צור עימנו קשר

פוליטיקה

מערכת בהמתנה

הבחירות המקומיות יתקיימו בעוד פחות מארבעה חודשים, וכמעט כולם מחכים להכרעה של הקהילה האתיופית ביחס למועמד בו יתמכו לראשות העירייה. מתחת לפני השטח מתנהל קרב ענקים בין ראש הרשימה, שי סיום – המעוניין לתמוך בחיים ויצמן, לבין מי שסיים שלישי בפריימריז, גדעון מהרי – שמעדיף את מוטי מלכהה. הכרעה צפויה בקרוב, כאשר גם אופציית הפילוג באה בחשבון

פורסם

בתאריך

מה תעשה הקהילה האתיופית? זו השאלה המרכזית שמעסיקה את המערכת הפוליטית בקריית מלאכי בשבועות האחרונים, לקראת ההכרעה הצפויה בשאלת המועמד שיזכה לתמיכתה של הקהילה בבחירות 2018, שיתקיימו בעוד פחות מארבעה חודשים. ההכרעה, לפי ההערכות, צפויה להתקבל בשבועיים הקרובים, אולם כל האופציות עדיין על הפרק: מתמיכה באחד המועמדים הקיימים, דרך פילוג מחודש והתפוצצות היחסים בין המחנות שהיו רגילים במשך שנים להיות מפוצלים ועד ישיבה על הגדר ואי מעורבות בבחירות לראשות העירייה.
בשבועות האחרונים קיימו נציגי הקהילה הנבחרים בפריימריז – חברי המועצה שי סיום וגדעון מהרי והפעילים החברתיים יעקב טלה וברוך סנבטה – סדרת פגישות עם המועמדים לראשות העירייה. באופן רשמי יש אמנם חמישה מועמדים שהצהירו על כוונתם להתמודד על התפקיד, אולם לאחר דיון החליטו בקהילה להזמין רק שלושה מועמדים הנחשבים מבחינתם רלוונטיים ובעלי סיכוי לקבל את תמיכתם: ראש העירייה המכהן אליהו זוהר, ראש העירייה לשעבר מוטי מלכה ומנכ"ל העירייה לשעבר חיים ויצמן. בזה אחר זה הופיעו השלושה בפני נציגי הקהילה, פרסו את משנתם והציגו את הסיבות מדוע כדאי לקהילה לתמוך דווקא בהם.
האודישנים הללו התרחשו לפני קרוב לחודש – אולם מי שציפה שזהו פרק זמן מספיק כדי לקבל החלטה – טעה. הסיבה: ויכוחים עזים וערים בין הנציגים הנבחרים, שכל אחד מושך לכיוון אחר. בעוד מנהיג הקהילה שנבחר במקום הראשון בפריימריז, שי סיום, מבקש לקדם את מועמדותו של חיים ויצמן, מעדיף חבר המועצה גדעון מהרי את ראש העירייה לשעבר מלכה. בסביבתו של מהרי טוענים כי למלכה סיכויים גבוהים יותר לנצח את זוהר. סיום משוכנע שזה לא המצב, וכי למלכה אין כל סיכוי לנצח. "מי יתמוך בו חוץ מאיתנו?", תהה גורם בקהילה המקורב לסיום. "ללכת עם מוטי מלכה פירושו להפסיד את הבחירות, חד וחלק. הוא רוצה להשתמש בנו כדי להתמודד. זה לא יכול לעבוד ככה", הוסיף.
במהלך מרתון הראיונות שערכו למועמדים, הראשון להופיע בפני הנציגים היה מלכה. זה קרה עוד לפני שהוא הכריז על כוונתו להתמודד לראשות העיר. הוא נשאל על ידי הנציגים מדוע לא הכריז על התמודדותו, ואחד הנציגים הטיח בפניו האם ייתכן שהוא מתכוון "לרכב" על הקהילה כדי להתמודד. על מנת לברר את כוחו של כל אחד מהמועמדים, החליטו נציגי הקהילה לשאול כל אחד מהם מיהם תומכיו. ככל הידוע, מלכה נקט במספר שמות, בהם של כמה רבנים; ויצמן נקט גם הוא בכמה שמות התומכים בו, בהם של כמה פעילים חברתיים וכאלו המתכוונים להתמודד בבחירות הקרובות. במקרה של זוהר ידוע מי תומך בו – כך שהשאלה מיותרת.

מוטי מלכה. יזכה לתמיכת הקהילה? (צילום: ארכיון)

הסכמה או פיצול?

מבחינת גורמים בכירים בקהילה, השאלה המרכזית הרלוונטית ביחס למועמד שיזכה לקבל את תמיכתם היא למי יש סיכוי לנצח את זוהר, שסיכוייו שלו לקבל את תמיכת הקהילה נראים קלושים. המדד לקביעת המועמד בעל הסיכויים הגדולים ביותר לנצח לא נגזרת בהכרח לפי סקרים, אלא לפי זה שיכול לקבץ ולאחד סביבו כמות גדולה יותר של מחנות, גופים ואנשים בעלי השפעה כדי שיתמכו בו.
סיום, כאמור, משוכנע שמדובר בוויצמן. "הוא לא מעורר התנגדות, הוא איש שבא מבחוץ ואין לו אויבים. יש הרבה אנשים שמוכנים לבוא איתו", אמר גורם בקהילה האתיופית. "במצב הנוכחי כדי לנצח צריך כמה שיותר גורמים שיתחברו יחדיו. ויצמן הוא המועמד שיכול לעשות את זה", הוסיף. לפי ההערכות, ויצמן נהנה מתמיכת מפלגת "הליכוד" בראשות אחיינו, נדב ויצמן, וכן מתמיכתו של העיתונאי לשעבר אליאור עמר, אף ששניהם טרם הכריזו רשמית על תמיכתם בו. לעומת זאת, מלכה אמנם הציג רשימה של רבנים אשר לדבריו תומכים בו, אולם בירור שנערך עם כמה מהם העלה כי הדבר אינו בהכרח נכון. בנוסף, עמר הבהיר כי אין בכוונתו לתמוך במלכה בכל מקרה, וזאת עקב הרשעתו במעשים פליליים בתקופת כהונתו כראש עירייה. גם נדב ויצמן מבהיר בשיחות סגורות כי מלכה אינו בא בחשבון מבחינתו, וכי במקרה בו הקהילה האתיופית תחליט לתמוך במלכה – הוא לא יהיה חלק מהמחנה שיווצר.
לאור העימות בין הצדדים בתוך הקהילה, בשבועיים האחרונים עלתה מחדש האפשרות לפיצול של הקהילה בין שני מחנות. "אם לא יגיעו להסכמות, זה עלול להגיע לשם", אמר גורם בקהילה. מנגד, גורם אחר העריך כי הדברים יסתדרו לבסוף, והקהילה תישאר מאוחדת. "אחרת כל הצדדים מפסידים", אמר. בקהילה יודעים כי תמיכתם במועמד אחד עשויה לטרוף את הקלפים מבחינת מועמדים אחרים, כך שישנה השפעה גדולה מאוד לשאלה מי יזכה בתמיכתם. כך למשל תמיכה של הקהילה המאוחדת בוויצמן צפויה לגרום למועמדים האחרים – למעט זוהר כמובן, הזוכה לתמיכתם של החרדים – להסיר את מועמדותם ולהותיר את המועמד "הנבחר" כמועמד בודד ראש בראש מול זוהר. כך יקרה, כנראה, גם במקרה בו תחליט הקהילה לתמוך במלכה – כאשר במקרה כזה ויצמן יסיר את מועמדותו. בסביבתו של מלכה, אגב, העבירו בימים האחרונים מסר מאיים לגורמים בקהילה, לפיו אם הקהילה לא תתמוך בו – הוא יסיר את מועמדותו ויעביר את תמיכתו לראש העירייה אליהו זוהר.
בכל מקרה דבר אחד ברור – הבחירות האמיתיות יחלו רגע אחד אחרי שהקהילה האתיופית תכריז על המועמד שיקבל את תמיכתה.

סיום. לא מסכים עם מהרי באשר למועמד המועדף

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.