צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

פוליטיקה

מערכת בהמתנה

הבחירות המקומיות יתקיימו בעוד פחות מארבעה חודשים, וכמעט כולם מחכים להכרעה של הקהילה האתיופית ביחס למועמד בו יתמכו לראשות העירייה. מתחת לפני השטח מתנהל קרב ענקים בין ראש הרשימה, שי סיום – המעוניין לתמוך בחיים ויצמן, לבין מי שסיים שלישי בפריימריז, גדעון מהרי – שמעדיף את מוטי מלכהה. הכרעה צפויה בקרוב, כאשר גם אופציית הפילוג באה בחשבון

פורסם

בתאריך

מה תעשה הקהילה האתיופית? זו השאלה המרכזית שמעסיקה את המערכת הפוליטית בקריית מלאכי בשבועות האחרונים, לקראת ההכרעה הצפויה בשאלת המועמד שיזכה לתמיכתה של הקהילה בבחירות 2018, שיתקיימו בעוד פחות מארבעה חודשים. ההכרעה, לפי ההערכות, צפויה להתקבל בשבועיים הקרובים, אולם כל האופציות עדיין על הפרק: מתמיכה באחד המועמדים הקיימים, דרך פילוג מחודש והתפוצצות היחסים בין המחנות שהיו רגילים במשך שנים להיות מפוצלים ועד ישיבה על הגדר ואי מעורבות בבחירות לראשות העירייה.
בשבועות האחרונים קיימו נציגי הקהילה הנבחרים בפריימריז – חברי המועצה שי סיום וגדעון מהרי והפעילים החברתיים יעקב טלה וברוך סנבטה – סדרת פגישות עם המועמדים לראשות העירייה. באופן רשמי יש אמנם חמישה מועמדים שהצהירו על כוונתם להתמודד על התפקיד, אולם לאחר דיון החליטו בקהילה להזמין רק שלושה מועמדים הנחשבים מבחינתם רלוונטיים ובעלי סיכוי לקבל את תמיכתם: ראש העירייה המכהן אליהו זוהר, ראש העירייה לשעבר מוטי מלכה ומנכ"ל העירייה לשעבר חיים ויצמן. בזה אחר זה הופיעו השלושה בפני נציגי הקהילה, פרסו את משנתם והציגו את הסיבות מדוע כדאי לקהילה לתמוך דווקא בהם.
האודישנים הללו התרחשו לפני קרוב לחודש – אולם מי שציפה שזהו פרק זמן מספיק כדי לקבל החלטה – טעה. הסיבה: ויכוחים עזים וערים בין הנציגים הנבחרים, שכל אחד מושך לכיוון אחר. בעוד מנהיג הקהילה שנבחר במקום הראשון בפריימריז, שי סיום, מבקש לקדם את מועמדותו של חיים ויצמן, מעדיף חבר המועצה גדעון מהרי את ראש העירייה לשעבר מלכה. בסביבתו של מהרי טוענים כי למלכה סיכויים גבוהים יותר לנצח את זוהר. סיום משוכנע שזה לא המצב, וכי למלכה אין כל סיכוי לנצח. "מי יתמוך בו חוץ מאיתנו?", תהה גורם בקהילה המקורב לסיום. "ללכת עם מוטי מלכה פירושו להפסיד את הבחירות, חד וחלק. הוא רוצה להשתמש בנו כדי להתמודד. זה לא יכול לעבוד ככה", הוסיף.
במהלך מרתון הראיונות שערכו למועמדים, הראשון להופיע בפני הנציגים היה מלכה. זה קרה עוד לפני שהוא הכריז על כוונתו להתמודד לראשות העיר. הוא נשאל על ידי הנציגים מדוע לא הכריז על התמודדותו, ואחד הנציגים הטיח בפניו האם ייתכן שהוא מתכוון "לרכב" על הקהילה כדי להתמודד. על מנת לברר את כוחו של כל אחד מהמועמדים, החליטו נציגי הקהילה לשאול כל אחד מהם מיהם תומכיו. ככל הידוע, מלכה נקט במספר שמות, בהם של כמה רבנים; ויצמן נקט גם הוא בכמה שמות התומכים בו, בהם של כמה פעילים חברתיים וכאלו המתכוונים להתמודד בבחירות הקרובות. במקרה של זוהר ידוע מי תומך בו – כך שהשאלה מיותרת.

מוטי מלכה. יזכה לתמיכת הקהילה? (צילום: ארכיון)

הסכמה או פיצול?

מבחינת גורמים בכירים בקהילה, השאלה המרכזית הרלוונטית ביחס למועמד שיזכה לקבל את תמיכתם היא למי יש סיכוי לנצח את זוהר, שסיכוייו שלו לקבל את תמיכת הקהילה נראים קלושים. המדד לקביעת המועמד בעל הסיכויים הגדולים ביותר לנצח לא נגזרת בהכרח לפי סקרים, אלא לפי זה שיכול לקבץ ולאחד סביבו כמות גדולה יותר של מחנות, גופים ואנשים בעלי השפעה כדי שיתמכו בו.
סיום, כאמור, משוכנע שמדובר בוויצמן. "הוא לא מעורר התנגדות, הוא איש שבא מבחוץ ואין לו אויבים. יש הרבה אנשים שמוכנים לבוא איתו", אמר גורם בקהילה האתיופית. "במצב הנוכחי כדי לנצח צריך כמה שיותר גורמים שיתחברו יחדיו. ויצמן הוא המועמד שיכול לעשות את זה", הוסיף. לפי ההערכות, ויצמן נהנה מתמיכת מפלגת "הליכוד" בראשות אחיינו, נדב ויצמן, וכן מתמיכתו של העיתונאי לשעבר אליאור עמר, אף ששניהם טרם הכריזו רשמית על תמיכתם בו. לעומת זאת, מלכה אמנם הציג רשימה של רבנים אשר לדבריו תומכים בו, אולם בירור שנערך עם כמה מהם העלה כי הדבר אינו בהכרח נכון. בנוסף, עמר הבהיר כי אין בכוונתו לתמוך במלכה בכל מקרה, וזאת עקב הרשעתו במעשים פליליים בתקופת כהונתו כראש עירייה. גם נדב ויצמן מבהיר בשיחות סגורות כי מלכה אינו בא בחשבון מבחינתו, וכי במקרה בו הקהילה האתיופית תחליט לתמוך במלכה – הוא לא יהיה חלק מהמחנה שיווצר.
לאור העימות בין הצדדים בתוך הקהילה, בשבועיים האחרונים עלתה מחדש האפשרות לפיצול של הקהילה בין שני מחנות. "אם לא יגיעו להסכמות, זה עלול להגיע לשם", אמר גורם בקהילה. מנגד, גורם אחר העריך כי הדברים יסתדרו לבסוף, והקהילה תישאר מאוחדת. "אחרת כל הצדדים מפסידים", אמר. בקהילה יודעים כי תמיכתם במועמד אחד עשויה לטרוף את הקלפים מבחינת מועמדים אחרים, כך שישנה השפעה גדולה מאוד לשאלה מי יזכה בתמיכתם. כך למשל תמיכה של הקהילה המאוחדת בוויצמן צפויה לגרום למועמדים האחרים – למעט זוהר כמובן, הזוכה לתמיכתם של החרדים – להסיר את מועמדותם ולהותיר את המועמד "הנבחר" כמועמד בודד ראש בראש מול זוהר. כך יקרה, כנראה, גם במקרה בו תחליט הקהילה לתמוך במלכה – כאשר במקרה כזה ויצמן יסיר את מועמדותו. בסביבתו של מלכה, אגב, העבירו בימים האחרונים מסר מאיים לגורמים בקהילה, לפיו אם הקהילה לא תתמוך בו – הוא יסיר את מועמדותו ויעביר את תמיכתו לראש העירייה אליהו זוהר.
בכל מקרה דבר אחד ברור – הבחירות האמיתיות יחלו רגע אחד אחרי שהקהילה האתיופית תכריז על המועמד שיקבל את תמיכתה.

סיום. לא מסכים עם מהרי באשר למועמד המועדף

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

היסטוריה בוכרית

אחרי שנים ארוכות בהן יוצגו בני העדה הבוכרית בעיר על ידי בוריס בורוכוב, שאף כיהן בעבר כסגן ראש העירייה, ייערכו ביום חמישי פריימריז ייחודיים ביוזמת ועד גבאיי בתי הכנסת- שמטרתם לבחור את נציג העדה החדש. המנצח צפוי לרוץ למועצת העיר ברשימה עצמאית. על קו הזינוק: רפי בלחייב, מוטי יעקובוב, ראובן פוזיילוב וברוך פנחסוב

פורסם

בתאריך

על ידי

אחרי מפלגת העבודה, הליכוד והקהילה האתיופית, ייערכו ביום חמישי הקרוב (19.7) הפריימריז של אנשי הקהילה הבוכרית בעיר, בניסיון לקבץ את קולות הבוחרים ולממש את הכוח האלקטורלי הטמון בבני העדה.
מדובר למעשה בפעם הראשונה בה ייערך בעיר פריימריז של העולים מבוכרה, שנחשבו בעבר לתומכים מובהקים בחבר המועצה בוריס בורוכוב- המשמש כיום כחבר מועצה מטעם סיעת "קרית אחת".
במסגרת הפריימריז, שייערכו בבית הכנסת המרכזי של העדה בחב"ד (חבסוב) ויאורגנו על ידי ועד גבאי בית הכנסת של העדה הבוכרית בעיר, יוכלו להצביע רק מי שהינם בני העדה הבוכרית מרחם ומלידה- ולא כפי שנעשה לדוגמא בפריימריז של הקהילה האתיופית, במסגרתם יכלו להצביע גם מי שנישאו לבני העדה. "אנחנו מכירים את כל הבוכרים בעיר. מי שיגיע עם תעודת זהות ונזהה אותו יוכל לבחור", אמר השבוע אחד מחמשת המועמדים בפריימריז, רפי בלחייב, שהתמודד בעבר בבחירות למועצת העיר מטעם רשימת 'מאמינים' ולפני כן מטעם ש"ס.
בלחייב (57) הוסיף כי הוא מעריך שבעיר ישנם למעלה מ-1350 בעלי זכות הצבעה בני העדה הבוכרית, והוסיף כי לא פחות מ-800 מהם יגיעו להצביע ולבחור את הרשימה של הקהילה הבוכרית לבחירות הקרובות. "אנחנו רצים כרגע למועצת העיר. סיכמנו כי מי שינצח יזכה לתמיכתם של האחרים והתחייבנו על כך. באופן אישי אני בטוח בהיותי המועמד בעל הסיכויים הטובים ביותר ואין לי ספק שאסיים במקום הראשון בדרך להובלת העדה".
מתמודד נוסף שהעמיד עצמו לבחירה במסגרת הפריימריז הוא מוטי יעקובוב (39), תושב העיר וחתנו של חבר המועצה בוריס בורוכוב, המסתמן כבעל סיכויים טובים במיוחד לסיים במקומות הראשונים. "מוטי הוא אדם נוח, המשרה אווירה נעימה, לא צועק ולא מתלהם. הוא יוכל להוביל את העדה ולפעול למען השגת האינטרסים שלה בצורה הטובה ביותר", אמר השבוע אחד מתומכיו בשיחה עם "המקור", ויעקובוב עצמו הוסיף: "בשנה האחרונה משפחתי עברה משבר והקהילה הייתה לצדי וחיזקה אותי ואת משפחתי. זה הזמן להחזיר לה. המטרה שלנו היא ליצור עדה מאוחדת וחזקה מתמיד".
ראובן פוזיילוב, המועמד השלישי והצעיר מכולם (24), אמר השבוע בשיחה עם "המקור" כי גם הוא מחזיק בתמיכתה הנרחבת של משפחתו, משפחת פוזיילוב, והעריך כי סיכוייו לנצח טובים. "יש מאחורי הרבה בני משפחה ובעיקר חברה צעירים. פניתי לפוליטיקה כיוון שמטרתי היא לשנות את הכיוון של הצעירים הבוכרים בפרט והצעירים בעיר בכלל. בכל מקרה נתאחד סביב המנצח למען טובת הקהילה".
המתמודד הרביעי והאחרון הוא ברוך פנחסוב, מהנדס אלקטרוניקה בן 37, שעבר להתגורר בעיר לפני מספר שנים אחרי שנישא לתושבת המקום. בשיחה עם "המקור" אמר פנחסוב כי הוא לא רואה בכך שאינו יליד קריית מלאכי בעיה אלקטורלית, וציין כי הוא מתגורר בה כבר שנים ארוכות, "אני במקור אמנם מרמלה, אבל מכירים אותי פה. יותר בחוג הדתי לאומי הבוכרי. הגבאים שמכירים את מעלותיי ויודעים שאני איש של עשייה ביקשו ממני להתמודד עקב כך שיש לי תואר ראשון ואני מרצה במכללת הייטק, כך שאני בא מטעמם. אני מבטיח להיות מישהו שיודע לעמוד על שלו, ולא בובה של מישהו בעירייה. לכן אשמח מאוד אם יבחרו בי, ואם לא- זה גם בסדר. בכל מקרה בהצלחה לכולם ושיהיה טוב לעיר, זה הכי חשוב", סיכם.
גם בני מלאייב, דמות מוכרת ומוערכת בעיר, הצהיר כי יתמודד בפריימריז של העדה הבוכרית ואף ציין כי מזה זמן רב שהוא שוקל כניסה לזירה הפוליטית אך לא עשה זאת כיוון שכיבד את נציג העדה, בוריס בורוכוב.
אלא שאמש (רביעי), הודיע מלאייב במפתיע כי הוא מסיר את מועמדותו, וסיפר בשיחה עם "המקור" כי הבין כבר בתחילת הדרך כי הוא איננו רוצה להיות במקום שלא מכבד את האחר. "לא רוצה להיות במקום מזוהם של ליכלוך. זה לא המקום שלי .באתי עם כוונות טובות של נתינה, עזרה לזולת ואחדות, אך הבנתי שבעולם הזה לא מכבדים את דעתו של מי שחושב אחרת. אני את שלי אמשיך לעשות בשקט", סיכם מלאייב .
ההצבעה בפריימריז תיעשה בפתק אחד, ותחל בשעה 17:00. חמש שעות לאחר מכן, בשעה 22:00 בדיוק, יסגרו הקלפיות ויחל הליך ספירת הקולות בסיומו יוכרז נציג העדה הבוכרית למועצת העיר.

יעקובובוב //

פוזיילוב. פונה לצעירים

פנחסוב. "איש עשייה"

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

"הנהגת העיר מובילה אותנו ביודעין לעיר חרדית"

מנכ"ל העירייה לשעבר והמתמודד לראשות העיר מחדד עמדות מול זוהר: "העיר שאנחנו מכירים משתנה מבלי שנשים לב. הסטטוס קוו מופר באופן קבוע, בתוך עשור נהפוך לעיר חרדית". לדבריו, “כאשר הקואליציה מורכבת כמעט כולה מנציגים של ציבור אחד, אין מי שידאג לציבורים האחרים". העירייה: "עושים הכל לשמור על הסטטוס קוו"

פורסם

בתאריך

על ידי

"בתוך עשור ואפילו פחות מזה נגיע למצב שקריית מלאכי הופכת לעיר חרדית. הסטטוס קוו מופר כאן באופן קבוע, על בסיס יומי, ומבלי שאנחנו מרגישים ומבלי שנשים לב, קריית מלאכי שאנחנו מכירים משתנה. אני איש מאמין בעצמי וחובש כיפה, אבל אני לא יכול להשלים עם מצב שצביונה של העיר משתנה ללא היכר, ואני חושב שמרבית התושבים לא היו רוצים לראות מצב כזה" – כך אמר השבוע מנכ"ל העירייה לשעבר המתמודד לראשות העיר, סא"ל במיל' חיים ויצמן.
מדובר בהתבטאות יוצאת דופן, שכן עד כה פוליטיקאים נמנעו מלהעלות לסדר היום את סוגיית ההתחרדות בעיר, מחשש ליצירת קרע עם הגוש החרדי הדומיננטי, המובל בעיקר על ידי חב"ד. ויצמן הוא הראשון המתייחס לסוגיה במערכת הבחירות הנוכחית, וזאת אף שהוא עצמו כאמור חובש כיפה ונחשב לשומר מסורת. "אין לי כמובן דבר נגד חרדים, אבל כתושב שנולד וגדל כאן כל חייו אי אפשר להשלים עם מצב שבו הצביון של קריית מלאכי כפי שאנחנו מכירים אותו משתנה בקצב מהיר. העירייה מעודדת שינוי דמוגרפי באמצעות בנייה המיועדת בעיקר לאוכלוסייה חרדית, וגורמת לאוכלוסייה המסורתית והחילונית להגר החוצה מן העיר", אמר ויצמן. לדבריו, "יש אפליה תקציבית ברורה בתוך מערכת החינוך כבר כיום, וזה דבר שיילך ויתעצם בשנים הקרובות. יש גם אפליה בכל הקשור לבנייה בשכונות החדשות, כאשר מעדיפים לבנות דירות המיועדות לאוכלוסייה מסויימת על חשבון אוכלוסיות אחרות, ויש לי סיבות להאמין שגם הבריכה החדשה שנבנית עכשיו תישאר סגורה בשבתות", הוסיף. "במשך עשרות שנים תושבי קריית מלאכי מכל הסוגים והזרמים ידעו לחיות יחד, מבלי שמישהו ניסה לכפות דבר מה על מישהו אחר. במצב הנוכחי השגרה הזאת תשתנה בתוך שנים מעטות", סיכם.
בעבר הכחישה העירייה נמרצות כי היא פועלת לשינוי צביונה של קריית מלאכי ולהפרה של האיזון הדמוגרפי בין חרדים, דתיים, מסורתיים וחילונים, אולם בשנים האחרונות חלה החרפה של מגמת ההגירה השלילית מהעיר, כאשר מרבית העוזבים הם כאלו הנמנים על האוכלוסייה המסורתית והחילונית, בעיקר בני מעמד הביניים. "למרות שהעירייה מכחישה, אין לי ספק שהם יודעים לאן קריית מלאכי הולכת – וזה לכיוון של להפוך להיות עיר חרדית", אמר ויצמן, "אי אפשר להתעלם מהמגמות המתרחשות בעיר, ואלו מגמות שזוכות לגיבוי ולעידוד מצד ההנהגה הנוכחית". לדברי ויצמן, "כאשר יש קואליציה שמורכבת כמעט כולה מחברי מועצה המשתייכים למגזר אוכלוסייה אחד בלבד, אין מי שידאג לציבורים האחרים, והתוצאה היא אפליה של הציבור המסורתי-חילוני לטובת ציבורים אחרים".
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "ראש העירייה עושה הכל על מנת לשמור על הסטטוס קוו הקיים למען ציבור תושבי קריית מלאכי".

הבנייה בעיר. "דירות לאכלוסיה מסוימת"

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

טפירו הודיע: זוכה לתמיכה של ראשי ש"ס

לטענת סגן ראש העירייה, בכירי המפלגה ביקרו השבוע באזור והתייחסו לסוגיית נציג הסיעה בבחירות הקרובות". הם עמדו מאחורי בעבר- ועומדים מאחורי גם היום". ראש כולל בעיר בתגובה: "טרם התקבלה החלטה"

פורסם

בתאריך

על ידי

סגן ראש העירייה, מישל טפירו, קיבל השבוע חיזוק משמעותי מצידם של ראשי תנועת ש"ס הארצית, בראשותו של שר הפנים אריה דרעי. כך לטענתו של טפירו.
ראש הסיעה המקומית, שנכח בכנס מיוחד של מרחב הדרום של תנועת ש"ס בסיומו של סיור מיוחד שערך השר דרעי ביישובי עוטף עזה בצל איום 'טרור העפיפונים' על תושבי האזור, זכה לטענתו לתמיכה בלתי מסוייגת מצידם של האנשים הבכירים ביותר במפלגה, בהם השר דרעי, חבר הכנסת ינון אזולאי וחברי כנסת נוספים, שחיזקו אותו וביססו את מעמדו כיו"ר התנועה בקריית מלאכי. "רק אתה תוביל את ש"ס בקרית מלאכי", אמרו ראשי התנועה לטפירו, והוסיפו: "אנו תומכים בך ועומדים מאחוריך".
האמירה החד משמעית מצד ראשי התנועה מגיעה ככל הנראה בעקבות ידיעות שונות לפיהן מספר רבנים מקומיים הודיעו לאחרונה על הסרת תמיכתם מטפירו והעברה לידיו של שלומי מלכה, שצפוי להתמודד בבחירות הקרובות בראשות רשימה עצמאית בניסיון לשוב אל ספסלי המועצה.
אחד מהם, הרב ישראל שייבה, סיפר לפני כשבועיים בשיחה עם "המקור" כי ישנם רבנים רבים שהודיעו כי אינם תומכים במועמדותו של טפירו בבחירות הקרובות. "יש כמה ראשי כוללים מקומיים שחושבים שמישל טפירו לא מתאים. יש כאלה שחושבים על מועמדים אחרים, אבל כמעט כולם לא מוכנים להמשיך עם טפירו. זה עניין של מספר שבועות עד שנגבש את כולם", אמר אז שייבה.
מקורביו של טפירו אמרו השבוע כי הכרזתם של ראשי התנועה "שמה סוף לחרושת השמועות סביב החלפתו של טפירו בנציגים שונים", וציינו כי "בוודאי היו כאלה שלא ששו לשמוע אותה".
עוד נכחו באירוע של ש"ס חבר המועצה עו"ד בצלאלאל מזרחי ונציגי הכוללים והציבור שאול שטרית, מנחם ביטון ואברהם וכניש.
"מועצת חכמי התורה וראשי תנועת ש"ס עמדו מאחורי בעבר- וגם היום", אמר טפירו, והוסיף כי הוא מקבל תמיכה רחבה מהציבור. טפירו גם שלח עקיצה ליריביו כשאמר כי הוא "מקבל תמיכה גם מראשי הכוללים ובני התורה", והוסיף כי: "בקדנציה הזאת הצלחנו להוביל שינוי נרחב ביחס לציבור המסורתי דתי. נגבש רשימה מייצגת וחזקה. נמשיך את שיתוף הפעולה המוצלח עם חב"ד בשאיפה להגיע ל-5 מנדטים", דבריו.
"בשיחה שהתקיימה בינינו, ראשי הכוללים, לחבר הכנסת ינון אזולאי- הובהר כי טרם התקבלה החלטה לגבי הבחירות הקרובות. ש"ס מגבה את הנציגים הנוכחיים שלה ובשבוע הבא יגיע נציג מהתנועה הארצית להיפגש עם ראשי הכוללים והרבנים על מנת לקבל החלטה", אמר בשיחה עם "המקור" אחד מראשי הכוללים בעיר.

לחץ להמשך קריאה