צור עימנו קשר

חדשות

ניסיון להכשרת השרץ

למרות הביקורת החריפה מבית המשפט העליון והוועדה המחוזית, חברי המועצה דוד גלעם ויוסי סולימני ביקשו לדון מחדש בהכשרת 3 הקומות האחרונות ובחריגות בנייה נוספות בבניין השלישי בפרוייקט לב הפארק. הסערה הציבורית שהתעוררה והיועצת המשפטית גרמו לוועדה להצביע נגד ההצעה

פורסם

בתאריך

לב הפארק

ארבע שנים לאחר כניסתם של מרבית הדיירים מפרשת "לב הפארק" אל ביתם, וכמעט שנה לאחר פסיקת שופט בית משפט השלום באשקלון, עידו כפכפי, שהרשיע את חברת ש.י שפץ ובעליה ואת האדריכל והמהנדס שעסקו בהליכי אישור התכנית בעבירות בנייה חמורות, חזרה אמש (רביעי) ועדת התכנון והבנייה המקומית לדון בשלוש הקומות העליונות של הבניין השלישי- המיועדות להריסה.
הדיון, שנמשך שעות ארוכות והתקיים בעקבות בקשתם של חברי המועצה מטעם האופוזיציה, יוסי סולימני ודוד גלעם, לדון בשנית באישור חריגות הבניה- ובכללן שלוש הקומות העליונות, משטח החניה שנבנה תוך פלישה לשטח ציבורי פתוח, החומות והגדרות, לווה בוויכוחים סוערים ועלה לא פעם לטונים צורמים מצידם של יושבי הוועדה.
כזכור, פרשת "לב הפארק" החלה כבר במהלך שנת 2011, אז התגלו לראשונה עבירות הבנייה הרחבות שבוצעו בפרויקט. במסגרת העבירות, קבע בית המשפט כי החברה הקבלנית בנתה שלושה בניינים במקום שניים, נמנעה מבנייה של חניון תת קרקעי, השתלטה על שטחים ציבוריים ובנתה עליהן חנייה וחדר חשמל, בנתה דירות במקום מחסנים, הוסיפה עשרות יחידות דיור מעבר למספר היחידות שהיו מותרות על פי התב"ע המאושרת לקרקע וכן חרגה מהיתרי הבנייה שניתנו לה ביחס לחומות וגדרות בתחומי הפרוייקט.
כתבי האישום נגד המעורבים בפרשה הוגשו בינואר 2014, ונכללו בהם שבעה נאשמים: בעלי חברת "ש.י. שפץ", שמעון ויוסי וקנין, החברה עצמה, מהנדס העירייה יצחק (גיגי) נבט וסגנו, יורי רחמן וכן מהנדסים ומתכננים שעבדו בשירות חברת "ש.י. שפץ". לאחר כשנה צורף לכתב האישום גם ראש העירייה לשעבר, יוסי חדד, שהואשם בכך שחתם על טופס אכלוס לבניין בניגוד לחוק. יתר הנאשמים הואשמו בעבירות של הפרת צווים מנהליים ושיפוטיים, מתן היתרים שלא כדין ועבירות נוספות.

בתוך הליך מו"מ ארוך, הוסכמו ונחתמו הסדרי טיעון עם חמישה מתוך שמונת הנאשמים בפרשה. יוסי וקנין, מבעלי החברה שבנתה את הפרוייקט, הורשע בעבירות שיוחסו לו, בהן אי קיום צווי הפסקת עבודה מנהליים ושיפוטיים ומסירת מידע כוזב לוועדה לתכנון ובנייה. הוטל עליו עונש מאסר למשך שלוש שנים, כאשר במקרה של עבירה דומה יוטל עליו עונש מאסר בפועל של שלושה חודשים. בנוסף, הוא ישלם קנס של שני מיליון שקלים. הקנס ישולם ב-50 תשלומים שווים אותם החל לשלם בינואר האחרון.
החברה שבבעלותו של וקנין, "ש.י. שפץ", הורשעה אף היא בעבירות והוטל עליה קנס של 4 מיליון שקלים. בסך הכל, החברה ובעליה יצטרכו לשלם קנס של 6 מיליון שקלים. שני נאשמים נוספים, רפי אחוון ומיכאל בורדמן, ששימשו כאדריכלים ומתכננים בפרוייקט, הורשעו אף הם בעבירות שונות על חוק התכנון והבנייה.
בנוסף לכך ניתן אישור אכלוס ל-6 הקומות הראשונות שכבר נרכשו על ידי דיירים, ואילו לגבי שלוש הקומות הנוספות שנבנו ללא אישור הוחלט שלא לאפשר לחברת הבניה למכור אותם וניתן להם צו האוסר על איכלוס הקומות העליונות והריסתן, עד אפריל 2019.

מבקשים לאשר בדיעבד

כשנה לפני פקיעת צו בית המשפט, שהורה על הריסת הקומות העליונות של הבניין, הגישה חברת "שוהם וספיר פרוייקטים והשקעות 2017 בע"מ"- שהוקמה רק בשנה שעברה ורכשה חלק מהזכויות על דירות בקומות העליונות, בקשה לאשר אותן בדיעבד, וטענה באמצעות נציגה יניב אהרון, שנכח בוועדה, כי בית המשפט קבע שהוועדה המחוזית התרשלה בעבודתה וכי חברת ש.י שפץ היא זו שלא תוכל לקבל אישור על אכלוס הדירות- אולם כל חברה אחרת בהחלט תוכל לעשות זאת. אלא שדבריו של אהרון נקטעו שוב ושוב על ידי היועצת המשפטית של העירייה, עו"ד עידית יפת ומהנדסה, נועם רווחה, שטענו בתוקף כי דבריו של אהרון אינם מדויקים וכי פרשנותם לקביעת בית המשפט אחרת מכפי שמציג נציג החברה.
מצידם של חברי המועצה, הרי שדוד גלעם הצטייר כמי שתומך באופן נלהב באישור התכניות שהגישה חברת "שוהם וספיר פרויקטים", והוא אף לא היסס להיקלע לוויכוחים סוערים אל מול היועצת המשפטית של המועצה, שטענה כי מי שעומד מאחורי החברה החדשה הוא לא אחר מאשר ש.י שפץ עצמו. "חברת שפץ הייתה בעלת הזכויות ומאז עבר תיקון בחוק. ההיסטוריה לרעתך. אתם לא מוסמכים כי העמדה המשפטית שלי היא מי שבעל זכויות של דירה לא יוכל ליזום תב"ע לבד", אמרה יפת לנציג החברה, שהתעקש כי ברור לו מהי עמדת היועצת המשפטית ומהנדס העירייה אך בכל זאת הוא מבקש לסיים את דבריו.

ועדת תכנון ובנייה - אישור שלושת הקומות בפרשת לב הפארק

ועדת תכנון ובנייה דנה באישור חריגות הבנייה | צילום: המקור

שמעון חזן, ממלא מקום ראש העירייה, ביקש לציין במהלך הועדה כי זה בעבר אמנם התנגד לאישור התכנית במסגרת הועדה המקומית, אולם כעת, הוסיף חזן, הוא רואה את הדברים אחרת.
במהלך הועדה, שנמשכה כאמור כ-5 שעות ארוכות, העלו חברי המועצה תהיות באשר לגורל שלוש הקומות העליונות, והביעו חשש לגורל הדיירים שייאלצו להתפנות מביתם עד אשר יושלם הליך ההריסה.
יפת מנגד, הציעה לבחון את איטום שלוש הקומות, וטענה כי האינטרס העומד לנגד עניהם של המבקשים הוא כלכלי ולא אינטרס של הדיירים.
סגן ראש העירייה, חיים שטיינר, נשמע גם הוא תקיף ביחס לבקשת החברה לאשר את חריגות הבנייה, וטען במהלך הדיון כי ברחבי העיר ישנן המון חריגות בנייה, וכי אישור מעין זה עשוי להכניס את העירייה למצב סבוך, "תאשרו כאן, ומה הלאה?", רתח שטיינר.
דוד גלעם מנגד, המשיך לצדד בבקשת האישור מצידה של החברה, "לרוטנר נתת, לבית גיל נתת, מה הביג דיל?", אמר גלעם, ושטיינר השיב: "הכל בדיעבד כאן בקריית מלאכי".

ועדת תכנון ובנייה - פרשת לב הפארק

יפת: "האינטרס העומד לנגד עניהם של המבקשים הוא כלכלי ולא אינטרס של הדיירים" | צילום: המקור

ועדת תכנון ובנייה - פרשת לב הפארק

יניב אהרון, נציג החברה שהגישה את הבקשה | צילום: המקור

בסיומו של דיון ארוך ומלא יצרים הודיעה היועצת המשפטית כי החברה שהגישה את הבקשה כלל לא הייתה מוסמכת לעשות זאת, ועל כן החליטה הועדה המקומית לתכנון ובניה לדחות פה אחד את הבקשה להסדרת חריגות הבניה שבוצעו בפרויקט לב הפארק. עם זאת, גורמים שונים ציינו השבוע כי אלמלא המאבק הציבורי שנוצר מיד עם היוודע דבר העלאת הנושא לדיון- הבקשה הייתה מאושרת במחשכים והטענות היו יכולות להישמע רק בדיעבד. "הציבור שוב הוכיח שהכוח שלו בלתי מוגבל. לאשר את התכנית זו שערורייה, בייחוד שברור מי עומד מאחורי הבקשה החדשה", אמר ל-"המקור" גורם המעורה בפרטים.

 

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה

חדשות

יש ועד בנטו

חודש לאחר תחילת המאבק הודיעו הבוקר (שני) בהסתדרות העובדים על הקמת ועד במפעל "נטו מלינדה", כאשר למעלה משליש מתוך עובדי חברת המזון שבבעלות דודי ועדי עזרא הצטרפו להסתדרות והשיגו את הרוב הדרוש להפיכתה לארגון היציג. ועד הפעולה: "שמחים על ההתגייסות הגדולה, מצפים מההנהלה לשבת עמנו בהקדם למו"מ למען הצלחת החברה והעובדים כאחד"

פורסם

בתאריך

על ידי

כ-1,200 עובדי חברת נטו מלינדה מקבוצת "נטו אחזקות" השלימו את מהלך התאגדותם בהסתדרות, לאחר שלמעלה משליש מהם, כנדרש בחוק, חתמו על טפסי ההצטרפות לארגון. מהלך ההתארגנות הושלם למרות התנגדות מצד ההנהלה, כך על פי גורמים במפעל שטענו בשבועות האחרונים כי הופעל עליהם לחץ לחתום על ביטול ההצטרפות להסתדרות העובדים, ובשל כך ההתאגדות מלווה על ידי בית הדין לעבודה.

עובדי חברת נטו מלינדה, עוסקים בייבוא, שחיטה והפצת בשר לרשתות השיווק השונות ברחבי הארץ. בעלי החברה הם דודי עזרא ובנו עדי עזרא. ההתאגדות קרמה עור וגידים לאחר רצונם של העובדים לשפר את תנאי העסקתם ולחזק את ביטחונם התעסוקתי.

במכתב ששלח היום מנכ"ל האגף להתאגדות עובדים עמיחי סטינגר, למנכ"ל קבוצת נטו עמי גולדין, קרא לו סטינגר להכיר ברצונם של העובדים ולתאם בהקדם האפשרי פגישת היכרות עם נציגות העובדים, וזאת לקראת פתיחה במו"מ לכריתת הסכם קיבוצי אשר יסדיר את תנאי ההעסקה בחברה.

התאגדות עובדי חברת נטו מלינדה לוותה על ידי ההסתדרות במרחב אשדוד בראשות חיים שייב, רכזי ההתאגדויות מהאגף להתאגדות עובדים טל בורשטיין ואודליה מעודה וכן יו"ר סניף קריית מלאכי במרחב אשדוד בבר אזולאי ומזכיר האיגוד המקצועי מהמרחב דיוויד פרטיאלי.

מוועד הפעולה של עובדי נטו מלינדה, בראשות היו"ר שלום רוחם, נמסר: "אנחנו מברכים על ההתגייסות הגדולה של העובדים למהלך ההתארגנות ומצפים מההנהלה לשבת עמנו בהקדם למו"מ פורה ומהיר למען הצלחת החברה והעובדים כאחד".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

הקיבוץ מתחדש

שלוש שנים לאחר ההכרזה על צאתה לדרך של תכנית "פינוי-בינוי" בשכונת קיבוץ גלויות, ובצל הטענות לפיהם הפרויקט הגרנדיוזי שהחל בקול תרועה רמה יתמוסס, מבטיח חיים פלוס, מי שמוביל את הליך ההחתמות, כי כבר בעוד חמש שנים יעמוד על תילו הבניין הראשון בשכונה המיתולוגית, שתשנה את פניה של העיר מן הקצה אל הקצה

פורסם

בתאריך

על ידי

על תכנית "פינוי-בינוי", שהוכרזה כמדיניות רשמית של משרד הבינוי והשיכון בשנת 1998, רובנו שמענו. במסגרת התכנית, רשאי משרד הבינוי להכריז על שטח כעל מתחם פינוי בינוי באמצעות צו הכרזה, ולהרוס את בתי המגורים הישנים שבו ולבנות תחתיהם בנייני מגורים חדשים.

אלא שלמרות הדברים, דעת הציבור בכל הנוגע לסיכויי ההצלחה של הפרויקט הגרנדיוזי שלילית, ולא בכדי: עד היום יצאו מהתכנון אל הפועל עשרה פרויקטים בלבד, רובם במרכז הארץ, ועל כן הציבור סקפטי בנוגע להצלחת הפרויקט.

עם זאת, גורמים בעיריית קריית מלאכי מאמינים כי דווקא כאן הם יוכלו לממש את חזונו של הפרויקט, הקורם עור וגידים לקראת מעבר לשלבים מתקדמים בשכונת קיבוץ גלויות ממש בימים אלו. "מדובר בהסכם שמיטיב גם עם הדיירים וגם עם הקבלנים, ולכן אנחנו מאמינים בפרויקט ומעוניינים להתחיל לעבוד", אמר השבוע חיים פלוס, מי שמוביל ודוחף להבאת הפרויקט לכדי ביצוע, "במשך 11 חודשים עבדנו על הסכם טוב לדיירים. אין כמעט עו"ד שלא עבר עליהם, על החובות של הדייר וחובות הקבלן. ההסכמים אמורים להיות זהים בין כל המתחמים והם יסדירו את כל החובות והזכויות שלהם", הוסיף פלוס, שציין כי מהנדס העירייה כבר הציע לנציגי הקבלן המתכנן להתחיל בהכנות התב"ע שתיושם בתכנית המתאר.

כזכור, כבר לפני שלוש שנים הודיע ראש העירייה אליהו זוהר כי הצליח להגיע להסכם עם משרד השיכון לפיו תיושם התכנית בשכונת קיבוץ גלויות, המאוכלסת בעיקרה על ידי דיירים ותיקים בני הדור השלישי. מטרתה העיקרית הייתה לשנות את אופי השכונה ולשפר את מצב הבניינים הישנים בניסיון ליצור תפנית ולהפוך את השכונה האותנטית לפנינת נדל"ן שתשנה את פני העיר.

משיגים חתימות

על מנת להוציא אל הפועל את התכנית נדרשת הסכמה מצידם של 70 אחוזים מכלל בעלי הנכסים בשכונה והוצאת אישור התב"ע, כשלאחריה אמורות להתבצע מדידות על ידי אנשי מקצוע במטרה לאשר את התכנית הסופית ולהתחיל בבנייה.

פלוס, האחראי כאמור על הפרויקט המתגבש בשכונת קיבוץ גלויות, הצהיר השבוע כי עד כה הושגו חתימות של כ-%60 מכלל בעלי הנכסים בשכונה, וכי בקרוב יוכלו היזמים להכריז על סיום שלב ההחתמות.
מאז החלו התהליכים, ניסה פלוס להניע את הפרויקט וישב לשם כך עם עשרות יזמים וקבלנים שונים במטרה לגבש הסכם אחיד. בסופן של הפגישות, נבחרו ארבעה קבלנים שונים להוביל את חמשת הפרויקטים המתכוננים בשכונה, בהם 'לוינסקי עופר' שיבנה שלושה מתחמים, כוכב הנגב וכן שני קבלנים נוספים עימם טרם הבשילו המגעים לכדי הסכם.

סגן ראש העירייה והממונה על פרויקט "פינוי-בינוי" בעיר, מישל טפירו, התייחס אף הוא לתכנית ואמר כי על פי הערכתו, עד סוף השנה הנוכחית תקבל העירייה את הקרקע הנוספת מהמדינה. "התהליך ייקח זמן, אך ברגע שהקרקעות יגיעו משרד הבינוי והשיכון יבצע את הסכמי הגג. במקביל, היזמים עושים שינוי תב"ע, ולכן הם צריכים חתימות מהדיירים. בעבר התבטאתי בנושא והמסר שלי היה שאין כדאיות כלכלית ללא השלמת הקרקע. צריך לקרוא את כל הכתבה, לא רק את הכותרת. לכן אני אומר שכרגע מחכים לאישור הקרקע וגם לאישור שינוי תב"ע וזה בתהליך. כדי שזה ירוץ, נדרשת חתימה של הדיירים".

הפנים החדשות של קיבוץ גלויות. הדמיה: משרד האדריכלים BLK

"במהלך השיחות שלנו עם הקבלנים בדקנו איתנות כלכלית של הקבלן, המלצות, פרויקטים דומים שביצע וכד'. כמובן שגם נבדק האם לקבלן יש ניסיון בכל הקשור לפינוי בינוי", מסביר פלוס, ומוסיף, "גם במעמד החוזה באנו לקראת הדיירים עד הפרטים הקטנים. כך למשל, כל נושא ועד הבית, שאמור להיות חדש לדיירים, יושת בהדרגתיות כאשר בשנה הראשונה ישלמו הדיירים רק עשרה אחוזים מהסכום, כ-30 שקלים בחודש, בשנה השנייה עשרה נוספים וכן הלאה. רק בשנה השישית ישלמו הדיירים את מלוא סכום ועד הבית".

לצד הדיירים, מקבל גם הקבלן עצמו 'סוכריה' מהמדינה: על כל דירה שיעניק לבעלי הנכסים בשכונת קיבוץ גלויות יוכל הקבלן לבנות שמונה נוספות, קרי יחס המרה של אחת לתשע. על מנת שלא 'לחנוק' את השכונה, הוחלט כי חמש מהדירות שיבנה הקבלן יוקמו בקיבוץ גלויות ואילו ארבע נוספות יוקצו לו בקרקע אחרת בתחומי העיר, ככל הנראה בשכונה העתידה להיבנות בסמוך לאזור התעשייה תימורים.
בסך הכל צפויות להיבנות 2900 יחידות דיור בשכונת קיבוץ גלויות, כ-850 מתוכן לטובת הדיירים ואילו היתר למכירה בשוק החופשי. "המטרה היא להפוך את השכונה למודרנית ומתקדמת, ולסחוף את קיבוץ גלויות לעידן החדש. עם זאת, אנחנו לא רוצים לשנות את צביון העיר ולכן אושרה בנייה של בניינים בני 12 קומות בלבד, חרף האפשרות שעלתה לבניית מגדלים רבי קומות", מספר פלוס.

תוספת ללא תשלום

בחודשים האחרונים מנסים אנשיו של פלוס לשכנע את הדיירים הנוספים הנדרשים על מנת להוציא אל הפועל את התכנית לחתום על הנכונות לביצוע הפרויקט, ומציגים בפניהם את היתרונות שלהם ושל העיר כולה במימושו. עד כה, כאמור, הצליחו אנשי השטח להשיג כ-60 אחוזים מחתימות הדיירים, וישנם עדיין בעלי דירות אליהם לא הגיעו. עם זאת, הם נתקלים מפעם לפעם בבעלי דירות אשר מסרבים להעניק את חתימתם, ומציינים כי מדובר בעיקר בכאלה אשר דירתם עברה "הסבה" ומשמשת כדירת גן, "ישנם 20-25 סרבנים, אשר רובם מתגוררים בדירת הקרקע. אותם דיירים סגרו את שטח הבלוק והפכו אותו לגינה פרטית, כך שהחוק לא לצידם והם יצטרכו להגיע להליך משפטי. בשורה התחתונה הם יאלצו לפנות את הדירה בעל כורחם במסגרת הפרויקט", מסביר פלוס, שמוסף: "גם תושבי הקרקע צריכים להבין שבסופו של דבר פרויקט פינוי בינוי מטיב עימם". לדברי פלוס, ההסכם עליו חתמו הדיירים עם הקבלנים יזכה את הדיירים בתוספת של 25 מטרים נטו ביחס לביתם הישן, זאת בנוסף ל-10 מטרים במרפסת, 5 מטרים במחסן וחניה בטאבו. "מדובר בהטבה משמעותית הניתנת ללא תוספת תשלום. נוסף אליה, הדייר יוכל לשדרג את ביתו בעבור תוספת תשלום בסכום ההפרש בין הדירות".

עם סיום שלב החתימות והכנת התב"ע, יחל כאמור הליך מדידות הבתים, ולאחריו יתפנו הקבלנים לתחילת עבודות הביצוע בשטח. פלוס, מספר כי כבר כעת הקצתה העירייה שטחים לקבלנים ללא צורך בהריסת המבנים הקיימים בשלב הראשוני, זאת במטרה לאפשר לתושבים שלא לעזוב את ביתם עד אשר יוכלו לקבל מפתח בבניין החדש הסמוך. "אני מניח שכבר בעוד חמש שנים יכנסו הדיירים הראשונים אל הבניינים החדשים שיבנו בשכונה. להערכתי, תוך 12 שנים יסתיים כל הליך הביצוע והשכונה תשנה את פניה מן הקצה אל הקצה".

הבניינים יבנו עד 12 קומות. שכונת קיבוץ גלויות

כחלק מהכוונה למשוך אל השכונה אוכלוסיות חזקות וצעירות, הוחלט להקים במסגרת התכנית מעונות יום, גני ילדים, בית ספר יסודי בן 36 כיתות ופארק של 10 דונמים עם מתקני שעשועים מתקדמים. "עד כדי כך ירדנו לכל הפרטים הקטנים, שכאשר ישבנו עם הקבלנים היה לנו חשוב להציב את הפארקים וגני השעשועים תחת מעטפת של בניינים וללא צורך במעבר בכבישים ראשיים", ציין פלוס, שהוסיף כי המטרה הייתה למנוע סיכון יומיומי של ילדי השכונה העתידית.

"מדובר בפרויקט ראשון מסוגו וכבר עכשיו יש המון אוכלוסיות שמתעניינות ברכישת בתים בשכונה. פנו אלינו צרפתים, אנשי קבע ומשטרה, אנשי חינוך והוראה. כולם מתעניינים ברכישת דירה בשכונה. זה רק מראה כמה אמונה וכמה פוטנציאל יש בפרויקט החדש. חשוב לציין שללא התערבות ראש העירייה ללו זוהר שמלווה את התהליך מתחילתו התכנית לא הייתה יוצאת לדרך. הוא המנצח הגדול של כל ההליך".

לחץ להמשך קריאה