צור עימנו קשר

בחירות 2018

כן הכרעה, לא הכרעה

אנשיו של גדעון מהרי ניסו להביא את ההחלטה על תמיכה בראש העיר לשעבר מוטי מלכה להצבעה בוועדת החכמים של הקהילה האתיופית, אולם אנשיו של שי סיום סירבו בתוקף ונטשו את הישיבה בכעס. האם האיחוד יישמר?

פורסם

בתאריך

ביום שלישי בשבוע שעבר נראה היה כי הקהילה האתיופית נמצאת על סיפה של פילוג מחודש: ישיבה של חכמי ומבוגרי העדה (השמגלוץ') התפוצצה לאחר שהתגלו אי הסכמות בין אנשיהם של חברי המועצה גדעון מהרי ושי סיום. אי ההסכמות נגעו להחלטה של הקהילה בסוגיית התמיכה באחד המועמדים לראשות העירייה. לאחר התפוצצות הישיבה ניסו גורמים לאחות את הקרעים, וישיבה נוספת – המוגדרת דרמטית – צפויה להתקיים ביום שישי.
הישיבה ביום שלישי נערכה בנוכחותם של עשרה מחכמי העדה (שניים נעדרו ממנה), שהם למעשה מבוגרים מהקהילה שמונו על ידי מהרי וסיום לכהן בוועדת השמגלוץ' כחלק מהסכם האיחוד שנערך בין שני חברי המועצה. בתחילה הישיבה הייתה אמורה לעסוק במתחים הפנימיים בין המועמדים בקהילה, ובעיקר בין סיום לבין מהרי, אולם עד מהרה הנושא נדחק הצידה והסוגייה שעלתה על הפרק עסקה בזהות המועמד שיזכה לתמיכת הקהילה במירוץ לראשות העירייה.
אנשיו של מהרי, חמישה במספר, ביקשו להעלות להצבעה בין חברי השמגלץ' את הנושא, אולם אנשיו של סיום סירבו בתוקף ואמרו כי הדבר אינו על הפרק בשלב זה, ובטח שהחלטה בנושא אינה יכולה להתקבל ללא נוכחותם של ארבעת המועמדים עצמם שנבחרו בפריימריז. אנשי מהרי התעקשו, דבר שגרם לפיצוץ: חמשת חברי השמגלץ' הנמנים על אנשיו של סיום קמו ויצאו מחדר הישיבות, בטענה כי אינם מוכנים לקחת חלק בהצבעה שאינה נעשית על דעת הרוב. זמן קצר לאחר מכן יצאו מהישיבה גם אנשיו של מהרי – בלא שהתקבלה החלטה בנושא.

נבחרי הקהילה האתיופית בימים טובים יותר. האיחוד ישמר?

"סכנת פילוג"
בינתיים, אנשיו של מוטי מלכה, הבוחשים היטב בנעשה בקהילה בעיקר באמצעותו של גדעון מהרי, הוציאו הודעה לפיה הקהילה בחרה במלכה – דבר שהתברר עד מהרה כאינו נכון. לטענת אנשי מלכה, שמונה מתוך 12 הנוכחים בישיבה בחרו במלכה, ואילו ארבעה נוספים ביקשו לדחות את קבלת ההחלטה למועד מאוחר יותר. אלא שכבר בשלב זה התברר כי המידע אינו נכון: בישיבה נכחו רק עשרה חברי שמגלץ', כאשר שניים נעדרו ממנה. בנוסף, אנשיו של סיום טענו כי כלל לא התקיימה הצבעה שכן הם יצאו מהישיבה ולא לקחו בה חלק.
הדבר גרם למהומה גדולה במערכת הפוליטית בעיר, ועורר מחדש לשיאים חדשים את המתחים בין מהרי לסיום. סיום, שנבחר על ידי 540 מבני הקהילה האתיופית בעיר להוביל את הרשימה, טען כי מדובר במחטף, ומקורביו הפנו את האצבע המאשימה למהרי, אשר לדבריהם מכוון על ידי מלכה ואנשיו. "מהלכים מהסוג הזה גרמו לפילוגים בעבר", כתב סיום בהודעת וואטסאפ שהופצה על ידי אנשי מלכה לאחר מכן. לדבריו, בישיבה שנערכה בשבוע שעבר התקבלה החלטה כי בשלב זה הקהילה לא תתמוך באף מועמד. "היום ביצעו הצבעת מחטף ללא הנציגים שנבחרו", כתב סיום – אשר כידוע דוחף לכיוון תמיכה במועמדותו של חיים ויצמן לראשות העירייה. "זה לא רציני והבעיה הקשה ביותר היא שיש עכשיו סכנת פילוג".
בהמשך הוציא סיום הודעה רשמית, והבהיר כי כלל לא נערכה הצבעה וכי הקהילה לא הכריעה ביחס למועמד שיזכה לתמיכתה. "לא נערכה הצבעה ולא התקבלה הכרעה בעניין תמיכה במועמד לראשות העיר", אמר. "גורמים זדוניים מנסים להשתמש בפייק ניוז כדי להטות את דעת הקהל ולפלג את הקהילה". לדברי מקורביו של סיום, ההצבעה שערכו אנשיו של מהרי – ככל שהייתה כזאת – אינה נחשבת להצבעה שכן היא נעשתה שלא בהסכמה של כלל חברי השמגלץ' והמועמדים עצמם, ואף בהיעדרם. לעמדתו של סיום הצטרף גם יעקב טלה, שסיים שני בפריימריז. לפי דיווחים, הוא אמר כי ההחלטה בעניין תמיכה במועמד כזה או אחר לראשות העירייה צריכה להתקבל בשיתוף המועמדים עצמם.

חבר המועצה סיום. "מפיצים פייקז ניוז"

גורל לוט בערפל
מקורביהם של שני נציגי הקהילה – שי סיום וגדעון מהרי – הטיחו טענות קשות איש ברעהו. לדברי מקורבי סיום, מהרי חותר תחתיו ואינו מכבד את הכרעת הקהילה, שבחרה בסיום להוביל את הרשימה. מנגד, מקורביו של מהרי טוענים כי סיום מובל על ידי גורמים פוליטיים אחרים. "זה מצחיק להגיד את זה, כי כולם רואים שמי שמוביל את גדעון זה מוטי מלכה ואנשיו", אמרו מקורביו של סיום. "הדבר היחידי שחשוב לשי הוא להביא את הקהילה לניצחון", הוסיפו.
עוד הוסיפו ואמרו מקורביו של סיום: "גדעון רוצה לתמוך במוטי מלכה למרות שהוא עצמו יודע מה הקהילה עברה בתקופתו. הרי גדעון עצמו חלק גדול מהזמן בתקופה של מלכה לא היה בקואליציה, אז מה קרה פתאום שהוא נהיה אוהד שלו? מוטי מלכה לא יכול לנצח את הבחירות כי אף אחד לא יבוא איתו. הוא רוצה שאנחנו נהיה הגמל שהוא רוכב עליו. הליכוד, תנועת הצעירים וחלק גדול מהעדה הבוכרית ישב מול השמגלוץ' ואמר שהם לא יבואו עם מוטי מלכה. אז מה האינטרס בללכת איתו? אם נפעל לפי מה שגדעון רוצה, אנחנו נגרום לכולם ללכת לללו זוהר ונפסיד את הבחירות".
מנגד, אחד מצעירי העדה שהביע תמיכה פומבית במועמדותו של מלכה הביע שכנוע עצמי עמוק בכך שאם הקהילה תצטרף למלכה, רבים יבואו אחריה. "ברגע שאנחנו נכריז שתומכים במוטי, יבואו חב"ד, יבואו הבוכרים ויבואו ש"ס", אמר. "זו תמימות, מכרו להם שטויות", אמר גורם אחר בקהילה הנחשב דווקא לנייטרלי. "הוא (מלכה, ה"ה) בא לשמגלוץ' יחד עם רב אחד שיש לו במקרה הטוב כמה עשרות אנשים", אמר הגורם. "לעומתו אחרים באו עם כוח מוכח של אנשים שאמרו שיתמכו בהם, בין אם זה חיים ויצמן ובין אם זה ללו זוהר. אז על מה התומכים של מוטי בקהילה מדברים? סיפרו להם סיפורים והם קונים את זה כמו ילדים קטנים".
כך או אחרת, בשלב הנוכחי לא ברור מה יעלה בגורל האיחוד של הקהילה האתיופית – בעוד גורמים פוליטיים מכל קצוות הקשת בוחשים בנעשה.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

שלומי מלכה הודיע סופית: "מתמודד ברשימה עצמאית למועצת העיר"

חבר המועצה והממונה על מחלקת החינוך לשעבר, שלומי מלכה, הודיע על חזרתו לפוליטיקה המקומית והצהיר על ריצה למועצת העיר: "לא מבקש שכר או כבוד אלא רק להיות שליח ציבור נאמן. תנו לי את המנדט להיות הכח לתושבים"

פורסם

בתאריך

על ידי

חבר המועצה והממונה על מחלקת החינוך לשעבר, שלמה מלכה, הודיע היום (רביעי) כי הוא חוזר לזירה הפוליטית המקומית.

בהודעה ששלח לתושבי העיר ציין מלכה כי לאחר התלבטויות וחשיבה ממושכת עם חבריו ובני משפחתו החליט לחזור לשליחות הציבורית, והודיע כאמור על התמודדות ברשימה עצמאית למועצה בבחירות הקרובות, שייערכו בסוף אוקטובר.

בהודעתו הזכיר מלכה כי עד לפני כשנתיים שימש כממונה על החינוך במשך שלוש שנים בהתנדבות מלאה, והוסיף כי בתקופה זו פעל נמרצות וזכה בסיפוק רב להיות אוזן ופה לכל תושב אשר פנה אליו. "אלו היו שלוש שנים מופלאות ומלאות הנאה. התייצבתי בכל יום ויום למתן מענים לכל המנהלים, הורים ותלמידים, גישרתי ולחמתי למענם מול הגופים הבירוקרטים", אמר מלכה, שציין כי במהלך אותה תקופה, וכן לאחריה, ההצלחות בתחום החינוך היו ניכרות בשטח. "אני זוקף זאת לצוותים החינוכיים בקריית מלאכי. אמנם הייתי רוח גבית ומשענת לכל הנדרש, אך את העבודה בפועל מול ילדינו המתוקים, הם פעלו ועשו", אמר מלכה.

במכתבו התייחס חבר המועצה לשעבר גם לשאלת עזיבתו את הזירה הציבורית, והסביר: "לצערי הרב חלק מחבריי לעירייה ראו את ההצלחות ואת האהדה שסבבה אותי. בכל מקום הרעיפו עליי תשבחות וזה צרם להם. בתמימותי חשבתי שאם אני גורם להצלחות בעיר, הם אמורים להיות מאושרים כמותי", אמר והוסיף: "למדתי על בשרי כי בפוליטיקה, לא באמת רואים את טובת העיר למול עינהם, אלא את טובתם האישית. הם זממו והמציאו שקר עלוב שהצריך אותי לפרוש".

"חבריי הפצירו בי: "אל תפרוש! אתה לא מחוייב, היו הסכמים אחרים שמבטלים דרישה זו. תפנה לעיתונות תגלה את התרמית וכו", כתב מלכה, "אך אני חונכתי בבית אשר תככים ומלחמות אינם מנת חלקי ולכן עזבתי את העירייה. לצערי השליחות שלי הופסקה. מהלכים שהובלתי נגדעו ואם הם היו יוצאים לפועל הרי שהיום היה הרבה יותר טוב", הסביר.

בסיום מכתבו ביקש חבר המועצה לשעבר את תמיכת הציבור, וכתב כי בשונה מאחרים- הוא לא מבקש שכר או כבוד: "אני יודע כי עבדות מנת חלקי בתפקיד הציבורי, אני מבקש להיות שליחכם הנאמן. בחזותי אני איש חרדי אך חרדי שקרית מלאכי טיפחה וגידלה, חרדי שלא בא עם דעות קדומות ולא בא לתת מענה לאוכלוסיה כזו ולא אחרת, חרדי שלא פוסל בשום מצב את האחר, ואת זה הוכחתי בשלוש שנות שליחותי".

"אני פוסל את הסקטוריאליות, קריית מלאכי הקטנה והחמימה הינה עיר אשר ניתן בכל הארץ והעולם ללמוד אחווה ונתינה מה היא, אני אפעל בכל כוחי לשמר ערכים אלה. ברגע זה מלב אל לב אני פונה אליכם תושבים יקרים, תנו לי את הכח להיות הנציג שלכם ולמענכם, תנו לי את המנדט להיות הכח לתושבים. יש בי ההשכלה, היכולת, הניסיון והיושרה להוביל למקום טוב ובטוח", סיכם מלכה, שאף רמז במשפט האחרון את מה שעשויה להיות סיסמת הבחירות שלו, "הכח לתושבים".

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

דדון-סעדה: "פה בשביל השכונות והאימהות"

יומיים אחרי שנודע כי תצטרף לרשימת הצעירים של אליאור עמר, מירי דדון סעדה מבהירה בשביל מה היא נכנסת לפוליטיקה: "אף אחד לא דואג למצוקות של השכונות, לאימהות העובדות ולחד הוריות. אנחנו נדאג להם"

פורסם

בתאריך

על ידי

במוצאי שבת האחרון הודיע אליאור עמר, שיוביל בבחירות הקרובות רשימה חדשה למועצת העיר, כי המצטרפת הראשונה לרשימתו היא מירי דדון-סעדה. הצטרפותה של דדון-סעדה (39) עוררה תגובות חמות ונלהבות ברשת, עדות להיותה אדם אהוב מאוד בקרב ציבור התושבים בקריית מלאכי. כעת היא נערכת למסע הארוך בסופו היא מקווה להיות חברת מועצה.
"התלבטתי רבות בנושא והחלטתי שאני רוצה להיות במקום המשפיע הזה", אמרה דדון-סעדה ל"המקור". לדבריה, הנושאים המרכזיים בהם תרצה לעסוק הם תחום השכונות הוותיקות בעיר – ויצמן, קיבוץ גלויות והרצל – אשר צריכות לדבריה נציג אותנטי במועצת העיר שמכיר את צרכי השכונות ויפעל לקידום האינטרסים שלהן. דדון-סעדה, אם לחמישה המתגוררת בעצמה בשכונת קיבוץ גלויות, אמרה כי היא תבקש לפעול גם בתחום קידום הנשים, האימהות העובדות והאימהות החד הוריות, אשר לטענתה מתמודדות עם קשיים רבים שיש לטפל בהם על מנת לסייע להן לנהל חיי שגרה ככל משפחה.
"אני מרגישה ורואה שכיום אף אחד לא דואג למצוקות של השכונות, של האימהות העובדות ושל האימהות החד הוריות, אנחנו נהיה שם כדי לדאוג להם", אמרה. "נשים הן 50 אחוז מהאוכלוסייה אבל כמעט ולא מיוצגות כלל במועצת העיר בקריית מלאכי. אני מקווה שנשים נוספות יצטרפו למערכת הפוליטית", הוסיפה ואמרה בחיוך: "אנחנו גם מוסיפות שיקול דעת ויודעות להוריד אגו כשצריך, אז לפחות נאזן את הגברים במועצה".
בפייסבוק שלה כתבה דדון-סעדה כי היא התרגשה לקרוא את התגובות הרבות להתמודדותה למועצת העיר. "אני מודה לכל אחד ואחת מכם על העידוד, התמיכה, הפירגון והאהבה. זה לא מובן מאליו מבחינתי ואני מבטיחה שעוד אחזיר לכם על התמיכה. יש מסע ארוך וחשוב לפנינו ואני שמחה לקחת בו חלק. זה מסע שהסכמתי לצאת אליו כי אני מאמינה בו. כי אני מאמינה שהגיע הזמן שיהיה כוח נשי אמיתי במועצת העיר. למען הנשים והאימהות העובדות בכלל. למען האימהות החד-הוריות. למען השכונות האהובות שלנו שגדלנו בהן בקושי אבל בגאווה. למען הציבור כולו. אני באמת מאמינה שיחד נוכל להכניס דם חדש למועצת העיר ולעשות את העיר האהובה שלנו מקום טוב יותר כי אנחנו ראויים לזה. אני צריכה אתכם איתי ומבקשת את עזרתכם במשימה הזאת".

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

בלחייב הודיע: "מפוצץ את האיחוד בקהילה הבוכרית"

המועמד שסיים במקום השני בפריימריז ההיסטוריים מתנתק מהרשימה המאוחדת שלושה שבועות בלבד אחרי שהוקמה- ומטיח האשמות קשות בפני מי שהיו יריביו במירוץ: "היו פה אי סדרים, שכונה. הביאו מצביעים מחוץ לעיר ואמרו שהם מכירים אותם ועשו איתי הסכם שאם אני עוזב את האיחוד עליי לשלם 5000 ש"ח. שילכו לתרומה, אני לא ממשיך איתם", אמר. הסיעה בתגובה: "הטענות מופרכות. מר בלחייב אף פעם לא רץ עם הבוכרים"

פורסם

בתאריך

על ידי

איחוד לשם פיצול: המועמד למועצת העיר מטעם סיעת "מאמינים" בבחירות האחרונות ומי שסיים במקום השני בפריימריז של הקהילה הבוכרית בעיר, רפי בלחייב, הודיע השבוע בשיחה עם "המקור" כי הוא מכריז על ביטול הסכם האיחוד בקהילה הבוכרית.
בלחייב, שסיים כאמור שני אחרי המועמד שניצח בהתמודדות, מוטי יעקובוב, שטח טענות קשות בדבר אי סדרים ואף זיופים לכאורה במהלך יום הבוחר של הקהילה הבוכרית, שנערך לפני כשלושה שבועות בבית הכנסת המרכזי של העדה הבוכרית בעיר, "חבסוב" שבשכונת חב"ד. "הבחירות הללו לא היו הוגנות", אמר בלחייב השבוע ל"המקור", והוסיף: "הצעתי להביא גורמים מבחוץ שיפקחו על הנעשה בתוך הקלפי, אבל מה קרה בפועל? בני המשפחה של המועמד היו בפנים. אחרי הבחירות גם ביקשתי תעודות זהות כדי לראות מי הצביע- אבל התנערו ממני בטענה שחלק הגיעו בלי תעודות זהות".
לטענתו של בלחייב, הוא הבחין בנעשה כבר בזמן אמת- ביום הבחירות- אך לא רצה להקים מהומה על מנת לכבד את מי שטרח והגיע להצביע, "אומרים שהיה ועד של הבוכרים שהכריז על הבחירות. על איזה ועד מדברים? לקחו כמה בחורים צעירים ועשו מהם ועד. לא חבסוב היו שם, לא סימנטוב ולא מיכאלוב מקיבוץ גלויות. כולם ראו איך זה התנהל. ההצבעה לא הייתה כשרה. אנשים שלא הכרנו אותם הגיעו להצביע. רוסים, אשכנזים. אף אחד לא מכיר אותם. אמרו לי שזה חתן של ההוא, וזו כלה של ההיא. הכל לוקשים. לקחו ממני צ'ק ערבון על מנת שלא אפוצץ את האיחוד עם קנס של 5000 שקל. אמרתי להם שאני מוכן לשלם את הסכום הזה. זה צדקה, תרומה. לא אלך איתם".
לגבי המשך דרכו בזירה הפוליטית הוסיף בלחייב: "כל הקהילה מבקשת ממני להקים מפלגה ושהם ירוצו איתי. היו לי 250 קולות כשרים למהדרין ועוד כמה מאות שהלכו למועמדים אחרים. אני אייצג את הבוכרים מהצד שלי. אם כולם היו הולכים איתי יד ביד הייתי יכול לתרום הרבה יותר לקהילה ולהיות יד ימינו של ראש העירייה הנבחר. יש הרבה כיוונים אבל אני בכל מקרה מתכוון לרוץ למועצה. הבוכרים יבואו איתי כי יודעים שאני איש עשייה ואדם ישר".
שאלות רטוריות
גורמים פוליטיים שונים בקהילה הבוכרית פנו בשבועות האחרונים למערכת "המקור" והדגישו כי חרף הניסיון לשדר אחדות כלפי חוץ- מדובר באחיזת עיניים הבאה לידי ביטוי במערכות הבחירות האחרונות, "הקהילה הבוכרית תמיד הייתה חלק מרשימת חב"ד למועצת העיר", אמר השבוע גורם פוליטי מוכר בקהילה. "האיחוד הזה התפרק מתישהו לפני כמה עשרות שנים כאשר בוריס בורוכוב התמודד ברשימה נפרדת והקהילה הלכה אחריו, אך ברגע שהוא רץ יחד עם יוסי סולימני בבחירות האחרונות המצב שב לדמותו".
גורם נוסף, הנמנה בין תומכיו של המועמד למועצת העיר רפי בלחייב, ציין השבוע כי מי שייצג את הקהילה בקדנציה האחרונה היה דווקא משה מלאייב, שבחר משום מה לא להתמודד בפריימריז המתוקשרים שנערכו לפני פחות מחודש, "מישהו יודע למה מלאייב לא התמודד? הוא הרי חבר מועצה מכהן. לטעמי היה פה ניצול ציני של צרכי הקהילה ממניעים אישיים. ישנם חמישה גבאים בוכרים בקריית מלאכי שלא יזמו בכלל את הפריימריז האלה. הם הובלו ולא הובילו. מישהו יודע היכן מחשב הבחירות? התוכנה? איך אפשר לדעת מי הצביע והאם הבחירות היו ניטרליות? אין דרך לברר את כל אלה", אמר והוסיף: "המתמודדים בפריימריז הם אנשים שהיו יכולים לתרום המון לקהילה- אבל הם מנותקים ממנה כבר 15 שנים. יתרה מכך, מהם האינטרסים הקהילתיים המוזנחים עליהם הם מדברים? אף אחד לא יכול לומר".
משה מלאייב, המכהן כחבר מועצה מטעם חב"ד, התייחס למידע המובא בכתבה ואמר: "באופן אישי אני מברך כל אחד שחושב שהוא יכול לתרום ונכנס לפוליטיקה. ההתנהלות אכן הייתה נראית לי מוזרה ואף אחד לא שיתף אותי בנעשה. גם אם היו מציעים לי לא הייתי מסכים להיות חלק מזה כי באופן אישי אני מסכים להיות בפוליטיקה רק תחת המטריה של חב"ד. אם יתאפשר לי ארוץ גם בבחירות הקרובות ברשימת מאמינים. שיתוף הפעולה הניב פירות טובים מאוד ואני יכול להעיד שבהרבה מקומות בארץ התעניינו בחיבור שנוצר תחת מאמינים. האינטרס של כל תושבי העיר נוצלו תחת הרשימה הזאת. עם זאת, אם יגידו לי בקהילה שהם רוצים שמוטי יעקובוב ירוץ עם חב"ד במקומי אני מפנה את מקומי. האינטרס הציבורי אצלי קודם לאינטרס האישי".
מוטי יעקובוב, שסיים במקום הראשון בפריימריז, הפנה אותנו לדוברות המפלגה- שם אמרו כי: "הטענות מופרכות. היו מחשבים וכולם צילמו תעודות זהות. כל מי שבחר עשה זאת עם תעודת זהות וכל האנשים שהגיעו הם מקריית מלאכי. הנציגים של בלחייב היו בקלפי כולל הוא עצמו וכל מי שעבד עבורו. מר בלחייב לא מקבל את הכרעת הבוחר שקבעה כי הוא המפסיד, מה גם שחשוב לציין שהוא אף פעם לא הלך עם הבוכרים. עשינו פריימריז והכרזנו שלא משנה מה קורה או מי נבחר כולם הולכים אחריו על מנת ללכת את העדה ואת קולות הבוחרים שלה. גם לפני שפתחנו את הקלפיות ישבנו יחד ואמרנו שיהיה לכולם בהצלחה. יתרה מכך, אחרי התוצאות מר בלחייב בירך את כל המתמודדים. לגבי אי התמודדותו של מר מלאייב, הרי שהכרזנו בכל בתי הכנסת ובפני כל האנשים שמתקיימים פריימריז בקרב הקהילה וכל אדם עשה את בחירתו האישית. אנחנו מחוזקים מאוד מכמות האנשים שהגיעו ומרוצים מהבחירה. נלך חזק עד הסוף במירוץ למועצה".

בלחייב. יצליח להיכנס למועצה?

לחץ להמשך קריאה