צור עימנו קשר

דעות

"לא משנה מה יהיה, אכפת לנו מהעיר. אכפת לנו מהאנשים שגרים בה ומהעתיד שלה. כל השאר זה שולי"

אוריה אילו, תושב העיר ואחד מבניה המובחרים, מספר בטור אישי ומיוחד על רשמיו מהתנהלותה של מערכת הבחירות עד כה- ומציע לזנוח את הפן האישי ולעבור לשיח ענייני, מכבד ומקצועי. "אנחנו יכולים להתווכח איך לנהל את העיר טוב יותר, האם העיר נוהלה טוב או פחות טוב, אבל בסוף זה דיון על 'הדרך' ולא ריב אישי"

פורסם

בתאריך

הבחירות המקומיות ממש בפתח ונראה שמשעמם לא יהיה פה. לכן חשבתי שזו הזדמנות לשוחח על צורת היריבות בין המחנות- ועל השיח שאנו צריכים להוביל דווקא בימים הללו.

הבחירות בקריה, לפחות לפי הרשתות החברתיות, מלאות בתומכים מכל הצדדים (בכל פוסט אפשר לדעת מי יתמוך ומי יבקר) ולדעתי חשוב, דווקא בזמן הזה, רגע אחרי יום הכיפורים, לנהל שיח ומערכת ראויים שבמהלכם המתמודדים מציעים בעיקר מה הם יכולים וחושבים לעשות כדי שיהיה פה טוב יותר, ולא כמה המתמודד שמולם פחות טוב ברמה האישית. נכון, קל יותר לשפוט ראש עיר מכהן, אבל עדיין ריכוז בדרכים ואסטרטגיות פרקטיות יכולות להוביל שיח טוב יותר לעיר.

אתן דוגמא: במקום "הוא לא עשה פה טוב", אפשר לומר "אני חולק על הדרך שבה הוא ניהל את העיר". או במקום "המתמודד הזה לא טוב יותר מראש העיר הנוכחי", אפשר לומר "אני מאמין בדרך ובאסטרטגיה של ראש העיר הנוכחי".

מסיבה פשוטה אני מציע לדבר כך, זה מעורר שיח מקצועי יותר. כדאי שנפתח לדיון את הנושאים העומדים על הפרק ונתמודד איתם. זה יביא את כל המועמדים והרשימות לשיח מקצועי שבו האתגרים והיתרונות של העיר יעמדו לדיון ולשיח, דיון ענייני עושה רק טוב.

דבר נוסף משמעותי לא פחות, הוא נושא המגורים של בעלי הדעה השונים בעיר. ישנם הרבה אנשים שמביעים את דעתם, חלקם גרים פה, חלקם לא. חלקם מעורים יותר, חלקם פחות.

ישנה איזה תפיסה שאם מישהו לא גר פה אז אין לו זכות דיבור. אני חושב (לגמרי מותר לכם לחלוק עלי), שכל מי שחווה את העיר הוא בעל זכות דיבור. יש אנשים שגרים בעיר שעושים לה לא מעט נזק, ויש אנשים שכלל לא גרים בה אבל תורמים לה בצורה משמעותית. ציון רגב שתמך המון בעיר בהרבה תחומים בתפקידו כמנהל החטיבה החברתית של גזית גלוב הוא דוגמא נפלאה לכך, ועוד רבים וטובים.

המטרה שלי, כאשר אני משוחח על העיר בכל מקום שאני נמצא, היא להפוך אותה לטובה יותר ולתת יד במה שצריך. אני מוכן להירתם ככל שאוכל, זאת תפיסתי. ואני חושב שדווקא בימי הבחירות המתוחים אנחנו צריכים לזכור זאת.

העיר היא שלנו, יש לנו מספר מתמודדים שמציעים איך לעשות פה טוב יותר, אבל נזכור שלא משנה מה יהיה, אכפת לנו מהעיר. אכפת לנו מהאנשים שגרים בה ומהעתיד שלה. כל השאר זה שולי.

אנחנו יכולים להתווכח איך לנהל את העיר טוב יותר, האם העיר נוהלה טוב או פחות טוב, אבל בסוף זה דיון על "הדרך" ולא ריב אישי.

בכנסת ישראל נוהגים להשתמש במילה "יריב פוליטי", או במילים אחרות: "הוא חבר שלי, אבל אנחנו מתווכחים איך לנהל את המדינה ומה הדרך להפוך אותה לטובה יותר".

הדברים הללו צריכים להוביל שיח אחר במערכת הבחירות. השיח איננו מועמד א' נגד מועמד ב', טוב נו, אם תתעקשו, אליהו זוהר נגד חיים ויצמן. אלא הדרך, התפיסה, השיטה שבה ללו חושב לנהל את העיר מול התפיסה, השיטה, הדרך של חיים ויצמן לנהל את העיר.

רק לאחר מכן אנו יכולים להתייחס למאפייני האישיות. כלומר: מי אנחנו חושבים שהמאפיינים של האישיות שלו, או במילים אחרות האופי שלו, יכול להביא לידי ביטוי את הדרך, השיטה והאסטרטגיה בצורה הטובה ביותר.

אין בנו שנאה, אין בנו קנאה, כולנו אוהבים זה את זה ואכפת לנו זה מזה. הפוליטיקה היא רק כלי, אמנם כלי משמעותי, אבל היא כלי. יש בנו בעיקר הרבה אהבה לעיר ולאנשים המדהימים שגרים בה.

כששואלים אותי "לאן אתה מכוון", אני תמיד עונה "אל המקום שבו ארגיש משמעותי".

זה ממש לא משנה איזה תפקיד זה. אם אתה מרגיש משמעותי, שעשית טוב, שאתה מביא את היכולות שלך לידי ביטוי, הרי שוודאי שאתה בכיוון הנכון. במובן הזה אני חושב שראוי לציין את הפוסט שהעלה לאחרונה חברי לפייסבוק אביחי איבגי, ובו אמר כי הוא חש משמעותי. זה היה נפלא בעיני ובעיקר הכניס לפרופורציות.

אחינו האשכנזים נוהגים לומר בליל הושענא רבא "פיתקא טובה", אז בהזדמנות זו אאחל לכל המתמודדים ברשימות " פיתקא טובה".

חג שני שמח!

לחץ להמשך קריאה
4 תגובות

4 Comments

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  29/09/2018 ב 18:46

  לגמרי צודק. אנשי ראש העיר צריכים לקרוא את הטור הזה מאה פעמים כדי להפנים. הם מדברים על זה שכל מי שלא תומך בללו זה מאינטרס אישי ולא מסתכלים על עצמם שכל אלו שכותבים בעדו בפייסבוק הם עובדים או מתפרנסים בדרך עקיפה מהעיריה… האינטרס האישי אם כבר הוא שלהם!

 2. מוטי אוחיון

  28/09/2018 ב 13:40

  אוריה שלום.אהבתי את הטור שמנוסח היטב ומציג תמונה קרובה במידה רבה למציאות
  * הבעיה שיש ויכוח ואי הסכמה בין אנשים מה שלא נכון לומר ולהתנהל על פיו נאמר "אם אתה לא איתי אז אתה נגדי" כמה לא נכון
  * גם אם אין ביננו הסכמה בנושא אחד אין זה אומר שלא תהיה הבנה והסכמה בנושא אחר…
  * חולק על דעתך בנושא השיח בכנסת ישראל אוי לנו אם גם אנחנו נתמטא כפי שרבים מחברי הכנסת מתבטאים.
  * מסכים לחלוטין אתך לגבי שתושבי עבר כן יוכלו להביע דעה כל תושב ולבטח כאלה שהיו ממקימי העיר ותרמו לפיתוחה.
  * לגבי היריבות בין המתמודדים ולא רק בפוליטיקה אני נוהג להציע כי מתמודד שיציג את יתרוניו ויכולותיו מה שלילי ואינו טוב אצל המתמודד היריב שהתושבים יחליטו.
  חג שמח והעיקר שיהיה טוב לתושבים וצעיר חג שמח

 3. פנינה

  28/09/2018 ב 12:14

  אוריה אתה כל כך צודק

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  28/09/2018 ב 12:04

  כתושב העיר. 60 שנה + רק לחדד כל זמן שראש העיר כפוף לצערי להסכמים גועליציונים. אז הוא שבוי. ובמיוחד בקרית מלאכי. שחבד והמאמינים פועלים על פי. הסכמים. אז קול. דעה. של הציבור לא נשמעת. מי שנשמע. חברי הגועליציה. שהם קובעים. אז מי ומה אנחנו לכן צריך ראש עיר החלטי כם כח. וולא סחטנות. משום מקום. ולסיים באנשי אמונה אבדו. וככה זו הפולטיקה. אחרי הבחירות חוזרים. למקום הטיבעי. והפולטיקה מתנהלת מעל ראשינו. והם המחליטים. ולחכות לבחירות הבאות בכדי. ששוב יזכרו שאנחנו קיימים. אז נחתם לאובה לבריאות. ואהבת חינם ופרנסה בשפע

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.