צור עימנו קשר

חדשות

בעירייה נזכרו שצריך להרוס את המתחם של יוצאי אתיופיה

פורסם

בתאריך

כבר שנים ארוכות שדיירים ברחוב בן אהרון מתלוננים נגד הקמתו של גן אירועים ארעי בסמוך לבתיהם, ודורשים מהעירייה להרוס אותו. צו הריסה הונפק על ידי בית המשפט כבר לפני יותר משלוש שנים, אולם בעירייה נמנעו מיישומו – עד לפני כחודש, אז הוזמנו נציגי הקהילה לשיחות תיאום לקראת הריסה אפשרית. בקהילה ובסביבתו של שי סיום משוכנעים כי מדובר בחיסול חשבונות פוליטי על רקע העימות בין חבר המועצה לראש העירייה, אך זוהר מכחיש: "אני מחפש פיתרון"

העירייה פועלת להריסת מרכז קהילתי של קהילת יוצאי אתיופיה בשכונת ויצמן בעיר, בטענה כי הוא הוקם שלא כחוק ומהווה מטרד ציבורי. בשבועיים האחרונים הוזמנו נציגים מהקהילה האתיופית, ובראשם חבר המועצה שי סיום, לשיחות עם מפקד תחנת המשטרה בעיר, סנ"צ שי מזרחי, וזאת על מנת להיערך להריסת המתחם ולבצע תיאומים שונים לקראתו. בסביבתו של חבר המועצה סיום טוענים כי מדובר בחיסול חשבונות על רקע העימות שהתעורר לאחרונה בינו לבין ראש העירייה, אליהו זוהר.
המתחם, הממוקם ברחוב בן אהרון בעיר, נמצא בכותרות מזה שנים רבות. הוא הוקם לראשונה כבר בשנת 2010. במקור יועד השטח למועדון קהילתי, אולם בחלוף הזמן החלו להתקיים בו אירועים המוניים שונים, בהן חתונות, אירועי אבל ועוד. דיירי רחוב בן אהרון הביעו זעם על הפגיעה הקריטית באיכות חייהם בעקבות מיקומו של גן שמחות במרחק מטרים ספורים מבתיהם, בניגוד לנהלים ולכללים, כטענתם. העירייה עצמה היא שקצתה את השטח, הסמוך לאיצטדיון העירוני, וזאת לטובת פעילות "מועדון נוער וקהילה" של בני הקהילה האתיופית, אולם עוד מימי הפעילות הראשונים של הגן היה זה סוד גלוי כי בפועל אין מדובר המקום אמור לשמש כנקודת מפגש לבני נוער, אלא כמקום התכנסות לקיומם של אירועים רבי משתתפים של בני הקהילה. במשך זמן רב לא נקטה העירייה בכל פעילות נגד מפעילי המקום, עד שלחץ מאסיבי שהופעל מצד הדיירים נשא פרי, והעירייה הגישה לבית המשפט כתב אישום נגד העמותה המנהלת את המקום ואנשיה.
לאחר כשנתיים, הסתיים כתב האישום בפשרה. במסגרת הסדר שנעשה בין הצדדים, נקבע כי תיאסר פעילות של אירועים במקום, לרבות שתיית אלכוהול והשמעת מוזיקה, כפי האמור בפסק הדין של השופט פבלו אקסלרד מבית המשפט השלום בקריית גת, שדן בתיק וקבע את פסק דינו ביולי 2013. פסק הדין אסר לחלוטין את קיומם של אירועי שמחה דוגמת בר או בת מצוות וחתונות, אולם התיר קיומם של אירועי אבלות דוגמת ישיבת שבעה. השופט אקסלרד גם קבע כי בכל מקרה, לא תוכל להתאפשר במקום פעילות אחרי השעה תשע בערב.
הדיירים היו מרוצים, אך פסיקת בית המשפט לא החזיקה מעמד הרבה זמן: לא עברו שבועות ספורים וקיום האירועים במקום חזר כעובדה מוגמרת. הדיירים לא קיבלו בשוויון נפש את המציאות שנכפתה עליהם, ובחודש אוגוסט שלחו מכתב חריף לראש העירייה, אליהו זוהר, ובו הזהירו מפני תביעת נזיקין חמורה נגד העירייה בגין אי קיום צו בית המשפט והנזקים הכלכליים שנגרמו להם כתוצאה מהפעלת גן האירועים הארעי במקום. בתגובה לכתבה שפורסמה, הודיעה העירייה כי "ראש העירייה והממונה על הרווחה, שי סיום, איתרו מקום חלופי (להקמת הגן) באיזור התעשייה", ושוב נראה כי הסאגה הגיעה אל סופה – הפעם גם עם פיתרון ראוי ומוצלח.
אך גם הפעם הזמן חלף והתברר כי מציאות לחוד, ומעשים לחוד. העירייה אמנם טוענת כי הקצתה שטח לטובת הקמת אולם לקהילה, אך התהליך נעשתה בעצלתיים, וגם כיום עדיין מקווים אנשי העמותה לקבל את הקרקע באופן רשמי ובהקדם. השטח, אגב, הממוקם באיזור התעשייה הישן בעיר. סוגייה זו עומדת, בין היתר, במרכז המחלוקת שהתגלתה לאחרונה בין ראש העירייה אליהו זוהר לבין חבר המועצה, נציג הקהילה שי סיום.

סמיכות זמנים בין הראיונות של סיום לזימון למשטרה

כעת מבקשת העירייה להוציא אל הפועל את צו ההריסה התלוי ועומד נגד המקום במשך שנים ארוכות. במשך כל הזמן הזה נמנעה העירייה מליישם את הצו, ככל הנראה משיקולים פוליטיים. אלא שעתה נראה כי הנסיבות השתנו, ועימן גם רצונה של העירייה ליישם את הצו. יש לציין כי בשנה וחצי האחרונה העמותה המנהלת את המתחם עומדת, רוב הזמן, בפסיקת בית המשפט ובתנאים שהוצבו להפעלתו של המקום. זה בדיוק מה שגורם לסביבתו של חבר המועצה סיום לטעון כי השיקולים מאחורי יישום צו ההריסה אינם עניינים.
"גם אנשי הקהילה רוצים שהמתחם יעבור מהמיקום הנוכחי שלו למיקום אחר, כדי שלא יהיו מגבלות על הפעלתו, כפי שיש כעת", אמר השבוע גורם המקורב לסיום. "במשך שלוש שנים וחצי העירייה וראש העירייה הבטיחו להקצות שטח אחר לטובת הקהילה, אבל זה פשוט קרה באיטיות. בעוד לכולם יש שטחים ובשפע, רק לקהילה האתיופית לא נשאר. מה גם שיש כל כך הרבה צווי הריסה נגד מבנים בעיר, אבל רק כאן בוחרים לפעול", הוסיף וציין הגורם.
כזכור, סיום תקף לאחרונה בחריפות את התנהלותו של ראש העירייה זוהר, בין היתר על רקע תכנית ההבראה, העלאות המיסים, היחסים מול המועצה האזורית באר טוביה והתחרדות העיר. סיום אף רמז על כוונתו לפרוש מהקואליציה בקרוב, וזאת נוכח חוסר שביעות רצונו מהתנהלותה ומהעובדה שחלק ניכר מתקציבי העירייה – כך טענתו – מופנים לטובת הציבור הדתי והחרדי בעיר, בעוד יתר הציבורים מופלים לעומתם.

dsc_0882
זמן קצר לאחר מכן, בסמיכות זמנים תמוהה, התברר כי העירייה החלה בהליכים להוציא אל הפועל את צו ההריסה למבנה, כאמור. ל"המקור" נודע כי בשיחות שהתקיימו בין סנ"צ מזרחי לבין אנשי הקהילה, ובראשם סיום, נעשה מאמץ למצוא פיתרון מוסכם בין הצדדים, אך לפחות כרגע הדבר עדיין תלוי ועומד באוויר. "יש פה תחושה ברורה שהסיבה להתנהלות העירייה בנושא הזה היא על רקע הדברים של שי בראיונות שהעניק לתקשורת", הסביר אחד ממקורביו של סיום. "אם זוהר חושב שבעקבות הסיפור הזה שי יתקפל, הוא טועה. הוא נחוש ללכת בעניין הזה עד הסוף. אם העירייה רוצה להרוס באופן חד צדדי את המתחם, בלי לספק מתחם חלופי, היא מוזמנת לעשות את זה. זו שערורייה שבגלל חילוקי דעות אישיים ופוליטיים פועלים נגד קהילה שלמה".

mor_8776

זוהר: "יש צו בית משפט, זה לא מתקופתי"

זוהר, כמובן, מכחיש לחלוטין את האשמות כי פעילות העירייה נגד המתחם קשורה לעימות בינו לבין סיום. "אני עצמי מחפש ומנסה למצוא פיתרון לנושא הזה", אמר זוהר השבוע ל"המקור". "אני הקצתי לקהילה שטח כבר לפני זמן רב, באיזור התעשייה, כדי להקים אולם עבורם. יש תהליך שלוקח זמן, עובדים על שינוי תב"ע. בינתיים לגבי המיקום הנוכחי, הוא לא חוקי. יש צו בית משפט נגד המתחם הזה. זה אפילו לא מתקופתי אלא מתקופת קודמיי, ובמשטרה יש החלטה לסגור את זה. אני ביקשתי מהם לחכות עם זה, ואני בימים האלו מחפש שטח באיזור התעשייה כדי להכשיר אותו באופן זמני שיהיה במקום המתחם הנוכחי בשכונת ויצמן, עד שהתהליך של המתחם הקבוע יסתיים".
זוהר דחה את הטענות כי מדובר בחיסול חשבונות פוליטי. "אם הייתי רוצה לעשות משהו בקשר לשי סיום, הייתי יכול לעשות את זה מזמן. זה לא אני וזה לא הסגנון שלי. אני לא מחסל חשבונות עם אף אחד", דבריו.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

נציבות שירות המדינה חוקרת חשדות נגד עובד בכיר במועצה הדתית

חשיפה: בשבועות האחרונים נחקר עובד בתחום הכשרות במועצה, לאחר שמידע שהגיע לידי הנציבות העלה חשד כי במקביל לעבודתו הוא משמש משגיח במפעלים מחוץ לגבולות ישראל. על פי גורמים שונים, גם הרב יוסף בלוי, הממונה על המועצה, מסר עדות בפרשה. המועצה הדתית: "אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק"

פורסם

בתאריך

על ידי

מזה מספר שבועות שנציבות שירות המדינה מנהלת חקירה נגד עובד בכיר במועצה הדתית, בחשדות שונים הקשורים לתחומי עבודתו. כך עולה ממידע שהגיע לידי "המקור". בנציבות אישרו את קיומה של החקירה ואמרו כי "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של העובד", אך סירבו למסור פרטים אודותיה.
לפי מידע שהגיע לידינו, החקירה מתמקדת בין היתר בטענה לפיה העובד, הנחשב לאחד הבכירים במועצה הדתית, שוהה בתדירות גבוהה מאוד בחו"ל – כשבועיים לערך בכל חודשיים, קרי כמעט 100 ימים בשנה. זאת, אף שהוא עובד במשרה מלאה במועצה. במסגרת החקירה מסר עדות גם הממונה על המועצה הדתית, הרב יוסף בלוי, וכן נחקר העובד עצמו. לא ידוע האם עובדים נוספים מסרו עדות בפרשה.
החקירה בנושא מתנהלת כבר מספר שבועות לכל הפחות, וגורמים הבקיאים בפרטים מסרו כי רשויות נוספות מעורבות בה, וכי ייתכן ופרטים נוספים יתגלו כבר בתקופה הקרובה. מעדויות שאספנו השבוע עולה כי העובד המדובר מנהל קשרים קרובים מאוד עם בעל מפעל באיזור, שאף מימן עבורו בעבר עשרות נסיעות עבודה לחו"ל – אשר טיבם ונחיצותם לא ברורה עד תום, בייחוד לאור תפקידו הבכיר של העובד. כמו כן, לא ברור מה מעשיו של העובד בעת נסיעותיו לחו"ל, שכן תפקידו במועצה הדתית אינו מצריך את שהותו בחו"ל, ודאי לא פרקי זמן כל כך ארוכים.
מעדות שהגיעה לידינו מפיו של עובד בכיר במפעל המדובר, שהתנהל מול העובד מהמועצה הדתית, עולה כי עובד המועצה ניהל כאמור יחסים קרובים עם בעלי המפעל ואף היה מצוי עימו בקשרי חברות – אף שהוא אמור לשמש כמפקח מטעם הרבנות על המוצרים המיוצרים במפעל. "הוא היה מבלה אצלו שעות במשרד בפגישות בדלתיים סגורות", סיפר גורם שעבד במפעל עד לפני זמן מה. "מה היה שם? לא יודע. המשגיחים היו יוצאים להשגחות בחו"ל במימון המפעל. כרטיסים, אוכל ושתייה. העובד המדובר היה נוסע לכל מיני מקומות. לסין, המון לאירופה, פולין. כולם ידעו שהוא עובד במועצה הדתית".
לטענתו של העובד, הדרישה למשגיח מגיעה מטעמו של המפעל עצמו בזמן יצור מסוים בחו"ל, אך המשגיח המדובר היה לעיתים מקבל הוראות ישירות מהמשרד, "היו אומרים לו על מה רוצים שהוא יסתכל ועל מה לא להסתכל. זה היה נראה תמוה, כי תפקידו של המשגיח לומר מה צריך, ולא הפוך", אמר. מנגד, טענו השבוע גורמים במועצה הדתית כי מדובר בטענות חסרות שחר, שכן תחתיו של העובד המדובר כפופים מספר עובדים נוספים- ועל כן אמינותו המקצועית אינה מוטלת בספק.
מפניית "המקור" לעובד המדובר הוא טען תחילה כי כלל לא מתנהלת חקירה בעניינו, אך לאחר חשיפת חלק מהמידע אישר כי אכן מתנהלת כזו אך הוא אינו יכול להוסיף פרטים בנושא.
מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של הנדון. אדגיש כי אגף החקירות בנציבות שירות המדינה אינו מוסר פרטים אודות חקירות מתנהלות".
מהמועצה הדתית נמסר בתגובה: "מבקר המדינה ביצע בדיקה בנושא ומצא את הכל כשורה. מדובר בעובד מצטיין ומומחה בעל שם עולמי המבוקש על ידי גופי הכשרות הגדולים בעולם והפיקוח בחו"ל נעשה באישור ובהסכמה של הממונים על המועצה הדתית והרב הראשי לקרית מלאכי, הרב חיים פינטו שליט"א. יודגש כי הימים בהם הוא יוצא לפיקוח כשרות בחו"ל מוצהרים כחופשה ללא תשלום. אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק ואנו בטוחים כי כך גם יעלה בתוצאות החקירה של הנציבות".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

"מבקרי השלטון בדקו מה נעשה כאן בארבע וחצי השנים האחרונות?"

בעירייה החלו השבוע בעבודות שיפוץ ושדרוג של 19 גני ילדים לקראת שנת הלימודים הבאה- בסיומם יוצבו מתקנים חדשים ומעליהם רשת הצללה. מגרש הקטרגל בשכונת גבעת הסביונים יהיה מוכן בעוד כחודשיים, ואילו הטיילות החדשות ירושתו במצלמות. "העיר מתחדשת- ולא רק בחצי השנה שלפני הבחירות", אמר גורם בעירייה

פורסם

בתאריך

על ידי

בימים האחרונים, מאז צאתם של ילדי ישראל לחופשת הקיץ השנתית, החלו בעירייה בשיפוץ מסיבי של גני הילדים לקראת שנת הלימודים הבאה.
מדובר בשיפוץ של 19 גנים ברחבי העיר כולה, במסגרתו יוחלפו האבנים המשתלבות בחצרות, תשודרג הצנרת וכן תוקם חצר חדשה עם דשא סינתטי, מתקנים מתקדמים והצללות.
גורמים בעירייה התייחס השבוע לשיפוץ וטענו כי מתחילת הקדנציה של ראש העירייה המכהן שופצו לא פחות מ-25 גני ילדים, שעברו שדרוג משמעותי על מנת להתאימם לצרכי הילדים. "מתנגדיו של ראש העירייה אוהבים לטעון שהשיפוצים נעשים רק לקראת הבחירות, אבל לא מתאמצים לבדוק מה נעשה כאן ארבע שנים וחצי. בגלל שיש בחירות הם רוצים שנעצור את ההתפתחות של העיר? ראש העירייה שדרג וימשיך לשדרג את העיר בכל התחומים למען התושבים", אמר השבוע אחד מהם ל-"המקור".
נוסף לשיפוץ גני הילדים, ממשיכה העירייה בהקמת הטיילת המרשימה המקבילה לשכונת גבעת הסביונים החדשה, שתכלול שביל חדשני לרוכבי אופניים, מדשאות מוריקות, גן שעשועים וכן עמדות מנגל, ותיחנך ככל הנראה במהלך החודש הבא (אוגוסט). בסמוך אליה, יוקם מגרש קטרגל חדיש ומפואר שהעבודות לשם הקמתו כבר החלו והוא צפוי לעמוד לרשות התושבים לקראת חגי תשרי.
בעירייה סיפרו השבוע כי מיד עם סיום העבודות על הטיילות בכל רחבי העיר הן ירושתו על ידי מצלמות שיתעדו 7/24 את הנעשה בשטחים הציבוריים- זאת במטרה למנוע אירועי ונדליזים ואלימות. "העירייה השקיעה מאות אלפי שקלים בשדרוג פני העיר למען התושבים וחשוב מאוד לשמור על זה", אמרו שם.
יש לציין כי בעבר הבטיחו בעירייה שהטיילת בשכונת גבעת הסביונים תיפתח כבר בחודש אפריל, אולם עדכנו כעת את תאריך היעד והעריכו כי החניכה הרשמית תיעשה בחודש הבא.
בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים מתבצעת בו זמנית עם שיפוץ הטיילת הקיימת לאורכן של היציאות הדרומיות מהעיר- מאזור בית הספר הראל ועד תחנת הדלק פז, בסופה של שכונת קיבוץ גלויות, שנבנתה לפני 20 שנים.
פרויקט ההקמה הענקי, שאורכו יעמוד על כקילומטר וחצי ועלותו המוערכת היא כ-6-8 מיליון שקלים, עתיד לשנות את פני העיר כולה, עת יחבר בין הטיילת המתהווה בשכונת גבעת הסביונים לבין הטיילות הנוספות באזורי היציאה מהעיר, באזור שכונת המחנה ולאורכה של שכונת קיבוץ גלויות.
לדברי ראש העירייה זוהר, העלות הכוללת של הקמתן ושיפוצן של הטיילות השונות בעיר עשוי להגיע לסכום של 20-15 מיליון שקלים.

לחץ להמשך קריאה

חדשות

שיפוץ כפול

למרות שהעבודות לשדרוגו הסתיימו רק לפני שבעה חודשים, עובר הכיכר ברחוב בן גוריון בעיר שיפוץ נוסף ממש בימים אלו- בעלות נוספת של עשרות אלפי שקלים. "הורסים ובונים כאילו זה לגו. מדובר פה בכסף ובאיכות החיים של כולנו", אמר תושב העיר. העירייה בתגובה: "הקבלן מבצע תיקונים לליקויים שנתגלו בבדיקה שערכנו"

פורסם

בתאריך

על ידי

שבעה חודשים בלבד מיום סיום עבודות השיפוץ וההקמה של הכיכר החדש בשדרות בן גוריון בעיר (סמוך לבנק לאומי), הרסו לפני כשבועיים עובדי קבלן מטעם העירייה את הכיכר במטרה לשדרג אותו בשנית.
לטענת גורמים בעירייה, הסיבה לשיפוץ החוזר נעוצה בהיותו של הכיכר שנבנה רק לאחרונה "רחב מידי", ועל כן יש להקטינו על מנת שיעמוד בתקן ויוכל להכיל את התנועה הרבה החולפת על פניו.
כזכור, לפני קצת יותר מחצי שנה הודיעו בעירייה על סיום עבודות השדרוג וההקמה של כיכר בן גוריון וכן הכריזו על פתיחת עבודות הפיתוח לאורכו של הרחוב כולו. העבודות האינטנסיביות, כללו אז הקמת חומה חדשה המהווה 'חוצץ' בין הבניינים הסמוכים לבין המרחב הציבורית, ריצוף מחדש של הרחוב באבנים משתלבות, ריבוד הכביש ושיפוץ כיכר התנועה במקום. עם סיום העבודות על הכיכר, המפגיש את הצירים הראשיים רש"י ובן גוריון, החלו בעירייה בשדרוג קטע הכביש שבין כיכר בן גוריון לכיכר ז'בוטינסקי ('הכיכר של סופר'), ועבודות אלו נמשכות גם בימים אלו ואמורים להסתיים בשבועות הקרובים.
אלא שכעת מתברר כי חרף ההשקעה הגבוהה בעבודות השדרוג שנעשו ברחוב בן גוריון בעיר החליטו בעירייה לבצע את העבודות על הכיכר בשנית, מה שמצריך לכאורה הוצאה כספית נוספת שעלותה עשרות אלפי שקלים. "רק לפני חצי שנה נבנה הכיכר החדש", אמר השבוע תושב זועם בשיחה עם "המקור", והוסיף: "מדובר פה בכסף של כולנו. בחמש השנים האלה העירייה נכנסה לנו עמוק לכיס ולא מובן לי איך אפשר להיות כל כך אדישים לכספים האלה", הוסיף.
תושב אחר, שהבחין בנו מצלמים את העבודות, ציין כי לדעתו מדובר בניצול כספי ציבור לצרכי בחירות, "עשו אותו דבר גם בטיילת. הורסים ובונים מחדש כאילו זה לגו כדי להראות שעושים משהו. למישהו יש ספק שמדובר בבזבוז המשאב הציבורי בעיתוי כל כך תמוה, ארבעה חודשים וחצי לפני הבחירות?", אמר.
עיכוב מקובל או הון פוליטי?
הטענות אודות תעמולת בחירות מצד השלטון הנוכחי נשמעו השבוע גם בהקשר מגרש הקטרגל החדש בקיבוץ גלויות. מספר תושבים, חלקם מתגוררים בשכונה ואחרים בסביבתה, תהו השבוע מדוע שערי המגרש החדיש נותרו סגורים חרף הודעת העירייה על סיום העבודות בו, והוסיפו כי הם חשים שמישהו רוצה לגזור קופון על חשבון האינטרס הציבורי, "המגרש הזה רשום על ללו זוהר, לאף אחד אין ספק", אמר תושב העיר, שהסביר, "עם זאת, לא ברור מדוע מתעכבים עם פתיחת המגרש. לא ייתכן שילדים לא יכולים להיכנס פנימה ונאלצים לסכן את חייהם בטיפוס על הגדר רק בגלל שבעירייה רוצים לכאורה לערוך טקס פתיחה ראוותני. מישהו פה חושב הפוך", אמר התושב.
תושב אחר, המתגורר ממש בסמוך למגרש הקטרגל, סיפר כי בימי השבת מטפסים עשרות ילדים מעל הגדר הגבוהה במטרה ליהנות מהמגרש המפואר, ולאחרונה אף הצליח אלמוני לפרוץ את המנעולים ולהותיר את שערי המגרש פתוחים ללא ידיעתה של העירייה.
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "לגבי הכיכר בסמוך לבנק לאומי, הרי שהעבודה המתבצעת כעת נעשית לבקשתה של העירייה לאחר שזו מצאה ליקויים בביקורת שערכה אחר עבודתו של הקבלן. בעניין מגרש הקטרגל בשכונת קיבוץ גלויות, היות ומדובר במגרש סינתטי נדרש אישור של פיפ"א לשם פתיחתו, ולכן העיכוב בחניכתו. ברגע שיתקבל האישור יערך טקס מכובד".

המגרש בקיבוץ גלויות. "מישהו חושב הפוך" (צילום: יח"צ)

לחץ להמשך קריאה