צור עימנו קשר

בחירות 2018

כן הכרעה, לא הכרעה

אנשיו של גדעון מהרי ניסו להביא את ההחלטה על תמיכה בראש העיר לשעבר מוטי מלכה להצבעה בוועדת החכמים של הקהילה האתיופית, אולם אנשיו של שי סיום סירבו בתוקף ונטשו את הישיבה בכעס. האם האיחוד יישמר?

פורסם

בתאריך

ביום שלישי בשבוע שעבר נראה היה כי הקהילה האתיופית נמצאת על סיפה של פילוג מחודש: ישיבה של חכמי ומבוגרי העדה (השמגלוץ') התפוצצה לאחר שהתגלו אי הסכמות בין אנשיהם של חברי המועצה גדעון מהרי ושי סיום. אי ההסכמות נגעו להחלטה של הקהילה בסוגיית התמיכה באחד המועמדים לראשות העירייה. לאחר התפוצצות הישיבה ניסו גורמים לאחות את הקרעים, וישיבה נוספת – המוגדרת דרמטית – צפויה להתקיים ביום שישי.
הישיבה ביום שלישי נערכה בנוכחותם של עשרה מחכמי העדה (שניים נעדרו ממנה), שהם למעשה מבוגרים מהקהילה שמונו על ידי מהרי וסיום לכהן בוועדת השמגלוץ' כחלק מהסכם האיחוד שנערך בין שני חברי המועצה. בתחילה הישיבה הייתה אמורה לעסוק במתחים הפנימיים בין המועמדים בקהילה, ובעיקר בין סיום לבין מהרי, אולם עד מהרה הנושא נדחק הצידה והסוגייה שעלתה על הפרק עסקה בזהות המועמד שיזכה לתמיכת הקהילה במירוץ לראשות העירייה.
אנשיו של מהרי, חמישה במספר, ביקשו להעלות להצבעה בין חברי השמגלץ' את הנושא, אולם אנשיו של סיום סירבו בתוקף ואמרו כי הדבר אינו על הפרק בשלב זה, ובטח שהחלטה בנושא אינה יכולה להתקבל ללא נוכחותם של ארבעת המועמדים עצמם שנבחרו בפריימריז. אנשי מהרי התעקשו, דבר שגרם לפיצוץ: חמשת חברי השמגלץ' הנמנים על אנשיו של סיום קמו ויצאו מחדר הישיבות, בטענה כי אינם מוכנים לקחת חלק בהצבעה שאינה נעשית על דעת הרוב. זמן קצר לאחר מכן יצאו מהישיבה גם אנשיו של מהרי – בלא שהתקבלה החלטה בנושא.

נבחרי הקהילה האתיופית בימים טובים יותר. האיחוד ישמר?

"סכנת פילוג"
בינתיים, אנשיו של מוטי מלכה, הבוחשים היטב בנעשה בקהילה בעיקר באמצעותו של גדעון מהרי, הוציאו הודעה לפיה הקהילה בחרה במלכה – דבר שהתברר עד מהרה כאינו נכון. לטענת אנשי מלכה, שמונה מתוך 12 הנוכחים בישיבה בחרו במלכה, ואילו ארבעה נוספים ביקשו לדחות את קבלת ההחלטה למועד מאוחר יותר. אלא שכבר בשלב זה התברר כי המידע אינו נכון: בישיבה נכחו רק עשרה חברי שמגלץ', כאשר שניים נעדרו ממנה. בנוסף, אנשיו של סיום טענו כי כלל לא התקיימה הצבעה שכן הם יצאו מהישיבה ולא לקחו בה חלק.
הדבר גרם למהומה גדולה במערכת הפוליטית בעיר, ועורר מחדש לשיאים חדשים את המתחים בין מהרי לסיום. סיום, שנבחר על ידי 540 מבני הקהילה האתיופית בעיר להוביל את הרשימה, טען כי מדובר במחטף, ומקורביו הפנו את האצבע המאשימה למהרי, אשר לדבריהם מכוון על ידי מלכה ואנשיו. "מהלכים מהסוג הזה גרמו לפילוגים בעבר", כתב סיום בהודעת וואטסאפ שהופצה על ידי אנשי מלכה לאחר מכן. לדבריו, בישיבה שנערכה בשבוע שעבר התקבלה החלטה כי בשלב זה הקהילה לא תתמוך באף מועמד. "היום ביצעו הצבעת מחטף ללא הנציגים שנבחרו", כתב סיום – אשר כידוע דוחף לכיוון תמיכה במועמדותו של חיים ויצמן לראשות העירייה. "זה לא רציני והבעיה הקשה ביותר היא שיש עכשיו סכנת פילוג".
בהמשך הוציא סיום הודעה רשמית, והבהיר כי כלל לא נערכה הצבעה וכי הקהילה לא הכריעה ביחס למועמד שיזכה לתמיכתה. "לא נערכה הצבעה ולא התקבלה הכרעה בעניין תמיכה במועמד לראשות העיר", אמר. "גורמים זדוניים מנסים להשתמש בפייק ניוז כדי להטות את דעת הקהל ולפלג את הקהילה". לדברי מקורביו של סיום, ההצבעה שערכו אנשיו של מהרי – ככל שהייתה כזאת – אינה נחשבת להצבעה שכן היא נעשתה שלא בהסכמה של כלל חברי השמגלץ' והמועמדים עצמם, ואף בהיעדרם. לעמדתו של סיום הצטרף גם יעקב טלה, שסיים שני בפריימריז. לפי דיווחים, הוא אמר כי ההחלטה בעניין תמיכה במועמד כזה או אחר לראשות העירייה צריכה להתקבל בשיתוף המועמדים עצמם.

חבר המועצה סיום. "מפיצים פייקז ניוז"

גורל לוט בערפל
מקורביהם של שני נציגי הקהילה – שי סיום וגדעון מהרי – הטיחו טענות קשות איש ברעהו. לדברי מקורבי סיום, מהרי חותר תחתיו ואינו מכבד את הכרעת הקהילה, שבחרה בסיום להוביל את הרשימה. מנגד, מקורביו של מהרי טוענים כי סיום מובל על ידי גורמים פוליטיים אחרים. "זה מצחיק להגיד את זה, כי כולם רואים שמי שמוביל את גדעון זה מוטי מלכה ואנשיו", אמרו מקורביו של סיום. "הדבר היחידי שחשוב לשי הוא להביא את הקהילה לניצחון", הוסיפו.
עוד הוסיפו ואמרו מקורביו של סיום: "גדעון רוצה לתמוך במוטי מלכה למרות שהוא עצמו יודע מה הקהילה עברה בתקופתו. הרי גדעון עצמו חלק גדול מהזמן בתקופה של מלכה לא היה בקואליציה, אז מה קרה פתאום שהוא נהיה אוהד שלו? מוטי מלכה לא יכול לנצח את הבחירות כי אף אחד לא יבוא איתו. הוא רוצה שאנחנו נהיה הגמל שהוא רוכב עליו. הליכוד, תנועת הצעירים וחלק גדול מהעדה הבוכרית ישב מול השמגלוץ' ואמר שהם לא יבואו עם מוטי מלכה. אז מה האינטרס בללכת איתו? אם נפעל לפי מה שגדעון רוצה, אנחנו נגרום לכולם ללכת לללו זוהר ונפסיד את הבחירות".
מנגד, אחד מצעירי העדה שהביע תמיכה פומבית במועמדותו של מלכה הביע שכנוע עצמי עמוק בכך שאם הקהילה תצטרף למלכה, רבים יבואו אחריה. "ברגע שאנחנו נכריז שתומכים במוטי, יבואו חב"ד, יבואו הבוכרים ויבואו ש"ס", אמר. "זו תמימות, מכרו להם שטויות", אמר גורם אחר בקהילה הנחשב דווקא לנייטרלי. "הוא (מלכה, ה"ה) בא לשמגלוץ' יחד עם רב אחד שיש לו במקרה הטוב כמה עשרות אנשים", אמר הגורם. "לעומתו אחרים באו עם כוח מוכח של אנשים שאמרו שיתמכו בהם, בין אם זה חיים ויצמן ובין אם זה ללו זוהר. אז על מה התומכים של מוטי בקהילה מדברים? סיפרו להם סיפורים והם קונים את זה כמו ילדים קטנים".
כך או אחרת, בשלב הנוכחי לא ברור מה יעלה בגורל האיחוד של הקהילה האתיופית – בעוד גורמים פוליטיים מכל קצוות הקשת בוחשים בנעשה.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.