צור עימנו קשר

חדשות

ניסיון להכשרת השרץ

למרות הביקורת החריפה מבית המשפט העליון והוועדה המחוזית, חברי המועצה דוד גלעם ויוסי סולימני ביקשו לדון מחדש בהכשרת 3 הקומות האחרונות ובחריגות בנייה נוספות בבניין השלישי בפרוייקט לב הפארק. הסערה הציבורית שהתעוררה והיועצת המשפטית גרמו לוועדה להצביע נגד ההצעה

פורסם

בתאריך

לב הפארק

ארבע שנים לאחר כניסתם של מרבית הדיירים מפרשת "לב הפארק" אל ביתם, וכמעט שנה לאחר פסיקת שופט בית משפט השלום באשקלון, עידו כפכפי, שהרשיע את חברת ש.י שפץ ובעליה ואת האדריכל והמהנדס שעסקו בהליכי אישור התכנית בעבירות בנייה חמורות, חזרה אמש (רביעי) ועדת התכנון והבנייה המקומית לדון בשלוש הקומות העליונות של הבניין השלישי- המיועדות להריסה.
הדיון, שנמשך שעות ארוכות והתקיים בעקבות בקשתם של חברי המועצה מטעם האופוזיציה, יוסי סולימני ודוד גלעם, לדון בשנית באישור חריגות הבניה- ובכללן שלוש הקומות העליונות, משטח החניה שנבנה תוך פלישה לשטח ציבורי פתוח, החומות והגדרות, לווה בוויכוחים סוערים ועלה לא פעם לטונים צורמים מצידם של יושבי הוועדה.
כזכור, פרשת "לב הפארק" החלה כבר במהלך שנת 2011, אז התגלו לראשונה עבירות הבנייה הרחבות שבוצעו בפרויקט. במסגרת העבירות, קבע בית המשפט כי החברה הקבלנית בנתה שלושה בניינים במקום שניים, נמנעה מבנייה של חניון תת קרקעי, השתלטה על שטחים ציבוריים ובנתה עליהן חנייה וחדר חשמל, בנתה דירות במקום מחסנים, הוסיפה עשרות יחידות דיור מעבר למספר היחידות שהיו מותרות על פי התב"ע המאושרת לקרקע וכן חרגה מהיתרי הבנייה שניתנו לה ביחס לחומות וגדרות בתחומי הפרוייקט.
כתבי האישום נגד המעורבים בפרשה הוגשו בינואר 2014, ונכללו בהם שבעה נאשמים: בעלי חברת "ש.י. שפץ", שמעון ויוסי וקנין, החברה עצמה, מהנדס העירייה יצחק (גיגי) נבט וסגנו, יורי רחמן וכן מהנדסים ומתכננים שעבדו בשירות חברת "ש.י. שפץ". לאחר כשנה צורף לכתב האישום גם ראש העירייה לשעבר, יוסי חדד, שהואשם בכך שחתם על טופס אכלוס לבניין בניגוד לחוק. יתר הנאשמים הואשמו בעבירות של הפרת צווים מנהליים ושיפוטיים, מתן היתרים שלא כדין ועבירות נוספות.

בתוך הליך מו"מ ארוך, הוסכמו ונחתמו הסדרי טיעון עם חמישה מתוך שמונת הנאשמים בפרשה. יוסי וקנין, מבעלי החברה שבנתה את הפרוייקט, הורשע בעבירות שיוחסו לו, בהן אי קיום צווי הפסקת עבודה מנהליים ושיפוטיים ומסירת מידע כוזב לוועדה לתכנון ובנייה. הוטל עליו עונש מאסר למשך שלוש שנים, כאשר במקרה של עבירה דומה יוטל עליו עונש מאסר בפועל של שלושה חודשים. בנוסף, הוא ישלם קנס של שני מיליון שקלים. הקנס ישולם ב-50 תשלומים שווים אותם החל לשלם בינואר האחרון.
החברה שבבעלותו של וקנין, "ש.י. שפץ", הורשעה אף היא בעבירות והוטל עליה קנס של 4 מיליון שקלים. בסך הכל, החברה ובעליה יצטרכו לשלם קנס של 6 מיליון שקלים. שני נאשמים נוספים, רפי אחוון ומיכאל בורדמן, ששימשו כאדריכלים ומתכננים בפרוייקט, הורשעו אף הם בעבירות שונות על חוק התכנון והבנייה.
בנוסף לכך ניתן אישור אכלוס ל-6 הקומות הראשונות שכבר נרכשו על ידי דיירים, ואילו לגבי שלוש הקומות הנוספות שנבנו ללא אישור הוחלט שלא לאפשר לחברת הבניה למכור אותם וניתן להם צו האוסר על איכלוס הקומות העליונות והריסתן, עד אפריל 2019.

מבקשים לאשר בדיעבד

כשנה לפני פקיעת צו בית המשפט, שהורה על הריסת הקומות העליונות של הבניין, הגישה חברת "שוהם וספיר פרוייקטים והשקעות 2017 בע"מ"- שהוקמה רק בשנה שעברה ורכשה חלק מהזכויות על דירות בקומות העליונות, בקשה לאשר אותן בדיעבד, וטענה באמצעות נציגה יניב אהרון, שנכח בוועדה, כי בית המשפט קבע שהוועדה המחוזית התרשלה בעבודתה וכי חברת ש.י שפץ היא זו שלא תוכל לקבל אישור על אכלוס הדירות- אולם כל חברה אחרת בהחלט תוכל לעשות זאת. אלא שדבריו של אהרון נקטעו שוב ושוב על ידי היועצת המשפטית של העירייה, עו"ד עידית יפת ומהנדסה, נועם רווחה, שטענו בתוקף כי דבריו של אהרון אינם מדויקים וכי פרשנותם לקביעת בית המשפט אחרת מכפי שמציג נציג החברה.
מצידם של חברי המועצה, הרי שדוד גלעם הצטייר כמי שתומך באופן נלהב באישור התכניות שהגישה חברת "שוהם וספיר פרויקטים", והוא אף לא היסס להיקלע לוויכוחים סוערים אל מול היועצת המשפטית של המועצה, שטענה כי מי שעומד מאחורי החברה החדשה הוא לא אחר מאשר ש.י שפץ עצמו. "חברת שפץ הייתה בעלת הזכויות ומאז עבר תיקון בחוק. ההיסטוריה לרעתך. אתם לא מוסמכים כי העמדה המשפטית שלי היא מי שבעל זכויות של דירה לא יוכל ליזום תב"ע לבד", אמרה יפת לנציג החברה, שהתעקש כי ברור לו מהי עמדת היועצת המשפטית ומהנדס העירייה אך בכל זאת הוא מבקש לסיים את דבריו.

ועדת תכנון ובנייה - אישור שלושת הקומות בפרשת לב הפארק

ועדת תכנון ובנייה דנה באישור חריגות הבנייה | צילום: המקור

שמעון חזן, ממלא מקום ראש העירייה, ביקש לציין במהלך הועדה כי זה בעבר אמנם התנגד לאישור התכנית במסגרת הועדה המקומית, אולם כעת, הוסיף חזן, הוא רואה את הדברים אחרת.
במהלך הועדה, שנמשכה כאמור כ-5 שעות ארוכות, העלו חברי המועצה תהיות באשר לגורל שלוש הקומות העליונות, והביעו חשש לגורל הדיירים שייאלצו להתפנות מביתם עד אשר יושלם הליך ההריסה.
יפת מנגד, הציעה לבחון את איטום שלוש הקומות, וטענה כי האינטרס העומד לנגד עניהם של המבקשים הוא כלכלי ולא אינטרס של הדיירים.
סגן ראש העירייה, חיים שטיינר, נשמע גם הוא תקיף ביחס לבקשת החברה לאשר את חריגות הבנייה, וטען במהלך הדיון כי ברחבי העיר ישנן המון חריגות בנייה, וכי אישור מעין זה עשוי להכניס את העירייה למצב סבוך, "תאשרו כאן, ומה הלאה?", רתח שטיינר.
דוד גלעם מנגד, המשיך לצדד בבקשת האישור מצידה של החברה, "לרוטנר נתת, לבית גיל נתת, מה הביג דיל?", אמר גלעם, ושטיינר השיב: "הכל בדיעבד כאן בקריית מלאכי".

ועדת תכנון ובנייה - פרשת לב הפארק

יפת: "האינטרס העומד לנגד עניהם של המבקשים הוא כלכלי ולא אינטרס של הדיירים" | צילום: המקור

ועדת תכנון ובנייה - פרשת לב הפארק

יניב אהרון, נציג החברה שהגישה את הבקשה | צילום: המקור

בסיומו של דיון ארוך ומלא יצרים הודיעה היועצת המשפטית כי החברה שהגישה את הבקשה כלל לא הייתה מוסמכת לעשות זאת, ועל כן החליטה הועדה המקומית לתכנון ובניה לדחות פה אחד את הבקשה להסדרת חריגות הבניה שבוצעו בפרויקט לב הפארק. עם זאת, גורמים שונים ציינו השבוע כי אלמלא המאבק הציבורי שנוצר מיד עם היוודע דבר העלאת הנושא לדיון- הבקשה הייתה מאושרת במחשכים והטענות היו יכולות להישמע רק בדיעבד. "הציבור שוב הוכיח שהכוח שלו בלתי מוגבל. לאשר את התכנית זו שערורייה, בייחוד שברור מי עומד מאחורי הבקשה החדשה", אמר ל-"המקור" גורם המעורה בפרטים.

 

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.