צור עימנו קשר

חדשות

מחאת הצהרונים, הגרסה המקומית

פוסט שגרתי של תושבת חדשה בעיר בקבוצת הפייסבוק "מאמא קרית מלאכי", הוליד מחאת הורים בנושא שעות הפעילות של הצהרונים בעיר, ועורר דיון ער בסוגיה שהפכה חלק בלתי נפרד מחייהם של הורים עובדים בישראל. "אנחנו לא נלחמים באף אחד אלא מבקשים שיפור באיכות החיים. לא יכול להיות שבהרבה מקומות תינתן האפשרות להשאיר את הילדים בצהרון עד השעה 17:00, ואילו כאן השהייה היא עד השעה 16:00. אי אפשר לפתח כך קריירה", טענו חלק מההורים, שגם זכו לביקורת מצד הורים אחרים. בקרן לפיתוח נתנו פתרון הולם למצב: "במידה והורים יתאגדו לרישום של 75% מילדי הגן, נוכל להפעיל את הצהרון עד לשעה 17:00 בעלות נוספת"

פורסם

בתאריך

כך נולדות מחאות ענק: פוסט בודד בפייסבוק של תושבת פתח תקווה, שעתידה לעבור להתגורר בעיר בחודשים הקרובים, עורר את זעמם של הורים רבים- בעיקר אמהות- שהחליטו לעשות מעשה ולהתאגד למען שינוי בנושא הצהרונים בעיר.

לטענתם של ההורים, שעות הפעילות של הצהרונים בעיר- המסתיימים ברובם בשעה 16:00- מקשים על הורים עובדות לפתח קריירה ומאלצים אותם להתפשר על משרות עם שעות שלא מאפשרות להם להתקדם. "אני חייבת להבין מה עומד מאחורי ההחלטה של העירייה להפעיל צהרונים עד השעה 16:00. אמהות בקרייה לא עובדות משרה מלאה? איך אתן עושות את זה?", כתבה מפרסמת הפוסט, שהובילה לדיון ער ופתחה למעשה את הדיון הנרחב בסוגייה.

כמה שעות לאחר מכן- פתחו מספר תושבי ותושבות העיר קבוצת וואטצאפ ייחודית, וצירפו אליה הורים, בעלי תפקידים, חברי מועצה ועיתונאים. "מטרת הקבוצה היא להוביל לשינוי אמיתי במערכת החינוך בעיר שלנו בקריית מלאכי. כיום, רוב תושבי העיר אינם יכולים להתנהל בצורה תקינה במסגרות העבודה שמוצעות להם. אנחנו מבקשים פיתרון בצורה הכי יעילה ומהירה שיש. יחד נוביל לשינוי אמיתי", נכתב על ידי אחת מיוזמות הקבוצה.

מצטרפת אחרת צידדה בהצעה, וכתבה כי בחודש האחרון עזבה את העיר בדיוק בשל העובדה שלא הרגישה "שייכת לצורת החיים הזו", כדבריה. "לעבוד משרה מלאה ולחפש כל יום מי יוציא לי את הבנות מהגן, לחפש קייטנות ומסגרות בחופשת הקיץ כי אין היענות בקריה ואין גם פרטי. אין חוגים ואין העשרה. פשוט אין, ולא נראה שיהיה שינוי באופק. עצוב, ממש עצוב", כתבה האם, ומספר משתתפים אחרים בשיח הוסיפו כי גם הם שוקלים לעזוב את העיר. "יש כנראה מישהו שמעונין לשמור את עיריית קריית  מלאכי במצב סוציואקונומי נמוך", הוסיפה תושבת העיר שעברה להתגורר בה לפני מספר שנים, ואם נוספת שיתפה בתחושותיה לגבי המצב. "עצוב ממש. בעיר כ"כ חמה עם אנשים טובים אין תנאים בסיסיים עד כדי כך שגורמים לזוגות צעירים לברוח מעיר הולדתם. חבל.

עוד תושבת חדשה, שעברה להתגורר בעיר בעקבות בעלה- שנולד בקריה- סיפרה כי עזבה מועצה עשירה מאוד עם תנאים מצוינים, אך שהגיעה לכאן הבינה עד כמה המצב מתסכל. "בעלי לא יעבור מהעיר הזאת לעולם, לכן מאוד חשוב לי לשנות את הקיים. אם יכולתי הייתי עוברת מפה מחר בבוקר, אבל זה לא יקרה", כתבה, ואמא אחרת ציינה כי גם היא עברה להתגורר בעיר לפני כחצי שנה ושילמה על צהרון עד השעה 17:00 סכום של 890 ש"ח בחודש. "גם בגן יבנה זה קיים, באשקלון ובעוד המון ערים. הסכומים משתנים, אבל האפשרות קיימת וניתנת לבחירה בידי ההורים", סיכם אחד ההורים בשיחה עם "המקור".

יש לציין כי בשרשור התגובות בפוסט המקורי היו גם מספר לא מבוטל של הורים שדווקא צידדו בשעות הפעילות הנוכחיות של הצהרונים, והעבירו ביקורת על ההורים שמעדיפים לעבוד במקום להיות עם ילדיהם. "וואו זה כבר ממש מוגזם. עד 17:00? כמה ילד יכול להיות בגן?", כתבה אחת מתושבות העיר, ותושבת אחרת הוסיפה: "כבר בשבע הילדים במיטות בגילאים האלה. מתי יש זמן להיות איתם? אוכל, מקלחת ולמיטה. לא אמיתי".

בתגובה לכך, טענו ההורים התומכים בשינוי כי על העירייה להעמיד את אפשרות הבחירה בידיהם- כך שהורים עובדים יוכלו לשלם סכום נוסף ולהשאיר את ילדיהם בצהרון עד השעה 17:00. "זה הדבר המתבקש וזה מה שקורה בהמון ערים. איך רוצים שהעיר תתקדם אם לא נותנים תנאים בסיסיים לצעירים להתגורר בה?", סיכמו שם.

בימים הקרובים מצפים ההורים להרחיב את מעגל התומכים במהלך, וכן להגיע לישיבת המועצה הקרובה שתיערך בתאריך 8 בינואר בקומה השניה בבניין העירייה. אגב, חברי המועצה אליאור עמר, מירי דדון-סעדה ושלומי מלכה הצטרפו לקבוצה ותמכו בהורים, ויו"ר האופוזיציה אף הבהיר כי הוא וחבריו מתכוונים להעלות את הנושא לדיון בישיבת המועצה הקרובה.

בקרן לפיתוח, המפעילה את תכנית צהרונים בגנים, מצאו ככל הנראה פתרון הולם בסוגיה ואמרו כי "תכנית ניצנים מופעלת בגני הילדים בין השעות 13:30-16:00 בעלות של 50 שקלים לחודש. במידה והורים יתאגדו לרישום של 75% מילדי הגן, נוכל להפעיל את הצהרון עד לשעה 17:00 בעלות המוערכת בין 500-800 לחודש כפי שגובים בערים סמוכות".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.