צור עימנו קשר

חדשות

מחכים לפיתוח, עדיין

בשכונת גבעת הסביונים, החדשה והיוקרתית שבשכונות העיר, לא רואים את האופק בו תהפוך סביבת מגוריהם לראויה. במכתב ששלחו לראש העירייה הם דורשים ממנו לפעול למען התחלת הבנייה הרוויה בשכונה – במה שיאפשר את ביצוע עבודות הפיתוח ברחובותיה, יותר משלוש שנים אחרי שאוכלסה

פורסם

בתאריך

עשרות מדיירי שכונת גבעת הסביונים החדשה שיגרו בסוף השבוע שעבר מכתב חריף לראש העירייה, אליהו זוהר, בדרישה כי ינקוט בצעדים מיידיים שיביאו לביצוע עבודות פיתוח בשכונתם.

כזכור, בשכונה, שבנייתה החלה כבר לפני ארבע שנים בשיטת בנה ביתך, טרם הושלמו עבודות פיתוח של שבילים, עמודי תאורה, כבישים פנימיים ופארקים וריאות ירוקות, וזאת, בהתאם לטענת העירייה, מאחר ולא אוכלסו שמונים אחוזים מהקרקעות בה. כבר לפני כמה חודשים פרסמנו כאן ב"המקור" אודות מצוקת הדיירים, שמלינים על סכנות בטיחותיות ופגיעה קשה באיכות החיים שלהם בעקבות העדר פיתוח ראוי בשכונה, שאמורה להיות היוקרתית ביותר בעיר – אך כמעט חצי עשור לאחר שהחלה בה הבנייה ושלוש שנים לאחר שאוכלס בה הבית הראשון – היא טרם הושלמה לחלוטין, ובמקרים רבים נראית כמו אתר בנייה ענקי, ולא כשכונת צמודי קרקע ייחודית.

כעת, נדמה כי עבור הדיירים כלו כל הקיצים, והם שיגרו מכתב לראש העירייה ובו הציגו את דרישותיהם בתקווה כי העירייה תפעל לצורך פיתרון הבעיה. "אנו מבקשים את התערבותך בסוגיית העדר הפיתוח בשכונה", פתחו הדיירים את מכתבם. "לפני כשש שנים יצאו המכרזים בשכונה, ובהם זכו בקרקעות תושבים רבים לצורך בניית דו משפחתי. ביניהם היו קבלנים אשר זכו בקרקעות לבנייה רוויה. אלא מה, הדיירים הפרטיים נדרשו לסיים את בנייתם בתוך שלוש שנים ממועד זכייתם במכרז, בעוד הקבלנים האמונים על הבנייה הרוויה מרשים לעצמם לדרוס ברגל גסה את הוראות החוק ומותירים את השטחים מוזנחים וחרבים", המשיך וכתבו הדיירים במכתב שהעתקים ממנו נשלחו גם למנהל מקרקעי ישראל ולוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. לטענת הדיירים, העיכוב בביצוע הבנייה הרוויה בשכונה הוא המקור לאי אכלוסה של השכונה בהיקף של שמונים אחוז, שכן מרבית בתי הקרקע ששווקו בה כבר נבנו. "התנהלות זאת מהווה פגיעה קשה באיכות החיים של הדיירים בשכונה ומסביב לה, שכן הזנחה פושעת זו מהווה מעבר להיותה מטרד סביבתו טומנת בחובה סיכונים לחיי אדם", כתבו. "לשם המחשה, פורסמו מספר פעמים על תפיסת נחשים ארסיים בסביבות המגורים של דיירי צמודי הקרקע. אי התחלת הבנייה הרוויה על ידי היזמים מעכבת את פיתוח האיזור ומאיצה את הסכנות בשכונה".

בהמשך המכתב דורשים הדיירים מזוהר לפעול ללא דיחוי ולחייב את הקבלנים שזכו בקרקעות לבנייה רוויה להתחיל בבנייה לאלתר. "כראש עיר שאמור לתת מענה לציבור הרחב והעדפת השיקולים הרחבים על פני אינטרסים כלכליים או זרים, הרי שמן הראוי להפעיל לחץ על מנהל מקרקעי ישראל ו/או על היזמים על מנת להאיץ את נושא הבנייה הרוויה לרווחת התושבים", כתבו. בסיום המכתב סיכמו הדיירים: "הנך מתבקש לפעול לאלתר להתחלת ביצוע מיידי של הבנייה בשכונה או לחילופין הוצאת השטחים מהקבלנים והעברתם חזרה למנהל מקרקעי ישראל, בהתאם למתבקש בהוראות החוק".

יש לציין כי לפני כשנה ביטלה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את השינוי שבוצע בתב"ע של אחד מהיזמים שזכו בקרקע לבנייה רוויה בשכונה, וזאת בתום מאבק ציבורי ומשפטי ארוך. במהלך הקדנציה הקודמת אישרה הוועדה המקומית הגדלת אחוזי בנייה בהיקפים משמעותיים לחברת הבנייה "ש.י. שפץ", כך שבשכונה תבוצע בנייה רוויה בהיקף של למעלה ממאה יחידות דיור בבניינים בני חמש קומות. רוכשי הקרקעות שבנו בשכונה בתי קרקע הביעו התנגדות נחרצת להחלטה, בטענה כי היא תפגע בצביון השכונה – שאמורה להיות כפרית בעיקרה. לבסוף, חזרה בה הוועדה מהאישור, וגם פנייה של היזם לבית המשפט בניסיון לבטל את הביטול לא צלח. כך, התכנית לבנייה על הקרקע שבה למימדיה המקוריים, והבניינים שצפויים להיבנות בשכונה יהיו לכל היותר בגובה של שלוש קומות, בהתאם לרצון הדיירים.גבעת הסביונים

לחץ להמשך קריאה