צור עימנו קשר

בחירות 2018

משנה את הכללים

האיחוד ("מצטער שלא עשינו את זה קודם"), חבריו לרשימה ("מעריך אותם. מי שיחליט לעזוב יצטרך להתמודד עם הסנקציות"), הבחירות ("מאמין שנשיג ארבעה מנדטים"), התמיכה במועמד לראשות ("נחליט יחד") ומצבה של העיר ("מתחרדת. זה הזמן לעצור את זה"). חבר מועצת העיר ומי שיובל את הרשימה המאוחדת של הקהילה האתיופית בבחירות הקרובות, שי סיום, מדבר על הכל. ראיון

פורסם

בתאריך

שי סיום מחייך. כמעט שלושה שבועות אחרי הניצחון הגדול בפריימריז ההיסטוריים של הקהילה האתיופית בעיר, האיש שנבחר להוביל אותה בבחירות המקומיות מתחיל להתכונן לקראת הקרב הגדול באמת לשמו הוא וחבריו יצרו את האיחוד: מיצוב מעמדה של הקהילה מחדש, מימוש כוחה האלקטורלי והבאתו לידי ביטוי במספרים. מנדטים בעברית.
סיום, המכהן כחבר מועצה מן המניין, נחשב אמנם לחבר מועצה צעיר אולם כבר הספיק לעבור במהלך שנותיו בפוליטיקה המקומית כמעט הכל: הוא ניצח את הפריימריז ברשימת אנשי הקהילה הצעירים, פינה את מקומו לטובת אווקה מנגיסטו ונבחר לכהן כחבר מועצה בשנת 2013. מיד לאחר כניסתו הצטרף לקואליציה של אליהו זוהר, שימש כממונה על מחלקת הרווחה ואף נקלע לעימותים מתוקשרים עם יפה כהן, המנהלת לשעבר.

לאחרונה, הודיע סיום על התפטרותו מהקואליציה של ראש העירייה המכהן, וציין במכתבו כי ההסכם שנחתם עמו כלל לא מומש. זוהר מצידו, טען כי לא היה כל הסכם חתום, והכניס את שני הצדדים לסוגיה שנותרה אמנם לא פתורה אך צפויה לשוב אל סדר היום ככל שיתקרב מועד הבחירות המקומיות- בחודש אוקטובר השנה.
כך או כך, בראיון ראשון מאז הניצחון הגדול בפריימריז של הקהילה מצהיר סיום כי הוא לא פוסל אף מועמד, כולל אליהו זוהר, אך מבהיר כי מה שהיה לא יהיה עוד, "השקענו מאמץ רב לקראת הפריימריז ואני חושב שהצלחנו. אני שמח שנבחרתי להוביל את הקהילה, אבל כרגע היא זו שחשובה. 1200 תושבים זה המון ואני מרוצה מהתוצאה", פתח ומנה סיום את מספר המצביעים, ככל הנראה כהקדמה לקראת הפצצה שיטיל שניות מאוחר יותר, "הפעם אנחנו נהיה אלה שיקבעו מי יהיה ראש העיר. אנחנו נקבע איך הדברים יתנהלו כאן. הגיע הזמן לשבור את הסטטוס קוו החדש שנוצר בעיר. הפעם אנחנו נהיה בעמדות המפתח שהיו בידי החרדים בשנים האחרונות".

לא הלכת רחוק מדיי? קודם תדאגו שהאיחוד יחזיק מעמד.
"אני שומע את הסקפטיות של אנשים. לשמחתי, הם אמרו את זה גם לפני הפריימריז. בכלל, הספידו את האיחוד עוד לפני שחתמנו על הסכם והבטיחו שתוך חודשיים הוא יתפרק. עכשיו, אחרי הפריימריז, ממשיכים להגיד את אותם הדברים. אני אומר בסדר, שיגידו. אנחנו נמשיך את העבודה שלנו".

ובכל זאת, אותם ספקנים טוענים שגם אם האיחוד יחזיק הוא לא יהיה במתכונת הקיימת. בטח לא אחרי המיקום המפתיע של גדעון מהרי, שסיים שלישי בפריימריז.
"אז הם טוענים. אני יכול לומר בפה מלא, גם לזכותו של גדעון מהרי וגם לזכותם של אנשים אחרים בקהילה שמילה אצלם זו מילה. אם הם אומרים משהו אפשר לסמוך עליהם, וגדעון מהרי אמר את דברו".

איך בכל זאת משמרים את ההסכם?
"בטרם האיחוד חתמנו כולנו על סנקציות. מפאת כבודם של כל החברים ברשימה לא אפרט אותן כרגע, אך אוכל לומר שמי שיחליט לעזוב, ואני בטוח שלא יהיה אף אחד כזה, יצטרך להתמודד עם הסנקציות הללו".

האם הרגשת בחודשים האחרונים, טרם הפריימריז, שעשית טעות שהובלת את האיחוד בקהילה?
"מעולם לא. אכן היה חשש שאסיים במקומות האחרונים, אבל האיחוד הרבה יותר חזק משי סיום או מכל מועמד אחר. הציבור יצא להחליט, ואם זה מה שהוא החליט אנחנו פה כדי לתת לו להשמיע את קולו".

מלבד דיבורים על פירוק האיחוד היו גם כאלה שהלינו על כך שאתם חוסמים את הכניסה למי שאינו בן הקהילה. יש סיכוי שנראה מישהו כזה ברשימה שלכם?
"בהחלט כן. אנחנו נבחן את כל האפשריות שיעמדו בפנינו ובמידה ונמצא מישהו שמתאים להשקפת העולם שלנו נצרף אותו. התכנית שלנו היא להרחיב את מעגל הבוחרים. לא להתעסק רק בקהילה האתיופית אלא להיפתח גם לסקטורים אחרים. אני באישיות שלי לא מכוון רק לקהילה. בכל מקרה כרגע חשוב לנו יותר לצרף אישה לרשימה".

ומה לגבי מיקום? יש סיכוי שתצרפו מועמד חדש לאחד המקומות הראשונים?
"אין סיכוי. מי שיגיע יתברג במקום החמישי".

אתה באמת מאמין שתוכלו לגרום לסקטורים אחרים להצביע עבורכם? אתה הרי טוען שאתה לא מכוון רק לקהילה, אך לעומת זאת מעצם הפריימריז הגדרתם עצמכם כקבוצה אחת נפרדת.
"אחת הבעיות בקהילה האתיופית היא הפילוג שנוצר בתוכה. כאשר אני רואה את המפה הפוליטית בעיר, אני מבין שהעיר הולכת להתחרדות. פשוט התחרדות. אחת מהדרכים הבטוחות לעצור את המצב הזה היא לעשות איחוד בקהילה שלי ולהרחיב את המעגל הזה על מנת להוות גוש חוסם לחרדים. לא הגיוני ש-30 שנה אנחנו נישאר באותו מצב".

אולי הסיבה לאיחוד היא בכלל אחרת? יש הטוענים שאתה וגדעון מהרי חשתם שהתמיכה הציבורית בכם נחלשת ולכן הלכתם על מהלך האיחוד. אומרים אפילו שרקמתם דיל סודי בניכם.
"מה שאתה אומר לא חדש לי. שמעתי המון דברים מיום החתימה על ההסכם, גם על דילים שסגרנו אני וגדעון מהרי. אני חושב שאין צורך לענות על השאלה הזו כי העובדות מוכיחות שלא היה שום דיל. הנה, אני לא רחוק מיעקב טלה, שסיים במקום השני. ניצחתי אותו רק ב-30 קולות. אם אכן היה דיל, מן הסתם שהייתי מנצח באלף קולות, לא בשלושים".

אפרופו טלה. היה נראה כאילו סיום ומהרי יסיימו במקומות אחד ושניים ואילו השניים האחרים יסיימו אחריכם. האיש הפתיע את כולם.
"האיחוד היה למטרת הכלל ולא למטרה של שום פוליטיקאי זה או אחר. היה סיכוי שאבחר שלישי, ואפילו רביעי, אך למרות זאת הלכנו על האיחוד. כל פעם שנוצרים איחודים וחבירה של שני גושים נוצרת הזדמנות למתמודדים אלמונים לכאורה לבוא ולהפתיע את כולם, ואני שמח בשביל יעקב טלה על זה".

בוא נחזור למספרים. אתה מתגאה ב-1200 המצביעים, אך בתחילת הדרך דיברתם על איחוד שיביא ארבעה מנדטים שיחוללו רעידת אדמה במערכת הפוליטית בעיר. על פי כמות האנשים שהצביעו בפריימריז, אתם מגרדים את המנדט השני. מחשבים מסלול מחדש?
"כלל וכלל לא. אני עדיין מאמין שנשיג ארבעה מנדטים. מספרית זה אפשרי ואנחנו נביא אותם. נצטרך כמובן לעבוד קשה בשביל זה, אבל חשוב לציין שבכל פריימריז של מפלגה כזאת או אחרת מגיעים לא יותר מחמישים שישים אחוזים להצביע. כל הרעיון של האיחוד הוא לאחד בין שתי מפלגות למפלגה אחת, כך שאני לא רואה אפשרות שאנשים מהקהילה יבחרו במפלגות אחרות".

והמנדט החמישי? טענת שהרצון הוא לצרף אישה. מצרפים אותה למקום לא ריאלי?
"אני מאמין שארבעה מנדטים אנחנו נביא, כך שגם החמישי יהפוך לריאלי. האיחוד של הקהילה ישנה פה סדרי עולם".

מה יקרה במצב שבו שניים מתוך הארבע מחליטים ללכת נגד ההחלטה של יו"ר המפלגה?
"כמו בהרבה מפלגות רגילות, גם אצלנו דעתו של היו"ר שווה שני קולות. אם יהיו שניים שיחשבו אחרת ממני נביא את הדברים לוועדה המפקחת, אך אני מאמין שלא נצטרך להגיע לזה".

אז שי סיום הוא לא המילה האחרונה?
"אנחנו נעשה את הכל יחד. נשב, נתייעץ. בסוף יש מוביל למפלגה הזאת, שנבחר באופן דמוקרטי. אני מקווה שלא נצטרך לקבל החלטות בצורה חד צדדית".

 

"נגיע להחלטה משותפת"| צילום: המקור

"נקבע מי יהיה ראש העיר"

האופטימיות של סיום לגבי האיחוד לא מושמעת רק מהפה אל החוץ. במהלך כל הראיון ניכר כי האיש מאמין באופן אמיתי ביכולת של הרשימה המאוחדת לחולל שינוי במפת המנדטים המקומית, ומספר כי למרות שהבחירות נערכו רק לפני שלושה שבועות נציגי הקהילה כבר החלו לבחון את רשימת המועמדים הפוטנציאלים שעשויים לזכות בתמיכתה של הקהילה האתיופית לראשות העיר, "אני שומע את הרחשים על כך שיש הסכם שנסגר בינינו לבין מתמודד אחר. מדובר בשקרים, שמי שעומד מאחוריהם מנסה לערער את מצבה של הקהילה", אמר סיום, שמיקד את דבריו: "ככל שזה תלוי בי מוטי מלכה הוא לא אופציה מבחינתנו".

מי כן אופציה?
"המפלגה היא שתקבע את האיש שיישב על כיסא ראש העיר בקדנציה הבאה. אנחנו מניחים את הדברים על השולחן ואומרים את זה בריש גלי. אנחנו נקבע מי יהיה פה ראש העיר. נגמרו הימים בהם הכתיבו לנו, הם חלפו מהעולם. אנחנו נחליט מה יהיה סדר היום הציבורי וכל מי שיבוא יצטרך להתיישר לפי כוונתנו".

כלומר לא תצהירו על מועמד מטעמכם לראשות?
"זו טעות, בדיוק כמו הצהרה על תמיכה באדם זה או אחר בשלב כה מוקדם. כמו שעשו אנשי חב"ד, גם אנחנו נבדוק את הדברים בסקרים ונוודא שאותו מועמד רואה את הדברים כמו שאנחנו רואים. רק לאחר מכן נבחר במועמד".

אתה מזהה מועמדים פוטנציאלים מלבד ראש העירייה אליהו זוהר?
"יש מועמדים שעדיין לא הכריזו, ולכן אני לא יכול להגיד את מי אני מעדיף. לאורך השנים אנשי הקהילה בחרו בסוס הלא מנצח, הלכו אחריו והפסידו. אנחנו נצטרך לבדוק את הדברים לפני שנצא בהצהרה על תמיכה במועמד".

ראש העירייה זוהר?
"במצב הקיים לא".

תסביר.
"אני באופן אישי העברתי איתו שלוש שנים וחצי. מהיכרותי עם האיש הוא אדם טוב, אך לדעתי הציבור לא רוצה אותו".

בוא נצא מנקודת הנחה שהתסריט האופטימי שלך מתממש והצלחתם להשיג ארבעה מנדטים. מה הלאה?
"זה לא סוד שאנחנו מבינים לאן הרוח נושבת. הסגירה של הבריכה, האירועים התורניים וכו'. בסופו של יום אנחנו נמצא את עצמנו בבית שמש ואולי גרוע יותר. לנו יש תכנית אב איך למנוע את התחרדות העיר. זה לא סוד שבקהילה החרדית לא מסמפטים את הקהילה האתיופית, אנחנו רואים את זה בבתי הכנסיות, במוסדות החינוך שלהם ובעוד מספר מקומות. הסיבה לכל אלו היא פשוטה: הם היום במוקדי הכוח, ואת העניין הזה צריך לדעת לפרק".

אתה אומר כאן דברים חריפים נגד חלקים בקהילה החרדית. תוכלו לשבת איתם באותה קואליציה?
"אני לא יכול לפסול אותם מעכשיו. ישבתי איתם במשך שלוש שנים וחצי וצריך לבחון את הדברים. יש עוד זמן עד אז עד שתורכב קואליציה".

אפרופו הישיבה בקואליציה. רבים הגידו אותך כעלה התאנה של ראש העירייה וראו בהתפטרותך וחבירתך לאופוזיציה קמפיין בחירות.
"קודם כל אני שמח שמייחסים לי יכולות פוליטיות מהסוג הזה. אני עדיין רואה בעצמי טירון פוליטי, אך אזכיר לכמה אנשים שחלק מהדברים שעשיתי עוד שהייתי בקואליציה היה להילחם בעד תליית דגלי ישראל בשכונת חב"ד. לשמחתי בסוף גם הצלחתי. עלה תאנה? שי סיום יצא כנגד התקציב פעמיים והעמיד אולטימטום לראש העירייה להחליף את ההנהלה במחלקת הרווחה, עליה הייתי ממונה. נכון, בחלק מהדברים תמכתי כחלק מההסכם הקואליציוני, אך אני יכול לומר שאם הייתי ראש העיר לא הייתי מחכה 4 שנים אלא מפטר את שי סיום הרבה לפני כן".

ההסכם מול ראש העירייה זוהר. היה או לא היה?
"אני חושב שכולם יודעים מי צודק. זה נושא שכבר מאחורינו. יש הבנות ביני לבין אנשים אחרים שלא רוצים לראות אותו מפורסם ולכן ההסכם לא הוצג עד כה".

מה טיב היחסים שלך עם חבר המועצה בצלאל מזרחי?
"בצלאל מזרחי התנצל בפומבי על אמירותיו. הוא הבין שדבריו לא היו במקום, ואני מבין מאיפה הוא פועל ומה מפריע לו. הוא לא רגיל לראות 'פישר' קטן כמוני מפריע לקואליציה המונה ארבעה חברי מועצה מהקהילה החרדית".

פרשת תמיר היזמי והציטוטים בישיבת משרד הפנים. מאחוריכם?
"אני חושב שגם כשאתה הולך לקושש כספים מבאר טוביה או ממשרדי הממשלה אתה חייב לדעת איך לעשות זאת. להשפיל אוכלוסיות שלמות זו לא הדרך. לגבי עניין 'החבילה', הרי שמדובר באמירה מזעזעת וחריפה, אבל גם במקרה הזה קיבלנו התנצלות. עם זאת, ולמרות ההתנצלות של המנכ"ל, אני קורא מכאן לכל מי שחושב שיוכל להשתמש בכאלה ביטוים כנגד הקהילה שייקח בחשבון שאנחנו נהייה שם ונתבע את עלבונם של האנשים".

מהרי לעומתך היה קצת יותר קשוח. הוא טען שההתנצלות היא "בדיחה".
"כולנו אנשים שונים וכל אחד מחליט איך לקבל את הדברים. אני סוג של חסין כי אני לא מייחס חשיבות לאמירות סתמיות של אנשים. בתור נציג הציבור אני צריך לדאוג לרחשי הציבור. יכול להיות שלגדעון הפריע יותר, ולכן אמרתי שאנחנו לא נבחן את המנכ"ל בדיבורים אלא במעשים למען הקהילה".

אתה חושב שמישהו התערב לכם בפריימריז?
"כן. התוצאות לא משקרות, ואין ספק שיש פוליטיקאים, מכל המפה אגב, שהתערבו בבחירות שלנו".

אתם תתערבו בפריימריז של מפלגות אחרות?
"כן. אנחנו נתערב במפלגות אחרות כיחידים, אבל כקהילה נתמוך יחד במועמד אחד לראשות העיר".

יעקב קבדה טען שהתנהלות שלכם בפריימריז לא הייתה דמוקרטית, שמתן זכות הצבעה לבני הקהילה בלבד היא גזענות ואף הודיע שהוא עשוי להקים מפלגה שתכלול את כל תושבי העיר לקראת הבחירות הקרובות. אתה חושש?
"אחד הדברים הקשים שיכולים לקרות למישהו מדוכא זה להצדיק את המעשים של המדכא. אנחנו בפוליטיקה המקומית מעל 20 שנה, וניסנו כבר את כל הדברים. בסופו של יום הבנו שמי שיעזור לקהילה זה אך ורק אנשים מהקהילה. לצערי הרב יעקב קבדה הוא מסוג הפוליטיקאים שהזכרתי קודם, אלה שבוחרים בסוס הלא מנצח ועושים הכל הפוך ממה שהקהילה צריכה ורוצה. אני מעריך שהוא לא יקבל גיבוי הקהילה, ואני מקווה מאוד שבסופו של דבר הוא יחזור בו ויתמוך בנו".

 

גדעון מהרי. לא היו דילים מראש | צילום: המקור

 

"העיר חייבת לפרוח"

בין אם נבואותיו של סיום באשר למספר המנדטים המיוחל מצידו יתגשמו ובין אם לא, הסיעה המאוחדת של הקהילה האתיופית צפויה להוות פקטור משמעותי ביותר במליאת המועצה הבאה של העיר קריית מלאכי.
כאינדיבידואל, היה סיום גורם משמעותי בקואליציה של אליהו זוהר גם בקדנציה הנוכחית, והיה שחקן ראשי בקודמיה המתוקשרות סביב סיום תפקידה של יפה כהן כמנהלת מחלקת הרווחה. "חשוב לציין שלא היה לי משהו אישי נגד יפה כהן", נזכר סיום בסאגה מול כהן. "אני חושב שהייתה בעיה בניהול של המחלקה. אגב, לא רק אני חשבתי ככה אלא גם ראשי עיר וסגניהם בעבר. הם ניסו לפטר אותה ללא הצלחה מסיבות פוליטיות כאלה ואחרות. אני חשבתי שהכי נכון למען התושבים הוא להפריד כוחות".

בתחילת הקדנציה קיבלת את תפקיד הממונה על הרווחה ואת תיק הקליטה. היית אמור להיות ממונה גם על תיק התרבות והספורט, שבסופו של דבר לא קיים. אתה מרגיש שבאמת עשית מספיק למען הציבור?
"במהלך הקדנציה הובטח לי שתוקם מחלקת תרבות וספורט ושאני אהיה אמון עליה. לצערי הדבר לא קרה, וגם תיק נוער עדיין לא קיים בעירייה. כל הדברים האלה גרמו לי להבין שאין עם מי לעבוד".

אז למה לקח לך 4 שנים לפרוש? הרי לפי טענתך ההסכם הקואליציוני הופר הרבה לפני?
"חלק מהדברים שהיו רשומים בהסכם אכן קוימו. בהתחלה עוד האמנתי שגם השאר יקוים. לעומת זאת, היו המון דברים שלא בוצעו, כמו נושא הייצוג ההולם שבו אחוז העובדים מטעם הקהילה אמור להיות זהה לאחוז התושבים בעיר. בפועל, יש רק 9 אחוזים של עובדי עירייה מטעם הקהילה, למרות שעל פי הנוסחה אמורים להיות 17 אחוזים".

 

אליהו זוהר. "כולם יודעים מי צודק בנוגע להסכם בינינו" | צילום: המקור

 

ובמחלקת הרווחה? אתה חושב שהצלחת?
"כאשר נכנסתי לתפקיד היו 4820 תיקי רווחה, וכאשר עזבתי היו 4400. חלק מהבעיות שהיו במחלקת הרווחה זה תיקים שפתוחים מעל 20 שנה ואין בהם שום צורך, אך אף אחד לא טרח לבדוק או לסגור אותם. היה פה דפוס התנהגות של לפתוח תיקים בכל מחיר, העיקר להצדיק את קיום המחלקה. מעבר לכך, אחת הבעיות הקשות שהייתה היא טכנולוגיה. רק בשנת 2017 הועברו כל התיקים למחשב".

אחרי הבחירות הבאות אתה מעוניין לקבל שוב את תיק הרווחה?
"כן, אני אשמח. התחלתי שם תהליך, ויש שם אנשים שבאמת רוצים לעבוד. צריך רק לדעת להביא להם את הכלים הנכונים להצלחה".

אתה דורש מראש העירייה יחס הולם בין מספר העובדים בני הקהילה לבין האחוז שלהם באוכלוסיה, וניכר שזה נושא קרוב ללבך. למה לא דאגת שלתפקיד מנהל מחלקת הרווחה יבחר תושב/ת העיר?
"כאשר בוחרים בכירים למחלקה מסוימת יש ועדה שמאתרת את המועמדים ובוחנת אותם לפי הצורך. מי שמצליח לעבור את המבחנים מגיע לראיון, ולאחר מכן נבחר האחד. לצערי הרב אף אחד מקריית מלאכי לא הגיש מועמדות לתפקיד".

למה אתה חושב שלא הגיעו מועמדים מקריית מלאכי?
"כדי שאנשים מקריית מלאכי יבואו ויגישו, עיריית קריית מלאכי צריכה לעשות שינוי גישה. לגרום לתושבים להאמין בה. אני שומע המון תושבים שאומרים שאין להם אמון בעירייה, שהכול מכור מראש. התושבים לא עיוורים, הם רואים שמביאים לפה אנשים מבחוץ".

מה אתה חושב על מצבה של העיר?
"חל שיפור, אבל זה עדיין לא מספיק. המצב בעיר עדיין לא טוב. העיר הזו צריכה לפרוח, חייבת לפרוח, והיא לא שם".

לפי דבריהם של קברניטי העירייה העיר בפריחה. גידול במספר התושבים, התקדמות בחינוך, התקציב הכי גדול שהיה אי פעם, פיתוח אזור התעשייה ועוד.
"קודם כל הגדלה של מספר התושבים לא בהכרח מעידה על הצלחה של העיר כיוון שכל תושב חדש הוא בעצם גרעוני לעירייה. אם המצב היה כל כך טוב לא היינו שומעים את הביטויים שנחשפו מאותה ועדה במשרד הפנים. אני לא מכיר ראש עיר שיגיד שהמצב לא טוב בזמן שהוא מכהן כראש עיר. צריך להסתכל על האמת בפרצוף ולתקן את הדברים שמחייבים תיקון. עכשיו עושים שיפוצים במדשאות ובכיכרות. יש למישהו ספק שמדובר בקמפיין בחירות? התושבים לא טיפשים, וגם הם מבינים את זה. אני מאמין שבאוקטובר ידעו למי לתת את קולם".

יש משהו שאתה מצטער עליו בקדנציה האחרונה?
"בטח. יש דברים שאני מצטער עליהם, כמו למשל שלא עשינו את האיחוד קודם. אני גם מצטער שחיכיתי שלוש וחצי שנים עד שפרשתי ולא עשיתי זאת קודם".

טוענים שמאז שאתם במועצה לא נעשה מספיק למען הקהילה. במיוחד בקרב בני הנוער.
"אני מסכים עם האמירה הזו. אכן לא עשינו מספיק, וזו הסיבה שהקמנו את האיחוד. שמנו לב שהקהילה לא מקבלת מספיק והגיע הזמן שהיא תקבל הרבה יותר. אני בטוח שזה יתבטא בנושא החינוך, שעות הפנאי של הנוער וחוגי העשרה. לא רק כדורגל. הגיע הזמן שבקריית מלאכי יעשו בדק בית ויתנו לבני הנוער שאוהבים מוזיקה, ציור וכד' להגיע גם לשם".

בעוד חמש שנים, רגע לפני בחירות 2023 שנינו יושבים כאן לראיון נוסף. שי סיום מתמודד לראשות העיר?
"כנראה. אני כמובן מכוון הכי גבוה, אבל כרגע אנחנו מתעסקים בלעשות למען הקהילה והעיר ולמצות את כל הפוטנציאל הטמון באחדות בינינו. בבחירות הקרובות הפוטנציאל הזה יתפרץ".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

שלומי מלכה הודיע סופית: "מתמודד ברשימה עצמאית למועצת העיר"

חבר המועצה והממונה על מחלקת החינוך לשעבר, שלומי מלכה, הודיע על חזרתו לפוליטיקה המקומית והצהיר על ריצה למועצת העיר: "לא מבקש שכר או כבוד אלא רק להיות שליח ציבור נאמן. תנו לי את המנדט להיות הכח לתושבים"

פורסם

בתאריך

על ידי

חבר המועצה והממונה על מחלקת החינוך לשעבר, שלמה מלכה, הודיע היום (רביעי) כי הוא חוזר לזירה הפוליטית המקומית.

בהודעה ששלח לתושבי העיר ציין מלכה כי לאחר התלבטויות וחשיבה ממושכת עם חבריו ובני משפחתו החליט לחזור לשליחות הציבורית, והודיע כאמור על התמודדות ברשימה עצמאית למועצה בבחירות הקרובות, שייערכו בסוף אוקטובר.

בהודעתו הזכיר מלכה כי עד לפני כשנתיים שימש כממונה על החינוך במשך שלוש שנים בהתנדבות מלאה, והוסיף כי בתקופה זו פעל נמרצות וזכה בסיפוק רב להיות אוזן ופה לכל תושב אשר פנה אליו. "אלו היו שלוש שנים מופלאות ומלאות הנאה. התייצבתי בכל יום ויום למתן מענים לכל המנהלים, הורים ותלמידים, גישרתי ולחמתי למענם מול הגופים הבירוקרטים", אמר מלכה, שציין כי במהלך אותה תקופה, וכן לאחריה, ההצלחות בתחום החינוך היו ניכרות בשטח. "אני זוקף זאת לצוותים החינוכיים בקריית מלאכי. אמנם הייתי רוח גבית ומשענת לכל הנדרש, אך את העבודה בפועל מול ילדינו המתוקים, הם פעלו ועשו", אמר מלכה.

במכתבו התייחס חבר המועצה לשעבר גם לשאלת עזיבתו את הזירה הציבורית, והסביר: "לצערי הרב חלק מחבריי לעירייה ראו את ההצלחות ואת האהדה שסבבה אותי. בכל מקום הרעיפו עליי תשבחות וזה צרם להם. בתמימותי חשבתי שאם אני גורם להצלחות בעיר, הם אמורים להיות מאושרים כמותי", אמר והוסיף: "למדתי על בשרי כי בפוליטיקה, לא באמת רואים את טובת העיר למול עינהם, אלא את טובתם האישית. הם זממו והמציאו שקר עלוב שהצריך אותי לפרוש".

"חבריי הפצירו בי: "אל תפרוש! אתה לא מחוייב, היו הסכמים אחרים שמבטלים דרישה זו. תפנה לעיתונות תגלה את התרמית וכו", כתב מלכה, "אך אני חונכתי בבית אשר תככים ומלחמות אינם מנת חלקי ולכן עזבתי את העירייה. לצערי השליחות שלי הופסקה. מהלכים שהובלתי נגדעו ואם הם היו יוצאים לפועל הרי שהיום היה הרבה יותר טוב", הסביר.

בסיום מכתבו ביקש חבר המועצה לשעבר את תמיכת הציבור, וכתב כי בשונה מאחרים- הוא לא מבקש שכר או כבוד: "אני יודע כי עבדות מנת חלקי בתפקיד הציבורי, אני מבקש להיות שליחכם הנאמן. בחזותי אני איש חרדי אך חרדי שקרית מלאכי טיפחה וגידלה, חרדי שלא בא עם דעות קדומות ולא בא לתת מענה לאוכלוסיה כזו ולא אחרת, חרדי שלא פוסל בשום מצב את האחר, ואת זה הוכחתי בשלוש שנות שליחותי".

"אני פוסל את הסקטוריאליות, קריית מלאכי הקטנה והחמימה הינה עיר אשר ניתן בכל הארץ והעולם ללמוד אחווה ונתינה מה היא, אני אפעל בכל כוחי לשמר ערכים אלה. ברגע זה מלב אל לב אני פונה אליכם תושבים יקרים, תנו לי את הכח להיות הנציג שלכם ולמענכם, תנו לי את המנדט להיות הכח לתושבים. יש בי ההשכלה, היכולת, הניסיון והיושרה להוביל למקום טוב ובטוח", סיכם מלכה, שאף רמז במשפט האחרון את מה שעשויה להיות סיסמת הבחירות שלו, "הכח לתושבים".

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

דדון-סעדה: "פה בשביל השכונות והאימהות"

יומיים אחרי שנודע כי תצטרף לרשימת הצעירים של אליאור עמר, מירי דדון סעדה מבהירה בשביל מה היא נכנסת לפוליטיקה: "אף אחד לא דואג למצוקות של השכונות, לאימהות העובדות ולחד הוריות. אנחנו נדאג להם"

פורסם

בתאריך

על ידי

במוצאי שבת האחרון הודיע אליאור עמר, שיוביל בבחירות הקרובות רשימה חדשה למועצת העיר, כי המצטרפת הראשונה לרשימתו היא מירי דדון-סעדה. הצטרפותה של דדון-סעדה (39) עוררה תגובות חמות ונלהבות ברשת, עדות להיותה אדם אהוב מאוד בקרב ציבור התושבים בקריית מלאכי. כעת היא נערכת למסע הארוך בסופו היא מקווה להיות חברת מועצה.
"התלבטתי רבות בנושא והחלטתי שאני רוצה להיות במקום המשפיע הזה", אמרה דדון-סעדה ל"המקור". לדבריה, הנושאים המרכזיים בהם תרצה לעסוק הם תחום השכונות הוותיקות בעיר – ויצמן, קיבוץ גלויות והרצל – אשר צריכות לדבריה נציג אותנטי במועצת העיר שמכיר את צרכי השכונות ויפעל לקידום האינטרסים שלהן. דדון-סעדה, אם לחמישה המתגוררת בעצמה בשכונת קיבוץ גלויות, אמרה כי היא תבקש לפעול גם בתחום קידום הנשים, האימהות העובדות והאימהות החד הוריות, אשר לטענתה מתמודדות עם קשיים רבים שיש לטפל בהם על מנת לסייע להן לנהל חיי שגרה ככל משפחה.
"אני מרגישה ורואה שכיום אף אחד לא דואג למצוקות של השכונות, של האימהות העובדות ושל האימהות החד הוריות, אנחנו נהיה שם כדי לדאוג להם", אמרה. "נשים הן 50 אחוז מהאוכלוסייה אבל כמעט ולא מיוצגות כלל במועצת העיר בקריית מלאכי. אני מקווה שנשים נוספות יצטרפו למערכת הפוליטית", הוסיפה ואמרה בחיוך: "אנחנו גם מוסיפות שיקול דעת ויודעות להוריד אגו כשצריך, אז לפחות נאזן את הגברים במועצה".
בפייסבוק שלה כתבה דדון-סעדה כי היא התרגשה לקרוא את התגובות הרבות להתמודדותה למועצת העיר. "אני מודה לכל אחד ואחת מכם על העידוד, התמיכה, הפירגון והאהבה. זה לא מובן מאליו מבחינתי ואני מבטיחה שעוד אחזיר לכם על התמיכה. יש מסע ארוך וחשוב לפנינו ואני שמחה לקחת בו חלק. זה מסע שהסכמתי לצאת אליו כי אני מאמינה בו. כי אני מאמינה שהגיע הזמן שיהיה כוח נשי אמיתי במועצת העיר. למען הנשים והאימהות העובדות בכלל. למען האימהות החד-הוריות. למען השכונות האהובות שלנו שגדלנו בהן בקושי אבל בגאווה. למען הציבור כולו. אני באמת מאמינה שיחד נוכל להכניס דם חדש למועצת העיר ולעשות את העיר האהובה שלנו מקום טוב יותר כי אנחנו ראויים לזה. אני צריכה אתכם איתי ומבקשת את עזרתכם במשימה הזאת".

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

בלחייב הודיע: "מפוצץ את האיחוד בקהילה הבוכרית"

המועמד שסיים במקום השני בפריימריז ההיסטוריים מתנתק מהרשימה המאוחדת שלושה שבועות בלבד אחרי שהוקמה- ומטיח האשמות קשות בפני מי שהיו יריביו במירוץ: "היו פה אי סדרים, שכונה. הביאו מצביעים מחוץ לעיר ואמרו שהם מכירים אותם ועשו איתי הסכם שאם אני עוזב את האיחוד עליי לשלם 5000 ש"ח. שילכו לתרומה, אני לא ממשיך איתם", אמר. הסיעה בתגובה: "הטענות מופרכות. מר בלחייב אף פעם לא רץ עם הבוכרים"

פורסם

בתאריך

על ידי

איחוד לשם פיצול: המועמד למועצת העיר מטעם סיעת "מאמינים" בבחירות האחרונות ומי שסיים במקום השני בפריימריז של הקהילה הבוכרית בעיר, רפי בלחייב, הודיע השבוע בשיחה עם "המקור" כי הוא מכריז על ביטול הסכם האיחוד בקהילה הבוכרית.
בלחייב, שסיים כאמור שני אחרי המועמד שניצח בהתמודדות, מוטי יעקובוב, שטח טענות קשות בדבר אי סדרים ואף זיופים לכאורה במהלך יום הבוחר של הקהילה הבוכרית, שנערך לפני כשלושה שבועות בבית הכנסת המרכזי של העדה הבוכרית בעיר, "חבסוב" שבשכונת חב"ד. "הבחירות הללו לא היו הוגנות", אמר בלחייב השבוע ל"המקור", והוסיף: "הצעתי להביא גורמים מבחוץ שיפקחו על הנעשה בתוך הקלפי, אבל מה קרה בפועל? בני המשפחה של המועמד היו בפנים. אחרי הבחירות גם ביקשתי תעודות זהות כדי לראות מי הצביע- אבל התנערו ממני בטענה שחלק הגיעו בלי תעודות זהות".
לטענתו של בלחייב, הוא הבחין בנעשה כבר בזמן אמת- ביום הבחירות- אך לא רצה להקים מהומה על מנת לכבד את מי שטרח והגיע להצביע, "אומרים שהיה ועד של הבוכרים שהכריז על הבחירות. על איזה ועד מדברים? לקחו כמה בחורים צעירים ועשו מהם ועד. לא חבסוב היו שם, לא סימנטוב ולא מיכאלוב מקיבוץ גלויות. כולם ראו איך זה התנהל. ההצבעה לא הייתה כשרה. אנשים שלא הכרנו אותם הגיעו להצביע. רוסים, אשכנזים. אף אחד לא מכיר אותם. אמרו לי שזה חתן של ההוא, וזו כלה של ההיא. הכל לוקשים. לקחו ממני צ'ק ערבון על מנת שלא אפוצץ את האיחוד עם קנס של 5000 שקל. אמרתי להם שאני מוכן לשלם את הסכום הזה. זה צדקה, תרומה. לא אלך איתם".
לגבי המשך דרכו בזירה הפוליטית הוסיף בלחייב: "כל הקהילה מבקשת ממני להקים מפלגה ושהם ירוצו איתי. היו לי 250 קולות כשרים למהדרין ועוד כמה מאות שהלכו למועמדים אחרים. אני אייצג את הבוכרים מהצד שלי. אם כולם היו הולכים איתי יד ביד הייתי יכול לתרום הרבה יותר לקהילה ולהיות יד ימינו של ראש העירייה הנבחר. יש הרבה כיוונים אבל אני בכל מקרה מתכוון לרוץ למועצה. הבוכרים יבואו איתי כי יודעים שאני איש עשייה ואדם ישר".
שאלות רטוריות
גורמים פוליטיים שונים בקהילה הבוכרית פנו בשבועות האחרונים למערכת "המקור" והדגישו כי חרף הניסיון לשדר אחדות כלפי חוץ- מדובר באחיזת עיניים הבאה לידי ביטוי במערכות הבחירות האחרונות, "הקהילה הבוכרית תמיד הייתה חלק מרשימת חב"ד למועצת העיר", אמר השבוע גורם פוליטי מוכר בקהילה. "האיחוד הזה התפרק מתישהו לפני כמה עשרות שנים כאשר בוריס בורוכוב התמודד ברשימה נפרדת והקהילה הלכה אחריו, אך ברגע שהוא רץ יחד עם יוסי סולימני בבחירות האחרונות המצב שב לדמותו".
גורם נוסף, הנמנה בין תומכיו של המועמד למועצת העיר רפי בלחייב, ציין השבוע כי מי שייצג את הקהילה בקדנציה האחרונה היה דווקא משה מלאייב, שבחר משום מה לא להתמודד בפריימריז המתוקשרים שנערכו לפני פחות מחודש, "מישהו יודע למה מלאייב לא התמודד? הוא הרי חבר מועצה מכהן. לטעמי היה פה ניצול ציני של צרכי הקהילה ממניעים אישיים. ישנם חמישה גבאים בוכרים בקריית מלאכי שלא יזמו בכלל את הפריימריז האלה. הם הובלו ולא הובילו. מישהו יודע היכן מחשב הבחירות? התוכנה? איך אפשר לדעת מי הצביע והאם הבחירות היו ניטרליות? אין דרך לברר את כל אלה", אמר והוסיף: "המתמודדים בפריימריז הם אנשים שהיו יכולים לתרום המון לקהילה- אבל הם מנותקים ממנה כבר 15 שנים. יתרה מכך, מהם האינטרסים הקהילתיים המוזנחים עליהם הם מדברים? אף אחד לא יכול לומר".
משה מלאייב, המכהן כחבר מועצה מטעם חב"ד, התייחס למידע המובא בכתבה ואמר: "באופן אישי אני מברך כל אחד שחושב שהוא יכול לתרום ונכנס לפוליטיקה. ההתנהלות אכן הייתה נראית לי מוזרה ואף אחד לא שיתף אותי בנעשה. גם אם היו מציעים לי לא הייתי מסכים להיות חלק מזה כי באופן אישי אני מסכים להיות בפוליטיקה רק תחת המטריה של חב"ד. אם יתאפשר לי ארוץ גם בבחירות הקרובות ברשימת מאמינים. שיתוף הפעולה הניב פירות טובים מאוד ואני יכול להעיד שבהרבה מקומות בארץ התעניינו בחיבור שנוצר תחת מאמינים. האינטרס של כל תושבי העיר נוצלו תחת הרשימה הזאת. עם זאת, אם יגידו לי בקהילה שהם רוצים שמוטי יעקובוב ירוץ עם חב"ד במקומי אני מפנה את מקומי. האינטרס הציבורי אצלי קודם לאינטרס האישי".
מוטי יעקובוב, שסיים במקום הראשון בפריימריז, הפנה אותנו לדוברות המפלגה- שם אמרו כי: "הטענות מופרכות. היו מחשבים וכולם צילמו תעודות זהות. כל מי שבחר עשה זאת עם תעודת זהות וכל האנשים שהגיעו הם מקריית מלאכי. הנציגים של בלחייב היו בקלפי כולל הוא עצמו וכל מי שעבד עבורו. מר בלחייב לא מקבל את הכרעת הבוחר שקבעה כי הוא המפסיד, מה גם שחשוב לציין שהוא אף פעם לא הלך עם הבוכרים. עשינו פריימריז והכרזנו שלא משנה מה קורה או מי נבחר כולם הולכים אחריו על מנת ללכת את העדה ואת קולות הבוחרים שלה. גם לפני שפתחנו את הקלפיות ישבנו יחד ואמרנו שיהיה לכולם בהצלחה. יתרה מכך, אחרי התוצאות מר בלחייב בירך את כל המתמודדים. לגבי אי התמודדותו של מר מלאייב, הרי שהכרזנו בכל בתי הכנסת ובפני כל האנשים שמתקיימים פריימריז בקרב הקהילה וכל אדם עשה את בחירתו האישית. אנחנו מחוזקים מאוד מכמות האנשים שהגיעו ומרוצים מהבחירה. נלך חזק עד הסוף במירוץ למועצה".

בלחייב. יצליח להיכנס למועצה?

לחץ להמשך קריאה