צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

נאה דורש – ומקיים?

פורסם

בתאריך

מאז שנבחר, ראש העירייה אליהו זוהר הטיף לחיסכון כספי בנוגע לשכר העובדים וקיצץ בשעות הנוספות לעובדים. אך התנהלותו בכל הנוגע למנהל מחלקת החינוך היוצא מדגימה כיצד החיסכון הכספי זז הצידה כשהוא מעוניין בכך // בנימה אישית

איך ניתן לכנות מי שמקבל תשלום עבור עבודה שהוא לא עושה? כדי למצוא תשובה לשאלה הזאת לא צריך להרחיק לכת. מספיק להיזכר באמירתו של ראש העירייה, אליהו זוהר, שבישיבת מועצה פומבית הזהיר מפני "גזל", כהגדרתו וכלשונו שלו, שנעשה מצד עובדי העירייה שבראשם הוא עובד. זה קרה רק לפני פחות משנה, כשמועצת העיר דנה – לבקשת האופוזיציה בימים שעוד היו ניצנים של ממש ממנה – בקיצוץ המאסיבי שערכה העירייה בשעות הנוספות של עובדיה.

תשמעו סיפור דימיוני: היו היה, ברשות ציבורית מסויימת ורחוקה, עובד בכיר בדרגת מנהל אגף. אותו מנהל הציג תוצאות לא מרשימות, בלשון המעטה, ולדעת רבים, נכשל בתפקידו. הרשות הציבורית, שמנהליה לא רוו נחת מהתנהלותו ויכולותיו המקצועיות של מנהל האגף, כמו גם מהתוצאות הכושלות שהשיג, כאמור, החליטו שדי להם: הם הודיעו לו על כוונתם לפטר אותו מתפקידו.

מנהל האגף לא אהב את ההחלטה. הוא טען שבניגוד לדעת מנהליו, הישגיו מרשימים דווקא, והוסיף וציין שכבר שנים רבות, יותר מעשור, הוא מכהן בתפקידו ואין סיבה לפגוע בו או בשכרו, שעומד על סכום מרשים של כ-25 אלף שקלים בחודש, לא כולל עלויות העסקה נוספות המוטלות על הרשות. אלא שהרשות הציבורית ויושב הראש שלה לא התרשמו, וקבעו שההסברים לא מתקבלים. המנהל יפוטר ובמקומו, כך מקווים, יבוא מנהל מוצלח יותר, שיוביל את המערכת להישגים טובים יותר.

חיש מהר מיהרה הרשות ופרסמה מכרז כדי לאתר מחליף למנהל האגף המודח מתפקידו. רשימת המנהלים הפוטנציאליים הייתה ארוכה: עשרות הציגו את מועמדותם לתפקיד, שנחשב לאחד הקשים, המאתגרים וגם החשובים באותה רשות ציבורית. חבר המנהלים של אותה רשות ציבורית כבר התכונן לכניסתו לתפקיד של המנהל החדש שנבחר לבסוף לתפקידו. חלקם הגדול התרשם כי המועמד שנבחר לבסוף הוא בעל רזומה מכובד, וחלקם אפילו הגדירו אותו כ"איש הנכון במקום הנכון". החברים בחבר המנהלים אפילו החלו להיפרד מהמנהל היוצא, איחלו לו בהצלחה בהמשך הדרך וכל שיבקש, לו יהי.

אחרי סיום המכרז, הרשות ערכה מיני טקס מיוחד לקבלתו לתפקיד של מנהל האגף החדש. העובדים שיעבדו תחתיו הכירו אותו, שמעו ממנו את משנתו וחזונו והחלו בעבודה שוטפת איתו. המנהל היוצא, שכזכור חבר המנהלים כבר נפרד ממנו, היה אמור בשלב הזה כבר לאסוף את חפציו ולעזוב את הרשות בה עבד בעשור ומשהו האחרון. בכל זאת, הרי הרשות הציבורית והעומד בראשה חשבו ואמרו שהוא לא צלח בתפקיד, ולכן יש להיפרד ממנו. כמו שאתם, בעסק הפרטי שלכם, לא הייתם מעסיקים עובד שאתם לא מרוצים ממנו, כך גם אותה רשות ציבורית אמורה לנהוג, ככה לפחות חשבו כולם.

אבל אז התברר שלמרות חוסר ההצלחה היחסית בתפקיד, שלמרות שנבחר מנהל חדש במקומו, שלמרות שכבר נפרד מרבים מחבריו לעבודה, אותו מנהל אגף בכלל יישאר בעבודה. מדוע? בא והחליט ראש אותה רשות ציבורית שמה אכפת לו להמשיך להעסיק את מנהל האגף לשעבר בתפקיד אחר. איזה תפקיד אחר? לא ברור. גם חבר המנהלים, שביקש לקבל תשובות, לא הצליח להבין את התפקיד. ועכשיו, משלמת אותה רשות ציבורית שתי משכורות עבור תפקיד מנהל אגף החינוך: האחת של המנהל החדש, שעומדת על סכום נכבד של כמה עשרות אלפי שקלים, והשנייה למנהל האגף הישן, שעומדת אף היא על כמה עשרות אלפי שקלים. כנראה שלאותה רשות ציבורית יש שפע של כסף, ציבורי כמובן, לבזבז.

ובכן, הסיפור הזה אולי נשמע דימיוני, אבל בטח לא תופתעו לשמוע שהוא בדיוק מה שמתרחש ברשות ציבורית אחת שאתם מכירים – עיריית קריית מלאכי. מנהל האגף הישן הוא למעשה מנהל מחלקת החינוך לשעבר, שמעון עמר, מנהל האגף החדש הוא מיכאל בן שטרית, חבר המנהלים הוא חברי מועצת העיר וראש הרשות הוא אליהו זוהר. והכי מעניין, ואולי בעיקר מעצבן, הוא שכספי הציבור שמבוזבזים מבלי הסבר ראוי לשמו – הם הכספים שלנו, תושבי קריית מלאכי.

עמר אמנם הודח מתפקידו הבכיר כבר לפני כחודשיים ומנהל חדש התקבל לתפקיד במקומו, אבל אחרי שבתחילה תכננה העירייה וראש העירייה, אליהו זוהר, להגיד לו תודה על כהונתו רבת השנים ולהיפרד ממנו לשלום, הם חזרו בהם. מה התפקיד שממלא עמר כיום, אחרי שמנהל חדש כבר נבחר למנהל מחלקת החינוך? שאלתי השבוע גורמים שונים בעירייה, מחברי מועצה ועד פקידים בכירים, אבל לאף אחד לא הייתה תשובה. כששאלתי את זוהר על הנושא, עם קבלתו לתפקיד של המנהל החדש בן שטרית, הוא אמר ש"יש הרבה מה לעשות", ולכן "הוא (עמר) יישאר במערכת".

זוהי דוגמא נוספת לבזבוז חצוף וחסר חשיבה של כספי ציבור. 31 אלף שקלים הייתה עלות העסקתו של שמעון עמר בשנת 2014, ויש להניח שהשכר עלה מאז. 62 אלף שקלים בחודשיים האחרונים מוציאה העירייה על איוש של תפקיד לא מוגדר, שהצורך בו מוטל בספק. בעשרת החודשים הבאים היא תוציא עוד יותר מ-300 אלף שקלים, ובסך הכל תשלם כ-400 אלף שקלים בשנה לעמר – אלא אם שכרו יקוצץ משמעותית בעקבות שינוי הגדרת תפקידו.

אם ראש העירייה זוהר מתקשה לדעת איך קוראים לזה, למעט בזבוז כספי ציבור, הוא מוזמן לחזור לפסקה הראשונה שבטור ולהיזכר באמירות שהוא עצמו ניפק.

זו כבר מגמה

זוהי אינה הפעם הראשונה, כמובן, שהעירייה נוהגת בחוסר חוכמה, בפזיזות ובקלות דעת בכל הקשור לניהול ענייני כוח האדם שלה, וזוהי אינה הפעם הראשונה שהקופה הציבורית נפגעת בעקבות זאת.

אם נפליג בזיכרוננו אל ראשית הקדנציה, נוכל להצביע על עוד שני מקרים בעלי קווי דימיון: הראשון, זה של מזכירת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. ראש העירייה זוהר ביקש לפטר מתפקידה את המזכירה הנוכחית, סימה חזן. העירייה פרסמה מכרז, קיבלה לתפקיד עובדת חדשה והחלה להעסיק אותה – מבלי שחזן בכלל אכן הוזזה מהתפקיד. התוצאה: העירייה משלמת כבר שנה וחצי ויותר שתי משכורות עבור תפקיד "מזכירת ועדת התכנון והבנייה".

המקרה השני הוא זה של ראשת לשכת ראש העירייה. עם כניסתו לתפקיד ניצל זוהר את זכותו ומינה את הודיה לוגסי לרל"שית שלו. במצב עניינים רגיל, הרל"שית הקודמת בלשכה, מגי עיני, שהתקבלה לתפקיד על ידי ראש העירייה מוטי מלכה, הייתה אמורה לסיים את תפקיד האמון שהתקבלה אליו. אלא שזוהר מצא פרצה, והעביר את רל"שית הלשכה של מלכה לתפקיד "מזכירת סגני ראש העירייה".

אולי כדאי לזוהר ולחברי הקואליציה שלו, בטרם יסתערו עם סכין בין השיניים על עובדים ששכרם המקסימלי הוא חמשת אלפים שקלים, לתקן את המחדלים שהם עצמם יצרו ועלו ויעלו לעירייה, בחישוב זהיר, מאות אלפי שקלים בשנה, מידי שנה. "נאה דורש – נאה מקיים".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

תושבים מתלוננים: ריחות חריפים העולים מכיוון מתקן השפכים בתימורים משבשים את שגרת חיינו

לטענת התושבים, הריחות נידפים בעיקר בשעות הערב המאוחרות והופכים את השהייה מחוץ למבנה סגור לבלתי אפשרית. "מתקן שפכים לא אמור לייצר ריחות כאלה", אמר אחד מהם. המשרד להגנת הסביבה בתגובה: "המשרד קורא לתושבים שסובלים מהמטרדים לדווח למוקד הסביבה בזמן אמת על-מנת לאתר את מקור הריח"

פורסם

בתאריך

על ידי

ריחות לא נעימים המשפיעים על שגרת חייהם של תושבי קריית מלאכי והמועצות האזוריות הגובלות עימה היו במהלך השנים דבר שבשגרה.
בין אם מדובר ברפתות המושבים השונים, בין אם במפעלים השוכנים באזורי התעשייה הסמוכים או בין אם בביובים והמזבלות בסביבה- סבלו תושבי העיר והאזור כולו מריחות כאלה ואחרים, אולם "התרגלו" לחיות עמם ועברו על כך לסדר היום.

אלא שכעת, ומפניות רבות של תושבים ובעלי עסקים למערכת "המקור", עולה כי ריחות חריפים הנידפים מכיוונו של מתקן השפכים בסמוך לאזור התעשייה תימורים הופכים את חייהם של תושבי קריית מלאכי וסביבתה הקרובה לבלתי נסבלים. לטענתו של אחד מתושבי העיר, הריחות מתגברים בעיקר בשעות הערב המאוחרות- במה שלטענתו מדליק נורה אדומה באשר למקורם, "בחודשים האחרונים הריחות העולים מכיוון מתקן הפשכים הפכו את חיינו לבלתי אפשריים", אמר תושב המתגורר בקריית מלאכי בסמוך לתחנת הדלק "פז", שהוסיף: "הריחות מתגברים בעיקר בשעות הערב המאוחרות, במה שמגביר את התחושה שנעשים לכאורה מעשים שאינם תואמים את נהלי המשרדים הממשלתיים. מתקן שפכים לא אמור לייצר ריחות כאלה", הסביר.

תושב אחר, המתגורר באחד ממושבי המועצה האזורית באר טוביה הסמוכים למתקן השפכים, סיפר כי מדובר בריחות חריפים במיוחד הנידפים בשניים-שלושה ימים במהלך השבוע, ואשר גורמים לתושבי היישוב והסביבה להישאר בבתיהם, "לפעמים אי אפשר לעמוד מחוץ למבנה סגור ברדיוס של מספר קילומטרים בעקבות הריחות הנוראיים. מדובר במכה של ממש שמישהו חייב לבדוק את מקורה ולשים לה סוף", אמר.

כידוע, מתקן הטיפול בשפכים האזורי הממוקם בסמוך לאזור התעשייה תימורים (מול צומת קסטינה) משרת את שפכי קרית מלאכי והאזור המזרחי של המועצה אזורית באר טוביה.

בדו"ח של תאגיד המים ת.מ.ר מדצמבר 2016 נכתב כי "המתקן סובל מזה מספר שנים מחריגות באיכות השפכים הנכנסים. לאורך כל חודשי השנה מוזרמים אליו שפכים חריגים בעומסים ביולוגיים וכימיים גבוהים- למרות התראות חוזרות בכל חודש ללא שום בקרה על איכות השפכים. שפכים אילו פוגעים בתהליך הביולוגי וגורמים לחריגות באיכות הקולחין: שפכי רפתות ממשיכים להגיע מקווי באר טוביה, שפכי משחטות ממשיכים להגיע מקווי באר טוביה עמוסים במלחים, דם ושומנים. חלקי עופות הגיעו במהלך מרבית השנה רק בחודש דצמבר הופסקה הזרמתם, אך עדיין מגיעים מדי מספר ימים. המתקן מתאפיין בהזרמות יומיות חריגות מדי פעם של שפכים גולמיים עם ריכוזי עומס אורגני גבוהים מאוד, וזאת ככל הנראה ממקורות הזיהום המתוארים לעיל".

עם זאת, לא ברור האם החריגות המתוארות הם מקור הריחות החריפים העולים מכיוונו של המתקן. "אותנו לא מעניין מה מקור הריח ומה עושים שם. אנחנו רוצים ששגרת החיים שלנו תחזור לקדמותה ושנוכל לצאת מהבית גם בשעות הערב המאוחרות בלי לשים את החולצה על הפנים. האם זו בקשה מוגזמת מידי?", סיכם תושב העיר.

מהמועצה האזורית באר טוביה נמסר בתגובה כי "שאלות בעניין זה יש להפנות לתאגיד ת.מ.ר".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "לאחרונה התקבלו במשרד להגנת הסביבה תלונות ציבור בנושא מטרדי ריח ביוב בקרית מלאכי, שמצויות כעת בהליך בדיקה ובירור על-ידי אנשי המקצוע. המשרד קורא לתושבים שסובלים מהמטרדים לדווח למוקד הסביבה בזמן אמת על-מנת לאתר את מקור הריח של המשרד להגנת הסביבה ב-6911* לצורך בדיקת התלונות, וימשיך לעקוב אחר הנושא".
מתאגיד המים ת.מ.ר לא התקבלה תגובה עד פרסום הכתבה.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

מלכה הודיע כי יתמודד – התושבים הגיבו בזעם

ראש העיר לשעבר הכריז אתמול כי יתמודד על האפשרות לשוב לתפקיד ממנו הודח לאחר הרשעתו בפלילים, וקיבל מבול של תגובות שליליות בפייסבוק. גורם במחנהו: "נבהלנו מכמות המגיבים נגדו, היינו בטוחים שההתמודדות שלו תתקבל אחרת". מלכה עצמו אמר: "בטוח שנצליח להוביל את העיר לעתיד טוב"

פורסם

בתאריך

על ידי

שש שנים אחרי שהודח מתפקידו לאחר שהודה והורשע בעבירות של הטרדה מינית, הפרת אמונים ועבירות על חוק התכנון והבנייה, הודיע אתמול (חמישי) ראש העיר לשעבר מוטי מלכה על חזרתו לזירה הפוליטית. בהודעה שפורסמה בעמוד הפייסבוק של עיתון "מה נשמע" הודיע מלכה כי יתמודד על ראשות העיר בבחירות בעוד ארבעה חודשים. "החלטתי להעדיף את טובת קרית מלאכי על פני טובתי האישית", אמר מלכה. הפוסט עם ההודעה בפייסבוק זכה למבול של תגובות זועמות של תושבים המתנגדים לחזרתו של ראש העיר לשעבר לחיים הפוליטיים, לאור הרשעתו בפלילים ומעשיו בתקופת כהונתו.
בהודעה שפרסם מלכה הוא כתב: "בחודשים האחרונים זכיתי לפניות רבות מתושבים בעיר ומצד אנשי ציבור מכל המגזרים המביעים בי את תמיכתם וקוראים לי להתמודד לראשות העיר בבחירות שיתקיימו בע"ה בסוף חודש אוקטובר. אני בטוח שיחד אתכם ובשילוב חברים נוספים המאמינים בדרך נצליח להוביל את העיר שלנו אל עתיד טוב יותר. קרית מלאכי זקוקה בימים אלה יותר מתמיד למנהיגות מובילה, יוזמת ופורצת דרך. ניסיון העבר מלמד שיש בכוחי להפוך את היישוב בו אנו חיים למקום טוב יותר. אני קורא לכם להצטרף אליי תוך הבטחה לעשות לילות כימים למען עתידנו ועתיד ילדינו".
התגובות לא איחרו לבוא, ובעוד את התגובות החיוביות לחזרתו של מלכה אפשר היה לספור על כף יד אחת, עשרות תושבים שפכו אש וגופרית על הודעתו. "אדם שידיו מוכתמות בהטרדת נשים, אסור לו לשרת במשרה כזו! פשוט אסור!", כתבה תושבת אחת והוסיפה: "תתבייש". תושב אחר כתב "בושה וחרפה", ותושב נוסף היה ציורי וכתב: "אם הוא יקבל יותר משלושה קולות צריך לצבוע את הקריה בכחול ולזרוק אותה לים". תגובות שליליות נוספות שהופיעו בפוסט נמחקו.
מירי פורסט, אחת המתלוננת שמלכה הודה כי ביצע בה עבירות מין ואף שילם לה פיצויים במסגרת הסדר הטיעון, כתבה בדף הפייסבוק הפרטי שלה כי היא "הוכתה בתדהמה" כששמעה על כוונתו של מלכה לחזור אל "זירת הפשע", כדבריה, והוסיפה: "אם השפל, הסוטה המנוול לא יסיר את מועמדותו שהגיש לראשות העיר, (אני, ה"ה) מקווה שתושבי קרית מלאכי יעשו הכל כדי שהוא לא יכנס שוב לבית בו העיז לבצע בכוח השררה את מעשיו הנבזים".
פעיל במחנהו של מלכה – שמקווה לקבל את תמיכתם של הקהילה האתיופית – אמר כי במחנה הופתעו מעוצמת ההתנגדות שהופיעה בפייסבוק. "צפינו את זה שיהיה גל של דיבורים בנושא הזה, אבל לא חשבנו שזה יהיה בהיקף כזה. שמונים אחוז מהתגובות היו שליליות וגם המגיבים בעד היו בעלי אינטרס כזה או אחר. כמעט לא היו אנשים מן השורה, עמך, שהגיבו בעד. רגע של הכרזה אמור להיות משהו חגיגי, וכאן זה לא היה המצב לצערי. אבל אני מאמין שזה עוד יתהפך והציבור יבין שמוטי צריך לחזור לראשות".
לחץ להמשך קריאה

חדשות

הקרב על החנייה

גבריאל אדינייב, תושב העיר בעל 105 אחוזי נכות, פנה לעירייה בבקשה לקבל חניית נכים מסומנת סמוך למקום מגוריו- אולם סורב בטענה שבחצר ביתו ישנה חניה מאושרת בטאבו: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה", אמר אדינייב. העירייה בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב הוא אינו זכאי על פי חוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור"

פורסם

בתאריך

על ידי

ועדות שונות של הביטוח הלאומי קבעו והכריעו כי גבריאל אדינייב, תושב קריית מלאכי המתגורר בשכונת חב"ד בעיר, הוא נכה 105 אחוזים. אם כך, מדוע עיריית קריית מלאכי ממאנת מלהעניק לו את מקום החנייה לנכה כמתבקש על פי החוק? אם תשאלו אותו, כנראה שמדובר בזלזול של ממש.

נכותו של אדינייב מתאפיינת בעיקר בפלג גופו העליון, מה שמקשה על הליכתו וניידותו. לדבריו, הוא פנה לפני מספר חודשים אל העירייה בבקשה לקבל את חניית הנכה המגיעה לו על פי חוק בסמוך לביתו- אולם שם, כך לטענתו, החל שלב ההתחמקויות: "פניתי בתחילה לראש העיר אליהו זוהר, שהבטיח לי שיטפל בזה תוך ימים ספורים ושבעירייה ידאגו לחניית נכים עד 200 מטר מהבית, כפי שכתוב בחוק. לצערי זה לא קרה", סיפר אדינייב בשיחה עם "המקור" השבוע, והוסיף: "מאז אותה הבטחה לא קרה שום דבר. עד היום אני מחכה לחניה".

אלא שאדינייב לא התייאש, וחזר ללשכתו של ראש העירייה בשנית- שם קיבל לטענתו תשובה שונה לחלוטין, "אמרו לי שאין אפשרות לתחום חניה בסמוך לבית מכיוון שיש דיירים מסביב שדורשים חניות גם הם", אמר אדינייב, שציין כי זוהר הבטיח לו שוב באותו מעמד שידאג לטפל בבקשתו לחנייה.

"עבר מאז הרבה מאוד זמן. אותי לא מעניין מה קורה עם הדיירים האחרים. אני נכה לא מרצון. אם בביטוח הלאומי קבעו שאני נכה ושמגיעה לי חניה מדוע בעירייה ממשיכים לטרטר אותי? יש לי את כל המסמכים כך שאני לא מבין למה בעיריית קריית מלאכי מחליטים להתעלם מהבקשה הכל כך בסיסית שלי", תהה אדינייב, שציין כי בעיית החנייה הופכת עבורו חמורה שבעתיים בשל היותו מתגורר בסמוך למתחם האירועים חמ"ה שבשכונת חב"ד בעיר, "בימים בהם יש אירועים אני נאלץ לחנות בכניסה לשכונה וללכת את כל הדרך הביתה ברגל, משימה שעבורי היא כמעט בלתי אפשרית", הוסיף אדינייב בכאב.

אלא שעל העירייה בקשתו של אדינייב לא עשתה רושם, ובחודש נובמבר האחרון היא שלחה אליו מכתב רשמי שמבשר לו כי הוא לא זכאי לקבל חניה בסמוך לביתו: "הבקשה שהגשת נבדקה והוחלט שאינה עומדת בקריטריונים כפי שהעירייה פרסמה. לצערנו בקשתך נדחית כיוון שיש לך חניה מאושרת בחצר הבית ומאושרת על ידי הטאבו", נכתב שם. אדינייב לעומת זאת, לא מבין על איזה חניה העירייה מדברת: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה".

גם ילדיו של אדינייב, שמלווים את אביהם בניסיונותיו לקבל את חניית הנכה לה הוא זכאי לטענתו על פי חוק, מספרים על יחס מזלזל מצידה של העירייה. בתו, אנג'לינה, מספרת כי אחד מאנשי העירייה אף הגדיל לעשות והטיח בפני אביה כי לא משנה מה יקרה- הוא ידאג אישית שאביה לא יקבל את חניית הנכה. "אני לא אחשוף את שמו כדי לא להביך אותו, אבל מסתבר שחלק מהאנשים החליטו משום מה להפוך את הטיפול בנו לאישי", אמרה השבוע אדינייב, שהוסיפה: "ניסינו לפנות בדרכים נעימות וכרגע לא קורה עם זה שום דבר. במידה ובעירייה יחליטו להמשיך בגישה הזו נשקול את המשך צעדינו, לרבות פניה דרך בית משפט. אם בעירייה לא יתפכחו וידאגו להקצות לאבא שלי חניה כפי שמגיע לו בחוק אני מניחה שנפנה לערכאות משפטיות", סיכמה.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב, הוא אינו זכאי על פי החוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור ובאם יוגשו המסמכים הרלוונטיים, יתקיים דיון נוסף".

לחץ להמשך קריאה