צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

מ"מ יו"ר ועדת תכנון ובנייה במועצה התפטר על רקע חשדות להנפקת היתר בנייה בלתי חוקי

בנצי יאמר, חבר המועצה מטעם המושב כפר אחים, הודיע טרם החגים על התפטרותו לאחר שנחקר באזהרה על ידי היחידה לפיקוח על הבנייה במשרד הפנים. החשדות נוגעים לבעל תפקיד בכיר מאוד במועצה, לו הונפקו לכאורה אישורים בלתי חוקיים להפעלת עסק במשק בבעלותו; בעלי תפקידים נוספים נחקרו במסגרת הפרשה שהשלכותיה עשויות להיות מרחיקות לכת

פורסם

בתאריך

משרד הפנים חוקר בשבועות האחרונים חשדות חמורים למעשים פליליים במועצה האזורית באר טוביה המגיעים עד לדרגים הגבוהים ביותר. החשדות נוגעים בעיקר להנפקת היתר בנייה בלתי חוקי על ידי המועצה לבעל תפקיד בכיר בה, כאשר על פי הפרטים הידועים עתה, במשקו של חבר מועצה בכיר הופעל עסק אשר על פי תנאי החכרת השטח חל איסור להפעילו. ואולם, העבירה העיקרית והמשמעותית יותר שנבדקת נוגעת כאמור להנפקתו של היתר הבנייה לעסק, במטרה שזה יאפשר את הפעלתו, וזאת בשעה שכלל האישורים הנדרשים – בעיקר מגופי ממשל שונים – לא היו בנמצא, כך שהחתימה על ההיתר על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה הייתה אסורה ובלתי חוקית. על פי גורמים במשרד הפנים החקירה עשויה לעבור למישור המשטרתי, שכן החשדות עשויים לחצות את מתחם העבירות על חוק התכנון והבנייה ולכלול עבירות לכאורה של זיוף, מרמה והפרת אמונים.

המדובר הוא בעסק מסחרי הנמצא בבעלותו של גורם בכיר במועצה, המשמש מזה שנים ארוכות באחד התפקידים הבכירים ביותר במועצה. לצורך הנפקת היתר הבנייה לעסק, אף שזה כבר קיים כאמור מזה מספר שנים לא מבוטל, נדרשות חתימותיהם של גופים מנהליים כגון משרד החקלאות ורשות מקרקעי ישראל (לשעבר מנהל מקרקעי ישראל). המועצה האזורית מוסמכת להעניק את היתר הבנייה לעסק רק לאחר הצגת אישורים אלו על ידי הגורמים המוסמכים מטעם שתי הרשויות. אלא שהחשדות הנבדקים על ידי משרד הפנים גורסים כי היתר הבנייה נחתם על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה במועצה מבלי שהיתרים אלו היו בנמצא. יתר על כן, ביחידה לפיקוח על הבנייה, גוף האכיפה של משרד הפנים בכל הנוגע לדיני מקרקעין וחוקי התכנון והבנייה, חושדים כי בעת הצגת המסמכים לצורך קבלת ההיתר הוצגו גם אישורים מטעם משרד החקלאות ורשות מקרקעי ישראל – אלא שאלו לא ניתנו בפועל. כך, ההיתר שהונפק לבסוף התבסס על מידע חלקי ובמידה רבה – גם כזה שאינו תואם את המציאות. הדבר מעלה חשד ביחס לדרך שבה הוצגו המסמכים הנדרשים שהיוו לכאורה אישור מטעם הגופים המדוברים לתקינות הנפקת ההיתר.

הפרשה המדוברת נמצאת תחת תחקיר "המקור" מזה מספר שבועות, ומעוררת כאמור סערה בבניין המועצה ובקרב בעלי התפקידים הבכירים בה. תפנית משמעותית נרשמה לפני כשלושה שבועות, ימים ספורים לפני יום הכיפורים, אז הגיש בנצי יאמר, נציג המושב כפר אחים במליאת המועצה האזורית באר טוביה, מכתב התפטרות מתפקידו כסגן וכממלא מקום יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה. מכתב ההתפטרות של יאמר הוגש לראש המועצה, דרור שור, שעות בודדות לאחר ש"המקור" פנה ליאמר בבקשה להתייחס לפרטים כפי שעלו מהתחקיר שבוצע ועתיד היה להתפרסם. במכתבו מסביר יאמר את הסיבות למהלכו הדרמטי, וכותב כי הסיבה המרכזית להתפטרות נוגעת ל"חתימה על היתר בנייה לתכנית שלא עמדה בכל הדרישות לקבלת היתר, מעשה שבעקבותיו זומנתי לחקירה על ידי משרד הפנים". עוד מוסיף יאמר וטוען כי בטרם החתימה על ההיתר הוא פנה למהנדס המועצה והוועדה לתכנון ובנייה, דרור איווניר, בשאלה האם כלל החתימות הנדרשות לצורך הנפקת ההיתר קיימים. לדבריו, הוא נענה בחיוב על ידי איווניר, ולאחר מכן חתם על ההיתר – שבדיעבד עלו חשדות חמורים ביחס לחוקיותו. יש לציין כי אין ליאמר כל נגיעה ביחס להפעלתו הבלתי חוקית לכאורה של העסק במשק המדובר, וכי החשדות כנגדו נוגעים רק לעצם חתימתו על הנפקת ההיתר. יאמר סירב לכל פניות "המקור" לקבל את התייחסותו המפורטת לפרשה.

בעקבות הממצאים שהתגלו עד כה במסגרת חקירת משרד הפנים, הוזמנו לחקירה על ידי נציגי היחידה לפיקוח על הבנייה במשרד גורמים נוספים במועצה, אולם בעל התפקיד הבכיר שההיתר הונפק למשק בבעלותו – טרם הוזמן לחקירה שלפי גורמים ביחידה לפיקוח על הבנייה צפויה להיערך בקרוב. "החקירה נמצאת בחיתוליה ואני יכול להעריך באופן מבוסס שצפויות עוד התפתחויות, נחקרים נוספים יוזמנו לספק את גרסתם", אמר גורם בכיר במשרד הפנים השבוע.

כך או אחרת, הרי שהפרטים המובאים כאן מהווים רק את חלקה – גם אם המרכזי – של הפרשה הכוללת, על הספיחים הרבים שלה, שוודאי יראו אור בשבועות הבאים, ככל שחקירת משרד הפנים תתקדם. בין היתר מדובר על מעורבות של גורמים נוספים, פוליטיים ואחרים, במסגרת הניסיונות לאפשר הנפקת היתר וכן ניסיונות מהשבועות האחרונים ממש שנעשו בניסיון להכשיר את עבירות הבנייה לכאורה, וכן על ניסיונות טיוח של חלק מהעבירות שנעשו והעברת שטחים בדרך השנויה במחלוקת חוקית ומשפטית על ידי היישוב שבתחומו מצוי העסק בו בוצעו העבירות לכאורה. "המסקנות הסופיות עוד מוקדמות, אבל לאור בכירותם של המעורבים והיקפי העבירות, אין ספק שיש כאן פוטנציאל לפרשה מטלטלת מאוד שתיתן את אותותיה כבר בשבועות הקרובים", סיכם הגורם במשרד הפנים השבוע בשיחה עם "המקור".

ממשרד הפנים לא נמסרה תגובה רשמית עד שעת סגירת הגיליון. מהנדס המועצה, דרור איווניר, לא מסר תגובה עניינית לגופם של הטענות, כמו גם המועצה האזורית באר טוביה, שסירבה להתייחס עניינית לדברים.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

נציבות שירות המדינה חוקרת חשדות נגד עובד בכיר במועצה הדתית

חשיפה: בשבועות האחרונים נחקר עובד בתחום הכשרות במועצה, לאחר שמידע שהגיע לידי הנציבות העלה חשד כי במקביל לעבודתו הוא משמש משגיח במפעלים מחוץ לגבולות ישראל. על פי גורמים שונים, גם הרב יוסף בלוי, הממונה על המועצה, מסר עדות בפרשה. המועצה הדתית: "אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק"

פורסם

בתאריך

על ידי

מזה מספר שבועות שנציבות שירות המדינה מנהלת חקירה נגד עובד בכיר במועצה הדתית, בחשדות שונים הקשורים לתחומי עבודתו. כך עולה ממידע שהגיע לידי "המקור". בנציבות אישרו את קיומה של החקירה ואמרו כי "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של העובד", אך סירבו למסור פרטים אודותיה.
לפי מידע שהגיע לידינו, החקירה מתמקדת בין היתר בטענה לפיה העובד, הנחשב לאחד הבכירים במועצה הדתית, שוהה בתדירות גבוהה מאוד בחו"ל – כשבועיים לערך בכל חודשיים, קרי כמעט 100 ימים בשנה. זאת, אף שהוא עובד במשרה מלאה במועצה. במסגרת החקירה מסר עדות גם הממונה על המועצה הדתית, הרב יוסף בלוי, וכן נחקר העובד עצמו. לא ידוע האם עובדים נוספים מסרו עדות בפרשה.
החקירה בנושא מתנהלת כבר מספר שבועות לכל הפחות, וגורמים הבקיאים בפרטים מסרו כי רשויות נוספות מעורבות בה, וכי ייתכן ופרטים נוספים יתגלו כבר בתקופה הקרובה. מעדויות שאספנו השבוע עולה כי העובד המדובר מנהל קשרים קרובים מאוד עם בעל מפעל באיזור, שאף מימן עבורו בעבר עשרות נסיעות עבודה לחו"ל – אשר טיבם ונחיצותם לא ברורה עד תום, בייחוד לאור תפקידו הבכיר של העובד. כמו כן, לא ברור מה מעשיו של העובד בעת נסיעותיו לחו"ל, שכן תפקידו במועצה הדתית אינו מצריך את שהותו בחו"ל, ודאי לא פרקי זמן כל כך ארוכים.
מעדות שהגיעה לידינו מפיו של עובד בכיר במפעל המדובר, שהתנהל מול העובד מהמועצה הדתית, עולה כי עובד המועצה ניהל כאמור יחסים קרובים עם בעלי המפעל ואף היה מצוי עימו בקשרי חברות – אף שהוא אמור לשמש כמפקח מטעם הרבנות על המוצרים המיוצרים במפעל. "הוא היה מבלה אצלו שעות במשרד בפגישות בדלתיים סגורות", סיפר גורם שעבד במפעל עד לפני זמן מה. "מה היה שם? לא יודע. המשגיחים היו יוצאים להשגחות בחו"ל במימון המפעל. כרטיסים, אוכל ושתייה. העובד המדובר היה נוסע לכל מיני מקומות. לסין, המון לאירופה, פולין. כולם ידעו שהוא עובד במועצה הדתית".
לטענתו של העובד, הדרישה למשגיח מגיעה מטעמו של המפעל עצמו בזמן יצור מסוים בחו"ל, אך המשגיח המדובר היה לעיתים מקבל הוראות ישירות מהמשרד, "היו אומרים לו על מה רוצים שהוא יסתכל ועל מה לא להסתכל. זה היה נראה תמוה, כי תפקידו של המשגיח לומר מה צריך, ולא הפוך", אמר. מנגד, טענו השבוע גורמים במועצה הדתית כי מדובר בטענות חסרות שחר, שכן תחתיו של העובד המדובר כפופים מספר עובדים נוספים- ועל כן אמינותו המקצועית אינה מוטלת בספק.
מפניית "המקור" לעובד המדובר הוא טען תחילה כי כלל לא מתנהלת חקירה בעניינו, אך לאחר חשיפת חלק מהמידע אישר כי אכן מתנהלת כזו אך הוא אינו יכול להוסיף פרטים בנושא.
מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של הנדון. אדגיש כי אגף החקירות בנציבות שירות המדינה אינו מוסר פרטים אודות חקירות מתנהלות".
מהמועצה הדתית נמסר בתגובה: "מבקר המדינה ביצע בדיקה בנושא ומצא את הכל כשורה. מדובר בעובד מצטיין ומומחה בעל שם עולמי המבוקש על ידי גופי הכשרות הגדולים בעולם והפיקוח בחו"ל נעשה באישור ובהסכמה של הממונים על המועצה הדתית והרב הראשי לקרית מלאכי, הרב חיים פינטו שליט"א. יודגש כי הימים בהם הוא יוצא לפיקוח כשרות בחו"ל מוצהרים כחופשה ללא תשלום. אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק ואנו בטוחים כי כך גם יעלה בתוצאות החקירה של הנציבות".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

"מבקרי השלטון בדקו מה נעשה כאן בארבע וחצי השנים האחרונות?"

בעירייה החלו השבוע בעבודות שיפוץ ושדרוג של 19 גני ילדים לקראת שנת הלימודים הבאה- בסיומם יוצבו מתקנים חדשים ומעליהם רשת הצללה. מגרש הקטרגל בשכונת גבעת הסביונים יהיה מוכן בעוד כחודשיים, ואילו הטיילות החדשות ירושתו במצלמות. "העיר מתחדשת- ולא רק בחצי השנה שלפני הבחירות", אמר גורם בעירייה

פורסם

בתאריך

על ידי

בימים האחרונים, מאז צאתם של ילדי ישראל לחופשת הקיץ השנתית, החלו בעירייה בשיפוץ מסיבי של גני הילדים לקראת שנת הלימודים הבאה.
מדובר בשיפוץ של 19 גנים ברחבי העיר כולה, במסגרתו יוחלפו האבנים המשתלבות בחצרות, תשודרג הצנרת וכן תוקם חצר חדשה עם דשא סינתטי, מתקנים מתקדמים והצללות.
גורמים בעירייה התייחס השבוע לשיפוץ וטענו כי מתחילת הקדנציה של ראש העירייה המכהן שופצו לא פחות מ-25 גני ילדים, שעברו שדרוג משמעותי על מנת להתאימם לצרכי הילדים. "מתנגדיו של ראש העירייה אוהבים לטעון שהשיפוצים נעשים רק לקראת הבחירות, אבל לא מתאמצים לבדוק מה נעשה כאן ארבע שנים וחצי. בגלל שיש בחירות הם רוצים שנעצור את ההתפתחות של העיר? ראש העירייה שדרג וימשיך לשדרג את העיר בכל התחומים למען התושבים", אמר השבוע אחד מהם ל-"המקור".
נוסף לשיפוץ גני הילדים, ממשיכה העירייה בהקמת הטיילת המרשימה המקבילה לשכונת גבעת הסביונים החדשה, שתכלול שביל חדשני לרוכבי אופניים, מדשאות מוריקות, גן שעשועים וכן עמדות מנגל, ותיחנך ככל הנראה במהלך החודש הבא (אוגוסט). בסמוך אליה, יוקם מגרש קטרגל חדיש ומפואר שהעבודות לשם הקמתו כבר החלו והוא צפוי לעמוד לרשות התושבים לקראת חגי תשרי.
בעירייה סיפרו השבוע כי מיד עם סיום העבודות על הטיילות בכל רחבי העיר הן ירושתו על ידי מצלמות שיתעדו 7/24 את הנעשה בשטחים הציבוריים- זאת במטרה למנוע אירועי ונדליזים ואלימות. "העירייה השקיעה מאות אלפי שקלים בשדרוג פני העיר למען התושבים וחשוב מאוד לשמור על זה", אמרו שם.
יש לציין כי בעבר הבטיחו בעירייה שהטיילת בשכונת גבעת הסביונים תיפתח כבר בחודש אפריל, אולם עדכנו כעת את תאריך היעד והעריכו כי החניכה הרשמית תיעשה בחודש הבא.
בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים מתבצעת בו זמנית עם שיפוץ הטיילת הקיימת לאורכן של היציאות הדרומיות מהעיר- מאזור בית הספר הראל ועד תחנת הדלק פז, בסופה של שכונת קיבוץ גלויות, שנבנתה לפני 20 שנים.
פרויקט ההקמה הענקי, שאורכו יעמוד על כקילומטר וחצי ועלותו המוערכת היא כ-6-8 מיליון שקלים, עתיד לשנות את פני העיר כולה, עת יחבר בין הטיילת המתהווה בשכונת גבעת הסביונים לבין הטיילות הנוספות באזורי היציאה מהעיר, באזור שכונת המחנה ולאורכה של שכונת קיבוץ גלויות.
לדברי ראש העירייה זוהר, העלות הכוללת של הקמתן ושיפוצן של הטיילות השונות בעיר עשוי להגיע לסכום של 20-15 מיליון שקלים.

לחץ להמשך קריאה

חדשות

שיפוץ כפול

למרות שהעבודות לשדרוגו הסתיימו רק לפני שבעה חודשים, עובר הכיכר ברחוב בן גוריון בעיר שיפוץ נוסף ממש בימים אלו- בעלות נוספת של עשרות אלפי שקלים. "הורסים ובונים כאילו זה לגו. מדובר פה בכסף ובאיכות החיים של כולנו", אמר תושב העיר. העירייה בתגובה: "הקבלן מבצע תיקונים לליקויים שנתגלו בבדיקה שערכנו"

פורסם

בתאריך

על ידי

שבעה חודשים בלבד מיום סיום עבודות השיפוץ וההקמה של הכיכר החדש בשדרות בן גוריון בעיר (סמוך לבנק לאומי), הרסו לפני כשבועיים עובדי קבלן מטעם העירייה את הכיכר במטרה לשדרג אותו בשנית.
לטענת גורמים בעירייה, הסיבה לשיפוץ החוזר נעוצה בהיותו של הכיכר שנבנה רק לאחרונה "רחב מידי", ועל כן יש להקטינו על מנת שיעמוד בתקן ויוכל להכיל את התנועה הרבה החולפת על פניו.
כזכור, לפני קצת יותר מחצי שנה הודיעו בעירייה על סיום עבודות השדרוג וההקמה של כיכר בן גוריון וכן הכריזו על פתיחת עבודות הפיתוח לאורכו של הרחוב כולו. העבודות האינטנסיביות, כללו אז הקמת חומה חדשה המהווה 'חוצץ' בין הבניינים הסמוכים לבין המרחב הציבורית, ריצוף מחדש של הרחוב באבנים משתלבות, ריבוד הכביש ושיפוץ כיכר התנועה במקום. עם סיום העבודות על הכיכר, המפגיש את הצירים הראשיים רש"י ובן גוריון, החלו בעירייה בשדרוג קטע הכביש שבין כיכר בן גוריון לכיכר ז'בוטינסקי ('הכיכר של סופר'), ועבודות אלו נמשכות גם בימים אלו ואמורים להסתיים בשבועות הקרובים.
אלא שכעת מתברר כי חרף ההשקעה הגבוהה בעבודות השדרוג שנעשו ברחוב בן גוריון בעיר החליטו בעירייה לבצע את העבודות על הכיכר בשנית, מה שמצריך לכאורה הוצאה כספית נוספת שעלותה עשרות אלפי שקלים. "רק לפני חצי שנה נבנה הכיכר החדש", אמר השבוע תושב זועם בשיחה עם "המקור", והוסיף: "מדובר פה בכסף של כולנו. בחמש השנים האלה העירייה נכנסה לנו עמוק לכיס ולא מובן לי איך אפשר להיות כל כך אדישים לכספים האלה", הוסיף.
תושב אחר, שהבחין בנו מצלמים את העבודות, ציין כי לדעתו מדובר בניצול כספי ציבור לצרכי בחירות, "עשו אותו דבר גם בטיילת. הורסים ובונים מחדש כאילו זה לגו כדי להראות שעושים משהו. למישהו יש ספק שמדובר בבזבוז המשאב הציבורי בעיתוי כל כך תמוה, ארבעה חודשים וחצי לפני הבחירות?", אמר.
עיכוב מקובל או הון פוליטי?
הטענות אודות תעמולת בחירות מצד השלטון הנוכחי נשמעו השבוע גם בהקשר מגרש הקטרגל החדש בקיבוץ גלויות. מספר תושבים, חלקם מתגוררים בשכונה ואחרים בסביבתה, תהו השבוע מדוע שערי המגרש החדיש נותרו סגורים חרף הודעת העירייה על סיום העבודות בו, והוסיפו כי הם חשים שמישהו רוצה לגזור קופון על חשבון האינטרס הציבורי, "המגרש הזה רשום על ללו זוהר, לאף אחד אין ספק", אמר תושב העיר, שהסביר, "עם זאת, לא ברור מדוע מתעכבים עם פתיחת המגרש. לא ייתכן שילדים לא יכולים להיכנס פנימה ונאלצים לסכן את חייהם בטיפוס על הגדר רק בגלל שבעירייה רוצים לכאורה לערוך טקס פתיחה ראוותני. מישהו פה חושב הפוך", אמר התושב.
תושב אחר, המתגורר ממש בסמוך למגרש הקטרגל, סיפר כי בימי השבת מטפסים עשרות ילדים מעל הגדר הגבוהה במטרה ליהנות מהמגרש המפואר, ולאחרונה אף הצליח אלמוני לפרוץ את המנעולים ולהותיר את שערי המגרש פתוחים ללא ידיעתה של העירייה.
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "לגבי הכיכר בסמוך לבנק לאומי, הרי שהעבודה המתבצעת כעת נעשית לבקשתה של העירייה לאחר שזו מצאה ליקויים בביקורת שערכה אחר עבודתו של הקבלן. בעניין מגרש הקטרגל בשכונת קיבוץ גלויות, היות ומדובר במגרש סינתטי נדרש אישור של פיפ"א לשם פתיחתו, ולכן העיכוב בחניכתו. ברגע שיתקבל האישור יערך טקס מכובד".

המגרש בקיבוץ גלויות. "מישהו חושב הפוך" (צילום: יח"צ)

לחץ להמשך קריאה