צור עימנו קשר

חדשות

מדוע תושבי נאות אחווה זועמים?

המועצה שיגרה מכתב לתושבים לפיה עד סוף השנה יבוטלו ההסכמים שהקנו את המאפיינים הייחודיים של השכונה ועוררה את התנגדותם: "נפעל כדי לסכל את המהלך"

פורסם

בתאריך

כבר קרוב ל-25 שנים ששכונת נאות אחווה נחשבת לשכונה ייחודית בתוך היישוב הכפרי אחווה בה מתגוררים תושבים ותיקים מעל גיל 55 בסביבת מגורים המותאמת לבני גיל הזהב. אלא שבקרוב, כך על פי כוונתה של המועצה האזורית באר טוביה, יבוטלו המאפיינים המיוחדים, ושכונת נאות אחווה תחדל מלהיות שכונה נפרדת וייחודית ביישוב – ותהפוך לשכונה "רגילה", שאינה מיועדת בהכרח רק לתושבים בגילאים הנקבעים מראש.

שכונת נאות אחווה הוקמה באמצע שנות התשעים על ידי המועצה, והוגדרה כשכונת מוגנת המיועדת לאוכלוסייה ותיקה. בשכונה ניתנים שירותים ייחודיים המותאמים לאוכלוסייה המתגוררת בה, וזאת על פי הסכמים שנחתמו מראש בין המועצה לבין דיירי השכונה בעת הקמתה. בין היתר השכונה מגודרת ופועלים בה שירותי שמירה במהלך רוב שעות היום. עד לפני כשנה וחצי שירותי השמירה בשכונה פעלו במשך 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, אולם בתום דין ודברים בין התושבים לבין המועצה וחברת הניהול של השכונה, הוחלט להפסיק את השמירה סביב השעון. מתוקף אפיונה הייחודי של השכונה, היא מונגשת לנכים באופן מלא, ובתחומיה פועלת עמותת המייסדים, המפעילה את מרכז היום לקשיש הנמצא אף הוא בצמידות לשכונה. תושבי השכונה משלמים כ-500 שקלים מידי חודש עבור שירותי ניהול של חברה חיצונית אשר מספקת שירותים שונים בשכונה.

במכתב שנשלח לאחרונה לבעלי הנכסים המתגוררים בשכונת נאות אחווה מטעמו של מזכיר המועצה האזורית, קובי אביבי, קיבלו התושבים הודעה על כוונתה של המועצה לבטל את ההסכמים הקודמים, שנעשו לפני שנים ארוכות בטרם להקמת השכונה, ולהופכה לחלק מהמסגרת של היישוב אחווה. "המועצה אינה רואה צורך בהמשך התנהלות השכונה על בסיס ההסכמים הקיימים, ופועלת לביטולם והפיכת השכונה לשכונת מגורים רגילה במסגרת מרכז כפרי אחווה, המנוהלת באמצעות ועד מקומי סטטוטורי ובכפיפות למועצה ולנהלי משרד הפנים", כתב אביבי במסמך שנשלח לדיירי השכונה. הוא הוסיף וכתב כי הסתייגויות מהחלטת המועצה ניתן להגיש עד חודש יוני הקרוב. על פי המכתב, מועד הביצוע להחלטת המועצה הוא סוף השנה האזרחית הנוכחית, כלומר בעוד חודשים ספורים בלבד.

משמעות החלטת המועצה, אילו אכן תצא אל הפועל, מרחיקת לכת: תקנון שכונת נאות אחווה נחשב לנוקשה בנהליו, וזאת לצורך שמירה על המאפיינים הייחודיים של השכונה. בין היתר קובע התקנון כי מגורים בשכונה אפשריים רק מעל גיל 55, כי נדרשת ועדת קבלה בטרם רכישת נכסים בשכונה ומעבר למגורים בה וכי אין באפשרות ועדת הקבלה לאשר מגורים של תושבים סיעודיים בשכונה.

כוונת המועצה מעוררת התנגדות נחרצת בקרב תושבי השכונה. בכינוס חירום שהתקיים ביום שלישי השבוע ואליו הגיעו עשרות מתושבי השכונה נדונו דרכי הפעולה להתנגדות ליישום כוונת המועצה. "השכונה הזאת לא מתאימה לאוכלוסייה צעירה, גרים כאן אנשים מבוגרים שהתרגלו לחיים עם מאפיינים שמתאימים לגילאים האלו", אמר רוי זוסמן, המתגורר בשכונה יחד עם אישתו רות. "המועצה רוצה לזרוק אותנו לכלבים ומתנהגת אלינו כאילו אין שום משמעות לעמדה שלנו, בלי היתרונות והמאפיינים הייחודיים שיש לשכונה, להרבה מאיתנו אין טעם לגור כאן", הוסיף זוסמן. דני דרורי, הנחשב לאחד ממנהיגי הדיירים בשכונה, הבהיר גם הוא כי בכוונת התושבים להתנגד בכל דרך להחלטת המועצה. "אנחנו מקבלים ייעוץ משפטי מה לעשות, ונפעל בקרוב", אמר דרורי. "קנינו בתים בשכונה כי במעמד הקנייה הגדירו אותה כמוגנת, לוותיקים, ועכשיו רוצים לשנות את זה במחי יד, בלי לדבר איתנו. נפעל כדי לסכל את המהלך". הדיירים צפויים לקיים ישיבה נוספת בשבוע הבא בה צפויות להתקבל החלטה כיצד לפעול בהתנגדות לביצוע החלטת המועצה האזורית. כפי הנראה, התושבים יגישו בתחילה התנגדות בכתב למועצה, ובמידה וזו לא תענה – פנייה למשרד הפנים ולערכאות משפטיות נמצאות אף הן בסקאלת האפשרויות.

מהמועצה לא נמסרה תגובה.

לחץ להמשך קריאה