שאירעה בצומת המסוכן, טענו תושבי האזור כי מדובר היה בפלסטר בלבד, וכי השינוי היחידי הוא בכך שהתאונות המתרחשות בו כעת הן קטלניות הרבה יותר. בעקבות הכתבה, פנה שוב לפני כשלושה שבועות חבר המועצה מטעם מושב שתולים, מני מעודי, אל ראש המועצה דרור שור ואל ואנשי ועדת התכנון במועצה ודרש הקמת כיכר בכניסה למושב. אלא שלטענתו, נאמר לו שם כי הנושא הועבר לטיפול משרד התחבורה, וכי כעת מחכים במועצה לתשובתם: "אמנם המועצה הגישה בקשה להקמת כיכר, אבל לדעתי לא צריך לחכות לתשובה ממשרד התחבורה והמועצה יכולה להריץ את הפרויקט, בדיוק כמו שהיא עשתה במקומות אחרים בשטח המועצה", אמר מעודי בשיחה עם "המקור", והוסיף, "כיכר זה לא מותרות, זה צורך קיומי של חיים. אני לא רואה שום כיוון להקמת כיכר. יהיה נכון בינתיים לתת יתרון זמני של תמרור עצור או פסי האטה על מנת להוריד את המהירות בה נכנסים רכבים לצומת. לא נוותר למועצה הפעם", סיכם.

לחץ להמשך קריאה

המושבים

עוקפים את עזריקם

לאחר שנים ארוכות בהן הפך מושב עזריקם לציר תנועה מרכזי עבור מאות רכבים ביום, נפתח ביום רביעי השבוע הכביש העוקף שעתיד להפוך את החיים במושב לבטוחים הרבה יותר. גם הדרך בין קריית מלאכי לאשדוד תקוצר משמעותית. "הכביש נותן פיתרון לכולם", אמר איב סוסן, תושב עזריקם

פורסם

בתאריך

על ידי

בשורה לנהגים: ארבע וחצי שנים לאחר הכרזת המועצה האזורית באר טוביה על הקמת כביש עוקף עזריקם, הודיעו השבוע קברניטיה על פתיחת הכביש לנסיעה.
כאמור, במהלך החודשים האחרונים נסללו שני הקטעים האחרונים באורך של כמה עשרות מטרים, ואף נפתח חלק מהכביש בסמוך לתחנת הדלק בשדה עוזיה.
בשבוע האחרון הוקמו עמודי התאורה לאורכו של הכביש, ובכך התאפשרה פתיחתו לתקופת "ניסיון", שתוביל למעשה להפיכתו לציר נסיעה מרכזי.
הכביש החדש יחבר את כביש אריאל שרון, כביש הגישה לעזריקם מכיוון קריית מלאכי (3703) אל כביש 3711, המחבר בין צומת עזריקם לצומת אמונים. שטח הכביש כולו אמור לעמוד על כ-2.5 קילומטרים, והוא עתיד לקצר בכמחצית את זמן הנסיעה מקריית מלאכי לאשדוד. "אני נרגש לבשר לכם שסוף-סוף כביש עוקף עזרים ייפתח לתנועה", כתב השבוע דני בוקובזה, נציג מושב עזריקם במועצה בקבוצת הואטסאפ של המושב.
גם תושבי המושב ברכו על הכביש החדש, "שנים חיכנו לכביש הזה. אין ספק שהכביש נותן פתרון לכולם. לאלו שנוסעים לכיוון אשדוד וימשיכו לנסוע בכביש בין עירוני שיחסוך להם המון זמן, והן לתושבי המושב שכעת יוכלו ליהנות משקט. שנים ארוכות חווינו תנועה מסוכנת ופקקים בתוך המושב במהלך כל שעות היממה, ואני שמח שזה הולך להיפסק", אמר תושב עזריקם, איב סוסן.
כזכור, הקמת כביש העוקף יצאה אל הפועל לאחר מאבק סוער של תושבי מושב עזריקם, שסבלו במשך שנים ארוכות מתנועה ערה של כלי רכב בתוך תחומי המושב- שהיווה את ציר התנועה המרכזי מכיוון קריית מלאכי אל העיר אשדוד ואל המושבים המערביים של המועצה.
במהלך השנים האחרונות עוכבו לפרקים עבודות הקמת הכביש, תחילה בשל העובדה כי תכנונו כלל מעבר על שטחים בבעלות פרטית, ובהמשך בעקבות קו מים אזורי של חברת 'מקורות', שעובר במקום ואמור היה להיבלע מתחת לתוואי הכביש המתהווה.
כבר באוגוסט 2016 הבהירה חברת המים הלאומית כי אילו ייסלל הכביש בתוואי הקבוע שלו, היא תתקשה בתיקונה של תקלה- במידה ותהיה כזו, והוסיפה כי כבר בשנת 2011 היא פנתה למועצה במטרה לפתור את סוגיית תוואי הכביש וקו המים העובר תחתיו.
כעת כאמור, לאחר סיום העתקת הקו וסיום בניית קטע הכביש האחרון, הודיעו במועצה האזורית באר טוביה על פתיחת הכביש לתנועה לרווחת הציבור.

מסלול הנסיעה הישן (באדום) אל מול מסלול הנסיעה החדש (בכחול) | צילום: Waze מפות

ראש המועצה האזורית באר טוביה דרור שור: "הכביש העוקף שנסלל על ידי המועצה לא רק שיגביר את הבטיחות בדרכים אלא גם יקצר זמני נסיעה ויחזיר מעט מהשקט למושב עזריקם, שעומסי התנועה בו יפחתו משמעותית. אחרי שנבחן את הכביש, נחנוך אותו בצורה רשמית ונעניק לנהגי המועצה ולעוברים דרכה חווית נהיגה וביטחון. אני קורא לנהגים לנהוג בו בצורה שקולה וללא לקיחת סיכונים מיותרים".

לחץ להמשך קריאה