צור עימנו קשר

בחירות 2018

סולימני צפוי לסכם עם זוהר: תמיכה תמורת תיק ההנדסה או החינוך

חבר המועצה ויו"ר מפלגת "העבודה" מנהל מו"מ מתקדם עם ראש העירייה, במטרה לסכם עימו על שיתוף פעולה בבחירות המטרה: סולימני יתמודד למועצת העיר, ויתמוך בזוהר לראשות. במידה וזוהר ינצח, סולימני ישמש כממונה על ההנדסה או החינוך. וגם: מה קרה מאחורי הקלעים בפריימריז של "העבודה", ומה הייתה מידת מעורבותו של ראש העירייה במתרחש

פורסם

בתאריך

יו"ר האופוזיציה במועצת העיר, יוסי סולימני, עשוי לתמוך בראש העירייה אליהו זוהר בבחירות הקרובות ולקבל תמורת תמיכתו את תפקיד הממונה על ההנדסה או החינוך. כך נודע ל"המקור". זוהר אישר את ניהול השיחות עם סולימני, בעוד סולימני אמר למקורביו כי המו"מ בינו לבין זוהר מתקדם ועשוי להיות מסוכם כבר בתקופה הקרובה.

זוהר וסולימני מנהלים מערכת יחסים קרובה לאורך כל הקדנציה הנוכחית, וזאת למרות היותם, לכאורה, משני צידי המתרס הפוליטי. בארבע וחצי השנים האחרונות היה סולימני אופוזיציה נוחה לזוהר, מיעט לתקוף אותו וניהל איתו מערכת יחסים קרובה מאוד, תוך שלא פעם שיתפו השניים פעולה בהתאם לאינטרסים הפוליטיים המשותפים ביניהם. באחרונה אף סייע זוהר לסולימני לנצח בפריימריז של מפלגת "העבודה", כאשר הסכים למעורבותם של אברכים מהישיבה החרדית "קרן אורה" שהתפקדו לטובתו של סולימני והכריעו לבסוף את המערכת לטובתו, כשניצח את המועמד החדש והצעיר אליאור עמר בפער של 65 קולות בלבד.

בשיחות ביניהם הציע זוהר לסולימני את תפקיד הממונה על ההנדסה, אולם סולימני חושק בתפקיד הממונה על החינוך. מדובר אמנם בתפקידים וולנטריים שאינם נושאים שכר בצידם, אולם סולימני מקווה להשתלב בתפקיד מפתח אחר בעיר, כאשר בין היתר הוא עשוי להתמודד על תפקיד מנהל בית קק"ל החדש המיועד לקום בעיר, במקביל לפעילותו הפוליטית בעירייה.

גורם פוליטי המקורב למגעים בין השניים העריך השבוע כי אף שהפרטים טרם סוכמו סופית וכי קיימים פערים בין השניים, "בסוף זה ייסגר". גורמים במערכת הפוליטית ששוחחו עם סולימני בימים האחרונים סיפרו כי הוא עשוי להתמנות גם לממלא מקום ראש העירייה בתואר, אולם בסביבתו של זוהר אמרו כי טרם הושג סיכום שכזה. להערכת גורמים בסביבתו של זוהר, גם אם הוא יסכים לתת לסולימני את תפקיד ממלא המקום בתואר, הרי שהדבר יקרה רק במידה וסולימני – שיצטרך להתמודד לעירייה ברשימה בהובלתו, ולא כחלק מרשימתו של זוהר – יקבל 2 מנדטים לפחות.

לפני כשלושה שבועות רשם זוהר הישג פוליטי, כשסגר עם אברהם (בבר) אזולאי כי זה יתמוך בו לראשות העירייה וישתלב ברשימתו, ככל הנראה במקום השלישי. מדובר היה במבוכה עבור סולימני, שהיה משוכנע כי אזולאי – שהוצב במקום השלישי ברשימתו בבחירות 2013 – ימשיך לתמוך בו גם בבחירות הקרובות. במערכת הפוליטית אומרים כי אולי זו הסיבה לכך שסולימני מיהר למו"מ עם זוהר זמן קצר אחרי ניצחונו בפריימריז – אף שבמקביל בחן אפשרות להתמודד מולו לראשות העירייה ואף נפגש עם מוטי מלכה, כך על פי גורמים שונים, פעמיים בשבועיים האחרונים. עם זאת, הוסיפו אותם גורמים, כי מדובר בפגישת נימוסין בלבד.
זוהר מקווה לקבל בקרוב גם את תמיכתו של חבר המועצה בוריס בורוכוב. בנוסף, ראש העירייה תומך בימים אלו גם במועמדותו של ד"ר שלום אלדר, שמתמודד בפריימריז של "הליכוד".

בעוד זוהר ממשיך לבנות את מחנהו עמלים גורמים נוספים בזירה הפוליטית על ניסיון להציב מועמד שיתמודד מולו. המועמד היחידי שהכריז עד כה על ריצה לראשות העיר, למעט זוהר, הוא אפרים משעל, כאשר בוחנים את האפשרות להצטרף אל המירוץ גם מנכ"ל העירייה לשעבר חיים ויצמן והעיתונאי לשעבר אליאור עמר. גם ראש העירייה לשעבר, מוטי מלכה, בוחן את סיכוייו.

הסכם משולש?

עדות למערכת היחסים הקרובה בין סולימני לזוהר – כזאת שמושתת באופן טבעי בעיקרה על אינטרסים פוליטיים – אפשר למצוא בהתנהלות הקשורה בפריימריז במפלגת "העבודה" בה היה מעורב ראש העירייה.
אברכי הישיבה גוייסו למפלגה על ידי סולימני כבר בחודש דצמבר 2017, ארבעה חודשים לפני הפריימריז, ללא מעורבות משמעותית מצידו של זוהר. אולם המצב השתנה בהמשך, בעקבות סיטואציה שהתרחשה וגרמה לזוהר להתערב בסוגיה: בחודש פברואר 2018, כחודשיים לפני מועד הפריימריז, התפרסמה בעיתון מקומי בעיר כתבה בה התבטא סולימני בעד הקמתו של גוש פוליטי שיתמודד מול הגוש החרדי אותו מוביל ראש העירייה אליהו זוהר. בכתבה צוטטו סולימני וחבר המועצה דוד גלעם כשהם קוראים לכל אלו הרואים עצמם מועמדים לראשות העירייה – לרבות מוטי מלכה – להצטרף אל הגוש, כאשר העומד בראשו ייקבע במסגרת סקר שייערך מספר חודשים קודם לבחירות. בכתבה טענו סולימני וגלעם כי הקמת גוש כזה הוא דבר הכרחי בכדי להתמודד מול הגוש החרדי שמוביל זוהר.

הכתבה עוררה הדים בסביבתו של ראש העירייה. במוצאי שבת, יומיים לאחר שהכתבה התפרסמה, הגיע זוהר ללשכתו של הרב עמית בישיבה הממוקמת ברחוב ויצמן, כשאליו התלווה אחד מפקידי העירייה הקרובים לו ביותר. זוהר הציג בפניי הרב את הכתבה, והזהיר מפני חיזוק הגוש הלא חרדי. לדברי גורמים, הרב – שמערכת היחסים

הרב יהודה עמית. צילום: ויקיפדיה

בינו לבין מלכה בעת כהונתו של האחרון הייתה שלילית ביותר – זעם נוכח האמור בכתבה משתי סיבות: הראשונה, עקב הכוונה להקים גוש נגד הגוש החרדי שהוא עצמו משתייך אליו, ואילו השנייה נוכח האפשרות שראש העירייה לשעבר מלכה יחזור לזירה ויזכה לתמיכתם של גורמים פוליטיים שונים בגוש המסורתי-חילוני.

הרב עמית – בעידודו של זוהר – ביקש לבדוק בבהילות את הדברים, ולוודא כי תמיכתם של תלמידיו בסולימני לא תאפשר הקמה של גוש חילוני שידיח את הגוש החרדי מראשות העירייה. בסדרת שיחות שקויימו לאחר מכן נחה דעתו של הרב עמית, שהבין, כך נראה, כי ניצחונו של סולימני לא יסייע למלכה או להקמת גוש מסורתי-חילוני. משכך, לא מנע הרב את תמיכת האברכים בסולימני. ראש העירייה זוהר אישר בשבוע שעבר ל"המקור" את מידת מעורבותו בסוגיה, וכן את דבר קיומן של הסכמות שונות בינו, בין הרב עמית ובין סולימני עוד קודם לפריימריז ב"העבודה". "כשאתה רוצה לעזור למישהו אתה רוצה שיהיה נאמן לדרך שלך", אמר זוהר. לשאלה אם נחתם הסכם של ממש בינו לבין סולימני בעניין זה עוד לפני הפריימריז אמר זוהר: "לחיצת יד יותר שווה מחוזה".
בתגובה לכתבה סולימני הכחיש מכל וכל קיומו של הסכם כלשהו בינו לבין הרב עמית.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.