צור עימנו קשר

חדשות

נאה דורש – ומקיים?

פורסם

בתאריך

מאז שנבחר, ראש העירייה אליהו זוהר הטיף לחיסכון כספי בנוגע לשכר העובדים וקיצץ בשעות הנוספות לעובדים. אך התנהלותו בכל הנוגע למנהל מחלקת החינוך היוצא מדגימה כיצד החיסכון הכספי זז הצידה כשהוא מעוניין בכך // בנימה אישית

איך ניתן לכנות מי שמקבל תשלום עבור עבודה שהוא לא עושה? כדי למצוא תשובה לשאלה הזאת לא צריך להרחיק לכת. מספיק להיזכר באמירתו של ראש העירייה, אליהו זוהר, שבישיבת מועצה פומבית הזהיר מפני "גזל", כהגדרתו וכלשונו שלו, שנעשה מצד עובדי העירייה שבראשם הוא עובד. זה קרה רק לפני פחות משנה, כשמועצת העיר דנה – לבקשת האופוזיציה בימים שעוד היו ניצנים של ממש ממנה – בקיצוץ המאסיבי שערכה העירייה בשעות הנוספות של עובדיה.

תשמעו סיפור דימיוני: היו היה, ברשות ציבורית מסויימת ורחוקה, עובד בכיר בדרגת מנהל אגף. אותו מנהל הציג תוצאות לא מרשימות, בלשון המעטה, ולדעת רבים, נכשל בתפקידו. הרשות הציבורית, שמנהליה לא רוו נחת מהתנהלותו ויכולותיו המקצועיות של מנהל האגף, כמו גם מהתוצאות הכושלות שהשיג, כאמור, החליטו שדי להם: הם הודיעו לו על כוונתם לפטר אותו מתפקידו.

מנהל האגף לא אהב את ההחלטה. הוא טען שבניגוד לדעת מנהליו, הישגיו מרשימים דווקא, והוסיף וציין שכבר שנים רבות, יותר מעשור, הוא מכהן בתפקידו ואין סיבה לפגוע בו או בשכרו, שעומד על סכום מרשים של כ-25 אלף שקלים בחודש, לא כולל עלויות העסקה נוספות המוטלות על הרשות. אלא שהרשות הציבורית ויושב הראש שלה לא התרשמו, וקבעו שההסברים לא מתקבלים. המנהל יפוטר ובמקומו, כך מקווים, יבוא מנהל מוצלח יותר, שיוביל את המערכת להישגים טובים יותר.

חיש מהר מיהרה הרשות ופרסמה מכרז כדי לאתר מחליף למנהל האגף המודח מתפקידו. רשימת המנהלים הפוטנציאליים הייתה ארוכה: עשרות הציגו את מועמדותם לתפקיד, שנחשב לאחד הקשים, המאתגרים וגם החשובים באותה רשות ציבורית. חבר המנהלים של אותה רשות ציבורית כבר התכונן לכניסתו לתפקיד של המנהל החדש שנבחר לבסוף לתפקידו. חלקם הגדול התרשם כי המועמד שנבחר לבסוף הוא בעל רזומה מכובד, וחלקם אפילו הגדירו אותו כ"איש הנכון במקום הנכון". החברים בחבר המנהלים אפילו החלו להיפרד מהמנהל היוצא, איחלו לו בהצלחה בהמשך הדרך וכל שיבקש, לו יהי.

אחרי סיום המכרז, הרשות ערכה מיני טקס מיוחד לקבלתו לתפקיד של מנהל האגף החדש. העובדים שיעבדו תחתיו הכירו אותו, שמעו ממנו את משנתו וחזונו והחלו בעבודה שוטפת איתו. המנהל היוצא, שכזכור חבר המנהלים כבר נפרד ממנו, היה אמור בשלב הזה כבר לאסוף את חפציו ולעזוב את הרשות בה עבד בעשור ומשהו האחרון. בכל זאת, הרי הרשות הציבורית והעומד בראשה חשבו ואמרו שהוא לא צלח בתפקיד, ולכן יש להיפרד ממנו. כמו שאתם, בעסק הפרטי שלכם, לא הייתם מעסיקים עובד שאתם לא מרוצים ממנו, כך גם אותה רשות ציבורית אמורה לנהוג, ככה לפחות חשבו כולם.

אבל אז התברר שלמרות חוסר ההצלחה היחסית בתפקיד, שלמרות שנבחר מנהל חדש במקומו, שלמרות שכבר נפרד מרבים מחבריו לעבודה, אותו מנהל אגף בכלל יישאר בעבודה. מדוע? בא והחליט ראש אותה רשות ציבורית שמה אכפת לו להמשיך להעסיק את מנהל האגף לשעבר בתפקיד אחר. איזה תפקיד אחר? לא ברור. גם חבר המנהלים, שביקש לקבל תשובות, לא הצליח להבין את התפקיד. ועכשיו, משלמת אותה רשות ציבורית שתי משכורות עבור תפקיד מנהל אגף החינוך: האחת של המנהל החדש, שעומדת על סכום נכבד של כמה עשרות אלפי שקלים, והשנייה למנהל האגף הישן, שעומדת אף היא על כמה עשרות אלפי שקלים. כנראה שלאותה רשות ציבורית יש שפע של כסף, ציבורי כמובן, לבזבז.

ובכן, הסיפור הזה אולי נשמע דימיוני, אבל בטח לא תופתעו לשמוע שהוא בדיוק מה שמתרחש ברשות ציבורית אחת שאתם מכירים – עיריית קריית מלאכי. מנהל האגף הישן הוא למעשה מנהל מחלקת החינוך לשעבר, שמעון עמר, מנהל האגף החדש הוא מיכאל בן שטרית, חבר המנהלים הוא חברי מועצת העיר וראש הרשות הוא אליהו זוהר. והכי מעניין, ואולי בעיקר מעצבן, הוא שכספי הציבור שמבוזבזים מבלי הסבר ראוי לשמו – הם הכספים שלנו, תושבי קריית מלאכי.

עמר אמנם הודח מתפקידו הבכיר כבר לפני כחודשיים ומנהל חדש התקבל לתפקיד במקומו, אבל אחרי שבתחילה תכננה העירייה וראש העירייה, אליהו זוהר, להגיד לו תודה על כהונתו רבת השנים ולהיפרד ממנו לשלום, הם חזרו בהם. מה התפקיד שממלא עמר כיום, אחרי שמנהל חדש כבר נבחר למנהל מחלקת החינוך? שאלתי השבוע גורמים שונים בעירייה, מחברי מועצה ועד פקידים בכירים, אבל לאף אחד לא הייתה תשובה. כששאלתי את זוהר על הנושא, עם קבלתו לתפקיד של המנהל החדש בן שטרית, הוא אמר ש"יש הרבה מה לעשות", ולכן "הוא (עמר) יישאר במערכת".

זוהי דוגמא נוספת לבזבוז חצוף וחסר חשיבה של כספי ציבור. 31 אלף שקלים הייתה עלות העסקתו של שמעון עמר בשנת 2014, ויש להניח שהשכר עלה מאז. 62 אלף שקלים בחודשיים האחרונים מוציאה העירייה על איוש של תפקיד לא מוגדר, שהצורך בו מוטל בספק. בעשרת החודשים הבאים היא תוציא עוד יותר מ-300 אלף שקלים, ובסך הכל תשלם כ-400 אלף שקלים בשנה לעמר – אלא אם שכרו יקוצץ משמעותית בעקבות שינוי הגדרת תפקידו.

אם ראש העירייה זוהר מתקשה לדעת איך קוראים לזה, למעט בזבוז כספי ציבור, הוא מוזמן לחזור לפסקה הראשונה שבטור ולהיזכר באמירות שהוא עצמו ניפק.

זו כבר מגמה

זוהי אינה הפעם הראשונה, כמובן, שהעירייה נוהגת בחוסר חוכמה, בפזיזות ובקלות דעת בכל הקשור לניהול ענייני כוח האדם שלה, וזוהי אינה הפעם הראשונה שהקופה הציבורית נפגעת בעקבות זאת.

אם נפליג בזיכרוננו אל ראשית הקדנציה, נוכל להצביע על עוד שני מקרים בעלי קווי דימיון: הראשון, זה של מזכירת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. ראש העירייה זוהר ביקש לפטר מתפקידה את המזכירה הנוכחית, סימה חזן. העירייה פרסמה מכרז, קיבלה לתפקיד עובדת חדשה והחלה להעסיק אותה – מבלי שחזן בכלל אכן הוזזה מהתפקיד. התוצאה: העירייה משלמת כבר שנה וחצי ויותר שתי משכורות עבור תפקיד "מזכירת ועדת התכנון והבנייה".

המקרה השני הוא זה של ראשת לשכת ראש העירייה. עם כניסתו לתפקיד ניצל זוהר את זכותו ומינה את הודיה לוגסי לרל"שית שלו. במצב עניינים רגיל, הרל"שית הקודמת בלשכה, מגי עיני, שהתקבלה לתפקיד על ידי ראש העירייה מוטי מלכה, הייתה אמורה לסיים את תפקיד האמון שהתקבלה אליו. אלא שזוהר מצא פרצה, והעביר את רל"שית הלשכה של מלכה לתפקיד "מזכירת סגני ראש העירייה".

אולי כדאי לזוהר ולחברי הקואליציה שלו, בטרם יסתערו עם סכין בין השיניים על עובדים ששכרם המקסימלי הוא חמשת אלפים שקלים, לתקן את המחדלים שהם עצמם יצרו ועלו ויעלו לעירייה, בחישוב זהיר, מאות אלפי שקלים בשנה, מידי שנה. "נאה דורש – נאה מקיים".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

ממתינים בשמש

תחנת האוטובוס במתחם הביג הועתקה ממיקומה המקורי אל צידו השני של הכביש- למרות היעדר מתחם מוצל לרווחת המשתמשים. "השינוי מחייב אותנו גם לחצות את הכביש עם סלים וקניות", אמרו תושבים. אחד הנהגים: "למיטב הבנתי מדובר בהנחיה של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים"

פורסם

בתאריך

על ידי

עד לפני מספר שבועות, תחנת האוטובוס בביג קסטינה, בה היו ממתינים תושבי קריית מלאכי והסביבה המבקשים לעשות שימוש בשירותי התחבורה הציבורית בעיר, לא הפריעה לאיש. היא מוקמה בסמוך לסניף קפה ג'ו, ואפשרה לנוסעים להמתין לאוטובוס תחת תחנה מוצלת.
אלא שלפני כחודש, הועתקה במפתיע התחנה- המשמשת את נוסעי קו 1 מהביג אל שדרות אריאל שרון, נוסעי קו 2 מהביג אל יגאל הורוביץ' ונוסעי קו 3 מהביג אל האצטדיון העירוני, מצידו האחד של הכביש אל זה השני, מה שמצריך מעתה מהנוסעים מעבר של שני כבישים והמתנה תחת השמש הקופחת בחודשי הקיץ החמים.
"אני נוסעת קבועה באוטובוס, מהקריה אל הביג ומשם חזרה לעיר", סיפרה בשבוע שעבר בשיחה עם "המקור" תושבת העיר בשנות ה-60 לחייה, "באחד מהימים, אחרי שביצעתי את הקניות, המתנתי לאוטובוס בתחנה הרגילה (ליד קפה ג'ו, ה"ה), אך כאשר ראיתי שהאוטובוס מגיע מלא הבנתי שזו בעצם התחנה האחרונה שלו".
התושבת עודכנה על ידי הנהג שמעתה ואילך האוטובוס היוצא מהביג אל כיוון העיר יאסוף את הנוסעים מצידו השני של הכביש, מה שנשמע לה תמוה במיוחד. "מה ההיגיון בכך שמעתיקים את התחנה לצידו השני של הכביש? מעכשיו ניאלץ לחצות שני כבישים עם קניות, אנשים מבוגרים, חלקם עם ילדים. מה גם שמעבר החצייה נמצא כמה עשרות מטרים מהתחנה וספק כמה באמת ישתמשו בו", סיפרה תושבת אחרת. "צריך לראות איך אנשים ממתינים לאוטובוס כדי להבין. התחנה החדשה נעדרת מתחם מוצל וכוללת עמוד עם מספרי הקווים בלבד. אנשים יושבים על עגולות הפוכות כדי להמתין לאוטובוס, תחת השמש הקופחת. בחורף בוודאי כולנו נירטב פה, או שנמתין בצד השני ונזדרז בלעבור את שני הכבישים כדי להספיק לאוטובוס. מישהו חשב לפני שביצע את השינוי הזה?", הוסיפה.
בסיור שערכנו השבוע במקום נדמה כי טענותיהם של התושבים הרבים נכונות; ההמתנה אכן נעשית תחת השמש וללא מתחם מוצל וההגעה לאזור ההמתנה החדש נעשית על ידי חציית שני כבישים. "טוב מאוד שעושים כתבה על זה. אני תכף בת 70 ואין סיבה שאנשים בגילי יעברו את הסבל הזה בכל פעם מחדש", אמרה אחת הנוסעות שהמתינה לאוטובוס והבחינה בצוות "המקור".
אחד מנהגי "דן בדרום" שהבחין בנו מצלמים את התחנה הסביר כי למיטב הבנתו מדובר בהנחיות של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ולא של חברת "דן בדרום" עצמה, וציין כי גם הוא מקבל תלונות רבות מצידם של המשתמשים בשירותי החברה. "לפי מה שהבנתי אסור להעלות ולהוריד נוסעים באותו כיוון נסיעה, ולכן היה צורך להשאיר בצד אחד את הבאים לביג ולהעביר לצד השני את המבקשים לצאת ממנו", אמר הנהג.
מחברת "דן בדרום" לא נמסרה תגובה.

לחץ להמשך קריאה

חדשות

בניית הקאנטרי: שני קבלנים ניגשו למכרז

אחרי כישלון המכרז הראשון לבחירת קבלן מבצע לבניית מתחם הקאנטרי החדש, התבשרו השבוע בעירייה כי שני קבלנים נענו למכרז השני והגישו הצעות לשם בנייתו. עם זאת, טרם ברור האם הצעות אלו עומדות בתנאי הסף, והנושא מצוי בבדיקה. "מדובר בהתקדמות, אך בכל מקרה התושבים ייאלצו להסתדר ללא בריכה גם בקיץ הבא, ולטעמי גם בזה שאחריו", העריך גורם בעירייה

פורסם

בתאריך

על ידי

כמעט חודשיים לאחר כישלון המכרז לבניית הקאנטרי החדש, הסתיימה בשבוע שעבר תקופת ההארכה שניתנה לקבלנים על מנת להגיש הצעות לביצוע הפרויקט הגרנדיוזי.

כזכור, כבר בתחילת חודש יוני החלו הריסות הבריכה העירונית המיתולוגית, ובעירייה קיוו כי הליך הבנייה של הקאנטרי החדש- שעלותו מוערכת בכ-35 מיליון שקלים, ייצא אל הפועל בסמוך לשלב ההריסה. עוד הוסיפו שם כי "עד עונת הרחצה הבאה (קיץ 2019, ה"ה) נוכל לחנוך את הקאנטרי המפואר לטובת תושבי קריית מלאכי והסביבה".

אלא שבדיקת המקור מחודש יוני האחרון (על כך בהרחבה כאן) העלתה כי חרף הצהרות העירייה, בניית הקאנטרי החדש אמורה לארוך לפחות שנתיים – כלומר שתי עונות רחצה כולל זו שנמצאת עתה בשיאה. אולם, בעקבות האכזבה מהליך בחירת הקבלן המבצע, שהחל לפני למעלה משלושה חודשים במכרז שפורסם באתר העירייה ונחל כישלון, נגרם עיכוב משמעותי נוסף ביציאת הפרויקט לדרך.

השבוע, כאמור, נפתחה תיבת המכרז בשלישית (בפעם הראשונה הארכה בת שבוע ובשנייה עד 8/8), ובה שתי הצעות מצידם של קבלנים המעוניינים לבצע את בניית הקאנטרי. עם זאת, בעירייה טרם אישרו האם אותן הצעות עומדות בתנאי הסף על מנת שניתן יהיה להוציא אל הפועל את שלב הביצוע. "העירייה כבר הצהירה שהיא צריכה לדאוג לכספים לשם בניית המתחם וכמובן לחתום על חוזה מול הקבלן, שמצידו צריך לקבל את אישור רשות העתיקות לביצוע העבודות. זה הליך שייקח עוד כמה חודשים, זאת כמובן בתנאי שהצעת אחד הקבלנים עומדת בתנאי הסף", אמר גורם המעורה בתחום ל"המקור".

כך או כך, גורמים שונים בעירייה שהתבטאו בעבר באשר למשך זמן הבנייה של הקאנטרי החדש הוסיפו וטענו הבוקר (שלישי) כי העיכוב בהליך המכרז יביא לכך שתושבי העיר ייאלצו להסתדר ללא בריכה עירונית לפחות בעונת רחצה נוספת, אם לא למעלה מכך. "מדובר אמנם בהתקדמות, אך כישלון המכרז הראשוני והעיכוב בבחירת הקבלן המבצע יגרמו לדחייה של כמה חודשים בהתחלת העבודות. אם נוסיף לכך את העובדה שעומדים בפני הקבלן 24 חודשים לבניית הקאנטרי, הרי שסביר מאוד להעריך שהבניין החדש יעמוד על תילו לכל הפחות ברבעון האחרון של 2020. המשמעות היא שתי עונות רחצה נוספות ללא בריכה", אמרו שם.

לחץ להמשך קריאה

חדשות

במקום להרחיב את בית הקשיש, העירייה מעדיפה להקים עוד בית כנסת

העירייה מתכוונת להקצות קרקע לטובת הקמת כולל ובית כנסת בסמוך למרכז יום לקשיש. מנהלי המרכז היו מעוניינים להרחיבו, אולם מסתמן כי הקרקע תוקצה לטובת מבנה דת. לצורך הליך שינוי התב"ע שכרה העירייה את שירותיו של האדריכל מיכאל בורדמן, שהורשע בעבירות פליליות במסגרת מעורבותו בפרשת "לב הפארק". "לא מספיק כל העיר מלאה בבתי כנסת, עכשיו מקצים עוד אחד, ועוד במרכז העיר מול הקאנטרי המתוכנן?", אמר השבוע גורם פוליטי בכיר

פורסם

בתאריך

על ידי

עיריית קריית מלאכי מימנה הליך שינוי תב"ע בשטח הצדדי הסמוך למבנה מרכז יום לקשיש – זאת במטרה לפרסם הקצאת קרקע המיועדת כעת לטובת הקמת בית כנסת. למרות הכחשות העירייה, כבר בראשית ההליך – מצביעות הראיות – השטח היה מיועד לטובת הקמת בית כנסת, למרות הצורך של העמותה המפעילה את מרכז יום לקשיש להרחיבו נוכח הגידול בהיקף פעילותו.
מדובר במגרש בגודל 440 מ"ר בשדרות בן גוריון בעיר (סמוך למרכז יום לקשיש). בקשות לשינוי תכנית בניין עיר, נחלקות בדרך כלל לשלושה סוגים עיקריים, בהם בקשה לשינוי הייעוד של הקרקע בשל חוסר התאמה בין הייעוד המקורי לבין הייעוד המתוכנן ושינויים בקווי המבנה של התכנית: זה בדיוק התהליך שבוצע במקרה שלפנינו, בו העירייה פעלה על מנת לשנות את אופי השימוש שנעשה בקרקע.
"עיריות בדרך כלל לא עושות בעצמן הליכי שינוי תב"ע בתשעים אחוזים מהמקרים", אמר השבוע גורם מקצועי בשיחה עם "המקור". הוא הוסיף כי רק במידה וישנו אינטרס לשינוי ייעוד מייעוד קיים לייעוד אחר לטובת הפקת רווח לציבור, מבצעת העירייה שינוי תב"ע נקודתי, וציין כי: "עלות השינוי תלויה בהרבה פרמטרים ויכולה לנוע מכמה מאות שקלים לכמה עשרות אלפים".

ישיבה סוערת
על פי תמלילי ועדת המשנה לתכנון ובנייה, שהתכנסה ב-11 באפריל השנה וכמוה גם מסמכי הליך שינוי התב"ע הנמצאים במחלקת ההנדסה בעיר, מטרתו של הליך שינוי התב"ע (תכנית בניין עיר) הייתה לצורך הקמת בית כנסת. את העובדה הזו ניסו לכאורה גורמי המקצוע הבכירים לטשטש בפני יושבי הוועדה במהלך אישור ההחלטה בדבר השינויים השונים אליה נדרשה הוועדה.
בהיעדרו של ראש העירייה אליהו זוהר, פתח את הישיבה המדוברת סגן ראש העירייה, מישל טפירו, המשמש כממלא מקום יו"ר הוועדה. מהנדס העירייה נועם רווחה, היועצת המשפטית עידית יפת וכן האדריכל מיכאל בורדמן. אם שמו של בורדמן נשמע לכם מוכר, אולי זה מכיוון שהוא הורשע במסגרת פרשיית "לב הפארק" הידועה לשמצה, לאחר שסיפק שירותים שונים לחברה היזמית, "ש.י. שפץ וקנין בע"מ". למרות עברו, בורדמן נשכר על ידי העירייה לצורך טיפול בהליך שינוי התכנית.
מהנדס העירייה רווחה הסביר לנוכחים את המצב הקיים. הוא אמר כי השטח אינו מנוצל נכון להיום, והעירייה מעוניינת לאפשר שימוש בו.
חברי המועצה ד"ר שלום אלדר (המשמש במקביל כחבר העמותה המנהלת וכגזבר של מרכז יום לקשיש) ובוריס בורוכוב, שנכחו בישיבה והתנגדו בתחילה להליך, תהו בפני המהנדס האם מדובר בשינוי לטובת הקמת בית כנסת, וזה השיב כי "זה יכול להיות לכל מיני דברים".
היועצת המשפטית של העירייה, עו"ד עידית יפת, הצטרפה לדיון והצהירה כי אכן מדובר ברצון לפרס הקצאה לטובת הקמת בית כנסת, מה שהוביל לתגובת התנגדות מצידם של שני חברי המועצה: "אנחנו נגיש התנגדות", אמר ד"ר אלדר, וחבר המועצה בורוכוב הצטרף: "למה בית כנסת אבל? חסר שם בתי כנסת?", "אנחנו נגיש התנגדות לזה, חוצפה", הוסיף ד"ר אלדר.

"גם בית הקשיש רוצה להגיש תכנית"

מתמלילי הישיבה נראה כי תגובתם התקיפה של שני חברי המועצה, אלדר ובורוכוב, גרמה ליועצת המשפטית לעדן את גרסתה, ולהבהיר כי מדובר למעשה בשלב תכנון ולא בשלב הקצאה. "כרגע מדברים על תכנון במובן הזה שבתכנון אנחנו רוצים שיהיה ניצול יותר מיטבי של הקרקע, אנחנו לא מגדירים את זה לבית כנסת", אמרה עו"ד יפת. אלדר השיב כי גם בית הקשיש עצמו רוצה להגיש תכנית.
המהנדס, נועם רווחה, אמר לאלדר כי ההליך מתואם איתם, אך אלדר – המשמש כאמור כגזבר בית הקשיש, שב ותקף: "זה מתואם איתם, אני שם, אתה מספר לי? חיה (מנהלת בית הקשיש, ה"ה) באה לברר איתך ואתה אמרת לה לא אשאיר לכם בכלל מקום", אמר אלדר, ורווחה הכחיש.
אלא שמכאן ואילך הרוחות נרגעו. היועצת המשפטית, עו"ד יפת, ניסתה להסביר כי הדיון הנדון מאפשר "מיצוי מיטבי של הקרקע", ואישרה כי מדובר למעשה בשינוי אותו מבצעת העירייה. "אנחנו לא דיברנו על זה לבית כנסת, לא הוגדר פה לבית כנסת, נהפוך הוא, הוגדר פה בתב"ע…", חזרה עו"ד יפת שוב על גרסתה השנייה, ורווחה צידד בה: "לכל מיני דברים, תיכף אני אעבור על הוראות התכנית, תראו למה זה מתאים".
המשך הדיון התאפיין בהסברים טכניים ומקצועיים של היועצת המשפטית ומהנדס העירייה, שהסבירו כי מדובר בשינוי קו הבניין. בשלב מסוים, הצטרף לדיון גם האדריכל מיכאל בורדמן, שהורשע כאמור בעבר בעבירות פליליות במסגרת הסדר טיעון בגין מעורבתו בפרשיית "לב הפארק". בורדמן הורשע ב"ביצוע עבודות ושימושים במקרקעין הטעונים היתר, ללא היתר כדין ובסטייה מתכונית", כך על פי הכרעת הדין, והוטל עליו קנס של 50 אלף ש"ח. "איך מיכאל (בורדמן, ה"ה) קשור לזה", שאל ד"ר אלדר, והיועצת המשפטית יפת השיבה כי הוא נשכר על ידי העירייה, מטעמה ובמימונה. "אני רואה אותו בכל מיני כובעים, לכן אני שואל", השיב אלדר, ויפת מיהרה להבהיר: "הוא יכול לייצג פה". על פי ההערכות, עלות שירותיו של בורדמן מסתכמת בכמה עשרות אלפי שקלים.

הדמיית המבנה המתוכנן בסמוך לבית הקשיש (מתוך אתר הוועדה)

"הם צריכים מניין"
רגע לפני שהמהנדס רווחה הסביר את הוראות התכנית, לבקשתו, חזרה היועצת המשפטית שוב לסוגיית בית הכנסת, ואמרה "אגב, גם בית כנסת יכול לשרת את מי שבא לבית הקשיש", וממלא מקום ראש העירייה, שמעון חזן, הצטרף לדיון: "נכון. יבוא בבוקר ישר לשחרית, נכון". "לא, גם הם צריכים מניין לפעמים, צהריים", הוסיפה יפת.
מהנדס העיריה, נועם רווחה, הוסיף והסביר את שינוי הוראות התכנית, וביקש להראות "שימושים נוספים", כדבריו: "הנה שימושים יפים, 'מיועד להקמת בנייני ציבור כגון מוסדות חינוך, דת, תרבות, בריאות, מועדונים קהילתיים וכו'", אמר, והוסיף כי למעשה "אפשר פה לעשות הכל, קודם כל כרגע התב"ע פה היא חיובית לנו, במרכז העיר חסר לנו שטחים למבני ציבור". לקראת סיומו של הדיון הציג האדריכל בורדמן הדמיות מהשטח, ואמר כי המטרה היתה לשמור על אדריכלות קיימת של בית הקשיש.
חרף האגרסיביות של שני חברי המועצה, ד"ר שלום אלדר ובוריס בורוכוב, ולמרות שגירסת היועמ"ש בתחילת הדיון אישרה למעשה כי מדובר בשינוי תב"ע לצורך הקמת בית כנסת, ההחלטה אושרה פה אחד בפני חברי הוועדה, שכללה את סגני ראש העירייה מישל טפירו וחיים שטיינר, ממלא המקום שמעון חזן וחברי המועצה שי סיום, ד"ר שלום אלדר ובוריס בורוכוב.

מפרסמים הקצאה
כחודש ימים לאחר ישיבת ועדת המשנה לתכנון ובנייה, בתחילת חודש מאי – פרסמה העירייה את הפרסום המחייב לשם מתן אפשרות להגשת בקשות להקצאת הקרקע- הפעם באופן מוצהר לטובת "הקמת בית כנסת".
חודש נוסף חלף, ובעירייה פרסמו שוב הודעה לציבור בדבר מתן פרק הזמן המוגדר בחוק לטובת התנגדויות. בהודעה השנייה, שפורסמה במהלך חודש יוני, צויין כי הוגשה בקשה להקצאה מטעם עמותת כולל החיד"א, אולם הפעם הודגש כי מדובר ב"הקמת בית כנסת ובית מדרש לפעילות תורנית עם נוער ומבוגרים".
למרות היותה של הישיבה במהלך חודש אפריל האחרון סוערת במיוחד באשר להליך שינוי התב"ע והקצאת הקרקע לטובת הקמת מבנה דת נוסף במרכז העיר- נדמה כי לא הוגשה במהלך 60 הימים כל התנגדות.
עם זאת, ועל פי מידע שהגיע ל"המקור", נתקלת בקשת ההקצאה – שהוגשה כאמור על ידי עמותת כולל החיד"א, בהערמת קשיים מצידם של חלק מחברי הוועדה המקצועית.
עמותת כולל החיד"א, בראשותו של יעקב יצחק, הינה עמותה רשומה, המתקשרת לישיבתו של הרב מרדכי דקר ובה כולל תלמוד תורה. בנוסף, היא עוסקת בגמילות חסדים, מפעילה בית כנסת ומחלקת מלגות.
"לאיפה נעלמו חברי המועצה בורוכוב ואלדר, שאמרו שיגישו התנגדות? מה קרה הם ממלאים את פיהם מים?", אמר השבוע גורם פוליטי בכיר בשיחה עם "המקור", שהוסיף: "לא מספיק שכל העיר מלאה בבתי כנסת וכוללים, עכשיו מקצים עוד אחד, ועוד במרכז העיר ובסמוך לקאנטרי החדש. מישהו פה חושב הפוך".
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "העירייה יוזמת ומממנת את התב"עות בשטחים ציבוריים. כך גם בשטח הציבורי של העיריה בו בנוי בית הקשיש. זה הנוהל התקין, וכך כמובן צריך להיות. ישנו מחסור בשטחים לבניית מבני ציבור, ולכן העיריה יזמה תב"ע זו ללא כוונה ספציפית למבנה ציבור מסוים. העיריה לא יכולה להבטיח שטח/מבנה מסויים לאף אחד. התהליך מתבצע ע"י בקשה של עמותות, הבקשה עולה לדיון בוועדת הקצאות ומפורסמת בציבור למתן אפשרות להתנגדויות. לאחר מכן דנים בכך שוב ומקבלים החלטה. ההליך שקוף לכולם. בעניין האדריכל הנבחר, הרי שתכנון התב"ע נעשה בפנייה לאדריכלים למתן הצעה. האדריכל נבחר בדיון בוועדת רכש כנדרש".
חבר המועצה שלום אלדר מסר בתגובה: "עמדתי נותרה כשהייתה. אני לא חושב שמתאים להקים בית כנסת או כולל במקום בו הולכות להיות ארבע בריכות. זה יהיה אזור בו אוכלוסיות יגיעו בלבוש לא הכי צנוע ולכן המיקום הזה לא הכי מתאים. הצבעתי בעד שינוי התב"ע כיוון שהוא משרת את כל מי שרוצה לעשות במיקום הזה משהו. מוסדות ציבור וכד'. אכן ישנה כוונה לפתח את מרכז יום לקשיש ולהגדיל אותו. הייעוד שאתה מתאר מפריע לי ואני אתנגד לו כאשר הוא יגיע להצבעה".
משה שמעון שימי, יו"ר העמותה המנהלת את מרכז יום לקשיש, מסר כי הוא כלל לא ידע על פרסום ההקצאה, ואמר: "אני אבדוק כבר מחר בבוקר את כל האפשרויות לשם הגשת התנגדות. אנחנו רוצים להרחיב את חדר האוכל לטובת הקשישים. מרכז יום לקשיש מלא וגדוש, ואנחנו חייבים לתת מענה לצרכי הציבור. זה המקום היחידי שאפשר להרחיב אותו".

הקרקע עליה עתיד להיבנות המבנה החדש

 

לחץ להמשך קריאה