צור עימנו קשר

פוליטיקה

כל אחד רוצה להיות מנכ"ל

הריצה לתפקיד מנכ"ל החברה הכלכלית נכנסת לישורת האחרונה. בעירייה יקיימו פגישות עם המועמדים המובילים, בסופן תבחר הוועדה את המנכ"ל החדש של החברה בין המועמדים: קובי עמר וציון רגב, הנחשבים למקורביו של ראש העירייה זוהר. גם רונן אתגר, אפרים ברקול ואבי יצחק הגישו מועמדות

פורסם

בתאריך

הישורת האחרונה בהליך בחירת המנכ"ל החדש של החברה הכלכלית תחל בשבועות הקרובים, עת יתחילו בעירייה ובוועדה הממיינת לקיים פגישות פרונטליות עם המועמדים השונים. למעלה מ-200 מועמדים פוטנציאלים הגישו את מועמדותם לכהונה בתפקיד הנחשק, כאשר מבין כלל המועמדים שהעמידו עצמם לבחירה ישנם לפחות חמישה מרכזיים המוכרים עקב פעילותם ועשייתם הציבורית בעיר ומשכך ההערכה היא כי סיכוייהם גוברים.

כזכור, כבר לפני מספר חודשים הודיעה העירייה כי החברה הכלכלית, אשר פעלה בקריית מלאכי ופעילותה הופסקה בשל קשיים כלכליים, תשוב לפעול בעיר, זאת נוכח ההצלחה של תכנית ההבראה והרצת "תכנית ההמראה" בארבע השנים הקרובות. על כן, מיד עם בחירתו של המנכ"ל החדש אמורה החברה הכלכלית לחזור לפעילות בתחומי העיר, ולעסוק בשלב הראשוני בעיקר בפיתוח השכונות החדשות, פיתוח אזור התעשייה וניהול פרויקטים כגון בניית הקאנטרי ושיפוץ הבריכה העירונית. בהמשך, תנהל החברה את הוצאתם לפועל של מספר פרויקטים עתידיים, המצויים כעת בפתחם של ראש העירייה אליהו זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי. כאמור, מבין מאות המועמדים אשר העמידו עצמם לבחירה ישנם חמישה שמות מרכזיים אשר נראים כבעלי סיכויים טובים בהחלט לזכות בתפקיד, כולם תושבי קריית מלאכי בהווה או בעבר.

מי שמסתמן כבעל הסיכויים הגבוהים ביותר הוא קובי עמר, מנהל הקרן לפיתוח, הנחשב למקורבם של ראש העירייה זוהר וממלא מקומו, שמעון חזן. בעבר הוזכר שמו של עמר כמי שהליך מינויו למנכ"ל הקרן לפיתוח התבצע בצורה לא תקינה, כמו גם אישור דירקטוריון הקרן להעניק לו החזר הוצאות על סך 900 שקלים בחודש, מה שקיבל אזכור גם בדו"ח מבקר העירייה האחרון.
גם ציון רגב, מנהל אחריות תאגידית בחברת "גזית גלוב" הבורסאית ומי שנולד וגדל בקריית מלאכי, נחשב למועמד בעל סיכויים טובים להיבחר. כיום מתגורר רגב בירושלים, אך בשנים האחרונות ומתוקף תפקידו בחברת "גזית גלוב" הוא מעורב מאוד בענייני העיר. רגב עצמו גם מוערך מאוד בקרב ההנהגה המקומית, בעיקר בעיניהם של הבכירים שבה- ראש העירייה זוהר והמנכ"ל היזמי, שמעריכים את פועלו למען העיר בשנים האחרונות בעיקר נוכח השגת תרומות הנאמדות במיליוני שקלים. אלה עזרו, בין היתר, בהקמת המבנה החדש של מרכז הצעירים, סיום בנייתו של המרכז לגיל הרך בעיר ועוד.
המועמד השלישי, רונן אתגר, הוא תושב העיר שנולד וגדל בה, וגם הוא נחשב מועמד בעל סיכויים סבירים לקבל את תפקיד המנכ"ל. כיום משמש אתגר כמנהל בפרויקט יזמים צעירים.
המועמד הרביעי, אבי יצחק, הוא תושב העיר לשעבר המתגורר כיום ברחובות, ומשמש כמנהל מרחב דרום בדואר ישראל. רוב משפחתו של יצחק עדיין מתגוררת בעיר.
השם החמישי, אפרים ברקול, הוא תושב העיר המכהן בשנים האחרונות כיו"ר ועד ההורים העירוני בעיר, ובעבר אף ניסה להיבחר לתפקיד חבר המועצה. כיום מחזיק ברקול בתפקיד בכיר בחברת התכשיטים אבגד.

מיד עם כניסתו לתפקיד תוטל על המנכ"ל החדש המשימה לגייס קבלנים לצורך המשך פיתוחן של השכונות החדשות המתהוות במערב העיר ובצפונה, ובכללן שכונת כרמי הנדיב, הצפויה לכלול בסופו של דבר כ-3000 יחידות דיור חדשות. יש לציין כי יתרונה של החברה הכלכלית הוא בכך שהעירייה עשויה להרוויח משיתוף הפעולה עימה לא מעט כסף, שכן מעצם היותה מלכ"ר (מוסד ללא כוונת רווח) העירייה איננה מזדכה כלל על המע"מ שהיא משלמת לגורמים השונים. זאת, בניגוד לחברה הכלכלית, שהיא חברה מסחרית לכל דבר ועניין, והיא רשאית להזדכות על מע"מ, מה שיכול להכניס לעירייה מיליוני שקלים בטווח הארוך.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

הבחירות בליכוד: זוהר וויצמן צפויים לשתף פעולה

אנשיו של ראש העירייה והמועמד לתפקיד יו"ר הנהלת סניף הליכוד סיכמו כי ויצמן יזכה לתמיכתו של זוהר בבחירות שייערכו בעוד כשבועיים, זאת בתמורה לבחירתו של מוטי אמיתי, מקורבו של זוהר, לתפקיד יו"ר מועצת הסניף, כך על פי גורמים בסניף המקומי. אלי ביטון, המתמודד מול ויצמן: "כרגע הכל שמועות. גם לי יש הסכם עם זוהר"

פורסם

בתאריך

על ידי

סניף הליכוד בעיר נערך לבחירות המקומיות שיתקיימו בעוד קצת יותר מחצי שנה, ומתכונן לקראת קרב השליטה הראשון על תפקידי המפתח בסניף המקומי של מפלגת השלטון. ממידע שהגיע לידי "המקור" עולה כי במהלך השבועות האחרונים נרקם הסכם שיתוף פעולה בין אנשיו של ראש העירייה המכהן מטעם סיעת הבית היהודי, אליהו זוהר, לבין אחד מחברי הסניף החזקים בליכוד, נדב ויצמן, במסגרתו יפעלו השניים למען האינטרסים המשותפים ויסללו את דרכו של ויצמן לתפקיד יו"ר הסניף.

כזכור, כבר לפני מספר חודשים הגיש היו"ר אלי ביטון, שכיהן בעבר כיו"ר הנהלת הסניף, מכתב רשמי אל הנהלת התנועה הארצית ובו בקשה לקיים את הבחירות למוסדות המקומיים בהקדם. במכתבו, טען ביטון כי על מנת להיערך בצורה הטובה ביותר לקראת הבחירות המקומיות, שייערכו באוקטובר 2018, רצוי לקיים את הבחירות הפנימיות לתפקיד יו"ר הנהלת הסניף ומועצת הסניף בהקדם האפשרי. נוסף לביטון, הצטרפו לדרישה גם חברי סניף נוספים, 19 במספר, בהם חברי המועצה דוד גלעם ובוריס בורוכוב, חברי מרכז כגון גבי אלוש ועוד. לאחר הבטחות חוזרות וקביעת מועדים שונים לקיום הבחירות נקבע כי אלה ייערכו בעוד תשעה ימים, יום שלישי, ה-20 במרץ. אלא שכעת, נדמה כי סיכוייו של מי שחתר לקיומם של בחירות בהקדם, אלי ביטון, פוחתים משמעותית בשל הסכם שיתוף הפעולה שנחתם בין המועמד המוביל לכהן כיו"ר הנהלת הסניף, נדב ויצמן, לבין איש אמונו של אליהו זוהר במפלגת הליכוד, מוטי אמיתי.
ההערכה היא כי זוהר, הנהנה כידוע מאחוז גבוה של תומכים בתוך הנהלת סניף הליכוד ובקרב מתפקידה, הבטיח את תמיכת אנשיו למינויו של נדב ויצמן לתפקיד יו"ר ההנהלה, זאת בתנאי שויצמן ואנשיו יתמכו במקורבו, מוטי אמיתי, לתפקיד יו"ר מועצת הסניף.

"מוטי אמיתי מאוכזב שלא קיבל שום תפקיד משמעותי", אמר השבוע חבר בסניף המקומי, שהוסיף: "על מנת לשמור אותו קרוב, ללו החליט להתערב בבחירות ליו"ר סניף הליכוד, ובכך לתת לו תפקיד מפתח בתוך הליכוד".
מקורבים לשניים אישרו השבוע בשיחות עם "המקור" את דבר קיומו של הסכם שיתוף הפעולה, אולם גרסו כי לא נערכה שום פגישה עם ראש העירייה זוהר בנושא. עם זאת, הם ציינו כי למיטב הבנתם ויצמן ואמיתי קיבלו את ברכת דרכו של זוהר.
המפסיד העיקרי מהסכם שיתוף פעולה מעין זה הוא כאמור יו"ר הנהלת הסניף המכהן, אלי ביטון, שממשיך בכל זאת לנסות ולהשיג את הרוב הנדרש על מנת להמשיך בתפקידו. "שמעתי על ההסכם הזה, אך אני מעדיף שלא להתייחס אליו", אמר השבוע אלי ביטון בשיחה עם "המקור", והוסיף: "כרגע הכל מגיע מרב סרן שמועתי. גם לי ולזוהר יש הסכם, יש לנו עוד שבועיים עד לבחירות והכל יכול להיות, אני מעדיף כרגע לא להתייחס מעבר למה שאמרתי", סיכם ביטון.
יריבו, נדב ויצמן, העדיף גם הוא לא להתייחס ישירות לדבר ההסכם אך ציין כי "מדובר בבחירות והכל עדיין יכול לקרות. נשארו עוד פחות משבועיים ויכולים להתרחש שינויים", אמר ויצמן.
במידה והאחרון אכן ינצח בקרב הישיר מול ביטון, הוא ימונה לתפקיד יו"ר הנהלת הסניף וייהנה מהתפקיד היוקרתי האמון על הקשר שבין הסניף המקומי לבין חברי הכנסת והשרים, ויהיה אחראי על הפעילות התקינה של הסניף בנושא ארגון, כח אדם ומנגנון, תקציב וכספים ועוד.

לעומתו, מוטי אמיתי, המתמודד היחידי עד כה על תואר יו"ר מועצת הסניף, צפוי להתמנות לתפקיד ולקחת חלק מתוקף תפקידו בישיבות הנהלת הסניף.
מבחינה מספרית עולה כי חבירה בין אנשי ויצמן לאנשיו של אמיתי מעניקה לשניים רוב מוחלט בכל סיטואציה, מה שיסלול את דרכם של השניים לתפקידים הבכירים בסניף הליכוד המקומי.
יש לציין כי קיימת אפשרות לפיה הבחירות הארציות יוקדמו בקרוב ויערכו כבר בחודש יוני השנה, מה שעשוי לגרום לביטול הבחירות בסניף המקומי בשל תקנון הליכוד- המאפשר קיומם של בחירות עד שנה לפני בחירות ארציות.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

מוביל את הקהילה

ארבעה מועמדים, למעלה מ-1200 מצביעים ומנצח אחד שיוביל את הרשימה המשותפת של הקהילה האתיופית בבחירות הקרובות למועצת העיר. צוות "המקור" סיקר את הפריימריז ההיסטוריים של הקהילה האתיופית בעיר, שמע את הקולות וחזר עם מסקנה אחת ברורה, בסיומו של הליך דמוקרטי מעורר הערצה: "רוצים שינוי. האחדות מעל הכל"

פורסם

בתאריך

על ידי

חצי שנה לאחר החתימה על הסכם האיחוד ההיסטורי בין ראשי הקהילה האתיופית בעיר, הגיעו ביום ראשון השבוע אנשי הקהילה אל הקלפי שהוצב בסניף 'ביתא ישראל' בעיר ובחרו את המועמדים המועדפים עליהם לקראת הבחירות המקומיות, שייערכו בחודש אוקטובר השנה. 1220 בוחרים, המהווים קצת יותר מ-%50 מבעלי זכות ההצבעה הגיעו בזה אחר זה על מנת לממש את זכותם הדמוקרטית, ובחרו בחבר מועצת העיר, שי סיום, להוביל את רשימת הרשימה המאוחדת בפעם הראשונה בהיסטוריה. החגיגה הדמוקרטית החלה כבר בשעות הבוקר המוקדמות, עם הגעתם של אנשי הועדה המפקחת ועמם ארבעת המתמודדים אל הקלפי היחידי שהוצב בעיר. בשעה 8:30 בדיוק נכנס אל הקלפי המצביע הראשון, משה יאסו, שנתן את האות לפתיחתו של יום ארוך ומורט עצבים עבור המתמודדים ותומכיהם. "זהו יום חג עבור הקהילה. לא משנה מי יסיים ראשון, מדובר ביום היסטורי עבור הקהילה שמלווה כולו בהרגשת ניצחון", אמר בשעות הבוקר המועמד ברוך סנבטה. גם המועמד הוותיק מכולם, חבר המועצה גדעון מהרי, נראה רגוע ומעודד במיוחד מהפגנת האחדות של אנשי הקהילה כולה, וסיפר ל-"המקור" כי זהות המנצח לא תשפיע עליו: "המיקום לא משנה והאגו כבר לא משחק תפקיד. נשמור על האיחוד ללא קשר לתוצאה", אמר מהרי, שעמל על מנת להוציא את אנשיו מהבתים ונתן את התחושה כי בסיומו של יום הבוחר הוא יפגין את עליונותו על פני יתר המועמדים וישדר מסר לפוליטיקאים האחרים בעיר. ראשון המתמודדים להצביע היה ברוך סנבטה, ולאחריו נכנסו גם יעקב טלה ושני חברי המועצה המכהנים, גדעון מהרי ושי סיום. טלה, איש שטח מוכר בקרב אנשי הקהילה אך גם זה שסומן בתחילה כטירון פוליטי, נראה נרגש מהמעמד והקפיד לברך לשלום את כלל המצביעים שהגיעו לקלפי. "זה הפריימריז הראשון שלי ואין ספק שאני מתרגש. היום הזה רק התחיל, ואנו מקווים שימשיך כך עם האחדות הזו". גם אנשיו של שי סיום, שהתמקמו ראשונים בסמוך לשער הכניסה לקלפי, חזרו שוב ושוב על מוטיב האיחוד, והצהירו כי הוא-הוא צריך להיות השורה התחתונה של פסטיבל הפריימריז כולו. "היום יגיעו אנשי הקהילה האתיופית כדי לממש את זכותם הדמוקרטית. הם יראו שהאיחוד ניצח וינצח", אמר אחד מפעיליו של שי סיום. אלא שחרף ההתרגשות ותחושת המעורבות, ככל שנקפו השעות התגלתה תמונה מדאיגה בנוגע לאחוזי ההצבעה בקרבם של בני הקהילה- כאשר עד השעה 14:00 הגיעו רק כ-400 בוחרים להצביע (מתוך כ-2400), המהווים כ-17 אחוזי הצבעה בלבד. "צריך לזכור שאנשים בעבודה. בשעות אחר הצהריים נראה כמות גדולה יותר", אמר חבר המועצה והמועמד שי סיום. לעומתו, המועמד ברוך סנבטה נשמע פסימי למדיי, כשטען כי אחוז ההצבעה לא יעבור את רף 40 האחוזים. "כ-800 בעלי זכות הצבעה יגיעו לבחור", אמר סנבטה.

מגבירים קצב

החשש מכך שאחוז הצבעה נמוך עשוי לפגוע באיחוד ההיסטורי ולהצטייר כחוסר אמון של אנשי הקהילה, אילץ את המועמדים להגביר קצב בכל הקשור לעידוד המצביעים הפוטנציאלים לצאת מבתיהם. שניים מהם, שי סיום ויעקב טלה, ראו באחוז הנמוך איום אישי ומיידי על סיכויי היבחרותם, שכן על פי ההערכות אחוז הצבעה נמוך היה דווקא מיטיב עם גדעון מהרי וברוך סנבטה. "יש כמות גדולה של מצביעים שנמצאים כרגע בעבודה, תלמידי שבשעות האלה רק יוצאים מבתי הספר. אני מאמין שעוד תהייה פה הפתעה", אמר אחד הפעילים של יעקב טלה. ואכן, לקראת השעה 18:00 החלו אחוזי ההצבעה להשתפר, כשאל הקלפי זרמו בעיקר המצביעים הצעירים- אלו המזוהים עם סיום וטלה. בתווך, החלו הפוליטיקאים המקומיים, אליאור עמר, יוסי סולימני ודוד גלעם, שסימנו כל אחד את המועמד המועדף עליהם להוביל את הרשימה המאוחדת, לזרום בזה אחר זה אל סניף 'ביתא ישראל' המקומי במטרה לחזק את המועמדים ולברך את אנשי הקהילה על הליך הבחירות ההיסטורי. גם חלק מאנשיו הקרובים ביותר של ראש העירייה אליהו זוהר הגיעו אל מתחם הקלפי, וגיששו לפשר מצב המצביעים והרגשתם של המועמדים. "לכל פוליטיקאי כאן יש אינטרס אחר, וזה מקובל. מה שהם לא מבינים זה שהאיחוד הזה חזק מכולם. אנחנו נחליט מה שטוב עבור הקהילה", אמר פעיל ששהה במהלך היום במתחם והבחין במצעד הפוליטיקאים.

לא הכל חלק | צילום: המקור

לא הכל חלק

חרף ההתעוררות של המצביעים, בוועדת הבחירות החלו לחשוש שמא לא ניתן יהיה להדביק את הפער שנוצר במהלך שעות הבוקר. בד בבד, עלה גם הלחץ בקרב המתמודדים השונים, שטענו כי אנשיו של יעקב טלה עוברים על התקנון ומקיימים קמפיין בחירות ממש בדלת הכניסה לקלפי ומשכנעים בוחרים לשלב במעטפה את הפתק הכחול של טלה יחד עם פתק המועמד המועדף עליהם (ההצבעה התבצעה בשני פתקים). "יש פה לחץ של אנשי טלה רגע לפני הכניסה לקלפי. מדובר במהלך שלא מכבד אף אחד, ולכן ביקשנו כרגע שזה יפסק", סיפר אחד המתמודדים. למרות זאת, המועמדים התעקשו לא לפגום בהליך והמשיכו להפגין אחדות. "יש הרגשה טובה מאוד. כמות האנשים שזורמת לקלפי מעודדת, והיא ההוכחה לניצחון האמיתי של הקהילה", אמר בשעות הערב ברוך סנבטה. מהרי לעומתו, כלל לא התרשם מכמות הבוחרים כשעתיים לפני סגירת הקלפי, וציין כי הוא ציפה להיענות גדולה יותר מאנשי הקהילה: "אני מאמין שנגיע לאלף קולות. זה מעט, אבל זו ההתחלה של האיחוד. בחודש אוקטובר אחוז ההצבעה יהיה הכי גבוה שידעה הקהילה בהיסטוריה", הבטיח מהרי. המועמד המוטרד ביותר מאחוזי ההצבעה הנמוכים היה שי סיום, שמיהר לשחרר סרטון קריאה לדף הפייסבוק האישי שלו בו קרא למצביעים להגיע ולהצביע: "כמי שהגה וביצע את האיחוד יחד עם גדעון מהרי אני מאמין שנראה גידול במספר המצביעים בשעתיים הבאות. אין ספק כי ניאלץ להפיק לקחים ממערכת הבחירות הזו, אך כעת המטרה שלנו היא להרים את אחוז ההצבעה כמה שיותר גבוה", אמר ל-"המקור". ארז ברי, אחד מאנשי הקהילה הצעירים שהגיעו להצביע, נשמע מרוצה מכמות המצביעים שהלכה והתגברה, אך יחד עם זאת לא חסך ביקורת מחברי המועצה בעבר ובהווה: "עשרים שנה ישבו במועצה אנשים שלא עשו כלום. הגיע הזמן לקול חדש, מישהו צעיר ואנרגטי שעשה למען הקהילה. עם זאת, למרות חוסר המעש עדיין כולם מועמדים ראויים, ואולי האיחוד הוא זה שיגדיל את הכוח שלנו וישנה את סדר היום פה בעיר", גרס ברי, שזכה לגיבוי מאגומס מגננה ודניאל גברה, שהצטרפו לשיחה: "טוב לראות את ההיענות מצד אנשי הקהילה. ראיתי פה אנשים שמאוד הופתעתי לראות, כאלה שאני לא מאמין שהיינו רואים אותם אלמלא האיחוד", אמר מגננה, וגברה הוסיף: "יש אנשים שהתייאשו, ולכן לא מגיעים להצביע. אני מקווה שאחרי התוצאות בפריימריז הם יבינו שהאיחוד הוא הדרך, ונראה אותם ביום הכי חשוב". בשונה מהם, היו גם כאלה שלא ראו באווירת האחדות בפרט ובאחדות של הקהילה בכלל מהלך שאפשר להתגאות בו. יעקב קבדה, הפעיל החברתי-פוליטי, הגיע במהלך היום אל הקלפי אולם הצהיר כי הוא לא מתכוון להצביע וכי האיחוד הוא פגיעה קשה בקהילה האתיופית, וניסיון לבודד אותה מהאוכלוסייה הכללית: "זה לא דמוקרטיה מה שקורה פה. אני לא מתכוון להצביע ולהיות חלק מהדבר הזה. אי אפשר לצעוק גזענות ולבודד את עצמך משאר תושבי העיר. בקרוב אצא עם הודעה רשמית לגבי המשך דרכי בפוליטיקה המקומית", אמר קבדה.

 

מוסיפים שעה

השיפור הקל במספר המצביעים לא עשה רושם על המועמדים ואנשי ועדת הבחירות, שהודיעו לקראת השעה 20:30 כי הם מממשים את תכנית המגירה להארכת ההצבעה בשעה נוספת, זאת במטרה לאפשר למצביעים נוספים לממש את זכותם. "הלחץ של חלק מהמועמדים מובן. אחוז הצבעה נמוך משרת בעיקר את גדעון מהרי", טען בפנינו אחד מתומכיו של יעקב טלה, שהתייחס בעיקר לסרטון הקריאה של שי סיום, שפורסם ברשת החברתית ונצפה על ידי 1800 אנשים. "יהיו מי שיגידו שהפעולה הזו של שי סיום הייתה זו שגם העניקה לו את הניצחון, משהו בסגנון 'הצעירים נוהרים לקלפיות'. אין ספק שזו הייתה פעולה שוברת שוויון מבחינתו", אמר פעיל של מתמודד אחר שהבחין בכמות מצביעים לא שגרתית בסמוך לשעת סגירת הקלפי. ואכן, בקשתו של סיום להגיע ולהשפיע לא נפלה על אוזניים ערלות. לא פחות מ-200 מצביעים הגיעו להצביע בשעתיים האחרונות, ולא מן הנמנע כי הם היו אלה שהכריעו את מערכת הבחירות כולה. "כלל לא משנה לנו מי ינצח. יש פה חגיגה דמוקרטית נפלאה. עד היום לא אהבנו להתעסק בפוליטיקה, אבל היום הכל השתנה", אמר קברטי איינאו, תושב העיר שהגיע להצביע. גם חלק מתושבי העיר, שאינם בלי זכות הצבעה אך מרגישים עצמם מעורים וקרובים למרבית מאנשי הקהילה, החלו לזרום אל סניף 'ביתא ישראל' ממש לקראת שעת הסגירה ותחילת ספירת הקולות. "האתיופים הם אחים שלנו. כיף לראות את האיחוד מצליח, ההצלחה שלהם היא הצלחה של העיר", אמר תושב העיר והפעיל החברתי צ'רלי ביסמוט.

סוגרים את ההצבעה

השעה 22:00 בדיוק. הקלפי נסגר, וועדת הבחירות בראשות אהרון ברי מעדכנת כי על פי רישומיה מימשו את זכותם 1220 בעלי זכות הצבעה. מחוץ לחדר הסגור המתמודדים מכרסמים את הציפורניים, מחכים לקצה חוט מהמשקיפים שנשלחו מטעמם על מנת לוודא שספירת הקולות עוברת בצורה תקינה. "היה יום מרגש מאוד. חבל שלא הגיעו עוד אנשים לממש את זכות הבחירה שלהם, אבל האשמה היא בעיקר בנו, המועמדים, שלא יצאנו מספיק לשטח", אמר יעקב טלה, שלא הצליח לשבת ונראה לחוץ במיוחד. "הלחץ גדול, והוא לא נותן לי לשבת", הסביר בחיוך. מהרי לעומתו, שהעריך במהלך היום כי אחוז ההצבעה לא יהיה מספק, נראה נינוח על כיסאו. "לא חשוב מי ראשון ומי אחרון, הקהילה ניצחה. כמות האנשים שהגיעה היום לבחור היא הקדמה ליום החשוב באמת. אני מבטיח שכולנו ניכנס למועצה, לא משנה מיקומים", אמר מהרי, וסנבטה הוסיף: "היום הזה היה פשוט חגיגה. הרוח שנושבת מכאן מבשרת על כך שבאמת אפשר לשנות", אמר. כיאה למערכות בחירות, השמועות מהחדר הסגור החלו לבצבץ ולהפר את השקט בקרבם של הפעילים שספרו למעלה מ-15 שעות של עמידה על הרגליים. "סיום מוביל, יעקב טלה אחריו וגדעון אחריהם בהפרש זעיר של 10 קולות", אמר אחד הפעילים של יעקב טלה, שצינן את ההתלהבות עם חישובים הנדסיים: "המצב לא טוב מבחינתנו. רוב הקולות של גדעון מהרי הגיעו בבוקר, ולכן הם יצאו אחרונים. במצב כזה הוא מנצח". כשעה לאחר מכן, הגיעה הודעה נוספת מתוך חדר הספירה, שגרסה כי שי עדיין מוביל, טלה שמר על המקום השני וגדעון מהרי נותר במקום השלישי בלבד. "אם יעקב יסיים במקום השני- זה ניצחון ענקי", אמר אחד מתומכיו של טלה, ואנשיו של סיום הוסיפו ניתוח משלהם: "יש עוד מאתיים מעטפות בספירה. הכל יכול להיות ואנחנו לא רוצים לחגוג לפני התוצאה הסופית. אם זה נגמר ככה, זה ניצחון ענק לקהילה כשבמקום הראשון ניצבים שני צעירים מלאי רצון לעשייה".

ממתינים לתוצאות

 

המנצח: שי סיום

בשעה 1:20, לאחר שעות ארוכות של עבודה וכמעט שלוש שעות וחצי של ספירת קולות אינטנסיבית ושקולה, החלו לזרום אל הפעילים המתוחים התוצאות הסופיות של הפריימריז. עשרים דקות מאוחר יותר, נפתחה דלת המשרדים בה התקיימה ספירת הקולות, ממנה יצאו בזה אחר זה אנשי הוועדה, בראשותו של אהרון ברי. "מספר הבוחרים שהגיעו אל הקלפי עמד על 1220, מתוכם 1216 קולות כשרים. שי סיום סיים עם 534 קולות, יעקב טלה עם 507, גדעון מהרי עם 454 וברוך סנבטה עם 287", אמר ברי, שהסביר: "בגלל שהייתה אפשרות לבחור בשני פתקים יש בסך הכל 1782 קולות". מיד אחריו סיכמו את מערכת הבחירות בשפה האמהרית מספר אנשי ועדה, שהקדימו בנאומם את דבריו של המנצח הגדול, שי סיום הנרגש: "אני רוצה להודות קודם כל לבורא עולם ולמשפחה שלי. חיכיתי לרגע הזה המון זמן. האיחוד הזה לא היה קורה ללא גדעון מהרי, שהיה הראשון שהאמין שאפשר לעשות את זה. ואני רוצה להודות לו על כך. תודה לכל מי שהגיע, וגם למתמודדים האחרים בניהם יעקב (טלה, ה"ה), שהפתיע את כולם עם הישג מטורף לכל הדעות. היום חוגגים, וממחר מתחילים לעבוד. מי שהגיע היום לבחור נתן בנו את האמון להוביל את הקהילה למקומות טובים יותר". יעקב טלה, שסיים במקום השני ונראה נרגש מהמעמד, אמר: "מזל טוב לשי סיום ולכל החברים. נעבוד יד אחת כולם. אם היום הגיעו מעל 50 אחוז באוקטובר תגיע לקלפי כל הקהילה", אמר טלה. גדעון מהרי, שסיים במקום השלישי המאכזב מבחינתו, הספיק לחבק את סיום, ולברך אותו על הניצחון: "שי אמנם זכה, אבל כולנו ניצחנו. אני שמח שהגענו ליום הנהדר הזה", סיכם מהרי את יום הבוחר, וסנבטה הוסיף: "הקהילה עצמה ניצחה. הדרך בה התנהלו הבחירות מעוררת השראה. מכאן נעלה רק למעלה". כעת, עם סיומם של הפריימריז והרכבת הרשימה שתתמודד על מקום במועצת העיר, יחלו הפוליטיקאים מטעם הרשימה המאוחדת של הקהילה האתיופית, בראשותו של שי סיום, בהכנות לקראת הבחירות האמיתיות שיערכו באוקטובר הקרוב, בתקווה להגדיל את כוחם ולהוסיף לפחות כיסא אחד של מועמד מטעמם במליאת מועצת העיר.

 

פעילי המנצח, שי סיום. | צילום: המקור

לחץ להמשך קריאה

חדשות

ההתבטאות השערורייתית של מנכ"ל העירייה

ראש העיר אליהו זוהר ומנכ"ל העירייה, תמיר היזמי, השתתפו בדיון בנושא חלוקת ההכנסות ושחררו אמירות מפתיעות וחסרות תקדים בנוגע למצבה של העיר. "יש לנו מאזן הגירה שלילי של האוכלוסייה החילונית בעיר, ואוכלוסיית חרדים מאוד גדולה עם כל המשתמע מכך", אמר היזמי, שהצהיר כי מרבית הזכאים לבגרות לא עומדים בתנאי הסף לאוניברסיטה. הוא אף כינה את הקהילה האתיופית בעיר "חבילה". המנכ"ל בתגובה: "מצר על הוצאת המשפט מהקשרו

פורסם

בתאריך

על ידי

"יש לנו את אחוז העלייה האתיופית הכי גדול בארץ, אחוזית יחסית לקריית מלאכי. כלומר על האוכלוסייה המוחלשת של קרית מלאכי הביאו את החבילה של יוצאי קהילת אתיופיה. זה לא גוש קטיף, זה קהילת יוצאי אתיופיה", כך כינה מנכ"ל העירייה תמיר היזמי את יוצאי הקהילה האתיופית, במהלך דיון של משרד הפנים על חלוקת הכנסות בין המועצות האזוריות לעיירות הניצבות סביבן, שהתקיים בחודש נובמבר האחרון.
לפני כשלושה חודשיים, במהלך ישיבה שנערכה במשרד הפנים במעמד ראש העירייה אליהו זוהר, מנכ"ל העירייה תמיר היזמי, גזבר העירייה צביקה דוידי, ראש המועצה האזורית באר טוביה דרור שור וראשי רשויות שונים, שעסקה גם בהסכם חלוקת ההכנסות בין קריית מלאכי לבאר טוביה, הציגו אנשי משרד הפנים את האזורי אשר בשליטתה של המועצה האזורית באר טוביה וביקשו להגיע למתווה בו יחולקו הקרקעות בין הרשויות השונות, כאשר השטחים המדוברים כוללים גם את בסיס חצור ואת אזור התעשייה כנות, הסמוך לבני עייש.
כבר בתחילת הוועדה סיפר ראש המועצה האזורית באר טוביה, דרור שור, אודות ההסכם שנחתם בינו ובין אליהו זוהר בראשית הקדנציה של האחרון במסגרתו יועברו מידי שנה 6 מיליון שקל, המהווים את ההכנסות מבסיס חצור, ישירות מקופתה של באר טוביה לזו של קריית מלאכי. את הדברים אמר שור בעקבות דרישת הנציגים מטעמם של גדרה וגן יבנה לקבל חלק מהשטחים או ההכנסות של באר טוביה.
במהלך השיחה הסביר זוהר את חשיבות השטחים הנידונים, ואף שיבח את יחסיו הטובים עם דרור שור: "היחסים שלנו עם באר טוביה, אין רשות בארץ שהתנהלה בצורה הזו. אין שתי רשויות שהתחברו כמו שאנחנו התחברנו בשנים שאני מכהן כראש עיר". אמר זוהר, בהמשך לדבריו של שור שהצהיר כי הוא אינו מוכן להעניק שטחים נוספים ועושה הכל על מנת לעזור לקריית מלאכי ובני עייש.
זוהר המשיך וטען כי הכוונה היא לגרום לקריית מלאכי לגדול ולהתחזק, וטען שמי שאשם במצבה של העיר היום אלו משרדי הממשלה ולאו דווקא באר טוביה, למרות טענות אנשי הוועדה. "זה לא באר טוביה, זה משרדי הממשלה. באר טוביה זה מן צוואר בקבוק כזה שבאתם אליו ואתם רוצים ממנו את הכסף", אמר זוהר, והוסיף כי כל הסכם שיעשה הוא טוב מבחינת קריית מלאכי: "אנחנו צריכים את הכסף בשביל להציל את העיר ולא משנה לנו מאין הוא יגיע".


אמירות מפתיעות
זוהר ומנכ"ל העירייה תמיר היזמי המשיכו להציג את משנתם בכל הקשור להסכם ההכנסות, ופירטו את מצבה של העיר לפרטים: "יש לנו אוכלוסייה מהעדה האתיופית שאנחנו גאים בהם. כמעט 19 אחוז. אין ישוב כזה או עיר כזו כמו קרית מלאכי היום. עזוב, אני אומר לך מה גדרה, אני אעשה לכם שכל כמה עזבו את קרית מלאכי בשנים האלה, איזה אוכלוסייה עזבה את קריית מלאכי ואיזה אוכלוסייה נמצאת בקריית מלאכי", אמר זוהר בהתבטאות יוצאת דופן שהציגה את ההגירה השלילית של האוכלוסייה החזקה בעיר. היזמי המשיך את הקו של זוהר, אך עשה זאת בצורה חריפה יותר: "יש לנו מאזן הגירה שלילי של האוכלוסייה החילונית בעיר. יש לנו אוכלוסיית חרדים מאוד גדולה עם כל המשתמע מכך", אמר היזמי, שלא חסך ביקורת גם מהקהילה האתיופית, אותם כינה "חבילה" באומרו כי: "יש לנו את אחוז העלייה האתיופית הכי גדול בארץ, אחוזית יחסית לקרית מלאכי, כלומר על האוכלוסייה המוחלשת של קרית מלאכי הביאו את החבילה של יוצאי קהילת אתיופיה. זה לא גוש קטיף, זה קהילת יוצאי אתיופיה".
היזמי המשיך וסיפר כי לא פחות מ-50 אחוזים מתושבי העיר מקבלים את תמיכת מחלקת הרווחה, והבהיר כי בעירייה לא ימתינו רק לחלוקת שטחים אלא גם להגדלת תקציבים מהמדינה. היזמי גם סיפר על האחוז הנמוך של הזכאים לבגרות, שעמד על קצת יותר מ-50 אחוז, והודה באופן מפתיע כי גם מרבית מאותם אלו שהצליחו להוציא תעודת בגרות- לא עומדים בתנאי בסף הנדרשים להשתלבות באוניברסיטה. "גם אלה שיש להם זכאות לבגרות, אחוזים שלהם שהם זכאים לדרישות הסף באוניברסיטאות הוא בערך 40 אחוז, שם אנחנו נמצאים ותראו את כל האזור איפה הוא נמצא", אמר היזמי, במטרה להציג את הצורך של קריית מלאכי בהגדלת תקציבים אולי אף יותר מאשר הצורך של יתר הרשויות שהשתתפו בדיון.
בטרם הסתיים הדיון פנה ראש העירייה אליהו זוהר אל חברי הוועדה ואמר: "אני חושב שלוועדה ניתן מנדט שנותן הזדמנות חד פעמית, באמת ברמה של 100 שנה לשנות גורל של עיר. קרית מלאכי נמצאת היום על ציר של שינוי, אם תיתן את זריקת המרץ המימונית שנדרשת לבצע את השינוי הזה קרית מלאכי תהיה במקום אחר וכל הקרדיט יינתן לכל האנשים שיושבים פה, בעיקר באר טוביה, אבל הוועדה הזאת יש לה את ההזדמנות לעשות פה היסטוריה ואני חושב שזה עומד לפתחכם", סיכם.
מנכ"ל העירייה, תמיר היזמי, מסר בתגובה: "לאחרונה יצאתי בראש משלחת עירונית יחודית וראשונה בארץ לאתיופיה. התרגשתי ונפעמתי מההיסטוריה הארוכה והסיפורים יוצאי הדופן של הקהילה האתיופית. עם חזרתי, המסקנה הראשונה אליה הגעתי היתה כי חייבים להקים בקרית מלאכי צוות מיוחד שיעסוק אך ורק בהטמעת ההיסטוריה במוסדות החינוך והמרחב הציבורי, להציג את החוזקות של הקהילה ולמנף את העיר בעזרתם. אני מצר על הוצאת המשפט מהקשרו".

מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "במסגרת ועדת הגבולות וההכנסות עם המועצה האזורית באר טוביה, נדונו בקשות של 7 רשויות. בסקירה זו הציג מנכ"ל העירייה את ההבדל בדרישתנו הכספית של קרית מלאכי, לשאר הרשויות. בין היתר הצגנו את ההבדלים הסוציואקונומים, תמהיל האוכלוסיה ומספר מטופלי הרווחה בעיר.
כל ניסיון להוציא משפט מהקשרו לצורך אינטרסים פוליטיים הוא מקומם ופסול"

לחץ להמשך קריאה