צור עימנו קשר

חדשות

המצטרפים החדשים למפלגת העבודה: עשרות חרדים-ליטאים

המפקד במפלגת העבודה נסגר השבוע, כאשר יוסי סולימני, אותו מבקש עמר להדיח מראשות המפלגה בעיר, הצליח להשיג חיזוק מפתיע אבל שנוי במחלוקת: לאחר שיחה שערך סולימני עם הרב יהודה עמית, התפקדו למפלגה עשרות אברכים המשתייכים לישיבה מהזרם הליטאי, במטרה לפעול נגד בחירתו של עמר בפריימריז. ל"המקור" נודע כי סולימני פנה לראשי ישיבות נוספים בעיר על מנת לבקש את עזרתם, אך נדחה

פורסם

בתאריך

כ-40 אברכים-תלמידי ישיבה מישיבת "קרן אורה" בעיר התפקדו בשבועות האחרונים לסניף מפלגת העבודה של קריית מלאכי במטרה לחסום את דרכו של אליאור עמר, הצפוי להתמודד בפריימריז של המפלגה לקראת הבחירות המוניציפליות שייערכו בעוד כתשעה חודשים. על פי מידע שהגיע לידי "המקור", תלמידי הישיבה התפקדו למפלגה בהסכמתו של הרב יהודה עמית, ראש הישיבה, לאחר שיחה שנערכה בינו לבין חבר מועצת העיר יוסי סולימני, שצפוי להתמודד מול עמר בפריימריז של המפלגה שיתקיימו בחודשים הקרובים.
לטענת הגורמים, סולימני ביקש את עזרתו של הרב עמית מהזרם החרדי ליטאי-אשכנזי וזה נעתר לבקשתו. ל"המקור" נודע כי סולימני פנה עם בקשות דומות לראשי כוללים וישיבות נוספים בעיר, אולם אלו נדחו על ידי הרבנים הספרדים בטענה כי אין בכוונתם להתערב בסוגיה פוליטית-אישית מעין זאת.
ישיבת "קרן אורה" ממוקמת ברחוב הרב יצחק ניסים, ולומדים בה מאות תלמידים, רובם המוחלט אינם תושבי קריית מלאכי. היא הוקמה על ידי הרב יהודה עמית לפני כשלושים שנים, ומשתייכת לזרם החרדי-ליטאי, הידוע בעמדותיו הקנאיות והשמרניות במיוחד. בשנים האחרונות הוקמה קהילה קטנה של בוגרי ישיבה בעיר, כ-100 בוגרים, ורובם מתגוררים בסביבת הישיבה בשכונות הרצל-ויצמן. הישיבה נחשבת לאי מבודד מהעולם הדתי בעיר, ואנשיה אינם מעורבים בחיי הקהילה המקומיים. תלמידי הישיבה ובוגריה שנותרו לגור בקריית מלאכי צורכים את מרבית השירותים הרוחניים בתחומי הישיבה, בה יש בית כנסת, כוללים וחדרי לימוד, מגורים ללינה ועוד.
לאחרונה נרשמו עימותים רבים בין אנשי המועצה הדתית בעיר לבין אנשי הישיבה, שטענו כי הנהלים המוכתבים בחיי הדת בעיר על ידי אנשי המועצה הדתית "אינם חרדים מספיק". כך למשל אנשי הישיבה ובוגריה מעדיפים שלא לעשות שימוש במקוואות העירוניים, בטענה כי הבלניות (הנשים שתפקידן לסייע לתושבות העיר המגיעות לטבול במקווה) מחזיקות טלפון חכם (סמארטפון), וכי הדבר אסור בתכלית ואינו ראוי ופוסל לכאורה את הבלניות מלשמש בתפקידן.
ל"המקור" נודע כי לפני חודש ומחצה נפגש חבר המועצה המכהן סולימני עם ראש הישיבה הרב עמית לשיחה ארוכה שנערכה במשרדו של הרב בתחומי הישיבה. לאחר פגישה זו פעל אחד האברכים, בהסכמתו של עמית, להחתים תלמידים ובוגרים שכתובתם בעיר על טופסי התפקדות למפלגת העבודה. לפי ההערכות הרווחות במערכת הפוליטית, התפקדותם של האברכים נועדה לסייע לסולימני אך לא פחות ואף למעלה מכך כדי לפגוע בסיכוייו של עמר לנצח בפריימריז. לפי ההערכות במטהו של עמר, המתבססים על רישומי ספר המתפקדים של המפלגה, בין 40 ל-70 תלמידי ישיבה ונשותיהם התפקדו למפלגה מאז השיחה של סולימני ועמית. עם זאת, מספר זה עדיין איננו סופי.

הישיבה של הרב יהודה עמית. עשרות תלמידי ישיבה התפקדו למפלגת העבודה (צילום: ויקיפדיה)

הישיבה של הרב עמית. עשרות תלמידי ישיבה התפקדו למפלגת העבודה (ויקיפדיה)

מאות מתפקדים חדשים
ביום רביעי השבוע נודע באופן חלקי אך לא סופי פרטי המפקד של מפלגת העבודה, כאשר ספר הבוחרים צפוי להכיל כ-800-750 מתפקדים, כ-650 מתוכם חדשים. אליאור עמר הצהיר לפני כשבועיים כי הוא הצליח לפקוד למעלה מ-350 מתפקדים מטעמו למפלגה, ובמטהו אמרו שהמספר הסופי לאחר תום מועד ההרשמה עומד על כ-380 פקודים. לאלו יש להוסיף כ-130 חברים וותיקים בסניף המפלגה בעיר, כאשר סולימני עצמו פקד כ-200-300 מתפקדים חדשים מטעמו (בניהם כאמור 40-70 תלמידי ישיבה ונשותיהם).
"אני גאה מאוד במפקד שעשינו", אמר השבוע עמר. "העובדה החשובה אפילו יותר מזה שמדובר במפקד גדול ומשמעותי מבחינה מספרית היא שמדובר במפקד אידיאולוגי, ערכי ואותנטי שמורכב מאנשים שמאסו בפוליטיקה ישנה ובשיטות הקומבינה. בין 380 המתפקדים יש תושבים רבים, צעירים ומבוגרים כאחד, שהחליטו לקחת אחריות על הגורל של העיר שלנו, שהגיעו למסקנה שאין ברירה אחרת למעט לעשות כאן שינוי ותיקון באמצעות פוליטיקה חדשה, נקייה ואחרת מכפי שאנחנו מכירים".
על מפקד תלמידי הישיבה אמר עמר: "זה מעיד על כמה חוששים מאיתנו, על כמה שהדרך שהתחלנו בה ושאנחנו נמצאים בעיצומה מטלטלת וחשובה לעתידה של קריית מלאכי. אני משוכנע שהציבור הרחב לא ייתן ידו לשנאה והסתה". עמר הוסיף ואמר ביחס למתפקדים הנוספים שהצטרפו למפלגה מטעם מתחריו האפשריים כי "אנחנו נהיה הכתובת לא רק עבור האנשים שהתפקדו עבורנו, אלא עבור כלל האנשים שהתפקדו בכל דרך שהיא למפלגה בשבועות האחרונים. אני בטוח שמאחורי הפרגוד, לפני שאנשים יבחרו בפתק שישימו במעטפה, הם יחשבו היטב מי ישרת באמת את האינטרסים שלהם, את האינטרסים של הציבור הרחב ואת האינטרסים של קריית מלאכי. אחרי שלושה עשורים ששום דבר לא השתנה, הגיע הזמן לשנות ולבחור נתיב אחר לצעוד בו".
יוסי סולימני מסר בתגובה לדברים: "בחודשים האחרונים התפקדו לשמחתי הרבה מאוד תושבים, מכל העדות והזרמים. פעילים רבים לקחו חלק במפקד חשוב זה מתוך כוונה לקחת חלק פעיל בהנהגת הסניף המקומי בשנים הקרובות. עם כל הכבוד שיש לי לכל אחד מהפעילים אני סבור שלאף אחד מאיתנו לא ניתנה הזכות "לחלק ציונים" למתפקדים בשל מוצאם. לעצם העניין, לא נפגשתי עם הרב עמית זה למעלה מחמש שנים, על אף שהייתי שמח מאוד לפגוש אותו. את אנשי הישיבה אני מכיר שנים ארוכות מתוקף תפקידיי הציבוריים ואף נוצרו בינינו יחסי חברות שאני שמח וגאה בהם. לשמחתי הרבה צירפתי מאות מתפקדים חדשים מכל המגזרים ומכל הגוונים, וכולם-כולם עשו זאת באהבה ובחברות. צר לי כי יש אנשים המבקשים להטיל דופי בזכותם של תושבי קרית מלאכי להתפקד למפלגה כלשהי רק בשל מוצאם או אורח חייהם. אגב, עיון ברשימת המתפקדים יכול להראות בבירור כי ישנם לא מעט תושבי שכונת חב"ד אשר התפקדו למפלגת העבודה על אף שלא זכור לי שזוהי ממש השקפתם. אני מבקש להודות למאות הרבות של תושבי קריית מלאכי שהצטרפו למפלגה. כיו"ר הסניף זה ממלא אותי גאווה ואף תקווה לעתיד טוב יותר".

סולימני ועמר. הקרב על ראשות מפלגת העבודה רק החל

סולימני ועמר. הקרב על ראשות מפלגת העבודה רק החל

 

 

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
3 תגובות

3 Comments

 1. איש אמונה

  02/02/2018 ב 12:43

  בפרשת השבוע "יתרו"
  מנהל אלוהים דיאלוג עם העם בתיווכו של משה רבינו.
  פרשת יתרו תזכיר להרבה מאוד אנשים את עברו של אחד המתמודדים .מפנה את כבוד הרב לפסוק י"ג לקריאה מעמיקה ולהבנת משקל החומרה של מעשיך. הבחירה ללחוץ רק ידו של צד אחד. מבלי לתת הזדמנות לצד השני לפרוס בפניך את כוונותיו האמיתיות.זו התנהגות שבכלל לא דומה להתנהגןותו של משה בבואו לשבת כשופט העם ולימים נשיאה העליון של מערכת שיפוטית.מערכת שנבנתה בעצתו של חתנו יתרו.

 2. בשורה

  02/02/2018 ב 12:32

  טוב… מלבד הזעם הנוראי והחלחלה אשר עוברת לי בגוף אחרי קריאת הכתבה שלא יותר ממבישה את המתמודד אשר אינו מוכן לספוג ״ הפסד״ ( והספד) לניצחונו של היריב . אני אגיב כעת לא בפן הפוליטי אם כי בפן האנושי בלבד!!!
  הייתי מצפה ממי ששימש כממונה על חינוך ( כפי שנאמר ׳ חנוך לנער עפ דרכו׳) להיות מעט פתוח ופחות פרימיטיבי בכדי לעשות שימוש ׳ ציני ׳ בכדי לקדם את האגנדות הפוליטיות שלו על חשבון בני אדם אחרים… מה גם בל נשכח את העובדה שמי שלא חושש להתיימר לעשות זאת הוא לא אחד אשר לכאורה לא חשש לפנות אל גורמים רוחנים לקבל תמיכה על חשבון הטלת אימה ורפש על היריב בעוד שכח לרגע את עניין המוסריות בגינה הוא עצמו נבחן בעבר ולא בהצלחה !!
  הקלות בה אנשים לא חוששים להניח את האצבע על ההדק רק בכדי לירות מבלי ״ לקלוע״ מביאה אותי על סף דעתי !!!
  הבושה בה איש נציג ציבור לא מתבייש לעלוב ולהפוך אנשים בשל עניינים אישיים שהם לא עניינו וענייננו בלתי נתפסת !!! בטח כשזה בא מאנשים אשר סרחו ברמה האתית והמוסרית אשר כל איש דת ורוח לא יניח עליו את הדעת ! היא מבחילה שבעתיים …
  מעניין אותי לדעת באם אותו איש דת רוחני אשר שמע את דברי הבלע האלה טרח לברר מהו הרזומה של היריב ברמה המוסרית אשר שהן בטח טובות הגונות וישרות יותר מזה שבא למלא לרב את ראשו בדברי הבל עלובים!!!😡😡😡😡

 3. מאיר

  02/02/2018 ב 12:14

  1אפשר שלפני בחירות יהיה קרב על קולות מקובל אבל האים תלמידי הישיבה שגיסתה סולימני יש להם כרטיס אשראי צריך בדיקה מעמיקה 2 כולם יודעים את הסטטוס של אליאור ומאוד גאים בוא 3 אתה בושה לכלל תושבי קרית מלאכי אנחנו לא חיים בשנות השמונים חבל אתה נישארת שם 4 אין לך שום וכלום להוכיח אין לך שום השג המעשים שלך שפלים בהוקרה מאיר דוד של אליאור עמר ומאוד גאה באחיין שלי ומאוד מתביש שיש אנשים כמוך בעולם הזה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

יש ועד בנטו

חודש לאחר תחילת המאבק הודיעו הבוקר (שני) בהסתדרות העובדים על הקמת ועד במפעל "נטו מלינדה", כאשר למעלה משליש מתוך עובדי חברת המזון שבבעלות דודי ועדי עזרא הצטרפו להסתדרות והשיגו את הרוב הדרוש להפיכתה לארגון היציג. ועד הפעולה: "שמחים על ההתגייסות הגדולה, מצפים מההנהלה לשבת עמנו בהקדם למו"מ למען הצלחת החברה והעובדים כאחד"

פורסם

בתאריך

על ידי

כ-1,200 עובדי חברת נטו מלינדה מקבוצת "נטו אחזקות" השלימו את מהלך התאגדותם בהסתדרות, לאחר שלמעלה משליש מהם, כנדרש בחוק, חתמו על טפסי ההצטרפות לארגון. מהלך ההתארגנות הושלם למרות התנגדות מצד ההנהלה, כך על פי גורמים במפעל שטענו בשבועות האחרונים כי הופעל עליהם לחץ לחתום על ביטול ההצטרפות להסתדרות העובדים, ובשל כך ההתאגדות מלווה על ידי בית הדין לעבודה.

עובדי חברת נטו מלינדה, עוסקים בייבוא, שחיטה והפצת בשר לרשתות השיווק השונות ברחבי הארץ. בעלי החברה הם דודי עזרא ובנו עדי עזרא. ההתאגדות קרמה עור וגידים לאחר רצונם של העובדים לשפר את תנאי העסקתם ולחזק את ביטחונם התעסוקתי.

במכתב ששלח היום מנכ"ל האגף להתאגדות עובדים עמיחי סטינגר, למנכ"ל קבוצת נטו עמי גולדין, קרא לו סטינגר להכיר ברצונם של העובדים ולתאם בהקדם האפשרי פגישת היכרות עם נציגות העובדים, וזאת לקראת פתיחה במו"מ לכריתת הסכם קיבוצי אשר יסדיר את תנאי ההעסקה בחברה.

התאגדות עובדי חברת נטו מלינדה לוותה על ידי ההסתדרות במרחב אשדוד בראשות חיים שייב, רכזי ההתאגדויות מהאגף להתאגדות עובדים טל בורשטיין ואודליה מעודה וכן יו"ר סניף קריית מלאכי במרחב אשדוד בבר אזולאי ומזכיר האיגוד המקצועי מהמרחב דיוויד פרטיאלי.

מוועד הפעולה של עובדי נטו מלינדה, בראשות היו"ר שלום רוחם, נמסר: "אנחנו מברכים על ההתגייסות הגדולה של העובדים למהלך ההתארגנות ומצפים מההנהלה לשבת עמנו בהקדם למו"מ פורה ומהיר למען הצלחת החברה והעובדים כאחד".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

הקיבוץ מתחדש

שלוש שנים לאחר ההכרזה על צאתה לדרך של תכנית "פינוי-בינוי" בשכונת קיבוץ גלויות, ובצל הטענות לפיהם הפרויקט הגרנדיוזי שהחל בקול תרועה רמה יתמוסס, מבטיח חיים פלוס, מי שמוביל את הליך ההחתמות, כי כבר בעוד חמש שנים יעמוד על תילו הבניין הראשון בשכונה המיתולוגית, שתשנה את פניה של העיר מן הקצה אל הקצה

פורסם

בתאריך

על ידי

על תכנית "פינוי-בינוי", שהוכרזה כמדיניות רשמית של משרד הבינוי והשיכון בשנת 1998, רובנו שמענו. במסגרת התכנית, רשאי משרד הבינוי להכריז על שטח כעל מתחם פינוי בינוי באמצעות צו הכרזה, ולהרוס את בתי המגורים הישנים שבו ולבנות תחתיהם בנייני מגורים חדשים.

אלא שלמרות הדברים, דעת הציבור בכל הנוגע לסיכויי ההצלחה של הפרויקט הגרנדיוזי שלילית, ולא בכדי: עד היום יצאו מהתכנון אל הפועל עשרה פרויקטים בלבד, רובם במרכז הארץ, ועל כן הציבור סקפטי בנוגע להצלחת הפרויקט.

עם זאת, גורמים בעיריית קריית מלאכי מאמינים כי דווקא כאן הם יוכלו לממש את חזונו של הפרויקט, הקורם עור וגידים לקראת מעבר לשלבים מתקדמים בשכונת קיבוץ גלויות ממש בימים אלו. "מדובר בהסכם שמיטיב גם עם הדיירים וגם עם הקבלנים, ולכן אנחנו מאמינים בפרויקט ומעוניינים להתחיל לעבוד", אמר השבוע חיים פלוס, מי שמוביל ודוחף להבאת הפרויקט לכדי ביצוע, "במשך 11 חודשים עבדנו על הסכם טוב לדיירים. אין כמעט עו"ד שלא עבר עליהם, על החובות של הדייר וחובות הקבלן. ההסכמים אמורים להיות זהים בין כל המתחמים והם יסדירו את כל החובות והזכויות שלהם", הוסיף פלוס, שציין כי מהנדס העירייה כבר הציע לנציגי הקבלן המתכנן להתחיל בהכנות התב"ע שתיושם בתכנית המתאר.

כזכור, כבר לפני שלוש שנים הודיע ראש העירייה אליהו זוהר כי הצליח להגיע להסכם עם משרד השיכון לפיו תיושם התכנית בשכונת קיבוץ גלויות, המאוכלסת בעיקרה על ידי דיירים ותיקים בני הדור השלישי. מטרתה העיקרית הייתה לשנות את אופי השכונה ולשפר את מצב הבניינים הישנים בניסיון ליצור תפנית ולהפוך את השכונה האותנטית לפנינת נדל"ן שתשנה את פני העיר.

משיגים חתימות

על מנת להוציא אל הפועל את התכנית נדרשת הסכמה מצידם של 70 אחוזים מכלל בעלי הנכסים בשכונה והוצאת אישור התב"ע, כשלאחריה אמורות להתבצע מדידות על ידי אנשי מקצוע במטרה לאשר את התכנית הסופית ולהתחיל בבנייה.

פלוס, האחראי כאמור על הפרויקט המתגבש בשכונת קיבוץ גלויות, הצהיר השבוע כי עד כה הושגו חתימות של כ-%60 מכלל בעלי הנכסים בשכונה, וכי בקרוב יוכלו היזמים להכריז על סיום שלב ההחתמות.
מאז החלו התהליכים, ניסה פלוס להניע את הפרויקט וישב לשם כך עם עשרות יזמים וקבלנים שונים במטרה לגבש הסכם אחיד. בסופן של הפגישות, נבחרו ארבעה קבלנים שונים להוביל את חמשת הפרויקטים המתכוננים בשכונה, בהם 'לוינסקי עופר' שיבנה שלושה מתחמים, כוכב הנגב וכן שני קבלנים נוספים עימם טרם הבשילו המגעים לכדי הסכם.

סגן ראש העירייה והממונה על פרויקט "פינוי-בינוי" בעיר, מישל טפירו, התייחס אף הוא לתכנית ואמר כי על פי הערכתו, עד סוף השנה הנוכחית תקבל העירייה את הקרקע הנוספת מהמדינה. "התהליך ייקח זמן, אך ברגע שהקרקעות יגיעו משרד הבינוי והשיכון יבצע את הסכמי הגג. במקביל, היזמים עושים שינוי תב"ע, ולכן הם צריכים חתימות מהדיירים. בעבר התבטאתי בנושא והמסר שלי היה שאין כדאיות כלכלית ללא השלמת הקרקע. צריך לקרוא את כל הכתבה, לא רק את הכותרת. לכן אני אומר שכרגע מחכים לאישור הקרקע וגם לאישור שינוי תב"ע וזה בתהליך. כדי שזה ירוץ, נדרשת חתימה של הדיירים".

הפנים החדשות של קיבוץ גלויות. הדמיה: משרד האדריכלים BLK

"במהלך השיחות שלנו עם הקבלנים בדקנו איתנות כלכלית של הקבלן, המלצות, פרויקטים דומים שביצע וכד'. כמובן שגם נבדק האם לקבלן יש ניסיון בכל הקשור לפינוי בינוי", מסביר פלוס, ומוסיף, "גם במעמד החוזה באנו לקראת הדיירים עד הפרטים הקטנים. כך למשל, כל נושא ועד הבית, שאמור להיות חדש לדיירים, יושת בהדרגתיות כאשר בשנה הראשונה ישלמו הדיירים רק עשרה אחוזים מהסכום, כ-30 שקלים בחודש, בשנה השנייה עשרה נוספים וכן הלאה. רק בשנה השישית ישלמו הדיירים את מלוא סכום ועד הבית".

לצד הדיירים, מקבל גם הקבלן עצמו 'סוכריה' מהמדינה: על כל דירה שיעניק לבעלי הנכסים בשכונת קיבוץ גלויות יוכל הקבלן לבנות שמונה נוספות, קרי יחס המרה של אחת לתשע. על מנת שלא 'לחנוק' את השכונה, הוחלט כי חמש מהדירות שיבנה הקבלן יוקמו בקיבוץ גלויות ואילו ארבע נוספות יוקצו לו בקרקע אחרת בתחומי העיר, ככל הנראה בשכונה העתידה להיבנות בסמוך לאזור התעשייה תימורים.
בסך הכל צפויות להיבנות 2900 יחידות דיור בשכונת קיבוץ גלויות, כ-850 מתוכן לטובת הדיירים ואילו היתר למכירה בשוק החופשי. "המטרה היא להפוך את השכונה למודרנית ומתקדמת, ולסחוף את קיבוץ גלויות לעידן החדש. עם זאת, אנחנו לא רוצים לשנות את צביון העיר ולכן אושרה בנייה של בניינים בני 12 קומות בלבד, חרף האפשרות שעלתה לבניית מגדלים רבי קומות", מספר פלוס.

תוספת ללא תשלום

בחודשים האחרונים מנסים אנשיו של פלוס לשכנע את הדיירים הנוספים הנדרשים על מנת להוציא אל הפועל את התכנית לחתום על הנכונות לביצוע הפרויקט, ומציגים בפניהם את היתרונות שלהם ושל העיר כולה במימושו. עד כה, כאמור, הצליחו אנשי השטח להשיג כ-60 אחוזים מחתימות הדיירים, וישנם עדיין בעלי דירות אליהם לא הגיעו. עם זאת, הם נתקלים מפעם לפעם בבעלי דירות אשר מסרבים להעניק את חתימתם, ומציינים כי מדובר בעיקר בכאלה אשר דירתם עברה "הסבה" ומשמשת כדירת גן, "ישנם 20-25 סרבנים, אשר רובם מתגוררים בדירת הקרקע. אותם דיירים סגרו את שטח הבלוק והפכו אותו לגינה פרטית, כך שהחוק לא לצידם והם יצטרכו להגיע להליך משפטי. בשורה התחתונה הם יאלצו לפנות את הדירה בעל כורחם במסגרת הפרויקט", מסביר פלוס, שמוסף: "גם תושבי הקרקע צריכים להבין שבסופו של דבר פרויקט פינוי בינוי מטיב עימם". לדברי פלוס, ההסכם עליו חתמו הדיירים עם הקבלנים יזכה את הדיירים בתוספת של 25 מטרים נטו ביחס לביתם הישן, זאת בנוסף ל-10 מטרים במרפסת, 5 מטרים במחסן וחניה בטאבו. "מדובר בהטבה משמעותית הניתנת ללא תוספת תשלום. נוסף אליה, הדייר יוכל לשדרג את ביתו בעבור תוספת תשלום בסכום ההפרש בין הדירות".

עם סיום שלב החתימות והכנת התב"ע, יחל כאמור הליך מדידות הבתים, ולאחריו יתפנו הקבלנים לתחילת עבודות הביצוע בשטח. פלוס, מספר כי כבר כעת הקצתה העירייה שטחים לקבלנים ללא צורך בהריסת המבנים הקיימים בשלב הראשוני, זאת במטרה לאפשר לתושבים שלא לעזוב את ביתם עד אשר יוכלו לקבל מפתח בבניין החדש הסמוך. "אני מניח שכבר בעוד חמש שנים יכנסו הדיירים הראשונים אל הבניינים החדשים שיבנו בשכונה. להערכתי, תוך 12 שנים יסתיים כל הליך הביצוע והשכונה תשנה את פניה מן הקצה אל הקצה".

הבניינים יבנו עד 12 קומות. שכונת קיבוץ גלויות

כחלק מהכוונה למשוך אל השכונה אוכלוסיות חזקות וצעירות, הוחלט להקים במסגרת התכנית מעונות יום, גני ילדים, בית ספר יסודי בן 36 כיתות ופארק של 10 דונמים עם מתקני שעשועים מתקדמים. "עד כדי כך ירדנו לכל הפרטים הקטנים, שכאשר ישבנו עם הקבלנים היה לנו חשוב להציב את הפארקים וגני השעשועים תחת מעטפת של בניינים וללא צורך במעבר בכבישים ראשיים", ציין פלוס, שהוסיף כי המטרה הייתה למנוע סיכון יומיומי של ילדי השכונה העתידית.

"מדובר בפרויקט ראשון מסוגו וכבר עכשיו יש המון אוכלוסיות שמתעניינות ברכישת בתים בשכונה. פנו אלינו צרפתים, אנשי קבע ומשטרה, אנשי חינוך והוראה. כולם מתעניינים ברכישת דירה בשכונה. זה רק מראה כמה אמונה וכמה פוטנציאל יש בפרויקט החדש. חשוב לציין שללא התערבות ראש העירייה ללו זוהר שמלווה את התהליך מתחילתו התכנית לא הייתה יוצאת לדרך. הוא המנצח הגדול של כל ההליך".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

דורשים ועד בנטו

מספר עובדי מפעל נטו, השוכן באזור התעשייה בעיר, החלו לאחרונה במלאכת הקמת ועד עובדים חדש במטרה לעגן את זכויותיהם בהסכם קיבוצי אל מול ראשי החברה. ניסיונות הקמת הוועד נתקלו תחילה בהתנגדות מצד ראשי החברה, אולם לאחר פנייה לבית המשפט זו הסכימה לאפשר לוועד להחתים עובדים בזמן הפסקות הצהריים. נציג ההסתדרות: "מניח שבזמן הקרוב נשלים את המלאכה". החברה: "מכבדים את זכות ההתארגנות ולא מפריעים לה"

פורסם

בתאריך

על ידי

עובדי מפעל נטו בעיר, הנמצא בבעלותו של איש העסקים מאיר עזרא, פנו לאחרונה להסתדרות העבודים בבקשה להקים ועד עובדים לאנשי המפעל. על פי מידע שהגיע ל"המקור", עד כה הוחתמו קרוב ל-400 עובדי החברה על הסכם ייצוג בידי ההסתדרות, במה שמסתמן כמאבק פנימי בין העובדים התומכים בוועד לאלו המתנגדים לו.
כבר בתחילת השבוע שעבר החלו ראשוני העובדים בפעולות שכנוע של עובדי המרכז הלוגיסטי ומטה החברה, השוכן באזור התעשייה בעיר, אולם נתקלו בהתנגדות של קב"ט החברה ומנהלים נוספים- כך לטענתם. על פי עדים ששהו במקום, הערמת הקשיים מצד מתנגדי הקמת הוועד גררה ויכוחים ומהומות, ולמקום אף הגיעה ניידת של תחנת המשטרה המקומית.

לטענת חלק מהנוכחים במקום, כאשר הגיעו בשבוע שעבר אנשי ההסתדרות אל שערי המפעל הם נתקלו בסירוב מצידו של אחראי הביטחון, שדחק בהם לבצע את החתמות העובדים מחוץ לשטח המפעל- כיוון שהדבר לא סוכם עם הנהלת החברה.
אלא שהמצדדים בהקמת הוועד לא ויתרו, ופנו כבר ביום המחרת לבית המשפט במטרה שזה יתערב ויאפשר לשלושה חברי ועד להיפגש עם עובדי המטה והמרכז הלוגיסטי של החברה במהלך הפסקות הצהריים- בניסיון לצרף אותם להתארגנות. על פי ההסכמות, תאושר פגישה בת שעה וחצי עם העובדים, כאשר שעה מתוכה תהיה על חשבון העובדים ואילו חצי השעה תשולם להם על חשבון המעסיק.

אחד מעובדי החברה סיפר השבוע כי ישנה הרגשה שהחברה עושה כל שביכולתה על מנת לטרפד את המהלך, "ביום הראשון לא נתנו להם להיכנס. התחילו להאשים פה אנשים, ואף מאיימים על חלק מהם שאם ישתפו פעולה הם יפגעו מזה אישית". בנוסף, טען העובד כי חלק מהעובדים חוששים כי החברה תשכור חוקרים פרטיים, במטרה לזהות את העובדים המובילים את המהלך.

אחד מראשי ההתארגנות סיפר השבוע למערכת "המקור" כי דרישותיהם של העובדים הם בסיסיות, והוסיף כי למרות הלחץ הכבד שמופעל מצד החברה הם ימשיכו לפעול- עד לקבלת מספר חתימות מירבי, "ידוע לנו שהם מאיימים על אנשים לא לחתום, אך הדרישות שלנו הן דרישות כלליות שצריכות להיות האל"ף – בי"ת במקום עבודה כזה".

למרות הדברים הנחרצים של התומכים במהלך, ישנם במפעל גם עובדים אחרים שהחליטו לא לחתום על ההסכם מול ההסתדרות ואף טענו כי ראשי הועד הפוטנציאלי החליטו לעשות את הדברים בצורה לא הוגנת, "הם מתחבאים ולא יוצאים בגלוי. מדובר בחמישה אנשים שמרעילים את כולם ומנסים בעיקר לפגוע בחברה", אמר אחד העובדים, שהוסיף: "הם דואגים לעצמם ולא באמת אכפת להם מה קורה עם העובדים האחרים. צריך לזכור שמדובר במפעל שמצבת העובדים שלו משתנה בצורה תכופה, ככה שאין באמת צורך בוועד".

חברת "נטו אחזקות" הוקמה כבר בשנת 1940 על ידי מאיר עזרא, ועסקה ביבוא בשר מחו"ל. במהלך השנים עברה החברה לבעלותו של הבן, דודי עזרא. ב-2002 כונסו כלל מותגי החברה תחת השם "נטו", ביניהם טיבון ויל, דלידג, שלושת האופים, וילגר ומג'יק. החברה מעסיקה כ-1400 עובדים בסך הכל, מתוכם 1200 עובדים תחת המותג "נטו אחזקות". כמעט 400 מהם, כאמור, חתמו עד כה על מנת להקים ועד עובדים חדש, כך שדרושות למובילי הועד כמה עשרות חתימות בודדות על מנת לרתום למהלך שלישי מהעובדים ובכך להמשיך לשלבים הבאים של הקמת הוועד, בהם בחירת נציגים, עריכת מסמך הדרישות מהחברה, פנייה למעסיק ועריכת מו"מ לצורך יצירת הסכם קיבוצי.
עמיחי סטינגר, מנכ"ל האגף להתאגדות עובדים מטעם ההסתדרות, אמר השבוע בשיחה עם "המקור" כי "אנחנו כבר שבוע וחצי בתוך ההתארגנות. יש לנו תמיכה גדולה בקרב העובדים. מאות עובדים כבר הצטרפו אלינו, וזה למרות שההנהלה עושה מאמצים לסכל את הרצון של העובדים לשפר את התנאים שלהם במסגרת הסכם קיבוצי, גם בתחילת התהליך וגם לאחר הדיון בבית המשפט. אנחנו נחושים, הוועד חזק והעובדים חזקים. הם רואים מה קורה במקומות אחרים מבחינת תנאים וביטחון תעסוקתי. אני מניח שבזמן הקרוב נשלים את המלאכה, ואם יהיה צורך נפנה שוב לבית הדין". לגבי הטענה כי עובדים מסוימים מעוניינים להצטרף לוועד אך חוששים מראשי החברה, אמר סטינגר כי "ישנם עשרות כאלו. הם פונים אלינו, אך אנחנו מנסים להרגיע אותם ומבטיחים שנגן עליהם. אנחנו גם מנסים לפנות לחברה, זו הפעם השלישית. נעשה כל מה שאנחנו יכולים כדי להגן עליהם".

גם שלום רוחם, העובד במפעל, הגיב לדברים כשאמר: "החלטתי כיו"ר ועד הפעולה בשיתוף ההסתדרות החדשה נבעה מתוך הבנה שלעובדי נטו מגיע הרבה יותר. כאשר הגענו לפנות בוקר למתחם החברה לחיתמה על טפסי ההסתדרות נתקלנו בעשרות עובדים שעושים עבודתם נאמנה, ביום ובלילה, תחת ממטרי גשמים או בשמש הקופחת. אין דוגמא טובה מכך לצורך בוועד. עובדים אלו מחזיקים את החברה. לצערי הנהלת נטו מנסה בדרכים שאינן נעימות להצר צעדינו, אך חתימות העובדים המצטרפים אלינו זה אחר זה מדברות בעד עצמן. המסר שארצה להעביר לעובדים הוא 'הפסיקו לפחד'. פסק דין פלאפון משנת 2013 קובע כי אסור למעסיק או למי מטעמו להתערב במהלך התארגנות עובדים, או בעובדים הרוצים להצטרף להתאגדות".

מחברת "נטו אחזקות" נמסר בתגובה: "החברה מכבדת את זכות ההתארגנות ואינה מפריעה להתארגנות או מתערבת בה. החברה פעלה כדין על מנת למנוע הפרעה לעבודה הסדירה וכניסה למתקניה ללא תיאום ובניגוד לדין. להוכחת אמיתות דברנו, מסיכום פרוטוקול הדיון וההחלטה שהתקבלה בבית הדין לענייני עבודה בבאר שבע לפני כשבוע ואשר הועברה לעיון עיתון "המקור" עולה כי, "לאור אחריות החברה לבטיחות עובדיה (מדובר בשטחי תפעול), התנתה החברה את כניסת נציגי ועד הפעולה בקבלת הדרכה אצל ממונה הבטיחות בחברה ובשעות ההפסקה שנמסרו להם".

לחץ להמשך קריאה