צור עימנו קשר

חדשות

לא רואים ממטר

עם כל הכבוד לגן שעשועים, יש עוד הרבה מה לשפר בעיר הזאת, וראש העירייה רק מחכה שזה יקרה מאליו, או שמישהו אחר יכתיב לו

פורסם

בתאריך

בכל ערב יום השואה אני הולך לראות את הטקס המיוחד של העיר שלנו. בתור אחד שלא מהעדות האלה, אני מרגיש צורך כיהודי לעמוד שם ולהתייחד עם זכרם של אנשים שבסך הכל היו יהודים. בימים כאלה אני מבין יותר את המשמעות של האחדות הכל כך נחוצה, את הרצון למחוק כל סממן עדתי ולהיות עם אחד. רק שרגע אחר כך אנחנו חוזרים להיות שונים, אנחנו מקללים את הגפילטע שלהם והם באים לבקש ממני מופלטה. ככה אנחנו, יהודים.

אני לא מכיר אישית אף אחד שהיה שם. בגילי המתקדם בטח הייתי אמור לפגוש מישהו שהיה ניצול שואה,  לצערי לא יצא. קריית מלאכי לא משופעת באנשים כאלה וגם אם הם עדיין חיים בינינו סביר להניח שאפגוש אותם בקופת החולים בתור הארוך הזה, ולא אשאל לשמם. וואלה, בכל פעם שאני רואה את המספר על היד אני בולע רוק ואפילו נותן להם את התור שלי, כי מה יש לי לעשות, למהר לשמוע את אשתי בבית?

האחדות הזאת מופיעה רק בימי אבל וזיכרון. בימים רגילים אנחנו לא בני אדם, אנחנו יותר בכיוון של לעשות עבור עצמנו ולא להסתכל הצדה. אני רואה את זה בכל פעם כשאני פוגש פעיל פוליטי כלשהו, שמבקש ממני בעיקר לשרת אותו. כשאני אומר לו לעשות משהו בשביל הקשישים הוא מחייך ואומר שהם הצביעו למישהו אחר. ככה זה כאן, או שאתה איתי או שאתה נגדי, אין אמצע, אין שליחות ציבורית, רק שירות עצמי. וואלה, תראו איך האנשים של אליהו זוהר גררו את כל הקשישים של העיר לקלפיות ואיך שום דבר לא השתפר עבור האוכלוסייה הזאת. אני ברוך השם מסתפק במה שיש, מה יגידו אלה שאנחנו אפילו לא מודעים לעצם קיומם וסבלם ולאיש לא אכפת?

בשבוע שעבר קראתי ששי סיום החליט לצאת נגד המתרחש במחלקת הרווחה שהוא אחראי עליה ולומר שככה אי אפשר לעבוד. וואלה צודק הבחור, רק חבל שלקח לו שנה וחצי להבין איפה הוא חי ועם מי הוא עובד. אני מעריך את הבחור הזה, הוא לקח על עצמו את התחום הכי קשה ועכשיו כנראה נתקל במוקשים של ראש העירייה. מה, זוהר צריך מישהו שיפחית את כוחו בקרב האוכלוסייה הנזקקת ויעצים אותה ככה שהיא לא תהיה תלויה בו? ממש לא. את סיום הצעיר הוא שלח לשם כמו שנתניהו שלח את יאיר לפיד לאוצר וציפה שייכשל. רק שסיום לא מתכוון להיכשל, והוא בניגוד ללפיד למד את החומר ומאתר בעיות שהן בעצם האנשים של זוהר. הבנתם?

כך יוצא שמי שבא לעבודה נתקל באלה שבאים לעבוד על כולם. זה המצב כאן, כולם דופקים את כולם כדי שהמצב יישאר כמו שהוא ואז אפשר יהיה לשלוט. אם זוהר היה באמת דואג לחלשים הוא היה מביא לכאן מקומות עבודה או לפחות דופק על הדלת של משרד התעסוקה ומבקשים הכשרה מקצועית לאנשים כדי שיוכלו ללמוד מקצוע. אבל טוב לו ככה, הוא מעדיף לבנות להם עוד מתקן שעשועים או להביא לכאן פסטיבל, מבורך ככל שיהיה, מאשר עתיד טוב יותר. בעיניו הנראות יותר חשובה מהתוכן, כי מה שאנשים רואים בעיניים יותר קל לתת מאשר להסביר להם באוזניים. מספיק לראות את האנשים שלו בפייסבוק מבקשים שנגיד לו תודה ואומרים שהוא הכי טוב שיש, כי עליהם הוא מצליח לעבוד טוב-טוב והם ממשיכים את העבודה ומוכרים מציאות מדומה לתושבים. מעניין שכל השאר שותקים, ומי שמגן עליו אלה אנשים שעובדים איתו או אצלו ומקבלים שכר, אז מה הם רוצים מכל השאר שמבינים את חומרת המצב ולא שותקים?

ראיתי את העליהום בפייסבוק על עורך העיתון הזה שמנה את המגרעות של ראש העירייה שכל ילד מבחין בהם, אבל אלו שהפכו עצמם לאבירי השלטון לא מוכנים לקבל זאת. אולי תסבירו לי פעם איך בנאדם שגר במעלה אדומים מעז להעביר עלינו ביקורת או לשבח את ראש העירייה כשהוא אוכל מהידיים שלו, אין לו בושה? ואיך תסבירו את ההיא שבעלה קיבל ג'וב אחרי הבחירות, היא יכולה להגיד משהו רע על זוהר, גם אם יש מה להגיד? וההוא שמינה עצמו לדובר אישי של ראש העירייה, בעוד שזוהר עצמו היה מעדיף שיסתום?

אני לא מסכים עם כל מה שכתב העורך, אבל אני יודע שיש דברים שהוא צדק בהם, לא בהכל הוא טעה. לזוהר יש יחסי ציבור טובים, אבל המעשים, אין מה לעשות, הרבה פחות טובים מהדיבורים. הנה, שנה ומשהו רן ויצמן לא היה במועצת העיר והוא לא עשה עם זה כלום. זה מעיד על חולשה, על חוסר יכולת לטפל באמת בדברים החשובים. עם כל הכבוד לגן שעשועים, יש עוד הרבה מה לשפר בעיר הזאת וראש העירייה רק מחכה שזה יקרה מאליו, או שמישהו אחר יכתיב לו. אפילו את מניעת העלאת הארנונה המדינה כפתה עליו (בינתיים), אחרי שרצה לשלוח לכם יד לכיס, במקום שהוא יבין את המצוקה ויבטל את זה לבד. זה ראש עירייה חזק? זה בלוף.

יאללה, ביסלאמה.

לחץ להמשך קריאה