צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

מחיר למשתכן: כל הפרטים על התכנית הממשלתית שתגיע לקריית מלאכי

110 דירות ראשונות ייצאו להגרלה לקראת סוף השנה האזרחית, וימכרו בסכום שלא יעלה על 6600 שקלים בלבד למ"ר (7700 כולל מע"מ)- זאת במידה ויוגשו הצעות של מי מהקבלנים. מיהם הזכאים, מה עליהם לעשות ומהו לוח הזמנים הצפוי עד מועד קבלת המפתח? הפרטים בפנים

פורסם

בתאריך

בשבוע שעבר התקיים בעיר סיור קבלנים ראשון בשכונת נאות הכפר, הממוקמת בסמוך לאצטדיון העירוני, לקראת סגירת מכרז "מחיר למשתכן" ראשון בעיר קריית מלאכי.
התכנית, שנחשבת לתכנית הדגל של הממשלה במאבק להורדת מחירי הדיור בארץ, ראתה אור בסוף שנות ה-90. בשנותיה הראשונות הקריטריונים לזכאות למחיר למשתכן היו על פי מספר ילדים וותק בנישואין, אולם בתקופת כהונתו של השר אריאל אטיאס, החל משנת 2009, ניתנה עדיפות ליוצאי צבא ובוטלה ההעדפה על פי מספר ילדים. למרות זאת, התכנית נחלה כישלון יחסי ובחלק מהמקומות שווקו דירות במחירים גבוהים יותר מאשר מחירי השוק.
בשנת 2015, עם כניסתו של משה כחלון לתפקיד שר האוצר, החליט כחלון כי כחלק מהמלחמה במחירי הדיור תחזור לפעול תכנית "מחיר למשתכן" במתכונת חדשה, ועל כן הוא עדכן את התנאים לזכאות: הטבה לרכישת דירות לזוגות צעירים אשר נשואים או ידועים בציבור, וכן לרווקים מעל גיל 35. זאת, בתנאי שאין ברשות הזכאים דירה ולא הייתה ברשותם כזו במהלך שש השנים האחרונות.
מטרת התכנית על פי שר האוצר כחלון היא להקל על משפחות צעירות לרכוש ​​דירה ראשונה בתנאים מועדפים ובהנחה של 10-30 אחוזים ממחיר השוק.

60 אלף יחידות דיור

עד כה, מאז יצאה לדרך התכנית במתכונתה הנוכחית, שווקו במסגרתה למעלה מ-60 אלף יחידות דיור ברחבי הארץ, כאשר במקומות מעטים כבר החל שלב האכלוס מצד הרוכשים- כשנתיים לאחר כינונה מחדש.
עם זאת, לצד מחמאות והצלחה יחסית מבחינת כמות הנרשמים אליה (מעל 100 אלף), הייתה התכנית חשופה לביקורות רבות הן בקרב אנשי מקצוע מתחום הנדל"ן והן בקרב הזכאים עצמם, שטענו כי היא מציגה תכנון לקוי, זמן המתנה ממושך, גודל דירות לא פרופורציונאלי ופרצות רבות אותן מנצלים הקבלנים על מנת להקטין עלויות ולמקסם רווחים.

נוסף אליהם, הביעו גם קבלנים רבים את מורת רוחם באשר לכדאיות הבנייה והרווחיות המועטה בכל הקשור לבנייה במסגרת הפרויקט, ועל כן מכרזים רבים בחלקים שונים ברחבי הארץ נותרו ללא הצעות ולא עברו את שלב השיווק באתר המנהל.

על מנת להצטרף לתכנית על הזוגות העומדים בתנאי הסף להנפיק אישור זכאות באתר משרד השיכון או במשרדי החברות הייעודיות (מילגם, עמידר, אלונים) בעלות סמלית של 187.20 ש"ח.
עם קבלת האישור, יוכלו הזכאים להירשם להגרלות פתוחות באתר משרד השיכון על ידי הקשת שם משתמש וסיסמה ולקוות לזכות באפשרות לרכוש דירה במחירי הנחה בכל אחד מהפרויקטים השונים.
עוד קודם לכן, ובטרם נכנסים למשחק הזכאים, מוצעים הפרויקטים השונים בדמות מכרזים באתר מנהל מקרקעי ישראל, כאשר הקבלן שמציע את הסכום הנמוך ביותר למכירת מ"ר מרובע נבחר לבנות את הפרויקט.
חודשים ספורים לאחר זכייתו של הקבלן נפתחת כאמור "ההגרלה" באתר משרד השיכון, ועל הזכאים לעקוב אחר ההגרלות השונות ולהצטרף אליהן דרך האתר.

יש לציין כי על מנת להיטיב עם הזכאים שנרשמו מבעוד מועד לתכנית, חילק משרד השיכון את כלל הזכאים לשלוש סדרות שונות, כאשר חלק מהפרויקטים מעניקים עדיפות לזכאי בהרשמה או במיקום לזכאי "סדרה א" אשר הפיקו אישור זכאות עד אוגוסט 2016.

סיור קבלנים בעיר

בכל הקשור למימוש הפרויקט בעיר קריית מלאכי, הרי שעד כה לא הוגרלו דירות בעיר במסגרת התכנית, ואלה צפויים לעמוד לבחירת הדיירים באתר משרד השיכון חודשים ספורים לאחר ההכרזה על הקבלן הזוכה- בתחילת יולי השנה.
ביום רביעי שעבר התקיים בעיר סיור קבלנים יחד עם אנשי רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון, במטרה לבחון את השטח בטרם הגשת הצעות מחיר לחכירת השטח לבניית שכונת 'נאות הכפר'.
השכונה תכלול כ-278 יחידות דיור בסך הכל, כ-110 מתוכן ישווקו במסגרת פרויקט מחיר למשתכן. עם זאת, ובאשר לזכאים בני המקום, הרי שרק 28 דירות ישוריינו לתושבי העיר, שיקוו לנתוני הרשמה נמוכים מצידם של כאלה שאינם תושבי המקום בכדי להגדיל את סיכויי הזכייה.

על פי חוברת המכרז, יהיה על הקבלן הזוכה לדאוג לגינות ציבוריות, סלילית כבישים ומדרכות, כאשר המחיר למ"ר לא יעלה על 7600 שקלים בלבד לזכאים. כך, צפויה להימכר דירת 100 מ"ר עם מרפסת וחניה בסכום של 820,000 ש"ח בלבד. המכרז צפוי להיסגר בתאריך 18 ביוני בשעה 12:00.
מימוש התכנית בעיר יאפשר לצעירים לרכוש דירה במחירים אטרקטיביים, ויעניק סיכויי זכייה גבוהים לבני המקום המוגדרים כך על פי התנאים שהציבו במשרד השיכון, תנאי משכנתא נוחים והנחה של כ-30 אחוזים ממחירי השוק.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

תושבים מתלוננים: ריחות חריפים העולים מכיוון מתקן השפכים בתימורים משבשים את שגרת חיינו

לטענת התושבים, הריחות נידפים בעיקר בשעות הערב המאוחרות והופכים את השהייה מחוץ למבנה סגור לבלתי אפשרית. "מתקן שפכים לא אמור לייצר ריחות כאלה", אמר אחד מהם. המשרד להגנת הסביבה בתגובה: "המשרד קורא לתושבים שסובלים מהמטרדים לדווח למוקד הסביבה בזמן אמת על-מנת לאתר את מקור הריח"

פורסם

בתאריך

על ידי

ריחות לא נעימים המשפיעים על שגרת חייהם של תושבי קריית מלאכי והמועצות האזוריות הגובלות עימה היו במהלך השנים דבר שבשגרה.
בין אם מדובר ברפתות המושבים השונים, בין אם במפעלים השוכנים באזורי התעשייה הסמוכים או בין אם בביובים והמזבלות בסביבה- סבלו תושבי העיר והאזור כולו מריחות כאלה ואחרים, אולם "התרגלו" לחיות עמם ועברו על כך לסדר היום.

אלא שכעת, ומפניות רבות של תושבים ובעלי עסקים למערכת "המקור", עולה כי ריחות חריפים הנידפים מכיוונו של מתקן השפכים בסמוך לאזור התעשייה תימורים הופכים את חייהם של תושבי קריית מלאכי וסביבתה הקרובה לבלתי נסבלים. לטענתו של אחד מתושבי העיר, הריחות מתגברים בעיקר בשעות הערב המאוחרות- במה שלטענתו מדליק נורה אדומה באשר למקורם, "בחודשים האחרונים הריחות העולים מכיוון מתקן הפשכים הפכו את חיינו לבלתי אפשריים", אמר תושב המתגורר בקריית מלאכי בסמוך לתחנת הדלק "פז", שהוסיף: "הריחות מתגברים בעיקר בשעות הערב המאוחרות, במה שמגביר את התחושה שנעשים לכאורה מעשים שאינם תואמים את נהלי המשרדים הממשלתיים. מתקן שפכים לא אמור לייצר ריחות כאלה", הסביר.

תושב אחר, המתגורר באחד ממושבי המועצה האזורית באר טוביה הסמוכים למתקן השפכים, סיפר כי מדובר בריחות חריפים במיוחד הנידפים בשניים-שלושה ימים במהלך השבוע, ואשר גורמים לתושבי היישוב והסביבה להישאר בבתיהם, "לפעמים אי אפשר לעמוד מחוץ למבנה סגור ברדיוס של מספר קילומטרים בעקבות הריחות הנוראיים. מדובר במכה של ממש שמישהו חייב לבדוק את מקורה ולשים לה סוף", אמר.

כידוע, מתקן הטיפול בשפכים האזורי הממוקם בסמוך לאזור התעשייה תימורים (מול צומת קסטינה) משרת את שפכי קרית מלאכי והאזור המזרחי של המועצה אזורית באר טוביה.

בדו"ח של תאגיד המים ת.מ.ר מדצמבר 2016 נכתב כי "המתקן סובל מזה מספר שנים מחריגות באיכות השפכים הנכנסים. לאורך כל חודשי השנה מוזרמים אליו שפכים חריגים בעומסים ביולוגיים וכימיים גבוהים- למרות התראות חוזרות בכל חודש ללא שום בקרה על איכות השפכים. שפכים אילו פוגעים בתהליך הביולוגי וגורמים לחריגות באיכות הקולחין: שפכי רפתות ממשיכים להגיע מקווי באר טוביה, שפכי משחטות ממשיכים להגיע מקווי באר טוביה עמוסים במלחים, דם ושומנים. חלקי עופות הגיעו במהלך מרבית השנה רק בחודש דצמבר הופסקה הזרמתם, אך עדיין מגיעים מדי מספר ימים. המתקן מתאפיין בהזרמות יומיות חריגות מדי פעם של שפכים גולמיים עם ריכוזי עומס אורגני גבוהים מאוד, וזאת ככל הנראה ממקורות הזיהום המתוארים לעיל".

עם זאת, לא ברור האם החריגות המתוארות הם מקור הריחות החריפים העולים מכיוונו של המתקן. "אותנו לא מעניין מה מקור הריח ומה עושים שם. אנחנו רוצים ששגרת החיים שלנו תחזור לקדמותה ושנוכל לצאת מהבית גם בשעות הערב המאוחרות בלי לשים את החולצה על הפנים. האם זו בקשה מוגזמת מידי?", סיכם תושב העיר.

מהמועצה האזורית באר טוביה נמסר בתגובה כי "שאלות בעניין זה יש להפנות לתאגיד ת.מ.ר".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "לאחרונה התקבלו במשרד להגנת הסביבה תלונות ציבור בנושא מטרדי ריח ביוב בקרית מלאכי, שמצויות כעת בהליך בדיקה ובירור על-ידי אנשי המקצוע. המשרד קורא לתושבים שסובלים מהמטרדים לדווח למוקד הסביבה בזמן אמת על-מנת לאתר את מקור הריח של המשרד להגנת הסביבה ב-6911* לצורך בדיקת התלונות, וימשיך לעקוב אחר הנושא".
מתאגיד המים ת.מ.ר לא התקבלה תגובה עד פרסום הכתבה.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

מלכה הודיע כי יתמודד – התושבים הגיבו בזעם

ראש העיר לשעבר הכריז אתמול כי יתמודד על האפשרות לשוב לתפקיד ממנו הודח לאחר הרשעתו בפלילים, וקיבל מבול של תגובות שליליות בפייסבוק. גורם במחנהו: "נבהלנו מכמות המגיבים נגדו, היינו בטוחים שההתמודדות שלו תתקבל אחרת". מלכה עצמו אמר: "בטוח שנצליח להוביל את העיר לעתיד טוב"

פורסם

בתאריך

על ידי

שש שנים אחרי שהודח מתפקידו לאחר שהודה והורשע בעבירות של הטרדה מינית, הפרת אמונים ועבירות על חוק התכנון והבנייה, הודיע אתמול (חמישי) ראש העיר לשעבר מוטי מלכה על חזרתו לזירה הפוליטית. בהודעה שפורסמה בעמוד הפייסבוק של עיתון "מה נשמע" הודיע מלכה כי יתמודד על ראשות העיר בבחירות בעוד ארבעה חודשים. "החלטתי להעדיף את טובת קרית מלאכי על פני טובתי האישית", אמר מלכה. הפוסט עם ההודעה בפייסבוק זכה למבול של תגובות זועמות של תושבים המתנגדים לחזרתו של ראש העיר לשעבר לחיים הפוליטיים, לאור הרשעתו בפלילים ומעשיו בתקופת כהונתו.
בהודעה שפרסם מלכה הוא כתב: "בחודשים האחרונים זכיתי לפניות רבות מתושבים בעיר ומצד אנשי ציבור מכל המגזרים המביעים בי את תמיכתם וקוראים לי להתמודד לראשות העיר בבחירות שיתקיימו בע"ה בסוף חודש אוקטובר. אני בטוח שיחד אתכם ובשילוב חברים נוספים המאמינים בדרך נצליח להוביל את העיר שלנו אל עתיד טוב יותר. קרית מלאכי זקוקה בימים אלה יותר מתמיד למנהיגות מובילה, יוזמת ופורצת דרך. ניסיון העבר מלמד שיש בכוחי להפוך את היישוב בו אנו חיים למקום טוב יותר. אני קורא לכם להצטרף אליי תוך הבטחה לעשות לילות כימים למען עתידנו ועתיד ילדינו".
התגובות לא איחרו לבוא, ובעוד את התגובות החיוביות לחזרתו של מלכה אפשר היה לספור על כף יד אחת, עשרות תושבים שפכו אש וגופרית על הודעתו. "אדם שידיו מוכתמות בהטרדת נשים, אסור לו לשרת במשרה כזו! פשוט אסור!", כתבה תושבת אחת והוסיפה: "תתבייש". תושב אחר כתב "בושה וחרפה", ותושב נוסף היה ציורי וכתב: "אם הוא יקבל יותר משלושה קולות צריך לצבוע את הקריה בכחול ולזרוק אותה לים". תגובות שליליות נוספות שהופיעו בפוסט נמחקו.
מירי פורסט, אחת המתלוננת שמלכה הודה כי ביצע בה עבירות מין ואף שילם לה פיצויים במסגרת הסדר הטיעון, כתבה בדף הפייסבוק הפרטי שלה כי היא "הוכתה בתדהמה" כששמעה על כוונתו של מלכה לחזור אל "זירת הפשע", כדבריה, והוסיפה: "אם השפל, הסוטה המנוול לא יסיר את מועמדותו שהגיש לראשות העיר, (אני, ה"ה) מקווה שתושבי קרית מלאכי יעשו הכל כדי שהוא לא יכנס שוב לבית בו העיז לבצע בכוח השררה את מעשיו הנבזים".
פעיל במחנהו של מלכה – שמקווה לקבל את תמיכתם של הקהילה האתיופית – אמר כי במחנה הופתעו מעוצמת ההתנגדות שהופיעה בפייסבוק. "צפינו את זה שיהיה גל של דיבורים בנושא הזה, אבל לא חשבנו שזה יהיה בהיקף כזה. שמונים אחוז מהתגובות היו שליליות וגם המגיבים בעד היו בעלי אינטרס כזה או אחר. כמעט לא היו אנשים מן השורה, עמך, שהגיבו בעד. רגע של הכרזה אמור להיות משהו חגיגי, וכאן זה לא היה המצב לצערי. אבל אני מאמין שזה עוד יתהפך והציבור יבין שמוטי צריך לחזור לראשות".
לחץ להמשך קריאה

חדשות

הקרב על החנייה

גבריאל אדינייב, תושב העיר בעל 105 אחוזי נכות, פנה לעירייה בבקשה לקבל חניית נכים מסומנת סמוך למקום מגוריו- אולם סורב בטענה שבחצר ביתו ישנה חניה מאושרת בטאבו: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה", אמר אדינייב. העירייה בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב הוא אינו זכאי על פי חוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור"

פורסם

בתאריך

על ידי

ועדות שונות של הביטוח הלאומי קבעו והכריעו כי גבריאל אדינייב, תושב קריית מלאכי המתגורר בשכונת חב"ד בעיר, הוא נכה 105 אחוזים. אם כך, מדוע עיריית קריית מלאכי ממאנת מלהעניק לו את מקום החנייה לנכה כמתבקש על פי החוק? אם תשאלו אותו, כנראה שמדובר בזלזול של ממש.

נכותו של אדינייב מתאפיינת בעיקר בפלג גופו העליון, מה שמקשה על הליכתו וניידותו. לדבריו, הוא פנה לפני מספר חודשים אל העירייה בבקשה לקבל את חניית הנכה המגיעה לו על פי חוק בסמוך לביתו- אולם שם, כך לטענתו, החל שלב ההתחמקויות: "פניתי בתחילה לראש העיר אליהו זוהר, שהבטיח לי שיטפל בזה תוך ימים ספורים ושבעירייה ידאגו לחניית נכים עד 200 מטר מהבית, כפי שכתוב בחוק. לצערי זה לא קרה", סיפר אדינייב בשיחה עם "המקור" השבוע, והוסיף: "מאז אותה הבטחה לא קרה שום דבר. עד היום אני מחכה לחניה".

אלא שאדינייב לא התייאש, וחזר ללשכתו של ראש העירייה בשנית- שם קיבל לטענתו תשובה שונה לחלוטין, "אמרו לי שאין אפשרות לתחום חניה בסמוך לבית מכיוון שיש דיירים מסביב שדורשים חניות גם הם", אמר אדינייב, שציין כי זוהר הבטיח לו שוב באותו מעמד שידאג לטפל בבקשתו לחנייה.

"עבר מאז הרבה מאוד זמן. אותי לא מעניין מה קורה עם הדיירים האחרים. אני נכה לא מרצון. אם בביטוח הלאומי קבעו שאני נכה ושמגיעה לי חניה מדוע בעירייה ממשיכים לטרטר אותי? יש לי את כל המסמכים כך שאני לא מבין למה בעיריית קריית מלאכי מחליטים להתעלם מהבקשה הכל כך בסיסית שלי", תהה אדינייב, שציין כי בעיית החנייה הופכת עבורו חמורה שבעתיים בשל היותו מתגורר בסמוך למתחם האירועים חמ"ה שבשכונת חב"ד בעיר, "בימים בהם יש אירועים אני נאלץ לחנות בכניסה לשכונה וללכת את כל הדרך הביתה ברגל, משימה שעבורי היא כמעט בלתי אפשרית", הוסיף אדינייב בכאב.

אלא שעל העירייה בקשתו של אדינייב לא עשתה רושם, ובחודש נובמבר האחרון היא שלחה אליו מכתב רשמי שמבשר לו כי הוא לא זכאי לקבל חניה בסמוך לביתו: "הבקשה שהגשת נבדקה והוחלט שאינה עומדת בקריטריונים כפי שהעירייה פרסמה. לצערנו בקשתך נדחית כיוון שיש לך חניה מאושרת בחצר הבית ומאושרת על ידי הטאבו", נכתב שם. אדינייב לעומת זאת, לא מבין על איזה חניה העירייה מדברת: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה".

גם ילדיו של אדינייב, שמלווים את אביהם בניסיונותיו לקבל את חניית הנכה לה הוא זכאי לטענתו על פי חוק, מספרים על יחס מזלזל מצידה של העירייה. בתו, אנג'לינה, מספרת כי אחד מאנשי העירייה אף הגדיל לעשות והטיח בפני אביה כי לא משנה מה יקרה- הוא ידאג אישית שאביה לא יקבל את חניית הנכה. "אני לא אחשוף את שמו כדי לא להביך אותו, אבל מסתבר שחלק מהאנשים החליטו משום מה להפוך את הטיפול בנו לאישי", אמרה השבוע אדינייב, שהוסיפה: "ניסינו לפנות בדרכים נעימות וכרגע לא קורה עם זה שום דבר. במידה ובעירייה יחליטו להמשיך בגישה הזו נשקול את המשך צעדינו, לרבות פניה דרך בית משפט. אם בעירייה לא יתפכחו וידאגו להקצות לאבא שלי חניה כפי שמגיע לו בחוק אני מניחה שנפנה לערכאות משפטיות", סיכמה.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב, הוא אינו זכאי על פי החוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור ובאם יוגשו המסמכים הרלוונטיים, יתקיים דיון נוסף".

לחץ להמשך קריאה