צור עימנו קשר

חדשות

מ"מ יו"ר ועדת תכנון ובנייה במועצה התפטר על רקע חשדות להנפקת היתר בנייה בלתי חוקי

בנצי יאמר, חבר המועצה מטעם המושב כפר אחים, הודיע טרם החגים על התפטרותו לאחר שנחקר באזהרה על ידי היחידה לפיקוח על הבנייה במשרד הפנים. החשדות נוגעים לבעל תפקיד בכיר מאוד במועצה, לו הונפקו לכאורה אישורים בלתי חוקיים להפעלת עסק במשק בבעלותו; בעלי תפקידים נוספים נחקרו במסגרת הפרשה שהשלכותיה עשויות להיות מרחיקות לכת

פורסם

בתאריך

משרד הפנים חוקר בשבועות האחרונים חשדות חמורים למעשים פליליים במועצה האזורית באר טוביה המגיעים עד לדרגים הגבוהים ביותר. החשדות נוגעים בעיקר להנפקת היתר בנייה בלתי חוקי על ידי המועצה לבעל תפקיד בכיר בה, כאשר על פי הפרטים הידועים עתה, במשקו של חבר מועצה בכיר הופעל עסק אשר על פי תנאי החכרת השטח חל איסור להפעילו. ואולם, העבירה העיקרית והמשמעותית יותר שנבדקת נוגעת כאמור להנפקתו של היתר הבנייה לעסק, במטרה שזה יאפשר את הפעלתו, וזאת בשעה שכלל האישורים הנדרשים – בעיקר מגופי ממשל שונים – לא היו בנמצא, כך שהחתימה על ההיתר על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה הייתה אסורה ובלתי חוקית. על פי גורמים במשרד הפנים החקירה עשויה לעבור למישור המשטרתי, שכן החשדות עשויים לחצות את מתחם העבירות על חוק התכנון והבנייה ולכלול עבירות לכאורה של זיוף, מרמה והפרת אמונים.

המדובר הוא בעסק מסחרי הנמצא בבעלותו של גורם בכיר במועצה, המשמש מזה שנים ארוכות באחד התפקידים הבכירים ביותר במועצה. לצורך הנפקת היתר הבנייה לעסק, אף שזה כבר קיים כאמור מזה מספר שנים לא מבוטל, נדרשות חתימותיהם של גופים מנהליים כגון משרד החקלאות ורשות מקרקעי ישראל (לשעבר מנהל מקרקעי ישראל). המועצה האזורית מוסמכת להעניק את היתר הבנייה לעסק רק לאחר הצגת אישורים אלו על ידי הגורמים המוסמכים מטעם שתי הרשויות. אלא שהחשדות הנבדקים על ידי משרד הפנים גורסים כי היתר הבנייה נחתם על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה במועצה מבלי שהיתרים אלו היו בנמצא. יתר על כן, ביחידה לפיקוח על הבנייה, גוף האכיפה של משרד הפנים בכל הנוגע לדיני מקרקעין וחוקי התכנון והבנייה, חושדים כי בעת הצגת המסמכים לצורך קבלת ההיתר הוצגו גם אישורים מטעם משרד החקלאות ורשות מקרקעי ישראל – אלא שאלו לא ניתנו בפועל. כך, ההיתר שהונפק לבסוף התבסס על מידע חלקי ובמידה רבה – גם כזה שאינו תואם את המציאות. הדבר מעלה חשד ביחס לדרך שבה הוצגו המסמכים הנדרשים שהיוו לכאורה אישור מטעם הגופים המדוברים לתקינות הנפקת ההיתר.

הפרשה המדוברת נמצאת תחת תחקיר "המקור" מזה מספר שבועות, ומעוררת כאמור סערה בבניין המועצה ובקרב בעלי התפקידים הבכירים בה. תפנית משמעותית נרשמה לפני כשלושה שבועות, ימים ספורים לפני יום הכיפורים, אז הגיש בנצי יאמר, נציג המושב כפר אחים במליאת המועצה האזורית באר טוביה, מכתב התפטרות מתפקידו כסגן וכממלא מקום יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה. מכתב ההתפטרות של יאמר הוגש לראש המועצה, דרור שור, שעות בודדות לאחר ש"המקור" פנה ליאמר בבקשה להתייחס לפרטים כפי שעלו מהתחקיר שבוצע ועתיד היה להתפרסם. במכתבו מסביר יאמר את הסיבות למהלכו הדרמטי, וכותב כי הסיבה המרכזית להתפטרות נוגעת ל"חתימה על היתר בנייה לתכנית שלא עמדה בכל הדרישות לקבלת היתר, מעשה שבעקבותיו זומנתי לחקירה על ידי משרד הפנים". עוד מוסיף יאמר וטוען כי בטרם החתימה על ההיתר הוא פנה למהנדס המועצה והוועדה לתכנון ובנייה, דרור איווניר, בשאלה האם כלל החתימות הנדרשות לצורך הנפקת ההיתר קיימים. לדבריו, הוא נענה בחיוב על ידי איווניר, ולאחר מכן חתם על ההיתר – שבדיעבד עלו חשדות חמורים ביחס לחוקיותו. יש לציין כי אין ליאמר כל נגיעה ביחס להפעלתו הבלתי חוקית לכאורה של העסק במשק המדובר, וכי החשדות כנגדו נוגעים רק לעצם חתימתו על הנפקת ההיתר. יאמר סירב לכל פניות "המקור" לקבל את התייחסותו המפורטת לפרשה.

בעקבות הממצאים שהתגלו עד כה במסגרת חקירת משרד הפנים, הוזמנו לחקירה על ידי נציגי היחידה לפיקוח על הבנייה במשרד גורמים נוספים במועצה, אולם בעל התפקיד הבכיר שההיתר הונפק למשק בבעלותו – טרם הוזמן לחקירה שלפי גורמים ביחידה לפיקוח על הבנייה צפויה להיערך בקרוב. "החקירה נמצאת בחיתוליה ואני יכול להעריך באופן מבוסס שצפויות עוד התפתחויות, נחקרים נוספים יוזמנו לספק את גרסתם", אמר גורם בכיר במשרד הפנים השבוע.

כך או אחרת, הרי שהפרטים המובאים כאן מהווים רק את חלקה – גם אם המרכזי – של הפרשה הכוללת, על הספיחים הרבים שלה, שוודאי יראו אור בשבועות הבאים, ככל שחקירת משרד הפנים תתקדם. בין היתר מדובר על מעורבות של גורמים נוספים, פוליטיים ואחרים, במסגרת הניסיונות לאפשר הנפקת היתר וכן ניסיונות מהשבועות האחרונים ממש שנעשו בניסיון להכשיר את עבירות הבנייה לכאורה, וכן על ניסיונות טיוח של חלק מהעבירות שנעשו והעברת שטחים בדרך השנויה במחלוקת חוקית ומשפטית על ידי היישוב שבתחומו מצוי העסק בו בוצעו העבירות לכאורה. "המסקנות הסופיות עוד מוקדמות, אבל לאור בכירותם של המעורבים והיקפי העבירות, אין ספק שיש כאן פוטנציאל לפרשה מטלטלת מאוד שתיתן את אותותיה כבר בשבועות הקרובים", סיכם הגורם במשרד הפנים השבוע בשיחה עם "המקור".

ממשרד הפנים לא נמסרה תגובה רשמית עד שעת סגירת הגיליון. מהנדס המועצה, דרור איווניר, לא מסר תגובה עניינית לגופם של הטענות, כמו גם המועצה האזורית באר טוביה, שסירבה להתייחס עניינית לדברים.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עשירית מתקציב העירייה מופנה לתשלומי פנסיה לגמלאים

סך תשלומי הפנסיה של העירייה לעובדים שפרשו מגיע ליותר מ-15 מיליון שקל בשנה, כך עולה מסקירה שהוצגה בפניי ועדת ההכנסות של משרד הפנים. מבחינה אחוזית, מדובר על סכום הגבוה כמעט פי 2 מזה שמשלמות הרשויות הסמוכות לה. הסיבה לתשלומים החריגים: מערכת כוח אדם מנופחת ותכניות ההבראה הרבות שעברה העיר בעשורים האחרונים

פורסם

בתאריך

על ידי

9.6% מתקציב עיריית קריית מלאכי מועבר לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. מדובר על סכום הגבוה לעיתים פי ארבעה וחמישה מהיקף תשלומי הפנסיה שמעבירות רשויות אחרות הסמוכות לקריית מלאכי. הנתונים נכונים לשנת 2017 והועלו במסגרת ועדת ההכנסות של משרד הפנים, שמקיימת בימים אלו את דיוניה לקראת קבלת החלטה על חלוקה של הכנסות המועצה האזורית באר טוביה עם שבע הרשויות הגובלות עימה, בהן גם קריית מלאכי.
לפי הנתונים, היקף תשלומי הפנסיה שמעבירה העירייה משמעותי וגדול לאין שיעור מרשויות אחרות, דבר המכביד מאוד על תקציבה השוטף, ומקשה עליה לממן פרוייקטים ופעילויות לרווחת הציבור. העירייה משלמת נכון לשנה שעברה סכום של כ-15.3 מיליון שקלים בשנה כפנסיה לעובדים שפרשו מעבודתם, סכום המהווה, כאמור, כעשירית מתקציבה. לשם השוואה, גדרה משלמת 3.8% מתקציבה כתשלומי פנסיה, מועצה אזורית חוף אשקלון 3%, נחל שורק 2% ואילו בני עייש משלמת 1.2% בלבד מתקציבה כהוצאות פנסיה לגמלאים. מועצה אזורית באר טוביה, אגב, מעבירה 3.8 אחוזים מתקציבה לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. הרשות המקומית הקרובה ביותר לקריית מלאכי מבחינת היקף התשלומים שהיא מעבירה כהוצאות פנסיה לעובדים היא גן יבנה, שמשלמת 5.4% מהיקף תקציבה לטובת פנסיה לעובדים.


היקף התשלום של העירייה לטובת תשלומי פנסיה נחשב חריג ביותר, ולראיה – הנתונים שהוצגו לגבי הרשויות האחרות. בנתונים שהוצגו בפניי הוועדה העריכה העירייה כי יש לה הוצאות עודפות לתשלומי פנסיה בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים. המשמעות היא כי העירייה יכולה להשקיע פחות כסף בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובספורט, עקב העומס המוטל על הקופה הציבורית. הסיבה לתשלומים החריגים נעוצה במערכת כוח אדם מנופחת בעירייה לאורך השנים, כאשר העירייה העסיקה עובדים הרבה מעבר ליכולותיה הכספיות – וגם הרבה מעבר לנדרש. לאור תכניות ההבראה שיושמו בעירייה בשני העשורים האחרונים, חלק מעובדים אלו נדרשו לאורך השנים האחרונות לצאת לפנסיה מוקדמת, והעירייה החלה לשלם להם תשלומי פנסיה מוקדם מהצפוי, דבר שמכביד כאמור על קופתה. אגב, העירייה לא בהכרח למדה משגיאות העבר, ובשלוש השנים שבין 2014 ל-2016 התנפחה מצבת כוח האדם בעירייה באופן משמעותי, כאשר נוספו לעירייה לא פחות מ-72 משרות חדשות. גם השכר של עובדי העירייה בעשור האחרון עלה באופן חריג לעומת ערים אחרות, דבר שתרם להתנפחות הוצאות הפנסיה.

בעירייה מצפים לגידול של 30 אלף יחידות דיור ממזרח לאזור התעשייה בתימורים. צילום: ארכיון


הצהרות ומציאות

בינתיים ולמרות הצהרותיה הראשונות, המועצה האזורית באר טוביה הודיעה כי תהיה מוכנה לחלוקת הכנסות גם עם היישוב בני עייש. בדיון שהתקיים בוועדת ההכנסות הצהיר סגן ראש המועצה, שלומי שמאי, כי המועצה תסכים לחלק את הכנסותיה מהבסיסים הצבאיים שנמצאים בתחומה בין בני עייש לקריית מלאכי, אולם עמד על סירובה של המועצה לחלוקה עם יישובים אחרים. בעבר הצהיר ראש המועצה דרור שור כי המועצה לא תסכים לחלוקת הכנסות עם אף יישוב למעט קריית מלאכי. במסגרת זאת אף הגישה המועצה תביעה נגד "המקור", לאחר שהכחישה כתבה שפורסמה ועסקה במו"מ שהתקיים בין שור לבין ראש מועצת בני עייש. שור ובאר טוביה הכחישו מכל וכל את קיומו של מו"מ ליישום של הסכמות מעין אלו. התביעה נדחתה ובאר טוביה שילמה כ-23 אלף שקל ל"המקור" כהחזר הוצאות משפט.


נושא נוסף שעלה לדיון בישיבת ועדת ההכנסות ובנתונים שהציגו בעירייה ובמינהל התכנון במשרד האוצר, מגלה כי בעוד כלפי חוץ העירייה מגביהה ציפיות ביחס לפרוייקטים של פינוי-בינוי בשכונות הוותיקות בעיר, בישיבות פנימיות ההתלהבות מצוננות וגם העירייה מבינה כי הפרוייקטים לא יוכלו לצאת אל הפועל במתכונת הנוכחית אלמלא סיוע משמעותי מצד משרד השיכון. במינהל התכנון הבהירו ביחס לתכניות העתידיות של פיתוח העיר כי פרוייקטים של פינוי-בינוי בעיר אינם בעלי היתכנות כלכלית, שכן ערך הקרקע והדירות בעיר אינו מספיק גבוה על מנת להצדיק הוצאה לפועל של מיזמים כאלו.


במינהל התכנון מבהירים כי קצב המימוש של יחידות הדיור שנבנות בעיר עומד על 400 יחידות חדשות בשנה, כאשר ישנן כ-5,200 יחידות מתוכננות בשתי השכונות החדשות, "כרמי הנדיב" ו"המחנה". יש לציין שמתוך הכמות הזו כ-2,400 דירות הם חלק מפרוייקטים של פינוי-בינוי, אך כאמור, בהיעדר סיוע מצד משרד השיכון לא ניתן יהיה להוציא את הפרוייקטים האלו לפועל.

חושש מעזיבת בסיס מז"י. זוהר

אובדן של 7 מיליון ש"ח בעקבות מעבר מז"י

בישיבות ועדת ההכנסות הסבירו ראש העירייה זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי כי העירייה עשויה לעמוד בפני שוקת שבורה
לאחר עזיבת בסיס מז"י בעוד ארבע שנים. על פי התכנון של צה"ל ומשרד הביטחון, הבסיס יועתק לאיזור לוד, מה שיביא לאובדן הכנסות של שבעה מיליון שקלים בשנה בתשלומי הארנונה. "בעוד עשור קריית מלאכי תהיה עם 170 אלף תושבים. בסיס מז"י עובר ללוד, מדובר בהפסד של 7 מיליון שקלים כי תהיה שם בנייה. במצב הנתון היא (העיר) הולכת למדרון", תיאר ראש העירייה את מצב העיר בפניי חברי הוועדה מטעם משרד הפנים והאוצר. זוהר הזכיר כי בטווח הארוך קיים תכנון להגדיל את העיר בכ-30 אלף יחידות דיור נוספות שיוקמו ממזרח לאיזור התעשייה תימורים.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה