צור עימנו קשר

בחירות 2018

"סמכתי על עצמי, אך לא האמנתי שהקדנציה הזו תהיה כל כך טובה"

כמעט חמש שנים חלפו מאז כבש אליהו זוהר את הלשכה בקומה השנייה של בניין העירייה. רגע לפני הבחירות המקומיות, שעשויות להעניק לו קדנציה שנייה ברציפות על כיסא עור הצבי ("אפרוש אחרי שלוש קדנציות"), הוא מספר על היום הראשון בו נכנס ללשכת ראש העירייה, נזכר איך התמודד עם הקופה המרוקנת, מתמודד עם טענות התושבים בעניין התאגיד, החניה, ההתחרדות והבריכה העירונית ומבטיח להעניק לממלא מקומו שמעון חזן את תפקיד סגן ראש העירייה בשכר: "הוא הלך איתי כברת דרך ארוכה. הוא יהיה סגן בשכר גם אם אדע שאני עלול להפסיד"

פורסם

בתאריך

פעמיים בשנה, בכל שנה, מתפנה ראש העירייה אליהו זוהר לראיון חגיגי עם כלי התקשורת המקומיים. המפגש נקבע מראש בתיאום מחלקת הדוברות- והעיתונאים מגיעים בזה אחר זה אל מפתן הלשכה כדי לשמוע מה יש לנבחר הציבור הכי בכיר בעירייה לומר על מה שהיה, מה שהווה ומה שיהיה.

אלא שהפעם, ערב ראש השנה תשע"ט, אנשי התקשורת ובעיקר הפוליטיקאים המקומיים עסוקים בעיקר בדבר אחד: בחירות 2018 לרשויות המקומיות, והשיח בהתאם.

כתמיד, הראיון עם ראש העירייה זוהר מתחיל באיחור אופייני; בזה אחר זה מתדפקים על דלת הזכוכית בכניסה ללשכתו תושבים שונים והוא, כהרגלו, שש להקשיב להם. זה אמנם לא אומר שהוא בהכרח יענה לבקשתם, אך את האוזן הקשבת הוא מקפיד להעניק להם.

את הראיון עם ראש העירייה בחרנו לפתוח בסיכום קצר של הקדנציה החולפת. בכל זאת, עם כל הכבוד לבחירות- אליהו זוהר צריך קודם לסכם את הקדנציה הראשונה שלו, והוא בהחלט מתגאה בה, "אם אני מסכם את הקדנציה אני יכול להתחיל מזה שלא האמנתי שהיא תהיה כל כך טובה. קיבלתי את העיר בגירעון של 73 מיליון, כספים שנלקחו מהיטלי פיתוח, חינוך שלא היה הכי טוב, אבטלה. עיר חסרת משאבים", מספר זוהר ממש עם פתיחת הראיון החגיגי לקראת השנה החדשה. "החשיבה שלנו הייתה מהרגע הראשון תעסוקה, פעילות, יזמות וצעירים. היום יש לנו 600 סטודנטים בעיר, זה המשאב הכי חשוב. ההשקעה מאוד גדולה וזה העתיד של העיר. הקמנו מרכז צעירים חדש, הרווחה יעברו לבניין חדש, הגבייה, ההנדסה, החינוך והתברואה. שיפצנו את בניין העירייה, שהוא הפרצוף של כולנו. תראו מה היה ומה יש עכשיו. זה נקרא שירות לציבור. השקענו מיליונים בויזואליות של בתי הספר, חוץ מהחינוך שהשתפר פלאים. היום קריית מלאכי במקום אחר. עם הצלחות ותושבים חדשים שמגיעים לעיר. תעסוקה במצב טוב, האבטלה ירדה. הגענו לרף מאוד גבוה בחינוך יחסית לשנים עברו. אני מאמין שהעיר תמשיך להתקדם".

אנחנו ערב בחירות. המתנגדים שלך יבואו ויגידו: אדוני ראש העירייה, עם כל הכבוד לדבריך, במהלך התקופה הזו הבאת עלינו גם לא מעט גזירות. תאגיד, חנייה, העלאה בארנונה, הריסת הבריכה. מה תשיב להם?

"לאורך כל השנים התשתיות בקריית מלאכי לא שופצו מעולם. אולי פה ושם. גם הביובים היו הרוסים, עולים על גדותיהם. התהליך עם התאגיד הוא תהליך היסטורי לקריית מלאכי בכל ההיבטים שלו. לתאגיד יש חשיבות משתי סיבות מרכזיות: הראשונה היא טיפול בגירעון השוטף שנוצר כתוצאה מגבייה על מים. העירייה שיווקה מים לתושבים אך לא היתה מקבלת את כל הכסף בחזרה. שנית, היה קנס עומד ותלוי נגד העיר עם כניסתי לתפקיד. שלישית, כל שנה העירייה הייתה משקיעה כמעט תשעה מיליון שקלים על תשתיות וביוב. היום אתה לא משקיע את זה, אלא מפנה את הכספים לחינוך, לרווחה ועוד".

התושבים טוענים שהם משלמים יותר על חשבון המים.

"זה לא נכון. עיר שהתאגדה שילמה פחות עבור קוב מים. היינו משלמים בעבר כמעט 8.2 ש"ח והיום משלמים 7.9 ש"ח. בנוסף, התייעלנו. התהליך הוכיח את עצמו. המשאבים עברו לחינוך ופיתוח. תראו את הביוב בטיילת, שעולה 6.5 מיליון ש"ח ואת הנזק ליד בית החיל של 1.5 מיליון ש"ח שטופל. החליפו את כל תשתית המים בבן גוריון ובבר יהודה. אנשים צריכים להבין שצריך לשלם מים, כמו בכל עיר מתוקנת".

ומה באשר לחנייה בתשלום?

"כולנו מסכימים שהמחסור בחנייה יצר כאוס בעיר. התושבים המתגוררים במרכז העיר ובעלי העסקים במרכז פנו אלינו והתלוננו שפשוט אין להם חניה. סיבה נוספת היא האוכלוסייה החדשה המגיעה לעיר. אם לא היינו מעבירים את החניה בתשלום מה הם היו אומרים לעצמם? 'אין חניה בקריית מלאכי, נלך לערוך את הקניות בביג'. הם פשוט היו חוצים את הכביש והולכים לביג, ולא רצינו שזה יקרה. זה היה מפיל את הסוחרים שלנו. היום אני יכול להראות למי שחפץ בכך מסמך שמוכיח כי מאז הכניסה למערך החדש נכנסו למעלה ממיליון וחצי מכוניות. זה צמיחה מופלאה לעיר".

הבריכה העירונית? בוודאי היית ער לזעמם של התושבים נוכח הריסת הבריכה בטרם נבחר קבלן מבצע להקמת הקאנטרי.

"הוצאנו מכרז ראשון ושמנו בתנאי סף סכום מסוים. ברגע שהקבלן עובר אותו זה לא תקין. היה 35 מיליון, ועכשיו הגישו בערך 40 מיליון, מעט יותר. ניפגש עם מפעל הפיס ונרוץ הלאה. כמו שהייתה בריכה אחת בקריית מלאכי במשך 50 שנה, תהיה גם בקיץ הקרוב כמו שהתחייבתי. נבנה את הבריכה ונמשיך בתווך בבניית הקאנטרי, זה לא יפריע אחד לשני. את הבריכה נבנה תוך ארבעה חודשים מרגע שהקבלן יעלה על הקרקע. ה' עזר לי לקיים את כל מה שהבטחתי וגם את זה אקיים".

העלאת הארנונה? הגענו למצב שבקריית מלאכי משלמים על בית של 100 מ"ר יותר מאשר באשדוד, באשקלון ובבאר טוביה.

"העלאות הארנונה המתוכננות היו בעקבות הכניסה לתכנית ההבראה, חשוב שהתושבים לא ישכחו את זה. ההעלאה הראשונה של חמישה אחוזים אכן נכנסה לתוקף, אך השנייה לא יצאה אל הפועל כי חסכנו שניים וחצי מיליון ש"ח בשוטף. חסכנו את ההעלאה הזאת מהתושבים גם לעתיד".

מה עשו לא נכון לפניך?

"אם הייתי מסתכל על העבר אז המצב שלי היה גרוע. אני מסתכל על הווה ועל העתיד. הגירעונות היו אדירים, עם פיטורים, תביעות ומחסור גדול. היה כאוס אדיר. כולנו זוכרים מה אמרו עליי דקות אחרי שנבחרתי: 'ראש העיר הזה תוך שלושה חודשים מפיל את העיר והולכים לוועדה קרואה'. אמרו שאפיל את מחלקות הרווחה והגבייה. הנה, רק בשבוע שעבר קיבלנו סקירה שהתיקים ירדו מ-2770 ל-2000 תיקים ברווחה. הגבייה הייתה 64 אחוזים, היום היא 85 אחוזים".

"גם במשפחה יש ריבים". על הסערה בסיעת 'מאמינים'

עלייה מתמדת

אחד הפרמטרים המשמעותיים ביותר עבור זוגות צעירים בבחירת מקום מגוריהם הוא החינוך. לדבריו של ראש העירייה אליהו זוהר ואנשי המקצוע הסובבים אותו, החינוך בעיר השתפר פלאים מאז התיישב על הכסא בשלהי שנת 2013, ורשם עלייה מתמדת במגוון רחב של פרמטרים, "זכינו מקום ראשון בארץ בבגרות איכותית חברתית, בית ספר הראל זכה במקום הראשון בישראל באקלים בית ספרי ובית ספר אמי"ת זכה מקום ראשון בארץ בלפרוץ את תקרת הזכוכית. 'המכונה המופלאה' בפיזיקה- מקום ראשון בארץ, ופתחנו יוניסטרים יזמות. גם בתחרות הרובוטיקה זכינו במקום ראשון. לצד הישגים יש פרויקטים מאוד גדולים והצלחות. הקמנו גן מדעים והבאנו הרבה משאבים למערכת. הקמנו מנהלת לחינוך שהחשיבות שלה הייתה באופן המיפוי", אומר זוהר ומסביר, "לפעמים אתה יכול להשקיע כסף ומשאבים, אבל בפועל זה לא משפיע על התוצאה. אנחנו קודם כל בחנו איפה יש צורך, לאן צריך להפנות את הכסף. בדקנו בצורה רוחבית את כל המערכת, מהחינוך לגיל הרך ועד החינוך הבלתי פורמלי. ככה אתה גם מנווט את הדור הצעיר מגיל קטן וגם מייצר מנהיגים. רוב המנהיגים יצאו מפעילות בחינוך הבלתי פורמלי. הצופים, בני עקיבא, מד"א. אתה שולח את בני הנוער לשירות משמעותי והם הופכים להיות מובילים בעיר שלך".

הם רוצים לחזור לעיר שיש בה תעסוקה, תרבות, חינוך. איך אתה כראש רשות מנסה להנגיש להם את כל אלה?

"חינוך, תרבות, סביבה נעימה מרחיבה את דעת האדם ותעסוקה. אלה היו ארבעת הפרמטרים שהובילו אותי מהיום הראשון שלי בתפקיד. בחינוך הרמנו את הרף, אין על כך עוררין. אנחנו עומדים ביעדים בשנים לא פשוטות ותמיד יש לאן לשאוף. תרבות ראינו- אין אחד שלא נהנה בעיר בכל חג ועונה; בפורים, בסוכות, בחופשים, בקיץ, בפעילות בשכונות. אלה חוזקות של עיר".

ומה באשר למקומות תעסוקה?

"באזור התעשייה תימורים יהיו מקומות תעסוקה רבים לתושבי העיר והסביבה. בעלי המפעלים מחכים".

על איזה סוגי תעסוקה מדובר?

"נגעת בדיוק בנקודה. אנחנו רוצים גם וגם. התהליך שאנחנו מובילים משלב מפעלים שהיינו רגילים לראות כאן אבל גם מפעלי הייטק. אנחנו רוצים לתת מענה לכלל האוכלוסייה כי ברור לנו שיש צורך גם במקצועות המתקדמים לכאורה אך גם במקצועות של עובדי הכפיים. חסרים לנו בעלי מקצוע במדינה, ולכן כל תלמיד יקבל את כל האפשרויות לפתחו".

אפרופו תעסוקה: ראינו לאחרונה בקמפיין הבחירות שלך נתונים על האבטלה בעיר. התגאית שקיצצת את האבטלה בחצי.

"בהחלט. עבדנו קשה כדי להגיע למצב הזה. אנחנו עומדים בקשר רציף עם לשכת התעסוקה. יצרנו קשר עם בעלי מפעלים והצענו את תושבי העיר. קידמנו את תחום התעסוקה במרכז הצעירים. לקחנו אחריות על התושבים יחד עם המדינה, זה לא רק אנחנו. כל מה שניתן עבור התושב זו הצלחה לעיר הזו".

ואיך מתמודדים עם מקומות תעסוקה לעשרות אלפי התושבים שאתם צופים שיגיעו להתגורר בעיר?

"יש לנו תוכניות עתידיות שיקחו את העיר שלנו קדימה. המיקום של קריית מלאכי נפלא, עורק ראשי של המדינה, ולא ייתכן שהיא לא תקבץ אליה את תושבי האזור. העיר צריכה להיות הכתובת להכל, ולכן אנחנו מתכוונים להקים 'קריית ממשלה' עם כל מה שנחוץ לאזרחים. כל משרדי הממשלה הבינו שקריית מלאכי הולכת למקום טוב- ועזרו לנו. כל השרים עזרו לקריית מלאכי".

דיברת על אזור התעשייה תימורים. למה אנחנו לא מרגישים את הפירות שאמור להניב המתחם הזה?

"הייתה התניה בתב"ע (תכנית בניין עיר, ה"ה) להקים מחלף בצומת קסטינה ובצומת הכניסה לתימורים. במשך שלוש שנים וחצי פניתי לכל הגורמים הרלוונטים והצגתי דברים אמיתיים. בנינו אמון. הראנו שהדרישות לא מסתדרות עם המציאות של היום, כאשר ישנו כביש 6 ורכבת שהפחיתו את העומס. הוכחנו שכרגע נתיב נוסף, שלישי במספר מקסטינה לכיוון תימורים, יכול לפתור את הבעיה ואנחנו כרגע עובדים עליו יחד עם באר טוביה".

מתי יחל שיווק שלב ב'? הרי אם העיר תקלוט עשרות אלפי תושבים יהיה צורך במקומות עבודה, במקורות הכנסה כתוצאה מארנונה.

"אזור התעשייה תימורים יקרין חוסן כלכלי ותעסוקתי על העיר שלנו. בעוד שנה כבר נוכל להתחיל לשווק את שלב ב'. מדובר ב-700 דונם לערך, שיכניסו משהו כמו 30-40 מיליון ש"ח לעיר. זה בלי היטלים, רק מארנונה".

זוהר במהלך כנס השקת הקמפיין. "מקווה שאנצח כבר בסיבוב הראשון"

התחרדות?

למרות האופטימיות והחיוך הכמעט תמידי שמרוח על פניו של ראש העירייה זוהר- מתחת לפני השטח נאלץ ראש העירייה להתמודד לעיתים עם ביקורת צולבת, כיאה להיותו נבחר הציבור הבכיר ביותר בעיר, "אני תמיד הולך עם האמת שלי. הפעילו עליי הרבה לחצים בארבע וחצי השני האחרונות, אבל אני חושב שהאמת תמיד מנצחת. לחצים לא עובדים. תהיה ישר, הגון עם מה שאתה חושב. תלך בדרך שלך. קריית מלאכי רוצה להתקדם ושיסתכלו עליה ויקנאו בה".

אתה מרגיש שינוי בסטטוס קוו? תושבים טוענים שהעיר 'מתחרדת'.

"אמרתם את זה גם לפני ארבע וחצי שנים, שנכנסתי לתפקיד. לא ראיתי שום התחרדות בעיר. אמרתם בניינים שלמים של חרדים- אף אחד לא הגיע. הגיעו תושבים חדשים, כיפות סרוגות, אנשי חב"ד, ש"ס וגם חילונים. העיר לא מתחרדת. הסטטוס קוו של העיר נשמר ואנחנו רואים את זה".

אם כך, איך אתה מסביר את הנסיקה בהשקעה בחינוך החרדי?

"זו ברכה, מה רע בזה? שכולם ישאפו למעלה. אנחנו כולנו מסורתיים".

אין בעיה שכולם ישאפו למעלה, אך כאשר בצד אחד העלייה היא 40% ובשני 9% זה מדליק נורה אדומה.

"אותם משאבים השקענו בכל אחד. כל אחד לפי היכולות שלו מיצה את עצמו. העיר לא מתחרדת ואני חושב שצריך לברך על זה, לא לבקר את זה".

וההקצאה של הקרקע הסמוך למרכז יום לקשיש לטובת הקמת מבנה דת, זה לא סממן להתחרדות העיר? במקום להרחיב את המקום לטובת הקשישים מקימים בית כנסת וכולל.

"שנים לא שינו את התב"ע במועדון. אני מבין שהיום יש צורך כי האוכלוסייה גדלה וזה מבורך. עשיתי דיונים לפני כן עם אותם אנשים, אותם גורמים. הם ישבו אצלי פה והייתה הסכמה ראשונית שלהם פה. אבל מה אני אמרתי? זה יבוא לפתחה של ישיבת המליאה ושהיא תחליט. מבחינתי כל תהליך שנעשה שם זה הידברות יחד עם הגורמים מהמועדון".

זה יבוא להצבעה במליאה לפני או אחרי הבחירות?

"מצידי שיבוא עכשיו".

מה תצביע?

"תראה, בדקנו גם בתב"ע. התב"ע אומרת שצריך בתי כנסת נוספים באזור הזה".

עוד בתי כנסת? יש שם שלושה ברדיוס של 400 מטרים.

"זה לא מספיק לאותה אוכלוסייה. יש פרוגרמה (חזון תכנוני, ה"ה) שנעשתה עם התב"ע ובחנה מה הצורך לאותו אזור. אם לא הייתה בחינה כזו לא היינו הולכים על זה".

אז תצביע בעד?

"אני חושב שאם הלכתי על זה מההתחלה ככה אני אצביע בעד. אם מההתחלה היו טענות, היו אומרים לי לא, אז הייתי אומר 'אוקיי, אתם צודקים'. אבל אמרתם כן ועכשיו רוצים לשנות? אני מצביע כי הלכתי עם האמת שלי ונבנה גם 100 מ"ר לקשישים שם. אנחנו רוצים לבנות לרווחת כל הציבור, מהגיל הרך עד הגיל השלישי. כולנו נגיע למקומות האלה וצריך להסתכל על כולם".

השטח יועד מלכתחילה לעמותת החיד"א?

"הוא בא וביקש שם. היה פרסום ולא היו התנגדויות. אם היו כאלה זה לא היה קורה. אף אחד לא התנגד, למה לא התנגדתם? זה לא הוגן".

אתה מקבל חיצי ביקורת גם על ההסכם עם באר טוביה. אתה עדיין עומד מאחוריו?

"כל האמירות לגבי ההסכם אין בהם להחזיק מים. קריית מלאכי לא קיבלה שנים כלום מבאר טוביה. קצת כסף לכדורגל. ההחלטה שלי הייתה גורלית לעיר הזו. היינו במצולות. ביום הראשון שנכנסתי ללשכה לא האמנתי שיהיה דיו למדפסת. לא האמנתי שיהיו משכורות. ראיתי כאוס. מה אתה אומר לעצמך? אתה רוצה להיות צודק או חכם? אמרתי לדרור שור שאני לא רוצה ללכת למלחמות כי הוא יותר חזק. אני כרגע רוצה לצוף מעל פני המים. שיתופי פעולה וכסף. חינוך, תרבות, פעילות ותשתיות יחד. כולנו נרוויח. הצלחנו. הבאנו כסף למתנ"ס לפעילות. כל האירועים כאן בזכותם. צריך להגיד תודה, לא לזלזל".

אתה לא חושב שיכולנו לקבל הרבה יותר?

"תילחם איתם בבתי משפט. תשלם מיליונים. הוא יש לו זמן, לא רע לו. אנחנו העדפנו דרכי שלום. צריך לברך על שיתוף הפעולה. הנה, בקרוב נקים מיון קידמי טרם בעיר יחד עם באר טוביה, בבית גיל. אנחנו ביחד. האם מגיע לנו יותר? כן, מגיע יותר. אבל הוא יכול להילחם בנו כמה שהוא רוצה".

בוועדת הגבולות מסתמן שאנחנו צפויים לקבל יותר, אולי הרבה יותר.

"יפה. היינו חברים, ייאמר לזכותו של דרור שור שהוא אדם ישר והגון שעזר לקריית מלאכי בכל דבר שביקשתי. הוא מבין שכל ועדת גבולות תשנה את כללי המשחק. אם היא תגיד שמגיע לנו אנחנו נקבל. הראנו להם כבר בפגישה הראשונה איפה קריית מלאכי ואיפה יתר היישובים. אנחנו מגודרים, מוקפים. ביקשנו בוועדת הגבולות 30 מיליון שקל מבאר טוביה".

איך הגיב דרור שור?

"הוא אומר שלא מגיע לאף אחד, רק לנו. אני חושב שבוועדה הגיבו טוב. זו ההחלטה שלנו, לקחת את ה-30 מיליון. כולם חושבים שלוחצים על הכפתור והכל נעשה. בוועדה מבינים את הצורך של העיר הזו ושזה מגיע לנו".

ועדת תכנון ובנייה - אישור שלושת הקומות בפרשת לב הפארק

"אוביל את העיר גם בקדנציה הבאה". זוהר במליאה

אוטוטו בחירות

בראיון שערכנו עימו לכבוד חג הפסח, לפני חצי שנה בדיוק, טען זוהר כי כלל לא החל להתכונן לקראת הבחירות כיוון שאינו רואה מועמד שיוכל להתמודד עימו. "אם לומר את האמת, גם אני לא הייתי מתמודד מול ראש עירייה מכהן שקידם את העיר בצורה כזו", אמר אז זוהר, שחוזר על אותה המנטרה גם בראיון החגיגי הנערך חודשיים בלבד לפני יום הבוחר. "דעתי לא השתנתה. גם כרגע אני לא רואה מישהו שיעמוד מולי. אני חלילה לא פוסל אף אחד. מי שרוצה שיתמודד. אבל אני רואה את העשייה בשטח, רואה מה הציבור חושב. כמה אנחנו משקיעים- עבור כולם. המון כספים ומשאבים. שיתופי פעולה יחד עם התושבים, אנחנו קשובים להם ושקופים בהכל. בסוף הבחירה בידי הציבור, הוא יחליט מה טוב לו- לא למחר בבוקר, אלא לעשרים שנים קדימה".

אתה רואה את עצמך מנהל את העיר גם בעוד 20 שנים?

"לא לא, בהחלט לא. בלי נדר אני רוצה להמשיך לפתח את העיר עוד שתי קדנציות ומשם להותיר את המושכות בידי הצעירים שימשיכו באותו המסלול. ראש עיר לא צריך להישאר לנצח בתפקיד. תעשה 3-2 קדנציות טובות ותלך לחיים שלך".

בראיון שערכנו בחג הפסח אמרת שאחת הסיבות לכך שאתה לא רואה מועמד שיעמוד מול היא החיבור החזק בין הבית היהודי לסיעת 'מאמינים'. אתה חושב כך גם כעת, אחרי האינטריגות בתוך סיעות ש"ס וחב"ד?

"גם במשפחה יש ויכוחים. אני מאמין שהכל פתיר ושהם יסתדרו בסוף. כולם שליחי מצווה בסוף".

ובכל זאת, אתה לא חושב שאתה עלול לאבד את התמיכה של חלק מסיעת 'מאמינים'?

"לא, בכלל לא. יש לנו תמיכה מהם, ולא רק מהם. גם חבר יקר שלי בוריס בורוכוב תומך בי. אנחנו חברים כמה עשורים ותמיד החברות הייתה נאמנה. גם בבר אזולאי תומך בי, יוסי סולימני ומיכל מגן. אני מאמין ומקווה שגם דוד גלעם יביע בי תמיכה".

זה יספיק לדעתך? אלקטורלית.

"בסוף הכל מסתדר. מה שיקרה יקרה לטובה. יש בי אמונה. אני לא בא ממקום של 'כוחי ועוצם ידי עשה לי הדבר הזה'. מעבר לפוליטיקה יש לי משפחה טובה, ילדים, אשה, אחים. אמא, חברים טובים. באנו לעשות טוב לעיר הזו. גדלתי בשכונת קיבוץ גלויות שלא היטיבה איתנו. אף אחד לא הסתכל עליה. אנחנו נביא את קריית מלאכי למקומות הכי טובים שיש כי כולם יבינו שכיף לחיות פה. נוביל את העיר למקום של גאווה".

בוא נבחן רגע את הצד השני של המפה: הקהילה האתיופית לא איתך, הליכוד באותה סירה ושני הכוחות היחסית חדשים, שלומי מלכה ואליאור עמר, לא ביחסים ממש טובים איתך. אתה לא חושש שאתה עלול להפסיד את הבחירות במידה והם יצליחו להתלכד סביב מועמד מסוים?

"אני אשמח שכל אחד ילך עם מי שהוא רוצה. כל אחד יעשה מה שטוב לו, זו הדמוקרטיה. שיצליחו, אני לא פוסל אף אחד. אם בן אדם רוצה להיאחז במשהו שיאחז בו. כל אחד שיצטרף אליי יהנה. גם אם הוא לא תמך בי בהתחלה. מעולם לא פגעתי באף אחד, גם במי שהיה נגדי".

מה מערכת היחסים בינך לבין שמעון חזן?

"מה אתה חושב? איתנה מאוד. ישבתי עם הרבה קבוצות, כמו שכל אחד בפוליטיקה יושב עם כולם. יכולתי לסגור את הבחירות לפני חצי שנה אבל לא עשיתי את זה. אני הולך בנאמנות וביושר עם מי שהלך איתי כברת דרך ארוכה, גם אם אדע שחלילה אני אפסיד".

כלומר שמעון חזן יהיה סגן ראש העירייה בשכר?

"בעזרת ה', כן".

קדנציה שלמה או חצי קדנציה?

"בוחנים כל דבר בהתאם לגופו של עניין. בהתאם לחיבורים אוכל לענות על השאלה הזו".

אפרופו חיבורים: מה לגבי ההתערבות שלך בנעשה בסיעות האחרות? יש מי שטוען שההתנהלות הזו עלולה לפגוע בך בעתיד.

"כמו מה למשל?"

הפריימריז של הקהילה האתיופית, הפריימריז במפלגת העבודה והפריימריז בליכוד.

"במפלגת העבודה אם הייתי רוצה להתערב הייתי מתערב יותר. ישבתי עם אליאור עמר אצלי בבית יום לפני ואפשר לשאול אותו על מה דיברנו. אליאור ויוסי התנהלו ביניהם. לגבי האתיופים אני חושב שעדיף היה להם לא ללכת עם אף אחד אלא לרוץ למועצה כגוש אחד. כל אחד שהם יילכו איתו זה יצור התנגדויות".

הם טוענים שבתקופתך כראש עירייה היה פחות טוב לבני הקהילה.

"אצלנו הם קיבלו הכי הרבה: בית כנסת ברחוב הגליל, תב"ע למועדון באזור התעשייה שהיה צריך להיהרס עבור הילדים ללימודים אחרי הצהריים, מועדון לקייסים, הוצאנו משלחת למסע לאתיופיה, עשינו יום זיכרון מכובד שלא היה אף שנה. מה שנתתי לעדה אף מועמד לא נתן, שיבחנו אותי בדקויות האלה. אגב, אני חושב שמגיע להם. יש לי המון חברים בעדה".

למה זה נראה כאילו כל העבודות בעיר מתפרסות על פני כמה חודשים ומסתיימות בדיוק כעת, לפני בחירות.

"כל העשייה שעשיתי הייתה לאורך כל השנים. השרים הנוכחיים נכנסו לתפקידם במהלך 2016. עד שלא הוחלפו השרים לא ניתן היה לקבל תקציבים, זה לא תלוי רק בנו. אנחנו צריכים להביא את המשאב ואז להתחיל לשפץ. תסתכלו על השנים שהשרים נכנסו לתפקידים, רק אז קיבלנו כספים. זה לא שהכסף התקבל ב-2013 ושכב בקופה לתקופת הבחירות".

אתה שומע את הדיבורים על "הפתעות"? כל מיני פעילים פוליטים של מתנגדיך שטוענים שבקרוב נשמע על פרשיות כאלה ואחרות.

"כל זמן שלא עשיתי חטא אני רגוע. אלה דברים שמבחינתי לא קיימים. תושבי קריית מלאכי יכולים לישון בשקט, לא תהיה שום הפתעה".

אתה ער למה שקורה ברשתות החברתיות? הלכלוכים, ההכפשות. גם מצד תומכים שלך.

"מי שרוצה לחיות בלכלוך שיחיה שם. אני לא אמרתי להיות שם. כל אחד בוחר להילחם איפה שהוא רוצה. אני מחפש את השלום ותמיד חיפשתי שלום, זה הכי טוב לעיר שלנו. אני לא מתעסק בפייסבוק".

עוד פחות מחודשיים אנשים הולכים לקלפי והם עדיין לא יודעים אילו אנשים ירכיבו את רשימתו של ראש העירייה. תוכל למנות אותם?

"כולם יידעו בקרוב. שמעון חזן יהיה מספר 2 ובבר אזולאי מספר 3. ברגע שלחצתי יד לבן אדם זה מספיק. לגבי 4-5 נעדכן בקרוב".

כמה מנדטים יהוו הצלחה עבורך? לשחזר את 2013 עם שני מנדטים או שואף ליותר?

"בהחלט שואף ליותר. היו חסרים לנו 150 קולות למנדט השלישי".

סיבוב שני או שאתה שוב מנצח את כולם בסיבוב הראשון?

"בעזרת ה' לא יהיה צורך בסיבוב שני. אני מקווה שאנצח כבר בסיבוב הראשון".

מה תאחל לתושבים?

"תושבי קריית מלאכי צריכים לחשוב לאן פניהם מועדות: האם טוב להם להמשיך עם אליהו זוהר או שהם מעדיפים משהו אחר. אני מאמין שהעיר הזו חזקה ויכולה להמשיך להתקדם. אני מאחל הצלחה לכולם ושנה טובה ומבורכת לכל תושבי קריית מלאכי והסביבה".

זוהר עם השר דרעי. "אמרו שאפיל את העיר"

לחץ להמשך קריאה
תגובה אחת

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    13/09/2018 ב 08:18

    כיף שהחזרתם את מדור הסאטירה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.