צור עימנו קשר

חדשות

מחיר למשתכן: כל הפרטים על התכנית הממשלתית שתגיע לקריית מלאכי

110 דירות ראשונות ייצאו להגרלה לקראת סוף השנה האזרחית, וימכרו בסכום שלא יעלה על 6600 שקלים בלבד למ"ר (7700 כולל מע"מ)- זאת במידה ויוגשו הצעות של מי מהקבלנים. מיהם הזכאים, מה עליהם לעשות ומהו לוח הזמנים הצפוי עד מועד קבלת המפתח? הפרטים בפנים

פורסם

בתאריך

בשבוע שעבר התקיים בעיר סיור קבלנים ראשון בשכונת נאות הכפר, הממוקמת בסמוך לאצטדיון העירוני, לקראת סגירת מכרז "מחיר למשתכן" ראשון בעיר קריית מלאכי.
התכנית, שנחשבת לתכנית הדגל של הממשלה במאבק להורדת מחירי הדיור בארץ, ראתה אור בסוף שנות ה-90. בשנותיה הראשונות הקריטריונים לזכאות למחיר למשתכן היו על פי מספר ילדים וותק בנישואין, אולם בתקופת כהונתו של השר אריאל אטיאס, החל משנת 2009, ניתנה עדיפות ליוצאי צבא ובוטלה ההעדפה על פי מספר ילדים. למרות זאת, התכנית נחלה כישלון יחסי ובחלק מהמקומות שווקו דירות במחירים גבוהים יותר מאשר מחירי השוק.
בשנת 2015, עם כניסתו של משה כחלון לתפקיד שר האוצר, החליט כחלון כי כחלק מהמלחמה במחירי הדיור תחזור לפעול תכנית "מחיר למשתכן" במתכונת חדשה, ועל כן הוא עדכן את התנאים לזכאות: הטבה לרכישת דירות לזוגות צעירים אשר נשואים או ידועים בציבור, וכן לרווקים מעל גיל 35. זאת, בתנאי שאין ברשות הזכאים דירה ולא הייתה ברשותם כזו במהלך שש השנים האחרונות.
מטרת התכנית על פי שר האוצר כחלון היא להקל על משפחות צעירות לרכוש ​​דירה ראשונה בתנאים מועדפים ובהנחה של 10-30 אחוזים ממחיר השוק.

60 אלף יחידות דיור

עד כה, מאז יצאה לדרך התכנית במתכונתה הנוכחית, שווקו במסגרתה למעלה מ-60 אלף יחידות דיור ברחבי הארץ, כאשר במקומות מעטים כבר החל שלב האכלוס מצד הרוכשים- כשנתיים לאחר כינונה מחדש.
עם זאת, לצד מחמאות והצלחה יחסית מבחינת כמות הנרשמים אליה (מעל 100 אלף), הייתה התכנית חשופה לביקורות רבות הן בקרב אנשי מקצוע מתחום הנדל"ן והן בקרב הזכאים עצמם, שטענו כי היא מציגה תכנון לקוי, זמן המתנה ממושך, גודל דירות לא פרופורציונאלי ופרצות רבות אותן מנצלים הקבלנים על מנת להקטין עלויות ולמקסם רווחים.

נוסף אליהם, הביעו גם קבלנים רבים את מורת רוחם באשר לכדאיות הבנייה והרווחיות המועטה בכל הקשור לבנייה במסגרת הפרויקט, ועל כן מכרזים רבים בחלקים שונים ברחבי הארץ נותרו ללא הצעות ולא עברו את שלב השיווק באתר המנהל.

על מנת להצטרף לתכנית על הזוגות העומדים בתנאי הסף להנפיק אישור זכאות באתר משרד השיכון או במשרדי החברות הייעודיות (מילגם, עמידר, אלונים) בעלות סמלית של 187.20 ש"ח.
עם קבלת האישור, יוכלו הזכאים להירשם להגרלות פתוחות באתר משרד השיכון על ידי הקשת שם משתמש וסיסמה ולקוות לזכות באפשרות לרכוש דירה במחירי הנחה בכל אחד מהפרויקטים השונים.
עוד קודם לכן, ובטרם נכנסים למשחק הזכאים, מוצעים הפרויקטים השונים בדמות מכרזים באתר מנהל מקרקעי ישראל, כאשר הקבלן שמציע את הסכום הנמוך ביותר למכירת מ"ר מרובע נבחר לבנות את הפרויקט.
חודשים ספורים לאחר זכייתו של הקבלן נפתחת כאמור "ההגרלה" באתר משרד השיכון, ועל הזכאים לעקוב אחר ההגרלות השונות ולהצטרף אליהן דרך האתר.

יש לציין כי על מנת להיטיב עם הזכאים שנרשמו מבעוד מועד לתכנית, חילק משרד השיכון את כלל הזכאים לשלוש סדרות שונות, כאשר חלק מהפרויקטים מעניקים עדיפות לזכאי בהרשמה או במיקום לזכאי "סדרה א" אשר הפיקו אישור זכאות עד אוגוסט 2016.

סיור קבלנים בעיר

בכל הקשור למימוש הפרויקט בעיר קריית מלאכי, הרי שעד כה לא הוגרלו דירות בעיר במסגרת התכנית, ואלה צפויים לעמוד לבחירת הדיירים באתר משרד השיכון חודשים ספורים לאחר ההכרזה על הקבלן הזוכה- בתחילת יולי השנה.
ביום רביעי שעבר התקיים בעיר סיור קבלנים יחד עם אנשי רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון, במטרה לבחון את השטח בטרם הגשת הצעות מחיר לחכירת השטח לבניית שכונת 'נאות הכפר'.
השכונה תכלול כ-278 יחידות דיור בסך הכל, כ-110 מתוכן ישווקו במסגרת פרויקט מחיר למשתכן. עם זאת, ובאשר לזכאים בני המקום, הרי שרק 28 דירות ישוריינו לתושבי העיר, שיקוו לנתוני הרשמה נמוכים מצידם של כאלה שאינם תושבי המקום בכדי להגדיל את סיכויי הזכייה.

על פי חוברת המכרז, יהיה על הקבלן הזוכה לדאוג לגינות ציבוריות, סלילית כבישים ומדרכות, כאשר המחיר למ"ר לא יעלה על 7600 שקלים בלבד לזכאים. כך, צפויה להימכר דירת 100 מ"ר עם מרפסת וחניה בסכום של 820,000 ש"ח בלבד. המכרז צפוי להיסגר בתאריך 18 ביוני בשעה 12:00.
מימוש התכנית בעיר יאפשר לצעירים לרכוש דירה במחירים אטרקטיביים, ויעניק סיכויי זכייה גבוהים לבני המקום המוגדרים כך על פי התנאים שהציבו במשרד השיכון, תנאי משכנתא נוחים והנחה של כ-30 אחוזים ממחירי השוק.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.