צור עימנו קשר

דעות

משחק הכיסאות הפוליטי

בחירות 2019 עוד רגע כאן- וההתרחשויות במערכת הפוליטית ממשיכות להתרגש בכל רגע נתון. אוריה אילו, יועץ אסטרטגי מוסמך מטעם הטכניון ובעל תואר ראשון במזרח תיכון ומדעי המדינה ותואר שני במינהל ציבורי במסגרת קורס צוערים לשלטון מקומי, ינסה לעשות לנו קצת סדר בבלאגן, רגע לפני שאנו נקראים אל הקלפי ומשלשלים את הפתק שיקבע לאן פניה של המדינה בארבע השנים הבאות

פורסם

בתאריך

סערת הבחירות החלה עם עזיבת איווט את הממשלה, איום בנט ושקד והתקפלות בזכות השליחות של ראש המל"ל והרב דרוקמן. בהמשך הגיע המפץ הפוליטי בימין של עזיבת השניים האחרונים את הבית היהודי. בחלק השמאלי של המפה, גבאי זרק את לבני לרצפה והפיל את גם את המנדטים שלו לגובה האבנים המשתלבות. מהרשימה הערבית התפצל אחמד טיבי והשאיר את הגוש הערבי על אותו מספר מנדטים.
השבוע האחרון התאפיין בשבירת השתיקה של גנץ ובאיחוד שלו עם בוגי, בנסיקה של גנץ בסקרי המנדטים ובירידה מנגד של יאיר לפיד. בסוף-בסוף, הכל נשאר בגוש המרכז שמאל.
בימין עוד מנסים לחבר את התמונה: "הבית היהודי" בחר ממש כאן בקריית מלאכי את היו"ר החדש של המפלגה, ובמפלגת "הליכוד" בוחרים ממש בעיצומן של כתיבת שורות אלה את הנבחרת שתרכיב את הרשימה לכנסת ותשפיע על מפת המנדטים בימין. בתווך, מנסים בעוצמה לישראל למצוא מישהו להתאחד איתו, וסופרים בסקרים כמעט שלושה מנדטים שלא מספיקים כדי לעבור את אחוז החסימה. גם אורלי לוי ומרצ מגרדות את אחוז החסימה.
צריך לומר, אנו שבועיים לפני סגירת הרשימות לכנסת. זאת אומרת שהמהלכים שיתרחשו בשבועיים האחרונים ישפיעו על האסטרטגיות של כל המפלגות. וכמו שזה נראה כרגע- ממש לא בטוח שגוש הימין ישאר בשלטון.
כדי להבין למה, צריך להתחיל מראש הפירמידה. ביבי הלך על גימיק גאוני: הוא החליט לעקוף את התקשורת לא באמצעות 'פייסבוק' בלבד, אלא בעזרת אלירז שדה ואולפן מאולתר. הטילים הכואבים ישלחו משם, או יעברו "פולואפ"- שיחות חוזרות, שיכנסו לנו טוב-טוב לראש ויבדלו את ראש הממשלה מיתר המתמודדים. אחד מעמודי התווך הכי גדולים של ביבי הוא היותו "ליגה אחרת", כזה ש"מעל כולם". זה בדיוק מה שהוא ינסה להכניס לנו לראש בשבועות הקרובים.
בכל מקרה, אף ראש ממשלה לא הופך כזה ביום אחד. כל אדם וכל איש במערכת הפוליטית יכול להיבנות במשך השנים, כך שגם המחליף של ביבי נתניהו נבנה בימים אלו, יש יאמרו שהוא כבר כאן יחד עם תוצאות הפריימריז של הליכוד. כך או כך, בעוד כמה שנים כולנו נדע מיהו.

מיכאל, בני, אורלי

בני גנץ ביצע מהלך מבריק בגוש המרכז שמאל. אורלי לוי הייתה כבר בנסיקה, אך גנץ גייס את מיכאל ביטון, ראש עיריית ירוחם לשעבר ומי שיושב על אותו "טיקט" של אורלי, והרוויח בכך שני אלמנטים חשבונים: ראשון, הוא גרם לאורלי לוי לחשוב שוב האם כדאי לה לרוץ לבד. ביטון ולוי הרי יוכלו לעבוד יחד ולייצר שיתופי פעולה, ואילו גנץ יהנה מהתחרות הסמויה ביניהם ויחזיק כל אחד מהם קצר במקרה של איחוד.
שנית, אם אורלי לוי תחליט לא לחבור אליו, הוא יכול לנופף במיכאל ביטון וישלח אותו למעוזי הפריפריה כדי להיאבק על הקולות עם אורלי לוי, ובעיקר עם "הליכוד". אין ספק כי קשים חייה של אורלי לוי, בייחוד בשבועיים הקרובים.

גירושין כפויים או גירושין בהסכמה?

הבית היהודי נכנס לסיטואציה בה הוא צופה בגירושין בכפייה על ידי בנט ושקד ללא כל התראה מראש. האמת הייתה הרבה יותר מורכבת: אלו היו גירושין בהסכמה.
אמנם היה חיבור חברי בין הציונות הדתית, והשניים הביאו את הציונות הדתית לשיא, אך מתחת לפני השטח היה מאבק אדירים על האליטה של הבית היהודי. מי יעמוד במרכז הציונות הדתית: האם רק דתיים? האם רק תלמידי מרכז הרב? האם רק בני עקיבא והגרעינים התורניים? בנט ושקד רצו להרחיב את הבסיס לציבורים נוספים, ובבית היהודי הרגישו שהרצפה רועדת ככל שעובר הזמן עד אשר הפיצוץ היה בלתי נמנע.
המהלך לא נגע רק למאבקי אליטה בתוך הציונות הדתית אלא למאבק בימין כולו. נפתלי בנט ואיילת שקד הבינו דבר אחד פשוט: אם הימין בסכנה, יהיה צורך ממשי ומיידי באיחודים בתוך הגוש. אם יהיו איחודים, הציונית הדתית תיאלץ להתחבר לתקונה, אולי גם לעוצמה לישראל, ואז השניים יוכלו לבדל עצמם מביבי מצד אחד ומהציונות הדתית והמגזריות מצד שני. בכל מצב הם הרויחו, וגם הסקרים היציבים מוכיחים זאת.
אם ביבי ירצה אותם בלית ברירה, הם ירוויחו גם, שהרי תמיד נפתלי בנט ואיילת שקד חלמו להיות חלק מרכזי ובכיר בליכוד. עם הבטחה לתיקים הנכונים, זה עוד יכול לקרות. ימים יגידו.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.