צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

פוליטיקה

ההתבטאות השערורייתית של מנכ"ל העירייה

ראש העיר אליהו זוהר ומנכ"ל העירייה, תמיר היזמי, השתתפו בדיון בנושא חלוקת ההכנסות ושחררו אמירות מפתיעות וחסרות תקדים בנוגע למצבה של העיר. "יש לנו מאזן הגירה שלילי של האוכלוסייה החילונית בעיר, ואוכלוסיית חרדים מאוד גדולה עם כל המשתמע מכך", אמר היזמי, שהצהיר כי מרבית הזכאים לבגרות לא עומדים בתנאי הסף לאוניברסיטה. הוא אף כינה את הקהילה האתיופית בעיר "חבילה". המנכ"ל בתגובה: "מצר על הוצאת המשפט מהקשרו

פורסם

בתאריך

"יש לנו את אחוז העלייה האתיופית הכי גדול בארץ, אחוזית יחסית לקריית מלאכי. כלומר על האוכלוסייה המוחלשת של קרית מלאכי הביאו את החבילה של יוצאי קהילת אתיופיה. זה לא גוש קטיף, זה קהילת יוצאי אתיופיה", כך כינה מנכ"ל העירייה תמיר היזמי את יוצאי הקהילה האתיופית, במהלך דיון של משרד הפנים על חלוקת הכנסות בין המועצות האזוריות לעיירות הניצבות סביבן, שהתקיים בחודש נובמבר האחרון.
לפני כשלושה חודשיים, במהלך ישיבה שנערכה במשרד הפנים במעמד ראש העירייה אליהו זוהר, מנכ"ל העירייה תמיר היזמי, גזבר העירייה צביקה דוידי, ראש המועצה האזורית באר טוביה דרור שור וראשי רשויות שונים, שעסקה גם בהסכם חלוקת ההכנסות בין קריית מלאכי לבאר טוביה, הציגו אנשי משרד הפנים את האזורי אשר בשליטתה של המועצה האזורית באר טוביה וביקשו להגיע למתווה בו יחולקו הקרקעות בין הרשויות השונות, כאשר השטחים המדוברים כוללים גם את בסיס חצור ואת אזור התעשייה כנות, הסמוך לבני עייש.
כבר בתחילת הוועדה סיפר ראש המועצה האזורית באר טוביה, דרור שור, אודות ההסכם שנחתם בינו ובין אליהו זוהר בראשית הקדנציה של האחרון במסגרתו יועברו מידי שנה 6 מיליון שקל, המהווים את ההכנסות מבסיס חצור, ישירות מקופתה של באר טוביה לזו של קריית מלאכי. את הדברים אמר שור בעקבות דרישת הנציגים מטעמם של גדרה וגן יבנה לקבל חלק מהשטחים או ההכנסות של באר טוביה.
במהלך השיחה הסביר זוהר את חשיבות השטחים הנידונים, ואף שיבח את יחסיו הטובים עם דרור שור: "היחסים שלנו עם באר טוביה, אין רשות בארץ שהתנהלה בצורה הזו. אין שתי רשויות שהתחברו כמו שאנחנו התחברנו בשנים שאני מכהן כראש עיר". אמר זוהר, בהמשך לדבריו של שור שהצהיר כי הוא אינו מוכן להעניק שטחים נוספים ועושה הכל על מנת לעזור לקריית מלאכי ובני עייש.
זוהר המשיך וטען כי הכוונה היא לגרום לקריית מלאכי לגדול ולהתחזק, וטען שמי שאשם במצבה של העיר היום אלו משרדי הממשלה ולאו דווקא באר טוביה, למרות טענות אנשי הוועדה. "זה לא באר טוביה, זה משרדי הממשלה. באר טוביה זה מן צוואר בקבוק כזה שבאתם אליו ואתם רוצים ממנו את הכסף", אמר זוהר, והוסיף כי כל הסכם שיעשה הוא טוב מבחינת קריית מלאכי: "אנחנו צריכים את הכסף בשביל להציל את העיר ולא משנה לנו מאין הוא יגיע".


אמירות מפתיעות
זוהר ומנכ"ל העירייה תמיר היזמי המשיכו להציג את משנתם בכל הקשור להסכם ההכנסות, ופירטו את מצבה של העיר לפרטים: "יש לנו אוכלוסייה מהעדה האתיופית שאנחנו גאים בהם. כמעט 19 אחוז. אין ישוב כזה או עיר כזו כמו קרית מלאכי היום. עזוב, אני אומר לך מה גדרה, אני אעשה לכם שכל כמה עזבו את קרית מלאכי בשנים האלה, איזה אוכלוסייה עזבה את קריית מלאכי ואיזה אוכלוסייה נמצאת בקריית מלאכי", אמר זוהר בהתבטאות יוצאת דופן שהציגה את ההגירה השלילית של האוכלוסייה החזקה בעיר. היזמי המשיך את הקו של זוהר, אך עשה זאת בצורה חריפה יותר: "יש לנו מאזן הגירה שלילי של האוכלוסייה החילונית בעיר. יש לנו אוכלוסיית חרדים מאוד גדולה עם כל המשתמע מכך", אמר היזמי, שלא חסך ביקורת גם מהקהילה האתיופית, אותם כינה "חבילה" באומרו כי: "יש לנו את אחוז העלייה האתיופית הכי גדול בארץ, אחוזית יחסית לקרית מלאכי, כלומר על האוכלוסייה המוחלשת של קרית מלאכי הביאו את החבילה של יוצאי קהילת אתיופיה. זה לא גוש קטיף, זה קהילת יוצאי אתיופיה".
היזמי המשיך וסיפר כי לא פחות מ-50 אחוזים מתושבי העיר מקבלים את תמיכת מחלקת הרווחה, והבהיר כי בעירייה לא ימתינו רק לחלוקת שטחים אלא גם להגדלת תקציבים מהמדינה. היזמי גם סיפר על האחוז הנמוך של הזכאים לבגרות, שעמד על קצת יותר מ-50 אחוז, והודה באופן מפתיע כי גם מרבית מאותם אלו שהצליחו להוציא תעודת בגרות- לא עומדים בתנאי בסף הנדרשים להשתלבות באוניברסיטה. "גם אלה שיש להם זכאות לבגרות, אחוזים שלהם שהם זכאים לדרישות הסף באוניברסיטאות הוא בערך 40 אחוז, שם אנחנו נמצאים ותראו את כל האזור איפה הוא נמצא", אמר היזמי, במטרה להציג את הצורך של קריית מלאכי בהגדלת תקציבים אולי אף יותר מאשר הצורך של יתר הרשויות שהשתתפו בדיון.
בטרם הסתיים הדיון פנה ראש העירייה אליהו זוהר אל חברי הוועדה ואמר: "אני חושב שלוועדה ניתן מנדט שנותן הזדמנות חד פעמית, באמת ברמה של 100 שנה לשנות גורל של עיר. קרית מלאכי נמצאת היום על ציר של שינוי, אם תיתן את זריקת המרץ המימונית שנדרשת לבצע את השינוי הזה קרית מלאכי תהיה במקום אחר וכל הקרדיט יינתן לכל האנשים שיושבים פה, בעיקר באר טוביה, אבל הוועדה הזאת יש לה את ההזדמנות לעשות פה היסטוריה ואני חושב שזה עומד לפתחכם", סיכם.
מנכ"ל העירייה, תמיר היזמי, מסר בתגובה: "לאחרונה יצאתי בראש משלחת עירונית יחודית וראשונה בארץ לאתיופיה. התרגשתי ונפעמתי מההיסטוריה הארוכה והסיפורים יוצאי הדופן של הקהילה האתיופית. עם חזרתי, המסקנה הראשונה אליה הגעתי היתה כי חייבים להקים בקרית מלאכי צוות מיוחד שיעסוק אך ורק בהטמעת ההיסטוריה במוסדות החינוך והמרחב הציבורי, להציג את החוזקות של הקהילה ולמנף את העיר בעזרתם. אני מצר על הוצאת המשפט מהקשרו".

מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "במסגרת ועדת הגבולות וההכנסות עם המועצה האזורית באר טוביה, נדונו בקשות של 7 רשויות. בסקירה זו הציג מנכ"ל העירייה את ההבדל בדרישתנו הכספית של קרית מלאכי, לשאר הרשויות. בין היתר הצגנו את ההבדלים הסוציואקונומים, תמהיל האוכלוסיה ומספר מטופלי הרווחה בעיר.
כל ניסיון להוציא משפט מהקשרו לצורך אינטרסים פוליטיים הוא מקומם ופסול"

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

מלכה הודיע כי יתמודד – התושבים הגיבו בזעם

ראש העיר לשעבר הכריז אתמול כי יתמודד על האפשרות לשוב לתפקיד ממנו הודח לאחר הרשעתו בפלילים, וקיבל מבול של תגובות שליליות בפייסבוק. גורם במחנהו: "נבהלנו מכמות המגיבים נגדו, היינו בטוחים שההתמודדות שלו תתקבל אחרת". מלכה עצמו אמר: "בטוח שנצליח להוביל את העיר לעתיד טוב"

פורסם

בתאריך

על ידי

שש שנים אחרי שהודח מתפקידו לאחר שהודה והורשע בעבירות של הטרדה מינית, הפרת אמונים ועבירות על חוק התכנון והבנייה, הודיע אתמול (חמישי) ראש העיר לשעבר מוטי מלכה על חזרתו לזירה הפוליטית. בהודעה שפורסמה בעמוד הפייסבוק של עיתון "מה נשמע" הודיע מלכה כי יתמודד על ראשות העיר בבחירות בעוד ארבעה חודשים. "החלטתי להעדיף את טובת קרית מלאכי על פני טובתי האישית", אמר מלכה. הפוסט עם ההודעה בפייסבוק זכה למבול של תגובות זועמות של תושבים המתנגדים לחזרתו של ראש העיר לשעבר לחיים הפוליטיים, לאור הרשעתו בפלילים ומעשיו בתקופת כהונתו.
בהודעה שפרסם מלכה הוא כתב: "בחודשים האחרונים זכיתי לפניות רבות מתושבים בעיר ומצד אנשי ציבור מכל המגזרים המביעים בי את תמיכתם וקוראים לי להתמודד לראשות העיר בבחירות שיתקיימו בע"ה בסוף חודש אוקטובר. אני בטוח שיחד אתכם ובשילוב חברים נוספים המאמינים בדרך נצליח להוביל את העיר שלנו אל עתיד טוב יותר. קרית מלאכי זקוקה בימים אלה יותר מתמיד למנהיגות מובילה, יוזמת ופורצת דרך. ניסיון העבר מלמד שיש בכוחי להפוך את היישוב בו אנו חיים למקום טוב יותר. אני קורא לכם להצטרף אליי תוך הבטחה לעשות לילות כימים למען עתידנו ועתיד ילדינו".
התגובות לא איחרו לבוא, ובעוד את התגובות החיוביות לחזרתו של מלכה אפשר היה לספור על כף יד אחת, עשרות תושבים שפכו אש וגופרית על הודעתו. "אדם שידיו מוכתמות בהטרדת נשים, אסור לו לשרת במשרה כזו! פשוט אסור!", כתבה תושבת אחת והוסיפה: "תתבייש". תושב אחר כתב "בושה וחרפה", ותושב נוסף היה ציורי וכתב: "אם הוא יקבל יותר משלושה קולות צריך לצבוע את הקריה בכחול ולזרוק אותה לים". תגובות שליליות נוספות שהופיעו בפוסט נמחקו.
מירי פורסט, אחת המתלוננת שמלכה הודה כי ביצע בה עבירות מין ואף שילם לה פיצויים במסגרת הסדר הטיעון, כתבה בדף הפייסבוק הפרטי שלה כי היא "הוכתה בתדהמה" כששמעה על כוונתו של מלכה לחזור אל "זירת הפשע", כדבריה, והוסיפה: "אם השפל, הסוטה המנוול לא יסיר את מועמדותו שהגיש לראשות העיר, (אני, ה"ה) מקווה שתושבי קרית מלאכי יעשו הכל כדי שהוא לא יכנס שוב לבית בו העיז לבצע בכוח השררה את מעשיו הנבזים".
פעיל במחנהו של מלכה – שמקווה לקבל את תמיכתם של הקהילה האתיופית – אמר כי במחנה הופתעו מעוצמת ההתנגדות שהופיעה בפייסבוק. "צפינו את זה שיהיה גל של דיבורים בנושא הזה, אבל לא חשבנו שזה יהיה בהיקף כזה. שמונים אחוז מהתגובות היו שליליות וגם המגיבים בעד היו בעלי אינטרס כזה או אחר. כמעט לא היו אנשים מן השורה, עמך, שהגיבו בעד. רגע של הכרזה אמור להיות משהו חגיגי, וכאן זה לא היה המצב לצערי. אבל אני מאמין שזה עוד יתהפך והציבור יבין שמוטי צריך לחזור לראשות".
לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

משחק הכיסאות של מישל

סגן ראש העירייה, מישל טפירו, צפוי להתמנות לתפקיד יו"ר המועצה הדתית מיד לאחר הבחירות הקרובות. כך טענו השבוע גורמים בכירים בעירייה. "שמעתי את הדברים. לא יודע מאיפה זה הגיע", אמר השבוע טפירו. הרב יוסף בלוי, המכהן כיום כיו"ר המועצה הדתית, מסר בתגובה: "מקווה שהקב"ה יעניק לי אריכות ימים שאוכל להגיע לבחירות. אקבל כל החלטה של הרב חיים פינטו שליט"א"

פורסם

בתאריך

על ידי

האם מערכת הבחירות המתקרבת תוביל לשינויים דרמטיים בשדרה הניהולית של המועצה הדתית המקומית? זו לפחות התמונה המסתמנת על פי גורמים שונים בעירייה, שסיפרו לאחרונה כי סגן ראש העירייה המכהן, מישל טפירו, יתמנה מיד לאחר הבחירות לתפקיד יו"ר המועצה הדתית ויחליף את היו"ר המכהן, הרב יוסף בלוי.

לטענת הגורמים, טפירו מנסה להגיע בשבועות האחרים להסכמה עם חברי סיעתו 'מאמינים' וראש העירייה זוהר, לפיה במידה ולא ימשיך לכהן כסגן ראש העירייה בשכר הוא יפנה את מקומו במועצת העיר ויתמנה לתפקיד יו"ר המועצה הדתית במקומו של היו"ר המכהן, הרב יוסף בלוי.

בשיחה שקיים עם "המקור" סיפר השבוע הרב בלוי כי הוא שמע על הדברים מפי מספר גורמים בלתי רשמיים, אולם לא קיבל כל פנייה המאמתת את השמועה, "פנו אלי מספר אנשים ואמרו שמישל טפירו עומד להחליף אותי. אני אישית לא שמעתי על זה, כך שאין לי מה להגיב לדברים", אמר בלוי.

לשאלה האם יסכים לפנות את מקומו למען טפירו ענה בלוי כי: "קודם כל אני מקווה שהקדוש ברוך הוא יעניק לי אריכות ימים ושאוכל להגיע לתקופה של הבחירות. כל חמש שנים בוחרים מחדש את אנשי המועצה הדתית, ומי שעושה את זה הוא הרב חיים פינטו שליט"א. כל החלטה שהוא יקבל אני אקבל בברכה".

אל הדברים של בלוי הצטרף גם טפירו עצמו, לפחות באופן רשמי, וטען כי הוא מכיר את הרחשים אך כרגע אין לו כל כוונה לוותר על מקומו במועצת העיר. עם זאת, השאיר טפירו פתח לאפשרות שיעבור למועצה הדתית, כשאמר כי לאחר הבחירות הכל אפשרי, "שמעתי את הדברים ואני לא יודע מאיפה זה הגיע. כרגע אני עוסק בחיבורים לסיעה (ש"ס, ה"ה) וכמובן במטרה לשרת את הציבור גם בחמש השנים הבאות בתור חבר מועצה".

טפירו הוסיף כי בבחירות הקרובות ש"ס וחב"ד ירוצו שוב תחת רשימה אחת, 'מאמינים'.

חרף אמירותיהם של שני האישים המרכזיים בסוגיה, הרי שגורמים במערכת הפוליטית התעקשו השבוע כי המצב שונה לחלוטין מההצהרות הרשמיות, וגרסו כי טפירו כבר קיבל מסרים לפיהם הוא לא יכהן כסגן ראש העירייה בקדנציה הבאה, "טפירו משאיר הכל פתוח עד אחרי הבחירות. בחדרי חדרים כבר הגיעו להסכמים", אמר גורם פוליטי בכיר, שהוסיף: "במקרה בו טפירו יתמנה ליו"ר המועצה הדתית שמעון חזן יקבל את תפקיד הסגן בשכר. זו עשויה להיות פשרה שתעזור לכל הצדדים", סיכם.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

התמיכה בטפירו נסדקת

שני רבנים וראשי כוללים מקומיים הודיעו הערב (חמישי) כי לא יתמכו בסגן ראש העירייה ויו"ר ש"ס המקומית, מישל טפירו, בבחירות הקרובות. "כמעט כל ראשי הכוללים בעיר לא מוכנים להמשיך עם טפירו", אמר הרב ישראל שייבה, שהוסיף כי התמיכה תועבר לשלומי מלכה. טפירו בתגובה: "שיבושם להם. אני ממשיך להיות יו"ר התנועה המקומית ולהוביל יחד עם חב"ד את הציבור החרדי והכללי"

פורסם

בתאריך

על ידי

הרב ישראל שייבה, אחד מנציגיו של הרב יהודה עמית מישיבת קריית מלאכי הליטאית, הודיע הערב (חמישי) בשיחה עם המקור כי כמה רבנים בעיר מתכוונים למשוך את תמיכתם מסגן ראש העירייה מישל טפירו בבחירות הקרובות ולהעמיד במקומו כנציגם את שלומי מלכה. לטענתו של שייבה, התמיכה בטפירו במערכת הבחירות האחרונה הייתה טעות, ועל כן החליטו מספר וראשי כוללים מקומיים להסיר את התמיכה בו כנציג ש"ס בבחירות הקרובות.

"אנחנו לא תומכים במישל טפירו בבחירות הקרובות", אמר שייבה בשיחה עם "המקור אונליין" הערב, והוסיף: "אין לנו שום דבר איתו וזו הייתה טעות שתמכנו בו בבחירות הקודמות, למרות שהיה איתו את שלומי מלכה שתיפקד יפה מאוד ודאג לציבור החרדי והכללי".

לשאלתנו מיהם אותם רבנים וראשי כוללים מקומיים שהחליטו להסיר את התמיכה בטפירו, אמר שייבה כי "יש כמה ראשי כוללים מקומיים שחושבים שמישל טפירו לא מתאים. יש כאלה שחושבים על מועמדים אחרים שייצגו אותם, אבל כמעט כולם לא מוכנים להמשיך עם טפירו. זה עניין של שבוע-שבועיים עד שנגבש את כולם".

אתם מתכוונים להדיח את מישל מראשות הסיעה?

"אנחנו לא חייבים שהוא יודח. יכול להיות שיש לו את קהל הבוחרים שלו והוא ייבחר, כפי שהוא טוען. תמיד הוא אומר שהוא שווה מנדט וחצי לבד, אז עכשיו הוא יצטרך להוכיח את זה בלי הציבור החרדי".

יש לכם מועמד חדש אליו תעבירו את תמיכתכם?

"אנחנו מריצים את שלומי מלכה. בשנים האחרונות נוכחנו לדעת שמדובר באדם אינטליגנט שעבד מאוד קשה. אדם רציני. אנחנו מתעסקים עם אדם ברמה הרבה יותר גבוהה ונתמוך בו בבחירות".

יש לציין כי בשלב זה רק שני רבנים שותפים בפומבי להודעה זו.

מישל טפירו מסר בתגובה לדברים "שיבושם להם, זו זכותם הדמוקרטית. אני ממשיך בדרך של הרב עובדיה יוסף זצ"ל. דרך שמתחברת עם כל העיר ולא דרך קיצונית. יש לי תנועה מעליי, מועצת חכמי התורה. הם הבוס. אני ממשיך להיות היו"ר של התנועה המקומית. ש"ס ממשיכה בדרך של הרב עובדיה. הציבור החרדי אחריי ברוך ה'. אני נמצא בשטח כל הזמן. יש פעילות, יש עשייה. הסיבה שהם פועלים כך היא שהם אנשים של אלי ישי. עד היום הפעילו עליי לחצים שאסכים ששלומי מלכה יהיה מספר 2 שלי ולא הסכמתי. מלכה הוא אולי איש של ש"ס, אבל הוא אמר כבר שהוא עובר לאלי ישי. אלה לא אנשים שבאים מהשטח של ש"ס. לרב עמית יש את הציבור שלו ולש"ס יש את שלה, שזה אומר ריצה משותפת יחד עם חב"ד. אנחנו נמשיך להוביל את הציבור החרדי והכללי בעיר".

 

טפירו. מאבד את תמיכתם של שני ראשי כוללים מקומיים

לחץ להמשך קריאה