צור עימנו קשר

המושבים

סמים בבית הספר

במהלך מבצע משטרתי מתוכנן היטב, במסגרתו הושתלו סוכנים סמויים במשך שבועות ארוכים, נלקחו לחקירה כ-30 תלמידי בית הספר התיכון האזורי בבאר טוביה בחשד לאחזקה ולשימוש בסמים. המועצה: תופעה שקיימת ברבים מבתי הספר בארץ"; יו"ר ועד ההורים: "בטיפול הולם הילדים שנפלו יחזרו לדרך הישר"

פורסם

בתאריך

התיכון האזורי באר טוביה שוב בכותרות מהסיבות הלא נכונות: לאחר שבועות ארוכים של פעילות משטרתית בתוך כותלי בית הספר הצליחו חוקרי המשטרה, בשיתוף פעולה עם מנהל התיכון האזורי, רוני ארז, לחשוף, לאתר ולעצור כ-30 בני נוער אשר החזיקו או השתמשו בסמים וחומרים אסורים בתוך כותלי בית הספר.
במסגרת הפעילות המשטרתית, נשלחו אל חצרות המוסד החינוכי שני שוטרים, אשר עקבו באופן יומיומי אחרי תלמידי התיכון בכיתות י'-יב'. מדובר היה במבצע מורכב ומתוכנן היטב, במסגרתו הפעילה המשטרה את הסוכנים כאנשי מקצוע שפעלו במשך זמן רב בתוך שטח בית הספר, רכשו את אמונם של התלמידים והצליחו לתעד אותם כשהם משתמשים בסמים.
לדברי אחד התלמידים בבית הספר, השוטרים הפכו חלק אינטגרלי מנוף בית הספר מיד לאחר חופשת החגים, תוך שהם מציגים עצמם כמתקיני מזגנים ומצליחים על ידי כך להערים על באי בית הספר. "במהלך ההפסקות היו מגיעים השוטרים – כשהם נראים כמו מתקיני מזגנים – אל פינת העישון שנמצאת בחצר של התיכון", סיפר אחד התלמידים ששוחח עם "המקור" השבוע. לדבריו, מדובר במקום מפגש המכונה בפי תלמידי התיכון "העץ", ושם נוהגים התלמידים לעשן בשעות ההפסקה וכן במהלך שעות הלימודים עצמם.
לדברי התלמיד, מאור (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת), השוטרים נחשפו לעשרות תלמידים שעישנו סמים מסוג גראס ואף חומרים הנחשבים מסוכנים אף יותר. בכל אותה התקופה סיירו השוטרים דרך קבע בסביבה, עד שהגיעה העת לביצוע המעצרים, אז שמו השוטרים את ידיהם על ארבעה תלמידים. מאוחר יותר, ככל הנראה באמצעות פעולות חקירה נוספות, אותרו תלמידים נוספים ועוכבו לחקירה על ידי חוקרי נוער בתחנת המשטרה של קריית מלאכי.
לדברי יוסי (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת), תלמיד אחר בבית הספר התיכון, נושא הסמים הפך כבר מזמן לשגרה בין כותלי בית הספר, כך שההפתעה היחידה הייתה שהמשטרה בחרה להתערב בסוגייה ולבצע מעצרים. "כולם יודעים שיש סמים בבית הספר. התלמידים, המורים וגם רוב ההורים. זה לא סוד וכבר נתפסו פה בעבר תלמידים עם סמים", סיפר והוסיף: "בשנה שעברה נתפסו שלושה שמיניסטים על ידי סייר בית הספר בזמן שהם משתמשים בחומרים אסורים בשירותי בית הספר, אך זה נשאר בטיפול פנימי ולא הועבר למשטרה. ככה גם היו יתר המקרים שמתגלים מידי פעם". לדברי התלמיד, מאז הגעתו של המנהל החדש רוני ארז לבית הספר, האכיפה בנושא דקדקנית יותר ולפי הדיווחים בתיכון, הוא זה שביקש מהמשטרה לפעול על מנת למגר את התופעה.

לא הפתעה

ואכן, מבירור שערך "המקור" עולה כי ארז עצמו הוא זה שביקש מהמשטרה לבצע מבצע מיוחד בתחומי בית הספר. כזכור, בתחילת השנה הנוכחית החל רוני ארז, בעל תואר שני בפילוסופיה ובפסיכולוגיה, לנהל בית הספר התיכון האזורי של באר טוביה.
הפשיטה המשטרתית שארעה לפני כשלושה שבועות הפכה מאז לשיחת היום בתיכון – שמונה למעלה מאלפיים תלמידים. איש הצוות המקצועי בבית הספר ששוחח עימנו וביקש להישאר בעילום שם מכורח הנסיבות, אמר כי מבחינת המורים – העובדה כי נעשה שימוש מאסיבי בסמים בשטח התיכון אינה מהווה הפתעה גדולה.
לדברי יו"ר ועד ההורים הבית ספרי, שוש פירוז, ההחלטה של המנהל ארז להכניס כוחות משטרה שיעקבו ויחשפו את התלמידים המשתמשים בסמים היא חשובה ותקדימית. "אנחנו מלאי כבוד והערכה למנהל בית הספר והצוות הניהולי, שקיבלו החלטה אמיצה מאוד להתמודד עם התופעה ולא להתחבא ממנה", אמרה. "אני בטוחה שבטיפול הולם הילדים שנפלו יחזרו לדרך הישר, ואני סמוכה ובטוחה שאם לא מטפלים בתופעות כאלה, הן רק מחמירות. נושא הסמים זה לא רק בתיכון באר טוביה, אני בטוחה שזה קורה בכל הארץ ואני מצפה שמנהלים אחרים יתנהלו בצורה כזו". יש לציין כי לאחר חקירה של מספר תלמידים בנושא האחזקה והשימוש בסמים הם שוחררו והוחזרו למסגרת הלימודית, עד אשר יפגשו עם קצינת מבחן – אז יוחלט על המשך הטיפול בהם מהבחינה הפלילית והלימודית.

למזער את ההד

המקרה החריג והנדיר של תפיסת הסמים בתיכון מצטרף למספר אירועים שליליים אליהם נקשר שמו של התיכון האזורי בשנים האחרונות, ואשר בין היתר בגינם מתנהל ויכוח מקצועי וציבורי רחב ביחס לצורך בפיצולו של התיכון הענק: לפני כשנתיים נזרק ראש של חזיר אל החצר המרכזי כחלק מחגיגות הסיום של תלמידי שכבה יב'; בשנה שעברה ביצעו חלק מתלמידי יב' מעשי אלימות וונדליזם חמורים כחלק מחגיגות הסיום ובמסיבה שנערכה בגבעת תום ותומר השתכרו התלמידים ומשטרה הוזמנה למקום נוכח הפרות סדר ואלימות.
"בית הספר מונה יותר מ-2000 תלמידים, וכל שכבה רוצה להשאיר את החותם שלה- שיזכרו אותה בתור השכבה שעשתה הכי הרבה בעיות. פעם זה ראש חזיר ופעם זה מסיבות הסמים שנעשו. קורים כאן עוד דברים אבל בבית הספר דואגים לטאטא אותם מתחת לשטיח", סיפר בשיחה עם "המקור" מורה נוסף שביקש אף הוא להישאר בעילום שם. "דוגמא נוספת לכך אפשר למצוא בסיפור שהתרחש לפני קצת יותר משנה, כאשר אחד מתלמידי שכבה יא' הפליא את מכותיו בתלמיד משכבה י', זאת לאחר שזה נכנס למבנה כיתות יא'. התלמיד הצעיר יותר קיבל חבטה חזקה בפרצופו והחל לדמם, דבר שהצריך בסופו של דבר טיפול רפואי". למערכת "המקור" נודע כי כל בעלי התפקידים בבית הספר מודעים לנושא, אך כרגע הדברים נשמרים במסגרת הבית ספרית ומושקעים מאמצים כבירים על מנת לנסות ולמזער את ההד התקשורתי בנושא.
ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "משטרת ישראל פועלת בכל המישורים בכל הקשור לסמים מסוכנים, הן בגלוי והן בסמוי, גם בקרב אוכלוסיית בני הנוער. מעבר לכך אין בכוונתנו להתייחס לעניין פעילות מניעה כזאת או אחרת במוסדות החינוך".
מהמועצה האזורית באר טוביה נמסר בתגובה: "בכל נושא הקשור לחקירת עבירות כאלה ואחרות יש לפנות למשטרת ישראל. יש לציין, שהתופעה קיימת ברבים מבתי הספר בארץ והמועצה האזורית באר טוביה אינה מטאטאת בעיות מתחת לשטיח. אנחנו מטפלים בבעיות כמדיניות, גם כשהדברים לא נעימים".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

המושבים

אביבי תוקף: "דרור שור תמך וסייע בהקמת תחנת הכוח בתחומי המועצה האזורית"

קובי אביבי, המועמד לראשות המועצה האזורית באר טוביה, מעלה הילוך במירוץ מול ראש המועצה המכהן: "דרור שור נתן יד להרעלת ציבור שלם", אמר אביבי, שעשה שימוש במכתב ממאי 2006. "ראש המועצה הצליח לעכב את ההקמה, לדאוג למיגון מיכלי האמוניה ולהורדת מלאים בחירום והוספת אמצעי התראה. נמשיך לדאוג לשלומם וביטחונם של תושבינו", נמסר מהמועצה

פורסם

בתאריך

על ידי

האם דרור שור, ראש המועצה האזורית באר טוביה, תמך בהקמת תחנת הכוח הסמוכה למתחם BIG קסטינה? כך לפחות, טען השבוע המועמד לראשות המועצה האזורית ומי שהיה מזכירו של שור ב-15 השנים האחרונות, קובי אביבי.
בשבוע שעבר העלה אביבי לדף הפייסבוק שלו מכתב ששלח ראש המועצה שור אל משרד התשתיות בחודש מאי 2006, וטען כי ראש המועצה הביע בו את תמיכתו בהקמת תחנת הכוח באזור התעשייה שבתחום המועצה ואף הביע נכונות לסייע בהקמתה.
לטענתו, שור טען כי התנגד להקמת התחנה רק לאחר הביקורת הציבורית הרבה וההפגנות שהיו נגד הקמת התחנה, שאורגנו על ידי מטה המאבק בראשותם של מספר תושבי המועצמה.
"במכתב דרור שור כותב בצורה חד משמעית שהוא בעד תחנת הכוח", אמרו השבוע במטהו של אביבי. "מסתבר כי בניגוד לפרסומים עד כה, דרור שור תמך וסייע להקים בתחום המועצה האזורית באר טוביה תחנת כוח שתהיה בקרוב אסון לאזור כולו".
עוד ציינו שם כי במכתב, ששוגר כאמור בשנת 2006 לסגן מנהל מינהל החשמל במשרד התשתיות, יורם רוזנשטיין, כתב שור כי ״על פי בקשתך, הנני להודיעך כי נציג חברת ISRAEL POWER, יצרו עימי קשר כבר לפני כשנה והודיעוני כי ברצונם ליזום ולפתח תחנת כוח בהספק מותקן של כ-400 מגה וואט באזור התעשייה באר טוביה שבתחום המועצה״, ואף הוסיף כי הוא נפגש עם נציגי החברה שמעוניינת להקים את תחנת הכוח כמה פעמים.
החלק העיקרי במכתבו של שור למינהל החשמל במשרד התשתיות, שעל פי גורמים במטהו של אביבי לא מותיר מקום לספק ומבהיר באופן חד משמעי את תמיכתו של ראש המועצה שור בהקמת תחנת הכוח בבאר טוביה, הוא באומרו כי ״כראש המועצה ויו״ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה באר טוביה אעשה כמיטב יכולתי לתמוך בפרוייקט״, זאת לטעמו של שור, בכפוף לאישורים ודרישות המשרד לאיכות הסביבה בהתאם לחוק.
המכתב המדובר, שהודלף בסוף השבוע שעבר מהמועצה האזורית באר טוביה, הביא את אביבי לתקוף בין השאר את שור על תמיכתו בהקמת תחנת הכוח. "רק אחרי שהממשלה אישרה את הקמת תחנת הכוח והתושבים הפגינו נגד ההחלטה והחליטו לעתור לבג״צ, דרור שור פעל כביכול נגד הקמת התחנה. מראש מועצה שחיי התושבים חשובים לו מאוד, הוא אמור היה לפעול בעיקר מול משרדי הממשלה השונים ולנקוט בצעדים פרקטיים", תקפו השבוע במטהו של אביב, והוסיפו: "בכל מקרה, מי שהגיש את העתירה לבית המשפט היו תושבים מבאר טוביה, אביגדור, כפר ורבורג, תימורים וערוגות".
עוד רגע כאן
תחנת הכוח הפרטית המונעת בגז תפעל באזור התעשייה בבאר טוביה, סמוך מאוד למתחם המסחרי של ביג קסטינה. בצמוד לתחנה, שהעבודות להקמתה כבר החלו, פועלים מפעלים העושים שימוש בעשרות טונות של גז אמוניה.
חרף העובדה לפיה באזור הקמת תחנת הכוח נפלו לא מעט טילים שנורו מכיוון רצועת עזה במהלך המבצעים הצבאיים האחרונה אושרה הקמת התחנה, שתוקם בעלות של 2 מיליארד שקלים על שטח של 62 דונמים. היא תפעל בקרוב בהספק של 400 מגה וואט עם כ-35 טון של גז טבעי ועוד 9,000 קוב סולר.
תחנת הכוח אמורה אמנם לספק 3.5 אחוז מצריכת החשמל בישראל, אולם הכמות הענקית של החומרים המסוכנים, ולצידם החשש מנפילת טילים באזור התחנה בבאר טוביה, מהווים ללא ספק סכנה גדולה עבור הציבור באזור.
קובי אביבי, המתמודד כאמור מול דרור שור בבחירות הקרובות, ניצל את הדלפת המכתב על מנת לנגח את שור ופרסם את המכתב בדף הפייסבוק הפרטי שלו. ״האם אתם מאמינים לו?״, כתב אביבי בהבלטה לצד המכתב, ואמר השבוע: ״הציבור רואה מול העיניים את האמת. במשך שנים דרור שור ניסה לשכנע את הציבור שהוא התנגד להקמת תחנת הכוח בבאר טוביה, אך המכתב הזה קובע חד משמעית שדרור שור נתן יד להרעלת ציבור שלם של תושבים בישובים ובקריית מלאכי, עכשיו התושבים יודעים את האמת. עכשיו דרור לא יכול לטשטש את העובדות שהוא עצמו אחראי להן. מה שהבטחתי שאעשה הוא לדאוג לפיקוח הדוק באמצעות מומחים על מנת שמקימי התחנה יעשו הכל לפי הוראות המשרד לאיכות הסביבה למען התושבים הגרים בסמיכות לה״.
מהמועצה האזורית באר טוביה נמסר בתגובה: "הסיכונים באזור התעשייה באר טוביה הם מיכלי האמוניה הממוקמים במפעלים כמו טנא נוגה ודומיהם, שהועברו מהמרכז לאזורנו מבלי שראש המועצה הקודם וצוות עוזריו יעשו דבר או חצי דבר למנוע זאת או את הסיכון מהם! הוספת תחנת הכוח אשר המומחים ובג"צ קבעו כי אינה מסכנת, ושרבות כמוה ממוקמות במרכזי ערים או בסמיכות להן בארץ ובעולם, היתה תוספת לא רצויה לאזור עד אשר יטופלו ויצמצמו את הסיכון ממיכלי האמוניה, דבר שנעשה ב- 10 השנים האחרונות בהצלחה בתאום עם המפעלים, המשרד להגנת הסביבה, פיקוד העורף ועוד. ראש המועצה, כסגן אלוף במילואים בפיקוד העורף, מבין היטב ומקושר לפיקוד העורף, משרדי הממשלה וגורמי הביטחון וביחד עם עו"ד מיכאל בך הצליחו לעכב את ההקמה, לדאוג לטפל במיגון מיכלי האמוניה, הורדת מלאים בחירום והוספת אמצעי התראה, כך שגם במקרה של תקלה היא לא תחרוג מתחומי המפעלים. המועצה תמשיך ותפקח על המפעלים שמשתמשים בחומרים מסוכנים, תכבד את החלטת בג"צ ותדאג כהרגלה בקודש לשלומם וביטחונם של תושביה".

ההפגנות נגד הקמת התחנה. (צילום: ארכיון)

לחץ להמשך קריאה

המושבים

"קרובים מתמיד לניצחון"

אדיר נעמן, המועמד לראשות המועצה האזורית שפיר, קיים כנס מיוחד בו צפה יחד עם פעיליו במשחק חצי גמר המונדיאל בין צרפת לבלגיה. "לא היינו מגיעים לנקודה הזו בלעדיכם", אמר נעמן

פורסם

בתאריך

על ידי

המועמד לראשות המועצה האזורית שפיר, אדיר נעמן, ערך ביום שלישי השבוע כנס פעילים מיוחד במטהו אשר במרכז המסחרי של היישוב אחוזת אתרוג.
נעמן, המנהל עד כה את הקמפיין באופן אינטנסיבי, קיים לאחרונה מספר חוגי בית, בהם דן עם התושבים על נושאים שונים, כגון: הקמת תחנת הכוח הצפוייה בסמוך לקריית גת, הרחבות המושבים, עתיד הצעירים בני המועצה ועוד.
ביום שלישי, כאמור, ארגנו במטהו של נעמן אתנחתא מהמירוץ לראשות המועצה וקיימו ערב צפייה מיוחד במשחק חצי גמר המונדיאל בין צרפת לבלגיה.
הערב (חמישי), יערוך נעמן חוג בית נוסף, הפעם ביישוב אבן שמואל, המונה כ-1800 תושבים ונחשב ליישוב השני בגודלו מבחינת מספר בעלי זכות הצבעה במועצה. "זה הזמן שבו מפת המתמודדים מצטמצמת והמרוץ מתכנס לשני מועמדים. אנחנו קרובים מתמיד לניצחון המיוחל, ולא היינו מגיעים לנקודה הזו בלעדיכם", אמר השבוע נעמן, ובמטהו הסבירו: "התחושה שנוצרת בקרב הציבור היא שהתושבים מתמקדים כעת בשני מועמדים. בהתחלה היה חשש בקרב הציבור לריבוי מועמדים, אך כעת החשש נפוג כי מבינים שאדיר נעמן יכול לנצח כבר בסיבוב הראשון".
במחנות האחרים מנגד, התומכים במועמדותם של שני המתמודדים הנוספים- עו"ד אבי וינברגר מחד ותמר רחמים מאידך, ביטלו את דבריו של נעמן וציינו כי הם מתכוונים להתמיד במטרתם להחליף את האיש היושב על כיסא ראש המועצה האזורית שפיר. "אין שום שחר לטענות אלו. אני מתמודד, צובר כוח ותאוצה והיחידי שיש לו סיכוי אמיתי להחליף את ראש המועצה המכהן", אמר עו"ד אבי וינברגר. המועמדת תמר רחמים, ששימשה כמנהלת משאבי האנוש במועצה וליוותה את אברג'ל משך 15 שנים, העדיפה שלא להתייחס ישירות לדבריו של נעמן.

לחץ להמשך קריאה

המושבים

"הגיע הזמן להחליף את ראש המועצה. 16 שנים הספיקו"

המועמד לראשות המועצה האזורית שפיר, עו"ד אבי וינברגר, התייחס השבוע לשמועות לפיהן מועמדותו קשורה בדרך זו או אחרת לראש המועצה אשר אברג'ל- והזים אותן: "לא היה ולא נברא. אין קשר ביני לבין ראש המועצה היוצא בהתמודדות בבחירות. "אברג'ל בתגובה: "קורא להתרכז בהצגת החיוב ולנהל מערכת בחירות נקייה מהשמצות"

פורסם

בתאריך

על ידי

עו"ד אבי וינברגר, שהכריז לפני מספר חודשים על התמודדותו לראשות המועצה האזורית שפיר, עלה השבוע למתקפה כנגד ראש המועצה אשר אברג'ל וכנגד מי שלטענתו מפיץ שמועות אודותיו ומנסה לטעון כי הוא קשור לראש המועצה המכהן. "גם לאוזניי הגיעו שמועות שמפיצים, כנראה, גורמים פוליטיים בעלי עניין, על קשר, כביכול, ביני לבין ראש המועצה היוצא בהתמודדות על ראשות המועצה", כתב וינברגר. "אני מבקש להצהיר בצורה ברורה: לא היה ולא נברא, ואפילו לא עלה על הדעת. אין קשר ביני לבין ראש המועצה היוצא בהתמודדות בבחירות".
על מנת לחדד את דבריו, הוסיף וינברגר כי "הגיע הזמן להיפרד מראש המועצה היוצא", והוסיף כי "16 שנים הספיקו. גם לו וגם לנו. הגיע הזמן לומר, עד כאן. לא עוד".
המועמד בן ה-58, יליד ותושב מושב שפיר, ציין כי השלטון הנוכחי הוא "שלטון של פחד וחשבון", וגרס כי במקום זאת דרושה מנהיגות של 'דין וחשבון', כלשונו. "בואו נדבר בגלוי על מה שרבים מאד ביישובי המועצה האזורית שפיר מעדיפים לדבר עליו בלחש. בחדרי חדרים. 'הפחד והחשבון'. שלטון ארוך שנים, שלטון שנבחר לייצג את הציבור ולהיטיב איתו, שלטון שאמור לפעול בשקיפות ובהוגנות – ובמקום זה הוא מתנהל בחשיכה, מנהל פנקסי חשבונות. שלטון צללים המעדיף לנהל את ענייניו – שהם עניינינו – הרחק מעינו של הציבור. לא דין וחשבון אלא פחד וחשבון", הוסיף.
בסיפא של דבריו ציין וינברגר כי הוא מציע "מנהיגות בסגנון אחר", והוסיף כי הוא מבקש את אמון הציבור בו, "זו תהיה מנהיגות משתפת, מתייעצת, מנהיגות המכבדת כל תושב ולא שואלת למי הצביע ומה הוא חושב, מנהיגות הקשובה לביקורת ומפיקה לקחים", סיכם.
וינברגר (58) הוא עו"ד המתמחה בדיני תכנון ובנייה. הוא נולד וגדל במושב שפיר, ובו גם הקים את ביתו יחד עם אשתי אפי וחמשת ילדיהם. את שירותו הצבאי סיים בדרגת רס"ן במילואים כמפקד סוללה בחיל התותחנים, ולאחריו סיים בהצלחה תואר ראשון ותואר שני במשפטים באוניברסיטת בר-אילן.
לאחרונה התחייב וינברגר כי באם יבחר לתפקיד הנכסף יגביל את כהונתו לשתי קדנציות בלבד, כיוון ש"תקופה בלתי מוגבלת עלולה לייצר מצב של תחושת בעלות", אמר אז.
ראש המועצה, אשר אברג'ל, מסר בתגובה לדברים: "אני קורא לכל המתמודדים לנהל מערכת בחירות נקייה מהשמצות. לכל אחד מהמועמדים עומדת הזכות להציג את יתרונותיו וראוי שיתרכזו בהצגת החיוב והמחבר ולא השלילי והמפלג.
בסופו של יום מי שיכריע מי שיעמוד בראשות המועצה הוא ציבור הבוחרים. אני משוכנע שתושבי המועצה רואים מידי יום את תנופת העשייה בכל התחומים, את ההשקעות האדירות בישובים. רבים מהם יודעים שקיבלתי מועצה בחדלות פרעון וכיום היא אחת המועצות המוערכות, המבוקשות והמובילות בישראל".

לחץ להמשך קריאה