צור עימנו קשר

חדשות

מצווה גדולה

פורסם

בתאריך

המועצה הדתית וגרעין "אדווה הנני" יזמו פעילות ללימוד יוצאי אתיופיה המגיעים לגיל מצוות לקרוא בתורה. לקראת בר המצווה שלהם, הם גם יקבלו תפילין. בהמשך תתקיים גם מסיבת בר מצווה משותפת

נערים מהקהילה האתיופית המתקרבים לגיל בר מצווה, מקבלים הדרכה אישית הכוללת סיור במפעל תפילין, הכנה לקריאה בתורה, הדרכה להנחת התפילין ולבסוף טקס בר מצווה משותף לכל הנערים. הפרויקט החדש נעשה בשיתוף 'גרעין אדווה-הנני' והמועצה הדתית קרית מלאכי במטרה להעניק לבני הקהילה תמיכה תורנית. "באתיופיה לא נהגו לחגוג בר מצווה ולכן יש צורך בליווי שלנו בשיתוף עם ההורים. אני מודה למועצה הדתית על הסיוע הרב" אומר יעקב טלה מנהל הגרעין.
כדי להתכונן היטב לבר המצווה, מגיעים הנערים לבית הכנסת "קול מציון" של הקהילה האתיופית ברחוב יוסף בורג, וחברי 'גרעין אדווה הנני' מכשירים אותם ליום המיוחל. "יש משפחות חסרות ידע או אמצעים כלכליים וכאן אנחנו נכנסים לתמונה" מסביר טלה "המטרה שלנו היא לחשוף את המשפחה לטקס בר המצווה שבאתיופיה לא נחגג, מקנים לנער ידע ורוכשים עבורו תפילין". דרך הפרויקט מצליחים בגרעין אדווה לחבר ולקשר את הנערים עם הוריהם שלעיתים קרובות מתגלים ביניהם פערי תרבות. "פערי השפה והתרבות גורמים לריחוק וחוסר הבנה איך נראית שבת מעבר לארחה המשפחתית. אנחנו מזמינים את הנערים להגיע אלינו לשבת להתרשם וכדי שיבינו מה זה שולחן שבת" אומר טלה.
הפרויקט הנו יוזמה של המועצה הדתית קרית מלאכי והממונים הרב עו"ד יוסף בלוי ורפאל תורג'מן המלווים את הפרויקט לכל אורכו. "הסיור במפעל תפילין הוא חשוב ברמת ההשכלה, לאו דווקא בהקשר התורני" מספר הרב בלוי "אנשים יכולים להניח תפילין כל החיים בלי לדעת איך ולמה הם נראה בצורה ובצבע הזה. המטרה שלנו היא שנערי הקהילה האתיופית ייחשפו בעזרת הפרויקט למנהגים מעבר לאלו שנשמרו אלפי שנים באתיופיה".
חברי גרעין אדווה מלמדים את התלמידים גם לקרא בתורה ואת האופן בו מניחים תפילין ולבסוף עורכים בכל פרק זמן, בר מצווה קבוצתית.
יעקב טלה מנהל 'גרעין אדווה-הנני' מסכם: "הקהילה האתיופית בישראל לא עורכת את טקס בר המצווה באולם, למעט קהילות מסוימות וחשוב לנו שהמשפחות יבינו את החשיבות של הטקס והסיבות לכך שהוא לא צוין באתיופיה. המועצה הדתית משקיעה רבות בקהילה שלנו מתוך דאגה כנה ואנו מודים להם על כך"

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.