צור עימנו קשר

באר טוביה

פיצול התיכון: מאבק ההורים עולה מדרגה

"קהילת באר טוביה למען שינוי בחינוך", המורכבת מקבוצת הורים המייחלת לשינוי במערכת החינוך במועצה האזורית, החלה לאחרונה בקמפיין פרסומי מקיף שמטרתו להוביל לפיצול התיכון האזורי, המונה כאלפיים תלמידים. "זמן להתעלם משיקולים פוליטיים ולשים את טובת הילדים אל מול העיניים", אמרו בקהילה. המועצה: "פועלים על פי תכנית סדורה"

פורסם

בתאריך

במקביל לפעילותה של ועדת ההיגוי החדשה שהוקמה לאחרונה בראשותה של הגברת דלית שטאובר, ושבוע לאחר פרסום נתוני הבגרות שהצביעו על עלייה משמעותית בכמות הניגשים ל-5 יחידות באנגלית ובמתמטיקה, החלה "קהילת באר טוביה למען שינוי בחינוך", המורכבת מקבוצת הורים שהחלה לפעול בשלהי הקיץ האחרון ומטרתה להביא לשינוי במערכת החינוך במועצה האזורית, בקמפיין פרסומי שמטרתו "להביא לחינוך איכותי במועצה האזורית באר טוביה מהגיל הרך ועד התיכון". במהלך החודשים האחרונים קיימה קבוצת ההורים שיח קהילתי במושבים השונים, והעלתה את הנושא לראש סדר היום. היא החתימה למעלה מ-2,000 אנשים בוגרים תושבי המועצה על 'קול קורא', ובו דרישה לחזון חינוכי, לבניית תשתית לנושא החוגים והחינוך הבלתי פורמלי, להיערכות מתאימה בגני הילדים, בית ספר יסודי נוסף על מבואות (המונה היום כ-950 תלמידים), ובית ספר תיכון נוסף על התיכון הקיים, המונה כ-2,000 תלמידים. לטענת אנשי הקהילה, מדובר במצב בלתי נסבל, "בעל משמעויות רבות ועגומות לילדים", ועל כן הם דורשים חלוקה של התיכון לשני תיכונים נפרדים ומדגישים כי לא יסכימו לחלוקה על בסיס מושבים מן המזרח והמערב בבתי הספר שיקומו.
על מנת לקדם את הנושא נשלח צוות מטעם קבוצת ההורים על מנת להיפגש עם ראש המועצה דרור שור ועם גורמים מקצועיים מטעמו, פגישה שלאחריה הודיעה המועצה על הקמת בית ספר יסודי צומח משנת הלימודים הבאה. כמו כן, גויסה מנכ"לית לעמותה שתרכז את החינוך בלתי פורמלי במועצה. אלא שלמרות ההצלחה היחסית מהדהדת עד כה בכל נושא החינוך היסודי, הרי שבזה התיכוני עדיין לא הצליחה קבוצת ההורים להגיע לתוצאות, זאת על אף המלצותיהם של אנשי המקצועי השונים שהצהירו בעבר כי דרוש תיכון נוסף שישמש את תלמידי המועצה האזורית, וכן המועצה עצמה ומשרד החינוך כבר הגיעו להחלטה משותפת אודות הקמת שניים צומחים כאלה שיוקמו ברחבי המועצה. "אנו מצפים שיקרה הדבר המובן מאליו, שברור שאין טעם להתחמק ממנו ולגרור רגליים. הצורך בתיכון נוסף לא יעלם, אלא יתעצם", אמרו בקהילת ההורים השבוע, ודרשו מהמועצה להתעלם משיקולים פוליטיים ולשים את טובת הילדים מול עניה. "אנו מקווים שיוחלט על מה שכבר הוחלט בעבר, ותיכון נוסף יקום בספטמבר 2018. הקהילה נחושה בדרישתה לתיכון נוסף, ולא תתפשר על כך", סיכמו בקהילת באר טוביה למען שינוי בחינוך.

לא הכל ורוד

חרף העובדה כי תלמידי התיכון במועצה האזורית באר טוביה רשמו בשנים האחרונות עליה של אחוזים מרשימים בקרב הניגשים ל-4 ובעיקר ל-5 יחידות במקצועות המתמטיקה והאנגלית, עולה כי מערכת החינוך של המועצה האזורית עדיין נמצאת מאחור ביחס למדדי משרד החינוך המפורסמים באתר שקיפות בחינוך בכל הנוגע לנתוני הזכאות בבחינות הבגרות המאתגרות.
מהנתונים, המתייחסים לשנת הלימודים תשע"ו, עולה כי למרות הציונים המחמיאים, בית הספר התיכון בבאר טוביה נמצא מתחת לממוצע יחסית לבתי ספר דומים, כאשר אחוז הזכאים לבגרות בבית הספר עומד על %74 לעומת %84 בבית ספר שונים שנמצאים באותה קטגוריה עם תיכון באר טוביה.
הנתונים לא מחמיאים גם כאשר יורדים לפרטים ומפרקים את תעודת הבגרות למקצועות. כך לדוגמא, במקצוע האנגלית והמתמטיקה, שני המקצועות בהם רשם התיכון עלייה מספקת ביחס לכמות הניגשים והציון הממוצע, עולה כי אחוז הזכאות בבחינות 5 יחידות בגרות באנגלית נמוך בעשרות אחוזים מאשר הממוצע בבתי ספר תיכוניים דומים ברחבי הארץ. גם במתמטיקה הסיפור דומה, כאשר אחוז הזכאות בתיכון נמוך בכ-6 אחוזים ביחס לבתי ספר דומים ברחבי הארץ.
"יש לי שני ילדים בבתי הספר השונים במועצה. האחת נמצאת בבית הספר "מבואות", והבן הגדול נמצא בתיכון", סיפרה השבוע בשיחה עם "המקור" תושבת המועצה, שהוסיפה כי המצב הנוכחי פוגע בתלמידי בית הספר התיכון. "בתחילת השנה הודיעו לי שמורידים את הבן שלי ל-4 יחידות במתמטיקה כי הוא לא מספיק את החומר ב-5 יחידות. אני חושבת שאם כמות התלמידים הייתה נמוכה יותר הילד שלי כן היה מצליח. הרבה תלמידים מתפספסים בגלל זה וזה חבל. אני מאוד חוששת שזה מה שיקרה גם עם הבת שלי", הוסיפה התושבת, שסיפרה כי לאחרונה נחשפה לקבוצת "קהילת באר טוביה למען שינוי בחינוך" באחד המפגשים הנערכים בישובי המועצה. "השינוי חייב לבוא. אני מקווה שזה יקרה בזכות הקבוצה שהוקמה, ואני שמחה לראות שיש הורים שאכפת להם. אני מאמינה שאם כולם יצטרפו אליהם נצליח יחד לעשות את השינוי לו כולנו מייחלים. צריך גם להגיד מילה טובה לראש המועצה ששמע את הטענות והקים בית ספר יסודי חדש, אך אסור לעצור פה. יש עוד דרך ארוכה לעבור למען עתיד ילדנו", סיכמה.

מהמועצה האזורית נמסר בתגובה: "המועצה פועלת על פי תכנית סדורה, פועל יוצא של צפי גידול האוכלוסייה וצרכיה ונמצאת בתהליך תכנון ובניה מתמיד. במקביל מקיימת המועצה ועדות היגוי הוכללת שיתוף ציבור נרחב לצורך תכנון לטווח הארוך כמו זאת המתקיימת בימים אלו בהובלת דלית שטאובר. כאשר יועברו ההמלצות לאישור מליאת המועצה ויתקבלו החלטות נשמח לעדכן את כולם".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.