צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

מה עם הצ'ק?

פורסם

בתאריך

בין שלום אלדר לשי סבן נחתם בטרם הבחירות הסכם שגובה בצ'ק ביטחון אישי להבטחת קיומו. ההסכם לא יצא אל הפועל. לאחרונה מונתה אישתו של סבן למנהלת מפעל "אופ"ק, שאלדר נמנה על הדירקטורים שבו. והצ'ק? גורלו לא ברור // בנימה אישית

ג'נט סבן היא אדם מוכשר, מוכשר מאוד אפילו, מטובי הבנים והבנות שנוצרו במכבש הקרוי קריית מלאכי. קצינה בצה"ל בדרגת סרן, בעלת תואר ראשון במדעי הרוח והחברה, תואר שני במינהל עסקים ובעברה שימשה כמנהלת בכירה בחברה מוכרת וגדול במשק. הרזומה המרשים שלה מדבר בעד עצמו.

סבן היא גם אישתו של שי סבן, יו"ר ועד הסוחרים של קריית מלאכי. שי סבן הוא לא רק יו"ר ועד הסוחרים, אלא גם אדם פוליטי מובהק, לפחות עד לפני שלוש שנים. חבר פעיל ובכיר בסניף מפלגת "הליכוד" המקומי, שהוצב שלישי ברשימת המפלגה למועצת העיר בבחירות 2013. למי שהספיק לשכוח, תזכורת קצרה: סבן אמור היה להיות מוצב במקום השני, לאחר שנבחר באופן דמוקרטי על ידי חברי המפלגה. אלא שהמועמד לראשות העירייה דאז, רן ויצמן, ביקש לשדרג מבחינתו את הרשימה ולהוסיף לה נפח של ניסיון ובגרות.

לאחר חיפושים לא ארוכים נמצא המועמד המתאים: ד"ר שלום אלדר, בתוארו אז חבר מועצת העיר לשעבר. פטרונו הפוליטי של אלדר וגם חברו הקרוב מאוד הוא ראש העירייה לשעבר משה שמעון (שימי). שניהם יחד נחשבים לכוח המניע של המפעל החשוב "אופק", המעסיק עשרות נכסים בעלי מוגבלויות פיזיות ונפשיות. לאופק מיד נגיע.

שי סבן סירב לפנות את מקומו השני ברשימת הליכוד לטובת אלדר. הוא ראה בעצמו מועמד טוב, איכותי, צעיר ורענן, לעומת אלדר בן השבעים, ששיאו מאחוריו. לבסוף סבן התרצה. המעמד והאמונה כי ראשות העירייה נמצאת בהישג יד מויצמן עשתה את שלה. אבל סבן, איש עסקים ממולח היטב ומצליח, דאג לבטח את עצמו בטרם פינה את מקומו. השמועות – ולא רק הן, דיא לחכמיה ברמיזא – אומרות שהוא ואלדר חתמו על הסכם במסגרתו מתחייב אלדר להתפטר ממקומו במועצת העיר במידה וויצמן לא ייבחר לראשות העירייה. כך אמור היה סבן להבטיח לעצמו כי גם אם ויצמן לא ייבחר, מקומו כחבר מועצה יהיה שמור. ויצמן אכן לא נבחר, וכעבור כשנה התפטר מחברותו במועצה לאחר שפרק מגוריו הקצר בעיר תם ונשלם.

ואולם סבן לא הסתפק בהסכם בחתימת ידו של אלדר. הוא ביקש וגם קיבל, כך על פי השמועות כאמור, שאינן הוכחשו בפניי בזמן אמת על ידי הצדדים, צ'ק ביטחון המשוך על ידי ויצמן או אלדר בסך של מאה אלף שקלים. ערובה להבטחת קיום התחייבותו של אלדר. מאז שמר סבן את הצ'ק האמור, כאשר חרב הפקדתו הטילה אימה מטאפורית ומעשית על אלדר וויצמן. כל עוד סבן לא היה מעוניין בכניסה למועצת העיר הכל היה בסדר, אם היה מעוניין בכך, יכול היה להשתמש בהסכם ובמידת הצורך גם בצ'ק כדי לוודא שאלדר מפנה את מקומו, כפי שהתחייב.

אבל סבן ויתר על מקומו במועצת העיר. הוא חצה את הכביש יחד עם בני משפחתו ועבר למושב באר טוביה. עסקיו אמנם עדיין בקריית מלאכי, את מרבית יומו הוא מבלה כאן, אבל בלילה הוא ישן אצל השכנים.

בחזרה לג'נט סבן ולמפעל אופק. לאחרונה נערך מכרז לבחירת מנהל או מנהלת חדשים למפעל, לאחר פרישת המנהל הקודם. שמונה מועמדות ניגשו למכרז, לפי גורמים – חלקן בעלות ניסיון בתחום הספציפי של עבודה עם אוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים. שלוש מתוך הניגשים והניגשות למכרז נשלחו למבחני פיל"ת, סבן ביניהן. מבחני הפיל"ת לא אותרו ממצאים חד משמעיים. לא אף מועמדת לא התעלתה באופן יוצא דופן על מועמדת אחרת. בוועדת הבחירה ישבו בין היתר מנכ"ל עיריית קריית מלאכי, תמיר היזמי, סגן ראש העירייה חיים שטיינר, נציגה ממחלקת הרווחה וכן נציגים ממשרד הרווחה ומהמועצה האזורית באר טוביה. ישב בה גם שלום אלדר, המשמש דירקטור במפעל אופק גם ללא קשר לתפקידו כחבר מועצת העיר.

בתום הליך שנמשך כשבועיים, סבן נבחרה לתפקיד. אלדר נמנה על תומכיה בוועדה, שלאחר ויכוח בחרה בה פה אחד. הוא לא סיפק גילוי נאות לחברי הוועדה על ההסכם בינו לבין בעלה של ג'נט, שי. עד כאן העובדות כהוויתן, כפי שהן, ללא פרשנות.

ועכשיו לתהייה ולשאלה המרכזית, בעיני: אולי אלדר לא היה צריך לספק גילוי נאות (כי זה סוד ידוע), אבל אולי מלכתחילה הוא בכלל לא היה אמור לשבת בוועדה כאשר על פניו הוא נגוע בניגוד אינטרסים אישי מובהק ביחס לאחת המועמדות, ג'נט סבן? האם אפשר להגיד בביטחון מלא, ללא צל צילו של ספק, שאין שום קשר בין הבחירה בג'נט סבן להסכם של אלדר עם בעלה שי? האם אפשר להגיד שבבואם לשקול את הדבר התעלמו לחלוטין נציגי העירייה, בהם המנכ"ל, איש אמונו של ראש העירייה, מתפקידו הנוכחי של סבן המשמש כיו"ר ועד הסוחרים, שתמיכתו בעירייה בכל הקשור למערך החנייה בתשלום, למשל, קריטית?

אלדר חושב שאין בהיותו חלק מוועדת הבחירה במכרז כל פסול. "אני לא החלטתי לבד. היא נבחרה פה אחד ואין שום קשר בין הבחירה שלה להסכם שלי עם שי סבן", אמר לי השבוע, "זו נבזות להציג את זה כך. היא עמדה בכל הקריטריונים שנדרשו מהמועמדים,חשבנו שהיא המועמדת הטובה ביותר, ולכן גם נבחרה". גם שי סבן עצמו הצטרף להכחשות. "היא אישה עצמאית וראויה בזכות עצמה ואין לי שום קשר לזה", אמר. "אם כבר, כאיש ציבור המעורב בענייני הפוליטיקה אני יכול רק להזיק לה".

כך או אחרת, הרשו לי להעריך שג'נט סבן יכולה הייתה להיבחר לתפקיד גם בלי שד"ר שלום אלדר היה יושב בוועדת הבחירה, ולו לשם הנראות ותקינותו הציבורית של ההליך. לו כך היה, זה גם היה עדיף.

שינוי מגמה?

צריך לתת כבוד לראש העירייה, אליהו זוהר, על הבאתו של השיטור העירוני לקריית מלאכי. זה המהלך הכי חשוב ומשמעותי שהתרחש כאן בשלוש שנות כהונתו של זוהר עד כה. אם עד כה כולנו הרגשנו מהלכים משמעותיים מהסוג שפגעו לנו בכיס, הרי שזהו מהלך שכולנו נרגיש גם כן, אך לטובה: שוטרים ואנשי פיקוח שיסיירו ברחובות 24/7 הם לא דבר מובן מאליו. הם ישרו תחושת ביטחון על הציבור. מעצם קיומם הם יפחיתו תופעות של ונדליזם, אלימות נוער ולכלוך ברחובות.

זוהר הבטיח כבר לפני כשנה שהמיזם ייצא לדרך גם בקריית מלאכי, שהצטרפה בכך למשפחה מצומצמת יחסית של כארבעים רשויות ברחבי הארץ שנהנות ממחלקת שיטור עירוני משל עצמה. השבוע זוהר גם קיים. העלות הגרנדיוזית של הפרוייקט, כארבעה מיליון שקלים בשנה, גם היא ההצלחה המשמעותית ביותר עד כה של ראש העירייה, הפעם מול משרדי הממשלה. על כולנו לקוות שהדבר יסמן שינוי מגמה ביחס להישגיו של זוהר מול השרים, שהיו עד כה, כידוע, דלים ודלילים.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

הקרב על החנייה

גבריאל אדינייב, תושב העיר בעל 105 אחוזי נכות, פנה לעירייה בבקשה לקבל חניית נכים מסומנת סמוך למקום מגוריו- אולם סורב בטענה שבחצר ביתו ישנה חניה מאושרת בטאבו: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה", אמר אדינייב. העירייה בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב הוא אינו זכאי על פי חוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור"

פורסם

בתאריך

על ידי

ועדות שונות של הביטוח הלאומי קבעו והכריעו כי גבריאל אדינייב, תושב קריית מלאכי המתגורר בשכונת חב"ד בעיר, הוא נכה 105 אחוזים. אם כך, מדוע עיריית קריית מלאכי ממאנת מלהעניק לו את מקום החנייה לנכה כמתבקש על פי החוק? אם תשאלו אותו, כנראה שמדובר בזלזול של ממש.

נכותו של אדינייב מתאפיינת בעיקר בפלג גופו העליון, מה שמקשה על הליכתו וניידותו. לדבריו, הוא פנה לפני מספר חודשים אל העירייה בבקשה לקבל את חניית הנכה המגיעה לו על פי חוק בסמוך לביתו- אולם שם, כך לטענתו, החל שלב ההתחמקויות: "פניתי בתחילה לראש העיר אליהו זוהר, שהבטיח לי שיטפל בזה תוך ימים ספורים ושבעירייה ידאגו לחניית נכים עד 200 מטר מהבית, כפי שכתוב בחוק. לצערי זה לא קרה", סיפר אדינייב בשיחה עם "המקור" השבוע, והוסיף: "מאז אותה הבטחה לא קרה שום דבר. עד היום אני מחכה לחניה".

אלא שאדינייב לא התייאש, וחזר ללשכתו של ראש העירייה בשנית- שם קיבל לטענתו תשובה שונה לחלוטין, "אמרו לי שאין אפשרות לתחום חניה בסמוך לבית מכיוון שיש דיירים מסביב שדורשים חניות גם הם", אמר אדינייב, שציין כי זוהר הבטיח לו שוב באותו מעמד שידאג לטפל בבקשתו לחנייה.

"עבר מאז הרבה מאוד זמן. אותי לא מעניין מה קורה עם הדיירים האחרים. אני נכה לא מרצון. אם בביטוח הלאומי קבעו שאני נכה ושמגיעה לי חניה מדוע בעירייה ממשיכים לטרטר אותי? יש לי את כל המסמכים כך שאני לא מבין למה בעיריית קריית מלאכי מחליטים להתעלם מהבקשה הכל כך בסיסית שלי", תהה אדינייב, שציין כי בעיית החנייה הופכת עבורו חמורה שבעתיים בשל היותו מתגורר בסמוך למתחם האירועים חמ"ה שבשכונת חב"ד בעיר, "בימים בהם יש אירועים אני נאלץ לחנות בכניסה לשכונה וללכת את כל הדרך הביתה ברגל, משימה שעבורי היא כמעט בלתי אפשרית", הוסיף אדינייב בכאב.

אלא שעל העירייה בקשתו של אדינייב לא עשתה רושם, ובחודש נובמבר האחרון היא שלחה אליו מכתב רשמי שמבשר לו כי הוא לא זכאי לקבל חניה בסמוך לביתו: "הבקשה שהגשת נבדקה והוחלט שאינה עומדת בקריטריונים כפי שהעירייה פרסמה. לצערנו בקשתך נדחית כיוון שיש לך חניה מאושרת בחצר הבית ומאושרת על ידי הטאבו", נכתב שם. אדינייב לעומת זאת, לא מבין על איזה חניה העירייה מדברת: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה".

גם ילדיו של אדינייב, שמלווים את אביהם בניסיונותיו לקבל את חניית הנכה לה הוא זכאי לטענתו על פי חוק, מספרים על יחס מזלזל מצידה של העירייה. בתו, אנג'לינה, מספרת כי אחד מאנשי העירייה אף הגדיל לעשות והטיח בפני אביה כי לא משנה מה יקרה- הוא ידאג אישית שאביה לא יקבל את חניית הנכה. "אני לא אחשוף את שמו כדי לא להביך אותו, אבל מסתבר שחלק מהאנשים החליטו משום מה להפוך את הטיפול בנו לאישי", אמרה השבוע אדינייב, שהוסיפה: "ניסינו לפנות בדרכים נעימות וכרגע לא קורה עם זה שום דבר. במידה ובעירייה יחליטו להמשיך בגישה הזו נשקול את המשך צעדינו, לרבות פניה דרך בית משפט. אם בעירייה לא יתפכחו וידאגו להקצות לאבא שלי חניה כפי שמגיע לו בחוק אני מניחה שנפנה לערכאות משפטיות", סיכמה.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב, הוא אינו זכאי על פי החוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור ובאם יוגשו המסמכים הרלוונטיים, יתקיים דיון נוסף".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

המראה בסימן שאלה: משרד הפנים הקפיא העברת תקציבים לעירייה לאחר שלא עמדה ביעדים שהוצבו לה

מיליוני שקלים שהעירייה הייתה אמורה לקבל ממשרד הפנים לא הועברו, לאחר שהמשרד קבע כי העירייה לא עומדת ביעדי התכנית השאפתנית. בעקבות אי העברת הכספים הורה החשב המלווה לעצור את כל הזמנות העבודה, ונמנע מחתימה על התחייבויות כספיות. גורם בכיר: "במשך ימים ארוכים לא אישרו לנו להוציא אפילו מאה שקל". העירייה בתגובה: "מדובר בשינוי סעיף אחד בהסכם. נעשים מאמצים כדי לחזור למתכונת המקורית"

פורסם

בתאריך

על ידי

משרד הפנים הקפיא העברה של מיליוני שקלים שהובטחו לעיריית קריית מלאכי כמענקים לאחר שנמצא כי העירייה לא עמדה ביעדי תכנית ההמראה עליה חתמה. כך נודע ל"המקור". בעקבות זאת, הורה החשב המלווה מטעם המשרד לעצור באופן מוחלט את כל הזמנות העבודה העתידיות, ונמנע מחתימה על התחייבויות להוצאות כספיות. בעירייה טוענים כי מקור הקפאת הכספים נעוץ בשינוי סעיפים בתכנית ההמראה, וכי הם פועלים מול משרד הפנים לשם העברת הכספים כפי שנקבע בתכנית.
תכנית ההמראה נחתמה לפני כחצי שנה, בנוכחותו של שר הפנים אריה דרעי, שהגיע לביקור מיוחד בעיר. לפי התכנית, שמתפרסת על פני שש שנים, אמורה לקבל העירייה עשרות מיליוני שקלים במענקים ובהלוואות ארוכות טווח, וזאת לצורך התפתחותה, בין היתר בנוגע להיקפי האוכלוסייה החדשה שצפויה להגיע להתגורר בעיר בשנים הקרובות. חלק ניכר מהתקציב של התכנית – 25 מתוך 73 מיליון שקלים – מופנה לטובת קליטת האוכלוסיות החדשות, וכן לטובת המשך פיתוח ואכלוס איזור התעשייה החדש בתימורים. במסגרת התכנית התחייבה העירייה לשורה ארוכה של צעדים לטובת התייעלותה, צמצום הוצאות בלתי רצויות וכן הגדלת נטל המס על תושבי העיר. כך למשל התחייבה העירייה להרחיב את מערך החנייה בתשלום, להגדיל את היקפי ההכנסות מדוחות וקנסות חנייה וכן להטיל לכל המאוחר עד יוני 2019 מס שילוט על כלל העסקים בעיר. כל מהלכים אלו צפויים להכניס לעירייה, במצטבר ולאורך 6 שנות התכנית, מיליונים רבים של שקלים.

עירייה בהקפאה


אלא שלמרות התכניות הגרנדיוזיות, במציאות נתקלת העירייה בקשיים רבים. "חתמנו על התכנית בלי לדעת האם אנחנו באמת יכולים לעמוד ביעדים", אמר גורם בכיר מאוד בקואליציה השבוע. "עכשיו אנחנו נתקלים בתוצאות של זה".
התוצאות עליהן מדבר הגורם הבכיר בקואליציה הן כאמור הקפאת העברת הכספים מטעם משרד הפנים. לפי מידע שהגיע לידי "המקור", במשרד הפנים לא רוו נחת מהתנהלות הדברים, ומהעובדה כי העירייה אינה עומדת ביעדים שהוצבו לה. בעקבות זאת הורה מנכ"ל המשרד על הקפאת העברת תקציבים בסך מיליוני שקלים לטובת העירייה. "היינו צריכים לקבל שישה מיליון שקל וקיבלנו רק שני מיליון", אמר גורם פוליטי הבקיא בפרטים. "החשב המלווה אמר שהוא לא מאשר הוצאה של שקל עד שלא פותרים את הבעיה הזאת". לדברי הגורם, מספר רב של יחידות דיור בשכונות החדשות לא אוכלסו במועד אליו התחייבו בעירייה, דבר שבין היתר גרם גם הוא להקפאת העברת התקציבים.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "תכנית ההמראה בגובה כ-75 מיליון שקלים הינה תכנית כלכלית מקיפה הכוללת השקעות בחינוך, תשתיות, נגישות טכנולוגית, סביבה ירוקה ועוד. לאור עמידה בכל היעדים, עיריית קרית מלאכי קיבלה לאחרונה את הכספים לשנת 2017 במסגרת התכנית. בשל בקשה של פקידים במשרד הפנים לשינוי סעיף אחד בהסכם, נעשים מאמצים מול הדרג הבכיר כדי לחזור למתכונת המקורית ולא לפגוע במסגרת התקציב. קרית מלאכי פועלת בשנים האחרונות מתוך אחריות כלכלית ואיזון תקציבי ונמשיך באותה הדרך".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עיר מתחדשת

עבודות ההקמה של הטיילת בשכונת גבעת הסביונים הסתיימו- אך זו צפויה להיחנך רק בחודש אוגוסט לאחר הקמתו של מגרש הקטרגל בשכונה. בתווך, נמשכות העבודות לשיפוץ הטיילות המקיפות את העיר. גם מגרש הקטרגל המיוחד בשכונת קיבוץ גלויות יפתח בקרוב

פורסם

בתאריך

על ידי

הסתיימו העבודות להקמת הטיילת החדשה בסמוך שכונת גבעת הסביונים. הפרויקט, שעלותו נאמדת בכשבעה מיליון שקלים וגודלו משתרע על פני קילומטר וחצי, כולל בתוכו שטחי דשא גדולים, מסלולי אופניים, עמדות מנגל ומתקני שעשועים לילדים.
הטיילת בגבעת הסביונים היא הטיילת הראשונה מבין שלוש שצפויות לחדש את פניה של העיר, כאשר השתיים האחרות מצויות בימים אלו בהליכי שיפוצים ופיתוח והן צפויות להיחנך לקראת סוף השנה האזרחית. בסופן של העבודות, יחוברו הטיילות ויכללו שביל אופניים המקיף את העיר.

עם סיום הקמת הטיילת החלו בעירייה לפעול על מנת לסיים את הליך הקמתו של מגרש הקטרגל הסינתטי בגבעת הסביונים, ושלחו צוותים שינקו את השטח סביב ערוץ נחל האלה העובר בסמוך לטיילת ואמור להוות חלקה מנופה העתידי, "העיר מתחדשת. אנחנו הולכים לחבר את כל העיר בשבילי אופניים, שיתחילו בגבעת הסביונים ויסתיימו בשכונות החדשות שנבנות כרגע בדרום העיר", אמר בעבר ראש העירייה אליהו זוהר.

פארק השעשועים בטיילת החדשה

כאמור, בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים התבצעה בו זמנית עם שיפוץ הטיילות הקיימות לאורכן של היציאות המערביות מהעיר שנבנו לפני קרוב ל-20 שנים- מאזור בית הספר 'הראל' ועד תחנת הדלק פז- ביציאה משכונת קיבוץ גלויות. "עלות פרויקט השיפוץ הינו שלושה מיליון שקלים, רוב הכסף גוייס ממשרד הבינוי והשיכון ומכספי תרומות. עיצוב החלק המערבי של הטיילת יהיה למעשה המשך מדויק של חלק אחר שלה שכבר הושלם לאורכה של שכונת 'המחנה' החדשה", אמר זוהר במהלך סיור שנערך בשבועות האחרונים בטיילת החדשה.

מגרש אירופאי בסן דייגו

נוסף לטיילת, בעירייה יכולים להציג לראווה גם את מגרש הקטרגל המיוחד שנבנה בשכונת קיבוץ גלויות.
כזכור, לפני כחודשיים הודיעו בעירייה כי הושג תקציב מיוחד לטובת פירוק המתקן הישן בשכונת קיבוץ גלויות והקמת מתקן אירופאי חדיש בחסות "הטוטו".
במהלך העבודות, שהתקיימו באינטנסיביות, נשמעו קולות של תושבים שונים שטענו כי מדובר בפגיעה במרחב הציבורי והקטנת המעברים להולכי הרגל המבקשים לצאת ולהיכנס לשכונה. בעירייה מנגד, השיבו כי מדובר בדרישות הטוטו המפורטות בתקן של התאחדות הכדורגל העולמית, וטענו כי אין באפשרותם לשנות את מידות המגרש, "המגרש החדש יהפוך לפנינה של השכונה וסביבו יוקמו ספסלי ישיבה, הצללה ומתקני ספורט ושעשועים לילדים", אמר השבוע גורם בעירייה.
עתה ממתינים תושבי השכונה לפתיחת השערים של המגרש, שעשוי להפוך למוקד עלייה לרגל בקרב חובבי הספורט המקומיים.

לחץ להמשך קריאה