צור עימנו קשר

באר טוביה

מחשב שיבוץ מחדש

כחודש לפני תחילת שנת הלימודים החליטו במועצה האזורית באר טוביה לשנות את שיבוצי ילדי הגנים ביישובים תלמי יחיאל וכפר אחים, זאת בשונה מהמלצתה הראשונית של מחלקת החינוך וועדת הערר שלה. ההורים מכפר אחים טוענים כי מקורו של השינוי בפנייתם של "הורים חזקים" מתלמי יחיאל למנכ"ל המועצה רוני אזולאי, ומוסיפים כי מדובר בשערורייה שאין כדוגמתה: "פשוט תלשו את ילדינו מהגן המיועד, ועוד מבלי לעדכן אותנו בכך". המועצה בתגובה: "מפנים אוזן קשבת להורים, הילדים וצרכים- ומגיבים בהתאם"

פורסם

בתאריך

הורים לילדי הגנים במושב כפר אחים פנו השבוע למערכת "המקור" וטענו כי שיבוצי הגנים של ילדיהם, שנערכו על ידי אנשי החינוך של המועצה כבר בחודשים מאי-יוני השנה, שונו לאחרונה באורח פלא ומבלי שהודיעו להם על כך. זאת, לטענתם, בשונה מהמלצתם של הגורמים המקצועיים במחלקת החינוך של המועצה, ובהם ועדת הערר שלה.
לטענת ההורים, כבר בחודש ינואר השנה החלה המועצה בהליכי שיבוץ של ילדי הישובים בגנים השונים אשר בתחומיה, כפי שנעשה בכלל הרשויות בישראל. את ילדי הגנים המתגוררים בישוב כפר אחים, שהתחנכו עד כה תחת קורותיהם של "גני אחווה" בשל היעדר גנים בישוב כפר אחים עצמו, שיבצה המועצה יחד עם ילדי היישוב תלמי יחיאל הסמוך- זאת על פי חתך הגילאים של הילדים. כך, לדברי ההורים, אמורים היו להתחנך ילדי 'טרום-טרום חובה' של שני הישובים בגן החדש בכפר אחים, ילדי 'טרום החובה' בגן הסמוך לו באותו הישוב וילדי 'החובה' בגן הוותיק ביישוב תלמי יחיאל.
"קיבלנו את השיבוץ במכתב רשמי מהמועצה בדואר ונכתב לנו שהילד יחל את שנת הלימודים בגן 'תלמים' במושב תלמי יחיאל", אמרה השבוע אמא לילד המתגוררת בישוב כפר אחים. לטענתה, במהלך שיחת חולין שקיימה לאחרונה עם אמא אחרת הבינה שהשיבוצים שנשלחו בדואר אינם תקפים עוד בשל התערבותו של מנכ"ל המועצה, רוני אזולאי – ופנתה בבהילות באמצעות הדואר האלקטרוני למנהלת מחלקת החינוך של המועצה.
בתגובה לפניית האם השיבה רות קרטר, האמונה מתוקף תפקידה גם על תחום הגנים במועצה, כי השיבוצים נעשו במהלך חודש מאי על מנת לתת את המענה המיטבי לכלל התלמידים על פי פרמטרים, שהראשונים שבהם הוא שיבוץ במקום המגורים", והוסיפה כי ועדת ערר דנה בבקשתם של מספר הורים לילדי הגנים בישוב תלמי יחיאל לשנות את השיבוץ כך שכל ילדי תלמי יחיאל בגילאי 4-5 (טרום חובה וחובה) ילמדו בישובם. "מנכ"ל המועצה אינו עוסק בשיבוצים, אך מאחר וועדת הערר במחלקת החינוך השיבה בשלילה לבקשת אותם הורים, עתרו ההורים למנכ"ל המועצה", כתבה קרטר.
עוד הוסיפה מנהלת המחלקה כי "מנכ"ל המועצה בחן ובדק בכובד ראש את הבקשה ומצא אותה מוצדקת מסיבות רבות וכן מהטעם כי לו היו הנתונים המספריים כפי שהיו בעת הגשת הערר, בוודאי שזהו היה השיבוץ מלכתחילה", זאת בהתייחסותה לעזיבתם לכאורה של שני תלמידים את הגן ביישוב תלמי יחיאל.

"תלשו את הילדים שלנו"

אלא שתשובתה של קרטר לא התקבלה בשוויון נפש אצל חלק מהורי הילדים ביישוב כפר אחים. "אם ועדת הערר ואתם (מחלקת החינוך, ה"ה) החלטתם שלא (לקבל את הערעור, ה"ה) כנראה היו סיבות ואני באמת לא מבינה למה מנכ"ל המועצה עוקף את כולם", כתבה אחת האימהות לקרטר, והוסיפה השבוע בשיחה עם המקור: "היא הציעה לי להגיש בקשה להעברת הילד שלי לגן אחר ואמרה שהיא תשמח לבחון את הנושא. מה הם חושבים, שאנחנו שוב רוצים להתרוצץ עם ילדינו? למה ילדי כפר אחים נענשים? אני לא אבודד את הילד שלי בגלל שאין סדר במועצה".
אמא אחרת לילד ביישוב כפר אחים, שביקשה להישאר בעילום שם, ציינה כי בעבר ההורים ביקשו שהגנים החדשים ביישוב יהיו של ילדי כפר אחים בלבד, אולם נאמר להם שאלו גנים של המועצה ומשכך הם מחולקים לפי צרכיה. "אם כך", תהתה השבוע, "איך ייתכן שהגן במושב תלמי יחיאל יקבץ כעת, אחרי התערבותו של המנכ"ל, רק ילדים מהמושב עצמו? מה שעשו במועצה זה לא רק שינוי שיבוץ, אלא פשוט תלשו את ילדינו מהגן המיועד חודש לפני תחילת שנת הלימודים מבלי להודיע לנו בכלל. יש פה גן חדש, צוות חדש, הכל חדש כל שנה. האם ילדי כפר אחים פחות טובים מילדי תלמי יחיאל? זו שערוריה".
לטענת הורה נוסף, הסיבה לפיה מנכ"ל המועצה התערב ושינה את השיבוץ הראשוני כנגד עמדתה של ועדת הערר ברורה לכאורה, "ישנם כמה הורים 'חזקים' בתלמי יחיאל שהצליחו לשנות שיבוץ שלם. אפילו כשהלכנו לדבר עם מנהלת מחלקת החינוך היא שאלה אותנו האם תיאמנו את זה עם אחת האימהות מתלמי יחיאל, שמקורבת לקברניטי המועצה. למה שנתאם איתה? מישהו שמע על דבר כזה?זה אבסורד שלא נשמע כמותו".

אמת לשעתה

במכתב ששלח מנכ"ל המועצה לנציגת ההורים של מושב תלמי יחיאל הוא ציין כי בחן בשנית את נושא השיבוץ תוך למידה מעמיקה של כלל הצרכים והאילוצים שהועלו על ידם. בנוסף, טען המנכ"ל כי שיקול הדעת היה נכון ומיטבי נכון לאותה העת, אך הוסיף כי לאחר בדיקה הוא מתרשם שהחלופה שהציע "היא הנכונה לעת הזו". על פי המתכונת הראשונה, וזו שבגינה נשלחו להורים טפסי השיבוץ, היו אמורים ילדי המושבים תלמי יחיאל וכפר אחים להשתלב בשלושה גנים שונים- בהם גן תלמים הממוקם בתלמי יחיאל לגילאי 5 (12 ילדי כפר אחים ו-20 ילדי תלמי יחיאל), גן כרמים הממוקם בכפר אחים לגילאי 4 (15 ילדי כפר אחים ו-18 ילדי תלמי יחיאל) וגן שדות הממוקם אף הוא בכפר אחים לגילאי 3 (15 ילדי כפר אחים ו-13 ילדי תלמי יחיאל).
אלא שבשל בקשת חלק מההורים וחרף החלטת ועדת הערר, הציע המנכ"ל חלופה לפיה בגן תלמים ילמדו 36 ילדים מתלמי יחיאל בלבד, בגן כרמים 29 ילדים ובגן שדות 28 ילדים. "בגלל שההגבלה היא 36 ילדים, העבירו שני ילדים מהגן של תלמי יחיאל לגן של כפר אחים. הם לא "נשרו", אלא פשוט הועברו אלינו. בפועל יצרו גן של 36 ילדים, עם גננת ותיקה וסייעת בתקן, ואת ילדי כפר אחים ערבבו איך שהסתדר. יש אפילו הורים בתלמי יחיאל שלא מרוצים מכך שמספר הילדים גדל פתאום", אמרה אחת האימהות, ואחרת הוסיפה: "היה לי שיבוץ והובטחו לנו הסעות לגן תלמים בתלמי יחיאל מנציג המועצה. מה קרה שהכל התהפך? זה פשוט מרתיח. דעת כלל ההורים לא מעניינת אותם, אלא רק דעתם של האנשים 'החזקים' במועצה".
"הכח שלהם כל כך גדול, שההחלטה של ועדת הערר פשוט התפוגגה. לא רואים פה אפלייה? זה פשוט המשך למה שקורה בגן המשחקים בכפר אחים. זה פשוט לא יאומן שאפילו לא הודיע לנו. אם לא היינו שומעים על כך בדרך אגב היינו לוקחים את הילדים שלנו בראשון בספטמבר לגן בתלמי יחיאל", סיכמו ההורים.
מהמועצה האזורית באר טוביה נמסר בתגובה: "השיבוצים לגני הילדים נערכו בהתאם לנתוני הרישום אשר היו קיימים בחודש מאי ובאופן הנותן את המענה המיטבי לכלל התלמידים. מדיניותו המוצהרת של ראש המועצה, הינה הרצון כי כל תלמיד גן ילמד ביישובו הוא. בהתאם אליה נבנו גנים חדשים רבים בתחומי המועצה בשנים האחרונות. במקרים בודדים שלא ניתן ליישם זאת, עקב מספר רב של ילדים בגן אחד, ילמד הילד בגן הסמוך ביותר למקום מגוריו. שיקול זה מצטרף כמובן לפרמטרים נוספים ושיקולים פדגוגים, כפי שפורטו ב"איגרת להורי גני הילדים" שנשלחה לכל הורי הגנים ובאתר המועצה. לאחר שנשלחו השיבוצים להורי ילדי הגנים, בראשית חודש יוני 2018, התקבלו במועצה מספר פניות ערר של הורים מתלמי יחיאל המבקשים לשנות את השיבוץ שניתן להם, זאת בעקבות עזיבה של מספר תלמידים, לאחר שגובשו השיבוצים. בקשתם הייתה שכל ילדי תלמי יחיאל בגילאי 4 ו-5 ילמדו ביישובם. לבקשתו של ראש המועצה הנושא הועבר לבחינתו המקצועית של מנכ"ל המועצה. מנכ"ל המועצה ומנהלת אגף החינוך קיימו מספר מפגשים עם הורי תלמי יחיאל, בחנו ובדקו את הבקשה בכובד ראש, ולאחר בחינה של מספר חלופות מצאו אותה כחלופה מתאימה לאור הנתונים שהשתנו. השיבוץ החדש עליו הוחלט הינו מיטבי ומאפשר לכל ילדי תלמי יחיאל וכפר אחים, בגילאי 4 ו-5 ללמוד ביישובם הם (למעט מי שנרשם באיחור). ילדי גילאי 3 של שני הישובים ילמדו יחדיו בגן בכפר אחים (ישובים סמוכים וצמודים) ובו יהיו 29 ילדים, עם צוות גן מתוגבר. המועצה האזורית באר טוביה, כגוף אשר חרט על דיגלו את מתן המענה החינוכי הטוב ביותר לילדי המועצה, בוחנת כל העת את מהלכיה ומפנה אוזן קשבת להורים, ילדים וצרכיהם ומגיבה בהתאם".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.