צור עימנו קשר

חדשות

מחכים לפיתוח, עדיין

בשכונת גבעת הסביונים, החדשה והיוקרתית שבשכונות העיר, לא רואים את האופק בו תהפוך סביבת מגוריהם לראויה. במכתב ששלחו לראש העירייה הם דורשים ממנו לפעול למען התחלת הבנייה הרוויה בשכונה – במה שיאפשר את ביצוע עבודות הפיתוח ברחובותיה, יותר משלוש שנים אחרי שאוכלסה

פורסם

בתאריך

עשרות מדיירי שכונת גבעת הסביונים החדשה שיגרו בסוף השבוע שעבר מכתב חריף לראש העירייה, אליהו זוהר, בדרישה כי ינקוט בצעדים מיידיים שיביאו לביצוע עבודות פיתוח בשכונתם.

כזכור, בשכונה, שבנייתה החלה כבר לפני ארבע שנים בשיטת בנה ביתך, טרם הושלמו עבודות פיתוח של שבילים, עמודי תאורה, כבישים פנימיים ופארקים וריאות ירוקות, וזאת, בהתאם לטענת העירייה, מאחר ולא אוכלסו שמונים אחוזים מהקרקעות בה. כבר לפני כמה חודשים פרסמנו כאן ב"המקור" אודות מצוקת הדיירים, שמלינים על סכנות בטיחותיות ופגיעה קשה באיכות החיים שלהם בעקבות העדר פיתוח ראוי בשכונה, שאמורה להיות היוקרתית ביותר בעיר – אך כמעט חצי עשור לאחר שהחלה בה הבנייה ושלוש שנים לאחר שאוכלס בה הבית הראשון – היא טרם הושלמה לחלוטין, ובמקרים רבים נראית כמו אתר בנייה ענקי, ולא כשכונת צמודי קרקע ייחודית.

כעת, נדמה כי עבור הדיירים כלו כל הקיצים, והם שיגרו מכתב לראש העירייה ובו הציגו את דרישותיהם בתקווה כי העירייה תפעל לצורך פיתרון הבעיה. "אנו מבקשים את התערבותך בסוגיית העדר הפיתוח בשכונה", פתחו הדיירים את מכתבם. "לפני כשש שנים יצאו המכרזים בשכונה, ובהם זכו בקרקעות תושבים רבים לצורך בניית דו משפחתי. ביניהם היו קבלנים אשר זכו בקרקעות לבנייה רוויה. אלא מה, הדיירים הפרטיים נדרשו לסיים את בנייתם בתוך שלוש שנים ממועד זכייתם במכרז, בעוד הקבלנים האמונים על הבנייה הרוויה מרשים לעצמם לדרוס ברגל גסה את הוראות החוק ומותירים את השטחים מוזנחים וחרבים", המשיך וכתבו הדיירים במכתב שהעתקים ממנו נשלחו גם למנהל מקרקעי ישראל ולוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. לטענת הדיירים, העיכוב בביצוע הבנייה הרוויה בשכונה הוא המקור לאי אכלוסה של השכונה בהיקף של שמונים אחוז, שכן מרבית בתי הקרקע ששווקו בה כבר נבנו. "התנהלות זאת מהווה פגיעה קשה באיכות החיים של הדיירים בשכונה ומסביב לה, שכן הזנחה פושעת זו מהווה מעבר להיותה מטרד סביבתו טומנת בחובה סיכונים לחיי אדם", כתבו. "לשם המחשה, פורסמו מספר פעמים על תפיסת נחשים ארסיים בסביבות המגורים של דיירי צמודי הקרקע. אי התחלת הבנייה הרוויה על ידי היזמים מעכבת את פיתוח האיזור ומאיצה את הסכנות בשכונה".

בהמשך המכתב דורשים הדיירים מזוהר לפעול ללא דיחוי ולחייב את הקבלנים שזכו בקרקעות לבנייה רוויה להתחיל בבנייה לאלתר. "כראש עיר שאמור לתת מענה לציבור הרחב והעדפת השיקולים הרחבים על פני אינטרסים כלכליים או זרים, הרי שמן הראוי להפעיל לחץ על מנהל מקרקעי ישראל ו/או על היזמים על מנת להאיץ את נושא הבנייה הרוויה לרווחת התושבים", כתבו. בסיום המכתב סיכמו הדיירים: "הנך מתבקש לפעול לאלתר להתחלת ביצוע מיידי של הבנייה בשכונה או לחילופין הוצאת השטחים מהקבלנים והעברתם חזרה למנהל מקרקעי ישראל, בהתאם למתבקש בהוראות החוק".

יש לציין כי לפני כשנה ביטלה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את השינוי שבוצע בתב"ע של אחד מהיזמים שזכו בקרקע לבנייה רוויה בשכונה, וזאת בתום מאבק ציבורי ומשפטי ארוך. במהלך הקדנציה הקודמת אישרה הוועדה המקומית הגדלת אחוזי בנייה בהיקפים משמעותיים לחברת הבנייה "ש.י. שפץ", כך שבשכונה תבוצע בנייה רוויה בהיקף של למעלה ממאה יחידות דיור בבניינים בני חמש קומות. רוכשי הקרקעות שבנו בשכונה בתי קרקע הביעו התנגדות נחרצת להחלטה, בטענה כי היא תפגע בצביון השכונה – שאמורה להיות כפרית בעיקרה. לבסוף, חזרה בה הוועדה מהאישור, וגם פנייה של היזם לבית המשפט בניסיון לבטל את הביטול לא צלח. כך, התכנית לבנייה על הקרקע שבה למימדיה המקוריים, והבניינים שצפויים להיבנות בשכונה יהיו לכל היותר בגובה של שלוש קומות, בהתאם לרצון הדיירים.גבעת הסביונים

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עשירית מתקציב העירייה מופנה לתשלומי פנסיה לגמלאים

סך תשלומי הפנסיה של העירייה לעובדים שפרשו מגיע ליותר מ-15 מיליון שקל בשנה, כך עולה מסקירה שהוצגה בפניי ועדת ההכנסות של משרד הפנים. מבחינה אחוזית, מדובר על סכום הגבוה כמעט פי 2 מזה שמשלמות הרשויות הסמוכות לה. הסיבה לתשלומים החריגים: מערכת כוח אדם מנופחת ותכניות ההבראה הרבות שעברה העיר בעשורים האחרונים

פורסם

בתאריך

על ידי

9.6% מתקציב עיריית קריית מלאכי מועבר לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. מדובר על סכום הגבוה לעיתים פי ארבעה וחמישה מהיקף תשלומי הפנסיה שמעבירות רשויות אחרות הסמוכות לקריית מלאכי. הנתונים נכונים לשנת 2017 והועלו במסגרת ועדת ההכנסות של משרד הפנים, שמקיימת בימים אלו את דיוניה לקראת קבלת החלטה על חלוקה של הכנסות המועצה האזורית באר טוביה עם שבע הרשויות הגובלות עימה, בהן גם קריית מלאכי.
לפי הנתונים, היקף תשלומי הפנסיה שמעבירה העירייה משמעותי וגדול לאין שיעור מרשויות אחרות, דבר המכביד מאוד על תקציבה השוטף, ומקשה עליה לממן פרוייקטים ופעילויות לרווחת הציבור. העירייה משלמת נכון לשנה שעברה סכום של כ-15.3 מיליון שקלים בשנה כפנסיה לעובדים שפרשו מעבודתם, סכום המהווה, כאמור, כעשירית מתקציבה. לשם השוואה, גדרה משלמת 3.8% מתקציבה כתשלומי פנסיה, מועצה אזורית חוף אשקלון 3%, נחל שורק 2% ואילו בני עייש משלמת 1.2% בלבד מתקציבה כהוצאות פנסיה לגמלאים. מועצה אזורית באר טוביה, אגב, מעבירה 3.8 אחוזים מתקציבה לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. הרשות המקומית הקרובה ביותר לקריית מלאכי מבחינת היקף התשלומים שהיא מעבירה כהוצאות פנסיה לעובדים היא גן יבנה, שמשלמת 5.4% מהיקף תקציבה לטובת פנסיה לעובדים.


היקף התשלום של העירייה לטובת תשלומי פנסיה נחשב חריג ביותר, ולראיה – הנתונים שהוצגו לגבי הרשויות האחרות. בנתונים שהוצגו בפניי הוועדה העריכה העירייה כי יש לה הוצאות עודפות לתשלומי פנסיה בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים. המשמעות היא כי העירייה יכולה להשקיע פחות כסף בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובספורט, עקב העומס המוטל על הקופה הציבורית. הסיבה לתשלומים החריגים נעוצה במערכת כוח אדם מנופחת בעירייה לאורך השנים, כאשר העירייה העסיקה עובדים הרבה מעבר ליכולותיה הכספיות – וגם הרבה מעבר לנדרש. לאור תכניות ההבראה שיושמו בעירייה בשני העשורים האחרונים, חלק מעובדים אלו נדרשו לאורך השנים האחרונות לצאת לפנסיה מוקדמת, והעירייה החלה לשלם להם תשלומי פנסיה מוקדם מהצפוי, דבר שמכביד כאמור על קופתה. אגב, העירייה לא בהכרח למדה משגיאות העבר, ובשלוש השנים שבין 2014 ל-2016 התנפחה מצבת כוח האדם בעירייה באופן משמעותי, כאשר נוספו לעירייה לא פחות מ-72 משרות חדשות. גם השכר של עובדי העירייה בעשור האחרון עלה באופן חריג לעומת ערים אחרות, דבר שתרם להתנפחות הוצאות הפנסיה.

בעירייה מצפים לגידול של 30 אלף יחידות דיור ממזרח לאזור התעשייה בתימורים. צילום: ארכיון


הצהרות ומציאות

בינתיים ולמרות הצהרותיה הראשונות, המועצה האזורית באר טוביה הודיעה כי תהיה מוכנה לחלוקת הכנסות גם עם היישוב בני עייש. בדיון שהתקיים בוועדת ההכנסות הצהיר סגן ראש המועצה, שלומי שמאי, כי המועצה תסכים לחלק את הכנסותיה מהבסיסים הצבאיים שנמצאים בתחומה בין בני עייש לקריית מלאכי, אולם עמד על סירובה של המועצה לחלוקה עם יישובים אחרים. בעבר הצהיר ראש המועצה דרור שור כי המועצה לא תסכים לחלוקת הכנסות עם אף יישוב למעט קריית מלאכי. במסגרת זאת אף הגישה המועצה תביעה נגד "המקור", לאחר שהכחישה כתבה שפורסמה ועסקה במו"מ שהתקיים בין שור לבין ראש מועצת בני עייש. שור ובאר טוביה הכחישו מכל וכל את קיומו של מו"מ ליישום של הסכמות מעין אלו. התביעה נדחתה ובאר טוביה שילמה כ-23 אלף שקל ל"המקור" כהחזר הוצאות משפט.


נושא נוסף שעלה לדיון בישיבת ועדת ההכנסות ובנתונים שהציגו בעירייה ובמינהל התכנון במשרד האוצר, מגלה כי בעוד כלפי חוץ העירייה מגביהה ציפיות ביחס לפרוייקטים של פינוי-בינוי בשכונות הוותיקות בעיר, בישיבות פנימיות ההתלהבות מצוננות וגם העירייה מבינה כי הפרוייקטים לא יוכלו לצאת אל הפועל במתכונת הנוכחית אלמלא סיוע משמעותי מצד משרד השיכון. במינהל התכנון הבהירו ביחס לתכניות העתידיות של פיתוח העיר כי פרוייקטים של פינוי-בינוי בעיר אינם בעלי היתכנות כלכלית, שכן ערך הקרקע והדירות בעיר אינו מספיק גבוה על מנת להצדיק הוצאה לפועל של מיזמים כאלו.


במינהל התכנון מבהירים כי קצב המימוש של יחידות הדיור שנבנות בעיר עומד על 400 יחידות חדשות בשנה, כאשר ישנן כ-5,200 יחידות מתוכננות בשתי השכונות החדשות, "כרמי הנדיב" ו"המחנה". יש לציין שמתוך הכמות הזו כ-2,400 דירות הם חלק מפרוייקטים של פינוי-בינוי, אך כאמור, בהיעדר סיוע מצד משרד השיכון לא ניתן יהיה להוציא את הפרוייקטים האלו לפועל.

חושש מעזיבת בסיס מז"י. זוהר

אובדן של 7 מיליון ש"ח בעקבות מעבר מז"י

בישיבות ועדת ההכנסות הסבירו ראש העירייה זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי כי העירייה עשויה לעמוד בפני שוקת שבורה
לאחר עזיבת בסיס מז"י בעוד ארבע שנים. על פי התכנון של צה"ל ומשרד הביטחון, הבסיס יועתק לאיזור לוד, מה שיביא לאובדן הכנסות של שבעה מיליון שקלים בשנה בתשלומי הארנונה. "בעוד עשור קריית מלאכי תהיה עם 170 אלף תושבים. בסיס מז"י עובר ללוד, מדובר בהפסד של 7 מיליון שקלים כי תהיה שם בנייה. במצב הנתון היא (העיר) הולכת למדרון", תיאר ראש העירייה את מצב העיר בפניי חברי הוועדה מטעם משרד הפנים והאוצר. זוהר הזכיר כי בטווח הארוך קיים תכנון להגדיל את העיר בכ-30 אלף יחידות דיור נוספות שיוקמו ממזרח לאיזור התעשייה תימורים.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה