צור עימנו קשר

חדשות

מ"מ יו"ר ועדת תכנון ובנייה במועצה התפטר על רקע חשדות להנפקת היתר בנייה בלתי חוקי

בנצי יאמר, חבר המועצה מטעם המושב כפר אחים, הודיע טרם החגים על התפטרותו לאחר שנחקר באזהרה על ידי היחידה לפיקוח על הבנייה במשרד הפנים. החשדות נוגעים לבעל תפקיד בכיר מאוד במועצה, לו הונפקו לכאורה אישורים בלתי חוקיים להפעלת עסק במשק בבעלותו; בעלי תפקידים נוספים נחקרו במסגרת הפרשה שהשלכותיה עשויות להיות מרחיקות לכת

פורסם

בתאריך

משרד הפנים חוקר בשבועות האחרונים חשדות חמורים למעשים פליליים במועצה האזורית באר טוביה המגיעים עד לדרגים הגבוהים ביותר. החשדות נוגעים בעיקר להנפקת היתר בנייה בלתי חוקי על ידי המועצה לבעל תפקיד בכיר בה, כאשר על פי הפרטים הידועים עתה, במשקו של חבר מועצה בכיר הופעל עסק אשר על פי תנאי החכרת השטח חל איסור להפעילו. ואולם, העבירה העיקרית והמשמעותית יותר שנבדקת נוגעת כאמור להנפקתו של היתר הבנייה לעסק, במטרה שזה יאפשר את הפעלתו, וזאת בשעה שכלל האישורים הנדרשים – בעיקר מגופי ממשל שונים – לא היו בנמצא, כך שהחתימה על ההיתר על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה הייתה אסורה ובלתי חוקית. על פי גורמים במשרד הפנים החקירה עשויה לעבור למישור המשטרתי, שכן החשדות עשויים לחצות את מתחם העבירות על חוק התכנון והבנייה ולכלול עבירות לכאורה של זיוף, מרמה והפרת אמונים.

המדובר הוא בעסק מסחרי הנמצא בבעלותו של גורם בכיר במועצה, המשמש מזה שנים ארוכות באחד התפקידים הבכירים ביותר במועצה. לצורך הנפקת היתר הבנייה לעסק, אף שזה כבר קיים כאמור מזה מספר שנים לא מבוטל, נדרשות חתימותיהם של גופים מנהליים כגון משרד החקלאות ורשות מקרקעי ישראל (לשעבר מנהל מקרקעי ישראל). המועצה האזורית מוסמכת להעניק את היתר הבנייה לעסק רק לאחר הצגת אישורים אלו על ידי הגורמים המוסמכים מטעם שתי הרשויות. אלא שהחשדות הנבדקים על ידי משרד הפנים גורסים כי היתר הבנייה נחתם על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה במועצה מבלי שהיתרים אלו היו בנמצא. יתר על כן, ביחידה לפיקוח על הבנייה, גוף האכיפה של משרד הפנים בכל הנוגע לדיני מקרקעין וחוקי התכנון והבנייה, חושדים כי בעת הצגת המסמכים לצורך קבלת ההיתר הוצגו גם אישורים מטעם משרד החקלאות ורשות מקרקעי ישראל – אלא שאלו לא ניתנו בפועל. כך, ההיתר שהונפק לבסוף התבסס על מידע חלקי ובמידה רבה – גם כזה שאינו תואם את המציאות. הדבר מעלה חשד ביחס לדרך שבה הוצגו המסמכים הנדרשים שהיוו לכאורה אישור מטעם הגופים המדוברים לתקינות הנפקת ההיתר.

הפרשה המדוברת נמצאת תחת תחקיר "המקור" מזה מספר שבועות, ומעוררת כאמור סערה בבניין המועצה ובקרב בעלי התפקידים הבכירים בה. תפנית משמעותית נרשמה לפני כשלושה שבועות, ימים ספורים לפני יום הכיפורים, אז הגיש בנצי יאמר, נציג המושב כפר אחים במליאת המועצה האזורית באר טוביה, מכתב התפטרות מתפקידו כסגן וכממלא מקום יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה. מכתב ההתפטרות של יאמר הוגש לראש המועצה, דרור שור, שעות בודדות לאחר ש"המקור" פנה ליאמר בבקשה להתייחס לפרטים כפי שעלו מהתחקיר שבוצע ועתיד היה להתפרסם. במכתבו מסביר יאמר את הסיבות למהלכו הדרמטי, וכותב כי הסיבה המרכזית להתפטרות נוגעת ל"חתימה על היתר בנייה לתכנית שלא עמדה בכל הדרישות לקבלת היתר, מעשה שבעקבותיו זומנתי לחקירה על ידי משרד הפנים". עוד מוסיף יאמר וטוען כי בטרם החתימה על ההיתר הוא פנה למהנדס המועצה והוועדה לתכנון ובנייה, דרור איווניר, בשאלה האם כלל החתימות הנדרשות לצורך הנפקת ההיתר קיימים. לדבריו, הוא נענה בחיוב על ידי איווניר, ולאחר מכן חתם על ההיתר – שבדיעבד עלו חשדות חמורים ביחס לחוקיותו. יש לציין כי אין ליאמר כל נגיעה ביחס להפעלתו הבלתי חוקית לכאורה של העסק במשק המדובר, וכי החשדות כנגדו נוגעים רק לעצם חתימתו על הנפקת ההיתר. יאמר סירב לכל פניות "המקור" לקבל את התייחסותו המפורטת לפרשה.

בעקבות הממצאים שהתגלו עד כה במסגרת חקירת משרד הפנים, הוזמנו לחקירה על ידי נציגי היחידה לפיקוח על הבנייה במשרד גורמים נוספים במועצה, אולם בעל התפקיד הבכיר שההיתר הונפק למשק בבעלותו – טרם הוזמן לחקירה שלפי גורמים ביחידה לפיקוח על הבנייה צפויה להיערך בקרוב. "החקירה נמצאת בחיתוליה ואני יכול להעריך באופן מבוסס שצפויות עוד התפתחויות, נחקרים נוספים יוזמנו לספק את גרסתם", אמר גורם בכיר במשרד הפנים השבוע.

כך או אחרת, הרי שהפרטים המובאים כאן מהווים רק את חלקה – גם אם המרכזי – של הפרשה הכוללת, על הספיחים הרבים שלה, שוודאי יראו אור בשבועות הבאים, ככל שחקירת משרד הפנים תתקדם. בין היתר מדובר על מעורבות של גורמים נוספים, פוליטיים ואחרים, במסגרת הניסיונות לאפשר הנפקת היתר וכן ניסיונות מהשבועות האחרונים ממש שנעשו בניסיון להכשיר את עבירות הבנייה לכאורה, וכן על ניסיונות טיוח של חלק מהעבירות שנעשו והעברת שטחים בדרך השנויה במחלוקת חוקית ומשפטית על ידי היישוב שבתחומו מצוי העסק בו בוצעו העבירות לכאורה. "המסקנות הסופיות עוד מוקדמות, אבל לאור בכירותם של המעורבים והיקפי העבירות, אין ספק שיש כאן פוטנציאל לפרשה מטלטלת מאוד שתיתן את אותותיה כבר בשבועות הקרובים", סיכם הגורם במשרד הפנים השבוע בשיחה עם "המקור".

ממשרד הפנים לא נמסרה תגובה רשמית עד שעת סגירת הגיליון. מהנדס המועצה, דרור איווניר, לא מסר תגובה עניינית לגופם של הטענות, כמו גם המועצה האזורית באר טוביה, שסירבה להתייחס עניינית לדברים.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.