צור עימנו קשר

קהילה

נלחם על החיים

אסף דוד, תושב העיר ובנו של ראש העירייה לשעבר, עבודי דוד, ממשיך לגייס תרומות שאיפשרו לו לבצע השתלת כליה שעשויה להציל את חייו. עובדי העירייה נרתמו השבוע בניסיון לגייס תרומות, והמירוץ אחר השגת סכום היעד נמשך. "מקווים להשיג את הכסף במהרה. הזמן לא עובד לטובתו", אמרה גיסתו

פורסם

בתאריך

המאבק להצלתו של אסף דוד, תושב העיר בן 46 הזקוק להשתלת כליה בדחיפות- עובר לרשת.
במהלך החודשים האחרונים החלו בני משפחה וחברים במסע דיגיטלי ברשת הפייסבוק, שמטרתו איסוף תרומות בניסיון להשיג את הסכום הנדרש להצלת חייו של דוד.
דוד, בנו של ראש העירייה לשעבר עבודי דוד, נולד עם מחלקת הסוכרת, המלווה בלחץ דם גבוה הפוגע בתפקודי הכבד. "לחץ הדם של אנשים עם סוכרת יכול להגיע לממדים מטורפים, אך אדם צעיר יכול לא להרגיש דבר. זה מה שפגע לי בכל מערכת הכליות", סיפר השבוע בשיחה עם "המקור" דוד, שעות ספורות לאחר שחזר מאשפוז בן שבוע בבית החולים.
"מחודש ספטמבר תפקודי הכליה שלי עומדים על 3-2 אחוזים. כאשר הגעתי לבדיקה שגרתית, המלווה אותי כבר 20 שנים, הפצירה בי הרופאה כי במצב הזה לא אחזיק מעמד. היא הודיעה לי שאני צריך להתחיל לעשות דיאליזה, ובו זמנית הסבירה שאם אני רוצה לחיות אני צריך לחפש תורם כליה".
דוד מספר כי החל מאותו הרגע הוא החליט לנסות ולהציל את חייו, אך מהר מאוד הבין שמדובר במשימה לא פשוטה בכלל. "במצבים כאלה הדבר הראשון שכולנו עושים זה לפנות למשפחה, אך לצערי אני לא יכולתי לבקש את עזרתם מכיוון שמדובר בעניין תורשתי, כך שגם אם הם יתרמו לי זה לא יעזור", סיפר דוד, שזנח את אופציית התרומה מבני משפחתו והחל בחיפושים נרחבים אחר תורמים פוטנציאלים מכל רחבי הארץ.
לפני מספר חודשים מצא דוד את התורם המיוחל לו חיכה, בחור תושב נתניה, וחיכה להשתלה שאמורה הייתה לשנות את חייו. אלא שלצערו, ועדת האתיקה של המדינה החליטה לפסול את התורם רגע לפני ההשתלה, ומסע החיפושים למציאת הכליה שתציל את חייו החל מחדש.
"במהלך חודש ספטמבר, רגע אחרי שהמדינה החליטה לפסול את התורם, עשינו אני ומשפחתי חישוב מחדש. פנינו לחברת מדליין, העוסקת בתרומת איברים, ויאמר לזכותם שמהרגע הראשון הם נתנו לנו יחס מדהים. מבחינתם אפשר היה לחתום ולהתחיל לחפש, אבל אני אמרתי למשפחתי שעד שאין לי את כל הכסף אני לא חותם על שום דבר".
סכום הכסף עליו מדבר דוד נאמד בכ-700 אלף שקלים, שהוא הסכום הכולל של הליך ההשתלה: מההטסה הרפואית, דרך השתלה הכליה עצמה ועד הליך האשפוז שלאחר הניתוח.
נכון לכתיבת שורות אלה הצליחו בני משפחת דוד לגייס קצת יותר ממחצית הסכום הנדרש, כך שעל מנת להגיע אל היעד ולקבוע תאריך לניתוח חסרים להם עוד כ-300 אלף שקלים. בינתיים, מוסיף דוד לבצע טיפולי דיאליזה שלוש פעמים בשבוע, ובשבוע הבא אף צפוי להתווסף טיפול שבועי נוסף.

בעירייה נרתמים
במהלך ישיבת ועד שהתקיימה השבוע בין ראש העירייה אליהו זוהר לבין ועד העובדים של העירייה הודיעו הצדדים כי עובדי העירייה ירתמו גם הם למען הצלתו של אסף דוד.
במסגרת ההסכמות, הוחלט כי כל עובד יוכל לתרום כסף ממשכורתו, שיועבר ישירות לחשבון הבנק המיוחד שנפתח למען הצלת דוד דרך העמותה הישראלית לזקוקים להשתלת כליה ומטופלי הדיאליזה.
מירה, גיסתו של אסף דוד העוסקת בנושא התרומות, סיפרה השבוע כי בני המשפחה מודים על ההירתמות הרחבה של תושבי העיר והחברים הרבים, אולם הוסיפה כי "יש עוד הרבה עבודה לפנינו. דיברנו גם עם אנשי המתנ"ס, שהבטיחו לקיים כנס התרמה שטרם יצא אל הפועל. אנחנו מקווים להשיג את הכסף במהרה, כי הזמן לא פועל לטובתנו".
יוסי פרץ, מנהל המתנ"ס, התייחס השבוע לנושא כנס ההתרמה. "אנחנו מנסים בכל דרך לעזור לאסף. מטרתנו היא להביא אמן אורח על מנת שאנשים ירכשו כרטיסים ויוכלו לתרום באותו הערב. כרגע לא מצאנו מישהו שמוכן להגיע, אך אנחנו ממשיכים לחפש".
דוד עצמו, המייחל להשגת הסכום הנדרש, סיכם כי הוא מודה לכל מי שתרם ונרתם מען הצלת חייו, והוסיף כי מצבה של כלייתו מדרדר. "רק השבוע יצאתי מבית החולים לאחר אשפוז בן שבוע ימים. בגדול המצב לא טוב, כיוון שהכליה כמעט ולא מתפקדת. אני עובר דיאליזה שלוש פעמיים בשבוע, ואני מבקש ממי שמעוניין לתרום לפנות למירה (050-8454815). לחילופין, ניתן להגיע אל חנות 'רוזנבאום קרמיקה' באזור התעשייה, שם נאספת תרומה, או לבצע העברה בנקאית לחשבון הבנק שנפתח על שמי בבנק לאומי (10), סניף 940 פתח תקווה מספר חשבון 76729/20. אני מודה מאוד לכולם על התמיכה".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
תגובה אחת

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    20/02/2018 ב 18:06

    בהצלחה ושבורות טובות

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קהילה

התרמה מיוחדת

יממה בלבד לאחר פטירתו של אריה בראונר ז"ל, הודיעו הבוקר בסניף מד"א המקומי כי אירוע התרמת הדם הקרוב, שייערך ביום חמישי, יוקדש לזכרו

פורסם

בתאריך

על ידי

כמידי שנה, תיערך גם השנה התרמת הדם המסורתית של סניף מד"א המקומי ברחבת העירייה בקריית מלאכי.

כבר לפני כשבועיים שיגר סגן ראש הערייה, חיים שטיינר, מכתב לפטרונו אליהו זוהר ובו בקשה לרתום את עובדי העירייה למאורע החשוב- ולאפשר למי שחפץ בכך לתרום מנת דם בסמוך לבניין העירייה. זוהר נענה בחיוב, וביום חמישי הקרוב (22.3) תוצב ניידת התרמת הדם ברחבת העירייה בין השעות 16:30-22:30 והעובדים יוכלו לעשות את המעשה החשוב כשבוע לפני חג הפסח.

הבוקר (שלישי) הודיעו בסניף מד"א כי אירוע ההתרמה יוקדש השנה לעילוי נשמתו של תושב העיר והתורם הקבוע של הסניף המקומי, אריה בראונר ז"ל, שנפטר והוא למנוחות אמש בבית העלמין בעיר.

לחץ להמשך קריאה

אחרי מות

"היה ייאוש, אבל היא לא נתנה לו להשתלט על חייה"

שרה שרפיאן ז"ל עברה חיים לא פשוטים: שתיים מבנותיה נפטרו מעט אחרי לידתן, בעלה נפטר אחריהן והותיר אותה אלמנה ודווקא כשנראה היה כאילו חייה עולים על המסלול הנכון- נפטרה כלתה והיא נרתמה לסייע בגידול שלושת נכדיה. בשבוע שעבר היא הלכה לעולמה אחרי ששכלה בן נוסף, מותירה אחריה שלושה ילדים ואחד עשר נכדים גאים

פורסם

בתאריך

על ידי

הסיפורים והעדויות הרבות על בני הדור הקודם, שנאלצו להתמודד במהלך חייהם עם כל כך הרבה קשיים אך בכל זאת נותרו איתנים לטובת ילדיהם- מקבלים פתאום גושפנקה מהמציאות כאשר יושבים לשיחה עם ילדי ההמשך של דור בוני הארץ- שהולך ונעלם.
כזה הוא סיפורה של שרה שרפיאן ז"ל. שרה, שנולדה בשנת 1934 למשפחה קשת יום בכפר בבול שבאיראן, נאלצה כבר בימי נעוריה לעזור בפרנסת הבית ועבדה במשק בית אצל בעלי ממון בטהראן, בירת איראן.
בעיר הבירה הכירה שרה את מי שיהפוך לימים לבעלה, הנוכה, ולמרות פערי הגילים בין השניים (הנוכה גדול משרה ב-30 שנים) התחתנו השניים והביאו לעולם שישה ילדים.
לצערם, מספר חודשים לאחר לידתן נפטרו שתיים מהבנות בעקבות מחלה. "אבא נפטר מספר ימים לאחר שנולדתי", נזכר בגרון חנוק במהלך ימי השבעה הבן איציק שרפיאן, שמוסיף: "לא זכיתי להכיר אותו, אבל תמיד הייתי שומע מאימא שהוא נתן לה להרגיש כמו מלכה. איתו היא באמת הרגישה מאושרת, ואני יודע שאלו היו 12 השנים הטובות בחייה".

לאחר מות בעלה, ניסתה שרה להתחיל את חייה החדשים כאלמנה בת 26 בלבד- ועם ארבעה ילדים קטנים. "אם לא די בכל הקושי של לאבד בעל ולגדל לבד ארבעה ילדים ללא עבודה קבועה, אחות של אבא שלי החליטה לזרוק אותנו מהבית אחרי שגרמה לאבא שלי לרשום את הבית על שמה", מספר איציק ומתאר את הקשיים שחוותה אימו, "אימא הייתה עוברת ממקום למקום, מבית לבית, העיקר למצוא עבורנו מחסה לתקופה קצרה".
בשנת 1962 החליטה שרה שהגיע הזמן לממש את אופציית העליה שעמדה בפניה, ועלתה יחד עם ילדיה ישירות לשכונת קיבוץ גלויות בעיר. "קיבלנו חדר עם סלון. זה לא היה המצב האידאלי למשפחה, כיוון שנאלצנו כל ארבעת הילדים לישון בחדר היחיד ואילו אמא הייתה ישנה בסלון".
גם בארץ מצבה הכלכלי של שרה היה רעוע, והיא החליטה לעבוד במשק בית- בדיוק כפי שעשתה בארץ הולדתה. "אמא הייתה עוברת בשלושה ארבעה בתים ביום רק בשביל לדאוג לנו לאכול. היינו חיים בעוני, אבל אימא מעולם לא נתנה לנו להרגיש את זה. היא תמיד דאגה שכל ערב נלך לישון אחרי שאכלנו כמו שצריך. שאומרים מהיד שלה לפה שלנו לזה בדיוק מתכוונים", מספר בכאב איציק.
למרות הצעות שונות שעמדו בפניה של שרה לפתוח פרק ב' בחיים ולהינשא בשנית, היא סרבה בתוקף משום שחשבה שצעד מעין זה עלול לפגוע במצב ילדיה. "עשרות חיזרו אחריה והציעו לה להתחתן, אך היא לא הייתה מוכנה לכך. תמיד חשבה עלינו, הילדים. דאגה קודם לטפל בנו", אומר איציק ומוסיף, "במקום שבו היינו הדרך לפשע הייתה מאוד קצרה, אבל אימא תמיד הייתה דואגת למחייה ולכלכלה שלנו. היא הייתה בודקת איפה אנחנו נמצאים, עם מי אנחנו מסתובבים. בזכותה אני לא מעשן עד היום. היא שמרה עלינו כמו לביאה על גוריה. אמנם לא היה לנו הכל, אבל אימא תמיד נתנה הרגשה ששום דבר לא חסר".בשלב מסוים, מספר הבן איציק, הבחינו הילדים בקושי הרב של אם המשפחה לעמוד בפרנסת הבית- ולכן החליטו לצאת לעבודה על חשבון שעות הלימוד בבית הספר. "הרגשתי שאימא כבר לא יכולה לעבוד, ולצערי הייתי צריך להפסיק ללמוד. מאוד אהבתי ללמוד ואימא ידעה את זה. היה לה מאוד קשה שאני עוזב את בית הספר. עבדתי בשתי עבודות ואת כל הכסף הייתי מעביר לאימא. כמוני גם אחיי".

חרף הקושי, מכריה של שרה מספרים על אשה שמעולם לא נתנה לייאוש להשתלט עליה והתעקשה לשמור על שמחת החיים במפגשים השונים עם בני המשפחה והחברים, בהם נהגה להתבדח. "יאמר לזכות אימא שהיא תמיד הייתה סביב אנשים. היא אהבה לצחוק ולקיים שיח עם כולם. אנשים היו שומעים שהיא יוצאת לטיול ומבקשים לצאת יחד איתה. פשוט אדם שגורם אושר לכל הסובבים אותו".
השנים חלפו, ושרה זכתה לראות את ילדיה מתחתנים ומעניקים לה נכדים שהפכו אותה למאושרת באדם. אלא שדווקא אז, כאשר היה נדמה שחייה עולים על דרך הישר, פקדה את המשפחה טרגדיה נוספת: אשתו האהובה של הבן איציק נפטרה ממחלת הסרטן, והותירה אחריה שלושה ילדים קטנים, "אימא לא חשבה פעמיים ועברה לגור איתי משך 4 שנים. היא חשוב לה להיות אימא לילדים שלי. היא עזרה לי לחנך ולגדל אותם בדיוק כפי שגידלה אותי", מספר בכאב בנה איציק.
אחד מילדיו, פאר, מספר גם הוא על סבתא יקרה שדאגה לשמור עליהם מהרגע בו אם המשפחה הלכה לעולמה, "אמא נפטרה כשהייתי תינוק. סבתא תמיד דאגה לנו, והייתה כמו האימא שאף פעם לא הייתה לי. אני לא אשכח איך הייתה מאכילה אותי מהידיים שלה".
לאחר שסיימה את מלאכת הקודש עם ילדיו של בנה איציק, קיבלה שרה הצעות שונות לפתוח פרק חדש בחיים ולהכיר בן זוג חדש, "אימא שללה את האפשרות, אך אנחנו דחפנו אות. רצינו לתת לה הזדמנות. אמרנו לה שהגיע הזמן שהיא תעשה קצת בשבילה, שתהייה מאושרת".
שרה התרצתה, ועברה לגור עם בן זוגה משך 15 שנים- עד שנפטר. היא שבה לקריית מלאכי, אך הספיקה בתווך לעבור משבר נוסף עת שכלה את בנה יעקב, שנפטר בשנתו לפני כ-13 שנים. "אימא קיבלה קשה מאוד את פטירתו של יעקב. היא ניסתה לדאוג לו ולשמור עלינו שלא יקרה לנו כלום, אך איבדה לבסוף בן. זה גרם לה לצער גדול מאוד".

לפני כשנתיים, במהלך בדיקה שגרתית, נמצאה בבטנה של שרה מחלת הסרטן. למרות ניסיונות לטפל במחלה ולדכא אותה, נאלצו הרופאים להרים ידיים, והודיעו למשפחתה כי מה שנותר הוא להמשיך לחיות איתה. "הרופאים נתנו לה רק חודש, ונכדה הבכור הקדים את החתונה במיוחד בשביל שהיא תוכל להיות נוכחת. בדיעבד התברר שבדיוק כפי שהראתה חוזקה משך כל חייה, היא הצליחה להתגבר גם על המחלה והחזיקה מעמד שנתיים ימים מעבר לחוות דעתם של הרופאים. לא רק שהיא הייתה בחתונה, היא גם זכתה לחבוק נין ראשון בטרם הלכה לעולמה", מוסיף הבן איציק.
לפני ארבעה חודשים חלה החמרה במצבה של שרה, אולם היא נשארה צלולה עד יומה האחרון. ביום שלישי שעבר, לאחר מאבק עיקש מול המחלה הארורה- הלכה שרה לעולמה כשהיא בת 84, מותירה אחריה ארבעה ילדים ועשרות נכדים מלאי גאווה.

לחץ להמשך קריאה

קהילה

אור ירוק לנגישות

אלפי מתנדבי עמותת "אור ירוק" יציינו ביום שלישי את יום המעשים הטובים- בפעילות מיוחדת בגני הילדים ובבית הספר בקריית מלאכי ובבאר טוביה

פורסם

בתאריך

על ידי

ביום שלישי הקרוב ייצאו למעלה מ-2000 מתנדבי עמותת "אור ירוק" לגנים ולבתי ספר בכל רחבי הארץ, ויערכו פעילות מיוחדת בנושא בטיחות בדרכים.

הפעילות, שתתקיים גם במוסדות החינוך בקריית מלאכי ובבאר טוביה, נערכת במסגרת תכנית "זה"ב בגן", המופעלת על ידי עמותת "אור ירוק" והחברה למתנסים, כאשר בנוסף אליהם יצטרפו סטודנטים מעמותת פר"ח ובנות שירות הלאומי.

השנה החליטו בעמותה לרכז את הפעילות בנושא נגישות וחניית נכים בשיתוף עמותת "נגישות ישראל", והסבירו כי הסיבה לכך היא לגרום לילדים להבין כבר מגיל צעיר את החשיבות הגבוהה בנושא נגישות של המרחב הציבורי לאנשים עם מוגבלות, ובכיבוד כללי התעבורה הנוגעים להם. במהלך הפעילות ילמדו הילדים לזהות תמרור חניית נכים, ויתבקשו למלא אמנה משפחתית המתבססת על המסר "לא חונים בחניית נכים".

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת "אור ירוק, אמר כי "חינוך והסברה לבטיחות בדרכים חשוב בכל גיל. ילדים, גם הקטנטנים שבהם הם משתמשי דרך שהולכים ונוסעים ברכב ויום אחד גם יהיו נהגים בעצמם. המדינה צריכה להשקיע בהסברה בכל המסגרות החינוכיות, מהגן ועד התיכון תוך אמונה שהדרכה נכונה ועקבית יכולה גם להציל חיי אדם. ביום המעשים הטובים אנחנו מזכירים את חשיבות הפעילות מול הילדים ומודים לאלפים שמתנדבים בעמותה ופועלים בכל ימות השנה בתרומה למאבק בתאונות הדרכים".

לחץ להמשך קריאה