צור עימנו קשר

חדשות

עוזבים ואכפתיים: מתי תומכי זוהר יתייחסו לביקורת בענייניות?

פורסם

בתאריך

כבר שנים שאני לא גרה בקריית מלאכי, וגם אם לפעמים אני כועסת עליה, עדיין אכפת לי ממנה. זה לא משנה למגיני השלטון, שמשוכנעים שמי שאינו גר בעיר לא רשאי להעביר ביקורת על הנעשה בה. ובכן, לא תשתיקו אותי // בשורה גונן, טור אישי

לפני קצת יותר משלוש שנים החלטתי לעזוב את קריית מלאכי. בכל הזמן הזה המשכתי להתעניין בנעשה בעיר הולדתי. זוהי העיר שבה נולדתי, גדלתי, שבה נולדה ילדיי ובה הם התחנכו עד גיל בגרות. גם עכשיו, כשאני לא מתגוררת בקריית מלאכי פרק זמן ארוך יחסית, אני ממשיכה לעקוב אחרי המתרחש בה. אני קוראת עיתונים מקומיים, אני עוקבת אחרי עמודי הפייסבוק של גופים עירוניים ואני מבקרת בעיר מספר פעמים בשבוע, לעיתים אפילו מידי יום.

לא הייתי הראשונה לעזוב את קריית מלאכי. היו לפני רבים וטובים שבחרו להעתיק את מקום מגוריהם, כל איש ואישה מסיבותיהם. רבים מבוניה ומייסדיה של העיר בחרו לאורך השנים לחדול מלגור בה. הם עברו לאשדוד, לאשקלון או למושבים הסמוכים. אלו אנשים שהיו כאן עוד כשקריית מלאכי הייתה מעברה. הם ליוו אותה כשהפכה למועצה מקומית ובסופו של יום, בשנת 2000 – לעיר ואם בישראל. הם גידלו כאן דורות של ילדים נפלאים, מוצלחים ומצליחים. הם בנו כאן מערכות חינוך וספורט לתפארת.

אך עזיבה פיזית אינה בהכרח עזיבה מנטלית. עבור רבים מאותם עוזבים, הקשר שלהם לעיר יימשך עד יום מותם. כאן הם נולדו, או לכאן הם הגיעו מיד כשעלו ארצה. כאן קבורים הוריהם, אחיהם ואחיותיהם. כאן הם למדו ועבדו במשך עשרות בשנים. הם קשורים בטבורם לקריית מלאכי, גם אם הם אינם מתגוררים כאן. לכן הם גם מגיבים בפייסבוק, לכן הם גם צופים בשידורים החיים של ישיבות מועצת העיר, לכן הם גם מביעים את עמדתם ומתווכחים לגבי הנעשה בעיר, לגבי התנהלותה, לגבי עתידה. הם לא מעורבים אאמנם בנעשה בעיר, אבל הם אכפתיים לגבי הנעשה בעיר.

עמדותיהם של העוזבים אינם תמיד נעימות לאוזניהם של מחרפי הנפש למען השלטון הנוכחי. הם מגינים בגופם ובנפשם על קברניטי העיר הנוכחיים נוכח כל השמעת ביקורת, קטנה וקלה ככבדה וגדולה. יש הגירה שלילית מקריית מלאכי? העוזבים עוזבים בגלל שילדיהם אינם גרים כאן עוד. נתוני הלמ"ס קובעים שמצבם החברתי-כלכלי של תושבי העיר מידרדר? אלו המנהיגים הישנים שאחראים. חותמים על הסכם הכנסות רופס מול המועצה האזורית באר טוביה? הקברניטים בעבר לא עשו כלום. לכל שאלה קשה, לכל ביקורת, יש תשובה, והיא אף פעם לא עניינית. וכאשר מי שכותב את הביקורת או מעלה את השאלות המתבקשות, יש גם את התשובה האולטימטיבית, המבטלת כל צורך בדיון: "אתה לא גר בעיר, אז מה אכפת לך?".

ובכן, אני לא גרה בעיר, ואכפת לי. אכפת לי כי גם אם אני לא גרה בקריית מלאכי, היא העיר שלי. גם אם אני כועסת עליה, גם אם אני מבקרת אותה, קריית מלאכי היא עדיין העיר שלי – ושום דבר לא ישנה את העובדה הזאת. אפשר להוציא את האדם מקריית מלאכי, אבל אי אפשר להוציא את קריית מלאכי מהאדם.

האנשים שכבר אינם גרים בעיר ומבקרים את הנעשה בה לא עושים זאת מרוע. ההיפך הוא הנכון. אילו אינטרסים יש להם בקריית מלאכי? הם כבר לא גרים פה, בחלק מהמקרים גם בני משפחותיהם כבר אינם גרים בעיר, הם מסתכלים על המצב מבחוץ, בעיניים אובייקטיביות, ומבכים אותו. במקום להקשיב להם, לקבל את ביקורתם בהבנה, כביקורת בונה, יש מי שמשמיצים אותם. בעבר היה מי שהפנה את משמיעי הביקורת לאחת משלוש היציאות מהעיר. מדובר באדם המקורב מאוד לראש העירייה הנוכחי, אליהו זוהר, וזוהי דרך ההתמודדות בה הוא בחר. נדמה לי כי הוא לא היחידי מקרב תומכיו של זוהר שהיה מעדיף שהמבקרים ישימו פעמיהם אל עבר אחת מיציאות העיר. ככה הם לא יישמעו ביקורת לעולם, ויהיו משוכנעים שהכל ורוד, שעה שהמציאות רחוקה מכך כמרחק מזרח ממערב.

יותר מפעם אחת נתקלתי גם אני בהם, באותם תומכים עיוורים המשוכנעים שדברי ביקורת המושמעים על ידי מי שאינו מתגורר בעיר הם דברי בלע האסורים להשמעה בפומבי. הם מערערים על זכותם של אותם אנשים שעשו את בחירתם והחליטו לעזוב את קריית מלאכי להביע את דעתם, לבקר את השלטון. מבחינתם לכל איש יש אינטרס. הם לעולם לא יקשיבו לדברי הביקורת עצמם, אלא מיד יתקפו את אומרם. בכך הם משיגים את מטרתם, ומסיטים את האש אל עבר כותב הביקורת במקום אל הביקורת עצמה.

רק לאחרונה התרחש מקרה אחד שזעזע אותי עד מאוד. תושב העיר לשעבר, שגר בה במשך 55 שנים עד שהחליט לעזוב לעיר אחרת, הביע ביקורת נגד ההנהגה הנוכחית ודרך התנהלותה. עד מהרה טענותיו נדחו במחי יד על ידי אורן אוזן, אחד מנאמניו של ראש העירייה. המתקפה של אוזן נגד התושב לשעבר, שעדיין רואה עצמו משתייך לקהילת תושבי קריית מלאכי, הייתה בעצם חזות הכל. הביקורת נדחתה בבוז, בלעג ובהטחת עלבונות. התושב לשעבר, שכל חטאו היה שהוא עדיין אכפתי לגבי המתרחש בעיר הולדתו, נאלץ להתמודד עם קיתונות של ביקורת וקביעה לפיה העובדה שהוא אינו גר בעיר מונעת ממנו את הזכות לבקר את הנעשה בה. משום מה, אני משוכנעת שדברי שבח ומחמאות ביחס לשלטון הנוכחי היו מתקבלים אחרת לחלוטין, גם אם הם נאמרו או ייאמרו מצד מי שאינו תושב העיר.

לא כך משנים עיר. את העוזבים צריך לחבק, לנסות להבין את מניעיהם ולבחון באמצעות ההבנה הזאת כיצד ניתן למנוע מאחרים לעזוב. הניסיון להשתיק ביקורת בגלל מקום מגוריו של המבקר לא יצליח. זוהי זכותי המלאה להביע את דעתי, גם אם איני תושבת העיר כיום, לפיה קריית מלאכי נלקחה בשבי על ידי סקטורים שהדבר היחידי העומד לנגד עיניהם הוא שגשוגו של הסקטור אליו הם שייכים. את העובדות האלו, הברורות לכל, מגיניו של השלטון הנוכחי אינם רואים. אולי הסיבה היא שרבים מהם זכו לתגמולים בגין הגנתם, ואלו שלא – מצפים בעתיד לקבל תגמול עבור פעילותם.

אני אמשיך להגיד ולכתוב את מה שאני חושבת. אני אמשיך להתריע שקריית מלאכי אינה נמצאת על הנתיב הנכון. אני אמשיך להגיד שהעירייה וראש העירייה מובילים את העיר לאבדון. אמשיך לכתוב שהאופוזיציה חלשה ורופסת, שציבור שלם מולך שולל, נאלץ להתמודד עם העלאות מיסים שהמובילים אותן הם גורמים חיצוניים שמכתיבים את חיי התושבים ומנהלים אותם כראות עיניהם, מבלי להיות ערים להשלכות של החלטותיהם. אני אמשיך להגיד את דעתי גם אם כאלו שתופעת העדר היא נר לרגליהם יקניטו, יגדפו וינסו לעשות נגדי דה לגיטימציה.

למה אמשיך לעשות זאת? כי זוהי זכותי. וכי איש לא ישתיק אותי ואת שכמותי. כי איש לא יגזול ממני את הזכות להגיד מה אני חושבת על העיר שלי. כן, העיר שלי. היא עדיין שלי.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עשירית מתקציב העירייה מופנה לתשלומי פנסיה לגמלאים

סך תשלומי הפנסיה של העירייה לעובדים שפרשו מגיע ליותר מ-15 מיליון שקל בשנה, כך עולה מסקירה שהוצגה בפניי ועדת ההכנסות של משרד הפנים. מבחינה אחוזית, מדובר על סכום הגבוה כמעט פי 2 מזה שמשלמות הרשויות הסמוכות לה. הסיבה לתשלומים החריגים: מערכת כוח אדם מנופחת ותכניות ההבראה הרבות שעברה העיר בעשורים האחרונים

פורסם

בתאריך

על ידי

9.6% מתקציב עיריית קריית מלאכי מועבר לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. מדובר על סכום הגבוה לעיתים פי ארבעה וחמישה מהיקף תשלומי הפנסיה שמעבירות רשויות אחרות הסמוכות לקריית מלאכי. הנתונים נכונים לשנת 2017 והועלו במסגרת ועדת ההכנסות של משרד הפנים, שמקיימת בימים אלו את דיוניה לקראת קבלת החלטה על חלוקה של הכנסות המועצה האזורית באר טוביה עם שבע הרשויות הגובלות עימה, בהן גם קריית מלאכי.
לפי הנתונים, היקף תשלומי הפנסיה שמעבירה העירייה משמעותי וגדול לאין שיעור מרשויות אחרות, דבר המכביד מאוד על תקציבה השוטף, ומקשה עליה לממן פרוייקטים ופעילויות לרווחת הציבור. העירייה משלמת נכון לשנה שעברה סכום של כ-15.3 מיליון שקלים בשנה כפנסיה לעובדים שפרשו מעבודתם, סכום המהווה, כאמור, כעשירית מתקציבה. לשם השוואה, גדרה משלמת 3.8% מתקציבה כתשלומי פנסיה, מועצה אזורית חוף אשקלון 3%, נחל שורק 2% ואילו בני עייש משלמת 1.2% בלבד מתקציבה כהוצאות פנסיה לגמלאים. מועצה אזורית באר טוביה, אגב, מעבירה 3.8 אחוזים מתקציבה לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. הרשות המקומית הקרובה ביותר לקריית מלאכי מבחינת היקף התשלומים שהיא מעבירה כהוצאות פנסיה לעובדים היא גן יבנה, שמשלמת 5.4% מהיקף תקציבה לטובת פנסיה לעובדים.


היקף התשלום של העירייה לטובת תשלומי פנסיה נחשב חריג ביותר, ולראיה – הנתונים שהוצגו לגבי הרשויות האחרות. בנתונים שהוצגו בפניי הוועדה העריכה העירייה כי יש לה הוצאות עודפות לתשלומי פנסיה בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים. המשמעות היא כי העירייה יכולה להשקיע פחות כסף בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובספורט, עקב העומס המוטל על הקופה הציבורית. הסיבה לתשלומים החריגים נעוצה במערכת כוח אדם מנופחת בעירייה לאורך השנים, כאשר העירייה העסיקה עובדים הרבה מעבר ליכולותיה הכספיות – וגם הרבה מעבר לנדרש. לאור תכניות ההבראה שיושמו בעירייה בשני העשורים האחרונים, חלק מעובדים אלו נדרשו לאורך השנים האחרונות לצאת לפנסיה מוקדמת, והעירייה החלה לשלם להם תשלומי פנסיה מוקדם מהצפוי, דבר שמכביד כאמור על קופתה. אגב, העירייה לא בהכרח למדה משגיאות העבר, ובשלוש השנים שבין 2014 ל-2016 התנפחה מצבת כוח האדם בעירייה באופן משמעותי, כאשר נוספו לעירייה לא פחות מ-72 משרות חדשות. גם השכר של עובדי העירייה בעשור האחרון עלה באופן חריג לעומת ערים אחרות, דבר שתרם להתנפחות הוצאות הפנסיה.

בעירייה מצפים לגידול של 30 אלף יחידות דיור ממזרח לאזור התעשייה בתימורים. צילום: ארכיון


הצהרות ומציאות

בינתיים ולמרות הצהרותיה הראשונות, המועצה האזורית באר טוביה הודיעה כי תהיה מוכנה לחלוקת הכנסות גם עם היישוב בני עייש. בדיון שהתקיים בוועדת ההכנסות הצהיר סגן ראש המועצה, שלומי שמאי, כי המועצה תסכים לחלק את הכנסותיה מהבסיסים הצבאיים שנמצאים בתחומה בין בני עייש לקריית מלאכי, אולם עמד על סירובה של המועצה לחלוקה עם יישובים אחרים. בעבר הצהיר ראש המועצה דרור שור כי המועצה לא תסכים לחלוקת הכנסות עם אף יישוב למעט קריית מלאכי. במסגרת זאת אף הגישה המועצה תביעה נגד "המקור", לאחר שהכחישה כתבה שפורסמה ועסקה במו"מ שהתקיים בין שור לבין ראש מועצת בני עייש. שור ובאר טוביה הכחישו מכל וכל את קיומו של מו"מ ליישום של הסכמות מעין אלו. התביעה נדחתה ובאר טוביה שילמה כ-23 אלף שקל ל"המקור" כהחזר הוצאות משפט.


נושא נוסף שעלה לדיון בישיבת ועדת ההכנסות ובנתונים שהציגו בעירייה ובמינהל התכנון במשרד האוצר, מגלה כי בעוד כלפי חוץ העירייה מגביהה ציפיות ביחס לפרוייקטים של פינוי-בינוי בשכונות הוותיקות בעיר, בישיבות פנימיות ההתלהבות מצוננות וגם העירייה מבינה כי הפרוייקטים לא יוכלו לצאת אל הפועל במתכונת הנוכחית אלמלא סיוע משמעותי מצד משרד השיכון. במינהל התכנון הבהירו ביחס לתכניות העתידיות של פיתוח העיר כי פרוייקטים של פינוי-בינוי בעיר אינם בעלי היתכנות כלכלית, שכן ערך הקרקע והדירות בעיר אינו מספיק גבוה על מנת להצדיק הוצאה לפועל של מיזמים כאלו.


במינהל התכנון מבהירים כי קצב המימוש של יחידות הדיור שנבנות בעיר עומד על 400 יחידות חדשות בשנה, כאשר ישנן כ-5,200 יחידות מתוכננות בשתי השכונות החדשות, "כרמי הנדיב" ו"המחנה". יש לציין שמתוך הכמות הזו כ-2,400 דירות הם חלק מפרוייקטים של פינוי-בינוי, אך כאמור, בהיעדר סיוע מצד משרד השיכון לא ניתן יהיה להוציא את הפרוייקטים האלו לפועל.

חושש מעזיבת בסיס מז"י. זוהר

אובדן של 7 מיליון ש"ח בעקבות מעבר מז"י

בישיבות ועדת ההכנסות הסבירו ראש העירייה זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי כי העירייה עשויה לעמוד בפני שוקת שבורה
לאחר עזיבת בסיס מז"י בעוד ארבע שנים. על פי התכנון של צה"ל ומשרד הביטחון, הבסיס יועתק לאיזור לוד, מה שיביא לאובדן הכנסות של שבעה מיליון שקלים בשנה בתשלומי הארנונה. "בעוד עשור קריית מלאכי תהיה עם 170 אלף תושבים. בסיס מז"י עובר ללוד, מדובר בהפסד של 7 מיליון שקלים כי תהיה שם בנייה. במצב הנתון היא (העיר) הולכת למדרון", תיאר ראש העירייה את מצב העיר בפניי חברי הוועדה מטעם משרד הפנים והאוצר. זוהר הזכיר כי בטווח הארוך קיים תכנון להגדיל את העיר בכ-30 אלף יחידות דיור נוספות שיוקמו ממזרח לאיזור התעשייה תימורים.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה