צור עימנו קשר

באר טוביה

"כלכלת הבחירות רוקנה את הקופה"

אם חשבתם שאחת המועצות העשירות בישראל נהנית מתזרים מזומנים בלתי נגמר- כדאי שתקראו את זה: גורם בכיר במועצה, שנחשף בשבועות האחרונים לספרים הכספיים, אמר בשיחה עם "המקור" כי המועצה סובלת מקשיים תזרימיים ובעיות נזילות, והוסיף שהמצב החדש מצריך מהגזברית להשתמש בכספי רזרבות ולקדם גביית ארנונה. "סיפרו סיפורים שהשאירו בקופה ערימות של כסף. אבנים הם השאירו, הקופה ריקה לגמרי", אמר בשיחות סגורות ראש המועצה אביבי

פורסם

בתאריך

מציאות חדשה של הידוק חגורות במועצה האזורית באר טוביה: בניגוד לתדמית של מועצה עשירה, כזו הנחשבת לאחת המועצות האזוריות הכי עשירות בארץ, המציאות הנוכחית היא שקופת המועצה בימים אלה ריקה כמעט לחלוטין. כך נודע ל"המקור".
גורם במועצה שנחשף לאחרונה למספרים ולספרים הכספיים אמר השבוע כי צופי צור, גזברית המועצה, עושה כעת שימוש ברזרבות, זאת כיוון שלטענתו שנת הבחירות הרסה את התכנון התקציבי של המועצה. "ייקח לקובי אביבי לא מעט זמן להתאים את התדמית למציאות״, הוסיף הגורם.
חשוב לציין כי לא מדובר בגרעון, איבוד נכסים או בחוסר יכולת להתמודד באופן עצמאי עם הוצאות הרשות (כפי שקורה למשל בעיר הסמוכה קריית מלאכי), אלא בבעיה תזרימית ובקשיי נזילות שלא מאפשרים לראש המועצה הנכנס לממש את הבטחות הבחירות שלו.
כזכור, מיד אחרי שהפסיד בבחירות על ראשות המועצה האזורית באר טוביה, התגאה דרור שור, מי שכיהן 15 שנים בתפקיד הבכיר, כי השאיר קופה מלאה למחליפו. "יש בקופה 100 מיליון שקלים", אמרו אז בסביבתו של שור, וגרמו לאביבי לחכות לרגע בו יכנס ללשכת ראש המועצה ויוביל את הפרוייקטים השונים שהבטיח במהלך קמפיין הבחירות שלו. כאשר התיישב על כיסא עור הצבי, גילה אביבי מציאות שונה ועגומה.
״אם לא הייתי רואה במו עיניי את המספרים לא הייתי מאמין״, אמר אביבי בשיחות סגורות עם אנשיו. ״סיפרו סיפורים שהשאירו בקופה ערימות של כסף. אבנים הם השאירו. השאירו לי קופה ריקה לגמרי״, התלונן אביבי, שנאלץ לגלות פעם אחר פעם את רשימת המכולת שהשאיר שור לחברי המליאה ולוועדים במושבים.
בזה אחר זה עלו אליו ללשכה חברי המליאה החדשים והוותיקים וראשי הוועדים החקלאים והמוניציפליים של המושבים, והציגו רשימת התחייבויות של שור שניתנה בשנת הבחירות.
״אם מחברים את ההחלטה הטיפשית שלו להעביר 25 מיליון שקל לתאגיד תמר עבור מט״ש תימורים וההשקעות שנעשו בלי אבחנה ובלי היגיון במושבים בשנת הבחירות, מגיעים לסכום שחוצה את רף 65 מיליון השקלים״, הסביר גורם במועצה. ״המזל הגדול של באר טוביה הוא שדרור לא הספיק לממש את כל ההבטחות שלו. אם הבחירות היו נדחות בחודשיים שלושה, המועצה הייתה היום בגרעון גדול מאוד עד כדי כך שבתקציב 2019 היו נופלות על הציבור גזירות של קיצוצים רבים״, הוסיף אביבי בפגישות העבודה שקדמו להעברת התקציב הראשון שלו כראש מועצה.

"כלכלת בחירות"

אז איך מועצה עשירה, כזו שהיה לה לא פעם בעבר 100 מיליון שקל בפקדונות, הגיעה למציאות הבלתי נתפסת המתוארת? אחד מחברי המליאה ניסה להסביר זאת השבוע: ״מסתבר שהדבר הטוב ביותר שדרור שור ושלומי שמאי הצליחו בו בקמפיין הכושל שלהם היה להסתיר את התמונה האמיתית על מצבה הכספי של המועצה״.
גם אחד האנשים הקרובים ביותר לשור בשנים האחרונים הסכים להתייחס לנושא, והודה בשיחה עם "המקור" כי חברו הוותיק אמר לו שהשאיר בקופה הרבה מאוד כסף, "אפילו הרבה יותר ממאה מיליון שקל. הלהיטות של המועצה לאחרונה לקחת מהר את כספי הארנונה ולהיות נוקשים בנוגע להנחות מסבירים שאכן המצב לא כמו שהוא תיאר״.
כבר בעת כניסתו של אביבי לתפקיד, ב-20 בנובמבר אשתקד, הוא קיבל סקירה ראשונית אודות המצב הכספי של המועצה. לטענת מקורביו, מזכיר המועצה לשעבר, שהכיר מקרוב את התנהלותה של באר טוביה נתקף בהלם, ולא האמין שתמונת המצב שקיבל אפורה כל כך.
כאשר עבד על התקציב החדש, שקל להכניס בתוכו את הסכם ההכנסות עם קריית מלאכי השכנה, אולם הגזברית צור הסבירה לו שלשם כך הוא יאלץ לקצץ בתקציבי החינוך, הרווחה או בתחומים אחרים, זאת לצד חתירה להגדלת הכנסות המועצה. ״היום אני מבין שכל ההצהרות של שור ושמאי, על כמה הם יודעים לנהל את המועצה, היו בלוף אחד גדול״, אמר אז ראש המועצה לסובבים אותו. "בשנה האחרונה שור ניהל כאן כלכלת בחירות", הוסיף.
כעת השאלה הגדולה היא היכן היו חברי המליאה היוצאת? אחד מהם מספק כנראה את התשובה. ״היינו עסוקים במערכת הבחירות. נלחמנו, כל אחד במושב שלו, כדי להיבחר כנציג המושב. דרור ושלומי עשו הכל כדי להיבחר גם הם, וחילקו מתנות למי שמתגורר במושב שהם היו זקוקים לו", אמר בשיחה עם "המקור" חבר המליאה, והוסיף: "המתנות הללו היו יקרות, יקרות מאוד. מדובר בהשקעות של עשרות מיליוני שקלים ששפכו במושבים כדי שהתושבים יבחרו בהם. החגיגה היתה כדי להציל את הכיסא שלהם, אבל עכשיו הציבור ישלם את המחיר״.
בישיבת המליאה השנייה, וכפי שפרסמנו כאן בעבר, התוודה סגן ראש המועצה לשעבר שלומי שמאי על החגיגה שהיתה. כאשר הודיע אביבי כי החליט להפסיק את התמיכה של המועצה לקבוצת הכדורסל של מכבי אשדוד/באר טוביה, ניסה שמאי לשכנע אותו לכבד את ההסכם, והפתיע את הנוכחים במליאה כשאמר כי ״עכשיו יהיה כסף למועצה, סללנו כבישים במקומות שלא היינו צריכים״.
המשפט הזה, שהכניס רבים במליאה להלם, הפך למציאות כאשר אותם נבחרים גילו שהכבישים הרבים שנסללו טרם הבחירות השאירו את הקופה של המועצה ריקה. "כולם יכולים לזרוק את ההבטחות שקיבלו לים. עכשיו נותר להמתין למצב בו קופת המועצה תתייצב ולהתרגל לחלוקת תקציבים צודקת בין המושבים", סיכם גורם במועצה.
אגב, מנתוני דו״ח המבקרת בנוגע לתלונות הציבור, דברת לישאור, עולה כי מרבית תלונות התושבים הופנו כלפי מחלקות ההנדסה, הוועדה לתכנון ובנייה והגבייה. על אותן מחלקות היה ממונה עד אוקטובר סגן ראש המועצה היוצא, שלומי שמאי.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.