צור עימנו קשר

בחירות 2018

עמר: "יש לגבש תכנית חירום לבלימת ההגירה השלילית מהעיר"

המועמד לראשות סניף מפלגת העבודה בעיר התייחס לנתונים שפורסמו השבוע, לפיהם בשנת 2016 נמשכה מגמת ההגירה השלילית מהעיר. "על העירייה לגבש חבילת הטבות לתושבים צעירים על מנת לשכנע אותם להישאר להתגורר בקריית מלאכי"

פורסם

בתאריך

נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) שפורסמו השבוע העלו כי מגמת ההגירה השלילית מקריית מלאכי נמשכה גם בשנת 2016, וזאת לאחר שהגיעה לשיא של יותר מעשור במהלך שנת 2015. על פי הנתונים, בניכוי הריבוי הטבעי, אוכלוסיית העיר הצטמקה ב-148 בני אדם ב-2016, אחרי ש-717 תושבים, המהווים כ-3.3% מאוכלוסיית קריית מלאכי, עזבו אותה במהלך אותה שנה. לעומת זאת, 569 תושבים עברו לגור בעיר.
הנתונים הללו הם נתונים דרמטיים, המעידים על כך כי למרות הבנייה המאסיבית בעיר, עדיין אין בכוחה כדי להפוך את מאזן ההגירה משלילי לחיובי. נתוני שנת 2016 מצטרפים לנתונים משנים 2015-2014, שהצביעו גם כן על הגירה שלילית מקריית מלאכי: בשנת 2014 עמד היקף ההגירה השלילית על מינוס 397 תושבים, לאחר ש-887 תושבים עזבו לעומת 490 בלבד תושבים חדשים שעברו לגור בעיר. נתון זה היווה שיא של עשור לפחות בכל הקשור למאזן ההגירה בעיר. גם בשנת 2016 הנתונים הצביעו על עזיבה מאסיבית, לאחר ש-804 תושבים עזבו את העיר לעומת 555 שעברו לגור בה, קיטון של 249 בני אדם.
"מדובר בנתונים שצריכים להדליק נורה אדומה ליושבי העירייה", אמר השבוע אליאור עמר, העיתונאי לשעבר המתמודד על ראשות מפלגת העבודה בעיר. "כבר שנים ארוכות שיש נהירה של צעירים אל מחוץ לקריית מלאכי, הם מעדיפים את המושבים מסביב, את קריית גת ואת אשקלון ואת יבנה על פני קריית מלאכי, וזו מגמה שיש לעצור אותה מיד". לדברי עמר, לא רק צעירים עוזבים את קריית מלאכי, אלא גם תושבים בגילאי 60-40. "זו מגמה שלא הייתה כאן בעבר, כי נהוג לחשוב שמי שהגיע לגיל 50 כבר לא יחליף עיר מגורים, אבל אצלנו המציאות שונה, ואנשים ממעמד הביניים – חלקם ממשפחות שורשיות וותיקות – עוזבים את קריית מלאכי בהמוניהם".
עמר, שכתב על סוגיית ההגירה השלילית רבות עוד בתקופת היותו עיתונאי, אמר כי על העירייה לגבש תכנית חירום לשינוי מגמת ההגירה. "בעזרת כמה צעדים שעלותם הכלכלית נמוכה מאוד יחסית אפשר לסייע לצעירים להחליט שעדיף להם להישאר לגור בקריית מלאכי", אמר. לדבריו, על העירייה לסייע במתן מלגות כספיות משמעותיות לצעירים המבקשים ללמוד באקדמיה, וכן להעניק הנחה בתשלומי הארנונה לצעירים שייבחרו להתגורר בשכונות הוותיקות בעיר, כמו קיבוץ גלויות, הרצל וויצמן – תכנית שהוא כבר הציג בפומבי לפני כחודשיים.
"היום העירייה לא מקצה אפילו שקל אחד בבסיס התקציב שלה לטובת מלגות לאקדמיה, ומתבססת על תרומות של קרנות וגופים פילנתרופיים בלבד, צריך לשנות את המצב הזה", אמר. עמר הסביר כי מהלכים מעין אליו יכולים לשכנע עשרות ואף מאות צעירים להישאר להתגורר בקריית מלאכי, ואמר כי "הרבה תושבים בגילאי 50 פלוס עוזבים כי ילדיהם עברו להתגורר במקומות אחרים, השארת הצעירים בעיר יכולה לסייע גם בהשארת הוריהם בקריית מלאכי. המגמה שבה אוכלוסייה ממעמד הביניים, חזקה יחסית מבחינת כלכלית, עוזבת את העיר היא אסון בטווח הארוך וחייב לנקוט בצעדים מיידיים כדי לעצור אותה".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.