צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

נתוני המיצ"ב: יש שיפור, אבל קריית מלאכי עדיין בתחתית

פורסם

בתאריך

"מדלן" פרסם את מדד החינוך, המבוסס על נתוני בחינות המיצ"ב של בתי הספר. על פי הנתונים, בבחינות שנערכו ב-2016 קיבלה העיר 8 נקודות יותר מאשר בבחינות שנערכו ב-2012, מה שהציב אותה על 35 נקודות מתוך 100. למרות זאת, העיר עדיין נמצאת בתחתית הרשימה. ראש העירייה, אליהו זוהר: "מערכת החינוך מצמצמת פערים שנצברו בעבר"

בית הספר שקיבל את ציוני המיצ"ב הגבוהים ביותר בשנת 2016 הוא "נצח ישראל". על פי המדד של אתר "מדלן", בית הספר זכה לציון של 63 נקודות (מתוך 100), מה שמציב אותו בראש בתי הספר בעיר מבחינה הישגית. עם זאת, מערכת החינוך היסודית של קריית מלאכי אינה יכולה להתגאות בנתונים יתר על המידה, שכן על אף עלייה בציון הכללי הניתן לה, היא עדיין ממוצבת בתחתית הטבלה, רק 14 מקומות לפני היישוב שקיבל את הציון הנמוך ביותר.
בחינות המיצ"ב מתקיימות אחת לשנתיים, במטרה לבחון את רמתם של התלמידים בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים במקצועות שונים, בהם מתמטיקה, אנגלית, עברית ומדעים. בשנת 2016 התקיימה הבחינה ב-11 בתי ספר בעיר. הציון הממוצע הכולל שקיבל בתי הספר, על פי מדד מדלן, עומד על 35 נקודות מתוך 100. מדובר בעלייה של 8 נקודות לעומת הציון הממוצע שקיבלה מערכת החינוך בעיר בבחינות הקודמות שנערכו, בשנת 2012, אז עמד הציון הכולל על 27 נקודות.
היקף העלייה הכוללת אמנם עומד באחוזים על %30, ואולם הציון הממוצע עדיין מציב את העיר במקום לא מחמיא, בלשון המעטה, בטבלה הארצית. מתחתיה של קריית מלאכי ניצבות ערים מעורבות באוכלוסייה יהודית-ערבית כמו רמלה, ערים חרדיות כמו אלעד ובית"ר עלית, ערים בדואיות וערביות כמו רהט, תל שבע ודריג'את ועיירות פיתוח אחרות כמו מצפה רמון ונתיבות.

פערים גדולים מאוד בין בתי הספר

לפי הנתונים, בית הספר שקיבל את הציון הנמוך ביותר מבין בתי הספר שנבחנו בעיר הוא תלמוד תורה "בית יוסף" של תנועת ש"ס, שקיבל ציון של 10 נקודות בלבד. אחריו ממוקם תיכון "דרכא" בעיר, שקיבל ציון של 15 נקודות בלבד. עבור "דרכא" זוהי ירידה של 10 נקודות לעומת שנת 2012, אז קיבל התיכון ציון של 25 נקודות. במקום התשיעי מבין בתי הספר שנבחנו בעיר ממוקם חב"ד בנים, עם 18 נקודות, עלייה של שמונה נקודות לעומת שנת 2012. לאחר מכן ממוקם בית הספר "אלי כהן", שקיבל ציון של 20 נקודות, ירידה של 12 נקודות לעומת שנת הבחינה הקודמת. התיכון הדתי "אמית" קיבל 27 נקודות, עלייה של 7 נקודות לעומת 2012. חטיבת הביניים בתיכון המקיף "בית חנה", בו לומדים בנות חב"ד, קיבלה ציון של 32 נקודות – ירידה חדה של 20 נקודות לעומת הבחינה הקודמת. לפני חב"ד בנות ממוקם בית הספר "האחים", עם 33 נקודות, ירידה של 2 נקודות לעומת שנת 2012. בית הספר התיכון חב"ד בנות קיבל ציון של 47 נקודות, עלייה של 22 נקודות לעומת הבחינה הקודמת.
את שלישיית בתי הספר המובילים בעיר מוליך כאמור בית הספר "נצח ישראל", ואחריו בתי הספר "עציון" ו"הראל" (מקום שני ושלישי בהתאמה). "עציון" קיבל 57 נקודות, עלייה של 30 נקודות לעומת שנת 2012, ואילו "הראל" קיבל 50 נקודות, עלייה של 28 נקודות לעומת 2012. המדד גם מציין את נתוני בתי הספר לפי מקצועות, כאשר ההבדלים בין בתי הספר השונים ניכרים מאוד: לדוגמא, בעוד בית הספר "נצח ישראל" רשם ציון של 90 נקודות במתמטיקה, בית הספר "האחים" רשם ציון של 20 נקודות בלבד – פער של 70 נקודות (פירוט לגבי יתר המקצועות ראו בטבלה).

"ההשקעה נושאת פירות"

ראש העירייה, אליהו זוהר, בחר להסתכל על חצי הכוס המלאה בנתונים, והצביע על העלייה הממוצעת של 8 נקודות כהישג המעיד, לדבריו, על כיוונה של מערכת החינוך. "בשלוש השנים האחרונות בהן אני מכהן כראש העירייה, הישגי מערכת החינוך נמצאים במגמת שיפור ועלייה מתמדת בהישגים", אמר זוהר. "נתוני המיצ"ב, הבגרויות והאקלים החינוכי מלמדים שההשקעה שלנו בחינוך נושאת פירות. הובלתי תהליך שינוי עמוק במערכת החינוך, שכלל הכנסת כוחות חדשים למערכת, ובהם מנהל אגף החינוך ומנהלי בתי ספר". מלכה הוסיף ואמר "צר לי שעצרו את עבודתי בעיצומה משיקולים שאינם ענייניים".

%d7%98%d7%91%d7%9c%d7%94-01
זוהר הוסיף וציין כי "בשנת הלימודים הבאה תצא לדרך רפורמה מרחיקת לכת, שקיבלה את אישור השר בנט, בתחום האוריינות, מתמטיקה, מדעים, החינוך למצויינות ומניעת נשירה". הוא הצביע על השנים שקדמו לכהונתו כשנים שבהן נרשמו ליקויים בניהול מערכת החינוך, ליקויים שעתה הוא פועל, לדבריו, כדי לתקנם. "מערכת החינוך של קריית מלאכי מצמצמת את הפערים שנצברו בעבר, בקצב מהיר ונמצאת בדרך הבטוחה למעלה", סיכם ואמר ראש העירייה.
מי שכיהן בתקופה המדוברת כממונה על החינוך, חבר המועצה לשעבר שלומי מלכה, הגיב אף הוא על הנתונים. "אני שמח שהעבודה שלנו באה לידי ביטוי בנתונים, שהשתפרו לעומת שנים עברו", אמר. "במשך תקופת כהונתי כממונה על החינוך עבדנו באופן פרטני מול כל תלמיד ותלמידה, על מנת לסייע להם להצליח ולשפר את הישיגיהם. אני מברך את המורים ואת צוותי הפדגוגיה והמינהלה בבתי הספר ובמחלקת החינוך על הנתונים".
לעומת זוהר ומלכה, יו"ר האופוזיציה יוסי סולימני, שכיהן בקדנציה הקודמת כממונה על החינוך למשך כשנתיים, טען כי אמנם יש לברך על השיפור בנתונים, אולם אלו עדיין רחוקים מלהיות משביעי רצון. "אין מקום לאופוריה", אמר סולימני. "יש עוד הרבה מאוד עבודה, ולא יעזור שום דבר – עד שלא תתבצע עבודת חריש יסודית שמשמעותה טיפול בלמידה כבר בגני הילדים, אנחנו לצערי הרב נמשיך להשתרך בתחתית הרשימה של ההישגים הארציים".
לדברי סולימני, ישנה חשיבות עליונה "להתחיל לעבוד כבר בתכנית מעברים מגני הילדים לכיתה א', בדיוק כפי שזה מוצע בתכנית האב לחינוך שאני יזמתי את הכנתה לפני שנים, ועד היום מעלה אבק במגירות משרדי העירייה ולא נעשה בה שימוש".
סולימני קרא לראש העירייה זוהר "למנות לאלתר מקרב חברי המועצה ממונה על החינוך, מישהו שזה יהיה מיטב עיסוקו. עם כל הכבוד למנהלי האגפים וליועצים החיצוניים, זה נושא שדורש התעסקות גם בהיטב הפוליטי-ציבורי, על מנת שנושא החינוך ימשיך להיות בראש סולם העדיפויות". לדברי סולימני, "אני מאוד מקווה שאם הדברים האלו יתבצעו יחד עם דברים נוספים כמו שיפור איכות המורים וקליטה של צוותים מקצועיים איכותיים כבר בגני הילדים, התוצאות תמשכנה להשתפר"."מדל

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
תגובה אחת

תגובה אחת

  1. חיים

    23/05/2017 ב 03:14

    בה"ס האחים המורים לא מתאמצים ללמד אין שיעורי בית וכשיש מידי פעם שיעורי בית המורים לא בודקים ולא מתקנים את הילדים ולא מידעים את ההורים את מצב הילד ,הילדים מגיעים למבחנים בלי שהמורים לימדו את החומר, מחלקים ספרים ורוצים שההורים ילמדו את החומר של התלמידים המנהלת על הפנים בקיצור אין עם מי לדבר וככה זה גם נראה בכתבה ,ללו הגיע הזמן להתעורר לשינוי

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

הקרב על החנייה

גבריאל אדינייב, תושב העיר בעל 105 אחוזי נכות, פנה לעירייה בבקשה לקבל חניית נכים מסומנת סמוך למקום מגוריו- אולם סורב בטענה שבחצר ביתו ישנה חניה מאושרת בטאבו: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה", אמר אדינייב. העירייה בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב הוא אינו זכאי על פי חוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור"

פורסם

בתאריך

על ידי

ועדות שונות של הביטוח הלאומי קבעו והכריעו כי גבריאל אדינייב, תושב קריית מלאכי המתגורר בשכונת חב"ד בעיר, הוא נכה 105 אחוזים. אם כך, מדוע עיריית קריית מלאכי ממאנת מלהעניק לו את מקום החנייה לנכה כמתבקש על פי החוק? אם תשאלו אותו, כנראה שמדובר בזלזול של ממש.

נכותו של אדינייב מתאפיינת בעיקר בפלג גופו העליון, מה שמקשה על הליכתו וניידותו. לדבריו, הוא פנה לפני מספר חודשים אל העירייה בבקשה לקבל את חניית הנכה המגיעה לו על פי חוק בסמוך לביתו- אולם שם, כך לטענתו, החל שלב ההתחמקויות: "פניתי בתחילה לראש העיר אליהו זוהר, שהבטיח לי שיטפל בזה תוך ימים ספורים ושבעירייה ידאגו לחניית נכים עד 200 מטר מהבית, כפי שכתוב בחוק. לצערי זה לא קרה", סיפר אדינייב בשיחה עם "המקור" השבוע, והוסיף: "מאז אותה הבטחה לא קרה שום דבר. עד היום אני מחכה לחניה".

אלא שאדינייב לא התייאש, וחזר ללשכתו של ראש העירייה בשנית- שם קיבל לטענתו תשובה שונה לחלוטין, "אמרו לי שאין אפשרות לתחום חניה בסמוך לבית מכיוון שיש דיירים מסביב שדורשים חניות גם הם", אמר אדינייב, שציין כי זוהר הבטיח לו שוב באותו מעמד שידאג לטפל בבקשתו לחנייה.

"עבר מאז הרבה מאוד זמן. אותי לא מעניין מה קורה עם הדיירים האחרים. אני נכה לא מרצון. אם בביטוח הלאומי קבעו שאני נכה ושמגיעה לי חניה מדוע בעירייה ממשיכים לטרטר אותי? יש לי את כל המסמכים כך שאני לא מבין למה בעיריית קריית מלאכי מחליטים להתעלם מהבקשה הכל כך בסיסית שלי", תהה אדינייב, שציין כי בעיית החנייה הופכת עבורו חמורה שבעתיים בשל היותו מתגורר בסמוך למתחם האירועים חמ"ה שבשכונת חב"ד בעיר, "בימים בהם יש אירועים אני נאלץ לחנות בכניסה לשכונה וללכת את כל הדרך הביתה ברגל, משימה שעבורי היא כמעט בלתי אפשרית", הוסיף אדינייב בכאב.

אלא שעל העירייה בקשתו של אדינייב לא עשתה רושם, ובחודש נובמבר האחרון היא שלחה אליו מכתב רשמי שמבשר לו כי הוא לא זכאי לקבל חניה בסמוך לביתו: "הבקשה שהגשת נבדקה והוחלט שאינה עומדת בקריטריונים כפי שהעירייה פרסמה. לצערנו בקשתך נדחית כיוון שיש לך חניה מאושרת בחצר הבית ומאושרת על ידי הטאבו", נכתב שם. אדינייב לעומת זאת, לא מבין על איזה חניה העירייה מדברת: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה".

גם ילדיו של אדינייב, שמלווים את אביהם בניסיונותיו לקבל את חניית הנכה לה הוא זכאי לטענתו על פי חוק, מספרים על יחס מזלזל מצידה של העירייה. בתו, אנג'לינה, מספרת כי אחד מאנשי העירייה אף הגדיל לעשות והטיח בפני אביה כי לא משנה מה יקרה- הוא ידאג אישית שאביה לא יקבל את חניית הנכה. "אני לא אחשוף את שמו כדי לא להביך אותו, אבל מסתבר שחלק מהאנשים החליטו משום מה להפוך את הטיפול בנו לאישי", אמרה השבוע אדינייב, שהוסיפה: "ניסינו לפנות בדרכים נעימות וכרגע לא קורה עם זה שום דבר. במידה ובעירייה יחליטו להמשיך בגישה הזו נשקול את המשך צעדינו, לרבות פניה דרך בית משפט. אם בעירייה לא יתפכחו וידאגו להקצות לאבא שלי חניה כפי שמגיע לו בחוק אני מניחה שנפנה לערכאות משפטיות", סיכמה.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב, הוא אינו זכאי על פי החוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור ובאם יוגשו המסמכים הרלוונטיים, יתקיים דיון נוסף".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

המראה בסימן שאלה: משרד הפנים הקפיא העברת תקציבים לעירייה לאחר שלא עמדה ביעדים שהוצבו לה

מיליוני שקלים שהעירייה הייתה אמורה לקבל ממשרד הפנים לא הועברו, לאחר שהמשרד קבע כי העירייה לא עומדת ביעדי התכנית השאפתנית. בעקבות אי העברת הכספים הורה החשב המלווה לעצור את כל הזמנות העבודה, ונמנע מחתימה על התחייבויות כספיות. גורם בכיר: "במשך ימים ארוכים לא אישרו לנו להוציא אפילו מאה שקל". העירייה בתגובה: "מדובר בשינוי סעיף אחד בהסכם. נעשים מאמצים כדי לחזור למתכונת המקורית"

פורסם

בתאריך

על ידי

משרד הפנים הקפיא העברה של מיליוני שקלים שהובטחו לעיריית קריית מלאכי כמענקים לאחר שנמצא כי העירייה לא עמדה ביעדי תכנית ההמראה עליה חתמה. כך נודע ל"המקור". בעקבות זאת, הורה החשב המלווה מטעם המשרד לעצור באופן מוחלט את כל הזמנות העבודה העתידיות, ונמנע מחתימה על התחייבויות להוצאות כספיות. בעירייה טוענים כי מקור הקפאת הכספים נעוץ בשינוי סעיפים בתכנית ההמראה, וכי הם פועלים מול משרד הפנים לשם העברת הכספים כפי שנקבע בתכנית.
תכנית ההמראה נחתמה לפני כחצי שנה, בנוכחותו של שר הפנים אריה דרעי, שהגיע לביקור מיוחד בעיר. לפי התכנית, שמתפרסת על פני שש שנים, אמורה לקבל העירייה עשרות מיליוני שקלים במענקים ובהלוואות ארוכות טווח, וזאת לצורך התפתחותה, בין היתר בנוגע להיקפי האוכלוסייה החדשה שצפויה להגיע להתגורר בעיר בשנים הקרובות. חלק ניכר מהתקציב של התכנית – 25 מתוך 73 מיליון שקלים – מופנה לטובת קליטת האוכלוסיות החדשות, וכן לטובת המשך פיתוח ואכלוס איזור התעשייה החדש בתימורים. במסגרת התכנית התחייבה העירייה לשורה ארוכה של צעדים לטובת התייעלותה, צמצום הוצאות בלתי רצויות וכן הגדלת נטל המס על תושבי העיר. כך למשל התחייבה העירייה להרחיב את מערך החנייה בתשלום, להגדיל את היקפי ההכנסות מדוחות וקנסות חנייה וכן להטיל לכל המאוחר עד יוני 2019 מס שילוט על כלל העסקים בעיר. כל מהלכים אלו צפויים להכניס לעירייה, במצטבר ולאורך 6 שנות התכנית, מיליונים רבים של שקלים.

עירייה בהקפאה


אלא שלמרות התכניות הגרנדיוזיות, במציאות נתקלת העירייה בקשיים רבים. "חתמנו על התכנית בלי לדעת האם אנחנו באמת יכולים לעמוד ביעדים", אמר גורם בכיר מאוד בקואליציה השבוע. "עכשיו אנחנו נתקלים בתוצאות של זה".
התוצאות עליהן מדבר הגורם הבכיר בקואליציה הן כאמור הקפאת העברת הכספים מטעם משרד הפנים. לפי מידע שהגיע לידי "המקור", במשרד הפנים לא רוו נחת מהתנהלות הדברים, ומהעובדה כי העירייה אינה עומדת ביעדים שהוצבו לה. בעקבות זאת הורה מנכ"ל המשרד על הקפאת העברת תקציבים בסך מיליוני שקלים לטובת העירייה. "היינו צריכים לקבל שישה מיליון שקל וקיבלנו רק שני מיליון", אמר גורם פוליטי הבקיא בפרטים. "החשב המלווה אמר שהוא לא מאשר הוצאה של שקל עד שלא פותרים את הבעיה הזאת". לדברי הגורם, מספר רב של יחידות דיור בשכונות החדשות לא אוכלסו במועד אליו התחייבו בעירייה, דבר שבין היתר גרם גם הוא להקפאת העברת התקציבים.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "תכנית ההמראה בגובה כ-75 מיליון שקלים הינה תכנית כלכלית מקיפה הכוללת השקעות בחינוך, תשתיות, נגישות טכנולוגית, סביבה ירוקה ועוד. לאור עמידה בכל היעדים, עיריית קרית מלאכי קיבלה לאחרונה את הכספים לשנת 2017 במסגרת התכנית. בשל בקשה של פקידים במשרד הפנים לשינוי סעיף אחד בהסכם, נעשים מאמצים מול הדרג הבכיר כדי לחזור למתכונת המקורית ולא לפגוע במסגרת התקציב. קרית מלאכי פועלת בשנים האחרונות מתוך אחריות כלכלית ואיזון תקציבי ונמשיך באותה הדרך".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עיר מתחדשת

עבודות ההקמה של הטיילת בשכונת גבעת הסביונים הסתיימו- אך זו צפויה להיחנך רק בחודש אוגוסט לאחר הקמתו של מגרש הקטרגל בשכונה. בתווך, נמשכות העבודות לשיפוץ הטיילות המקיפות את העיר. גם מגרש הקטרגל המיוחד בשכונת קיבוץ גלויות יפתח בקרוב

פורסם

בתאריך

על ידי

הסתיימו העבודות להקמת הטיילת החדשה בסמוך שכונת גבעת הסביונים. הפרויקט, שעלותו נאמדת בכשבעה מיליון שקלים וגודלו משתרע על פני קילומטר וחצי, כולל בתוכו שטחי דשא גדולים, מסלולי אופניים, עמדות מנגל ומתקני שעשועים לילדים.
הטיילת בגבעת הסביונים היא הטיילת הראשונה מבין שלוש שצפויות לחדש את פניה של העיר, כאשר השתיים האחרות מצויות בימים אלו בהליכי שיפוצים ופיתוח והן צפויות להיחנך לקראת סוף השנה האזרחית. בסופן של העבודות, יחוברו הטיילות ויכללו שביל אופניים המקיף את העיר.

עם סיום הקמת הטיילת החלו בעירייה לפעול על מנת לסיים את הליך הקמתו של מגרש הקטרגל הסינתטי בגבעת הסביונים, ושלחו צוותים שינקו את השטח סביב ערוץ נחל האלה העובר בסמוך לטיילת ואמור להוות חלקה מנופה העתידי, "העיר מתחדשת. אנחנו הולכים לחבר את כל העיר בשבילי אופניים, שיתחילו בגבעת הסביונים ויסתיימו בשכונות החדשות שנבנות כרגע בדרום העיר", אמר בעבר ראש העירייה אליהו זוהר.

פארק השעשועים בטיילת החדשה

כאמור, בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים התבצעה בו זמנית עם שיפוץ הטיילות הקיימות לאורכן של היציאות המערביות מהעיר שנבנו לפני קרוב ל-20 שנים- מאזור בית הספר 'הראל' ועד תחנת הדלק פז- ביציאה משכונת קיבוץ גלויות. "עלות פרויקט השיפוץ הינו שלושה מיליון שקלים, רוב הכסף גוייס ממשרד הבינוי והשיכון ומכספי תרומות. עיצוב החלק המערבי של הטיילת יהיה למעשה המשך מדויק של חלק אחר שלה שכבר הושלם לאורכה של שכונת 'המחנה' החדשה", אמר זוהר במהלך סיור שנערך בשבועות האחרונים בטיילת החדשה.

מגרש אירופאי בסן דייגו

נוסף לטיילת, בעירייה יכולים להציג לראווה גם את מגרש הקטרגל המיוחד שנבנה בשכונת קיבוץ גלויות.
כזכור, לפני כחודשיים הודיעו בעירייה כי הושג תקציב מיוחד לטובת פירוק המתקן הישן בשכונת קיבוץ גלויות והקמת מתקן אירופאי חדיש בחסות "הטוטו".
במהלך העבודות, שהתקיימו באינטנסיביות, נשמעו קולות של תושבים שונים שטענו כי מדובר בפגיעה במרחב הציבורי והקטנת המעברים להולכי הרגל המבקשים לצאת ולהיכנס לשכונה. בעירייה מנגד, השיבו כי מדובר בדרישות הטוטו המפורטות בתקן של התאחדות הכדורגל העולמית, וטענו כי אין באפשרותם לשנות את מידות המגרש, "המגרש החדש יהפוך לפנינה של השכונה וסביבו יוקמו ספסלי ישיבה, הצללה ומתקני ספורט ושעשועים לילדים", אמר השבוע גורם בעירייה.
עתה ממתינים תושבי השכונה לפתיחת השערים של המגרש, שעשוי להפוך למוקד עלייה לרגל בקרב חובבי הספורט המקומיים.

לחץ להמשך קריאה