צור עימנו קשר

באר טוביה

נלחמים על הפרנסה

ועד הרפתנים, המורכב מכמה מאות בעלי משקים מכל חלקי הארץ, יצא לאחרונה במחאה כנגד משרדי האוצר והחקלאות בעקבות החתימה על "הסכם החלב" מול התאחדות מגדלי הבקר ומזכיר תנועת המושבים. "אמרו לנו שנוכל להתנגד להסכם, אך בפועל אף אחד לא שאל אותנו", אמר עמוס טהר, תושב המועצה האזורית באר טוביה ואחד ממובילי המאבק. "נמשיך במחאה עד שהגזירה הזו תבוטל", הוסיף

פורסם

בתאריך

מחאת הרפתנים הארצית בגין "הסכם החלב" הטרי, שצפוי לטענת בעלי הרפתות והמשקים המשפחתיים לפגוע אנושות בפרנסתם, לא פסחה גם על רפתני המועצה האזורית באר טוביה.

כזכור, כבר בחודש אוקטובר השנה חתמו שרי האוצר והחקלאות על "הסכם חלב" עם התאחדות מגדלי הבקר ומזכיר תנועת המושבים, כזה המבקש מוריד את מחיר החלב לרפתן. אלא שלטענת הרפתנים, המתקשים גם כך בתפעול הרפתות הקטנות אשר בבעלותם, הסכם החלב שנחתם בין שרי האוצר והחקלאות ובין התאחדות מגדלי הבקר ומזכיר תנועת המושבים מאיר צור מקצץ בשכר הרפתן, שעומד היום על 18-19 אגורות בלבד לליטר. עוד ציינו שם כי ציפו משר האוצר כחלון לקדם רפורמה שתביא לקיצוץ במחירי התשומות, והסבירו כי הפגיעה במשלח ידם נגרמת כתוצאה מהורדת מחיר החלב כאשר בפועל מחירי המזון לפרות, תעריף החשמל או כל הוצאה אחרת נותרים בעינם.

"במשך כל השנה, במהלך המו"מ בין הצדדים, אמרו לנו שתהיה לנו הזכות לטעון את טיעונינו ולהתנגד להסכם שלא יעלה בקנה אחד עם צורכיהם של בעלי הרפתות והמשקים המשפחתיים", אמר הבוקר (חמישי) בשיחה עם "המקור" עמוס טהר, תושב המועצה האזורית באר טוביה ואחד ממקימי ועד הרפתנים. טהר ציין כי את הוועד החליטו הוא וחבריו להקים לאחרונה לאחר פגישה עם מספר רפתנים, שהתייעצו עם אנשי מקצועי שונים והצליחו לגייס כבר כ-320 בעלי רפתות- המהווים למעלה מ-50 אחוזים מכלל הרפתנים המשקיים ברחבי הארץ. "בימים האחרונים מצטרפים אלינו גם רפתנים מקיבוצים, רופאים שנותנים שירותי בריאות לעדר ועוד. אנחנו מקבלים תמיכה רחבה, אך חייבים לגרום לממשלה להתעורר", הוסיף טהר.

במהלך השבוע החולף, בזמן שחבריו מצפון הארץ הפגינו מול ביתו של שר האוצר משה כחלון בעיר חיפה והצטיידו בטנדרים מעוטרים בשלטי מחאה ובארגזים מלאים של צואת פרות, הגיע טהר יחד עם מספר חברים נוספים אל משכן הכנסת בירושלים וטען את טיעוניו באשר להסכם השנוי במחלוקת. "צריך להבין שמאז קום המדינה הממשלה היא זו שקובעת את מחיר החלב ואת המכסה שאני אייצר. כלומר כמה חלב אני אעשה ומה יהיה המחיר. בתוך מחיר המטרה הזה יש את העלויות שלי. כלכלנים ישבו וחישבו, והגיעו למסקנה שעל ידי ההסכם פשוט מוחקים את משקי המושבים. אומרים לנו תתאחדו ויעלו את הרווח. מזה להתאחד? לכל אחד יש את המשק שלו, המשפחה שלו, הילדים שלו. זה לא פיתרון".

לדבריו של טהר, בימים הקרובים צפויה המחאה לעלות מדרגה ולהתרחב, ובתחילת ינואר היא תגיע אל פתחו של בית המשפט בחיפה- שידון בסוגיה הר הגורל. "מדובר בדמגוגיה של משרדי האוצר והחקלאות. הם רוצים למחוק את המושבים. האזרחים חייבים להבין שהמחאה הזו היא לא רק שלנו. לצד הרפתנים יש גם את מובילי החלב, חשמלאים, מסגרים. יש לנו הרבה נותני שירותים שמתפרנסים. מה רוצים, מדינה של פרזיטים? אנחנו קמים לעבוד בקיץ ובחורף, ביום ובלילה. למה להרוס מה שטוב? נמשיך במחאה עד שהגזירה הזו תבוטל", סיכם טהר.

אגב, גם במועצה האזורית באר טוביה התייחסו השבוע למחאת הרפתנים, ואמרו כי הם תומכים בה ורואים חשיבות בשימור המשק המשפחתי.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.