צור עימנו קשר

חדשות

ליכוד במלכוד

פורסם

בתאריך

בעוד כארבעה חודשים יציינו בפוליטיקה המקומית נקודת זמן חשובה: מי שיתפקד אחרי חודש פברואר ל"הליכוד", לא יוכל להצביע בפריימריז שיתקיימו כשנה ורבע לאחר מכן. בינתיים, ראש העירייה אליהו זוהר כרת ברית עם גבי אלוש, נדב ויצמן עם אבי עמית ואחד, מוטי מלכה, מתכנן במרץ את חזרתו לזירת הפשע // בנימה אישית

אדם זר שהיה נקלע במקרה לקריית מלאכי ומבקש לברר פרטים אודות מערכת יחסי הכוחות בסניף הליכוד המקומי בוודאי היה מסיים את ניסיונותיו להבין מה קורה עם כאב ראש נוראי. ייתכן שגם קרל פרידריך גאוס, שהיה  על פי האנציקלופדיה האינטרנטית "ויקיפדיה" מגדולי המתמטיקאים בהיסטוריה, היה מרים ידיים במהרה נוכח המספרים המנופחים המוצהרים על ידי המחנות עצמם. לא משנה איך מסדרים את אותם המספרים, ביחד הם פשוט אינם מסתדרים עם המציאות. כך, הקרב "למי יש יותר גדול", כלומר מחנה מתפקדים רחב הנאמן לו ועשוי להביא לו את הניצחון בבוא העת אינו יכול להיות מוכרע. וכדרך הטבע הפוליטית, זוהי קרקע פורייה להפיכתו של כל ממזר למלך לפחות בעיני עצמו, גם אם מספר מתפקדיו שולי וזניח.

מתישהו בתחילת שנת 2017, בעוד כארבעה חודשים בלבד, יירשם ציון דרך משמעותי בפוליטיקה המקומית: מי שלא יתפקד לליכוד עד המועד הזה, לא יוכל להצביע בפריימריז לראשות הסניף בקריית מלאכי ב-2018, בהם תיקבע גם זהותו של מועמד המפלגה לראשות העיר. בעוד הציבור הרחב יתייחס למידע הזה בפיהוק במקרה הטוב או בשנת חורף ארוכה במקרה הפחות טוב, הפוליטיקאים הבוחשים בקלחת הליכודניקית ואולי בפוליטיקה המקומית בכלל, מתייחסים למועד הזה כמו היה ה-21 לדצמבר 2012 עבור שבט המאיה, שהעריכו שבתאריך הזה יגיע העולם כפי שאנו מכירים אותו אל קיצו. עבורם, מי שלא יפקוד מספיק מאנשיו עד אז, עלול להישאר קירח לקראת בחירות 2018 ואולי, חלילה, לא להיות גורם משפיע ורלוונטי בקרב הפנים-מפלגתי הצפוי, שעשוי להיות תמונת ראי למערכת הגדולה יותר הצפויה בסוף אוקטובר של אותה השנה – הבחירות המקומיות.

לכן, עד שהמועד הזה יגיע עושים ראשי המחנות השונים – אלו שיש באמת מחנה מאחוריהם ואלו שרק מדמיינים זאת – כל שביכולתם לפקוד עוד ועוד מקרב בני משפחותיהם, חבריהם ומכריהם אל המפלגה, שלפי האמונה הרווחת זכייה במועמדות לראשות העיר מטעמה מעניקה קרש קפיצה משמעותי לקראת המירוץ הגדול באמת. העובדה שאחד, רן ויצמן, חווה על בשרו רק לפני כשלוש שנים את התנפצות התיאוריה הזאת ובמקום לשבת על כיסא ראש העירייה הוא יושב עכשיו בגינתו רחבת הידיים במושב שפיר, לא עושה על הפוליטיקאים כל רושם. הם ממשיכים לנפח את התזה כאילו הייתה בכלל אקסיומה שאין כל דרך להפריך.

אבל זוהי דרכם של פוליטיקאים, ואין לשנותה. גם כאלו שאינם מבצעים מפקד של ממש מצהירים על קיומו, על מנת להאדיר את שמם. זהו הרי הגנום הפוליטי הבסיסי. הם מנצלים את העובדה לפיה עד שתיסגר ההרשמה ותיוודענה הרשימות, איש לא יכול באמת לבחון את אמיתות ההצהרות, בייחוד שחלק ממבצעי המפקדים מבהירים שחלק ניכר מטפסי ההתפקדות נשמרים אצלם בבוידעם. ככה הם משיגים שתי ציפורים במכה אחת: גם מצהירים על עשרות ואולי מאות מתפקדים שכבר מופיעים ברשומות, וגם מנפחים חזה בגאווה נוכח עוד עשרות ואולי מאות טפסים שהם יגישו מתישהו בעתיד, בסמוך למועד שאחריו לא ניתן להצביע עוד.

חוקי המתמטיקה מרכינים ראש, מתבטלים ואינם תקפים בכל הקשור לסניף הליכוד המקומי. כאן יש מערכת חוקים מתמטית שונה ונפרדת, שאיש אינו יכול להסביר. מבין אינספור ראשי הקבוצות המתחלקים גם לתתי קבוצות לכל אחד יש הצהרה משלו ביחס למספר מתפקדיו. לפי גורמים במחנה ראש העירייה, אליהו זוהר, השייך בכלל למפלגת "הבית היהודי", כארבעים אחוזים מסך המתפקדים בליכוד סרים למרותו. כלומר, מבין כ-750 מתפקדים רשומים המשלמים את דמי החברות השנתיים, כ-300 הם אנשיו של זוהר, המחכים רק ליום פקודתו. במחנה של נדב ויצמן מעריכים יש בידם מספר דומה של מתפקדים. יחד, זה מביא אותנו לכ-80 אחוז מהמתפקדים השייכים לאחד משתי המחנות הללו, זוהר וויצמן – לפי הצהרת ראשיהם.

זה לא נגמר כאן, או בעצם רק מתחיל. לפי מחנה בוריס בורוכוב, הוא מחזיק בכ-15 אחוזים נוספים מהמתפקדים בסניף, כלומר כ-110 מתפקדים נוספים. מחנה אלי ביטון מחזיק אף הוא בכ-15 אחוזים נוספים, המהווים מספר מתפקדים דומה לזה של בורוכוב, וכך גם מחנה דוד גלעם ומחנה גבי אלוש. מחנהו של אבי עמית, שנכון להיות כרת ברית אחים אמיצה עם נדב ויצמן, מחזיק לדעת אנשיו כ-150 אנשים, המהווים כ-20% מהמתפקדים לסניף. סגן ראש העירייה, חיים שטיינר, מחזיק עוד 10% מהמתפקדים שהם 75 מצביעים פוטנציאליים. לכל אלו יש להוסיף כמובן את ראש העירייה לשעבר, מוטי מלכה, הפועל בנחישות ובנחרצות על מנת לקדם את חזרתו לזירה בה פשע, פגע ובגד באמון הציבור שניתן לו. לדברי אנשיו של מלכה, הוא מחזיק בכ-160 מתפקדים לפחות, בהם כאלו שפקד לאחרונה וכאלו ששומרים לו אמונים מהימים בהם היה קודקוד כל יכול.

אליהו זוהר. פוקד אנשים כדי להגיע מוכן לרגע האמת

אליהו זוהר. פוקד אנשים כדי להגיע מוכן לרגע האמת

כאשר מחשבים את מספר המתפקדים הכולל לפי הצהרות המחנות השונים, הרי שבסניף הליכוד בקריית מלאכי יש לא פחות מ-1,425 מתפקדים. המספר הזה לא כולל מתפקדים עצמאיים שאינם סרים למרותו של איש, ומספרם בטח נאמד בעוד כמה מאות טובות של תושבים המבקשים בטובת עירם ומפלגתם ומחזיקים בדעה משל עצמם. זהו ללא ספק מספר מרשים, שהופך את הפריימריז בליכוד להקדמה ראויה למערכת הבחירות הגדולה באמת הבאה חודשים ספורים אחריה, רק שיש איתו בעיה אחת קטנה: מספר המתפקדים האמיתי הרשום בספרי המפלגה הוא כחצי מהמספר שמתקבל כאשר מחברים את כלל המספרים המוצהרים (ועוד לפני שנוסיף את המתפקדים העצמאיים).

יש שיגידו שכמאמר שירו הנודע של צביקה פיק, ראשי המחנות השונים בליכוד חיים באשליות, רק שכמו בשיר – רובן אינן מתקיימות.

מי יהיה המועמד?

ועכשיו למציאות. הסוגיה הכי מעניינת ובוערת בהקשר של סניף הליכוד היא ללא ספק כוונותיו ורצונותיו של ראש העירייה, אליהו זוהר. זוהר אכן ביצע מפקד מרשים בשנה האחרונה, וכוחו לפי מרבית הגורמים בסניף הליכוד אכן מהווה כחמישית עד רבע מכלל המתפקדים נכון להיום. חלק מהמתפקדים שהוא נייד בזמנו למפלגת "הבית היהודי" חזרו בינתיים, בהוראתו הישירה, לביתם ההיסטורי, אולי כדי להכין את הקרקע לחזרתו של זוהר עצמו אל המפלגה בה היה חבר במשך שני עשורים, עד שעזב אותה לטובת מפלגת הכיפות הסרוגות.

לזוהר יש כבר תומך אחד נלהב ומוצהר בתוך סניף הליכוד, קוראים לו גבי אלוש. "כן, אני רוצה שהוא יחזור לליכוד ויתמודד דרכנו לראשות העירייה", הוא אמר לי השבוע בשיחה שקיימתי עימו. "אני חושב שהגיע הזמן שיהיה ראש עירייה מטעם הליכוד, וכמו שאני רואה את זה, ללו זוהר ייבחר לתפקיד גם בבחירות 2018, ולכן אם כבר הוא נבחר, עדיף שזה יהיה מטעם הליכוד".

אלוש הוא שועל פוליטי ותיק בסניף הליכוד, הגם שלרוב הוא נכשל בניסיונותיו להיבחר, בטח במערכות הבחירות האחרונות. בפריימריז שנערכו במפלגה ב-2008 הוא זכה לתמיכה מצידו של ראש העירייה המכהן והכל יכול דאז, מוטי מלכה, שקיווה להביאו אל כס ראש המפלגה ולנטרל בכך יריבים פוליטיים אחרים. אלא שהתמיכה של מלכה לא סייעה לאלוש, והוא נחל תבוסה מול מועמד אלמוני וצעיר, נדב ויצמן שמו. כך היה גם בפריימריז ב-2013, אז אלוש ניסה את כוחו מול רן ויצמן, אך הפסיד ונאלץ להסתפק במקום השישי ברשימת הליכוד למועצת העיר.

כעת מקווה אלוש לשנות את מזלו באמצעות בתו המוכשרת ומסבירת הפנים, אתי כליפא. "אני העברתי לה את השרביט, עכשיו זה הזמן שלה", אמר. השרביט אולי עכשיו בידיה של כליפא, אך אבא כאלוש – שהחיידק הפוליטי לא מש ממנו לרגע – ישאף להמשיך ולמשוך בחוטים מאחורי הקלעים. בשנה האחרונה, יש שאומרים כחלק מאסטרטגיה ארוכת טווח, רקמו אלוש וראש העירייה זוהר מערכת יחסים קרובה. זוהר מינה אותו לחברות בוועדת הערר לארנונה היוקרתית, שעל השתתפות בישיבותיה זוכים חבריה גם לתשלום נדיב.

מוטי מלכה. בוחש בקלחת //

מוטי מלכה. בוחש בקלחת //

אלוש יודע כי הסיכויים שזוהר ייבחר להתמודד בליכוד אפסיים, שכן ברור (לפחות בשלב הנוכחי) שהמחנות השונים ייסרבו להתאחד מסביבו. עם זאת, בהצהרותיו הוא משרת מטרה אחרת, אותה הוא אפילו לא טורח להכחיש: מיזם שמטרתו להביא להרצת בתו אתי לראשות סניף הליכוד המקומי, בין היתר באמצעות תמיכתו האקטיבית של זוהר, שלמרות שאנשיו מפריזים בהערכת כוחם בסניף, מחזיקים במחנה מתפקדים משמעותי. לפי התכנית, אחרי בחירתה של אלוש היא תביע תמיכה פומבית בזוהר לראשות העירייה, וכך השיגו אלוש וזוהר מטרה משותפת: מחד שגשוגה הפוליטי של כליפא ובניית שאיפותיה העתידיות להשתלב בתפקידים בכירים שונים במערכת הפוליטית המקומית, ומאידך ביטול הסכנה האורבת לראש העירייה המכהן מצד סניף הליכוד במקרה בו המועמד שייבחר בו יבקש לבחון את כוחו בהתמודדות ראש בראש מול זוהר, כאלטרנטיבה מול הגוש הדתי שיש להניח שימשיך לשלב ידיים גם בבחירות בעוד כשנתיים.

"כן, העליתי בפניו את האפשרות הזאת, והוא לא פסל אותה, בלשון המעטה", הודה אלוש השבוע. "אני רוצה בטובת הליכוד וחושב שזוהר צריך להתמודד בליכוד, אבל אם הוא ייבחר שלא, ומתוך ההערכה שלי שהוא ייבחר שוב, אז הליכוד צריך להשיג עמדת כוח, ובדרך של הבעת תמיכה בראש העירייה המכהן זה עשוי לקרות".

המטרה: לשלוף שפן

אלוש הוא פוליטיקאי שאינו בוחל באמצעים כדי להשיג את מטרותיו. גם הוא יודע שדבריו יקימו עליו בוודאי ביקורת בתוך סניף הליכוד, אבל בשפת הסלנג – זה לא ממש מזיז לו.

"לא יקום ולא יהיה", אמר לי חבר המועצה בוריס בורוכוב על האפשרות שזוהר יתמודד מטעם הליכוד לראשות העירייה. "הוא בבית היהודי, אז שיישאר בבית היהודי ויתמודד משם. אי אפשר לעזוב מפלגה ולחזור אליה כאילו זה אוטובוס חולף. אני חושב שבליכוד צריך להיות מועמד מוסכם על רוב המחנות שיחליטו יחד להריץ אותו לראשות העיר. במצב כזה אני מאמין שיש לנו סיכוי לכבוש את ראשות העירייה". ומיהו לדעת בורוכוב המועמד המוסכם הזה? הוא עצמו יכול להיות אפשרות טובה, לפחות לדעתו. "אני 23 שנים בפוליטיקה, הייתי כמעט בכל תפקיד אפשרי, אני חושב שיש לי את היכולת", אמר. "אבל מבחינתי, יש אנשים טובים אחרים בליכוד ואני מוכן לוותר להם, למשל דוד גלעם או ליאור קצב".

משום מה, מזיכרונו של בורוכוב נשכחה העובדה שכמו שזוהר עזב לבית היהודי – גלעם התמודד באופן עצמאי ונגד הליכוד בבחירות 2013. באותן הבחירות גם בורוכוב עצמו התמודד ברשימתו של יוסי סולימני – נגד הליכוד. "התמודדתי ברשימות עצמאיות, אבל מעולם לא עזבתי את הליכוד והצטרפתי למפלגה אחרת", ניסה להסביר.

לצד התהיות בדבר כוונותיו של זוהר, תופס גם מוטי מלכה את אור הזרקורים בכל הקשור לפריימריז העתידיים. למקורביו אומר אמנם ראש העירייה לשעבר כי הוא יעדיף להתמודד ברשימה עצמאית, אבל זה לא מפריע לו לפקוד תושבים שאולי יסייעו לו בבוא העת. מלכה בונה על וואקום שעלול להיווצר בסניף הליכוד, במסגרתו הוא עשוי להיות המועמד היחידי שיציב עצמו לבחירת הקהל אל מול המועמד אשר יוצב, אם מזימתם של זוהר ואלוש תצליח, מטעמו של זוהר. במקרה שכזה, הוא משוכנע שיתר המחנות יעדיפו להתייצב לצידו, ודרכו לזכות בסניף ובתואר המועמד לראשות העירייה סלולה.

נדב ויצמן. בעל כוח משמעותי בסניף //

נדב ויצמן. בעל כוח משמעותי בסניף //

ומלכה גם פועל כדי להגיע ליום פקודה מוכן. הוא מקווה לזכות בתמיכתו של מנהל מחלקת כוח האדם המושעה, אבי עמית, שהקרע בינו לבין זוהר מדמם כמו פצע טרי הפעור במרכז המסה בגופו של האדם – ואפילו טובי הרופאים לא יכולים לתפור אותו. במערכת הפוליטית מצביעים על הסולחה שנעשתה בין עמית לבין מלכה עצמו ולבין בנו, שחר, כעדות לכוונות עתידיות אפשריות. לעמית יש תכניות אחרות: הוא רוצה להתמודד בעצמו לראשות הליכוד ולשם כך בדיוק כרת את הברית המוזכרת בראשית הטור עם נדב ויצמן. אולם אם לא יעלה בידו של עמית לרקום את הדיל שיביא את בחירתו לראשות הליכוד והדילמה שתעמוד בפניו תהיה בין אליהו זוהר למוטי מלכה – הוא יתייצב בחפץ לב לצידו של מלכה. הרשעת האחרון בפלילים, אם תהיתם, לא תהווה מכשול מבחינתו.

ומה עמדתו של ויצמן? הוא הוכיח את כוחו בצורה מוחצת ב-2008 וב-2013, וגם הפעם הוא יהווה כוח משמעותי, כנראה הכי משמעותי, בבחירות בסניף. "זה עדיין מוקדם לדעת מי ייבחר, אבל אני יכול להגיד דבר אחד – אני אתמוך בכל מי שייבחר כחוק למועמד הליכוד. גם אם הוא לא היה המועמד המועדף עליי", אמר לי השבוע. האפשרות שזוהר יחזור לליכוד או יזכה לתמיכתו היא חסרת סיכוי ויכולת, לטעמו. "הוא לא ליכודניק", הוסיף ואמר, "אני בוחר בליכודניקים אמיתיים".

ויצמן עדיין מחזר במרץ אחרי האפשרות לשלוף שפן מהכובע ולהפתיע עם מועמד שאיש לא ידע או דיבר עליו קודם, אך לא נראה שיש סופרמרקט של מועמדים מפתיעים ואיכותיים שיכולים לסחוף ולכבוש את הציבור. בכל מקרה, הפעם הקרב צפוי להיות הרבה יותר קשה מהטיולים הקלילים בשנים עברו. לעומת זאת, דבר אחד בטח לא ישתנה: הליכוד יישאר לא מלוכד. והמרוויח הכי גדול מזה יהיה האיש שכבר יושב היום בלשכה שבקומה השנייה בבניין העירייה.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עשירית מתקציב העירייה מופנה לתשלומי פנסיה לגמלאים

סך תשלומי הפנסיה של העירייה לעובדים שפרשו מגיע ליותר מ-15 מיליון שקל בשנה, כך עולה מסקירה שהוצגה בפניי ועדת ההכנסות של משרד הפנים. מבחינה אחוזית, מדובר על סכום הגבוה כמעט פי 2 מזה שמשלמות הרשויות הסמוכות לה. הסיבה לתשלומים החריגים: מערכת כוח אדם מנופחת ותכניות ההבראה הרבות שעברה העיר בעשורים האחרונים

פורסם

בתאריך

על ידי

9.6% מתקציב עיריית קריית מלאכי מועבר לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. מדובר על סכום הגבוה לעיתים פי ארבעה וחמישה מהיקף תשלומי הפנסיה שמעבירות רשויות אחרות הסמוכות לקריית מלאכי. הנתונים נכונים לשנת 2017 והועלו במסגרת ועדת ההכנסות של משרד הפנים, שמקיימת בימים אלו את דיוניה לקראת קבלת החלטה על חלוקה של הכנסות המועצה האזורית באר טוביה עם שבע הרשויות הגובלות עימה, בהן גם קריית מלאכי.
לפי הנתונים, היקף תשלומי הפנסיה שמעבירה העירייה משמעותי וגדול לאין שיעור מרשויות אחרות, דבר המכביד מאוד על תקציבה השוטף, ומקשה עליה לממן פרוייקטים ופעילויות לרווחת הציבור. העירייה משלמת נכון לשנה שעברה סכום של כ-15.3 מיליון שקלים בשנה כפנסיה לעובדים שפרשו מעבודתם, סכום המהווה, כאמור, כעשירית מתקציבה. לשם השוואה, גדרה משלמת 3.8% מתקציבה כתשלומי פנסיה, מועצה אזורית חוף אשקלון 3%, נחל שורק 2% ואילו בני עייש משלמת 1.2% בלבד מתקציבה כהוצאות פנסיה לגמלאים. מועצה אזורית באר טוביה, אגב, מעבירה 3.8 אחוזים מתקציבה לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. הרשות המקומית הקרובה ביותר לקריית מלאכי מבחינת היקף התשלומים שהיא מעבירה כהוצאות פנסיה לעובדים היא גן יבנה, שמשלמת 5.4% מהיקף תקציבה לטובת פנסיה לעובדים.


היקף התשלום של העירייה לטובת תשלומי פנסיה נחשב חריג ביותר, ולראיה – הנתונים שהוצגו לגבי הרשויות האחרות. בנתונים שהוצגו בפניי הוועדה העריכה העירייה כי יש לה הוצאות עודפות לתשלומי פנסיה בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים. המשמעות היא כי העירייה יכולה להשקיע פחות כסף בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובספורט, עקב העומס המוטל על הקופה הציבורית. הסיבה לתשלומים החריגים נעוצה במערכת כוח אדם מנופחת בעירייה לאורך השנים, כאשר העירייה העסיקה עובדים הרבה מעבר ליכולותיה הכספיות – וגם הרבה מעבר לנדרש. לאור תכניות ההבראה שיושמו בעירייה בשני העשורים האחרונים, חלק מעובדים אלו נדרשו לאורך השנים האחרונות לצאת לפנסיה מוקדמת, והעירייה החלה לשלם להם תשלומי פנסיה מוקדם מהצפוי, דבר שמכביד כאמור על קופתה. אגב, העירייה לא בהכרח למדה משגיאות העבר, ובשלוש השנים שבין 2014 ל-2016 התנפחה מצבת כוח האדם בעירייה באופן משמעותי, כאשר נוספו לעירייה לא פחות מ-72 משרות חדשות. גם השכר של עובדי העירייה בעשור האחרון עלה באופן חריג לעומת ערים אחרות, דבר שתרם להתנפחות הוצאות הפנסיה.

בעירייה מצפים לגידול של 30 אלף יחידות דיור ממזרח לאזור התעשייה בתימורים. צילום: ארכיון


הצהרות ומציאות

בינתיים ולמרות הצהרותיה הראשונות, המועצה האזורית באר טוביה הודיעה כי תהיה מוכנה לחלוקת הכנסות גם עם היישוב בני עייש. בדיון שהתקיים בוועדת ההכנסות הצהיר סגן ראש המועצה, שלומי שמאי, כי המועצה תסכים לחלק את הכנסותיה מהבסיסים הצבאיים שנמצאים בתחומה בין בני עייש לקריית מלאכי, אולם עמד על סירובה של המועצה לחלוקה עם יישובים אחרים. בעבר הצהיר ראש המועצה דרור שור כי המועצה לא תסכים לחלוקת הכנסות עם אף יישוב למעט קריית מלאכי. במסגרת זאת אף הגישה המועצה תביעה נגד "המקור", לאחר שהכחישה כתבה שפורסמה ועסקה במו"מ שהתקיים בין שור לבין ראש מועצת בני עייש. שור ובאר טוביה הכחישו מכל וכל את קיומו של מו"מ ליישום של הסכמות מעין אלו. התביעה נדחתה ובאר טוביה שילמה כ-23 אלף שקל ל"המקור" כהחזר הוצאות משפט.


נושא נוסף שעלה לדיון בישיבת ועדת ההכנסות ובנתונים שהציגו בעירייה ובמינהל התכנון במשרד האוצר, מגלה כי בעוד כלפי חוץ העירייה מגביהה ציפיות ביחס לפרוייקטים של פינוי-בינוי בשכונות הוותיקות בעיר, בישיבות פנימיות ההתלהבות מצוננות וגם העירייה מבינה כי הפרוייקטים לא יוכלו לצאת אל הפועל במתכונת הנוכחית אלמלא סיוע משמעותי מצד משרד השיכון. במינהל התכנון הבהירו ביחס לתכניות העתידיות של פיתוח העיר כי פרוייקטים של פינוי-בינוי בעיר אינם בעלי היתכנות כלכלית, שכן ערך הקרקע והדירות בעיר אינו מספיק גבוה על מנת להצדיק הוצאה לפועל של מיזמים כאלו.


במינהל התכנון מבהירים כי קצב המימוש של יחידות הדיור שנבנות בעיר עומד על 400 יחידות חדשות בשנה, כאשר ישנן כ-5,200 יחידות מתוכננות בשתי השכונות החדשות, "כרמי הנדיב" ו"המחנה". יש לציין שמתוך הכמות הזו כ-2,400 דירות הם חלק מפרוייקטים של פינוי-בינוי, אך כאמור, בהיעדר סיוע מצד משרד השיכון לא ניתן יהיה להוציא את הפרוייקטים האלו לפועל.

חושש מעזיבת בסיס מז"י. זוהר

אובדן של 7 מיליון ש"ח בעקבות מעבר מז"י

בישיבות ועדת ההכנסות הסבירו ראש העירייה זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי כי העירייה עשויה לעמוד בפני שוקת שבורה
לאחר עזיבת בסיס מז"י בעוד ארבע שנים. על פי התכנון של צה"ל ומשרד הביטחון, הבסיס יועתק לאיזור לוד, מה שיביא לאובדן הכנסות של שבעה מיליון שקלים בשנה בתשלומי הארנונה. "בעוד עשור קריית מלאכי תהיה עם 170 אלף תושבים. בסיס מז"י עובר ללוד, מדובר בהפסד של 7 מיליון שקלים כי תהיה שם בנייה. במצב הנתון היא (העיר) הולכת למדרון", תיאר ראש העירייה את מצב העיר בפניי חברי הוועדה מטעם משרד הפנים והאוצר. זוהר הזכיר כי בטווח הארוך קיים תכנון להגדיל את העיר בכ-30 אלף יחידות דיור נוספות שיוקמו ממזרח לאיזור התעשייה תימורים.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה