צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

בחירות 2018

משנה את הכללים

האיחוד ("מצטער שלא עשינו את זה קודם"), חבריו לרשימה ("מעריך אותם. מי שיחליט לעזוב יצטרך להתמודד עם הסנקציות"), הבחירות ("מאמין שנשיג ארבעה מנדטים"), התמיכה במועמד לראשות ("נחליט יחד") ומצבה של העיר ("מתחרדת. זה הזמן לעצור את זה"). חבר מועצת העיר ומי שיובל את הרשימה המאוחדת של הקהילה האתיופית בבחירות הקרובות, שי סיום, מדבר על הכל. ראיון

פורסם

בתאריך

שי סיום מחייך. כמעט שלושה שבועות אחרי הניצחון הגדול בפריימריז ההיסטוריים של הקהילה האתיופית בעיר, האיש שנבחר להוביל אותה בבחירות המקומיות מתחיל להתכונן לקראת הקרב הגדול באמת לשמו הוא וחבריו יצרו את האיחוד: מיצוב מעמדה של הקהילה מחדש, מימוש כוחה האלקטורלי והבאתו לידי ביטוי במספרים. מנדטים בעברית.
סיום, המכהן כחבר מועצה מן המניין, נחשב אמנם לחבר מועצה צעיר אולם כבר הספיק לעבור במהלך שנותיו בפוליטיקה המקומית כמעט הכל: הוא ניצח את הפריימריז ברשימת אנשי הקהילה הצעירים, פינה את מקומו לטובת אווקה מנגיסטו ונבחר לכהן כחבר מועצה בשנת 2013. מיד לאחר כניסתו הצטרף לקואליציה של אליהו זוהר, שימש כממונה על מחלקת הרווחה ואף נקלע לעימותים מתוקשרים עם יפה כהן, המנהלת לשעבר.

לאחרונה, הודיע סיום על התפטרותו מהקואליציה של ראש העירייה המכהן, וציין במכתבו כי ההסכם שנחתם עמו כלל לא מומש. זוהר מצידו, טען כי לא היה כל הסכם חתום, והכניס את שני הצדדים לסוגיה שנותרה אמנם לא פתורה אך צפויה לשוב אל סדר היום ככל שיתקרב מועד הבחירות המקומיות- בחודש אוקטובר השנה.
כך או כך, בראיון ראשון מאז הניצחון הגדול בפריימריז של הקהילה מצהיר סיום כי הוא לא פוסל אף מועמד, כולל אליהו זוהר, אך מבהיר כי מה שהיה לא יהיה עוד, "השקענו מאמץ רב לקראת הפריימריז ואני חושב שהצלחנו. אני שמח שנבחרתי להוביל את הקהילה, אבל כרגע היא זו שחשובה. 1200 תושבים זה המון ואני מרוצה מהתוצאה", פתח ומנה סיום את מספר המצביעים, ככל הנראה כהקדמה לקראת הפצצה שיטיל שניות מאוחר יותר, "הפעם אנחנו נהיה אלה שיקבעו מי יהיה ראש העיר. אנחנו נקבע איך הדברים יתנהלו כאן. הגיע הזמן לשבור את הסטטוס קוו החדש שנוצר בעיר. הפעם אנחנו נהיה בעמדות המפתח שהיו בידי החרדים בשנים האחרונות".

לא הלכת רחוק מדיי? קודם תדאגו שהאיחוד יחזיק מעמד.
"אני שומע את הסקפטיות של אנשים. לשמחתי, הם אמרו את זה גם לפני הפריימריז. בכלל, הספידו את האיחוד עוד לפני שחתמנו על הסכם והבטיחו שתוך חודשיים הוא יתפרק. עכשיו, אחרי הפריימריז, ממשיכים להגיד את אותם הדברים. אני אומר בסדר, שיגידו. אנחנו נמשיך את העבודה שלנו".

ובכל זאת, אותם ספקנים טוענים שגם אם האיחוד יחזיק הוא לא יהיה במתכונת הקיימת. בטח לא אחרי המיקום המפתיע של גדעון מהרי, שסיים שלישי בפריימריז.
"אז הם טוענים. אני יכול לומר בפה מלא, גם לזכותו של גדעון מהרי וגם לזכותם של אנשים אחרים בקהילה שמילה אצלם זו מילה. אם הם אומרים משהו אפשר לסמוך עליהם, וגדעון מהרי אמר את דברו".

איך בכל זאת משמרים את ההסכם?
"בטרם האיחוד חתמנו כולנו על סנקציות. מפאת כבודם של כל החברים ברשימה לא אפרט אותן כרגע, אך אוכל לומר שמי שיחליט לעזוב, ואני בטוח שלא יהיה אף אחד כזה, יצטרך להתמודד עם הסנקציות הללו".

האם הרגשת בחודשים האחרונים, טרם הפריימריז, שעשית טעות שהובלת את האיחוד בקהילה?
"מעולם לא. אכן היה חשש שאסיים במקומות האחרונים, אבל האיחוד הרבה יותר חזק משי סיום או מכל מועמד אחר. הציבור יצא להחליט, ואם זה מה שהוא החליט אנחנו פה כדי לתת לו להשמיע את קולו".

מלבד דיבורים על פירוק האיחוד היו גם כאלה שהלינו על כך שאתם חוסמים את הכניסה למי שאינו בן הקהילה. יש סיכוי שנראה מישהו כזה ברשימה שלכם?
"בהחלט כן. אנחנו נבחן את כל האפשריות שיעמדו בפנינו ובמידה ונמצא מישהו שמתאים להשקפת העולם שלנו נצרף אותו. התכנית שלנו היא להרחיב את מעגל הבוחרים. לא להתעסק רק בקהילה האתיופית אלא להיפתח גם לסקטורים אחרים. אני באישיות שלי לא מכוון רק לקהילה. בכל מקרה כרגע חשוב לנו יותר לצרף אישה לרשימה".

ומה לגבי מיקום? יש סיכוי שתצרפו מועמד חדש לאחד המקומות הראשונים?
"אין סיכוי. מי שיגיע יתברג במקום החמישי".

אתה באמת מאמין שתוכלו לגרום לסקטורים אחרים להצביע עבורכם? אתה הרי טוען שאתה לא מכוון רק לקהילה, אך לעומת זאת מעצם הפריימריז הגדרתם עצמכם כקבוצה אחת נפרדת.
"אחת הבעיות בקהילה האתיופית היא הפילוג שנוצר בתוכה. כאשר אני רואה את המפה הפוליטית בעיר, אני מבין שהעיר הולכת להתחרדות. פשוט התחרדות. אחת מהדרכים הבטוחות לעצור את המצב הזה היא לעשות איחוד בקהילה שלי ולהרחיב את המעגל הזה על מנת להוות גוש חוסם לחרדים. לא הגיוני ש-30 שנה אנחנו נישאר באותו מצב".

אולי הסיבה לאיחוד היא בכלל אחרת? יש הטוענים שאתה וגדעון מהרי חשתם שהתמיכה הציבורית בכם נחלשת ולכן הלכתם על מהלך האיחוד. אומרים אפילו שרקמתם דיל סודי בניכם.
"מה שאתה אומר לא חדש לי. שמעתי המון דברים מיום החתימה על ההסכם, גם על דילים שסגרנו אני וגדעון מהרי. אני חושב שאין צורך לענות על השאלה הזו כי העובדות מוכיחות שלא היה שום דיל. הנה, אני לא רחוק מיעקב טלה, שסיים במקום השני. ניצחתי אותו רק ב-30 קולות. אם אכן היה דיל, מן הסתם שהייתי מנצח באלף קולות, לא בשלושים".

אפרופו טלה. היה נראה כאילו סיום ומהרי יסיימו במקומות אחד ושניים ואילו השניים האחרים יסיימו אחריכם. האיש הפתיע את כולם.
"האיחוד היה למטרת הכלל ולא למטרה של שום פוליטיקאי זה או אחר. היה סיכוי שאבחר שלישי, ואפילו רביעי, אך למרות זאת הלכנו על האיחוד. כל פעם שנוצרים איחודים וחבירה של שני גושים נוצרת הזדמנות למתמודדים אלמונים לכאורה לבוא ולהפתיע את כולם, ואני שמח בשביל יעקב טלה על זה".

בוא נחזור למספרים. אתה מתגאה ב-1200 המצביעים, אך בתחילת הדרך דיברתם על איחוד שיביא ארבעה מנדטים שיחוללו רעידת אדמה במערכת הפוליטית בעיר. על פי כמות האנשים שהצביעו בפריימריז, אתם מגרדים את המנדט השני. מחשבים מסלול מחדש?
"כלל וכלל לא. אני עדיין מאמין שנשיג ארבעה מנדטים. מספרית זה אפשרי ואנחנו נביא אותם. נצטרך כמובן לעבוד קשה בשביל זה, אבל חשוב לציין שבכל פריימריז של מפלגה כזאת או אחרת מגיעים לא יותר מחמישים שישים אחוזים להצביע. כל הרעיון של האיחוד הוא לאחד בין שתי מפלגות למפלגה אחת, כך שאני לא רואה אפשרות שאנשים מהקהילה יבחרו במפלגות אחרות".

והמנדט החמישי? טענת שהרצון הוא לצרף אישה. מצרפים אותה למקום לא ריאלי?
"אני מאמין שארבעה מנדטים אנחנו נביא, כך שגם החמישי יהפוך לריאלי. האיחוד של הקהילה ישנה פה סדרי עולם".

מה יקרה במצב שבו שניים מתוך הארבע מחליטים ללכת נגד ההחלטה של יו"ר המפלגה?
"כמו בהרבה מפלגות רגילות, גם אצלנו דעתו של היו"ר שווה שני קולות. אם יהיו שניים שיחשבו אחרת ממני נביא את הדברים לוועדה המפקחת, אך אני מאמין שלא נצטרך להגיע לזה".

אז שי סיום הוא לא המילה האחרונה?
"אנחנו נעשה את הכל יחד. נשב, נתייעץ. בסוף יש מוביל למפלגה הזאת, שנבחר באופן דמוקרטי. אני מקווה שלא נצטרך לקבל החלטות בצורה חד צדדית".

 

"נגיע להחלטה משותפת"| צילום: המקור

"נקבע מי יהיה ראש העיר"

האופטימיות של סיום לגבי האיחוד לא מושמעת רק מהפה אל החוץ. במהלך כל הראיון ניכר כי האיש מאמין באופן אמיתי ביכולת של הרשימה המאוחדת לחולל שינוי במפת המנדטים המקומית, ומספר כי למרות שהבחירות נערכו רק לפני שלושה שבועות נציגי הקהילה כבר החלו לבחון את רשימת המועמדים הפוטנציאלים שעשויים לזכות בתמיכתה של הקהילה האתיופית לראשות העיר, "אני שומע את הרחשים על כך שיש הסכם שנסגר בינינו לבין מתמודד אחר. מדובר בשקרים, שמי שעומד מאחוריהם מנסה לערער את מצבה של הקהילה", אמר סיום, שמיקד את דבריו: "ככל שזה תלוי בי מוטי מלכה הוא לא אופציה מבחינתנו".

מי כן אופציה?
"המפלגה היא שתקבע את האיש שיישב על כיסא ראש העיר בקדנציה הבאה. אנחנו מניחים את הדברים על השולחן ואומרים את זה בריש גלי. אנחנו נקבע מי יהיה פה ראש העיר. נגמרו הימים בהם הכתיבו לנו, הם חלפו מהעולם. אנחנו נחליט מה יהיה סדר היום הציבורי וכל מי שיבוא יצטרך להתיישר לפי כוונתנו".

כלומר לא תצהירו על מועמד מטעמכם לראשות?
"זו טעות, בדיוק כמו הצהרה על תמיכה באדם זה או אחר בשלב כה מוקדם. כמו שעשו אנשי חב"ד, גם אנחנו נבדוק את הדברים בסקרים ונוודא שאותו מועמד רואה את הדברים כמו שאנחנו רואים. רק לאחר מכן נבחר במועמד".

אתה מזהה מועמדים פוטנציאלים מלבד ראש העירייה אליהו זוהר?
"יש מועמדים שעדיין לא הכריזו, ולכן אני לא יכול להגיד את מי אני מעדיף. לאורך השנים אנשי הקהילה בחרו בסוס הלא מנצח, הלכו אחריו והפסידו. אנחנו נצטרך לבדוק את הדברים לפני שנצא בהצהרה על תמיכה במועמד".

ראש העירייה זוהר?
"במצב הקיים לא".

תסביר.
"אני באופן אישי העברתי איתו שלוש שנים וחצי. מהיכרותי עם האיש הוא אדם טוב, אך לדעתי הציבור לא רוצה אותו".

בוא נצא מנקודת הנחה שהתסריט האופטימי שלך מתממש והצלחתם להשיג ארבעה מנדטים. מה הלאה?
"זה לא סוד שאנחנו מבינים לאן הרוח נושבת. הסגירה של הבריכה, האירועים התורניים וכו'. בסופו של יום אנחנו נמצא את עצמנו בבית שמש ואולי גרוע יותר. לנו יש תכנית אב איך למנוע את התחרדות העיר. זה לא סוד שבקהילה החרדית לא מסמפטים את הקהילה האתיופית, אנחנו רואים את זה בבתי הכנסיות, במוסדות החינוך שלהם ובעוד מספר מקומות. הסיבה לכל אלו היא פשוטה: הם היום במוקדי הכוח, ואת העניין הזה צריך לדעת לפרק".

אתה אומר כאן דברים חריפים נגד חלקים בקהילה החרדית. תוכלו לשבת איתם באותה קואליציה?
"אני לא יכול לפסול אותם מעכשיו. ישבתי איתם במשך שלוש שנים וחצי וצריך לבחון את הדברים. יש עוד זמן עד אז עד שתורכב קואליציה".

אפרופו הישיבה בקואליציה. רבים הגידו אותך כעלה התאנה של ראש העירייה וראו בהתפטרותך וחבירתך לאופוזיציה קמפיין בחירות.
"קודם כל אני שמח שמייחסים לי יכולות פוליטיות מהסוג הזה. אני עדיין רואה בעצמי טירון פוליטי, אך אזכיר לכמה אנשים שחלק מהדברים שעשיתי עוד שהייתי בקואליציה היה להילחם בעד תליית דגלי ישראל בשכונת חב"ד. לשמחתי בסוף גם הצלחתי. עלה תאנה? שי סיום יצא כנגד התקציב פעמיים והעמיד אולטימטום לראש העירייה להחליף את ההנהלה במחלקת הרווחה, עליה הייתי ממונה. נכון, בחלק מהדברים תמכתי כחלק מההסכם הקואליציוני, אך אני יכול לומר שאם הייתי ראש העיר לא הייתי מחכה 4 שנים אלא מפטר את שי סיום הרבה לפני כן".

ההסכם מול ראש העירייה זוהר. היה או לא היה?
"אני חושב שכולם יודעים מי צודק. זה נושא שכבר מאחורינו. יש הבנות ביני לבין אנשים אחרים שלא רוצים לראות אותו מפורסם ולכן ההסכם לא הוצג עד כה".

מה טיב היחסים שלך עם חבר המועצה בצלאל מזרחי?
"בצלאל מזרחי התנצל בפומבי על אמירותיו. הוא הבין שדבריו לא היו במקום, ואני מבין מאיפה הוא פועל ומה מפריע לו. הוא לא רגיל לראות 'פישר' קטן כמוני מפריע לקואליציה המונה ארבעה חברי מועצה מהקהילה החרדית".

פרשת תמיר היזמי והציטוטים בישיבת משרד הפנים. מאחוריכם?
"אני חושב שגם כשאתה הולך לקושש כספים מבאר טוביה או ממשרדי הממשלה אתה חייב לדעת איך לעשות זאת. להשפיל אוכלוסיות שלמות זו לא הדרך. לגבי עניין 'החבילה', הרי שמדובר באמירה מזעזעת וחריפה, אבל גם במקרה הזה קיבלנו התנצלות. עם זאת, ולמרות ההתנצלות של המנכ"ל, אני קורא מכאן לכל מי שחושב שיוכל להשתמש בכאלה ביטוים כנגד הקהילה שייקח בחשבון שאנחנו נהייה שם ונתבע את עלבונם של האנשים".

מהרי לעומתך היה קצת יותר קשוח. הוא טען שההתנצלות היא "בדיחה".
"כולנו אנשים שונים וכל אחד מחליט איך לקבל את הדברים. אני סוג של חסין כי אני לא מייחס חשיבות לאמירות סתמיות של אנשים. בתור נציג הציבור אני צריך לדאוג לרחשי הציבור. יכול להיות שלגדעון הפריע יותר, ולכן אמרתי שאנחנו לא נבחן את המנכ"ל בדיבורים אלא במעשים למען הקהילה".

אתה חושב שמישהו התערב לכם בפריימריז?
"כן. התוצאות לא משקרות, ואין ספק שיש פוליטיקאים, מכל המפה אגב, שהתערבו בבחירות שלנו".

אתם תתערבו בפריימריז של מפלגות אחרות?
"כן. אנחנו נתערב במפלגות אחרות כיחידים, אבל כקהילה נתמוך יחד במועמד אחד לראשות העיר".

יעקב קבדה טען שהתנהלות שלכם בפריימריז לא הייתה דמוקרטית, שמתן זכות הצבעה לבני הקהילה בלבד היא גזענות ואף הודיע שהוא עשוי להקים מפלגה שתכלול את כל תושבי העיר לקראת הבחירות הקרובות. אתה חושש?
"אחד הדברים הקשים שיכולים לקרות למישהו מדוכא זה להצדיק את המעשים של המדכא. אנחנו בפוליטיקה המקומית מעל 20 שנה, וניסנו כבר את כל הדברים. בסופו של יום הבנו שמי שיעזור לקהילה זה אך ורק אנשים מהקהילה. לצערי הרב יעקב קבדה הוא מסוג הפוליטיקאים שהזכרתי קודם, אלה שבוחרים בסוס הלא מנצח ועושים הכל הפוך ממה שהקהילה צריכה ורוצה. אני מעריך שהוא לא יקבל גיבוי הקהילה, ואני מקווה מאוד שבסופו של דבר הוא יחזור בו ויתמוך בנו".

 

גדעון מהרי. לא היו דילים מראש | צילום: המקור

 

"העיר חייבת לפרוח"

בין אם נבואותיו של סיום באשר למספר המנדטים המיוחל מצידו יתגשמו ובין אם לא, הסיעה המאוחדת של הקהילה האתיופית צפויה להוות פקטור משמעותי ביותר במליאת המועצה הבאה של העיר קריית מלאכי.
כאינדיבידואל, היה סיום גורם משמעותי בקואליציה של אליהו זוהר גם בקדנציה הנוכחית, והיה שחקן ראשי בקודמיה המתוקשרות סביב סיום תפקידה של יפה כהן כמנהלת מחלקת הרווחה. "חשוב לציין שלא היה לי משהו אישי נגד יפה כהן", נזכר סיום בסאגה מול כהן. "אני חושב שהייתה בעיה בניהול של המחלקה. אגב, לא רק אני חשבתי ככה אלא גם ראשי עיר וסגניהם בעבר. הם ניסו לפטר אותה ללא הצלחה מסיבות פוליטיות כאלה ואחרות. אני חשבתי שהכי נכון למען התושבים הוא להפריד כוחות".

בתחילת הקדנציה קיבלת את תפקיד הממונה על הרווחה ואת תיק הקליטה. היית אמור להיות ממונה גם על תיק התרבות והספורט, שבסופו של דבר לא קיים. אתה מרגיש שבאמת עשית מספיק למען הציבור?
"במהלך הקדנציה הובטח לי שתוקם מחלקת תרבות וספורט ושאני אהיה אמון עליה. לצערי הדבר לא קרה, וגם תיק נוער עדיין לא קיים בעירייה. כל הדברים האלה גרמו לי להבין שאין עם מי לעבוד".

אז למה לקח לך 4 שנים לפרוש? הרי לפי טענתך ההסכם הקואליציוני הופר הרבה לפני?
"חלק מהדברים שהיו רשומים בהסכם אכן קוימו. בהתחלה עוד האמנתי שגם השאר יקוים. לעומת זאת, היו המון דברים שלא בוצעו, כמו נושא הייצוג ההולם שבו אחוז העובדים מטעם הקהילה אמור להיות זהה לאחוז התושבים בעיר. בפועל, יש רק 9 אחוזים של עובדי עירייה מטעם הקהילה, למרות שעל פי הנוסחה אמורים להיות 17 אחוזים".

 

אליהו זוהר. "כולם יודעים מי צודק בנוגע להסכם בינינו" | צילום: המקור

 

ובמחלקת הרווחה? אתה חושב שהצלחת?
"כאשר נכנסתי לתפקיד היו 4820 תיקי רווחה, וכאשר עזבתי היו 4400. חלק מהבעיות שהיו במחלקת הרווחה זה תיקים שפתוחים מעל 20 שנה ואין בהם שום צורך, אך אף אחד לא טרח לבדוק או לסגור אותם. היה פה דפוס התנהגות של לפתוח תיקים בכל מחיר, העיקר להצדיק את קיום המחלקה. מעבר לכך, אחת הבעיות הקשות שהייתה היא טכנולוגיה. רק בשנת 2017 הועברו כל התיקים למחשב".

אחרי הבחירות הבאות אתה מעוניין לקבל שוב את תיק הרווחה?
"כן, אני אשמח. התחלתי שם תהליך, ויש שם אנשים שבאמת רוצים לעבוד. צריך רק לדעת להביא להם את הכלים הנכונים להצלחה".

אתה דורש מראש העירייה יחס הולם בין מספר העובדים בני הקהילה לבין האחוז שלהם באוכלוסיה, וניכר שזה נושא קרוב ללבך. למה לא דאגת שלתפקיד מנהל מחלקת הרווחה יבחר תושב/ת העיר?
"כאשר בוחרים בכירים למחלקה מסוימת יש ועדה שמאתרת את המועמדים ובוחנת אותם לפי הצורך. מי שמצליח לעבור את המבחנים מגיע לראיון, ולאחר מכן נבחר האחד. לצערי הרב אף אחד מקריית מלאכי לא הגיש מועמדות לתפקיד".

למה אתה חושב שלא הגיעו מועמדים מקריית מלאכי?
"כדי שאנשים מקריית מלאכי יבואו ויגישו, עיריית קריית מלאכי צריכה לעשות שינוי גישה. לגרום לתושבים להאמין בה. אני שומע המון תושבים שאומרים שאין להם אמון בעירייה, שהכול מכור מראש. התושבים לא עיוורים, הם רואים שמביאים לפה אנשים מבחוץ".

מה אתה חושב על מצבה של העיר?
"חל שיפור, אבל זה עדיין לא מספיק. המצב בעיר עדיין לא טוב. העיר הזו צריכה לפרוח, חייבת לפרוח, והיא לא שם".

לפי דבריהם של קברניטי העירייה העיר בפריחה. גידול במספר התושבים, התקדמות בחינוך, התקציב הכי גדול שהיה אי פעם, פיתוח אזור התעשייה ועוד.
"קודם כל הגדלה של מספר התושבים לא בהכרח מעידה על הצלחה של העיר כיוון שכל תושב חדש הוא בעצם גרעוני לעירייה. אם המצב היה כל כך טוב לא היינו שומעים את הביטויים שנחשפו מאותה ועדה במשרד הפנים. אני לא מכיר ראש עיר שיגיד שהמצב לא טוב בזמן שהוא מכהן כראש עיר. צריך להסתכל על האמת בפרצוף ולתקן את הדברים שמחייבים תיקון. עכשיו עושים שיפוצים במדשאות ובכיכרות. יש למישהו ספק שמדובר בקמפיין בחירות? התושבים לא טיפשים, וגם הם מבינים את זה. אני מאמין שבאוקטובר ידעו למי לתת את קולם".

יש משהו שאתה מצטער עליו בקדנציה האחרונה?
"בטח. יש דברים שאני מצטער עליהם, כמו למשל שלא עשינו את האיחוד קודם. אני גם מצטער שחיכיתי שלוש וחצי שנים עד שפרשתי ולא עשיתי זאת קודם".

טוענים שמאז שאתם במועצה לא נעשה מספיק למען הקהילה. במיוחד בקרב בני הנוער.
"אני מסכים עם האמירה הזו. אכן לא עשינו מספיק, וזו הסיבה שהקמנו את האיחוד. שמנו לב שהקהילה לא מקבלת מספיק והגיע הזמן שהיא תקבל הרבה יותר. אני בטוח שזה יתבטא בנושא החינוך, שעות הפנאי של הנוער וחוגי העשרה. לא רק כדורגל. הגיע הזמן שבקריית מלאכי יעשו בדק בית ויתנו לבני הנוער שאוהבים מוזיקה, ציור וכד' להגיע גם לשם".

בעוד חמש שנים, רגע לפני בחירות 2023 שנינו יושבים כאן לראיון נוסף. שי סיום מתמודד לראשות העיר?
"כנראה. אני כמובן מכוון הכי גבוה, אבל כרגע אנחנו מתעסקים בלעשות למען הקהילה והעיר ולמצות את כל הפוטנציאל הטמון באחדות בינינו. בבחירות הקרובות הפוטנציאל הזה יתפרץ".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

משחק הכיסאות של מישל

סגן ראש העירייה, מישל טפירו, צפוי להתמנות לתפקיד יו"ר המועצה הדתית מיד לאחר הבחירות הקרובות. כך טענו השבוע גורמים בכירים בעירייה. "שמעתי את הדברים. לא יודע מאיפה זה הגיע", אמר השבוע טפירו. הרב יוסף בלוי, המכהן כיום כיו"ר המועצה הדתית, מסר בתגובה: "מקווה שהקב"ה יעניק לי אריכות ימים שאוכל להגיע לבחירות. אקבל כל החלטה של הרב חיים פינטו שליט"א"

פורסם

בתאריך

על ידי

האם מערכת הבחירות המתקרבת תוביל לשינויים דרמטיים בשדרה הניהולית של המועצה הדתית המקומית? זו לפחות התמונה המסתמנת על פי גורמים שונים בעירייה, שסיפרו לאחרונה כי סגן ראש העירייה המכהן, מישל טפירו, יתמנה מיד לאחר הבחירות לתפקיד יו"ר המועצה הדתית ויחליף את היו"ר המכהן, הרב יוסף בלוי.

לטענת הגורמים, טפירו מנסה להגיע בשבועות האחרים להסכמה עם חברי סיעתו 'מאמינים' וראש העירייה זוהר, לפיה במידה ולא ימשיך לכהן כסגן ראש העירייה בשכר הוא יפנה את מקומו במועצת העיר ויתמנה לתפקיד יו"ר המועצה הדתית במקומו של היו"ר המכהן, הרב יוסף בלוי.

בשיחה שקיים עם "המקור" סיפר השבוע הרב בלוי כי הוא שמע על הדברים מפי מספר גורמים בלתי רשמיים, אולם לא קיבל כל פנייה המאמתת את השמועה, "פנו אלי מספר אנשים ואמרו שמישל טפירו עומד להחליף אותי. אני אישית לא שמעתי על זה, כך שאין לי מה להגיב לדברים", אמר בלוי.

לשאלה האם יסכים לפנות את מקומו למען טפירו ענה בלוי כי: "קודם כל אני מקווה שהקדוש ברוך הוא יעניק לי אריכות ימים ושאוכל להגיע לתקופה של הבחירות. כל חמש שנים בוחרים מחדש את אנשי המועצה הדתית, ומי שעושה את זה הוא הרב חיים פינטו שליט"א. כל החלטה שהוא יקבל אני אקבל בברכה".

אל הדברים של בלוי הצטרף גם טפירו עצמו, לפחות באופן רשמי, וטען כי הוא מכיר את הרחשים אך כרגע אין לו כל כוונה לוותר על מקומו במועצת העיר. עם זאת, השאיר טפירו פתח לאפשרות שיעבור למועצה הדתית, כשאמר כי לאחר הבחירות הכל אפשרי, "שמעתי את הדברים ואני לא יודע מאיפה זה הגיע. כרגע אני עוסק בחיבורים לסיעה (ש"ס, ה"ה) וכמובן במטרה לשרת את הציבור גם בחמש השנים הבאות בתור חבר מועצה".

טפירו הוסיף כי בבחירות הקרובות ש"ס וחב"ד ירוצו שוב תחת רשימה אחת, 'מאמינים'.

חרף אמירותיהם של שני האישים המרכזיים בסוגיה, הרי שגורמים במערכת הפוליטית התעקשו השבוע כי המצב שונה לחלוטין מההצהרות הרשמיות, וגרסו כי טפירו כבר קיבל מסרים לפיהם הוא לא יכהן כסגן ראש העירייה בקדנציה הבאה, "טפירו משאיר הכל פתוח עד אחרי הבחירות. בחדרי חדרים כבר הגיעו להסכמים", אמר גורם פוליטי בכיר, שהוסיף: "במקרה בו טפירו יתמנה ליו"ר המועצה הדתית שמעון חזן יקבל את תפקיד הסגן בשכר. זו עשויה להיות פשרה שתעזור לכל הצדדים", סיכם.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

התמיכה בטפירו נסדקת

שני רבנים וראשי כוללים מקומיים הודיעו הערב (חמישי) כי לא יתמכו בסגן ראש העירייה ויו"ר ש"ס המקומית, מישל טפירו, בבחירות הקרובות. "כמעט כל ראשי הכוללים בעיר לא מוכנים להמשיך עם טפירו", אמר הרב ישראל שייבה, שהוסיף כי התמיכה תועבר לשלומי מלכה. טפירו בתגובה: "שיבושם להם. אני ממשיך להיות יו"ר התנועה המקומית ולהוביל יחד עם חב"ד את הציבור החרדי והכללי"

פורסם

בתאריך

על ידי

הרב ישראל שייבה, אחד מנציגיו של הרב יהודה עמית מישיבת קריית מלאכי הליטאית, הודיע הערב (חמישי) בשיחה עם המקור כי כמה רבנים בעיר מתכוונים למשוך את תמיכתם מסגן ראש העירייה מישל טפירו בבחירות הקרובות ולהעמיד במקומו כנציגם את שלומי מלכה. לטענתו של שייבה, התמיכה בטפירו במערכת הבחירות האחרונה הייתה טעות, ועל כן החליטו מספר וראשי כוללים מקומיים להסיר את התמיכה בו כנציג ש"ס בבחירות הקרובות.

"אנחנו לא תומכים במישל טפירו בבחירות הקרובות", אמר שייבה בשיחה עם "המקור אונליין" הערב, והוסיף: "אין לנו שום דבר איתו וזו הייתה טעות שתמכנו בו בבחירות הקודמות, למרות שהיה איתו את שלומי מלכה שתיפקד יפה מאוד ודאג לציבור החרדי והכללי".

לשאלתנו מיהם אותם רבנים וראשי כוללים מקומיים שהחליטו להסיר את התמיכה בטפירו, אמר שייבה כי "יש כמה ראשי כוללים מקומיים שחושבים שמישל טפירו לא מתאים. יש כאלה שחושבים על מועמדים אחרים שייצגו אותם, אבל כמעט כולם לא מוכנים להמשיך עם טפירו. זה עניין של שבוע-שבועיים עד שנגבש את כולם".

אתם מתכוונים להדיח את מישל מראשות הסיעה?

"אנחנו לא חייבים שהוא יודח. יכול להיות שיש לו את קהל הבוחרים שלו והוא ייבחר, כפי שהוא טוען. תמיד הוא אומר שהוא שווה מנדט וחצי לבד, אז עכשיו הוא יצטרך להוכיח את זה בלי הציבור החרדי".

יש לכם מועמד חדש אליו תעבירו את תמיכתכם?

"אנחנו מריצים את שלומי מלכה. בשנים האחרונות נוכחנו לדעת שמדובר באדם אינטליגנט שעבד מאוד קשה. אדם רציני. אנחנו מתעסקים עם אדם ברמה הרבה יותר גבוהה ונתמוך בו בבחירות".

יש לציין כי בשלב זה רק שני רבנים שותפים בפומבי להודעה זו.

מישל טפירו מסר בתגובה לדברים "שיבושם להם, זו זכותם הדמוקרטית. אני ממשיך בדרך של הרב עובדיה יוסף זצ"ל. דרך שמתחברת עם כל העיר ולא דרך קיצונית. יש לי תנועה מעליי, מועצת חכמי התורה. הם הבוס. אני ממשיך להיות היו"ר של התנועה המקומית. ש"ס ממשיכה בדרך של הרב עובדיה. הציבור החרדי אחריי ברוך ה'. אני נמצא בשטח כל הזמן. יש פעילות, יש עשייה. הסיבה שהם פועלים כך היא שהם אנשים של אלי ישי. עד היום הפעילו עליי לחצים שאסכים ששלומי מלכה יהיה מספר 2 שלי ולא הסכמתי. מלכה הוא אולי איש של ש"ס, אבל הוא אמר כבר שהוא עובר לאלי ישי. אלה לא אנשים שבאים מהשטח של ש"ס. לרב עמית יש את הציבור שלו ולש"ס יש את שלה, שזה אומר ריצה משותפת יחד עם חב"ד. אנחנו נמשיך להוביל את הציבור החרדי והכללי בעיר".

 

טפירו. מאבד את תמיכתם של שני ראשי כוללים מקומיים

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

"תמיכה? אני לא שייך לאף אחד"

יעקב טלה, מספר 2 ברשימת הקהילה האתיופית למועצת העיר, מודה בשיחה עם "המקור" כי הוא שומע את הדיבורים על כך שיעניק את תמיכתו למי מהמועדים במירוץ לראשות העיר באופן חד צדדי גם במחיר פגיעה באיחוד הקהילה, ומצהיר: "כאן רק בשביל הקהילה. לא רוצה אף אחד למעט הצלחתה. "גם חברי המועצה המכהנים, סיום ומהרי, מיישרים קו ומבהירים את עמדתם

פורסם

בתאריך

על ידי

הרחוב הפוליטי בעיר (ולא רק הוא) מתחיל לחוש את בחירות 2018 באוויר- מה שמוליד פגישות ארוכות, ניסיונות איחוד בין גורמים שונים והסכמים וסיכומים בין כלל השחקנים.
אחת הקהילות החזקות והמשמעותיות בבחירות הקרובות, וכזו שכל מועמד ישמח לזכות בתמיכתה, היא קהילת יוצאי אתיופיה- ששדרגה עצמה לקראת הבחירות המקומיות הקרובות והציגה רשימה מאוחדת ומשותפת במטרה לממש את כוחה האלקטורלי.

על כן, בחודשים האחרונים נשמעים מועמדים רבים ומקורביהם מצהירים על תמיכת הרשימה של הקהילה בהם, ומספרים על איחוד זה או אחר בעזרת אחד מבין אנשי הרשימה.
אחד מהם, המוצב במקום השני ברשימה הוא יעקב טלה, שהצטרף לפוליטיקה רק לאחרונה ונחל הצלחה כבירה בפריימריז ההיסטוריים של הקהילה לפני כשלושה חודשים.
בשיחה עם "המקור" השבוע נשאל טלה בעניין האמירות השונות לפיהם הוא מצוי בכיסו של מי מהמועמדים לראשות העיר, וכי בשום סיטואציה לא יאפשר את הענקת תמיכתה של הקהילה האתיופית למועמד אחר. "אני לא שייך לאף אחד. אני כאן אך ורק למען הקהילה", אמר טלה, הנחשב למקורבו של ראש העירייה אליהו זוהר ולאיש הציונות הדתית.

אלא שמקורביו של זוהר, הזוכה לתמיכה מצידם של מספר פוליטיקאים ותיקים, המשיכו לטעון גם השבוע כי תמיכה של הקהילה האתיופית במועמד אחר לא אפשרית, והזכירו את ישיבת המועצה ערב הפריימריז של הקהילה, במהלכה התעורר ויכוח סוער בין ממלא מקום ראש העירייה, שמעון חזן, לבין חברי המועצה מטעם הקהילה האתיופית שי סיום וגדעון מהרי, בסיומו טען חזן כי טלה הוא איש של זוהר.
"טלה איש של זוהר. הוא לא ילך עם אף אחד אחר, בטח לא עם האלטרנטיבות שנזרקות באוויר. לאן מהרי פונה כולנו יודעים, וכך גם לגבי סיום. בסופו של דבר כל אחד יסתכל על טובתו האישית ולא על טובת הקהילה", אמרו מקורביו של ראש העירייה השבוע.

אלא שטלה, כאמור, כלל לא אוהב את האמירות הללו, ומבטיח כי מי שעומדת לנגד עיניו היא הקהילה האתיופית, "כולם זורקים דברים שמשרתים את האינטרסים שלהם. בשבוע שעבר שמעתי שאני רוצה את מוטי מלכה, עכשיו אני שומע שאני רוצה את אליהו זוהר. כדאי שכולם ידעו שאני לא רוצה אף אחד למעט את הצלחת הקהילה".

לדבריו של טלה, מצב הקהילה היום בעיר מחייב שיפור, והוא וחבריו למפלגה יצטרכו ללכת עם מי שיוכל לעשות הכי הרבה לטובת מטרה זו, "ברגע שיהיה סקר נחליט יחד כל חברי הסיעה במי לתמוך. אנחנו צריכים לחשוב מה טוב לקהילה שאותה אנחנו באים לשרת, ומי יעשה בשבילה הכי הרבה", אמר טלה והוסיף, "אני לא חושב שיהיה נכון ללכת לשבת באופוזיציה, כי משם הקול שלך לא משפיע. חשוב להיות חלק מהקואליציה, אבל כמובן שצריך לקבל משהו בתמורה לכך. אני וחברי למפלגה מגיעים לייצג קהילה שלמה ולא כל אחד את עצמו", סיכם.

גם חברי המועצה שי סיום וגדעון מהרי סיפרו השבוע כי הם לא אוהבים את הדיבורים של מועמדים קיימים ופוטנציאלים על כך שרשימת הקהילה בכיסם, והבטיחו כי האיחוד יישמר למורת רוחם של מי שמקווים לפירוקו, "לא היה ולא יהיה דבר כזה", אמר מהרי, שהוסיף, "בנינו כאן משהו על מנת להרים את הקהילה ולא ניתן לאף אחד להרוס אותו. כולם יכולים להגיד דברים, אנחנו נשארים ביחד".

שי סיום, יו"ר הרשימה המאוחדת, הסכים גם הוא עם חבריו לרשימה. "כל מועמד כזה או אחר שטוען שקהילת יהודי אתיופיה בכיסו, מוטב שייחשב מסלול מחדש. אמירות מהסוג הזה מזלזלות, לא מכבדות ואף גורמות לסלידה. הקהילה עברה שינוי אדיר בכל הקשור להבנת יכולותיה הפוליטיות בעיר ונבחריה יעשו כל שביכולתם בכדי לדאוג לכך שכוחה של הקהילה יישאר מאוחד ויבוא לידי ביטוי בבחירות הקרובות", סיכם סיום.
כעת, ימתינו בזירה הפוליטית להחלטת אנשי הקהילה לגבי הענקת תמיכתם למי מבין המועמדים, הנאמדת בכ-1500 קולות ומהווה כ-%15 לפחות מסך קולות הבוחרים.

לחץ להמשך קריאה