צור עימנו קשר

חדשות

המבחן של צלי

עו"ד בצלאל מזרחי, חבר המועצה המכהן מאז בחירות 2013, הפך בחמש השנים האחרונות לאחד מנבחרי הציבור הפעילים ביותר בקדנציה האחרונה. בראיון מיוחד לקראת הבחירות הקרובות הוא מדבר על מינויו לנציג חב"ד הבכיר ולראש סיעת 'המאמינים', מתייחס בהרחבה למהלך הדרמטי של קודמו בתפקיד, סגן ראש העירייה חיים שטיינר, משיב לסוגיות הבוערות בקרבם של התושבים ובטוח שראש העירייה המכהן אליהו זוהר, שקיבל את תמיכת 'המאמינים' לקדנציה נוספת, יישב על הכסא בקומה השנייה של בניין העירייה גם בחמש השנים הבאות

פורסם

בתאריך

בצלאל מזרחי, המזוהה יותר בכינוי המקוצר "צלי", הצטרף לזירה הפוליטית רק לפני כחמש שנים כנציג השני של סיעת חב"ד ברשימה 'המאמינים'- המשותפת לסיעות ש"ס וחב"ד. אלא שמאז, ומיד לאחר אותן בחירות בהן רשמה הסיעה החדשה הישג דרמטי וגרפה ארבעה מנדטים, התגלה הפוליטיקאי הטרי כאחד מנבחרי הציבור הכי פעילים וחריפים שיש למועצת העיר המקומית להציע- והפך לאחד האנשים החזקים בקואליציה של ראש העירייה אליהו זוהר.
מזרחי (48) נשוי לאביגיל, דוקטורנטית, מורה ומחנכת בשפיר, בעלת תואר שני במנהל עסקים ותואר שני נוסף בתלמוד. הוא אב לחמישה, המחזיק בתואר ראשון במשפטים ותואר שני במנהל עסקים.
הוא עו"ד במקצועו, איש עסקים העוסק בתחום הנדל"ן, חבר מועצה מכהן ומלפני מספר שבועות גם ראש סיעת 'המאמינים' בעיר ומי שעשוי להפוך ממש בקרוב לסגן ראש העירייה בפועל. "ועד חב"ד נתן בי את האמון, כולל המרא דאדתרא הרב ירוסלבסקי. אני עומד בראש הרשימה שכוללת שלושה גופים: נחלת הר חב"ד, ש"ס והבוכרים", פותח מזרחי את הראיון המיוחד שערכנו עמו לקראת הבחירות המתקרבות, ומקפיד לדבר ולשדר אחדות בין כלל הגופים המרכיבים את סיעת 'המאמינים', שהוא העומד בראשה, "סיעת ש"ס מאוחדת מסיבה אחת פשוטה: כל מי שלא תומך בה היום לא תמך בה בעבר. הרב דקר למשל תומך בנו באופן הברור ביותר. אני מלווה את ש"ס מקרוב. כן, אפשר לספר לאנשים סיפורי בדים שסיעת ש"ס לא מאוחדת ושיש רבנים ואנשי כוללים שעושים כך וכך וכו', אבל זו לא המציאות".
למה סיפורי בדים? מה שקורה בש"ס קורה בכל הסיעות האחרות, כולל הליכוד והקהילה האתיופית. יש הנהגה שהחליטה משהו מסוים ויש פרטים שלא מתיישרים עם ההחלטה.
"אם הזכרת את הקהילה האתיופית אציין כי כואב לי על מה שקורה אצלם. חשבתי שהם יוכלו להיות מאוחדים אבל כשיש אגו הכל משתבש. אצלנו האחדות היא הרבה יותר גדולה מסיבה הרבה יותר פשוטה. שוב, בש"ס המציאות מוכיחה שכל מי שתמך בש"ס פעם שעברה תומך בה גם עכשיו. רוב ראשי הכוללים תומכים בסיעת ש"ס. בפועל, לציבור הרחב, יש את מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל והציבור נשמע אליו. לא מעניין אותו מה ראש כולל זה או אחר אומר. המצביעים של ראשי הכוללים זה אכן דבר מבורך, אבל זה לא רוב הציבור של ש"ס. יש ציבור ספרדי שרוצה את מפעל חייו של הרב עובדיה זצ"ל, שזה הלכה, תורה וקירוב למסורת".
בבחירות הכלליות האחרונות ש"ס כסיעה איבדה את כוחה בעיר לטובת סיעת 'יחד' של אלי ישי.
"יש הרבה מאוד מצביעים, גם בחב"ד, שמצביעים למפלגה החרדית-ימנית ביותר. היה גם עניין של ארץ ישראל השלמה. הירידה של ש"ס התרחשה בכל הארץ, מי שהלך ליחד זו תנועת חב"ד המרכזית שהובילה לנתון שהבאת. הציבור הספרדי מחובר לש"ס, לערכים של ש"ס, לא לאדם זה או אחר. בנוסף צריכה להיות כאן הכרת הטוב: ש"ס עשתה עבור קריית מלאכי מה ששום שר בליכוד לא עשה עבורה ב-20 השנים האחרונות"
מה למשל?
"כבר בתחילת הקדנציה עמדה על הפרק תכנית ההבראה. רצינו לדבר על נושא הגבולות, על ההסכמים עם באר טוביה. שום שר ממשרד הפנים לא התייחס אלינו, אני לא רוצה לנקוב בשמות. שלא נדבר על נציגי הליכוד כאן שלא הצליחו להביא לא את גדעון סער ולא את סילבן שלום. אריה דרעי זה השר שביקר בעיר הכי הרבה. מהרגע שנכנס למשרד הפנים וקיבל לידיו את תיק הנגב והגליל הוא הכניס אליו מושג חדש בשם 'הפריפריה', מה שהוביל להכנסתה של קריית מלאכי לעוגת התקציב. זה הביא עשרות מיליונים מהממשלה. כל 'קול קורא' לשיפוץ, גדול בינוני או קטן, אנחנו נמצאים שם".
מה עשיתם עם אותם מיליונים?
"עשרות פרויקטים, ולסגן ראש העירייה מישל טפירו יש הרבה זכויות בעניין הזה. אם זה לקאנטרי, או למרכז הצעירים שאגב, לא משרת כלל את הציבור החרדי. גם בנושא הפיתוח וגם בנושא התרבות. גם כללית וגם חרדית. קריית מלאכי מגישה בקשה ומקבלת, אריה דרעי לא סקטוריאלי, הוא באמת שם בשביל אותם "שקופים". מה שכל שרי הליכוד לא עשו אריה דרעי עשה".
אפרופו אריה דרעי. מה אתה אומר למי שמזהה אותך כנציג ש"ס ברשימה? יש לא מעט תושבי נחל'ה שאומרים 'אין לי בכלל נציג חב"ד ברשימה'.
"זו בדיחה יפה. אני חב"דניק במלוא מובן המילה, מההתחייבויות הראשונות בבוקר שמתחילות במקווה, לימוד חסידות, ויציאה ל'מבצועים'. בדיוק בשבוע שעבר מישהו פנה לאחד האנשים הבכירים בשכונה וטען שאין לו 'אשכנזי' ברשימה. אותו אחד השיב לו בבוז ובפליאה, והבהיר שזה לא היה ולא יהיה שיקול דעת אצל אף אחד".
השאלה אם זה לא יתפוס משקל בקרב המצביעים.
"זה לא עניין של מה בכך שוועד ורב אשכנזים בוחרים במועמד מזרחי. זה הדבר הנפלא בתנועת חב"ד. הבן שלי לומד בישיבה למצטיינים בקריית גת, במוסד שנחשב להכי טוב. תראה כמה זה יפה שהרשימה שלנו מכילה מרוקאים, כורדים, אלג'יראים, גרוזינים. אני כלל לא חושש שזה ישפיע מבחינה אלקטורלית".
ובכל זאת, אחרי הצגת הרשימה וכל הסאגה שקדמה לה עם חיים שטיינר ושלומי מלכה, יש שמנבאים לכם שני מנדטים. אתה באמת-באמת לא חושש?
"הנבואה ניתנה לשוטים. המטרה שלנו היא לשחזר את ההישג מהבחירות הקודמות. אני מניח ששלושה מנדטים יהיו לנו בוודאי, ואנחנו לא פוסלים את האפשרות שיהיו לנו שוב ארבעה. אני מניח שיהיו כמה סיעות שלא יעברו את אחוז החסימה ולכן היעד הזה הוא בהחלט ריאלי. לכן אני קורא לאנשים לא להצביע לסיעות שאין להן סיכוי לעבור את אחוז החסימה. בואו תתרכזו סביב מפלגה שדואגת לכל המגזרים".
מה אתה חושב על החבירה של חיים שטיינר לסא"ל (במיל') חיים ויצמן?
"חיים שטיינר בחור טוב. אני מקווה שהוא ישכיל לא לפעול נגד הקהילה ששלחה אותו ולא נגד המרא דאתרא. אני מכבד אותו ולי לא היה שום דבר נגד".
ניסיתי לפייס אותו אחרי ההחלטה של הרב והוועד להעניק לך את המקום כנציג חב"ד הבכיר על חשבונו?
"התקשרתי אליו אחרי ישיבת הוועד הראשונה, עוד לפני שהוחלט סופית. אני חושב שהוא מודע לכך שהצעד שהוא עשה לא הכי טוב, בטח ביחס לעשייה שלו. חיים שטיינר עבד, אי אפשר להגיד שלא. הוא ייצג את הקהילה וחבל שככה הוא רוצה לסיים את הקריירה כי בסופו של דבר מה שיזכרו לו זה את הסוף".
מבחינתו הוא יבוא ויאמר שהוא לא יוצא נגד הקהילה. השטח פשוט רוצה אותו.
"הציבור בחר בו לא בגלל שהוא היה סגן ראש העירייה לפני כן והחליטו שהוא ייצג גם את תנועת חב"ד. הוא עבד במפעל, ואמרו לו 'אתה בחור טוב, בוא תייצג את הקהילה'. הקהילה היא זו שבנתה אותו והפכה אותו לסגן ראש העיר, וזכותה המלאה להחליט להחליף אותו. דרך אגב, זה גלגל מסתובב. יכול מאוד להיות שבעוד קדנציה או שתיים יגידו לי 'סיימת, להתראות'. לכן אני מבין אותו בקטע הרגשי, אבל אם אתה חלק מקהילה אתה לא יכול לצאת נגד המרא דאתרא ונגד הקהילה שבחרה אותך. אני מקווה שיחזור להיות חלק מאיתנו וקורא לו לחזור להיות איתנו. אני אשמח אם זה יקרה".

מזרחי ושטיינר בעבר. מי יצא מנצח בבחירות 2018?

הכרזתם שוב על תמיכה בללו בשבוע שעבר. מדוע?
"בראש ובראשונה בגלל שהיינו חלק מהעשייה שלו בקדנציה האחרונה. אי אפשר לקחת ממנו תכונות שרואים באופן מובהק; חריצות, מסירות לעיר. כמובן שתמיד יש מה לשפר. יש לו סיעתא דשמיא. כל מנבאי השחורות אמרו שהוא לא יצליח בקדנציה כי אין לו יכולות, אבל ברוך ה' הוא עמד בתכנית ההבראה והובלנו את תכנית ההמראה. יש הרבה סיבות חיוביות להמשיך בתמיכה בעשייה של ראש עיר מכהן. גם בסקרים שנעשו על ידי גופים שונים ראינו באופן מובהק שיש לללו תמיכה מובהקת".
בוא נדבר על ההסכמים. הפעם תוותרו על סגן אחד?
"זה תלוי בכמה מנדטים נקבל. מטבע הדברים, ולאור זה שאנחנו רוצים שהקהילה האתיופית תצטרף על כל מרכיביה לתמיכה בראש העיר- לא דרשנו מההתחלה שני סגנים".
אז תוותרו על שניהם? שמעון חזן אחד והקהילה האתיופית אחד, אם ללו ינצח והיא תצטרף כמובן.
"אני לא נכנס למה הובטח לשמעון. אנחנו נקבל סגן אחד, אבל זה פחות מעניין. מה שמעניין אותנו זה להיות שותפים, לתרום לעיר. רוצים להמשיך לעשות טוב כאן. אנחנו למשל שותפים לכל נושא הדיונים בנושא ועדת ההכנסות, זה קורה בארץ בכמה מקומות במקביל. אנחנו מקווים שהחלטות הוועדה ייטיבו עם קריית מלאכי".
דרור שור אמר שהוא לא יתן פיסת אדמה נוספת.
"אז הוא אמר. קריית מלאכי בלי שינוי של עמודת ההכנסות לא תוכל להתקיים".
אבל זה משפט שהיריבים הפוליטיים שלכם אמרו ואומרים.
"ללו לפחות השכיל לעשות את ההסכם עם דרור שור, שנתן לעיר אוויר".
אולי אותו הסכם יפגע בנו בהמשך?
"בדיונים ההסכם הזה בכלל לא מופיע. אני התנגדתי, אבל ללו צדק. אם לא היה הסכם לקריית מלאכי לא היה כלום. הופעות, אירועים, תחום החינוך. מה צריך להיות, צודק או חכם? אף שר של הליכוד שהחזיק את משרד הפנים לא הסכים לדון על ועדת גבולות. ייאמר לזכותו של אריה דרעי שהוא יכול לעשות מהפכה. הדלת שם פתוחה בפנינו בכל רגע. אם ללו לא היה עושה את ההסכם שעשה לעיר לא היה כסף לספורט, לתרבות, למתנ"ס ולחינוך".
מה תגיד לתושב העיר שיבוא ויאמר: 'הכל טוב ויפה, אבל בשורה התחתונה את החשבונית אתה מגיש לי; העלת לי את הארנונה, הכנסת מערך חניה בתשלום, הבאת את התאגיד ואפילו בריכה להצטנן מכל התשלומים האלה לא הייתה לי כי הרסת אותה בפתיחת עונת הרחצה, עוד לפני שנבחר קבלן'?
"הכל יכול לעבור שינויים ומתיחות. יש לי משרד ברמת גן, אני משלם ארנונה גבוהה מאוד ומשלם על חניה מהשעה הראשונה. אנחנו רוצים לעודד קניה במרכז המסחרי ונתנו שעה ראשונה חינם. לגבי התאגיד חשוב לומר שוב ושוב: לא משלמים יותר על המים. שהצטרפנו זה היה 4 אחוזים יותר, כולל מים וביוב. היום, לאחר שהתעריף ירד, המחיר זהה. מה כן קרה? יש פיקוח. אם העיר צורכת מספר מסוים של קובים היא תשלם בדיוק עליו. אין יותר כספים שמשולמים בגלל שעונים לא תקינים או מערכת לא ראויה. הכסף הזה חוזר לתושבים בהשקעות שונות, זה נקרא להתייעל. כל מדינת ישראל עברה לתאגיד. אגב, אחת הברכות היא החיבור עם מישל אבוטבול, האיש שהכיר בפן המקצועי את התשתיות בצורה הכי טובה. הוא עושה היום עבודה נפלאה, וזה הדבר הטוב ביותר. לעניין הקאנטרי- השבוע נבחר קבלן ובריכה אחת תהיה מוכנה בע"ה בתחילת עונת הרחצה הקרובה".
ומה באשר לביוב הטורדני בשכונה שלך. מה אתה אומר לתושבים שלך?
"התאגיד משקיע עשרות מיליוני שקלים בעיר. הייתה לנו ישיבה לפני כחודש וחצי וחיים שטיינר ביקש שיעשו צילם ועשו אותו. יכול להיות שהבעיה היא שמגיעה פסולת רפתות מבאר טוביה וזה יוצר סתימה. אנחנו רוצים להבטיח איכות חיים לתושבים, גם לתושבי שכונת חב"ד".
אחד הנושאים שאתם מדברים עליו בקמפיין הוא הקטנת הגירעון עד כדי חיסול שלו. בפועל, עשיתם זאת על ידי לקיחת הלוואות.
"ההלוואות בקריית מלאכי הן מתחת לממוצע הארצי המקובל. צריך להבין שההלוואות הן ביחס לתקציב, מה גם שהכל נעשה בליווי מקצועי. אנחנו לא עיר שמשתוללת. אנחנו עומדים בגאון ולא פורצים את מסגרת התקציב".
אתם לא יכולים. יש חשב מלווה.
"הוא יכול היה כבר ללכת. גמרנו את תכנית ההבראה ועברנו להמראה".
בוא נדבר פוליטיקה. מה אתה חושב על מערכת הבחירות הנוכחית? השמצות בפייסבוק ובוואטצאפ, ויכוחים שגולשים נמוך מידי, השחתות של שילוט.
"אני ברוך ה' נמצא שם פחות. אנחנו צריכים לעשות, לא להיגרר לכאלה מקומות. אני חושב שאצלנו זה פחות קיים. אני רוצה לנהל שיח מכובד, על הישגים ויעדים. אנחנו מייצגים את כלל הציבור, הבנו את המצוקה של העיר. שאנחנו חייבים להיצמד לתכנית ההבראה, כמה שזה היה כואב. אנחנו לא רוצים שהמשק הפרטי יהיה במינוס וכך גם המשק הציבורי. הידקנו את החגורה".
ועכשיו לשאלה השכיחה ביותר: העיר מתחרדת?
"עוד בדיחה. העיר לא מתחרדת. אין פה אוכלוסיות כאלה, אנחנו לא בית שמש. זו דמגוגיה של הפחדה. העיר הייתה ונשארה מסורתית ודתית. אנחנו בסך הכל מאוחדים. השיח הזה גורם להסתכל עלינו הפוך. בית ספר בית חנה למשל, הוא מהמצטיינים בעיר. תמיד. כל הבגרות המצטיינת בעיר היא מבית חנה. אין אצלנו 3 יחידות, מעט מאוד. כולם 4-5 יחידות. אני גאה לייצג את שכונת חב"ד שמביאה כבוד לעיר".
אכן, ואי אפשר לקחת מהם את זה. אבל גם אי אפשר לומר שההשקעה בחינוך החרדי בעיר לא עלתה. אלו נתונים שחור על גבי לבן של משרד החינוך.
"בית חנה לא קיבל שקל יותר מעיריית קריית מלאכי בקדנציה הזו. המוסד המוביל בעיר. לאן הולך הכסף? אינני יודע, אני לא במחלקת החינוך. המוביל במצטיינים ובאחוזי בגרות לא קיבל שום עזרה. מתוקצבים פר ראש ממשרד החינוך, העירייה היא רק צינור. זו המציאות בפועל".
הבריכה תהיה פתוחה בשבת?
"אני לא רוצה להיות נביא אבל היא הייתה פתוחה בשבת. אנחנו לא דרשנו לסגור אותה. הציבור פה מסורתי-דתי, אף אחד מאיתנו לא עושה כפייה דתית. אנחנו אמונים על אהבת ישראל. חושך לא מגרשים במקלות, רק באור. זה ישאר ככה".
עם מה אתה בא לבוחרים שלך בבחירות הקרובות?
"אני קיבלתי לידי את תיק תרבות תורנית, שהושקע בו סכום מסוים. במהלך הקדנציה שלי זה הפך לתרבות יהודית והשקענו מה שלא היה פה עשרות שנים בעיר. אני ורפי אילו עשינו עבודת קודש בעניין הזה. עשרות מופעים, הצגות. הנגשנו את התרבות היהודית בכל מיני וריאציות לכלל האוכלוסייה. צריך לזכור שרוב הציבור בעיר מסורתי-דתי. הבאנו לעיר המון עזרה ממשרד הפנים, ממשרד הפריפריה. אנחנו רוצים לעשות יותר טוב בנושא החינוך, התרבות. נרתמנו לכלל העיר, להצלחתה, גם אם חלק מהצעדים היו כואבים, ואין לנו ספק שהיו. הראיה שלנו הייתה לדאוג לקהילה שלנו, בהחלט, אבל לדאוג גם לכלל האוכלוסיה בעיר מתוך ראייה כללית. בקדנציה הבאה ארצה להיכנס לעובי הקורה בנושא הרווחה. זה נושא שנשכח ואני חושב שכל הגופים החוץ ממשלתיים מוכנים לעזור הרבה. כמובן לעודד אוכלוסיה חזקה להגיע לפה, אבל לא לשכוח את האוכלוסיה הקיימת. בקדנציה הזו 'המאמינים' עשו טוב מתוך ראייה כלל מגזרית ולא ראייה סובייקטיבית לטובת מגזר מסויים, ואני מבטיח שנמשיך לעשות עוד יותר טוב עבור קריית מלאכי".

חברי הרשימה של סיעת 'המאמינים' (יח"צ)

לחץ להמשך קריאה
10 תגובות

10 Comments

 1. שוקי

  20/10/2018 ב 22:27

  צלי
  שליח אמיתי בעיריה.
  כל פניה אליו נענית ביעילות ואכפתיות שלא הכרנו פה בקריה.
  צלי עלה והצלח לטובת כולנו

 2. טלי אסולין

  19/10/2018 ב 13:34

  אופס… בקדנציה הנוכחית שלושה חב"דניקים ובקדנציה הבאה – צלי לבדו (אה.. אולי שטיינר יכנס)

 3. בובליל

  19/10/2018 ב 13:32

  משרדי הממשלה מזרימים תקציבים שוטפים לעיריית קרית מלאכי, אז מה דרעי ואיפה צלי בתמונה העגומה של שכונת חב"ד הנראית כמו חאן יונס אחרי הפגזה

 4. ניסים כהן

  19/10/2018 ב 13:05

  כל העשיה למען חב"ד, בוצעה במשותף עם שטיינר. וצלי מתגאה כאילו הכל עשה סולו

 5. אזולאי הקטן

  19/10/2018 ב 13:00

  "שטיינר עובד מפעל". אאוץ'. שטיינר היה איש ציבור ועשיה במשך שנים, לפני שנבחר לעירייה. ומה צלי עשה למען הכלל לפני העירייה

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  19/10/2018 ב 12:58

  לסיעה בראשות שטיינר – ארבעה חברי עירייה+ בוכרים+ גרוזינים=== 3 מנדטים???

 7. דינה

  19/10/2018 ב 12:52

  בהצלחה לכולם
  בעז"ה
  גם שס 2 מנדטים
  וגם גד 2 מנדטים

  ואז הכל מעולה!
  לא צריך לריב.

 8. אבי

  19/10/2018 ב 12:51

  מה יהיה?
  מתי תפרוש צלי?

  אנחנו רוצים את חיים שטיינר הנציג שלנו.
  הוא דאג לכך העיר. לא רק לחבד.

 9. משה

  19/10/2018 ב 12:48

  צלי בנאדם הזוי ורע לעיר

  אסור שהוא יגיע לעמדת מפתח

  אוא ידאג רק לבוחרים שלו

 10. שלומי

  19/10/2018 ב 12:44

  שחק אותה דבר ממש יפה ולעיניין

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.