צור עימנו קשר

קהילה

נלחם על החיים

אסף דוד, תושב העיר ובנו של ראש העירייה לשעבר, עבודי דוד, ממשיך לגייס תרומות שאיפשרו לו לבצע השתלת כליה שעשויה להציל את חייו. עובדי העירייה נרתמו השבוע בניסיון לגייס תרומות, והמירוץ אחר השגת סכום היעד נמשך. "מקווים להשיג את הכסף במהרה. הזמן לא עובד לטובתו", אמרה גיסתו

פורסם

בתאריך

המאבק להצלתו של אסף דוד, תושב העיר בן 46 הזקוק להשתלת כליה בדחיפות- עובר לרשת.
במהלך החודשים האחרונים החלו בני משפחה וחברים במסע דיגיטלי ברשת הפייסבוק, שמטרתו איסוף תרומות בניסיון להשיג את הסכום הנדרש להצלת חייו של דוד.
דוד, בנו של ראש העירייה לשעבר עבודי דוד, נולד עם מחלקת הסוכרת, המלווה בלחץ דם גבוה הפוגע בתפקודי הכבד. "לחץ הדם של אנשים עם סוכרת יכול להגיע לממדים מטורפים, אך אדם צעיר יכול לא להרגיש דבר. זה מה שפגע לי בכל מערכת הכליות", סיפר השבוע בשיחה עם "המקור" דוד, שעות ספורות לאחר שחזר מאשפוז בן שבוע בבית החולים.
"מחודש ספטמבר תפקודי הכליה שלי עומדים על 3-2 אחוזים. כאשר הגעתי לבדיקה שגרתית, המלווה אותי כבר 20 שנים, הפצירה בי הרופאה כי במצב הזה לא אחזיק מעמד. היא הודיעה לי שאני צריך להתחיל לעשות דיאליזה, ובו זמנית הסבירה שאם אני רוצה לחיות אני צריך לחפש תורם כליה".
דוד מספר כי החל מאותו הרגע הוא החליט לנסות ולהציל את חייו, אך מהר מאוד הבין שמדובר במשימה לא פשוטה בכלל. "במצבים כאלה הדבר הראשון שכולנו עושים זה לפנות למשפחה, אך לצערי אני לא יכולתי לבקש את עזרתם מכיוון שמדובר בעניין תורשתי, כך שגם אם הם יתרמו לי זה לא יעזור", סיפר דוד, שזנח את אופציית התרומה מבני משפחתו והחל בחיפושים נרחבים אחר תורמים פוטנציאלים מכל רחבי הארץ.
לפני מספר חודשים מצא דוד את התורם המיוחל לו חיכה, בחור תושב נתניה, וחיכה להשתלה שאמורה הייתה לשנות את חייו. אלא שלצערו, ועדת האתיקה של המדינה החליטה לפסול את התורם רגע לפני ההשתלה, ומסע החיפושים למציאת הכליה שתציל את חייו החל מחדש.
"במהלך חודש ספטמבר, רגע אחרי שהמדינה החליטה לפסול את התורם, עשינו אני ומשפחתי חישוב מחדש. פנינו לחברת מדליין, העוסקת בתרומת איברים, ויאמר לזכותם שמהרגע הראשון הם נתנו לנו יחס מדהים. מבחינתם אפשר היה לחתום ולהתחיל לחפש, אבל אני אמרתי למשפחתי שעד שאין לי את כל הכסף אני לא חותם על שום דבר".
סכום הכסף עליו מדבר דוד נאמד בכ-700 אלף שקלים, שהוא הסכום הכולל של הליך ההשתלה: מההטסה הרפואית, דרך השתלה הכליה עצמה ועד הליך האשפוז שלאחר הניתוח.
נכון לכתיבת שורות אלה הצליחו בני משפחת דוד לגייס קצת יותר ממחצית הסכום הנדרש, כך שעל מנת להגיע אל היעד ולקבוע תאריך לניתוח חסרים להם עוד כ-300 אלף שקלים. בינתיים, מוסיף דוד לבצע טיפולי דיאליזה שלוש פעמים בשבוע, ובשבוע הבא אף צפוי להתווסף טיפול שבועי נוסף.

בעירייה נרתמים
במהלך ישיבת ועד שהתקיימה השבוע בין ראש העירייה אליהו זוהר לבין ועד העובדים של העירייה הודיעו הצדדים כי עובדי העירייה ירתמו גם הם למען הצלתו של אסף דוד.
במסגרת ההסכמות, הוחלט כי כל עובד יוכל לתרום כסף ממשכורתו, שיועבר ישירות לחשבון הבנק המיוחד שנפתח למען הצלת דוד דרך העמותה הישראלית לזקוקים להשתלת כליה ומטופלי הדיאליזה.
מירה, גיסתו של אסף דוד העוסקת בנושא התרומות, סיפרה השבוע כי בני המשפחה מודים על ההירתמות הרחבה של תושבי העיר והחברים הרבים, אולם הוסיפה כי "יש עוד הרבה עבודה לפנינו. דיברנו גם עם אנשי המתנ"ס, שהבטיחו לקיים כנס התרמה שטרם יצא אל הפועל. אנחנו מקווים להשיג את הכסף במהרה, כי הזמן לא פועל לטובתנו".
יוסי פרץ, מנהל המתנ"ס, התייחס השבוע לנושא כנס ההתרמה. "אנחנו מנסים בכל דרך לעזור לאסף. מטרתנו היא להביא אמן אורח על מנת שאנשים ירכשו כרטיסים ויוכלו לתרום באותו הערב. כרגע לא מצאנו מישהו שמוכן להגיע, אך אנחנו ממשיכים לחפש".
דוד עצמו, המייחל להשגת הסכום הנדרש, סיכם כי הוא מודה לכל מי שתרם ונרתם מען הצלת חייו, והוסיף כי מצבה של כלייתו מדרדר. "רק השבוע יצאתי מבית החולים לאחר אשפוז בן שבוע ימים. בגדול המצב לא טוב, כיוון שהכליה כמעט ולא מתפקדת. אני עובר דיאליזה שלוש פעמיים בשבוע, ואני מבקש ממי שמעוניין לתרום לפנות למירה (050-8454815). לחילופין, ניתן להגיע אל חנות 'רוזנבאום קרמיקה' באזור התעשייה, שם נאספת תרומה, או לבצע העברה בנקאית לחשבון הבנק שנפתח על שמי בבנק לאומי (10), סניף 940 פתח תקווה מספר חשבון 76729/20. אני מודה מאוד לכולם על התמיכה".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
תגובה אחת

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    20/02/2018 ב 18:06

    בהצלחה ושבורות טובות

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קהילה

אתל אינטרנשיונל

"נעמה סופר על"- היא נעמה אתל שלנו, כבר הפיקה תכנית ילדים מצליחה וכבשה את הבמות הכי נחשקות ברחבי ארצות הברית, מקום מגוריה. אחרי צמד מופעים בקריית מלאכי ובבאר טוביה, היא תעלה בשבועות הקרובים על הבמות הכי שוות בישראל- מובילה את המופע "פסטיפאן, 70 שנות ילדות" לצידם של הדוד חיים ומשה דץ. "הפסטיפאן מהנה במיוחד, וכמה כיף שהכוכבת הגדולה היא נעמה שלנו", אמרו תושבים נרגשים בסיום המופע

פורסם

בתאריך

על ידי

מקריית שמונה בצפון, דרך הרצליה, אשדוד אשקלון ובאר טוביה ועד באר שבע שבנגב: מופע "פסטיפאן, 70 שנות ילדות", בהובלתה של 'נעמה סופר על' ובכיכובם של הדוד חיים, משה דץ ועומרי רוטברד, עלה השבוע לאקרנים עם מופע הבכורה ביום שלישי ברמת גן וצפוי למלא את הבמות במהלך כל חופשת הקיץ בעשרות במות בכל רחבי הארץ.
יוצרת המופע הייחודי לכבוד שנת ה-70 של מדינת ישראל, המגלמת גם את גיבורת העל "נעמה סופר על" היא נעמה אתל שלנו, בתם של פרדי ודבורה אתל, המשמשת זה שנים ארוכות כמנהלת תחום התרבות המקומי.
אתל, שגדלה בקריית מלאכי, הגתה את מופע הפסטיפאן בנושא "70 שנות ילדות" מביתה שבאמריקה והספיקה להעלות אותו על ארבע במות שונות ברחבי התפוח הגדול: בניו יורק, בלאס וגאס, בלוס אנג'לס ובסן פרנסיסקו.
השבוע, כאמור, ולאחר שהפיקה תוכנית טלוויזיה מצליחה בת 10 פרקים בשם "נעמה בחצר המתנות", שצולמה בחצר ביתה בלוס אנג'לס ונמכרה לענקיות הכבלים HOT ו-YES, העלתה בוגרת קריית מלאכי את מופע הפסטיפאן החדש (הקודם הופק לפני כשלוש שנים) בארץ הקודש- תחילה בפרימיירה ברמת גן ולאחר מכן אמש (רביעי) באולם האודיטוריום במועצה האזורית באר טוביה.
חרף היותו של אולם המתנ"ס המקומי מוגבל באופן יחסי ליתר האולמות ברחבי הארץ, החליטה אתל לערוך את החזרות לקראת המופע המרשים דווקא באולם המקומי- לטענתה במטרה להנגיש את המופע בעל העלויות היקרות לילדי העיר והסביבה, וכמותן גם את המופע הראשון שהיווה סוג של חזרה גנרלית כאן בקריית מלאכי ביום חמישי שעבר לעיני חברי ילדותה, בני משפחה ותושבים רבים. "היה מופע מהנה במיוחד, וכמה כיף שהכוכבת היא נעמה שלנו", אמרו תושבים נרגשים בסיום המופע. מופע "70 שנות ילדות" מתאר את המטמון השומר ומגן על ישראל מיום הקמתה. פוקצ'ה הרשע, אחת הדמויות במופע, מתכנן לגנוב את המטמון ומדרבן את נעמה וחבריה למצוא מהו. במהלך דרכם הם מבקרים במקומות שונים בארץ, כשברקע צלילי שירי הילדות המלווים אותנו מיום הולדתנו.

המופע בקריית מלאכי. כוכבת טראנס אטלנטית (צילום: יח"צ)

"סופר על", תרתי משמע

אתל, שנולדה במושב ערוגות הסמוך ועברה להתגורר כבר בגיל צעיר בקריית מלאכי, כבשה את המדינה עם הלהיט הענק "אתה חייב למות עליי" של להקת "חמסה" בקיץ 2003. עוד לפני כן, שרה בלהקת "דור שני" המקומית, רקדה ב"הורה קריית מלאכי" וכן שירתה בלהקה צבאית לצידו של הזמר הבינלאומי עידן רייכל.
למרות ההצלחה המסחררת, הפך השיר הראשון של להקת "חמסה" לשיר היחיד שלה ואתל, שהתאכזבה עמוקות מפירוק הלהקה, חצתה את האוקיינוס והגיעה לבקר את משפחתה בלוס אנג'לס בניסיון למצוא מעט שקט נוכח אסופת השאלות של הישראלים הסקרנים. ב"קריית מלאכי האמריקאית" הכירה את מי שיהפוך לימים לבעלה, דודי מלכה, והשניים נישאו כעבור מספר חודשים בלבד.
אתל ניסתה לפתח מחדש את קריירת השירה ואף הוציאה מספר סינגלים שהושמעו בתחנות הרדיו הישראליות- אך הקריירה לא הצליחה לנסוק. היום, כאמור, כמעט עשור אחרי שזנחה את קריירת השירה למבוגרים, מתחזקת "נעמה סופר על" קריירה מצליחה במיוחד בתור כוכבת ילדים טראנס אטלנטית, מופיעה על עשרות במות בישראל וברחבי העולם ויוצאת ממש בימים אלו עם מופע הפסטיפאן- שיעלה באזורנו מספר פעמים נוספות בשבועות הקרובים: ב-26 ביולי בקריית גת, ב-12 באוגוסט באשדוד, ב-20 באוגוסט באשקלון וב-23 באוגוסט בגבעת ברנר.

גאווה מקומית. אתל (צילום: יח"צ)

לחץ להמשך קריאה

צעירים

אחת מתוך ארבע

מרכז הצעירים פתח אמש (רביעי) את סדרת הרצאת הקיץ השנתית- עם הרצאה מרתקת של העיתונאי הצבאי של חדשות 10, אלון בן דוד

פורסם

בתאריך

על ידי

מרכז הצעירים ממשיך את המסורת: אמש (רביעי) נפתחה סדרת ההרצאות שהפיקו רכזי מרכז הצעירים המקומי, במסגרתה יגיעו לעיר בזה אחר זה עיתונאים, כתבים ואנשים בעלי סיפור אישי ייחודי להרצאה מרתקת בבניין המרכז ברחוב משרה שרת בעיר.
במסגרת הערב הראשון, שנערך כאמור אמש, העביר העיתונאי הצבאי של חדשות 10 אלון בן דוד הרצאה מרתקת בנושא "מלחמה בעידן הרשתות החברתיות והסייבר", וריתק את עשרות הצופים שהגיעו למרכז.
ביום שני הקרוב, יגיע אל מרכז הצעירים הכתב והעיתונאי הבכיר של תכנית התחקירים 'עובדה', איתי אנגל, שיקיים הרצאה בנושא "היום שאחרי דאע"ש במזרח התיכון- מבט מבפנים".
שבוע לאחר מכן, ביום שני הבא, תגיע אל המרכז אחת מנשותיו של גואל רצון, יעל פרר, שתעביר הרצאה על סיפורה האישי המרתק.
העיתונאי אמיר איבגי, העורך ומגיש את חדשות ערוץ 20, יגיע אחרון אל המרכז ב-25 ביולי ויעביר הרצאה בנושא "חלומו של ילד שגדל בשכונות עולים לעסוק בתקשורת", וכן "המאבק בין ימין ושמאל בתקשורת הישראלית".

לחץ להמשך קריאה

קהילה

בניית הקאנטרי החדש תתפרס על פני שתי עונות רחצה לפחות; לעירייה אין את מלוא התקציב הדרוש לבנייה

בעירייה הודיעו כי הם מקווים שבניית הקומפלקס החדשני תימשך כשנה, אך "שכחו" לציין שהדד-ליין שהוצב לקבלנים בחוברת המכרז עומד על 24 חודשים מיום מתן צו התחלת עבודה לקבלן המבצעה. צו כפוף להשגת התקציבים – שאין ברשות העירייה בשלב הזה – ויינתן רק במהלך החודשים הקרובים"מדובר בהליך שייקח שנתיים ואפילו שלוש שנים", אמר ל"המקור" גורם המעורה בפרטים עם סגירת הגיליון התברר: אף קבלן לא ניגש למכרז. העירייה: "המטרה היא לסיים את בניית הבריכה ללא המתנה להשלמת המתחם כולו"

פורסם

בתאריך

על ידי

מספר שבועות בלבד לאחר תחילתו של הליך הריסת הבריכה העירונית, ובצל טענותיהם של חלק מתושבי העיר אודות עיתוי ההריסה בפתחה של עונת הרחצה, מעלה בדיקת "המקור" תמונה מדאיגה באשר להקמת מתחם הקאנטרי החדש.
כזכור, בעירייה הודיעו בשבוע שעבר כי קבלן ההריסה החל בעבודתו במתחם הבריכה המיתולוגית ששימשה את תושבי העיר בעשורים האחרונים, וציינו כי "עד עונת הרחצה הבאה נוכל לחנוך את הקאנטרי המפואר לטובת תושבי קריית מלאכי והסביבה".

אלא שחרף הצהרות העירייה, עיון במסמכי המכרז מעלה כי עד אשר יעמוד על תילו מבנה הקאנטרי החדש אמורים לחלוף לפחות שנתיים – כלומר שתי עונות רחצה כולל זו שבפתחנו. עוד עולה מבדיקת "המקור" כי הליך בחירת הקבלן המבצע, שהחל לפני למעלה מחודש במכרז שפורסם באתר העירייה, טרם הסתיים, כאשר בעקבות אי הגשת הצעות מצד קבלנים, נדחה מועד סיומו עד ליום רביעי השבוע. טרם ברור האם לאחר הארכת המכרז הוגשו הצעות שיאפשרו את בחירת הקבלן הזוכה. יש לציין כי אם המכרז ייכשל בשנית, צפוי עיכוב משמעותי ביציאת הפרוייקט לדרך.

לפי מסמכי המכרז שפרסמה העירייה, הקבלן המבצע יסיים את עבודתו בתוך 24 חודשים מיום קבלת צו התחלת עבודה. מועד זה ניתן לדחייה בסיכום מראש עם המפקח על העבודה ובתיאום עם העירייה. להערכת גורמים בכירים הבקיאים בפרטים, צו התחלת עבודה יינתן רק כחודשיים לאחר בחירת הקבלן הזוכה, שכן בטווח שבין זכייתו של קבלן לעד ביצוע עבודות נדרשות הכנות נוספות הלוקחות זמן מה. בנוסף לכך, יש לציין כי הליך הריסת הבריכה הנוכחית בלבד ופינוי פסולת הבניין שמיוצרת כתוצאה מההריסה תיקח לבדה כחודשיים, על פי ההערכות.
"לומר שהקאנטרי יבנה בתוך כשנה זה קשקוש", אמר השבוע גורם בעירייה, ואחר הוסיף: "די להסתכל במה שקורה בקאנטרי שבונה המועצה האזורית באר טוביה, שלה יש כסף, כדי להבין שמדובר בהליך שאורך לפחות שנתיים". נציין כי הקאנטרי בבאר טוביה נמצא בהליכי בנייה כבר כשלוש שנים, ובנייתו צפויה להסתיים בעוד כחצי שנה לפחות.

עוד עולה ממסמכי המכרז כי בנוסף להמתנה לזכייתו של הקבלן המיועד, הרי שבניית הקאנטרי תיאלץ להתעכב עד אשר תבוצע בשטח בדיקה של רשות העתיקות במתחם, יתקבלו כספי המימון ממפעל הפיס, הטוטו וגורמים אחרים וכן העירייה עצמה תצליח להשיג את כספי המימון המלאים מתקציבה השנתי. במכרז מציינת העירייה כי "במועד פרסום המכרז טרם גייסה העירייה את כל התקציב לביצוע הפרוייקט וייתכן כי הפרוייקט לא יבוצע או לחילופין יבוצע בשלבים, ולפיכך לא תהא כל טענה כלפי העירייה בעניין זה".
עם בחירת הקבלן הזוכה, האישור מרשות העתיקות והשגת התקציב המלא לבניית הפרוייקט, יוצא "צו התחלת עבודה" לקבלן המבצע, שיצטרך לעמוד בלוח זמנים בן 24 חודשים מהתאריך הנקוב בצו, כאמור.

אלא שעם סגירת הגיליון התברר כי חרף הארכת המכרז- לא הוגשה כל הצעה מצד קבלן כלשהו, מה שירור לבטח עיכוב של מספר חודשים נוספים לפחות בהתחלת הבנייה ועשוי אף לסכן את התקציבים שהובטחו לעירייה.

אין רישיון עסק

הקאנטרי החדש, שצפוי להתפרס על פני שטח של כ-4750 מ"ר, יחליף את הבריכה העירונית שפעלה עשרות שנים ברחבי העיר. הוא יכלול ארבע בריכות שחייה, אולם כדורסל המונה 500 מקומות ישיבה וכן פארק שעשועים, חדר כושר, מסעדה, מרבדי דשא ועוד.

לאחרונה פרסם ראש העירייה אליהו זוהר סרטון מיוחד בו ליווה את תחילתו של שלב הריסת הבריכה העירונית ואמר כי מדובר ברגע היסטורי לקריית מלאכי. "אנחנו הולכים לבנות קאנטרי ברמה גבוהה לטובת הציבור, שיהיה לו איפה להנות ולטייל אחרי המון שנים. אני נרגש. שיהיה בהצלחה לקריית מלאכי", אמר זוהר.
בהודעת העירייה נמסר כי הקמת מבנה הקאנטרי תמומן מכספי מפעל הפיס, הטוטו, משרד השיכון וכן מתקציב העירייה השוטף, וכי עלות זו נאמדת בכ-35 מיליון שקלים – המהווים כמעט חמישית מתקציב העירייה השנתי.

בנייתו של מתחם הקאנטרי, וכן הריסתה של הבריכה המיתולוגית בפתחה של עונת הרחצה, עוררו לאחרונה דיון סוער ברשתות החברתיות באשר לתזמון ומיקום הפרויקט הגרנדיוזי. חלק מהתושבים, טענו כי מדובר בהחלטה בלתי מתקבלת על הדעת בעיתוי הנוכחי, שכן אנו נמצאים בפתחה של עונת הרחצה ולכן היה סביר כי שלב ההריסה ימתין עד סיום הקיץ. מנגד, גרסו אחרים כי מדובר במהלך נכון ומחושב של העירייה, והוסיפו כי שווה יהיה להמתין עונת רחצה אחת או שתיים על מנת לקבל קומפלקס חדשני שייטיב עם התושבים.

גורמים בעירייה טענו השבוע כי לא היה כל סיכוי לפתוח את עונת הרחצה הנוכחית גם כך, שכן משרד הבריאות ערך לאחרונה סיור במתחם הבריכה במהלכו זיהה ליקויים חמורים שחייבו שיפוצים בעלות גבוהה. "ליקויים מביקורות קודמות טרם הושלמו ובנוסף בביקורת האחרונה נמצאו ליקויים נוספים ועל כן התנגדנו למתן רישיון עסק. בעבר אושרה בריכת בוגרים בלבד ובתנאים הכוללים הצללה, שיפוץ חדר מכונות ועוד, תנאים שכאמור טרם מולאו. בריכת פעוטות מעולם לא אושרה בשל אי עמידה בתנאים הנדרשים", נמסר בתגובה רשמית ממשרד הבריאות. מצד שני, יש לציין כי גם בשנים קודמות נמצאו ליקויים דומים, והעירייה תיקנה אותם כך שפתיחת הבריכה התאפשרה.

"עמדת משרד הבריאות ידועה ומהווה תירוץ", אמר השבוע גורם פוליטי מקומי, שציין כי גם בשנים הקודמות העירייה הצליחה להפעיל את הבריכה למרות הביקורת ממשרד הבריאות. "אפשר היה לערוך את השיפוצים ולפתוח את עונת הרחצה, אבל כנראה שרגע לפני הבחירות זה נוח להימנע מעימותים בנוגע לימי הרחצה המופרדים ולרחצה בשבת ולכן היה עדיף להציג הדמייה של קאנטרי שבמקרה הטוב נראה בעוד שלוש שנים מהיום", סיכם.

מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "בניית הקנטרי החדש של קריית מלאכי אמור להימשך כ-24 חודשים, אולם המטרה היא לסיים את בניית הבריכה ללא המתנה להשלמת המתחם כולו. הנושא נבחן עם גורמי המקצוע מתוך מגמה לעשות כל שניתן כדי לפתוח את עונת הרחצה הבאה. עלות השלמת כל הליקויים בדוח של משרד הבריאות נאמד בכ-600 אלף שקלים, סכום לא ריאלי להשקעה מכספי ציבור בשביל עונת רחצה אחת".

לחץ להמשך קריאה