צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

ליכוד במלכוד

פורסם

בתאריך

בעוד כארבעה חודשים יציינו בפוליטיקה המקומית נקודת זמן חשובה: מי שיתפקד אחרי חודש פברואר ל"הליכוד", לא יוכל להצביע בפריימריז שיתקיימו כשנה ורבע לאחר מכן. בינתיים, ראש העירייה אליהו זוהר כרת ברית עם גבי אלוש, נדב ויצמן עם אבי עמית ואחד, מוטי מלכה, מתכנן במרץ את חזרתו לזירת הפשע // בנימה אישית

אדם זר שהיה נקלע במקרה לקריית מלאכי ומבקש לברר פרטים אודות מערכת יחסי הכוחות בסניף הליכוד המקומי בוודאי היה מסיים את ניסיונותיו להבין מה קורה עם כאב ראש נוראי. ייתכן שגם קרל פרידריך גאוס, שהיה  על פי האנציקלופדיה האינטרנטית "ויקיפדיה" מגדולי המתמטיקאים בהיסטוריה, היה מרים ידיים במהרה נוכח המספרים המנופחים המוצהרים על ידי המחנות עצמם. לא משנה איך מסדרים את אותם המספרים, ביחד הם פשוט אינם מסתדרים עם המציאות. כך, הקרב "למי יש יותר גדול", כלומר מחנה מתפקדים רחב הנאמן לו ועשוי להביא לו את הניצחון בבוא העת אינו יכול להיות מוכרע. וכדרך הטבע הפוליטית, זוהי קרקע פורייה להפיכתו של כל ממזר למלך לפחות בעיני עצמו, גם אם מספר מתפקדיו שולי וזניח.

מתישהו בתחילת שנת 2017, בעוד כארבעה חודשים בלבד, יירשם ציון דרך משמעותי בפוליטיקה המקומית: מי שלא יתפקד לליכוד עד המועד הזה, לא יוכל להצביע בפריימריז לראשות הסניף בקריית מלאכי ב-2018, בהם תיקבע גם זהותו של מועמד המפלגה לראשות העיר. בעוד הציבור הרחב יתייחס למידע הזה בפיהוק במקרה הטוב או בשנת חורף ארוכה במקרה הפחות טוב, הפוליטיקאים הבוחשים בקלחת הליכודניקית ואולי בפוליטיקה המקומית בכלל, מתייחסים למועד הזה כמו היה ה-21 לדצמבר 2012 עבור שבט המאיה, שהעריכו שבתאריך הזה יגיע העולם כפי שאנו מכירים אותו אל קיצו. עבורם, מי שלא יפקוד מספיק מאנשיו עד אז, עלול להישאר קירח לקראת בחירות 2018 ואולי, חלילה, לא להיות גורם משפיע ורלוונטי בקרב הפנים-מפלגתי הצפוי, שעשוי להיות תמונת ראי למערכת הגדולה יותר הצפויה בסוף אוקטובר של אותה השנה – הבחירות המקומיות.

לכן, עד שהמועד הזה יגיע עושים ראשי המחנות השונים – אלו שיש באמת מחנה מאחוריהם ואלו שרק מדמיינים זאת – כל שביכולתם לפקוד עוד ועוד מקרב בני משפחותיהם, חבריהם ומכריהם אל המפלגה, שלפי האמונה הרווחת זכייה במועמדות לראשות העיר מטעמה מעניקה קרש קפיצה משמעותי לקראת המירוץ הגדול באמת. העובדה שאחד, רן ויצמן, חווה על בשרו רק לפני כשלוש שנים את התנפצות התיאוריה הזאת ובמקום לשבת על כיסא ראש העירייה הוא יושב עכשיו בגינתו רחבת הידיים במושב שפיר, לא עושה על הפוליטיקאים כל רושם. הם ממשיכים לנפח את התזה כאילו הייתה בכלל אקסיומה שאין כל דרך להפריך.

אבל זוהי דרכם של פוליטיקאים, ואין לשנותה. גם כאלו שאינם מבצעים מפקד של ממש מצהירים על קיומו, על מנת להאדיר את שמם. זהו הרי הגנום הפוליטי הבסיסי. הם מנצלים את העובדה לפיה עד שתיסגר ההרשמה ותיוודענה הרשימות, איש לא יכול באמת לבחון את אמיתות ההצהרות, בייחוד שחלק ממבצעי המפקדים מבהירים שחלק ניכר מטפסי ההתפקדות נשמרים אצלם בבוידעם. ככה הם משיגים שתי ציפורים במכה אחת: גם מצהירים על עשרות ואולי מאות מתפקדים שכבר מופיעים ברשומות, וגם מנפחים חזה בגאווה נוכח עוד עשרות ואולי מאות טפסים שהם יגישו מתישהו בעתיד, בסמוך למועד שאחריו לא ניתן להצביע עוד.

חוקי המתמטיקה מרכינים ראש, מתבטלים ואינם תקפים בכל הקשור לסניף הליכוד המקומי. כאן יש מערכת חוקים מתמטית שונה ונפרדת, שאיש אינו יכול להסביר. מבין אינספור ראשי הקבוצות המתחלקים גם לתתי קבוצות לכל אחד יש הצהרה משלו ביחס למספר מתפקדיו. לפי גורמים במחנה ראש העירייה, אליהו זוהר, השייך בכלל למפלגת "הבית היהודי", כארבעים אחוזים מסך המתפקדים בליכוד סרים למרותו. כלומר, מבין כ-750 מתפקדים רשומים המשלמים את דמי החברות השנתיים, כ-300 הם אנשיו של זוהר, המחכים רק ליום פקודתו. במחנה של נדב ויצמן מעריכים יש בידם מספר דומה של מתפקדים. יחד, זה מביא אותנו לכ-80 אחוז מהמתפקדים השייכים לאחד משתי המחנות הללו, זוהר וויצמן – לפי הצהרת ראשיהם.

זה לא נגמר כאן, או בעצם רק מתחיל. לפי מחנה בוריס בורוכוב, הוא מחזיק בכ-15 אחוזים נוספים מהמתפקדים בסניף, כלומר כ-110 מתפקדים נוספים. מחנה אלי ביטון מחזיק אף הוא בכ-15 אחוזים נוספים, המהווים מספר מתפקדים דומה לזה של בורוכוב, וכך גם מחנה דוד גלעם ומחנה גבי אלוש. מחנהו של אבי עמית, שנכון להיות כרת ברית אחים אמיצה עם נדב ויצמן, מחזיק לדעת אנשיו כ-150 אנשים, המהווים כ-20% מהמתפקדים לסניף. סגן ראש העירייה, חיים שטיינר, מחזיק עוד 10% מהמתפקדים שהם 75 מצביעים פוטנציאליים. לכל אלו יש להוסיף כמובן את ראש העירייה לשעבר, מוטי מלכה, הפועל בנחישות ובנחרצות על מנת לקדם את חזרתו לזירה בה פשע, פגע ובגד באמון הציבור שניתן לו. לדברי אנשיו של מלכה, הוא מחזיק בכ-160 מתפקדים לפחות, בהם כאלו שפקד לאחרונה וכאלו ששומרים לו אמונים מהימים בהם היה קודקוד כל יכול.

אליהו זוהר. פוקד אנשים כדי להגיע מוכן לרגע האמת

אליהו זוהר. פוקד אנשים כדי להגיע מוכן לרגע האמת

כאשר מחשבים את מספר המתפקדים הכולל לפי הצהרות המחנות השונים, הרי שבסניף הליכוד בקריית מלאכי יש לא פחות מ-1,425 מתפקדים. המספר הזה לא כולל מתפקדים עצמאיים שאינם סרים למרותו של איש, ומספרם בטח נאמד בעוד כמה מאות טובות של תושבים המבקשים בטובת עירם ומפלגתם ומחזיקים בדעה משל עצמם. זהו ללא ספק מספר מרשים, שהופך את הפריימריז בליכוד להקדמה ראויה למערכת הבחירות הגדולה באמת הבאה חודשים ספורים אחריה, רק שיש איתו בעיה אחת קטנה: מספר המתפקדים האמיתי הרשום בספרי המפלגה הוא כחצי מהמספר שמתקבל כאשר מחברים את כלל המספרים המוצהרים (ועוד לפני שנוסיף את המתפקדים העצמאיים).

יש שיגידו שכמאמר שירו הנודע של צביקה פיק, ראשי המחנות השונים בליכוד חיים באשליות, רק שכמו בשיר – רובן אינן מתקיימות.

מי יהיה המועמד?

ועכשיו למציאות. הסוגיה הכי מעניינת ובוערת בהקשר של סניף הליכוד היא ללא ספק כוונותיו ורצונותיו של ראש העירייה, אליהו זוהר. זוהר אכן ביצע מפקד מרשים בשנה האחרונה, וכוחו לפי מרבית הגורמים בסניף הליכוד אכן מהווה כחמישית עד רבע מכלל המתפקדים נכון להיום. חלק מהמתפקדים שהוא נייד בזמנו למפלגת "הבית היהודי" חזרו בינתיים, בהוראתו הישירה, לביתם ההיסטורי, אולי כדי להכין את הקרקע לחזרתו של זוהר עצמו אל המפלגה בה היה חבר במשך שני עשורים, עד שעזב אותה לטובת מפלגת הכיפות הסרוגות.

לזוהר יש כבר תומך אחד נלהב ומוצהר בתוך סניף הליכוד, קוראים לו גבי אלוש. "כן, אני רוצה שהוא יחזור לליכוד ויתמודד דרכנו לראשות העירייה", הוא אמר לי השבוע בשיחה שקיימתי עימו. "אני חושב שהגיע הזמן שיהיה ראש עירייה מטעם הליכוד, וכמו שאני רואה את זה, ללו זוהר ייבחר לתפקיד גם בבחירות 2018, ולכן אם כבר הוא נבחר, עדיף שזה יהיה מטעם הליכוד".

אלוש הוא שועל פוליטי ותיק בסניף הליכוד, הגם שלרוב הוא נכשל בניסיונותיו להיבחר, בטח במערכות הבחירות האחרונות. בפריימריז שנערכו במפלגה ב-2008 הוא זכה לתמיכה מצידו של ראש העירייה המכהן והכל יכול דאז, מוטי מלכה, שקיווה להביאו אל כס ראש המפלגה ולנטרל בכך יריבים פוליטיים אחרים. אלא שהתמיכה של מלכה לא סייעה לאלוש, והוא נחל תבוסה מול מועמד אלמוני וצעיר, נדב ויצמן שמו. כך היה גם בפריימריז ב-2013, אז אלוש ניסה את כוחו מול רן ויצמן, אך הפסיד ונאלץ להסתפק במקום השישי ברשימת הליכוד למועצת העיר.

כעת מקווה אלוש לשנות את מזלו באמצעות בתו המוכשרת ומסבירת הפנים, אתי כליפא. "אני העברתי לה את השרביט, עכשיו זה הזמן שלה", אמר. השרביט אולי עכשיו בידיה של כליפא, אך אבא כאלוש – שהחיידק הפוליטי לא מש ממנו לרגע – ישאף להמשיך ולמשוך בחוטים מאחורי הקלעים. בשנה האחרונה, יש שאומרים כחלק מאסטרטגיה ארוכת טווח, רקמו אלוש וראש העירייה זוהר מערכת יחסים קרובה. זוהר מינה אותו לחברות בוועדת הערר לארנונה היוקרתית, שעל השתתפות בישיבותיה זוכים חבריה גם לתשלום נדיב.

מוטי מלכה. בוחש בקלחת //

מוטי מלכה. בוחש בקלחת //

אלוש יודע כי הסיכויים שזוהר ייבחר להתמודד בליכוד אפסיים, שכן ברור (לפחות בשלב הנוכחי) שהמחנות השונים ייסרבו להתאחד מסביבו. עם זאת, בהצהרותיו הוא משרת מטרה אחרת, אותה הוא אפילו לא טורח להכחיש: מיזם שמטרתו להביא להרצת בתו אתי לראשות סניף הליכוד המקומי, בין היתר באמצעות תמיכתו האקטיבית של זוהר, שלמרות שאנשיו מפריזים בהערכת כוחם בסניף, מחזיקים במחנה מתפקדים משמעותי. לפי התכנית, אחרי בחירתה של אלוש היא תביע תמיכה פומבית בזוהר לראשות העירייה, וכך השיגו אלוש וזוהר מטרה משותפת: מחד שגשוגה הפוליטי של כליפא ובניית שאיפותיה העתידיות להשתלב בתפקידים בכירים שונים במערכת הפוליטית המקומית, ומאידך ביטול הסכנה האורבת לראש העירייה המכהן מצד סניף הליכוד במקרה בו המועמד שייבחר בו יבקש לבחון את כוחו בהתמודדות ראש בראש מול זוהר, כאלטרנטיבה מול הגוש הדתי שיש להניח שימשיך לשלב ידיים גם בבחירות בעוד כשנתיים.

"כן, העליתי בפניו את האפשרות הזאת, והוא לא פסל אותה, בלשון המעטה", הודה אלוש השבוע. "אני רוצה בטובת הליכוד וחושב שזוהר צריך להתמודד בליכוד, אבל אם הוא ייבחר שלא, ומתוך ההערכה שלי שהוא ייבחר שוב, אז הליכוד צריך להשיג עמדת כוח, ובדרך של הבעת תמיכה בראש העירייה המכהן זה עשוי לקרות".

המטרה: לשלוף שפן

אלוש הוא פוליטיקאי שאינו בוחל באמצעים כדי להשיג את מטרותיו. גם הוא יודע שדבריו יקימו עליו בוודאי ביקורת בתוך סניף הליכוד, אבל בשפת הסלנג – זה לא ממש מזיז לו.

"לא יקום ולא יהיה", אמר לי חבר המועצה בוריס בורוכוב על האפשרות שזוהר יתמודד מטעם הליכוד לראשות העירייה. "הוא בבית היהודי, אז שיישאר בבית היהודי ויתמודד משם. אי אפשר לעזוב מפלגה ולחזור אליה כאילו זה אוטובוס חולף. אני חושב שבליכוד צריך להיות מועמד מוסכם על רוב המחנות שיחליטו יחד להריץ אותו לראשות העיר. במצב כזה אני מאמין שיש לנו סיכוי לכבוש את ראשות העירייה". ומיהו לדעת בורוכוב המועמד המוסכם הזה? הוא עצמו יכול להיות אפשרות טובה, לפחות לדעתו. "אני 23 שנים בפוליטיקה, הייתי כמעט בכל תפקיד אפשרי, אני חושב שיש לי את היכולת", אמר. "אבל מבחינתי, יש אנשים טובים אחרים בליכוד ואני מוכן לוותר להם, למשל דוד גלעם או ליאור קצב".

משום מה, מזיכרונו של בורוכוב נשכחה העובדה שכמו שזוהר עזב לבית היהודי – גלעם התמודד באופן עצמאי ונגד הליכוד בבחירות 2013. באותן הבחירות גם בורוכוב עצמו התמודד ברשימתו של יוסי סולימני – נגד הליכוד. "התמודדתי ברשימות עצמאיות, אבל מעולם לא עזבתי את הליכוד והצטרפתי למפלגה אחרת", ניסה להסביר.

לצד התהיות בדבר כוונותיו של זוהר, תופס גם מוטי מלכה את אור הזרקורים בכל הקשור לפריימריז העתידיים. למקורביו אומר אמנם ראש העירייה לשעבר כי הוא יעדיף להתמודד ברשימה עצמאית, אבל זה לא מפריע לו לפקוד תושבים שאולי יסייעו לו בבוא העת. מלכה בונה על וואקום שעלול להיווצר בסניף הליכוד, במסגרתו הוא עשוי להיות המועמד היחידי שיציב עצמו לבחירת הקהל אל מול המועמד אשר יוצב, אם מזימתם של זוהר ואלוש תצליח, מטעמו של זוהר. במקרה שכזה, הוא משוכנע שיתר המחנות יעדיפו להתייצב לצידו, ודרכו לזכות בסניף ובתואר המועמד לראשות העירייה סלולה.

נדב ויצמן. בעל כוח משמעותי בסניף //

נדב ויצמן. בעל כוח משמעותי בסניף //

ומלכה גם פועל כדי להגיע ליום פקודה מוכן. הוא מקווה לזכות בתמיכתו של מנהל מחלקת כוח האדם המושעה, אבי עמית, שהקרע בינו לבין זוהר מדמם כמו פצע טרי הפעור במרכז המסה בגופו של האדם – ואפילו טובי הרופאים לא יכולים לתפור אותו. במערכת הפוליטית מצביעים על הסולחה שנעשתה בין עמית לבין מלכה עצמו ולבין בנו, שחר, כעדות לכוונות עתידיות אפשריות. לעמית יש תכניות אחרות: הוא רוצה להתמודד בעצמו לראשות הליכוד ולשם כך בדיוק כרת את הברית המוזכרת בראשית הטור עם נדב ויצמן. אולם אם לא יעלה בידו של עמית לרקום את הדיל שיביא את בחירתו לראשות הליכוד והדילמה שתעמוד בפניו תהיה בין אליהו זוהר למוטי מלכה – הוא יתייצב בחפץ לב לצידו של מלכה. הרשעת האחרון בפלילים, אם תהיתם, לא תהווה מכשול מבחינתו.

ומה עמדתו של ויצמן? הוא הוכיח את כוחו בצורה מוחצת ב-2008 וב-2013, וגם הפעם הוא יהווה כוח משמעותי, כנראה הכי משמעותי, בבחירות בסניף. "זה עדיין מוקדם לדעת מי ייבחר, אבל אני יכול להגיד דבר אחד – אני אתמוך בכל מי שייבחר כחוק למועמד הליכוד. גם אם הוא לא היה המועמד המועדף עליי", אמר לי השבוע. האפשרות שזוהר יחזור לליכוד או יזכה לתמיכתו היא חסרת סיכוי ויכולת, לטעמו. "הוא לא ליכודניק", הוסיף ואמר, "אני בוחר בליכודניקים אמיתיים".

ויצמן עדיין מחזר במרץ אחרי האפשרות לשלוף שפן מהכובע ולהפתיע עם מועמד שאיש לא ידע או דיבר עליו קודם, אך לא נראה שיש סופרמרקט של מועמדים מפתיעים ואיכותיים שיכולים לסחוף ולכבוש את הציבור. בכל מקרה, הפעם הקרב צפוי להיות הרבה יותר קשה מהטיולים הקלילים בשנים עברו. לעומת זאת, דבר אחד בטח לא ישתנה: הליכוד יישאר לא מלוכד. והמרוויח הכי גדול מזה יהיה האיש שכבר יושב היום בלשכה שבקומה השנייה בבניין העירייה.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

נציבות שירות המדינה חוקרת חשדות נגד עובד בכיר במועצה הדתית

חשיפה: בשבועות האחרונים נחקר עובד בתחום הכשרות במועצה, לאחר שמידע שהגיע לידי הנציבות העלה חשד כי במקביל לעבודתו הוא משמש משגיח במפעלים מחוץ לגבולות ישראל. על פי גורמים שונים, גם הרב יוסף בלוי, הממונה על המועצה, מסר עדות בפרשה. המועצה הדתית: "אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק"

פורסם

בתאריך

על ידי

מזה מספר שבועות שנציבות שירות המדינה מנהלת חקירה נגד עובד בכיר במועצה הדתית, בחשדות שונים הקשורים לתחומי עבודתו. כך עולה ממידע שהגיע לידי "המקור". בנציבות אישרו את קיומה של החקירה ואמרו כי "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של העובד", אך סירבו למסור פרטים אודותיה.
לפי מידע שהגיע לידינו, החקירה מתמקדת בין היתר בטענה לפיה העובד, הנחשב לאחד הבכירים במועצה הדתית, שוהה בתדירות גבוהה מאוד בחו"ל – כשבועיים לערך בכל חודשיים, קרי כמעט 100 ימים בשנה. זאת, אף שהוא עובד במשרה מלאה במועצה. במסגרת החקירה מסר עדות גם הממונה על המועצה הדתית, הרב יוסף בלוי, וכן נחקר העובד עצמו. לא ידוע האם עובדים נוספים מסרו עדות בפרשה.
החקירה בנושא מתנהלת כבר מספר שבועות לכל הפחות, וגורמים הבקיאים בפרטים מסרו כי רשויות נוספות מעורבות בה, וכי ייתכן ופרטים נוספים יתגלו כבר בתקופה הקרובה. מעדויות שאספנו השבוע עולה כי העובד המדובר מנהל קשרים קרובים מאוד עם בעל מפעל באיזור, שאף מימן עבורו בעבר עשרות נסיעות עבודה לחו"ל – אשר טיבם ונחיצותם לא ברורה עד תום, בייחוד לאור תפקידו הבכיר של העובד. כמו כן, לא ברור מה מעשיו של העובד בעת נסיעותיו לחו"ל, שכן תפקידו במועצה הדתית אינו מצריך את שהותו בחו"ל, ודאי לא פרקי זמן כל כך ארוכים.
מעדות שהגיעה לידינו מפיו של עובד בכיר במפעל המדובר, שהתנהל מול העובד מהמועצה הדתית, עולה כי עובד המועצה ניהל כאמור יחסים קרובים עם בעלי המפעל ואף היה מצוי עימו בקשרי חברות – אף שהוא אמור לשמש כמפקח מטעם הרבנות על המוצרים המיוצרים במפעל. "הוא היה מבלה אצלו שעות במשרד בפגישות בדלתיים סגורות", סיפר גורם שעבד במפעל עד לפני זמן מה. "מה היה שם? לא יודע. המשגיחים היו יוצאים להשגחות בחו"ל במימון המפעל. כרטיסים, אוכל ושתייה. העובד המדובר היה נוסע לכל מיני מקומות. לסין, המון לאירופה, פולין. כולם ידעו שהוא עובד במועצה הדתית".
לטענתו של העובד, הדרישה למשגיח מגיעה מטעמו של המפעל עצמו בזמן יצור מסוים בחו"ל, אך המשגיח המדובר היה לעיתים מקבל הוראות ישירות מהמשרד, "היו אומרים לו על מה רוצים שהוא יסתכל ועל מה לא להסתכל. זה היה נראה תמוה, כי תפקידו של המשגיח לומר מה צריך, ולא הפוך", אמר. מנגד, טענו השבוע גורמים במועצה הדתית כי מדובר בטענות חסרות שחר, שכן תחתיו של העובד המדובר כפופים מספר עובדים נוספים- ועל כן אמינותו המקצועית אינה מוטלת בספק.
מפניית "המקור" לעובד המדובר הוא טען תחילה כי כלל לא מתנהלת חקירה בעניינו, אך לאחר חשיפת חלק מהמידע אישר כי אכן מתנהלת כזו אך הוא אינו יכול להוסיף פרטים בנושא.
מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של הנדון. אדגיש כי אגף החקירות בנציבות שירות המדינה אינו מוסר פרטים אודות חקירות מתנהלות".
מהמועצה הדתית נמסר בתגובה: "מבקר המדינה ביצע בדיקה בנושא ומצא את הכל כשורה. מדובר בעובד מצטיין ומומחה בעל שם עולמי המבוקש על ידי גופי הכשרות הגדולים בעולם והפיקוח בחו"ל נעשה באישור ובהסכמה של הממונים על המועצה הדתית והרב הראשי לקרית מלאכי, הרב חיים פינטו שליט"א. יודגש כי הימים בהם הוא יוצא לפיקוח כשרות בחו"ל מוצהרים כחופשה ללא תשלום. אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק ואנו בטוחים כי כך גם יעלה בתוצאות החקירה של הנציבות".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

"מבקרי השלטון בדקו מה נעשה כאן בארבע וחצי השנים האחרונות?"

בעירייה החלו השבוע בעבודות שיפוץ ושדרוג של 19 גני ילדים לקראת שנת הלימודים הבאה- בסיומם יוצבו מתקנים חדשים ומעליהם רשת הצללה. מגרש הקטרגל בשכונת גבעת הסביונים יהיה מוכן בעוד כחודשיים, ואילו הטיילות החדשות ירושתו במצלמות. "העיר מתחדשת- ולא רק בחצי השנה שלפני הבחירות", אמר גורם בעירייה

פורסם

בתאריך

על ידי

בימים האחרונים, מאז צאתם של ילדי ישראל לחופשת הקיץ השנתית, החלו בעירייה בשיפוץ מסיבי של גני הילדים לקראת שנת הלימודים הבאה.
מדובר בשיפוץ של 19 גנים ברחבי העיר כולה, במסגרתו יוחלפו האבנים המשתלבות בחצרות, תשודרג הצנרת וכן תוקם חצר חדשה עם דשא סינתטי, מתקנים מתקדמים והצללות.
גורמים בעירייה התייחס השבוע לשיפוץ וטענו כי מתחילת הקדנציה של ראש העירייה המכהן שופצו לא פחות מ-25 גני ילדים, שעברו שדרוג משמעותי על מנת להתאימם לצרכי הילדים. "מתנגדיו של ראש העירייה אוהבים לטעון שהשיפוצים נעשים רק לקראת הבחירות, אבל לא מתאמצים לבדוק מה נעשה כאן ארבע שנים וחצי. בגלל שיש בחירות הם רוצים שנעצור את ההתפתחות של העיר? ראש העירייה שדרג וימשיך לשדרג את העיר בכל התחומים למען התושבים", אמר השבוע אחד מהם ל-"המקור".
נוסף לשיפוץ גני הילדים, ממשיכה העירייה בהקמת הטיילת המרשימה המקבילה לשכונת גבעת הסביונים החדשה, שתכלול שביל חדשני לרוכבי אופניים, מדשאות מוריקות, גן שעשועים וכן עמדות מנגל, ותיחנך ככל הנראה במהלך החודש הבא (אוגוסט). בסמוך אליה, יוקם מגרש קטרגל חדיש ומפואר שהעבודות לשם הקמתו כבר החלו והוא צפוי לעמוד לרשות התושבים לקראת חגי תשרי.
בעירייה סיפרו השבוע כי מיד עם סיום העבודות על הטיילות בכל רחבי העיר הן ירושתו על ידי מצלמות שיתעדו 7/24 את הנעשה בשטחים הציבוריים- זאת במטרה למנוע אירועי ונדליזים ואלימות. "העירייה השקיעה מאות אלפי שקלים בשדרוג פני העיר למען התושבים וחשוב מאוד לשמור על זה", אמרו שם.
יש לציין כי בעבר הבטיחו בעירייה שהטיילת בשכונת גבעת הסביונים תיפתח כבר בחודש אפריל, אולם עדכנו כעת את תאריך היעד והעריכו כי החניכה הרשמית תיעשה בחודש הבא.
בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים מתבצעת בו זמנית עם שיפוץ הטיילת הקיימת לאורכן של היציאות הדרומיות מהעיר- מאזור בית הספר הראל ועד תחנת הדלק פז, בסופה של שכונת קיבוץ גלויות, שנבנתה לפני 20 שנים.
פרויקט ההקמה הענקי, שאורכו יעמוד על כקילומטר וחצי ועלותו המוערכת היא כ-6-8 מיליון שקלים, עתיד לשנות את פני העיר כולה, עת יחבר בין הטיילת המתהווה בשכונת גבעת הסביונים לבין הטיילות הנוספות באזורי היציאה מהעיר, באזור שכונת המחנה ולאורכה של שכונת קיבוץ גלויות.
לדברי ראש העירייה זוהר, העלות הכוללת של הקמתן ושיפוצן של הטיילות השונות בעיר עשוי להגיע לסכום של 20-15 מיליון שקלים.

לחץ להמשך קריאה

חדשות

שיפוץ כפול

למרות שהעבודות לשדרוגו הסתיימו רק לפני שבעה חודשים, עובר הכיכר ברחוב בן גוריון בעיר שיפוץ נוסף ממש בימים אלו- בעלות נוספת של עשרות אלפי שקלים. "הורסים ובונים כאילו זה לגו. מדובר פה בכסף ובאיכות החיים של כולנו", אמר תושב העיר. העירייה בתגובה: "הקבלן מבצע תיקונים לליקויים שנתגלו בבדיקה שערכנו"

פורסם

בתאריך

על ידי

שבעה חודשים בלבד מיום סיום עבודות השיפוץ וההקמה של הכיכר החדש בשדרות בן גוריון בעיר (סמוך לבנק לאומי), הרסו לפני כשבועיים עובדי קבלן מטעם העירייה את הכיכר במטרה לשדרג אותו בשנית.
לטענת גורמים בעירייה, הסיבה לשיפוץ החוזר נעוצה בהיותו של הכיכר שנבנה רק לאחרונה "רחב מידי", ועל כן יש להקטינו על מנת שיעמוד בתקן ויוכל להכיל את התנועה הרבה החולפת על פניו.
כזכור, לפני קצת יותר מחצי שנה הודיעו בעירייה על סיום עבודות השדרוג וההקמה של כיכר בן גוריון וכן הכריזו על פתיחת עבודות הפיתוח לאורכו של הרחוב כולו. העבודות האינטנסיביות, כללו אז הקמת חומה חדשה המהווה 'חוצץ' בין הבניינים הסמוכים לבין המרחב הציבורית, ריצוף מחדש של הרחוב באבנים משתלבות, ריבוד הכביש ושיפוץ כיכר התנועה במקום. עם סיום העבודות על הכיכר, המפגיש את הצירים הראשיים רש"י ובן גוריון, החלו בעירייה בשדרוג קטע הכביש שבין כיכר בן גוריון לכיכר ז'בוטינסקי ('הכיכר של סופר'), ועבודות אלו נמשכות גם בימים אלו ואמורים להסתיים בשבועות הקרובים.
אלא שכעת מתברר כי חרף ההשקעה הגבוהה בעבודות השדרוג שנעשו ברחוב בן גוריון בעיר החליטו בעירייה לבצע את העבודות על הכיכר בשנית, מה שמצריך לכאורה הוצאה כספית נוספת שעלותה עשרות אלפי שקלים. "רק לפני חצי שנה נבנה הכיכר החדש", אמר השבוע תושב זועם בשיחה עם "המקור", והוסיף: "מדובר פה בכסף של כולנו. בחמש השנים האלה העירייה נכנסה לנו עמוק לכיס ולא מובן לי איך אפשר להיות כל כך אדישים לכספים האלה", הוסיף.
תושב אחר, שהבחין בנו מצלמים את העבודות, ציין כי לדעתו מדובר בניצול כספי ציבור לצרכי בחירות, "עשו אותו דבר גם בטיילת. הורסים ובונים מחדש כאילו זה לגו כדי להראות שעושים משהו. למישהו יש ספק שמדובר בבזבוז המשאב הציבורי בעיתוי כל כך תמוה, ארבעה חודשים וחצי לפני הבחירות?", אמר.
עיכוב מקובל או הון פוליטי?
הטענות אודות תעמולת בחירות מצד השלטון הנוכחי נשמעו השבוע גם בהקשר מגרש הקטרגל החדש בקיבוץ גלויות. מספר תושבים, חלקם מתגוררים בשכונה ואחרים בסביבתה, תהו השבוע מדוע שערי המגרש החדיש נותרו סגורים חרף הודעת העירייה על סיום העבודות בו, והוסיפו כי הם חשים שמישהו רוצה לגזור קופון על חשבון האינטרס הציבורי, "המגרש הזה רשום על ללו זוהר, לאף אחד אין ספק", אמר תושב העיר, שהסביר, "עם זאת, לא ברור מדוע מתעכבים עם פתיחת המגרש. לא ייתכן שילדים לא יכולים להיכנס פנימה ונאלצים לסכן את חייהם בטיפוס על הגדר רק בגלל שבעירייה רוצים לכאורה לערוך טקס פתיחה ראוותני. מישהו פה חושב הפוך", אמר התושב.
תושב אחר, המתגורר ממש בסמוך למגרש הקטרגל, סיפר כי בימי השבת מטפסים עשרות ילדים מעל הגדר הגבוהה במטרה ליהנות מהמגרש המפואר, ולאחרונה אף הצליח אלמוני לפרוץ את המנעולים ולהותיר את שערי המגרש פתוחים ללא ידיעתה של העירייה.
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "לגבי הכיכר בסמוך לבנק לאומי, הרי שהעבודה המתבצעת כעת נעשית לבקשתה של העירייה לאחר שזו מצאה ליקויים בביקורת שערכה אחר עבודתו של הקבלן. בעניין מגרש הקטרגל בשכונת קיבוץ גלויות, היות ומדובר במגרש סינתטי נדרש אישור של פיפ"א לשם פתיחתו, ולכן העיכוב בחניכתו. ברגע שיתקבל האישור יערך טקס מכובד".

המגרש בקיבוץ גלויות. "מישהו חושב הפוך" (צילום: יח"צ)

לחץ להמשך קריאה