צור עימנו קשר

חדשות

בעירייה נזכרו שצריך להרוס את המתחם של יוצאי אתיופיה

פורסם

בתאריך

כבר שנים ארוכות שדיירים ברחוב בן אהרון מתלוננים נגד הקמתו של גן אירועים ארעי בסמוך לבתיהם, ודורשים מהעירייה להרוס אותו. צו הריסה הונפק על ידי בית המשפט כבר לפני יותר משלוש שנים, אולם בעירייה נמנעו מיישומו – עד לפני כחודש, אז הוזמנו נציגי הקהילה לשיחות תיאום לקראת הריסה אפשרית. בקהילה ובסביבתו של שי סיום משוכנעים כי מדובר בחיסול חשבונות פוליטי על רקע העימות בין חבר המועצה לראש העירייה, אך זוהר מכחיש: "אני מחפש פיתרון"

העירייה פועלת להריסת מרכז קהילתי של קהילת יוצאי אתיופיה בשכונת ויצמן בעיר, בטענה כי הוא הוקם שלא כחוק ומהווה מטרד ציבורי. בשבועיים האחרונים הוזמנו נציגים מהקהילה האתיופית, ובראשם חבר המועצה שי סיום, לשיחות עם מפקד תחנת המשטרה בעיר, סנ"צ שי מזרחי, וזאת על מנת להיערך להריסת המתחם ולבצע תיאומים שונים לקראתו. בסביבתו של חבר המועצה סיום טוענים כי מדובר בחיסול חשבונות על רקע העימות שהתעורר לאחרונה בינו לבין ראש העירייה, אליהו זוהר.
המתחם, הממוקם ברחוב בן אהרון בעיר, נמצא בכותרות מזה שנים רבות. הוא הוקם לראשונה כבר בשנת 2010. במקור יועד השטח למועדון קהילתי, אולם בחלוף הזמן החלו להתקיים בו אירועים המוניים שונים, בהן חתונות, אירועי אבל ועוד. דיירי רחוב בן אהרון הביעו זעם על הפגיעה הקריטית באיכות חייהם בעקבות מיקומו של גן שמחות במרחק מטרים ספורים מבתיהם, בניגוד לנהלים ולכללים, כטענתם. העירייה עצמה היא שקצתה את השטח, הסמוך לאיצטדיון העירוני, וזאת לטובת פעילות "מועדון נוער וקהילה" של בני הקהילה האתיופית, אולם עוד מימי הפעילות הראשונים של הגן היה זה סוד גלוי כי בפועל אין מדובר המקום אמור לשמש כנקודת מפגש לבני נוער, אלא כמקום התכנסות לקיומם של אירועים רבי משתתפים של בני הקהילה. במשך זמן רב לא נקטה העירייה בכל פעילות נגד מפעילי המקום, עד שלחץ מאסיבי שהופעל מצד הדיירים נשא פרי, והעירייה הגישה לבית המשפט כתב אישום נגד העמותה המנהלת את המקום ואנשיה.
לאחר כשנתיים, הסתיים כתב האישום בפשרה. במסגרת הסדר שנעשה בין הצדדים, נקבע כי תיאסר פעילות של אירועים במקום, לרבות שתיית אלכוהול והשמעת מוזיקה, כפי האמור בפסק הדין של השופט פבלו אקסלרד מבית המשפט השלום בקריית גת, שדן בתיק וקבע את פסק דינו ביולי 2013. פסק הדין אסר לחלוטין את קיומם של אירועי שמחה דוגמת בר או בת מצוות וחתונות, אולם התיר קיומם של אירועי אבלות דוגמת ישיבת שבעה. השופט אקסלרד גם קבע כי בכל מקרה, לא תוכל להתאפשר במקום פעילות אחרי השעה תשע בערב.
הדיירים היו מרוצים, אך פסיקת בית המשפט לא החזיקה מעמד הרבה זמן: לא עברו שבועות ספורים וקיום האירועים במקום חזר כעובדה מוגמרת. הדיירים לא קיבלו בשוויון נפש את המציאות שנכפתה עליהם, ובחודש אוגוסט שלחו מכתב חריף לראש העירייה, אליהו זוהר, ובו הזהירו מפני תביעת נזיקין חמורה נגד העירייה בגין אי קיום צו בית המשפט והנזקים הכלכליים שנגרמו להם כתוצאה מהפעלת גן האירועים הארעי במקום. בתגובה לכתבה שפורסמה, הודיעה העירייה כי "ראש העירייה והממונה על הרווחה, שי סיום, איתרו מקום חלופי (להקמת הגן) באיזור התעשייה", ושוב נראה כי הסאגה הגיעה אל סופה – הפעם גם עם פיתרון ראוי ומוצלח.
אך גם הפעם הזמן חלף והתברר כי מציאות לחוד, ומעשים לחוד. העירייה אמנם טוענת כי הקצתה שטח לטובת הקמת אולם לקהילה, אך התהליך נעשתה בעצלתיים, וגם כיום עדיין מקווים אנשי העמותה לקבל את הקרקע באופן רשמי ובהקדם. השטח, אגב, הממוקם באיזור התעשייה הישן בעיר. סוגייה זו עומדת, בין היתר, במרכז המחלוקת שהתגלתה לאחרונה בין ראש העירייה אליהו זוהר לבין חבר המועצה, נציג הקהילה שי סיום.

סמיכות זמנים בין הראיונות של סיום לזימון למשטרה

כעת מבקשת העירייה להוציא אל הפועל את צו ההריסה התלוי ועומד נגד המקום במשך שנים ארוכות. במשך כל הזמן הזה נמנעה העירייה מליישם את הצו, ככל הנראה משיקולים פוליטיים. אלא שעתה נראה כי הנסיבות השתנו, ועימן גם רצונה של העירייה ליישם את הצו. יש לציין כי בשנה וחצי האחרונה העמותה המנהלת את המתחם עומדת, רוב הזמן, בפסיקת בית המשפט ובתנאים שהוצבו להפעלתו של המקום. זה בדיוק מה שגורם לסביבתו של חבר המועצה סיום לטעון כי השיקולים מאחורי יישום צו ההריסה אינם עניינים.
"גם אנשי הקהילה רוצים שהמתחם יעבור מהמיקום הנוכחי שלו למיקום אחר, כדי שלא יהיו מגבלות על הפעלתו, כפי שיש כעת", אמר השבוע גורם המקורב לסיום. "במשך שלוש שנים וחצי העירייה וראש העירייה הבטיחו להקצות שטח אחר לטובת הקהילה, אבל זה פשוט קרה באיטיות. בעוד לכולם יש שטחים ובשפע, רק לקהילה האתיופית לא נשאר. מה גם שיש כל כך הרבה צווי הריסה נגד מבנים בעיר, אבל רק כאן בוחרים לפעול", הוסיף וציין הגורם.
כזכור, סיום תקף לאחרונה בחריפות את התנהלותו של ראש העירייה זוהר, בין היתר על רקע תכנית ההבראה, העלאות המיסים, היחסים מול המועצה האזורית באר טוביה והתחרדות העיר. סיום אף רמז על כוונתו לפרוש מהקואליציה בקרוב, וזאת נוכח חוסר שביעות רצונו מהתנהלותה ומהעובדה שחלק ניכר מתקציבי העירייה – כך טענתו – מופנים לטובת הציבור הדתי והחרדי בעיר, בעוד יתר הציבורים מופלים לעומתם.

dsc_0882
זמן קצר לאחר מכן, בסמיכות זמנים תמוהה, התברר כי העירייה החלה בהליכים להוציא אל הפועל את צו ההריסה למבנה, כאמור. ל"המקור" נודע כי בשיחות שהתקיימו בין סנ"צ מזרחי לבין אנשי הקהילה, ובראשם סיום, נעשה מאמץ למצוא פיתרון מוסכם בין הצדדים, אך לפחות כרגע הדבר עדיין תלוי ועומד באוויר. "יש פה תחושה ברורה שהסיבה להתנהלות העירייה בנושא הזה היא על רקע הדברים של שי בראיונות שהעניק לתקשורת", הסביר אחד ממקורביו של סיום. "אם זוהר חושב שבעקבות הסיפור הזה שי יתקפל, הוא טועה. הוא נחוש ללכת בעניין הזה עד הסוף. אם העירייה רוצה להרוס באופן חד צדדי את המתחם, בלי לספק מתחם חלופי, היא מוזמנת לעשות את זה. זו שערורייה שבגלל חילוקי דעות אישיים ופוליטיים פועלים נגד קהילה שלמה".

mor_8776

זוהר: "יש צו בית משפט, זה לא מתקופתי"

זוהר, כמובן, מכחיש לחלוטין את האשמות כי פעילות העירייה נגד המתחם קשורה לעימות בינו לבין סיום. "אני עצמי מחפש ומנסה למצוא פיתרון לנושא הזה", אמר זוהר השבוע ל"המקור". "אני הקצתי לקהילה שטח כבר לפני זמן רב, באיזור התעשייה, כדי להקים אולם עבורם. יש תהליך שלוקח זמן, עובדים על שינוי תב"ע. בינתיים לגבי המיקום הנוכחי, הוא לא חוקי. יש צו בית משפט נגד המתחם הזה. זה אפילו לא מתקופתי אלא מתקופת קודמיי, ובמשטרה יש החלטה לסגור את זה. אני ביקשתי מהם לחכות עם זה, ואני בימים האלו מחפש שטח באיזור התעשייה כדי להכשיר אותו באופן זמני שיהיה במקום המתחם הנוכחי בשכונת ויצמן, עד שהתהליך של המתחם הקבוע יסתיים".
זוהר דחה את הטענות כי מדובר בחיסול חשבונות פוליטי. "אם הייתי רוצה לעשות משהו בקשר לשי סיום, הייתי יכול לעשות את זה מזמן. זה לא אני וזה לא הסגנון שלי. אני לא מחסל חשבונות עם אף אחד", דבריו.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

קייטרינג ללא דורש

ועד ההורים של אחד מבתי הספר בעיר פנה למשרד החינוך בדרישה להחליף את חברת הקייטרינג
המספקת אוכל לתלמידים. יו"ר הועד: "נתנו הזדמנות. לא נמשוך יותר אוכל"

פורסם

בתאריך

על ידי

ועד ההורים של אחד מבתי הספר בעיר  פנה השבוע במכתב ישיר לאנשי המקצוע במשרד החינוך ובו דרישה להחליף באופן מיידי את חברת הקייטרינג המספקת אוכל לילדי בית הספר.

בוועד ההורים לא מרוצים מחברת הקייטרינג, שהחלה לספק שירותי קייטרינג לבית הספר רק בשנה הנוכחית, וביקשו להחליף אותה בשל תלונות רבות של ילדיהם.

לטענת אנשי הוועד, הסיבה לתלונות של ילדיהם היא רמת האוכל הירודה שמגיעה אל בית הספר והטמפרטורה בה היא מגיעה. בנוסף, טוענים ההורים כי האוכל שהגיע נמצא לא אחת עם עובש ובטמפרטורה נמוכה מהמותר. "פנינו למשרד החינוך בנושא האוכל כבר לפני מספר חודשים והובטח לנו שידאגו לטפל  בנושא. אמרו שהאוכל שיגיע יהיה מפוקח", סיפר בשיחה עם "המקור" השבוע יו"ר ועד ההורים בבית הספר .

אלא שלמרות ההודעה של משרד החינוך, לפיה יפעלו למען שיפור שירותי הקייטרינג בבית הספר, טוען יו"ר הוועד כי  המצב נשאר כפי שהיה, זאת למרות סיור שנערך לפני כשבועיים בבית הספר בנוכחות נציגים ממשרד החינוך,  מנהל בית הספר ומספר הורים, ובו הוחלט להעניק הזדמנות נוספת אך אחרונה לחברת הקייטרינג הנוכחית. "קיימנו שיחה עם חברת הקטריינג והובטח לנו כי הליקויים יטופלו", סיפר השבוע היו"ר, שהוסיף: "למרות השיחה האוכל המשיך להגיע במצב בלתי אפשרי למאכל. חרקים, לחם עם עובש, בשר יבש ועוד. בכל יום 80  אחוזים מהאוכל נזרק לפח בגלל שילדים לא מוכנים לאכול את זה".

בעקבות המצב החליטו אנשי הוועד, בשיתוף פעולה מלא עם הגורמים בבית הספר, כי מעתה והלאה המוסד  לא ימשוך מזון לתלמידים עד אשר תוחלף החברה, "מדובר בסכנת נפשות. אוכל שמגיע פג תוקף או עם  חרקים בתוכו זה לא משהו שאנחנו מוכנים לעבור עליו לסדר היום. בריאות ילדנו קודמת לכל", סיכם היו"ר

לחץ להמשך קריאה

חדשות

מנהל מחלקת החינוך התפטר מתפקידו

מנהל מחלקת החינוך של העירייה, מיכאל בן שטרית, הודיע הבוקר (רביעי) על התפטרותו מהתפקיד הבכיר. למערכת "המקור" נודע כי בן שטרית פנה לממונים עליו והודיע כי סיים את תפקידו בעירייה.

פורסם

בתאריך

על ידי

לטענת מקורביו של מנהל מחלקת החינוך, הוא פנה לא פעם לראש העירייה במטרה להגדיל את מצבת כוח האדם במחלקה, אולם עד היום הדבר לא קרה. בנוסף טענו מקורביו כי בן שטרית הרגיש שהוא לא מוערך מספיק, זאת חרף עבודתו האינטרנסיבית והשעות הרבות שהקדיש במסגרת התפקיד. אם לא די בכך, הדיון שהתקיים בעניינו השבוע בישיבת המועצה וחוסר הגיבוי מראש העירייה הביאו אותו להחלטה להתפטר. עזיבתו את התפקיד צפויה להיעשות בסיום שנת הלימודים הנוכחית. הפרטים המלאים- בחמישי בגיליון שלנו

לחץ להמשך קריאה

חדשות

פקחים לא מסייעים

שלושה פקחים נוספים בדרך הביתה? מפקד תחנת המשטרה בעיר, סנ"צ שי מזרחי, שיגר מכתב לקברניטי העירייה ובו דרישה להדיח מהשיטור העירוני שלושה פקחים מסייעים, שביצעו לכאורה עבודות פרטיות בביתו של אחד מהם במהלך שעות העבודה

פורסם

בתאריך

על ידי

מחלקת הפיקוח מסרבת לרדת מהכותרות. פחות מחודש לאחר פיטורי הפקח שהועלה לשימוע, ושלושה חודשים לאחר עזיבתן של שתי פקחיות נוספות את המחלקה, העביר השבוע (ראשון) סנ"צ שי מזרחי, מפקד תחנת משטרת קריית מלאכי מכתב לראש העירייה, אליהו זוהר, ובו דרישה להדיח מתפקידם שלושה פקחים מסייעים- הנמצאים תחת חסותו בשורות השיטור העירוני. עותקים מהמכתב שוגרו גם למנכ"ל העירייה, תמיר היזמי ולמנהל מחלקת הפיקוח, ציון מלכה.

על פי דבריו של מזרחי, שהובאו לידי ביטוי במכתב ששיגר לבכירי העירייה, נטען כי השלושה ביצעו עבודות פרטיות בביתו של אחד מהם בחופף לשעות העבודה שלהם כפקחים מסייעים לשוטרי התחנה.

הפרטים המלאים, כולל התגובות- בגיליון שלנו בחמישי.

לחץ להמשך קריאה