צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

בחירות 2018

מוביל את הקהילה

ארבעה מועמדים, למעלה מ-1200 מצביעים ומנצח אחד שיוביל את הרשימה המשותפת של הקהילה האתיופית בבחירות הקרובות למועצת העיר. צוות "המקור" סיקר את הפריימריז ההיסטוריים של הקהילה האתיופית בעיר, שמע את הקולות וחזר עם מסקנה אחת ברורה, בסיומו של הליך דמוקרטי מעורר הערצה: "רוצים שינוי. האחדות מעל הכל"

פורסם

בתאריך

חצי שנה לאחר החתימה על הסכם האיחוד ההיסטורי בין ראשי הקהילה האתיופית בעיר, הגיעו ביום ראשון השבוע אנשי הקהילה אל הקלפי שהוצב בסניף 'ביתא ישראל' בעיר ובחרו את המועמדים המועדפים עליהם לקראת הבחירות המקומיות, שייערכו בחודש אוקטובר השנה. 1220 בוחרים, המהווים קצת יותר מ-%50 מבעלי זכות ההצבעה הגיעו בזה אחר זה על מנת לממש את זכותם הדמוקרטית, ובחרו בחבר מועצת העיר, שי סיום, להוביל את רשימת הרשימה המאוחדת בפעם הראשונה בהיסטוריה. החגיגה הדמוקרטית החלה כבר בשעות הבוקר המוקדמות, עם הגעתם של אנשי הועדה המפקחת ועמם ארבעת המתמודדים אל הקלפי היחידי שהוצב בעיר. בשעה 8:30 בדיוק נכנס אל הקלפי המצביע הראשון, משה יאסו, שנתן את האות לפתיחתו של יום ארוך ומורט עצבים עבור המתמודדים ותומכיהם. "זהו יום חג עבור הקהילה. לא משנה מי יסיים ראשון, מדובר ביום היסטורי עבור הקהילה שמלווה כולו בהרגשת ניצחון", אמר בשעות הבוקר המועמד ברוך סנבטה. גם המועמד הוותיק מכולם, חבר המועצה גדעון מהרי, נראה רגוע ומעודד במיוחד מהפגנת האחדות של אנשי הקהילה כולה, וסיפר ל-"המקור" כי זהות המנצח לא תשפיע עליו: "המיקום לא משנה והאגו כבר לא משחק תפקיד. נשמור על האיחוד ללא קשר לתוצאה", אמר מהרי, שעמל על מנת להוציא את אנשיו מהבתים ונתן את התחושה כי בסיומו של יום הבוחר הוא יפגין את עליונותו על פני יתר המועמדים וישדר מסר לפוליטיקאים האחרים בעיר. ראשון המתמודדים להצביע היה ברוך סנבטה, ולאחריו נכנסו גם יעקב טלה ושני חברי המועצה המכהנים, גדעון מהרי ושי סיום. טלה, איש שטח מוכר בקרב אנשי הקהילה אך גם זה שסומן בתחילה כטירון פוליטי, נראה נרגש מהמעמד והקפיד לברך לשלום את כלל המצביעים שהגיעו לקלפי. "זה הפריימריז הראשון שלי ואין ספק שאני מתרגש. היום הזה רק התחיל, ואנו מקווים שימשיך כך עם האחדות הזו". גם אנשיו של שי סיום, שהתמקמו ראשונים בסמוך לשער הכניסה לקלפי, חזרו שוב ושוב על מוטיב האיחוד, והצהירו כי הוא-הוא צריך להיות השורה התחתונה של פסטיבל הפריימריז כולו. "היום יגיעו אנשי הקהילה האתיופית כדי לממש את זכותם הדמוקרטית. הם יראו שהאיחוד ניצח וינצח", אמר אחד מפעיליו של שי סיום. אלא שחרף ההתרגשות ותחושת המעורבות, ככל שנקפו השעות התגלתה תמונה מדאיגה בנוגע לאחוזי ההצבעה בקרבם של בני הקהילה- כאשר עד השעה 14:00 הגיעו רק כ-400 בוחרים להצביע (מתוך כ-2400), המהווים כ-17 אחוזי הצבעה בלבד. "צריך לזכור שאנשים בעבודה. בשעות אחר הצהריים נראה כמות גדולה יותר", אמר חבר המועצה והמועמד שי סיום. לעומתו, המועמד ברוך סנבטה נשמע פסימי למדיי, כשטען כי אחוז ההצבעה לא יעבור את רף 40 האחוזים. "כ-800 בעלי זכות הצבעה יגיעו לבחור", אמר סנבטה.

מגבירים קצב

החשש מכך שאחוז הצבעה נמוך עשוי לפגוע באיחוד ההיסטורי ולהצטייר כחוסר אמון של אנשי הקהילה, אילץ את המועמדים להגביר קצב בכל הקשור לעידוד המצביעים הפוטנציאלים לצאת מבתיהם. שניים מהם, שי סיום ויעקב טלה, ראו באחוז הנמוך איום אישי ומיידי על סיכויי היבחרותם, שכן על פי ההערכות אחוז הצבעה נמוך היה דווקא מיטיב עם גדעון מהרי וברוך סנבטה. "יש כמות גדולה של מצביעים שנמצאים כרגע בעבודה, תלמידי שבשעות האלה רק יוצאים מבתי הספר. אני מאמין שעוד תהייה פה הפתעה", אמר אחד הפעילים של יעקב טלה. ואכן, לקראת השעה 18:00 החלו אחוזי ההצבעה להשתפר, כשאל הקלפי זרמו בעיקר המצביעים הצעירים- אלו המזוהים עם סיום וטלה. בתווך, החלו הפוליטיקאים המקומיים, אליאור עמר, יוסי סולימני ודוד גלעם, שסימנו כל אחד את המועמד המועדף עליהם להוביל את הרשימה המאוחדת, לזרום בזה אחר זה אל סניף 'ביתא ישראל' המקומי במטרה לחזק את המועמדים ולברך את אנשי הקהילה על הליך הבחירות ההיסטורי. גם חלק מאנשיו הקרובים ביותר של ראש העירייה אליהו זוהר הגיעו אל מתחם הקלפי, וגיששו לפשר מצב המצביעים והרגשתם של המועמדים. "לכל פוליטיקאי כאן יש אינטרס אחר, וזה מקובל. מה שהם לא מבינים זה שהאיחוד הזה חזק מכולם. אנחנו נחליט מה שטוב עבור הקהילה", אמר פעיל ששהה במהלך היום במתחם והבחין במצעד הפוליטיקאים.

לא הכל חלק | צילום: המקור

לא הכל חלק

חרף ההתעוררות של המצביעים, בוועדת הבחירות החלו לחשוש שמא לא ניתן יהיה להדביק את הפער שנוצר במהלך שעות הבוקר. בד בבד, עלה גם הלחץ בקרב המתמודדים השונים, שטענו כי אנשיו של יעקב טלה עוברים על התקנון ומקיימים קמפיין בחירות ממש בדלת הכניסה לקלפי ומשכנעים בוחרים לשלב במעטפה את הפתק הכחול של טלה יחד עם פתק המועמד המועדף עליהם (ההצבעה התבצעה בשני פתקים). "יש פה לחץ של אנשי טלה רגע לפני הכניסה לקלפי. מדובר במהלך שלא מכבד אף אחד, ולכן ביקשנו כרגע שזה יפסק", סיפר אחד המתמודדים. למרות זאת, המועמדים התעקשו לא לפגום בהליך והמשיכו להפגין אחדות. "יש הרגשה טובה מאוד. כמות האנשים שזורמת לקלפי מעודדת, והיא ההוכחה לניצחון האמיתי של הקהילה", אמר בשעות הערב ברוך סנבטה. מהרי לעומתו, כלל לא התרשם מכמות הבוחרים כשעתיים לפני סגירת הקלפי, וציין כי הוא ציפה להיענות גדולה יותר מאנשי הקהילה: "אני מאמין שנגיע לאלף קולות. זה מעט, אבל זו ההתחלה של האיחוד. בחודש אוקטובר אחוז ההצבעה יהיה הכי גבוה שידעה הקהילה בהיסטוריה", הבטיח מהרי. המועמד המוטרד ביותר מאחוזי ההצבעה הנמוכים היה שי סיום, שמיהר לשחרר סרטון קריאה לדף הפייסבוק האישי שלו בו קרא למצביעים להגיע ולהצביע: "כמי שהגה וביצע את האיחוד יחד עם גדעון מהרי אני מאמין שנראה גידול במספר המצביעים בשעתיים הבאות. אין ספק כי ניאלץ להפיק לקחים ממערכת הבחירות הזו, אך כעת המטרה שלנו היא להרים את אחוז ההצבעה כמה שיותר גבוה", אמר ל-"המקור". ארז ברי, אחד מאנשי הקהילה הצעירים שהגיעו להצביע, נשמע מרוצה מכמות המצביעים שהלכה והתגברה, אך יחד עם זאת לא חסך ביקורת מחברי המועצה בעבר ובהווה: "עשרים שנה ישבו במועצה אנשים שלא עשו כלום. הגיע הזמן לקול חדש, מישהו צעיר ואנרגטי שעשה למען הקהילה. עם זאת, למרות חוסר המעש עדיין כולם מועמדים ראויים, ואולי האיחוד הוא זה שיגדיל את הכוח שלנו וישנה את סדר היום פה בעיר", גרס ברי, שזכה לגיבוי מאגומס מגננה ודניאל גברה, שהצטרפו לשיחה: "טוב לראות את ההיענות מצד אנשי הקהילה. ראיתי פה אנשים שמאוד הופתעתי לראות, כאלה שאני לא מאמין שהיינו רואים אותם אלמלא האיחוד", אמר מגננה, וגברה הוסיף: "יש אנשים שהתייאשו, ולכן לא מגיעים להצביע. אני מקווה שאחרי התוצאות בפריימריז הם יבינו שהאיחוד הוא הדרך, ונראה אותם ביום הכי חשוב". בשונה מהם, היו גם כאלה שלא ראו באווירת האחדות בפרט ובאחדות של הקהילה בכלל מהלך שאפשר להתגאות בו. יעקב קבדה, הפעיל החברתי-פוליטי, הגיע במהלך היום אל הקלפי אולם הצהיר כי הוא לא מתכוון להצביע וכי האיחוד הוא פגיעה קשה בקהילה האתיופית, וניסיון לבודד אותה מהאוכלוסייה הכללית: "זה לא דמוקרטיה מה שקורה פה. אני לא מתכוון להצביע ולהיות חלק מהדבר הזה. אי אפשר לצעוק גזענות ולבודד את עצמך משאר תושבי העיר. בקרוב אצא עם הודעה רשמית לגבי המשך דרכי בפוליטיקה המקומית", אמר קבדה.

 

מוסיפים שעה

השיפור הקל במספר המצביעים לא עשה רושם על המועמדים ואנשי ועדת הבחירות, שהודיעו לקראת השעה 20:30 כי הם מממשים את תכנית המגירה להארכת ההצבעה בשעה נוספת, זאת במטרה לאפשר למצביעים נוספים לממש את זכותם. "הלחץ של חלק מהמועמדים מובן. אחוז הצבעה נמוך משרת בעיקר את גדעון מהרי", טען בפנינו אחד מתומכיו של יעקב טלה, שהתייחס בעיקר לסרטון הקריאה של שי סיום, שפורסם ברשת החברתית ונצפה על ידי 1800 אנשים. "יהיו מי שיגידו שהפעולה הזו של שי סיום הייתה זו שגם העניקה לו את הניצחון, משהו בסגנון 'הצעירים נוהרים לקלפיות'. אין ספק שזו הייתה פעולה שוברת שוויון מבחינתו", אמר פעיל של מתמודד אחר שהבחין בכמות מצביעים לא שגרתית בסמוך לשעת סגירת הקלפי. ואכן, בקשתו של סיום להגיע ולהשפיע לא נפלה על אוזניים ערלות. לא פחות מ-200 מצביעים הגיעו להצביע בשעתיים האחרונות, ולא מן הנמנע כי הם היו אלה שהכריעו את מערכת הבחירות כולה. "כלל לא משנה לנו מי ינצח. יש פה חגיגה דמוקרטית נפלאה. עד היום לא אהבנו להתעסק בפוליטיקה, אבל היום הכל השתנה", אמר קברטי איינאו, תושב העיר שהגיע להצביע. גם חלק מתושבי העיר, שאינם בלי זכות הצבעה אך מרגישים עצמם מעורים וקרובים למרבית מאנשי הקהילה, החלו לזרום אל סניף 'ביתא ישראל' ממש לקראת שעת הסגירה ותחילת ספירת הקולות. "האתיופים הם אחים שלנו. כיף לראות את האיחוד מצליח, ההצלחה שלהם היא הצלחה של העיר", אמר תושב העיר והפעיל החברתי צ'רלי ביסמוט.

סוגרים את ההצבעה

השעה 22:00 בדיוק. הקלפי נסגר, וועדת הבחירות בראשות אהרון ברי מעדכנת כי על פי רישומיה מימשו את זכותם 1220 בעלי זכות הצבעה. מחוץ לחדר הסגור המתמודדים מכרסמים את הציפורניים, מחכים לקצה חוט מהמשקיפים שנשלחו מטעמם על מנת לוודא שספירת הקולות עוברת בצורה תקינה. "היה יום מרגש מאוד. חבל שלא הגיעו עוד אנשים לממש את זכות הבחירה שלהם, אבל האשמה היא בעיקר בנו, המועמדים, שלא יצאנו מספיק לשטח", אמר יעקב טלה, שלא הצליח לשבת ונראה לחוץ במיוחד. "הלחץ גדול, והוא לא נותן לי לשבת", הסביר בחיוך. מהרי לעומתו, שהעריך במהלך היום כי אחוז ההצבעה לא יהיה מספק, נראה נינוח על כיסאו. "לא חשוב מי ראשון ומי אחרון, הקהילה ניצחה. כמות האנשים שהגיעה היום לבחור היא הקדמה ליום החשוב באמת. אני מבטיח שכולנו ניכנס למועצה, לא משנה מיקומים", אמר מהרי, וסנבטה הוסיף: "היום הזה היה פשוט חגיגה. הרוח שנושבת מכאן מבשרת על כך שבאמת אפשר לשנות", אמר. כיאה למערכות בחירות, השמועות מהחדר הסגור החלו לבצבץ ולהפר את השקט בקרבם של הפעילים שספרו למעלה מ-15 שעות של עמידה על הרגליים. "סיום מוביל, יעקב טלה אחריו וגדעון אחריהם בהפרש זעיר של 10 קולות", אמר אחד הפעילים של יעקב טלה, שצינן את ההתלהבות עם חישובים הנדסיים: "המצב לא טוב מבחינתנו. רוב הקולות של גדעון מהרי הגיעו בבוקר, ולכן הם יצאו אחרונים. במצב כזה הוא מנצח". כשעה לאחר מכן, הגיעה הודעה נוספת מתוך חדר הספירה, שגרסה כי שי עדיין מוביל, טלה שמר על המקום השני וגדעון מהרי נותר במקום השלישי בלבד. "אם יעקב יסיים במקום השני- זה ניצחון ענקי", אמר אחד מתומכיו של טלה, ואנשיו של סיום הוסיפו ניתוח משלהם: "יש עוד מאתיים מעטפות בספירה. הכל יכול להיות ואנחנו לא רוצים לחגוג לפני התוצאה הסופית. אם זה נגמר ככה, זה ניצחון ענק לקהילה כשבמקום הראשון ניצבים שני צעירים מלאי רצון לעשייה".

ממתינים לתוצאות

 

המנצח: שי סיום

בשעה 1:20, לאחר שעות ארוכות של עבודה וכמעט שלוש שעות וחצי של ספירת קולות אינטנסיבית ושקולה, החלו לזרום אל הפעילים המתוחים התוצאות הסופיות של הפריימריז. עשרים דקות מאוחר יותר, נפתחה דלת המשרדים בה התקיימה ספירת הקולות, ממנה יצאו בזה אחר זה אנשי הוועדה, בראשותו של אהרון ברי. "מספר הבוחרים שהגיעו אל הקלפי עמד על 1220, מתוכם 1216 קולות כשרים. שי סיום סיים עם 534 קולות, יעקב טלה עם 507, גדעון מהרי עם 454 וברוך סנבטה עם 287", אמר ברי, שהסביר: "בגלל שהייתה אפשרות לבחור בשני פתקים יש בסך הכל 1782 קולות". מיד אחריו סיכמו את מערכת הבחירות בשפה האמהרית מספר אנשי ועדה, שהקדימו בנאומם את דבריו של המנצח הגדול, שי סיום הנרגש: "אני רוצה להודות קודם כל לבורא עולם ולמשפחה שלי. חיכיתי לרגע הזה המון זמן. האיחוד הזה לא היה קורה ללא גדעון מהרי, שהיה הראשון שהאמין שאפשר לעשות את זה. ואני רוצה להודות לו על כך. תודה לכל מי שהגיע, וגם למתמודדים האחרים בניהם יעקב (טלה, ה"ה), שהפתיע את כולם עם הישג מטורף לכל הדעות. היום חוגגים, וממחר מתחילים לעבוד. מי שהגיע היום לבחור נתן בנו את האמון להוביל את הקהילה למקומות טובים יותר". יעקב טלה, שסיים במקום השני ונראה נרגש מהמעמד, אמר: "מזל טוב לשי סיום ולכל החברים. נעבוד יד אחת כולם. אם היום הגיעו מעל 50 אחוז באוקטובר תגיע לקלפי כל הקהילה", אמר טלה. גדעון מהרי, שסיים במקום השלישי המאכזב מבחינתו, הספיק לחבק את סיום, ולברך אותו על הניצחון: "שי אמנם זכה, אבל כולנו ניצחנו. אני שמח שהגענו ליום הנהדר הזה", סיכם מהרי את יום הבוחר, וסנבטה הוסיף: "הקהילה עצמה ניצחה. הדרך בה התנהלו הבחירות מעוררת השראה. מכאן נעלה רק למעלה". כעת, עם סיומם של הפריימריז והרכבת הרשימה שתתמודד על מקום במועצת העיר, יחלו הפוליטיקאים מטעם הרשימה המאוחדת של הקהילה האתיופית, בראשותו של שי סיום, בהכנות לקראת הבחירות האמיתיות שיערכו באוקטובר הקרוב, בתקווה להגדיל את כוחם ולהוסיף לפחות כיסא אחד של מועמד מטעמם במליאת מועצת העיר.

 

פעילי המנצח, שי סיום. | צילום: המקור

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

מלכה הודיע כי יתמודד – התושבים הגיבו בזעם

ראש העיר לשעבר הכריז אתמול כי יתמודד על האפשרות לשוב לתפקיד ממנו הודח לאחר הרשעתו בפלילים, וקיבל מבול של תגובות שליליות בפייסבוק. גורם במחנהו: "נבהלנו מכמות המגיבים נגדו, היינו בטוחים שההתמודדות שלו תתקבל אחרת". מלכה עצמו אמר: "בטוח שנצליח להוביל את העיר לעתיד טוב"

פורסם

בתאריך

על ידי

שש שנים אחרי שהודח מתפקידו לאחר שהודה והורשע בעבירות של הטרדה מינית, הפרת אמונים ועבירות על חוק התכנון והבנייה, הודיע אתמול (חמישי) ראש העיר לשעבר מוטי מלכה על חזרתו לזירה הפוליטית. בהודעה שפורסמה בעמוד הפייסבוק של עיתון "מה נשמע" הודיע מלכה כי יתמודד על ראשות העיר בבחירות בעוד ארבעה חודשים. "החלטתי להעדיף את טובת קרית מלאכי על פני טובתי האישית", אמר מלכה. הפוסט עם ההודעה בפייסבוק זכה למבול של תגובות זועמות של תושבים המתנגדים לחזרתו של ראש העיר לשעבר לחיים הפוליטיים, לאור הרשעתו בפלילים ומעשיו בתקופת כהונתו.
בהודעה שפרסם מלכה הוא כתב: "בחודשים האחרונים זכיתי לפניות רבות מתושבים בעיר ומצד אנשי ציבור מכל המגזרים המביעים בי את תמיכתם וקוראים לי להתמודד לראשות העיר בבחירות שיתקיימו בע"ה בסוף חודש אוקטובר. אני בטוח שיחד אתכם ובשילוב חברים נוספים המאמינים בדרך נצליח להוביל את העיר שלנו אל עתיד טוב יותר. קרית מלאכי זקוקה בימים אלה יותר מתמיד למנהיגות מובילה, יוזמת ופורצת דרך. ניסיון העבר מלמד שיש בכוחי להפוך את היישוב בו אנו חיים למקום טוב יותר. אני קורא לכם להצטרף אליי תוך הבטחה לעשות לילות כימים למען עתידנו ועתיד ילדינו".
התגובות לא איחרו לבוא, ובעוד את התגובות החיוביות לחזרתו של מלכה אפשר היה לספור על כף יד אחת, עשרות תושבים שפכו אש וגופרית על הודעתו. "אדם שידיו מוכתמות בהטרדת נשים, אסור לו לשרת במשרה כזו! פשוט אסור!", כתבה תושבת אחת והוסיפה: "תתבייש". תושב אחר כתב "בושה וחרפה", ותושב נוסף היה ציורי וכתב: "אם הוא יקבל יותר משלושה קולות צריך לצבוע את הקריה בכחול ולזרוק אותה לים". תגובות שליליות נוספות שהופיעו בפוסט נמחקו.
מירי פורסט, אחת המתלוננת שמלכה הודה כי ביצע בה עבירות מין ואף שילם לה פיצויים במסגרת הסדר הטיעון, כתבה בדף הפייסבוק הפרטי שלה כי היא "הוכתה בתדהמה" כששמעה על כוונתו של מלכה לחזור אל "זירת הפשע", כדבריה, והוסיפה: "אם השפל, הסוטה המנוול לא יסיר את מועמדותו שהגיש לראשות העיר, (אני, ה"ה) מקווה שתושבי קרית מלאכי יעשו הכל כדי שהוא לא יכנס שוב לבית בו העיז לבצע בכוח השררה את מעשיו הנבזים".
פעיל במחנהו של מלכה – שמקווה לקבל את תמיכתם של הקהילה האתיופית – אמר כי במחנה הופתעו מעוצמת ההתנגדות שהופיעה בפייסבוק. "צפינו את זה שיהיה גל של דיבורים בנושא הזה, אבל לא חשבנו שזה יהיה בהיקף כזה. שמונים אחוז מהתגובות היו שליליות וגם המגיבים בעד היו בעלי אינטרס כזה או אחר. כמעט לא היו אנשים מן השורה, עמך, שהגיבו בעד. רגע של הכרזה אמור להיות משהו חגיגי, וכאן זה לא היה המצב לצערי. אבל אני מאמין שזה עוד יתהפך והציבור יבין שמוטי צריך לחזור לראשות".
לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

משחק הכיסאות של מישל

סגן ראש העירייה, מישל טפירו, צפוי להתמנות לתפקיד יו"ר המועצה הדתית מיד לאחר הבחירות הקרובות. כך טענו השבוע גורמים בכירים בעירייה. "שמעתי את הדברים. לא יודע מאיפה זה הגיע", אמר השבוע טפירו. הרב יוסף בלוי, המכהן כיום כיו"ר המועצה הדתית, מסר בתגובה: "מקווה שהקב"ה יעניק לי אריכות ימים שאוכל להגיע לבחירות. אקבל כל החלטה של הרב חיים פינטו שליט"א"

פורסם

בתאריך

על ידי

האם מערכת הבחירות המתקרבת תוביל לשינויים דרמטיים בשדרה הניהולית של המועצה הדתית המקומית? זו לפחות התמונה המסתמנת על פי גורמים שונים בעירייה, שסיפרו לאחרונה כי סגן ראש העירייה המכהן, מישל טפירו, יתמנה מיד לאחר הבחירות לתפקיד יו"ר המועצה הדתית ויחליף את היו"ר המכהן, הרב יוסף בלוי.

לטענת הגורמים, טפירו מנסה להגיע בשבועות האחרים להסכמה עם חברי סיעתו 'מאמינים' וראש העירייה זוהר, לפיה במידה ולא ימשיך לכהן כסגן ראש העירייה בשכר הוא יפנה את מקומו במועצת העיר ויתמנה לתפקיד יו"ר המועצה הדתית במקומו של היו"ר המכהן, הרב יוסף בלוי.

בשיחה שקיים עם "המקור" סיפר השבוע הרב בלוי כי הוא שמע על הדברים מפי מספר גורמים בלתי רשמיים, אולם לא קיבל כל פנייה המאמתת את השמועה, "פנו אלי מספר אנשים ואמרו שמישל טפירו עומד להחליף אותי. אני אישית לא שמעתי על זה, כך שאין לי מה להגיב לדברים", אמר בלוי.

לשאלה האם יסכים לפנות את מקומו למען טפירו ענה בלוי כי: "קודם כל אני מקווה שהקדוש ברוך הוא יעניק לי אריכות ימים ושאוכל להגיע לתקופה של הבחירות. כל חמש שנים בוחרים מחדש את אנשי המועצה הדתית, ומי שעושה את זה הוא הרב חיים פינטו שליט"א. כל החלטה שהוא יקבל אני אקבל בברכה".

אל הדברים של בלוי הצטרף גם טפירו עצמו, לפחות באופן רשמי, וטען כי הוא מכיר את הרחשים אך כרגע אין לו כל כוונה לוותר על מקומו במועצת העיר. עם זאת, השאיר טפירו פתח לאפשרות שיעבור למועצה הדתית, כשאמר כי לאחר הבחירות הכל אפשרי, "שמעתי את הדברים ואני לא יודע מאיפה זה הגיע. כרגע אני עוסק בחיבורים לסיעה (ש"ס, ה"ה) וכמובן במטרה לשרת את הציבור גם בחמש השנים הבאות בתור חבר מועצה".

טפירו הוסיף כי בבחירות הקרובות ש"ס וחב"ד ירוצו שוב תחת רשימה אחת, 'מאמינים'.

חרף אמירותיהם של שני האישים המרכזיים בסוגיה, הרי שגורמים במערכת הפוליטית התעקשו השבוע כי המצב שונה לחלוטין מההצהרות הרשמיות, וגרסו כי טפירו כבר קיבל מסרים לפיהם הוא לא יכהן כסגן ראש העירייה בקדנציה הבאה, "טפירו משאיר הכל פתוח עד אחרי הבחירות. בחדרי חדרים כבר הגיעו להסכמים", אמר גורם פוליטי בכיר, שהוסיף: "במקרה בו טפירו יתמנה ליו"ר המועצה הדתית שמעון חזן יקבל את תפקיד הסגן בשכר. זו עשויה להיות פשרה שתעזור לכל הצדדים", סיכם.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

התמיכה בטפירו נסדקת

שני רבנים וראשי כוללים מקומיים הודיעו הערב (חמישי) כי לא יתמכו בסגן ראש העירייה ויו"ר ש"ס המקומית, מישל טפירו, בבחירות הקרובות. "כמעט כל ראשי הכוללים בעיר לא מוכנים להמשיך עם טפירו", אמר הרב ישראל שייבה, שהוסיף כי התמיכה תועבר לשלומי מלכה. טפירו בתגובה: "שיבושם להם. אני ממשיך להיות יו"ר התנועה המקומית ולהוביל יחד עם חב"ד את הציבור החרדי והכללי"

פורסם

בתאריך

על ידי

הרב ישראל שייבה, אחד מנציגיו של הרב יהודה עמית מישיבת קריית מלאכי הליטאית, הודיע הערב (חמישי) בשיחה עם המקור כי כמה רבנים בעיר מתכוונים למשוך את תמיכתם מסגן ראש העירייה מישל טפירו בבחירות הקרובות ולהעמיד במקומו כנציגם את שלומי מלכה. לטענתו של שייבה, התמיכה בטפירו במערכת הבחירות האחרונה הייתה טעות, ועל כן החליטו מספר וראשי כוללים מקומיים להסיר את התמיכה בו כנציג ש"ס בבחירות הקרובות.

"אנחנו לא תומכים במישל טפירו בבחירות הקרובות", אמר שייבה בשיחה עם "המקור אונליין" הערב, והוסיף: "אין לנו שום דבר איתו וזו הייתה טעות שתמכנו בו בבחירות הקודמות, למרות שהיה איתו את שלומי מלכה שתיפקד יפה מאוד ודאג לציבור החרדי והכללי".

לשאלתנו מיהם אותם רבנים וראשי כוללים מקומיים שהחליטו להסיר את התמיכה בטפירו, אמר שייבה כי "יש כמה ראשי כוללים מקומיים שחושבים שמישל טפירו לא מתאים. יש כאלה שחושבים על מועמדים אחרים שייצגו אותם, אבל כמעט כולם לא מוכנים להמשיך עם טפירו. זה עניין של שבוע-שבועיים עד שנגבש את כולם".

אתם מתכוונים להדיח את מישל מראשות הסיעה?

"אנחנו לא חייבים שהוא יודח. יכול להיות שיש לו את קהל הבוחרים שלו והוא ייבחר, כפי שהוא טוען. תמיד הוא אומר שהוא שווה מנדט וחצי לבד, אז עכשיו הוא יצטרך להוכיח את זה בלי הציבור החרדי".

יש לכם מועמד חדש אליו תעבירו את תמיכתכם?

"אנחנו מריצים את שלומי מלכה. בשנים האחרונות נוכחנו לדעת שמדובר באדם אינטליגנט שעבד מאוד קשה. אדם רציני. אנחנו מתעסקים עם אדם ברמה הרבה יותר גבוהה ונתמוך בו בבחירות".

יש לציין כי בשלב זה רק שני רבנים שותפים בפומבי להודעה זו.

מישל טפירו מסר בתגובה לדברים "שיבושם להם, זו זכותם הדמוקרטית. אני ממשיך בדרך של הרב עובדיה יוסף זצ"ל. דרך שמתחברת עם כל העיר ולא דרך קיצונית. יש לי תנועה מעליי, מועצת חכמי התורה. הם הבוס. אני ממשיך להיות היו"ר של התנועה המקומית. ש"ס ממשיכה בדרך של הרב עובדיה. הציבור החרדי אחריי ברוך ה'. אני נמצא בשטח כל הזמן. יש פעילות, יש עשייה. הסיבה שהם פועלים כך היא שהם אנשים של אלי ישי. עד היום הפעילו עליי לחצים שאסכים ששלומי מלכה יהיה מספר 2 שלי ולא הסכמתי. מלכה הוא אולי איש של ש"ס, אבל הוא אמר כבר שהוא עובר לאלי ישי. אלה לא אנשים שבאים מהשטח של ש"ס. לרב עמית יש את הציבור שלו ולש"ס יש את שלה, שזה אומר ריצה משותפת יחד עם חב"ד. אנחנו נמשיך להוביל את הציבור החרדי והכללי בעיר".

 

טפירו. מאבד את תמיכתם של שני ראשי כוללים מקומיים

לחץ להמשך קריאה