צור עימנו קשר

חדשות

לא רואים את האופק

כמעט שנה חלפה מאז הבטיחו אנשי העמותה והעירייה כי בניית מפעל "אופק"– שנעצרה לפני כארבע שנים – תתחדש בתוך "שבועות בודדים", אך גם כעת, עשרה חודשים אחרי ההבטחה המקורית, העבודות טרם החלו. "מחכים לאישור התכנית בקרן רש"י", אמר השבוע משה שמעון שימי, יו"ר העמותה המנהלת של המפעל

פורסם

בתאריך

עשרה חודשים אחרי ההכרזה הבומבסטית על חידוש בנייתו של מפעל "אופק" החדש, ועובדי המפעל ומנהליו עדיין ממתינים לחידוש העבודות – שנדחות פעם אחר פעם. כזכור, במהלך ישיבת מועצה רבת משתתפים שהתקיימה באפריל 2017 הכריז ראש העירייה אליהו זוהר כי בתוך זמן קצר תתחדש בניית המפעל החשוב, לאחר שהושגה תרומה על סך 2 מיליון שקלים שתקל על מימוש הפרויקט- שעלותו נאמדת בכ-11 מיליוני שקלים. בהתאם להצהרת ראש העירייה, צפי אכלוס המפעל אמור היה להיעשות מיד לאחר חגי תשרי, שחלו לפני כארבעה חודשים.

כידוע, מפעל "אופק", המעסיק בני נוער ומבוגרים בעלי צרכים מיוחדים, פועל מזה כשלושה עשורים וחצי. הוא הוקם על ידי ראש העירייה לשעבר, משה (שימי) שמעון, שמשמש גם בימים אלו כיו"ר העמותה המנהלת והמייסדת של המפעל. בשנותיו הראשונות פעל המפעל במבנה באזור התעשייה קריית מלאכי, אולם בשנת 1994 העתיק את מקומו למבנה באזור התעשייה באר טוביה, משם הוא פועל עד היום. במפעל עובדים כ-100 בני נוער ומבוגרים באופן קבוע. במשך שנים רבות חלמו אנשי המפעל על העברתו למבנה חדש: המבנה הישן בבאר טוביה נחשב למיושן, ומיקומו של המפעל בקומה השלישית במבנה בעייתית ויוצרת קשיים בשינוע סחורות המיוצרות בו. במפעל מסבירים כי בנוסף, לאורך השנים חלה צמיחה מתמדת בתפוקת העבודה במפעל, כך שהמקום הנוכחי ממנו הוא פועל – בשטח של כ-1,100 מטרים – הפך קטן מידי בהתחשב בהיקף העבודה.

לפני שש שנים החלו במפעל את תכנון המעבר למבנה החדש, והשיגו הסכמות מעיריית קריית מלאכי ומהמועצה האזורית באר טוביה להשתתף במימונו של הפרויקט הגרנדיוזי, שעלותו כאמור נאמדה בכ-11 מיליון שקלים. המבנה החדש כולל שטחי עבודה רחבים ומכונות בעלות טכנולוגיה מתקדמת, כאשר המפעל כולו תוכנן להשתמש באנרגיות מתחדשות על מנת להיות חסכוני בחשמל. הבנייה החלה, אך פחות משנה לאחר מכן נעצרה בעקבות בעיות הנדסיות שהתגלו, בתוספת חריגות בנייה שונות. בהמשך התברר כי גם הכסף שהובטח מהרשויות לא הגיע – וכך נוצר מצב שבמשך יותר מארבע שנים שלד המבנה עומד במקומו מבלי שנרשמה התקדמות כלשהי בבנייה. לאחר שבעירייה עשו מאמצים למצוא תורם שיסכים להעביר את הסכום הדרוש להשלמת בניית המבנה, הודיע ראש העירייה זוהר ליו"ר העמותה שמעון שימי כי תורם אמריקאי אמיד יעביר את מרבית הסכום הנדרש לטובת השלמת הבנייה. התורם, שנותר בעילום שם, התחייב להעביר כשני מיליון שקלים, ואילו את יתרת הכספים הבטיחו להעביר הביטוח הלאומי ושתי הרשויות הנמנות על חבר המייסדים של מפעל "אופק" – המועצה האזורית באר טוביה ועיריית קריית מלאכי.

כבר לפני חצי שנה, בבדיקה שנערכה על ידי מערכת 'המקור', התברר כי בעקבות בעיות ביורוקרטיות בעירייה עדיין לא החלו את שיפוץ המבנה, כאשר ראש העירייה לשעבר, משה שמעון שימי, טען כי הסיבה לכך היא שינוי שנעשה בתכניות שלא היו במבנה המקורי. בעירייה טענו כי עד סוף שנת 2017 יחדשו את העבודות, אולם גם עתה אלה טרם יצאו אל הדרך. "לאחר שהושג התקציב היה צריך לעשות מספר שינויים בתכניות של הבניין", אמר יו"ר העמותה המנהלת של מפעל "אופק", משה שמעון שימי, שהוסיף: "זה נמצא כרגע בקרן רש"י וכולנו מחכים לאישור התכנית בקרן, שהיא זו שבונה לעמותה את המקום", הסביר ראש העירייה לשעבר, שהעריך כי כבר בשבועות הקרובים יתקבלו האישורים להתחיל בחידוש הבנייה. נציין כי הבטחה ברוח זו בדיוק התקבלה גם לפני כחצי שנה.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.