צור עימנו קשר

חדשות

מנוחתם לא עדן

המדינה הגישה תביעה נגד קיבוץ חצור וחברת "מנוחת עדן", המספקת שירותי קבורה אזרחית, בטענה כי עשו שימוש בלתי חוקי בשטחים חקלאיים לצורך מכירת שטחי קבורה – גם לכאלו שאינם מתגוררים בקיבוץ. בית המשפט הוציא צו מניעה להמשך הקבורה, אך נדמה כי הסאגה עוד רחוקה מסיום. הבעלים של החברה, פרוספר סלוק: "פעלתי כחוק. השקעתי כסף, שייתנו לי למלא את הקברים שנשארו ואכריז על בית הקברות כסגור"

פורסם

בתאריך

רשות קרקעי ישראל והמשרד לשירותי דת הגישו באחרונה כתב תביעה נגד קיבוץ חצור שבמועצה האזורית באר טוביה וחברת "מנוחת עדן", העוסקת במתן שירותי קבורה אזרחיים, בטענה כי השניים פעלו בניגוד לחוק עת שהשתמשו בקרקעות המיועדים לשימוש חקלאי לצורך קבורת בני אדם, ומכרו חלקות קבר במחירים של עשרות אלפי שקלים כל אחת. הדבר עומד לדעת המדינה בניגוד לחוק שירותי קבורה יהודיים, וכן בניגוד לחוק רשות מקרקעי ישראל. בסוף השבוע שעבר העניק בית המשפט השלום בבאר שבע צו מניעה קבוע נגד הקיבוץ והחברה, ואסר את המשך מכירת חלקות הקבר בשטחי הקיבוץ. למרות זאת, הבעלים של חברת "מנוחת עדן", פרוספר סלוק, תושב קריית מלאכי – בטוח שנעשה לו עוול.

כבר בחודש מרץ, לפני כחודשיים, הגישה המדינה כתב תביעה נגד הקיבוץ והחברה המספקת את שירותי הקבורה. בתביעה, שהגישה פרקליטות מחוז דרום (אזרחי) המיוצגת על ידי עו"ד אביחי כהנא, נטען על ידי המדינה כי "מזה שנים מתבצעת קבורה אזרחית מסחרית בבית העלמין של קיבוץ חצור, בניגוד לחוק שירותי הדת היהודיים ובניגוד להסכם חכירה של הקיבוץ עם הרשות מקרקעי ישראל ולמעשה תוך עשיית סחר ומכר בקרקעות שהמדינה הקצתה לקיבוץ לצורך עיבודים חקלאיים ולצורכי המשק". עוד טוענת המדינה כי הקיבוץ והחברה מכרו קרקעות לדורשים בכך גם לכאלו שאינם מתגוררים בקיבוץ עצמו, או מי מבני משפחותיהם. הדבר, כך נטען, עומד בניגוד להחלטת הממשלה משנת 2004 ולתקנות רשות מקרקעי ישראל, לפיהן לא תותר מכירה של חלקות קבר ביישובים חקלאיים לנפטרים שאינם בני המקום. המדינה כתבה בתביעתה כי "בקיבוץ חצור מתנהל למעשה עסק לכל דבר ועניין, המספסר, לא פחות, בקרקעות המדינה שהוחכרו לו לשימושי המשבצת הקיבוצית וגובה סכומים גבוהים ממשפחות המבקשות לקבור את יקיריהם". המדינה הוסיפה והדגישה בתביעתה את פסיקותיו של בית המשפט העליון, שעמד לא פעם על הצורך בשמירה על קרקעות המדינה והקפדה שייעשו בהם שימוש חוקי. "לנוכח היות מקרקעין משאב ציבורי מוגבל ויקר ערך, עמד בית המשפט העליון, בשורה של החלטות, על האינטרס הציבורי לעקור מהשורש את תופעת הפלישות הבלתי חוקיות למקרקעי ציבור וכן את תופעת השימוש הבלתי חוקיים במקרקעין", נכתב בכתב התביעה.

השבוע, כאמור, נעתר בית המשפט לבקשת המדינה להוציא צו מניעה נגד המשך הפעילות המדוברת, והורה על הפסקה מיידית וקבועה של הליכי המכירה. בתחילה ביקשה המדינה צו מניעה זמני נגד הקיבוץ וחברת "מנוחת עדן", ובמעמד הדיון שנערך בשבוע שעבר הוסכם בין התובעים לנתבעים כי הצו שיוצא על ידי בית המשפט יהיה קבוע. במקביל, התביעה בתיק העיקרי תימשך.

הנתבעים טענו בדבריהם לחוסר תום לב מצד רשויות המדינה בהגשת התביעה, והדגישו כי פעלו בהתאם להוראות מצד רשות מקרקעי ישראל ואף בעידוד של המשרד לשירותי דת. במהלך הדיון התגלו חילוקי דעות בין קיבוץ חצור לבין חברת "מנוחת עדן", כאשר לטענת באי כוח הקיבוץ ניסיון להפסיק את פעילות החברה בעקבות פניית רשות מקרקעי ישראל לקיבוץ בטענה כי הפעילות נעשית בניגוד לחוק – המשיכה החברה את פעילותה. בעקבות צו המניעה לא תוכל עוד החברה למכור שטחי קבורה, כאשר בשבועות הקרובים ימשיכו הצדדים בתחלופת מסמכים בניסיון לברר מה היקפי מכירת החלקות שכבר בוצעו לאנשים חיים שטרם נפטרו. עם זאת, הדבר לא יפגע כמובן באפשרות של הקיבוץ להמשיך בקבורה של נפטרים החברים בו או בני משפחותיהם – ללא תמורה למעט זו הקבועה בחוק.

"המדינה שינתה את הנהלים"

את ההסכם עם קיבוץ חצור ערך פרוספר סלוק ב-2002. מאז שנקבר באדמה הנפטר הראשון ועד שנת 2011, מעיד סלוק, לא הייתה כל בעיה. "קיבלתי רישיונות כל שנתיים, הגשתי דוחות, המשרד לשירותי דת ידע על השירותים שלנו והמיקום, הכל עבד רגיל", הוא מספר. אלא שאז התעורר המנהל, וטען לשימוש בלתי חוקי בקרקע. לא עשיתי שום דבר בניגוד לחוק ופעלתי רק בהתאם לחוק", אמר סלוק, המשמש כבעלים של חברת "מנוחת עדן" מאז הקמתה. "כבר יותר מעשור שבית הקברות שם פועל, והקיבוץ הרוויח ממני 30 אחוז על כל חלקת קבר שנמכרה שם. השקעתי המון כסף בפיתוח התשתיות בבית הקברות, וקבורים שם נכון להיום יותר מ-600 בני אדם. יש רק עוד 17 חלקות קבר פנויות שחלקן כבר נמכרו לאנשים חיים, כל מה שביקשנו הוא שיאפשרו לנו לממש את ההסכמים שחתמנו כדי שלא ניחשף לתביעות ולנזקים גדולים לחברה, לאחר מכן אין לי שום בעיה להכריז על בית הקברות כסגור, גם ככה לא נשארו קברים פנויים".

לדברי סלוק, הקיבוץ נהג כלפיו בחוסר הגינות, כאשר מחד חתם עימו על חוזה ממנו הפיק רווחים, לטענתו, במשך שנים ארוכות, אך מאידך – התכחש לו ברגע שהמדינה התערבה ודרשה להפסיק את השימוש בקרקע לצורך קבורה. "אני לא מבין מה המדינה רוצה ממני, אני פעלתי מול הקיבוץ, ופעלתי בהתאם למה לסיכום ולחוזה שנחתם עם הקיבוץ", לשון דבריו. הוא הוסיף ואמר כי במקרה בו יישלל הרישיון להמשך הקבורה בבית הקברות לתמיד, הרי שהתוצאה צפויה להיות הזנחה של המקום עד כדי שהוא לא יהיה כשיר לביקורי משפחות הנפטרים.

עו"ד אלי אביב, מייצגו של סלוק, הוסיף ואמר כי "יש הסכמה עקרונית בינינו לבין המדינה שייתנו לחברה לאכלס את 17 הקברים שכבר נמכרו, ולאחר מכן לא יהיה עוד צורך בשימוש בקרקע כי בית העלמין ייסגר". לדברי עו"ד אביב, מרשו, סלוק, נפל בין הכיסאות. "המדינה אפשרה בתחילה את השימוש החורג בקרקע, אבל ברבות השנים החליטה לשנות את הנהלים, ורשות מקרקעי ישראל החליטה לאכוף את ההחלטה רק לפני שנים בודדות. מר סלוק פעל בהתאם לחוק וכל אשמתו בכך שהשקיע כספים רבים שעלולים לרדת לטימיון אלמלא יתקבל האישור לסיים את אכלוסו של בית הקברות".

מנגד, גם לאנשי קיבוץ חצור יש בטן מלאה נגד סלוק והחברה שבבעלותו. "אין לקיבוץ אלא להצר על עמדת הרשויות כפי שהובאו בכתב התביעה ובוודאי על הטענות שהועלו מטעם 'מנוחת עדן'", אמר עו"ד תומר טבק, המייצג את חצור בתביעה שהגישה המדינה. "התנהלות הקיבוץ מאז ומתמיד הייתה בהתאם להנחיות רשות מקרקעי ישראל והמשרד לשירותי דת כפי שהועברו לקיבוץ, מיד עם הודעת הרשויות לקיבוץ על האיסור בדבר מכירת חלקות קבר עתידיות הקיבוץ הודיע על כך לחברת 'מנוחת עדן' ודרש מהם להפסיק ביצוע פעולה אסורה זו. לאורך כל הדרך הרשויות היו מודעות היטב להסכם בין הקיבוץ לבין מנוחת עדן", דבריו של עו"ד טבק, שטען כי הקיבוץ "מעולם לא גבה כספים בגין פעילות אסורה, והסכומים היחידי שהתקבלו בקיבוץ הם אחוזים מתוך כספים ששילם המוסד לביטוח לאומי עבור שירותי הקבורה", כלשונו. הוא הפנה את האצבע המאשימה דווקא כלפי סלוק וחברתו, ואמר כי "מי שנהג בחוסר תום לב זה דווקא מנוחת עדן, שפעלו בניגוד לדין, וסירבו לחדול מפעולות הקבורה והמכירה גם לאחר שהקיבוץ פנה אליהם ודרש מהם לעשות כן. מיד עם קבלת התביעה הקיבוץ הסכים למתן צו המניעה הזמני והקבוע. מוזר היה שהרשויות בחרו לשרברב את שמו לרשימת הנתבעים מקום ששמו היה צריך להופיע ברשימת התובעים".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עשירית מתקציב העירייה מופנה לתשלומי פנסיה לגמלאים

סך תשלומי הפנסיה של העירייה לעובדים שפרשו מגיע ליותר מ-15 מיליון שקל בשנה, כך עולה מסקירה שהוצגה בפניי ועדת ההכנסות של משרד הפנים. מבחינה אחוזית, מדובר על סכום הגבוה כמעט פי 2 מזה שמשלמות הרשויות הסמוכות לה. הסיבה לתשלומים החריגים: מערכת כוח אדם מנופחת ותכניות ההבראה הרבות שעברה העיר בעשורים האחרונים

פורסם

בתאריך

על ידי

9.6% מתקציב עיריית קריית מלאכי מועבר לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. מדובר על סכום הגבוה לעיתים פי ארבעה וחמישה מהיקף תשלומי הפנסיה שמעבירות רשויות אחרות הסמוכות לקריית מלאכי. הנתונים נכונים לשנת 2017 והועלו במסגרת ועדת ההכנסות של משרד הפנים, שמקיימת בימים אלו את דיוניה לקראת קבלת החלטה על חלוקה של הכנסות המועצה האזורית באר טוביה עם שבע הרשויות הגובלות עימה, בהן גם קריית מלאכי.
לפי הנתונים, היקף תשלומי הפנסיה שמעבירה העירייה משמעותי וגדול לאין שיעור מרשויות אחרות, דבר המכביד מאוד על תקציבה השוטף, ומקשה עליה לממן פרוייקטים ופעילויות לרווחת הציבור. העירייה משלמת נכון לשנה שעברה סכום של כ-15.3 מיליון שקלים בשנה כפנסיה לעובדים שפרשו מעבודתם, סכום המהווה, כאמור, כעשירית מתקציבה. לשם השוואה, גדרה משלמת 3.8% מתקציבה כתשלומי פנסיה, מועצה אזורית חוף אשקלון 3%, נחל שורק 2% ואילו בני עייש משלמת 1.2% בלבד מתקציבה כהוצאות פנסיה לגמלאים. מועצה אזורית באר טוביה, אגב, מעבירה 3.8 אחוזים מתקציבה לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. הרשות המקומית הקרובה ביותר לקריית מלאכי מבחינת היקף התשלומים שהיא מעבירה כהוצאות פנסיה לעובדים היא גן יבנה, שמשלמת 5.4% מהיקף תקציבה לטובת פנסיה לעובדים.


היקף התשלום של העירייה לטובת תשלומי פנסיה נחשב חריג ביותר, ולראיה – הנתונים שהוצגו לגבי הרשויות האחרות. בנתונים שהוצגו בפניי הוועדה העריכה העירייה כי יש לה הוצאות עודפות לתשלומי פנסיה בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים. המשמעות היא כי העירייה יכולה להשקיע פחות כסף בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובספורט, עקב העומס המוטל על הקופה הציבורית. הסיבה לתשלומים החריגים נעוצה במערכת כוח אדם מנופחת בעירייה לאורך השנים, כאשר העירייה העסיקה עובדים הרבה מעבר ליכולותיה הכספיות – וגם הרבה מעבר לנדרש. לאור תכניות ההבראה שיושמו בעירייה בשני העשורים האחרונים, חלק מעובדים אלו נדרשו לאורך השנים האחרונות לצאת לפנסיה מוקדמת, והעירייה החלה לשלם להם תשלומי פנסיה מוקדם מהצפוי, דבר שמכביד כאמור על קופתה. אגב, העירייה לא בהכרח למדה משגיאות העבר, ובשלוש השנים שבין 2014 ל-2016 התנפחה מצבת כוח האדם בעירייה באופן משמעותי, כאשר נוספו לעירייה לא פחות מ-72 משרות חדשות. גם השכר של עובדי העירייה בעשור האחרון עלה באופן חריג לעומת ערים אחרות, דבר שתרם להתנפחות הוצאות הפנסיה.

בעירייה מצפים לגידול של 30 אלף יחידות דיור ממזרח לאזור התעשייה בתימורים. צילום: ארכיון


הצהרות ומציאות

בינתיים ולמרות הצהרותיה הראשונות, המועצה האזורית באר טוביה הודיעה כי תהיה מוכנה לחלוקת הכנסות גם עם היישוב בני עייש. בדיון שהתקיים בוועדת ההכנסות הצהיר סגן ראש המועצה, שלומי שמאי, כי המועצה תסכים לחלק את הכנסותיה מהבסיסים הצבאיים שנמצאים בתחומה בין בני עייש לקריית מלאכי, אולם עמד על סירובה של המועצה לחלוקה עם יישובים אחרים. בעבר הצהיר ראש המועצה דרור שור כי המועצה לא תסכים לחלוקת הכנסות עם אף יישוב למעט קריית מלאכי. במסגרת זאת אף הגישה המועצה תביעה נגד "המקור", לאחר שהכחישה כתבה שפורסמה ועסקה במו"מ שהתקיים בין שור לבין ראש מועצת בני עייש. שור ובאר טוביה הכחישו מכל וכל את קיומו של מו"מ ליישום של הסכמות מעין אלו. התביעה נדחתה ובאר טוביה שילמה כ-23 אלף שקל ל"המקור" כהחזר הוצאות משפט.


נושא נוסף שעלה לדיון בישיבת ועדת ההכנסות ובנתונים שהציגו בעירייה ובמינהל התכנון במשרד האוצר, מגלה כי בעוד כלפי חוץ העירייה מגביהה ציפיות ביחס לפרוייקטים של פינוי-בינוי בשכונות הוותיקות בעיר, בישיבות פנימיות ההתלהבות מצוננות וגם העירייה מבינה כי הפרוייקטים לא יוכלו לצאת אל הפועל במתכונת הנוכחית אלמלא סיוע משמעותי מצד משרד השיכון. במינהל התכנון הבהירו ביחס לתכניות העתידיות של פיתוח העיר כי פרוייקטים של פינוי-בינוי בעיר אינם בעלי היתכנות כלכלית, שכן ערך הקרקע והדירות בעיר אינו מספיק גבוה על מנת להצדיק הוצאה לפועל של מיזמים כאלו.


במינהל התכנון מבהירים כי קצב המימוש של יחידות הדיור שנבנות בעיר עומד על 400 יחידות חדשות בשנה, כאשר ישנן כ-5,200 יחידות מתוכננות בשתי השכונות החדשות, "כרמי הנדיב" ו"המחנה". יש לציין שמתוך הכמות הזו כ-2,400 דירות הם חלק מפרוייקטים של פינוי-בינוי, אך כאמור, בהיעדר סיוע מצד משרד השיכון לא ניתן יהיה להוציא את הפרוייקטים האלו לפועל.

חושש מעזיבת בסיס מז"י. זוהר

אובדן של 7 מיליון ש"ח בעקבות מעבר מז"י

בישיבות ועדת ההכנסות הסבירו ראש העירייה זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי כי העירייה עשויה לעמוד בפני שוקת שבורה
לאחר עזיבת בסיס מז"י בעוד ארבע שנים. על פי התכנון של צה"ל ומשרד הביטחון, הבסיס יועתק לאיזור לוד, מה שיביא לאובדן הכנסות של שבעה מיליון שקלים בשנה בתשלומי הארנונה. "בעוד עשור קריית מלאכי תהיה עם 170 אלף תושבים. בסיס מז"י עובר ללוד, מדובר בהפסד של 7 מיליון שקלים כי תהיה שם בנייה. במצב הנתון היא (העיר) הולכת למדרון", תיאר ראש העירייה את מצב העיר בפניי חברי הוועדה מטעם משרד הפנים והאוצר. זוהר הזכיר כי בטווח הארוך קיים תכנון להגדיל את העיר בכ-30 אלף יחידות דיור נוספות שיוקמו ממזרח לאיזור התעשייה תימורים.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה