צור עימנו קשר

חדשות

פרופ' יפעת ביטון: מקריית מלאכי – אל בית המשפט העליון?

פורסם

בתאריך

פרופ' עו"ד יפעת ביטון, שנולדה וגדלה בעיר, הוצגה בשבוע שעבר כמועמדת לכהונת שופטת בבית המשפט העליון. יחד עימה יתמודדו 28 שופטים, עורכי דין פרטיים ואנשי אקדמיה – על ארבעה מקומות יוקרתיים. ההחלטה: בחודש ינואר. בני משפחתה, שבחלקם הגדול עדיין מתגוררים בעיר: "היא מתרגשת לקבל את התמיכה"

עו"ד פרופסור יפעת ביטון, ילידת קריית מלאכי, נמצאת בין 28 המועמדים הסופיים לתפקיד שופטת בבית המשפט העליון. הוועדה לבחירת שופטים צפויה למסור את החלטתה הסופית ביחס לנבחרים לכהונה היוקרתית עד חודש ינואר הקרוב, קרי, בתוך כשלושה חודשים. לפי ההערכות, לביטון סיכויים בינוניים להיבחר לתפקיד כאשר אם אכן כך יהיה היא תעשה היסטוריה ותהיה לאישה המזרחית הראשונה המכהנת כשופטת בערכאה השיפוטית הגבוהה ביותר בישראל.

ביטון, בת 45, נולדה וגדלה בקריית מלאכי. הוריה, יוסי ז"ל, שעלה ממרוקו ושרה, שעלתה מתימן, העתיקו את מגוריהם לבית אל כשבתם יפעת הייתה בת 15. ואולם מרבית בני משפחתם נותרו להתגורר בעיר, וגרים בה גם כיום. ביטון עצמה, שקיבלה לאחרונה את התואר פרופסור, שקלה להתמודד לראשות העירייה ואף בחנה ברצינות את האפשרות, עד שהחליטה לוותר עליה.

בצעירותה למדה ביטון משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, שם גם עשתה את הדוקטורט שלה, בו הציגה את חוסר השוויון, כטענתה, כלפי נשים, ובעיקר נשים מוחלשות, במערכת דיני הפיצויים המשפטית. במהלך השנים למדה לתואר שני נוסף באוניברסיטת ייל היוקרתית בארה"ב, ולמדה גם פוסט-דוקטורט באוניברסיטה היוקרתית ביותר בעולם – הרווארד. כיום היא משמשת כפרופסור במכללה למינהל בראשון לציון, במקביל להיותה מרצה באוניברסיטת תל אביב, חיפה והאוניברסיטה העברית, וכן, במקביל, כותבת טורים עבור "ידיעות אחרונות" ופאנליסטית קבועה בתכניות טלוויזיה שונות.

ביטון נחשבת לפעילה חברתית ופמניסטית. לאורך השנים היא הקימה ולקחה חלק בהקמתם של ארגונים חברתיים שונים, בהם "איתך", המקדמת צדק חברתי; "מרכז נגה", המעניק ליווי משפטי לנפגעות עבירות; ו"מרכז תמורה" (אשר היא משמשת כיושבת הראש שלו), המעניק ייצוג משפטי לנפגעות תקיפה מינית ולאוכלוסיות מוחלשות בהם מזרחיים, יוצאי אתיופיה וערבים.

כיום מתגוררת ביטון בהרצליה. היא נשואה לעו"ד אייל שטרנברג ויחד עם הביאו לעולם שני ילדים. בני משפחתה של ביטון, שחלקם הגדול מתגורר גם כיום, כאמור, בקריית מלאכי, אמרו כי היא "מתרגשת לשמוע ולקבל את קולות התמיכה מבני קריית מלאכי, העיר בה היא נולדה וגדלה ואותה היא לעולם לא תשכח". לדברי אחד מבן משפחתה, ביטון קיבלה אלפי הודעות תמיכה בטלפון, ברשתות החברתיות וגם באופן אישי – מחבריה, בני העיר בעבר ובהווה, שחלקם גם היו חבריה לספסל הלימודים.

יחד עם פרופ' ביטון מועמדים לתפקיד שופט בבית המשפט העליון עוד 27 שופטים בערכאות נמוכות יותר, עורכי דין פרטיים ואנשי אקדמיה. הוועדה שתבחר את ארבעת המועמדים שייבחרו לכהונה בעליון כוללת תשעה חברים, בהם שלושה משופטי העליון המכהנים, לרבות הנשיאה, מרים נאור, וכן את שרת המשפטים איילת שקד, שר האוצר משה כחלון ושני נציגים של הכנסת – אחד מהקואליציה ואחד מהאופוזיציה. שני חברים נוספים המשלימים את הרכב הוועדה הם נציגי לשכת עורכי הדין. כבר בשבועיים הקרובים תתכנס הוועדה לישיבה ראשונה וכאמור, את החלטותיה תמסור עד חודש ינואר הקרוב.

לחץ להמשך קריאה
2 תגובות

2 Comments

  1. דור

    16/11/2018 ב 03:37

    בהצלחה ( רק אם נהיה כנים.. היא לא בצבע של החונטה)!

  2. דוד

    16/11/2018 ב 03:36

    הלוואי..הכי מתאימה וראויה!!!

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.