צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

בחירות 2018

סולימני צפוי לסכם עם זוהר: תמיכה תמורת תיק ההנדסה או החינוך

חבר המועצה ויו"ר מפלגת "העבודה" מנהל מו"מ מתקדם עם ראש העירייה, במטרה לסכם עימו על שיתוף פעולה בבחירות המטרה: סולימני יתמודד למועצת העיר, ויתמוך בזוהר לראשות. במידה וזוהר ינצח, סולימני ישמש כממונה על ההנדסה או החינוך. וגם: מה קרה מאחורי הקלעים בפריימריז של "העבודה", ומה הייתה מידת מעורבותו של ראש העירייה במתרחש

פורסם

בתאריך

יו"ר האופוזיציה במועצת העיר, יוסי סולימני, עשוי לתמוך בראש העירייה אליהו זוהר בבחירות הקרובות ולקבל תמורת תמיכתו את תפקיד הממונה על ההנדסה או החינוך. כך נודע ל"המקור". זוהר אישר את ניהול השיחות עם סולימני, בעוד סולימני אמר למקורביו כי המו"מ בינו לבין זוהר מתקדם ועשוי להיות מסוכם כבר בתקופה הקרובה.

זוהר וסולימני מנהלים מערכת יחסים קרובה לאורך כל הקדנציה הנוכחית, וזאת למרות היותם, לכאורה, משני צידי המתרס הפוליטי. בארבע וחצי השנים האחרונות היה סולימני אופוזיציה נוחה לזוהר, מיעט לתקוף אותו וניהל איתו מערכת יחסים קרובה מאוד, תוך שלא פעם שיתפו השניים פעולה בהתאם לאינטרסים הפוליטיים המשותפים ביניהם. באחרונה אף סייע זוהר לסולימני לנצח בפריימריז של מפלגת "העבודה", כאשר הסכים למעורבותם של אברכים מהישיבה החרדית "קרן אורה" שהתפקדו לטובתו של סולימני והכריעו לבסוף את המערכת לטובתו, כשניצח את המועמד החדש והצעיר אליאור עמר בפער של 65 קולות בלבד.

בשיחות ביניהם הציע זוהר לסולימני את תפקיד הממונה על ההנדסה, אולם סולימני חושק בתפקיד הממונה על החינוך. מדובר אמנם בתפקידים וולנטריים שאינם נושאים שכר בצידם, אולם סולימני מקווה להשתלב בתפקיד מפתח אחר בעיר, כאשר בין היתר הוא עשוי להתמודד על תפקיד מנהל בית קק"ל החדש המיועד לקום בעיר, במקביל לפעילותו הפוליטית בעירייה.

גורם פוליטי המקורב למגעים בין השניים העריך השבוע כי אף שהפרטים טרם סוכמו סופית וכי קיימים פערים בין השניים, "בסוף זה ייסגר". גורמים במערכת הפוליטית ששוחחו עם סולימני בימים האחרונים סיפרו כי הוא עשוי להתמנות גם לממלא מקום ראש העירייה בתואר, אולם בסביבתו של זוהר אמרו כי טרם הושג סיכום שכזה. להערכת גורמים בסביבתו של זוהר, גם אם הוא יסכים לתת לסולימני את תפקיד ממלא המקום בתואר, הרי שהדבר יקרה רק במידה וסולימני – שיצטרך להתמודד לעירייה ברשימה בהובלתו, ולא כחלק מרשימתו של זוהר – יקבל 2 מנדטים לפחות.

לפני כשלושה שבועות רשם זוהר הישג פוליטי, כשסגר עם אברהם (בבר) אזולאי כי זה יתמוך בו לראשות העירייה וישתלב ברשימתו, ככל הנראה במקום השלישי. מדובר היה במבוכה עבור סולימני, שהיה משוכנע כי אזולאי – שהוצב במקום השלישי ברשימתו בבחירות 2013 – ימשיך לתמוך בו גם בבחירות הקרובות. במערכת הפוליטית אומרים כי אולי זו הסיבה לכך שסולימני מיהר למו"מ עם זוהר זמן קצר אחרי ניצחונו בפריימריז – אף שבמקביל בחן אפשרות להתמודד מולו לראשות העירייה ואף נפגש עם מוטי מלכה, כך על פי גורמים שונים, פעמיים בשבועיים האחרונים. עם זאת, הוסיפו אותם גורמים, כי מדובר בפגישת נימוסין בלבד.
זוהר מקווה לקבל בקרוב גם את תמיכתו של חבר המועצה בוריס בורוכוב. בנוסף, ראש העירייה תומך בימים אלו גם במועמדותו של ד"ר שלום אלדר, שמתמודד בפריימריז של "הליכוד".

בעוד זוהר ממשיך לבנות את מחנהו עמלים גורמים נוספים בזירה הפוליטית על ניסיון להציב מועמד שיתמודד מולו. המועמד היחידי שהכריז עד כה על ריצה לראשות העיר, למעט זוהר, הוא אפרים משעל, כאשר בוחנים את האפשרות להצטרף אל המירוץ גם מנכ"ל העירייה לשעבר חיים ויצמן והעיתונאי לשעבר אליאור עמר. גם ראש העירייה לשעבר, מוטי מלכה, בוחן את סיכוייו.

הסכם משולש?

עדות למערכת היחסים הקרובה בין סולימני לזוהר – כזאת שמושתת באופן טבעי בעיקרה על אינטרסים פוליטיים – אפשר למצוא בהתנהלות הקשורה בפריימריז במפלגת "העבודה" בה היה מעורב ראש העירייה.
אברכי הישיבה גוייסו למפלגה על ידי סולימני כבר בחודש דצמבר 2017, ארבעה חודשים לפני הפריימריז, ללא מעורבות משמעותית מצידו של זוהר. אולם המצב השתנה בהמשך, בעקבות סיטואציה שהתרחשה וגרמה לזוהר להתערב בסוגיה: בחודש פברואר 2018, כחודשיים לפני מועד הפריימריז, התפרסמה בעיתון מקומי בעיר כתבה בה התבטא סולימני בעד הקמתו של גוש פוליטי שיתמודד מול הגוש החרדי אותו מוביל ראש העירייה אליהו זוהר. בכתבה צוטטו סולימני וחבר המועצה דוד גלעם כשהם קוראים לכל אלו הרואים עצמם מועמדים לראשות העירייה – לרבות מוטי מלכה – להצטרף אל הגוש, כאשר העומד בראשו ייקבע במסגרת סקר שייערך מספר חודשים קודם לבחירות. בכתבה טענו סולימני וגלעם כי הקמת גוש כזה הוא דבר הכרחי בכדי להתמודד מול הגוש החרדי שמוביל זוהר.

הכתבה עוררה הדים בסביבתו של ראש העירייה. במוצאי שבת, יומיים לאחר שהכתבה התפרסמה, הגיע זוהר ללשכתו של הרב עמית בישיבה הממוקמת ברחוב ויצמן, כשאליו התלווה אחד מפקידי העירייה הקרובים לו ביותר. זוהר הציג בפניי הרב את הכתבה, והזהיר מפני חיזוק הגוש הלא חרדי. לדברי גורמים, הרב – שמערכת היחסים

הרב יהודה עמית. צילום: ויקיפדיה

בינו לבין מלכה בעת כהונתו של האחרון הייתה שלילית ביותר – זעם נוכח האמור בכתבה משתי סיבות: הראשונה, עקב הכוונה להקים גוש נגד הגוש החרדי שהוא עצמו משתייך אליו, ואילו השנייה נוכח האפשרות שראש העירייה לשעבר מלכה יחזור לזירה ויזכה לתמיכתם של גורמים פוליטיים שונים בגוש המסורתי-חילוני.

הרב עמית – בעידודו של זוהר – ביקש לבדוק בבהילות את הדברים, ולוודא כי תמיכתם של תלמידיו בסולימני לא תאפשר הקמה של גוש חילוני שידיח את הגוש החרדי מראשות העירייה. בסדרת שיחות שקויימו לאחר מכן נחה דעתו של הרב עמית, שהבין, כך נראה, כי ניצחונו של סולימני לא יסייע למלכה או להקמת גוש מסורתי-חילוני. משכך, לא מנע הרב את תמיכת האברכים בסולימני. ראש העירייה זוהר אישר בשבוע שעבר ל"המקור" את מידת מעורבותו בסוגיה, וכן את דבר קיומן של הסכמות שונות בינו, בין הרב עמית ובין סולימני עוד קודם לפריימריז ב"העבודה". "כשאתה רוצה לעזור למישהו אתה רוצה שיהיה נאמן לדרך שלך", אמר זוהר. לשאלה אם נחתם הסכם של ממש בינו לבין סולימני בעניין זה עוד לפני הפריימריז אמר זוהר: "לחיצת יד יותר שווה מחוזה".
בתגובה לכתבה סולימני הכחיש מכל וכל קיומו של הסכם כלשהו בינו לבין הרב עמית.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

מלכה הודיע כי יתמודד – התושבים הגיבו בזעם

ראש העיר לשעבר הכריז אתמול כי יתמודד על האפשרות לשוב לתפקיד ממנו הודח לאחר הרשעתו בפלילים, וקיבל מבול של תגובות שליליות בפייסבוק. גורם במחנהו: "נבהלנו מכמות המגיבים נגדו, היינו בטוחים שההתמודדות שלו תתקבל אחרת". מלכה עצמו אמר: "בטוח שנצליח להוביל את העיר לעתיד טוב"

פורסם

בתאריך

על ידי

שש שנים אחרי שהודח מתפקידו לאחר שהודה והורשע בעבירות של הטרדה מינית, הפרת אמונים ועבירות על חוק התכנון והבנייה, הודיע אתמול (חמישי) ראש העיר לשעבר מוטי מלכה על חזרתו לזירה הפוליטית. בהודעה שפורסמה בעמוד הפייסבוק של עיתון "מה נשמע" הודיע מלכה כי יתמודד על ראשות העיר בבחירות בעוד ארבעה חודשים. "החלטתי להעדיף את טובת קרית מלאכי על פני טובתי האישית", אמר מלכה. הפוסט עם ההודעה בפייסבוק זכה למבול של תגובות זועמות של תושבים המתנגדים לחזרתו של ראש העיר לשעבר לחיים הפוליטיים, לאור הרשעתו בפלילים ומעשיו בתקופת כהונתו.
בהודעה שפרסם מלכה הוא כתב: "בחודשים האחרונים זכיתי לפניות רבות מתושבים בעיר ומצד אנשי ציבור מכל המגזרים המביעים בי את תמיכתם וקוראים לי להתמודד לראשות העיר בבחירות שיתקיימו בע"ה בסוף חודש אוקטובר. אני בטוח שיחד אתכם ובשילוב חברים נוספים המאמינים בדרך נצליח להוביל את העיר שלנו אל עתיד טוב יותר. קרית מלאכי זקוקה בימים אלה יותר מתמיד למנהיגות מובילה, יוזמת ופורצת דרך. ניסיון העבר מלמד שיש בכוחי להפוך את היישוב בו אנו חיים למקום טוב יותר. אני קורא לכם להצטרף אליי תוך הבטחה לעשות לילות כימים למען עתידנו ועתיד ילדינו".
התגובות לא איחרו לבוא, ובעוד את התגובות החיוביות לחזרתו של מלכה אפשר היה לספור על כף יד אחת, עשרות תושבים שפכו אש וגופרית על הודעתו. "אדם שידיו מוכתמות בהטרדת נשים, אסור לו לשרת במשרה כזו! פשוט אסור!", כתבה תושבת אחת והוסיפה: "תתבייש". תושב אחר כתב "בושה וחרפה", ותושב נוסף היה ציורי וכתב: "אם הוא יקבל יותר משלושה קולות צריך לצבוע את הקריה בכחול ולזרוק אותה לים". תגובות שליליות נוספות שהופיעו בפוסט נמחקו.
מירי פורסט, אחת המתלוננת שמלכה הודה כי ביצע בה עבירות מין ואף שילם לה פיצויים במסגרת הסדר הטיעון, כתבה בדף הפייסבוק הפרטי שלה כי היא "הוכתה בתדהמה" כששמעה על כוונתו של מלכה לחזור אל "זירת הפשע", כדבריה, והוסיפה: "אם השפל, הסוטה המנוול לא יסיר את מועמדותו שהגיש לראשות העיר, (אני, ה"ה) מקווה שתושבי קרית מלאכי יעשו הכל כדי שהוא לא יכנס שוב לבית בו העיז לבצע בכוח השררה את מעשיו הנבזים".
פעיל במחנהו של מלכה – שמקווה לקבל את תמיכתם של הקהילה האתיופית – אמר כי במחנה הופתעו מעוצמת ההתנגדות שהופיעה בפייסבוק. "צפינו את זה שיהיה גל של דיבורים בנושא הזה, אבל לא חשבנו שזה יהיה בהיקף כזה. שמונים אחוז מהתגובות היו שליליות וגם המגיבים בעד היו בעלי אינטרס כזה או אחר. כמעט לא היו אנשים מן השורה, עמך, שהגיבו בעד. רגע של הכרזה אמור להיות משהו חגיגי, וכאן זה לא היה המצב לצערי. אבל אני מאמין שזה עוד יתהפך והציבור יבין שמוטי צריך לחזור לראשות".
לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

משחק הכיסאות של מישל

סגן ראש העירייה, מישל טפירו, צפוי להתמנות לתפקיד יו"ר המועצה הדתית מיד לאחר הבחירות הקרובות. כך טענו השבוע גורמים בכירים בעירייה. "שמעתי את הדברים. לא יודע מאיפה זה הגיע", אמר השבוע טפירו. הרב יוסף בלוי, המכהן כיום כיו"ר המועצה הדתית, מסר בתגובה: "מקווה שהקב"ה יעניק לי אריכות ימים שאוכל להגיע לבחירות. אקבל כל החלטה של הרב חיים פינטו שליט"א"

פורסם

בתאריך

על ידי

האם מערכת הבחירות המתקרבת תוביל לשינויים דרמטיים בשדרה הניהולית של המועצה הדתית המקומית? זו לפחות התמונה המסתמנת על פי גורמים שונים בעירייה, שסיפרו לאחרונה כי סגן ראש העירייה המכהן, מישל טפירו, יתמנה מיד לאחר הבחירות לתפקיד יו"ר המועצה הדתית ויחליף את היו"ר המכהן, הרב יוסף בלוי.

לטענת הגורמים, טפירו מנסה להגיע בשבועות האחרים להסכמה עם חברי סיעתו 'מאמינים' וראש העירייה זוהר, לפיה במידה ולא ימשיך לכהן כסגן ראש העירייה בשכר הוא יפנה את מקומו במועצת העיר ויתמנה לתפקיד יו"ר המועצה הדתית במקומו של היו"ר המכהן, הרב יוסף בלוי.

בשיחה שקיים עם "המקור" סיפר השבוע הרב בלוי כי הוא שמע על הדברים מפי מספר גורמים בלתי רשמיים, אולם לא קיבל כל פנייה המאמתת את השמועה, "פנו אלי מספר אנשים ואמרו שמישל טפירו עומד להחליף אותי. אני אישית לא שמעתי על זה, כך שאין לי מה להגיב לדברים", אמר בלוי.

לשאלה האם יסכים לפנות את מקומו למען טפירו ענה בלוי כי: "קודם כל אני מקווה שהקדוש ברוך הוא יעניק לי אריכות ימים ושאוכל להגיע לתקופה של הבחירות. כל חמש שנים בוחרים מחדש את אנשי המועצה הדתית, ומי שעושה את זה הוא הרב חיים פינטו שליט"א. כל החלטה שהוא יקבל אני אקבל בברכה".

אל הדברים של בלוי הצטרף גם טפירו עצמו, לפחות באופן רשמי, וטען כי הוא מכיר את הרחשים אך כרגע אין לו כל כוונה לוותר על מקומו במועצת העיר. עם זאת, השאיר טפירו פתח לאפשרות שיעבור למועצה הדתית, כשאמר כי לאחר הבחירות הכל אפשרי, "שמעתי את הדברים ואני לא יודע מאיפה זה הגיע. כרגע אני עוסק בחיבורים לסיעה (ש"ס, ה"ה) וכמובן במטרה לשרת את הציבור גם בחמש השנים הבאות בתור חבר מועצה".

טפירו הוסיף כי בבחירות הקרובות ש"ס וחב"ד ירוצו שוב תחת רשימה אחת, 'מאמינים'.

חרף אמירותיהם של שני האישים המרכזיים בסוגיה, הרי שגורמים במערכת הפוליטית התעקשו השבוע כי המצב שונה לחלוטין מההצהרות הרשמיות, וגרסו כי טפירו כבר קיבל מסרים לפיהם הוא לא יכהן כסגן ראש העירייה בקדנציה הבאה, "טפירו משאיר הכל פתוח עד אחרי הבחירות. בחדרי חדרים כבר הגיעו להסכמים", אמר גורם פוליטי בכיר, שהוסיף: "במקרה בו טפירו יתמנה ליו"ר המועצה הדתית שמעון חזן יקבל את תפקיד הסגן בשכר. זו עשויה להיות פשרה שתעזור לכל הצדדים", סיכם.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

התמיכה בטפירו נסדקת

שני רבנים וראשי כוללים מקומיים הודיעו הערב (חמישי) כי לא יתמכו בסגן ראש העירייה ויו"ר ש"ס המקומית, מישל טפירו, בבחירות הקרובות. "כמעט כל ראשי הכוללים בעיר לא מוכנים להמשיך עם טפירו", אמר הרב ישראל שייבה, שהוסיף כי התמיכה תועבר לשלומי מלכה. טפירו בתגובה: "שיבושם להם. אני ממשיך להיות יו"ר התנועה המקומית ולהוביל יחד עם חב"ד את הציבור החרדי והכללי"

פורסם

בתאריך

על ידי

הרב ישראל שייבה, אחד מנציגיו של הרב יהודה עמית מישיבת קריית מלאכי הליטאית, הודיע הערב (חמישי) בשיחה עם המקור כי כמה רבנים בעיר מתכוונים למשוך את תמיכתם מסגן ראש העירייה מישל טפירו בבחירות הקרובות ולהעמיד במקומו כנציגם את שלומי מלכה. לטענתו של שייבה, התמיכה בטפירו במערכת הבחירות האחרונה הייתה טעות, ועל כן החליטו מספר וראשי כוללים מקומיים להסיר את התמיכה בו כנציג ש"ס בבחירות הקרובות.

"אנחנו לא תומכים במישל טפירו בבחירות הקרובות", אמר שייבה בשיחה עם "המקור אונליין" הערב, והוסיף: "אין לנו שום דבר איתו וזו הייתה טעות שתמכנו בו בבחירות הקודמות, למרות שהיה איתו את שלומי מלכה שתיפקד יפה מאוד ודאג לציבור החרדי והכללי".

לשאלתנו מיהם אותם רבנים וראשי כוללים מקומיים שהחליטו להסיר את התמיכה בטפירו, אמר שייבה כי "יש כמה ראשי כוללים מקומיים שחושבים שמישל טפירו לא מתאים. יש כאלה שחושבים על מועמדים אחרים שייצגו אותם, אבל כמעט כולם לא מוכנים להמשיך עם טפירו. זה עניין של שבוע-שבועיים עד שנגבש את כולם".

אתם מתכוונים להדיח את מישל מראשות הסיעה?

"אנחנו לא חייבים שהוא יודח. יכול להיות שיש לו את קהל הבוחרים שלו והוא ייבחר, כפי שהוא טוען. תמיד הוא אומר שהוא שווה מנדט וחצי לבד, אז עכשיו הוא יצטרך להוכיח את זה בלי הציבור החרדי".

יש לכם מועמד חדש אליו תעבירו את תמיכתכם?

"אנחנו מריצים את שלומי מלכה. בשנים האחרונות נוכחנו לדעת שמדובר באדם אינטליגנט שעבד מאוד קשה. אדם רציני. אנחנו מתעסקים עם אדם ברמה הרבה יותר גבוהה ונתמוך בו בבחירות".

יש לציין כי בשלב זה רק שני רבנים שותפים בפומבי להודעה זו.

מישל טפירו מסר בתגובה לדברים "שיבושם להם, זו זכותם הדמוקרטית. אני ממשיך בדרך של הרב עובדיה יוסף זצ"ל. דרך שמתחברת עם כל העיר ולא דרך קיצונית. יש לי תנועה מעליי, מועצת חכמי התורה. הם הבוס. אני ממשיך להיות היו"ר של התנועה המקומית. ש"ס ממשיכה בדרך של הרב עובדיה. הציבור החרדי אחריי ברוך ה'. אני נמצא בשטח כל הזמן. יש פעילות, יש עשייה. הסיבה שהם פועלים כך היא שהם אנשים של אלי ישי. עד היום הפעילו עליי לחצים שאסכים ששלומי מלכה יהיה מספר 2 שלי ולא הסכמתי. מלכה הוא אולי איש של ש"ס, אבל הוא אמר כבר שהוא עובר לאלי ישי. אלה לא אנשים שבאים מהשטח של ש"ס. לרב עמית יש את הציבור שלו ולש"ס יש את שלה, שזה אומר ריצה משותפת יחד עם חב"ד. אנחנו נמשיך להוביל את הציבור החרדי והכללי בעיר".

 

טפירו. מאבד את תמיכתם של שני ראשי כוללים מקומיים

לחץ להמשך קריאה