צור עימנו קשר

קהילה

מידע למשתכן: כל הדרך לדירה בהנחה

המכרז לבניית 110 יחידות דיור בשכונת נאות הכפר- 85 מתוכן במסגרת תכנית 'מחיר למשתכן' של משרד השיכון- שווק לפני כשבועיים בהצלחה ועורר עניין רב בקרב תושבי העיר. מיהם הזכאים, איך מוציאים אישור זכאות, איפה נרשמים ומהו לוח הזמנים המוערך מהרגע הראשון ועד קבלת המפתח? התשובות בכתבה

פורסם

בתאריך

אחרי שעשרות אלפי יחידות דיור כבר שווקו, הוגרלו ונמכרו לטובת זכאי תכנית 'מחיר למשתכן' בכל רחבי הארץ, הגיעה בשבוע שעבר הבשורה גם לקריית מלאכי- עת שווק בהצלחה הפרויקט לבניית 85 יחידות דיור במסגרת הפרויקט בשכונת 'נאות הכפר' החדשה.
כזכור, ברשות מקרקעי ישראל הודיעו כי החברות הזוכות הן מגידו י.ק. יזום בע"מ (51 דירות) ות.ד הנדסה בע"מ (34 דירות), וציינו שמניתוח מחירי הדירות (הזוכה במחיר למשתכן היא החברה שהציעה את המחיר הנמוך ביותר למ"ר), עולה כי מחירי הדירות בפרויקט בעיר בקריית מלאכי מבטאים הנחה של כ-%23 ממחיר דירות דומות בשוק, כך שהמחיר ההתחלתי לדירת 85 מ"ר יעמוד על 704,532 ש"ח, המחיר ההתחלתי לדירת 100 מ"ר יעמוד על 809,533 ש"ח ואילו המחיר ההתחלתי לדירת 120 מ"ר יעמוד על 949,536 ש"ח. הדירות כוללות מרפסת, מחסן וחניה. יש לציין כי נכון לכתיבת שורות אלה תאריך מסירת המגרש הנקוב לחברות הקבלניות הינו 5 ביולי 2019.
תכנית מחיר למשתכן, הנחשבת לתכנית הדגל של הממשלה במאבק להורדת מחירי הדיור בארץ, ראתה אור בסוף שנות ה-90. בשנותיה הראשונות הקריטריונים לזכאות למחיר למשתכן היו על פי מספר ילדים וותק בנישואין, אולם בתקופת כהונתו של השר אריאל אטיאס, החל משנת 2009, ניתנה עדיפות ליוצאי צבא ובוטלה ההעדפה על פי מספר ילדים. למרות זאת, התכנית נחלה כישלון יחסי ובחלק מהמקומות שווקו דירות במחירים גבוהים יותר מאשר מחירי השוק.
בשנת 2015, עם כניסתו של משה כחלון לתפקיד שר האוצר, החליט כחלון כי כחלק מהמלחמה במחירי הדיור תחזור לפעול תכנית "מחיר למשתכן" במתכונת חדשה, ועל כן הוא עדכן את התנאים לזכאות: הטבה לרכישת דירות לזוגות צעירים אשר נשואים או ידועים בציבור, וכן לרווקים מעל גיל 35. זאת, בתנאי שאין ברשות הזכאים דירה ולא הייתה ברשותם כזו במהלך שש השנים האחרונות.

מה עושים כדי לרכוש?

עד כה, מאז יצאה לדרך התכנית במתכונתה הנוכחית, שווקו במסגרתה למעלה מ-60 אלף יחידות דיור ברחבי הארץ, כאשר במקומות מעטים כבר החל שלב האכלוס מצד הרוכשים- כשנתיים לאחר כינונה מחדש.
עם זאת, לצד מחמאות והצלחה יחסית מבחינת כמות הנרשמים אליה (מעל 100 אלף), הייתה התכנית חשופה לביקורות רבות הן בקרב אנשי מקצוע מתחום הנדל"ן והן בקרב הזכאים עצמם, שטענו כי היא מציגה תכנון לקוי, זמן המתנה ממושך, גודל דירות לא פרופורציונאלי ופרצות רבות אותן מנצלים הקבלנים על מנת להקטין עלויות ולמקסם רווחים.
על מנת להשתתף בתכנית על הזוגות לעמוד תחילה בתנאי הסף שהוגדרו מראש על ידי משרד השיכון: זוג נשוי/ידוע בציבור/רווק מעל גיל 35/הורים עצמאיים עם ילד אחד לפחות מתחת לגיל 21, שלא הייתה בבעלותם דירה או חלק מדירה במהלך שש השנים האחרונות, נדרשים להוציא "אישור זכאות" באחת משלוש החברות; אלונים, מלגם או עמידר, או באופן מקוון דרך האתר הייעודי של בעלות סמלית של 187.20 ש"ח.
לאחר הוצאת אישור הזכאות, יקבלו הזכאים שם משתמש וסיסמא באמצעותם יוכלו להיכנס לאזור האישי באתר האינטרנט של התוכנית- שם יוכלו לעיין בפרטי ההגרלות השונות ולהירשם אליהן. במהלך עשרה ימים ממועד סגירת ההרשמה תיערך במשרד השיכון הגרלה על התור לבחירת דירה, ותוצאותיה ישלחו במייל לכל זכאי שנרשם אליה.

זכיתי. מה הלאה?

חשוב לציין כי ההרשמה להגרלה במסגרת פרויקט מחיר למשתכן בקריית מלאכי טרם נפתחה- ועל פי פרויקטים קודמים ברחבי הארץ זו צפויה לצאת לדרך במהלך חצי השנה הקרובה. עם זאת, ובשונה מבעבר, במשרד השיכון בחרו לקיים את כל ההגרלות בשנה וחצי האחרונות עוד בטרם נערך דיון כלשהו בנוגע לשטח עליו אמור להיבנות הפרויקט- מה שאומר הארכת תקופת ההמתנה מזכייה בהגרלה ועד חתימת החוזה וקבלת המפתח.
בכל מקרה, מיד לאחר הזכייה בהגרלה יקבלו הזכאים מייל ממשרד השיכון ומחברת השיווק שלו, המברכים אותם על זכייה בפרויקט. מכאן והלאה, בתקופה העשויה להימשך למעלה משנה- ייאלצו הזוכים להמתין להתקדמות של הקבלן בוועדה המקומית לתכנון ובנייה בדרך לאישור בנייה סופי (או אישור בתנאים), מה שיאפשר לו לערוך כנס זוכים רשמי ולהזמין את הזכאים לבחור דירה על פי סדר הזוכים בהגרלה.
כשבוע לאחר בחירת הדירה יוזמנו הדיירים החדשים לחתימת חוזה במשרדי החברה, בסיומה יקבלו שוברי תשלום מהקבלן ויתנהלו מולו כבכל רכישה אחרת בשוק החופשי. "מדובר בהנחה משמעותית במיוחד ששווה לנצל", אמר השבוע תושב העיר לשעבר שרכש לאחרונה דירה במסגרת התכנית בעיר יבנה. הוא הוסיף כי הקבלן המבצע בפרויקט בו הוא רכש את דירתו הראשונה זכה בהגרלה בחודש פברואר 2017, וציין כי ההגרלה נערכה בחודש אוגוסט של אותה השנה. "חתמנו חוזה ממש בשבוע שעבר, כך שעברה למעלה משנה וחצי מהיום בו זכה הקבלן בהגרלה ועד הרגע בו חתמנו על חוזה מולו. זה גם פרק הזמן הממוצע, אליו יש להוסיף שנתיים וחצי של בנייה. בסך הכל מרגע זכיית הקבלן בשטח ועד קבלת המפתח יעברו כ-4 שנים. תקופה לא קצרה, אך ההטבה מאוד משמעותית ושווה לחכות לה בסבלנות", סיכם.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.