צור עימנו קשר

חדשות

משרד הפנים יחתוך את המענק שיועבר לעירייה ב-2 מיליון ש"ח

המשרד יקצץ ביותר משני מיליון שקלים את הסכום שהוא מעביר לעירייה מדי שנה כמענק איזון, המאפשר לעירייה לשמור על איזון תקציבי. גורמים אמרו כי הדבר עשוי להביא לפגיעה ברמת השירותים שיקבלו התושבים – או להעלאת והטלת מיסים חדשים. העירייה בתגובה: "התקציב ימשיך לגדול, לא תהיה העלאת ארנונה והשירותים לתושב רק ילכו וישתפרו"

פורסם

בתאריך

מענקי האיזון שמקבלת עיריית קריית מלאכי ממשרד הפנים יוקטנו בשנת התקציב של 2019 ביותר מ-2 מיליון ש"ח. כך עולה ממכתב שנשלח לעירייה על ידי בכיר במשרד. על פי המכתב, עליו חתום מנהל אגף תקצוב ופיתוח ברשויות המקומיות במשרד הפנים, סיון להבי, מקור ההפחתה – שתעשה בכל הרשויות בישראל – הוא בקיצוץ הרוחבי שנעשה בתקציבי משרדי הממשלה, ובתוכם גם משרד הפנים האמון על הרשויות המקומיות.
המענק העיקרי המועבר לרשויות המקומיות על ידי משרד הפנים הוא מענק האיזון. לפי אתר האינטרנט של משרד הפנים, מטרת מענק האיזון לגשר בין ההוצאות של הרשות המקומית לבין הכנסותיה. מענק איזון הינו סכום שמטרתו להשלים פערים בין הכנסות הרשות המקומית לבין הוצאותיה, ולאפשר לכל הרשויות להעניק לתושביהן שירותים בסיסיים, שאת חלקם הן מחויבות לספק על פי חוק". בשנת 2018 אמורה הייתה ליהנות עיריית קריית מלאכי ממענק איזון בשיעור של 26.6 מיליון שקלים, מענק אשר בלעדיו היא הייתה בגירעון תקציב עמוק. לפי המסמך שהועבר לגזבר העירייה, צביקה דוידי, המענק בשנת 2019 יקוצץ באופן משמעותי ויעמוד על 24.6 מיליון שקלים – הפחתה של שני מיליון שקלים, כאמור. מדובר בקיצוץ של 7.5% בהיקף המענק.
את הכסף שיחסר בתקציבה בעקבות קיצוץ המענק ממשרד הפנים תצטרך העירייה לאתר ממקורות אחרים, כאשר כמה מהאפשרויות הן העלאת מיסים וקיצוץ בהוצאות העירייה. לדברי גורמים בעירייה, ההנחה הסבירה יותר היא כי הקואליציה במועצת העיר תעדיף לקצץ בשירותים שונים הניתנים לתושבים על פני האפשרות להעלאת מיסים (בעיקר ארנונה) – שגם ככה עלו באופן דרמטי בשנים האחרונות, בשיעור מצטבר של יותר מ-15%. עם זאת, יש להניח כי העירייה תבנה על הכנסה של כמה מאות אלפי שקלים נוספים שלא היו בשנים קודמות – למשל בהגדלת ההכנסות מקנסות שיוטלו על נהגים שיחנו שלא כחוק, הכנסות מתשלום על חנייה וכן מס שילוט שצפוי להיות מוטל על בעלי העסקים החל מהמחצית השנייה של 2019.
למרות זאת, כן צפויה עלייה קלה בתעריפי הארנונה כתוצאה מעדכון תעריפים במסגרת הטייס האוטומטי. החל מהראשון לינואר צפויים התעריפים לעלות ב-0.3%, שיניבו לעירייה עוד כמה מאות אלפי שקלים. עם זאת, מדובר בהעלאה זניחה יחסית בהכנסות מארנונה, שכן בשנים קודמות הרוויחה העירייה מההעלאות הארנונה האוטומטיות למעלה ממיליון שקלים בכל שנה. הפעם סכום זה צפוי להסתכם בפחות מרבע מזה.
"אני מצפה מהעירייה שלא תבחר בפיתרון הקל שהוא להכניס שוב יד לכיס של התושבים, בטח אחרי שזה נעשה פעם אחר פעם בקדנציה הקודמת", אמר יו"ר האופוזיציה במועצת העיר, חבר המועצה אליאור עמר (סיעת הצעירים). לדבריו, על העירייה לזרז את הליך פיתוח אזור התעשייה החדש הנמצא בבעלותה בתימורים, ולצאת למאבק לסיפוח לשטחה של קריית מלאכי את אזור התעשייה באר טוביה הסמוך לעיר. "בינתיים בונים פה עוד מאות ואלפי דירות חדשות מבלי שיש לנו לכך מקורות הכנסה שיכסו את ההוצאות הרבות הכרוכות באיכלוס של כל כך הרבה דירות. בטווח הארוך זה עלול לחזור אלינו כבומרנג. צריך לפעול עכשיו לפני שיהיה מאוחר". עמר הבהיר כי האופוזיציה "תיאבק בכל כוחה נגד כל אפשרות של העלאת מיסים, למגורים או לעסקים".

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "כמו בשלוש השנים האחרונות, גם השנה תקציב העירייה יהיה מאוזן וללא חריגות. התקציב ימשיך לגדול, לא תהיה העלאת ארנונה והשירותים לתושב רק ילכו וישתפרו בין היתר בניקיון, בגינון ובשירות המוקד העירוני שצפוי לעבור מתיחת פנים".

לחץ להמשך קריאה
תגובה אחת

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    11/12/2018 ב 10:29

    לא תיהיה העלאת ארנונה אבל תיהיה העלאת מחיר המים ומס שילוט ומיסים אחרים
    ללו תפסיק לעבוד עלינו

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.