צור עימנו קשר

המושבים

מחשב שיבוץ מחדש

כחודש לפני תחילת שנת הלימודים החליטו במועצה האזורית באר טוביה לשנות את שיבוצי ילדי הגנים ביישובים תלמי יחיאל וכפר אחים, זאת בשונה מהמלצתה הראשונית של מחלקת החינוך וועדת הערר שלה. ההורים מכפר אחים טוענים כי מקורו של השינוי בפנייתם של "הורים חזקים" מתלמי יחיאל למנכ"ל המועצה רוני אזולאי, ומוסיפים כי מדובר בשערורייה שאין כדוגמתה: "פשוט תלשו את ילדינו מהגן המיועד, ועוד מבלי לעדכן אותנו בכך". המועצה בתגובה: "מפנים אוזן קשבת להורים, הילדים וצרכים- ומגיבים בהתאם"

פורסם

בתאריך

הורים לילדי הגנים במושב כפר אחים פנו השבוע למערכת "המקור" וטענו כי שיבוצי הגנים של ילדיהם, שנערכו על ידי אנשי החינוך של המועצה כבר בחודשים מאי-יוני השנה, שונו לאחרונה באורח פלא ומבלי שהודיעו להם על כך. זאת, לטענתם, בשונה מהמלצתם של הגורמים המקצועיים במחלקת החינוך של המועצה, ובהם ועדת הערר שלה.
לטענת ההורים, כבר בחודש ינואר השנה החלה המועצה בהליכי שיבוץ של ילדי הישובים בגנים השונים אשר בתחומיה, כפי שנעשה בכלל הרשויות בישראל. את ילדי הגנים המתגוררים בישוב כפר אחים, שהתחנכו עד כה תחת קורותיהם של "גני אחווה" בשל היעדר גנים בישוב כפר אחים עצמו, שיבצה המועצה יחד עם ילדי היישוב תלמי יחיאל הסמוך- זאת על פי חתך הגילאים של הילדים. כך, לדברי ההורים, אמורים היו להתחנך ילדי 'טרום-טרום חובה' של שני הישובים בגן החדש בכפר אחים, ילדי 'טרום החובה' בגן הסמוך לו באותו הישוב וילדי 'החובה' בגן הוותיק ביישוב תלמי יחיאל.
"קיבלנו את השיבוץ במכתב רשמי מהמועצה בדואר ונכתב לנו שהילד יחל את שנת הלימודים בגן 'תלמים' במושב תלמי יחיאל", אמרה השבוע אמא לילד המתגוררת בישוב כפר אחים. לטענתה, במהלך שיחת חולין שקיימה לאחרונה עם אמא אחרת הבינה שהשיבוצים שנשלחו בדואר אינם תקפים עוד בשל התערבותו של מנכ"ל המועצה, רוני אזולאי – ופנתה בבהילות באמצעות הדואר האלקטרוני למנהלת מחלקת החינוך של המועצה.
בתגובה לפניית האם השיבה רות קרטר, האמונה מתוקף תפקידה גם על תחום הגנים במועצה, כי השיבוצים נעשו במהלך חודש מאי על מנת לתת את המענה המיטבי לכלל התלמידים על פי פרמטרים, שהראשונים שבהם הוא שיבוץ במקום המגורים", והוסיפה כי ועדת ערר דנה בבקשתם של מספר הורים לילדי הגנים בישוב תלמי יחיאל לשנות את השיבוץ כך שכל ילדי תלמי יחיאל בגילאי 4-5 (טרום חובה וחובה) ילמדו בישובם. "מנכ"ל המועצה אינו עוסק בשיבוצים, אך מאחר וועדת הערר במחלקת החינוך השיבה בשלילה לבקשת אותם הורים, עתרו ההורים למנכ"ל המועצה", כתבה קרטר.
עוד הוסיפה מנהלת המחלקה כי "מנכ"ל המועצה בחן ובדק בכובד ראש את הבקשה ומצא אותה מוצדקת מסיבות רבות וכן מהטעם כי לו היו הנתונים המספריים כפי שהיו בעת הגשת הערר, בוודאי שזהו היה השיבוץ מלכתחילה", זאת בהתייחסותה לעזיבתם לכאורה של שני תלמידים את הגן ביישוב תלמי יחיאל.
"תלשו את הילדים שלנו"
אלא שתשובתה של קרטר לא התקבלה בשוויון נפש אצל חלק מהורי הילדים ביישוב כפר אחים. "אם ועדת הערר ואתם (מחלקת החינוך, ה"ה) החלטתם שלא (לקבל את הערעור, ה"ה) כנראה היו סיבות ואני באמת לא מבינה למה מנכ"ל המועצה עוקף את כולם", כתבה אחת האימהות לקרטר, והוסיפה השבוע בשיחה עם המקור: "היא הציעה לי להגיש בקשה להעברת הילד שלי לגן אחר ואמרה שהיא תשמח לבחון את הנושא. מה הם חושבים, שאנחנו שוב רוצים להתרוצץ עם ילדינו? למה ילדי כפר אחים נענשים? אני לא אבודד את הילד שלי בגלל שאין סדר במועצה".
אמא אחרת לילד ביישוב כפר אחים, שביקשה להישאר בעילום שם, ציינה כי בעבר ההורים ביקשו שהגנים החדשים ביישוב יהיו של ילדי כפר אחים בלבד, אולם נאמר להם שאלו גנים של המועצה ומשכך הם מחולקים לפי צרכיה. "אם כך", תהתה השבוע, "איך ייתכן שהגן במושב תלמי יחיאל יקבץ כעת, אחרי התערבותו של המנכ"ל, רק ילדים מהמושב עצמו? מה שעשו במועצה זה לא רק שינוי שיבוץ, אלא פשוט תלשו את ילדינו מהגן המיועד חודש לפני תחילת שנת הלימודים מבלי להודיע לנו בכלל. יש פה גן חדש, צוות חדש, הכל חדש כל שנה. האם ילדי כפר אחים פחות טובים מילדי תלמי יחיאל? זו שערוריה".
לטענת הורה נוסף, הסיבה לפיה מנכ"ל המועצה התערב ושינה את השיבוץ הראשוני כנגד עמדתה של ועדת הערר ברורה לכאורה, "ישנם כמה הורים 'חזקים' בתלמי יחיאל שהצליחו לשנות שיבוץ שלם. אפילו כשהלכנו לדבר עם מנהלת מחלקת החינוך היא שאלה אותנו האם תיאמנו את זה עם אחת האימהות מתלמי יחיאל, שמקורבת לקברניטי המועצה. למה שנתאם איתה? מישהו שמע על דבר כזה?זה אבסורד שלא נשמע כמותו".
אמת לשעתה
במכתב ששלח מנכ"ל המועצה לנציגת ההורים של מושב תלמי יחיאל הוא ציין כי בחן בשנית את נושא השיבוץ תוך למידה מעמיקה של כלל הצרכים והאילוצים שהועלו על ידם. בנוסף, טען המנכ"ל כי שיקול הדעת היה נכון ומיטבי נכון לאותה העת, אך הוסיף כי לאחר בדיקה הוא מתרשם שהחלופה שהציע "היא הנכונה לעת הזו". על פי המתכונת הראשונה, וזו שבגינה נשלחו להורים טפסי השיבוץ, היו אמורים ילדי המושבים תלמי יחיאל וכפר אחים להשתלב בשלושה גנים שונים- בהם גן תלמים הממוקם בתלמי יחיאל לגילאי 5 (12 ילדי כפר אחים ו-20 ילדי תלמי יחיאל), גן כרמים הממוקם בכפר אחים לגילאי 4 (15 ילדי כפר אחים ו-18 ילדי תלמי יחיאל) וגן שדות הממוקם אף הוא בכפר אחים לגילאי 3 (15 ילדי כפר אחים ו-13 ילדי תלמי יחיאל).
אלא שבשל בקשת חלק מההורים וחרף החלטת ועדת הערר, הציע המנכ"ל חלופה לפיה בגן תלמים ילמדו 36 ילדים מתלמי יחיאל בלבד, בגן כרמים 29 ילדים ובגן שדות 28 ילדים. "בגלל שההגבלה היא 36 ילדים, העבירו שני ילדים מהגן של תלמי יחיאל לגן של כפר אחים. הם לא "נשרו", אלא פשוט הועברו אלינו. בפועל יצרו גן של 36 ילדים, עם גננת ותיקה וסייעת בתקן, ואת ילדי כפר אחים ערבבו איך שהסתדר. יש אפילו הורים בתלמי יחיאל שלא מרוצים מכך שמספר הילדים גדל פתאום", אמרה אחת האימהות, ואחרת הוסיפה: "היה לי שיבוץ והובטחו לנו הסעות לגן תלמים בתלמי יחיאל מנציג המועצה. מה קרה שהכל התהפך? זה פשוט מרתיח. דעת כלל ההורים לא מעניינת אותם, אלא רק דעתם של האנשים 'החזקים' במועצה".
"הכח שלהם כל כך גדול, שההחלטה של ועדת הערר פשוט התפוגגה. לא רואים פה אפלייה? זה פשוט המשך למה שקורה בגן המשחקים בכפר אחים. זה פשוט לא יאומן שאפילו לא הודיע לנו. אם לא היינו שומעים על כך בדרך אגב היינו לוקחים את הילדים שלנו בראשון בספטמבר לגן בתלמי יחיאל", סיכמו ההורים.
מהמועצה האזורית באר טוביה נמסר בתגובה: "השיבוצים לגני הילדים נערכו בהתאם לנתוני הרישום אשר היו קיימים בחודש מאי ובאופן הנותן את המענה המיטבי לכלל התלמידים. מדיניותו המוצהרת של ראש המועצה, הינה הרצון כי כל תלמיד גן ילמד ביישובו הוא. בהתאם אליה נבנו גנים חדשים רבים בתחומי המועצה בשנים האחרונות. במקרים בודדים שלא ניתן ליישם זאת, עקב מספר רב של ילדים בגן אחד, ילמד הילד בגן הסמוך ביותר למקום מגוריו. שיקול זה מצטרף כמובן לפרמטרים נוספים ושיקולים פדגוגים, כפי שפורטו ב"איגרת להורי גני הילדים" שנשלחה לכל הורי הגנים ובאתר המועצה. לאחר שנשלחו השיבוצים להורי ילדי הגנים, בראשית חודש יוני 2018, התקבלו במועצה מספר פניות ערר של הורים מתלמי יחיאל המבקשים לשנות את השיבוץ שניתן להם, זאת בעקבות עזיבה של מספר תלמידים, לאחר שגובשו השיבוצים. בקשתם הייתה שכל ילדי תלמי יחיאל בגילאי 4 ו-5 ילמדו ביישובם. לבקשתו של ראש המועצה הנושא הועבר לבחינתו המקצועית של מנכ"ל המועצה. מנכ"ל המועצה ומנהלת אגף החינוך קיימו מספר מפגשים עם הורי תלמי יחיאל, בחנו ובדקו את הבקשה בכובד ראש, ולאחר בחינה של מספר חלופות מצאו אותה כחלופה מתאימה לאור הנתונים שהשתנו. השיבוץ החדש עליו הוחלט הינו מיטבי ומאפשר לכל ילדי תלמי יחיאל וכפר אחים, בגילאי 4 ו-5 ללמוד ביישובם הם (למעט מי שנרשם באיחור). ילדי גילאי 3 של שני הישובים ילמדו יחדיו בגן בכפר אחים (ישובים סמוכים וצמודים) ובו יהיו 29 ילדים, עם צוות גן מתוגבר. המועצה האזורית באר טוביה, כגוף אשר חרט על דיגלו את מתן המענה החינוכי הטוב ביותר לילדי המועצה, בוחנת כל העת את מהלכיה ומפנה אוזן קשבת להורים, ילדים וצרכיהם ומגיבה בהתאם".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

המושבים

נערכים להסלמה הבאה

ראש המועצה האזורית שפיר, אשר אברג'ל, פנה השבוע לוועדה הארצית לתכנון ובנייה וביקש לבחון מתן פטור מהיתרים לתושבי המועצה שיבקשו להציב מיגוניות בשטחים פרטיים. "מדובר בפתרון יעיל, זמין וזול", אמר אברג'ל

פורסם

בתאריך

על ידי

הפסקות האש החוזרות ונשנות אולי גורמות לממשלת ישראל לדון בהקלות במעברי הגבול לתושבי רצועת עזה, אולם על תושבי דרום הארץ בכלל ויישובי המועצה האזורית שפיר בפרט הן כלל לא עושות רושם.

במכתב ששיגר השבוע ראש המועצה האזורית שפיר, אשר אברג'ל, אל יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה זאב בילסקי ואל מנהלת מנהל התיכנון, דלית זילבר, ביקש ראש המועצה לבחון אפשרות למתן פטור מהיתר להצבת מיגוניות במרחב הפרטי בשטחי מועצה אזורית שפיר.

כידוע, הדרישה לבניית מרחבים מוגנים בישראל עוגנה בחוק במהלך 1992, מיד לאחר מלחמת המפרץ, אז המליצו בפיקוד העורף לחייב בניית ממ"ד בכל בית חדש שייבנה. משכך, נותרו הבתים שנבנו בשנים שקדמו לחקיקת החוק החשוב מאחור וללא מרחבים מוגנים מתאימים- חלקם כמובן שוכנים גם ברחבי המועצה האזורית שפיר.

בשנים האחרונות התפתחה חלופה הולמת למרחב המוגן הדירתי, שעשויה להקל במעט על חששות התושבים החיים בין הסלמה להסלמה ואינן חשים תחושת ביטחון בביתם הפרטי: המיגונית.

מיגוניות הינן מבנה העשוי בטון מזוין, הקיים בגדלים שונים ומתאים למשפחות שונות. בשעת מלחמה, משמשות המיגוניות חלק בלתי נפרד מההגנה על אזרחי המדינה. המיגוניות הינן ניידות, ומהוות פתרון להגנה מפני התקפות של רקטות ופצמ״רים. המיגונית מתאימה בעיקר לבתים צמודי קרקע והיא מגיעה על גבי משאית המניחה אותה על הקרקע באמצעות מנוף ייעודי. המיגוניות זמינות, זולות יותר ולו"ז הצבתן הוא מהיר.

"לאחרונה התקבלו במועצה פניות רבות של תושבים החרדים מהבלתי נודע, המבקשים להציב מיגוניות בחצר ביתם על מנת לאפשר מיגון מהיר וזול", אמר ראש המועצה אברג'ל, שהוסיף: "כיום, הצבת מיגונית בחצר הבית כרוכה בקבלת היתר בנייה. אישור פטור מהיתר מסתמן כפתרון היעיל, הזמין והזול ביותר הנראה לעין לימים אלה", סיכם ראש המועצה.

מיגונית ביישובי המועצה (צילום: יח"צ)

לחץ להמשך קריאה

המושבים

מיזם פורטל החינוך המועצתי יוצא לדרך

חדשנות פדגוגית במועצה האזורית באר טוביה: החל משנת הלימודים הקרובה תושק במוסדות החינוך של המועצה טכנולוגיית office 365, שתאפשר אינטראקציה רציפה בין התלמיד, המורה והצוות החינוכי. "מהלך זה תומך בערך היסודי של שוויון הזדמנויות בחינוך לכל תלמידי המועצה", אמרה רות קרטר, מנהלת מחלקת החינוך במועצה

פורסם

בתאריך

על ידי

מיזם פורטל החינוך המועצתי, שהוקם במטרה להעניק לתלמידים ולסגלי ההוראה את היכולת לרכוש מיומנויות למידה והוראה בעידן החדשני, יושק מיד עם פתיחת שנת הלימודים תשע"ט- המממשת ובאה.
על פי גורמי חינוך מקומיים, הפלטפורמה החדשה עוטפת את טכנולוגיות 365 office ומנגישה אותן למשתמשים, מעצימה את חווית הלמידה וההוראה ותורמת ליישום אמיתי ומלא של חזון פורטל החינוך המועצתי. היא גם קובעת סטנדרט טכנולוגי במוסדות החינוך המועצתיים ומצמצת, הלכה למעשה, פערים דיגיטליים וטכנולוגיים.
בנוסף, היא מסנכרנת מידע רלוונטי על התלמיד, המורה וצוות החינוך- ובכך מאפשרת אינטראקציה רציפה ביניהם, תורמת לשיפור חווית הלמידה וההוראה, מחזקת את תחושת הקהילתיות וטיפוח הסקרנות, ומעודדת למידת חקר מתקדמת.
במסגרת המיזם, ייהנו כלל מורי ותלמידי המועצה מחבילת 365 office במתנה. כל תלמיד יוכל להוריד את הoffice לעד 5 מכשירים ביתיים: מחשב נייד, מחשב נייח, טאבלט או סמארטפון. כמו כן, במסגרת ההטבה יוכלו המורים והתלמידים ליהנות מאחסון ענן של 1 טרה במסגרת שירות one drive.
באשר לצד הטכני- הרי שכל תלמיד יקבל סיסמא וקוד אישי לכניסה לפורטל, בו למעשה יופיע החומר הלימודי האישי שלו, חוברות דיגיטליות, מטלות מהמורה ועוד.
רות קרטר, מנהלת אגף החינוך במועצה האזורית באר טוביה, אמרה השבוע כי היא רואה בהכנסת המיזם התקדמות ליישום תהליכי טרנספורמציה דיגיטלית מתקדמים בכל בתי הספר של המועצה, זאת "בהלימה לחזון החינוכי של המועצה ובמטרה לאפשר למורים ולתלמידים להתקדם ל-365 office וליהנות מחבילת שירותים מלאה, הכוללת תיבת דוא"ל בענן, ואת כל יישומי האופיס בגירסה העדכנית ביותר וללא עלות". לדבריה, של קרטר, "מהלך זה תומך בערך היסודי של שוויון הזדמנויות בחינוך לכל תלמידי המועצה ומצעיד את המועצה עוד צעד אחד קדימה באיכות החינוך, בחוויית הלמידה וההוראה ובהתאמה למאה העשרים ואחת".
>>>מצדיעים להם. מאות חיילים, מתגייסים ומתנדבי שנת שירות, הגיעו במוצאי השבת האחרון לערב ההצדעה המסורתי הנערך מידי שנה ביוזמת המועצה האזורית באר טוביה.
במהלך הערב המרגש והמהנה נערכו הגרלות נושאות פרסים וחולקו מתנות אישיות למשתתפים, כאשר גולת הכותרת הייתה הופעה של הזמר המצליח עידן עמדי- שירד לקהל, שר וברך אישית את המתגייסים.
על פי נתוני אגף כוח אדם בצה"ל, המועצה האזורית באר טוביה נחשבת לאחת הרשויות המובילות בישראל באחוזי הגיוס הכלליים לשורות צבא העם עם למעלה מ-90% של מתגייסים, מהם 75% לשירות קרבי. בקרב הנשים- הרי שהמועצה האזורית ניצבת במקום השישי והמכובד מבין המועצות האזוריות בישראל- עם למעלה מ-87% מתגייסות, 13.3% מהן הופכות לקצינות במהלך שירותן.
"אנו גאים בחיילים והמתגייסים שלנו ושמחנו לערוך עבורם ערב מהנה ויוצא דופן. אנו מאחלים להם שיצאו בשלום וישובו אלינו בשלום", אמרו השבוע במועצה.

לחץ להמשך קריאה

המושבים

מבקשים הרחבה נוספת

ראש המועצה האזורית שפיר, אשר אברג'ל, שלח השבוע פנייה לראש אגף התכנון ברשות מקרקעי ישראל רפי אלמליח, בניסיון לתת מענה לדור ההמשך ביישוב. "רואה בכך בשורה גדולה לצעירים ולדור ההמשך", אמר אברג'ל, שהשתתף גם ביריד ההתיישבות של 24 רשויות מקומיות הנערך בגני התערוכה

פורסם

בתאריך

על ידי

ראש המועצה האזורית שפיר, אשר אברג'ל, שיגר השבוע פנייה לראש אגף התכנון ברשות מקרקעי ישראל רפי אלמליח, במטרה לתת מענה לדור ההמשך ביישוב 'אבן שמואל'.
הפנייה נעשתה לאחר שרק לפני מספר חודשים התקבל תיקון בתמ"מ 14, לפיו תתאפשר הרחבה של יישובים כפריים קהילתיים עד לקיבולת מקסימלית של כ-500 יחידות דיור, בהתאם לצרכים. כחלק מהיותו חבר בוועדה המחוזית של מחוז הדרום ובמועצה הארצית לתכנון ובנייה, פועל ראש המועצה נמרצות לקידום התיקון בתוכנית המתאר המחוזית.
במכתב ששלח אברג'ל הוא פירט בפני ראש אגף התכנון את צורכי המועצה וצורכי היישוב, וגרס כי "קצב האוכלוסייה ב'אבן שמואל' גדל, ונראה כי הוספת יחידות דיור המתאימות למשפחות צעירות, תוכל לסייע לבני היישוב בתחילת דרכם, קרי, יחידות קטנות בבנייה סמי רוויה (קומותיים) שתתאים ליכולות הכלכליות של משפחות צעירות, וכן לגוון את מרקם האוכלוסייה ביישוב ולייצור רצף בין דורי בריא".
היישוב 'אבן שמואל' מונה כיום כ-350 בתי אב, והוא יישוב דתי קהילתי השייך למועצה האזורית 'שפיר'. בשנים האחרונות הפך 'אבן שמואל' לאחד המקומות המבוקשים ביותר בקרב בני הקהילה הדתית-לאומית בישראל, והוא מתאפיין באווירה כפרית ובחיי קהילה עשירים.
כזכור, ראש המועצה פעל לאחרונה להכללת עשרות יחידות דיור במסגרת תוכנית מחיר למשתכן ב'מרכז שפירא', תהליך הנחשב לראשון מסוגו ופורץ דרך במרחב הכפרי. לאחרי שהליכי השיווק וההגרלה מטעם משרד השיכון הסתיימו בהצלחה, החל שלב הבנייה שעתיד להסתיים במהלך 2020.
"ראיתי שיש כאן הזדמנות נוספת וביקשתי לנצל אותה. משיחות שקיימתי, אני בטוח שההיענות תהיה חיובית. במידה שכן, נציג את הרעיון בפני ועד היישוב והתושבים. אני רואה בכך בשורה גדולה לצעירים ולדור ההמשך של היישוב", סיכם השבוע ראש המועצה אברג'ל
מתעניינים בשפיר
מאות מבקרים פקדו בשבוע שעבר את ביתן מועצה אזורית שפיר ביריד ההתיישבות שהתקיים בגני התערוכה בתל-אביב והביעו התעיינות גדולה בהרחבות בשטחיה. היריד התקיים זו השנה הראשונה ואורגן על ידי החטיבה להתיישבות. ביריד השתתפו 24 מועצות אזוריות, שהציגו בפני המבקרים יחידות דיור והרחבות בכ-200 יישובים ברחבי הארץ וביקרו בו כ-2,000 משפחות.
בין המשתתפות, כאמור, הייתה גם המועצה האזורית שפיר, שהציגה בפני המשתתפים את ההרחבות הצפויות בישובייה, תוך מתן דגש ליישובים: 'איתן', 'שלווה', 'נועם' ו'עוזה', יישובים בעלי צביון ציוני דתי השוכנים באזור הדרומי של המועצה. ההרחבות מיועדות לבנים ממשיכים וכן לשיווק למשפחות בעלות צביון דתי לאומי, המעוניינות בקיום חיי קהילה עשירים וחינוך איכותי.
"מדובר ביריד שכל כולו התיישבות כפרית רחבה ובבניין הארץ. בביתן שפיר הציגה המועצה בפני המתעניינים את יתרונות המגורים הכפריים: דיור בר השגה, חיי קהילה ענפים, חינוך איכותי ומצויין, אפשרויות תעסוקה וכמובן שטחים פתוחים ודשא ירוק. משפחות רבות, איכותיות ומגוונות הביעו התעניינות ונרשמו להמשך תהליך. בכל יישוביי המועצה האזורית שפיר מתקיימות הרחבות, להן נרשם ביקוש גבוה למגורים ואנו עמלים בימים אלו בהכנת התשתיות לקליטת המתיישבים החדשים", אמר ראש המועצה אשר אברג'ל, שנכח ביריד ובאירוע 50 שנה להיווסדה של החטיבה להתיישבות.

לחץ להמשך קריאה