צור עימנו קשר

פוליטיקה

ההתבטאות השערורייתית של מנכ"ל העירייה

ראש העיר אליהו זוהר ומנכ"ל העירייה, תמיר היזמי, השתתפו בדיון בנושא חלוקת ההכנסות ושחררו אמירות מפתיעות וחסרות תקדים בנוגע למצבה של העיר. "יש לנו מאזן הגירה שלילי של האוכלוסייה החילונית בעיר, ואוכלוסיית חרדים מאוד גדולה עם כל המשתמע מכך", אמר היזמי, שהצהיר כי מרבית הזכאים לבגרות לא עומדים בתנאי הסף לאוניברסיטה. הוא אף כינה את הקהילה האתיופית בעיר "חבילה". המנכ"ל בתגובה: "מצר על הוצאת המשפט מהקשרו

פורסם

בתאריך

"יש לנו את אחוז העלייה האתיופית הכי גדול בארץ, אחוזית יחסית לקריית מלאכי. כלומר על האוכלוסייה המוחלשת של קרית מלאכי הביאו את החבילה של יוצאי קהילת אתיופיה. זה לא גוש קטיף, זה קהילת יוצאי אתיופיה", כך כינה מנכ"ל העירייה תמיר היזמי את יוצאי הקהילה האתיופית, במהלך דיון של משרד הפנים על חלוקת הכנסות בין המועצות האזוריות לעיירות הניצבות סביבן, שהתקיים בחודש נובמבר האחרון.
לפני כשלושה חודשיים, במהלך ישיבה שנערכה במשרד הפנים במעמד ראש העירייה אליהו זוהר, מנכ"ל העירייה תמיר היזמי, גזבר העירייה צביקה דוידי, ראש המועצה האזורית באר טוביה דרור שור וראשי רשויות שונים, שעסקה גם בהסכם חלוקת ההכנסות בין קריית מלאכי לבאר טוביה, הציגו אנשי משרד הפנים את האזורי אשר בשליטתה של המועצה האזורית באר טוביה וביקשו להגיע למתווה בו יחולקו הקרקעות בין הרשויות השונות, כאשר השטחים המדוברים כוללים גם את בסיס חצור ואת אזור התעשייה כנות, הסמוך לבני עייש.
כבר בתחילת הוועדה סיפר ראש המועצה האזורית באר טוביה, דרור שור, אודות ההסכם שנחתם בינו ובין אליהו זוהר בראשית הקדנציה של האחרון במסגרתו יועברו מידי שנה 6 מיליון שקל, המהווים את ההכנסות מבסיס חצור, ישירות מקופתה של באר טוביה לזו של קריית מלאכי. את הדברים אמר שור בעקבות דרישת הנציגים מטעמם של גדרה וגן יבנה לקבל חלק מהשטחים או ההכנסות של באר טוביה.
במהלך השיחה הסביר זוהר את חשיבות השטחים הנידונים, ואף שיבח את יחסיו הטובים עם דרור שור: "היחסים שלנו עם באר טוביה, אין רשות בארץ שהתנהלה בצורה הזו. אין שתי רשויות שהתחברו כמו שאנחנו התחברנו בשנים שאני מכהן כראש עיר". אמר זוהר, בהמשך לדבריו של שור שהצהיר כי הוא אינו מוכן להעניק שטחים נוספים ועושה הכל על מנת לעזור לקריית מלאכי ובני עייש.
זוהר המשיך וטען כי הכוונה היא לגרום לקריית מלאכי לגדול ולהתחזק, וטען שמי שאשם במצבה של העיר היום אלו משרדי הממשלה ולאו דווקא באר טוביה, למרות טענות אנשי הוועדה. "זה לא באר טוביה, זה משרדי הממשלה. באר טוביה זה מן צוואר בקבוק כזה שבאתם אליו ואתם רוצים ממנו את הכסף", אמר זוהר, והוסיף כי כל הסכם שיעשה הוא טוב מבחינת קריית מלאכי: "אנחנו צריכים את הכסף בשביל להציל את העיר ולא משנה לנו מאין הוא יגיע".


אמירות מפתיעות
זוהר ומנכ"ל העירייה תמיר היזמי המשיכו להציג את משנתם בכל הקשור להסכם ההכנסות, ופירטו את מצבה של העיר לפרטים: "יש לנו אוכלוסייה מהעדה האתיופית שאנחנו גאים בהם. כמעט 19 אחוז. אין ישוב כזה או עיר כזו כמו קרית מלאכי היום. עזוב, אני אומר לך מה גדרה, אני אעשה לכם שכל כמה עזבו את קרית מלאכי בשנים האלה, איזה אוכלוסייה עזבה את קריית מלאכי ואיזה אוכלוסייה נמצאת בקריית מלאכי", אמר זוהר בהתבטאות יוצאת דופן שהציגה את ההגירה השלילית של האוכלוסייה החזקה בעיר. היזמי המשיך את הקו של זוהר, אך עשה זאת בצורה חריפה יותר: "יש לנו מאזן הגירה שלילי של האוכלוסייה החילונית בעיר. יש לנו אוכלוסיית חרדים מאוד גדולה עם כל המשתמע מכך", אמר היזמי, שלא חסך ביקורת גם מהקהילה האתיופית, אותם כינה "חבילה" באומרו כי: "יש לנו את אחוז העלייה האתיופית הכי גדול בארץ, אחוזית יחסית לקרית מלאכי, כלומר על האוכלוסייה המוחלשת של קרית מלאכי הביאו את החבילה של יוצאי קהילת אתיופיה. זה לא גוש קטיף, זה קהילת יוצאי אתיופיה".
היזמי המשיך וסיפר כי לא פחות מ-50 אחוזים מתושבי העיר מקבלים את תמיכת מחלקת הרווחה, והבהיר כי בעירייה לא ימתינו רק לחלוקת שטחים אלא גם להגדלת תקציבים מהמדינה. היזמי גם סיפר על האחוז הנמוך של הזכאים לבגרות, שעמד על קצת יותר מ-50 אחוז, והודה באופן מפתיע כי גם מרבית מאותם אלו שהצליחו להוציא תעודת בגרות- לא עומדים בתנאי בסף הנדרשים להשתלבות באוניברסיטה. "גם אלה שיש להם זכאות לבגרות, אחוזים שלהם שהם זכאים לדרישות הסף באוניברסיטאות הוא בערך 40 אחוז, שם אנחנו נמצאים ותראו את כל האזור איפה הוא נמצא", אמר היזמי, במטרה להציג את הצורך של קריית מלאכי בהגדלת תקציבים אולי אף יותר מאשר הצורך של יתר הרשויות שהשתתפו בדיון.
בטרם הסתיים הדיון פנה ראש העירייה אליהו זוהר אל חברי הוועדה ואמר: "אני חושב שלוועדה ניתן מנדט שנותן הזדמנות חד פעמית, באמת ברמה של 100 שנה לשנות גורל של עיר. קרית מלאכי נמצאת היום על ציר של שינוי, אם תיתן את זריקת המרץ המימונית שנדרשת לבצע את השינוי הזה קרית מלאכי תהיה במקום אחר וכל הקרדיט יינתן לכל האנשים שיושבים פה, בעיקר באר טוביה, אבל הוועדה הזאת יש לה את ההזדמנות לעשות פה היסטוריה ואני חושב שזה עומד לפתחכם", סיכם.
מנכ"ל העירייה, תמיר היזמי, מסר בתגובה: "לאחרונה יצאתי בראש משלחת עירונית יחודית וראשונה בארץ לאתיופיה. התרגשתי ונפעמתי מההיסטוריה הארוכה והסיפורים יוצאי הדופן של הקהילה האתיופית. עם חזרתי, המסקנה הראשונה אליה הגעתי היתה כי חייבים להקים בקרית מלאכי צוות מיוחד שיעסוק אך ורק בהטמעת ההיסטוריה במוסדות החינוך והמרחב הציבורי, להציג את החוזקות של הקהילה ולמנף את העיר בעזרתם. אני מצר על הוצאת המשפט מהקשרו".

מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "במסגרת ועדת הגבולות וההכנסות עם המועצה האזורית באר טוביה, נדונו בקשות של 7 רשויות. בסקירה זו הציג מנכ"ל העירייה את ההבדל בדרישתנו הכספית של קרית מלאכי, לשאר הרשויות. בין היתר הצגנו את ההבדלים הסוציואקונומים, תמהיל האוכלוסיה ומספר מטופלי הרווחה בעיר.
כל ניסיון להוציא משפט מהקשרו לצורך אינטרסים פוליטיים הוא מקומם ופסול"

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.