צור עימנו קשר

בחירות 2018

נוסחת ויצמן: העברה הדרגתית של איזור התעשייה באר טוביה לבעלותה של קריית מלאכי

מנכ"ל העירייה לשעבר המתמודד לראשות העיר שלח מכתב לשר הפנים בו ביקש להופיע בפניי ועדת ההכנסות, שדנה בהסכם עליו חתמה העירייה עם המועצה האזורית. בכוונתו להציג את התנגדות התושבים להסכם הנוכחי, ולהציע נוסחה לפיה העירייה תקבל 20 מיליון שקלים בשנה – ומיליון שקלים נוספים מידי שנה, עד להעברת אזה"ת כולו לבעלות קריית מלאכי

פורסם

בתאריך

ועדת ההכנסות של משרד הפנים יושבת כבר חודשים ארוכים על המדוכה, בניסיון להכריע כיצד יחולקו הכנסותיה של המועצה האזורית באר טוביה מאיזור התעשייה הסמוך לקריית מלאכי בין שש רשויות, בהן גם קריית מלאכי עצמה. ההכרעה צפויה ליפול רק בעוד כשנה, אולם כעת מציע מנכ"ל העירייה לשעבר חיים ויצמן נוסחה חדשה להסכם שנחתם בין דרור שור לאליהו זוהר. את הנוסחה מבקש ויצמן להציג בפניי חברי הוועדה, ובמכתב שהוא שלח השבוע לשר הפנים ולמנכ"ל משרדו הוא ביקש להציג גם את התנגדות התושבים להסכם הנוכחי, במסגרתו מקבלת קריית מלאכי שישה מיליון שקלים בלבד בשנה המופנים בעיקרם לאירועים ולקבוצת הכדורגל המקומית.

"מהרגע הראשון ששמעתי על ההסכם הזה חשבתי שהוא לא נכון", אמר ויצמן השבוע, "אולם תפקידי במערכת הביטחון מנע ממני להציג את עמדתי בנושא". במכתב ששלח ויצמן למשרד הפנים הוא כתב: "בטרם תתקבל הכרעה, אבקש להופיע בפניי הוועדה על מנת להציג את עמדת התושבים המתנגדים להסכם ההכנסות עליו חתמה עיריית קריית מלאכי מול המועצה האזורית באר טוביה. לטעמי, מדובר בהסכם בלתי מתקבל על הדעת, שאינו משרת את האינטרסים של תושבי קריית מלאכי ואשר עלול לגרום לנזק חמור לעתידה של העיר ולכך כי תידרדר לתכנית הבראה נוספת בתוך שנים בודדות".

לפי ההסכם שחתם זוהר עם שור, מעבירה באר טוביה שישה מיליון שקלים מהכנסותיה מארנונה המשולמת על ידי בסיס חיל האוויר בחצור לטובת קריית מלאכי. זאת, לעומת הכנסות מוערכות של כ-45 מיליון שקלים שמכניסה המועצה מאיזור התעשייה באר טוביה הסמוך לעיר. בעקבות ההסכם, העירייה נמנעת מלפעול מול משרדי הממשלה ולדרוש העברה של שטחים מבאר טוביה לתחום שיפוטה – מהלך שיכול להכניס לה עשרות מיליוני שקלים בשנה. למרות הביקורת הציבורית החריפה נגד ההסכם, הסביר ראש העירייה זוהר כי מדובר בהסכם טוב, וכי יציאה למאבק עשויה להותיר את קריית מלאכי בלא כלום.

טוען שמדובר בהסכם טוב. זוהר

העברה מלאה של אזה"ת בתוך עשור

מעבר להתנגדות להסכם הנוכחי, ויצמן מתכוון להציע לוועדה תכנית חדשה אשר לדבריו תאזן בין צרכיה האסטרטגיים של קריית מלאכי לבין אובדן ההכנסות הצפוי של באר טוביה. "המועצה האזורית כבר מבינה שהיא תצטרך להתמודד עם אובדן הכנסות של עשרות מיליוני שקלים, והשאלה היחידה היא למי יילך הכסף", אמר ויצמן. "כדי ששני הצדדים ייצאו מרוצים, הנוסחה הנכונה היא שההכנסות מאיזור התעשייה באר טוביה יחולק עם קריית מלאכי באופן שוויוני, כלומר חצי-חצי, כבר משנת 2019", הוסיף. לדבריו, החל מ-2020 יתווסף לסכום שתקבל קריית מלאכי מידי שנה מיליון שקלים נוספים כאשר בתוך עשור – ב-2029 – יעבור איזור התעשייה כולו לבעלותה של קריית מלאכי. "במצב כזה ישנו איזון בין החשש של באר טוביה מאובדן הכנסות ובין הצורך החיוני והקיומי של קריית מלאכי להכנסות נוספות", הסביר. "בתוך עשור באר טוביה תסיים את ההרחבה של איזור התעשייה בכנות, כך שהיא תוכל לפצות על אובדן ההכנסות מאיזור התעשייה שיעבור אלינו", אמר. הוא הוסיף כי "כל תכנית אחרת תגזור על קריית מלאכי המשך דשדוש, ולא תאפשר לה להתמודד עם הגידול הצפוי באוכלוסייתה בשנים הקרובות". בכל מקרה, אמר ויצמן, "יש הסכמה רחבה בין מרבית תושבי קריית מלאכי שההסכם הנוכחי הוא הסכם שצריך לזרוק הצידה ולנסח מחדש. כל הסכם טוב מזה שהעירייה חתמה עליו לפני ארבע שנים".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.