צור עימנו קשר

באר טוביה

סערת השימוע בבאר טוביה

ארבעה עובדים של המועצה האזורית באר טוביה קיבלו ביום חמישי שעבר מכתבי זימון לשימוע- וצפויים לעמוד בפני פיטורים בפגישה שתיערך בשבוע הבא. בכירי המועצה, ובהם ממלא המקום מני מעודי וסגן ראש המועצה דני בוקובזה, כלל לא ידעו מהנעשה, ונאלצו למלא פיהם מים נוכח השאלות שהופנו אליהם עקב נסיעתו הפרטית של ראש המועצה לחו"ל. "קובי אביבי הבטיח מנהיגות בדרך חדשה, אך בינתיים הוא מציג חיקוי עלוב של מנהיגות בדרך ישנה ומוכרת", אמר אחד מעובדי המועצה

פורסם

בתאריך

סערה במועצה האזורית באר טוביה: ארבעה עובדים של המועצה קיבלו ביום חמישי שעבר מכתב זימון לשימוע לפני פיטורים, זאת רגע אחרי שראש המועצה אביבי יצא לחופשה פרטית בתאילנד.
את המכתבים העביר אביבי בצורה דיסקרטית לארבעה, ואף הסתיר זאת משני הנבחרים הבכירים האחרים- ממלא מקומו מעודי וסגנו בוקובזה.
מיד עם קבלת המכתבים על ידי העובדים החלה להתחולל סערה גדולה בקרבם של נבחרי המליאה, בעיקר בקבוצת הוואטסאפ המשותפת שלהם- שהוצפה בתגובות.
חברי המליאה תהו בפניו של ממלא המקום מעודי (בעקבות יציאתו של אביבי לחו"ל) לפשר מכתבי השימוע, אולם זה הודה בכנות כי לא ידע על החלטת ראש המועצה וכי אין באמתחתו תשובות.
גם סגן ראש המועצה, דני בוקובזה, הודה כי לא היה בסוד העניינים- ולכן לא ידע להשיב לחלק מהעובדים שזומנו לשימוע וביקשו ממנו הסבר כמו גם לחברי המליאה שהעלו שאלות נוקבות.
מעודי עצמו, כמו גם רבים אחרים, היה בהלם מהמהלך הדיסקרטי של אביבי, ובעיקר זעם על התזמון התמוה ועל העובדה שבעת הגעת המכתבים לנמענים אביבי כלל לא שהה בארץ. לעומת מעודי, היו מספר אנשים מועטים שבכל זאת היו בסוד העניינים וידעו על מכתבי השימוע ששלחה המועצה, והם היו אותם אלה הנחשבים לקרובים ביותר לראש המועצה: היועץ המשפטי איתן מימוני, הגזברית צופי צור ותמר ממן, שהחלה לעבוד במועצה לאחרונה בתפקיד מ״מ ראש אגף משאבי אנוש ומינהל. ממן אגב היתה זו שהחזיקה ודאגה לשלוח את המכתבים עליהם חתם ראש המועצה.

"זו לא הדרך"

השילוב של שיגור ארבעה מכתבי שימוע במקביל, העובדה שהם נשלחו כאשר ראש המועצה כלל לא בארץ, ההתעלמות מהאיש מספר 2 במועצה וממי שאמור לשמש כראש המועצה בפועל בהיעדרו של אביבי, מני מעודי וההתעלמות גם משאר מחברי המליאה, לפחות אלה הנחשבים קואליציה, גרמו לסערה גדולה שהתחוללה ועדיין מתחוללת במועצה מאז יום חמישי שעבר במועצה. ״מותר לראש המועצה להחליט שהוא רוצה לפטר עובדים. הוא לא ראש רשות ראשון ולא אחרון שעושה זאת אחרי בחירות, אבל יש דרך״, אמר בזעם אחד מחברי המליאה. ״מה היה קורה אם המכתבים הללו היו ממתינים עוד שבוע, עד שראש המועצה היה שב ארצה? דרור שור הלך הביתה בגלל שנטען שלא עשה כבוד לעובדים ולתושבים, ומה עושה עכשיו קובי אביבי? בדיוק אותו דבר. חבל, חבל שאנחנו, חברי המליאה, נאלצנו לקבל טלפונים מהעובדים בסוף השבוע כאשר לא היה לנו מה לומר להם. ההתעלמות הזו העמידה אותנו כטמבלים״, הוסיף.
גם בקרב עובדי המועצה האחרים, שאמורים להתנהל ביומיום מול אותם עובדים שהוזמנו לשימוע, נשמעו טענות נוכח ההתנהלות של המועצה. ״אני מכיר את קובי מצוין הרבה שנים. זה לא הסגנון שלו, מישהו גרם לו להתנהל בצורה כזו. קובי שאני מכיר לא היה מקבל החלטה כזו כאשר הוא יוצא לחופשה. להערכתי מישהו אחר אחראי לתזמון של ההחלטה האומללה".

שימוע מהיר

למערכת "המקור" נודע כי העובדים שקיבלו בדואר את הזימון לשימוע הם רוית גלאם, מנהלנית בית הספר התיכון באר טוביה, חן טהר, מנהלת מחלקת התרבות, ניסים נחום, רכז ישובים ומנהל הוועדה החקלאית וירון גל, מנהל מרכז ספורט ופנאי בערוגות.
אגב, החוק מאפשר לראש הרשות לקיים הליך 'קדם שימוע', אולם ראש המועצה בחר הפעם לדלג על האפשרות והחליט לזמן לשימוע מיידי. עם זאת, במשרד הפנים, ההסתדרות ובית הדין לעבודה מצדדים ככלל לקיים הליך של קדם שימוע, הכולל פגישה בין העובד ו/או נציגו לבין הממונה הישיר. זאת כיוון שיתכן והליך זה יוביל לסיכום בין הממונה לעובד, וייתר את הצורך בהליך השימוע הפורמלי.
ראש המועצה יכול היה לקיים הליך קדם שימוע, אולם היה עליו לציין בהודעה לעובד על הכוונה לקיים פגישת "קדם שימוע" בין הצדדים. באותה ישיבה אמור היה להבהיר לעובד כי אם לא תושג הסכמה או הבנה ביניהם, יובא עניינו בפני פורום השימוע לצורך קיום הליך שימוע פורמלי. אלא שקובי אביבי, כאמור, ויתר על הדרך הקלה והראויה יותר והלך ישירות להליך השימוע.

ארז קיבל הנחיה?

רק בשבוע שעבר פרסמנו כי רוני ארז, מנהל התיכון באר טוביה, שלח לראש המועצה מכתב פיטורים עבור המנהלנית של התיכון, רוית גלאם, מהלך שראש המועצה לא הותיר לו ברירה ואילץ אותו לכתוב כדי לקבל שיתוף פעולה מצד המועצה. בזימון לשימוע שנשלח לרוית גלאם, ועליו חתום ראש המועצה קובי אביבי, נכתב בסעיף הראשון: ״הריני להביא לידיעתך כי אנו שוקלים להפסיק את העסקתך במועצה, נוכח חוסר האמון המוחלט וחוסר שביעות רצון של מנהל ביה״ס מתפקידך כמנהלנית״.
למערכת עיתון ״המקור״ הגיעה הקלטה ובה נשמע רוני ארז, מנהל תיכון באר טוביה, מודה כי גורם בכיר מאוד במועצה אילץ אותו לכתוב מכתב פיטורים למנהלנית. הגורם ששוחח עם מנהל התיכון אמר השבוע כי ארז התבטא בצורה מפורשת וקיבל הנחייה לכתוב מכתב פיטורים, ואף החזיק את המכתב תקופה מסוימת אך בעקבות הלחצים שהופעלו מצד גורמים במועצה- הבין שאין בידיו ברירה ושלח את המכתב לאביבי וממנו לגלאם.
באשר לטהר וניסים, הרי שגורמים במועצה טענו השבוע כי מכתבי השימוע ששוגרו אליהם לא היו הפתעה גמורה. "שניהם היו פעילים מאוד בקמפיין של דרור שור, וידעו שעם ניצחונו של אביבי הסיכוי שלהם להישאר בתפקיד קלוש. ראש המועצה קיבל חומרים רבים על מעורבותם של השניים במערכת הבחירות של דרור שור ושניהם, ובאופן מיוחד מנהלת מחלקת התרבות, היו פעילים לכאורה בקמפיין של שור- מה שאסור היה על פי החוק", אמר והוסיף: "מנתונים ומחומרים שקיבל ראש המועצה הנבחר, חוות הדעת המשפטית שקיבל אביבי קבעה כי ניתן על פי החוק לפטרם".
אגב, על הכוונה לפטר את גלאם פרסמנו בהרחבה בשבועות האחרונים, אולם הסכסוך בין גלאם למנהל התיכון הוא לא הסיבה לפיטוריה של המנהלנית, כך לפחות טען השבוע גורם הבקי בפרטים. "עוד לפני שנודע לאביבי על הסכסוך בין ארז לגלאם, החליט אביבי להיפרד ממנה, זאת נוכח הלחצים שהופעלו עליו מצד גורמים המקורבים אליו, שהיו בעיקר אישיים ולא מקצועיים", אמר.

"לא מדובר בכלבים"

בינתיים, מערכת היחסים בין מנהל התיכון למנהלנית השתפרה, אולם הלחצים מצד לשכת ראש המועצה על המנהל ליישר קו עם הלשכה ולכתוב מכתב פיטורים למנהלנית עשו את שלהם. מסתבר כי מנהל התיכון העביר לראש המועצה כבר לפני שבועיים את מכתב הפיטורים, זאת אחרי ששמר אותו אצלו ונמנע מלשגר אותו משך תקופה מסוימת. רגע אחרי שהמכתב הועבר במייל לראש המועצה, הפך מנהל התיכון מאישיות בלתי רצויה לאישיות חיובית ומקובלת בלשכת ראש המועצה.
אחד מחברי המליאה החדשים אמר השבוע כי ״מותר לראש המועצה לפטר עובדים, אבל יש דרך. לא זורקים עובד הביתה כאילו מדובר בכלב״, וגם אחד מעובדי המועצה, שתמך וחגג את ניצחונו של אביבי בבחירות- לא הסתיר את אכזבתו מההתנהלות. ״בשבועות האחרונים ראש המועצה ואנשיו הקרובים עשו הכל כדי לגרום למנהל התיכון לשתף פעולה. הם הדביקו אותו לקיר ולא השאירו לו ברירה. זה סגנון שמחזיר אותנו אחורה, לתקופה בה המועצה נוהלה בביריונות. קובי אביבי הבטיח מנהיגות בדרך חדשה, אך בינתיים הוא מציג חיקוי עלוב של מנהיגות ישנה. החלפנו ראש מועצה בגלל הסגנון, ומה קיבלנו? אותם דפוסי התנהגות והתנהלות״.
נציין כי ההחלטה הראשונה שקיבל קובי אביבי כאשר נבחר לראש המועצה, היתה פיטוריו של המנכ״ל רוני אזולאי, פיטורים שככל הנראה נועדו במטרה למנות את תמר ממן למנכ״לית בפועל.

לחץ להמשך קריאה
2 תגובות

2 Comments

 1. אני וזה מספיק

  17/03/2019 ב 13:44

  שום בושות,
  כל מנהיג רוצה בקרוב אליו את אנשי אמונו ולא את אלה הינסו לחתור תחתיו, די להתייפיפיות!!!

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  24/02/2019 ב 10:52

  בושות

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.