צור עימנו קשר

חדשות

יש לכם רכב נטוש? העירייה תגרור אותו – ואתם תשלמו

לפי הערכת מחלקת הפיקוח, ברחבי בעיר ישנם כ-80 גרוטאות רכב המהווים מפגע סביבתי. לאחרונה פרסמה העירייה מכרז לפינוי שלהם מהמרחב הציבורי. אם בעליהם ייבקשו לקבל אותם בחזרה לאחר גרירתם – הם יידרשו לשלם מאות שקלים

פורסם

בתאריך

אם יש בבעלותכם גרוטאת רכב החונה באחד ממגרשי החנייה ברחבי העיר – יכול מאוד להיות שבקרוב היא תפונה ואתם תאלצו לשאת בעלויות. העירייה מתכננת להביא בקרוב לסילוקם של עשרות רכבים ישנים ונטושים אשר חונים במשך תקופות ארוכות במקומות שונים בעיר, תופסים מקומות חנייה ומהווים מפגע בטיחותי וסביבתי.

לאחרונה פרסמה העירייה מכרז במטרה לאתר קבלן שיבצע את עבודות הפינוי. הקבלן שייזכה במכרז יידרש לא רק לפנות את גרוטאות הרכבים אלא גם לאחסן אותם במגרש מגודר ומצולם למקרה בו יידרשו בעלי הרכבים לקבל אותו בחזרה לידיהם. על פי תנאי המכרז שפורסם, במידה ולאחר פרק זמן שייקבע מראש לא תהיה דרישה מצד בעלי גרוטאת רכב לקבל אותו בחזרה, הרי שהוא יהפוך להיות בבעלות של הקבלן, שיוכל לעשות בו כרצונו. לרוב, גרוטאות רכב נמכרות לסוחרי ברזל במחיר של כמה מאות שקלים, ואולם הקבלן שיזכה במכרז יוכל גם, ככל שירצה, לשפץ את הרכב ולמכור אותו או לעשות בו כל שימוש אחר, בהתאם לתנאי החוק.

להערכת גורם בכיר במחלקת הפיקוח בעירייה, האחראית על יישום נוהל סילוק גרוטאות הרכבים, ברחבי העיר ישנם בסך הכל כ-80 רכבים נטושים, שאין נעשה בהם שימוש במשך תקופה ארוכה. עד לפני כשנה רכבים נטושים פונו באופן סדיר אחת לכמה שבועות על ידי קבלן שזכה במכרז שפרסמה העירייה לפני יותר משנתיים, אולם עם סיום התחייבותו הוא החליט שלא להאריך את התקשרותו עם העירייה בטענה כי הדבר אינו כלכלי עבורו. מאז, רכבים נטושים לא פונו כלל, עד שהצטברו לכדי המספר האמור, הנחשב משמעותי יחסית לעיר בגודלה של קריית מלאכי.

"לפני שאנחנו מפנים רכבים אנחנו מזהירים את הבעלים שלו פעמיים, למרות שהחוק מאפשר לנו להסתפק באזהרה אחת בלבד", הסביר גורם בעירייה הבקיא בפרטים. אזהרת בעלי הרכב נעשית באמצעות הדבקת מדבקה על שמשת הרכב המתריעה מפניי פינויו האפשרי, ודורשת מבעליו לפעול בעצמו לשם סילוקו מהשטח הציבורי. "אם אחרי שתי אזהרות בעל הרכב לא פועל בהתאם לדרישה, אנחנו נפנה אותו", הוסיף הגורם. לדבריו, קבלת גרוטאת הרכב מחדש, לאחר פינוייה על ידי העירייה, אינה משתלמת שכן הבעלים יידרש לשאת בעלויות הגרירה והאחסנה, שעשויות להגיע עד כדי למעלה מאלף שקלים. "לכן, עדיף למי שלא מעוניין שהרכב שלו ייגרר לדאוג בעצמו לפיתרון", סיכם הגורם והדגיש כי "הזזת הרכב ממגרש חנייה אחד בתוך העיר למגרש חנייה אחר אינה מהווה פיתרון, שכן מבחינתנו הוא עדיין נחשב רכב נטוש".

לפי נוהל סילוק גרוטאות הרכבים, בסמכותו של פקח העירייה לקבוע האם מדובר ברכב נטוש בהתאם לפרמטרים שונים, בהם מראהו החיצוני של הרכב והשאלה האם לרכב יש רישיון בתוקף.

לעת עתה, כוונת העירייה לסילוק הרכבים עשויה להתעכב מעט, שכן למכרז הראשון שפרסמה לא הוגשו כלל הצעות. למרות זאת, אופטימיים שם כי למכרז השני, שצפוי להתפרסם מחדש כבר בימים הקרובים, יהיו קבלנים שיגישו את הצעותיהם ויאפשרו את קידום מבצע סילוק הרכבים הנטושים.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.