צור עימנו קשר

חדשות

יש טלוויזיה, אין גן

רבנים מקומיים חתמו לאחרונה על מסמך המבקש להקים ועדה רוחנית שתקבע מי יוכל להתקבל לגנים עירוניים-ציבוריים שייפתחו עבור האוכלוסייה החרדית, ומי יידחומי שיש לו טלוויזיה בבית או שהוריו מחזיקים טלפון נייד שאינו כשר – לא יוכל להתקבל לגן. הוועדה הייתה אמורה להחליט גם מי יתקבל ללימודים בבית הספר החדש "בית יוסף", שייבנה בשכונת "המחנה". סגן ראש העירייה מישל טפירו: "בסוף המסמך לא יושם, כולם מוזמנים להתקבל"

פורסם

בתאריך

מסמך סודי, הנחשף כעת לראשונה, מגלה כי אנשי תלמוד תורה של בית הספר "בית יוסף" בעיר סיכמו כי החל משנת הלימודים תשע"ט תערוך וועדת קבלה מיוחדת סינון של תלמידים המבקשים להתקבל ללימודים בו, זאת על רקע משפחתי של התלמיד הפוטנציאלי ומידת דתיותם של הוריו, כפי שבא לידי ביטוי גם בתוך ביתם הפרטי.
ההסכם, שנחתם ביולי השנה עוד בטרם נפתחה שנת הלימודים הנוכחית, קבע כי במידה ומשפחת התלמיד לא תעמוד בקריטריונים המוגדרים יוכוון התלמיד לבית הספר ישורון בעיר, הנחשב, כך נראה על פי המסמך, לבית ספר שמידת דתיותו פחותה.
"הואיל ועד עתה לא ניתן מענה ראוי לקהילת החרדים לדבר ה' למוסדות המתנהלים לפי רוח והשקפת התורה הנשמעים לדעת התורה, נקבצו ובאו כל יראי ה' וחושבי שמו להשלים חיסרון זה והוחלט לעשות מעשה איש אחד בלב אחד למען מטרה חשובה זו ולהקים מוסדות לבנים ובנות על טהרת הקודש", נכתב בין היתר בהסכם ההבנות בין הנהלת "בית יוסף" ובין ועדות הקבלה, שהסכימו כי "בגני הבנים…קבלת התלמידים תיעשה על פי ההנהלה וועדת הקבלה על פי תקנון התלמוד תורה המקובל ומאושר על ידי וועדת הקבלה הרוחנית".
גורמים המעורים בפרטים סיפרו השבוע בשיחה עם "המקור" כי כחלק מההתניות אליהן כיוון ההסכם, נדרשו ההורים להשיב האם יש בבעלותם טלוויזיה, האם הם מחזיקים במכשירי טלפון ניידים ומהי מידת אדיקותם הדתית לדעת אנשי הוועדה הרוחנית.
עוד נכתב במסמך כי "מוסדות אלו ייעודם למשפחות אברכים, בני תורה, ולשאר קובעי עיתים לתורה העומדים בתקנון הנ"ל בלבד", וכי "במקרה שהוועדה לא תגיע לכלל הסכמה הסמכות תהיה בידי המנהל להכריע…משפחות שלא מתאימות לתקנון יופנו לישורון", כאמור.
בנוסף, נודע ל-"המקור" כי כבר בטרם פתיחת שנת הלימודים הנוכחית התקבלו הבנות בין אנשי 'תלמוד תורה בית יוסף' לבין סגן ראש העירייה מישל טפירו, במסגרתן יוקם גן תורני חדש שיפעל על פי קריטריונים של בית הספר "בית יוסף".
כבר בספטמבר השנה נפתח הגן התורני, בחסות העירייה, והוא נחשב גן עירייה מן המניין. אולם, ובניגוד למקובל בנוגע לגנים הפועלים תחת כנפה של העירייה, אמור היה הגן להפעיל ועדת קבלה מיוחדת, המקבלת תלמידים על פימעמדה הדתי של משפחתם, וכן על פי קרבתה לזרם הש"סניקי.

המסמך הסודי עליו חתום מישל טפירו

המסמך הסודי עליו חתום מישל טפירו

לא למסורתיים, וגם לא לחרדים "רגילים"
כאמור, המדובר בגן עירייה שהחל את פעילותו בתחילת השנה ובו מתחנכים 21 ילדים, בנים ובנות. הגן, שנפתח רק בחודש יולי האחרון ולאחר שהעירייה ביקשה ממשרד החינוך לפתוח גן ממלכתי דתי נוסף בשל עומסי רישום, מתיר קבלה של ילדים מכלל השכונות והרחובות בעיר, זאת למרות הנחיית משרד החינוך לפיה השיבוצים ייעשו על פי כתובת ההורים.
על פי התכנון, אמור היה הגן לשמש "גן מזין" לקראת שיבוצם של תלמידיו בבית הספר "בית יוסף" בעיר, אולם ככל הנראה בשל ביטול הסכם ההבנות הוא החל לפעול כגן עירייה מן המניין, מוכר ורשמי במחוז דרום של משרד החינוך.
"אנחנו משפחה מסורתית. משניסינו להכניס את בננו לגן קיבלנו בכל פעם הסברים אחרים מדוע אנחנו לא יכולים להתקבל", אמרה השבוע בשיחה עם "המקור" גלית (שם בדוי), דיירת ברחוב בו נמצא הגן, שטענה לאפליה, "פעם זה היה מועד ההרשמה שחלף ופעם הגן שהתמלא. ברגע שהתחילה שנת הלימודים והגן נפתח, התחלנו לראות מי מגיע לפה לאסוף את הילדים והבנו באותו הרגע את הסיבה האמיתית: אנחנו לא מספיק דתיים בשבילם", קבעה הדיירת, שהוסיפה: "בגן של הבן שלי יש כ-36 ילדים כמו ברוב הגנים בעיר, אז למה פה יש חמישה עשר ילדים פחות מכל גן עירוני?", סיכמה.
מישל טפירו, מי שעמד במרכזו של מסמך ההבנות שנגנז מול בית הספר בית יוסף, מסר בתגובה: "כמו שיש גנים של חב"ד או גנים לאומיים דתיים, ראוי שיהיה גן ספרדי תורני דרך העירייה. כל מי שרואה עצמו מתאים לגן התורני- ברוך הבא. לא מנעתי מאף אחד לבוא להירשם לגן הזה. בעניין ועדת הקבלה והמסמך הרי שאלו לא הוצאו בסופו של עניין אל הפועל. הייתה נכונות לעשות זאת, אך הדרישות מצד האברכים היו מוגזמות ולא התקבלו בשוויון נפש בעירייה. מאחר והגן נפתח במסגרת העירייה, לא ניתן לקיים את ההסכם הזה", הוסיף ואמר טפירו, שכאמור אישר את קיומו של המסמך אך הבהיר כי הוא לא יושם לבסוף.
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "הגן המדובר מפוקח על ידי משרד החינוך והרישום מתבצע במדור הגנים של העירייה כמו בשאר הגנים בעיר. באגף החינוך לא מכירים הסכם כלשהו ובוודאי של קיימת ועדת קבלה. במידה וקיימת טענה כלשהי, אנו מבקשים מהמשפחה למסור את הפרטים לאגף החינוך ונתייחס לנושא בכובד ראש".
ממחוז הדרום במשרד החינוך נמסר: "גן ממלכתי –דתי "שיבולים" לגילאי 3-4 נפתח השנה לבקשת עיריית קריית מלאכי, בהתאם לצרכים העירוניים ולביקוש גובר בגנים דתיים. יובהר ויודגש כי כל הורה המעוניין בחינוך ממלכתי-דתי עבור ילדו רשאי לגשת לעירייה ולבצע רישום, ללא כל התניה וללא הוכחת זיקה לדת. משרד החינוך מינה מנהלת גן העומדת בכל הקריטריונים לניהול הגן. כל טענה על בחירת הגננת על ידי ועדה חיצונית כזו או אחרת משוללת כל יסוד".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

"אי אפשר להשתיק אירועים כאלו. זה עלול להיגמר באסון"

עובד קבלן תושב העיר, שאמור היה לשמש אב בית במתנ"ס הקטן, תקף על פי החשד מספר עובדים במחלקת הרווחה בעיצומו של ויכוח סוער בין השניים. גורמי הרווחה הזעיקו את המשטרה, שחקרה את העובד וגבתה עדות גם ממנהלת המחלקה, יואלה תבור. העירייה: "תלונה על המקרה הוגשה בתחנת המשטרה המקומית"

פורסם

בתאריך

על ידי

עובד קבלן חדש, שהחל להעניק שירותים לעירייה במסגרת עבודתו רק לפני שבועיים, תקף על פי החשד את מנהלת מחלקת הרווחה ועובדיה במהלך ביקור במחלקה.
לטענת עובדים ששהו במקום, האירוע התרחש ביום חמישי שעבר כאשר העובד, המתגורר בעיר, הגיע לבניין המחלקה והחל לדרוש דבר מה הקשור לתחום עיסוקם של עובדי הרווחה המקומיים. אלא שדין ודברים בינו ובין השומר במקום, מנהלת המחלקה ומספר עובדים נוספים הגיע במהרה לכדי התפרצות אלימה, כאשר על פי עדויות שונות העובד הטיח בחוזקה קומקום חשמלי לעבר קיר המבנה, זרק כוס תה לעברו של אחד העובדים והשתלול כהוגן. "לפי מה ששמעתי זה היה מפחיד. הנוכחים לא ממש הבינו מה קורה והעניין התפתח מהר מאוד לאלימות", אמר השבוע גורם המעורה בפרטים בשיחה עם "המקור".
מבוהלים מהאירוע, פנו עובדי מחלקת הרווחה למשטרת ישראל, כך על פי עדויות, וזו הזעיקה לבניין המחלקה את אנשי השיטור העירוני שהגיעו למקום מספר דקות לאחר שהעובד נטש אותו והתקדם ככל הנראה אל בניין העירייה. "אנחנו חיים במציאות שהכל מותר", אמר השבוע גורם בעירייה ששמע על האירוע במחלקת הרווחה רק בתחילת השבוע. הוא הוסיף כי: "אנו כאנשי ציבור המעניקים שירות לתושבים חייבים להיות להם אוזן קשבת ולגלות סבלנות, אך בעידן שבו כולנו נמצאים בסכנה מתמדת בכל בוקר מחדש אי אפשר להשתיק אירועים מעין אלו. פעם שורטים אחות, פעם מכים פקיד קבלה ומתישהו חלילה זה עלול להיגמר באסון. הייתי מצפה מהעירייה להציף אירועים מעין אלו ולא להחביא אותם".
גורמים שונים סיפרו כי מיד לאחר האירוע בבניין מחלקת הרווחה הגיע העובד אל בניין העירייה, חיפש את ראש העירייה אליהו זוהר והתפרץ גם בפניו של המנכ"ל תמיר היזמי. הוא שטח בפני היזמי את טענותיו, זאת למול עובדים בכירים נוספים. על פי אותם גורמים, ראש העירייה זוהר, שלא שהה במקום באותן שעות, התערב וביקש להרגיע את הרוחות, אולם בסביבתו ביטלו השבוע את הטענה והוסיפו כי ראש העירייה כלל לא התערב בנושא.
"לפי מה ששמעתי אותו עובד היה צריך להצטרף לאחת המחלקות בעירייה, אך לבסוף קיבל תפקיד במתנ"ס הקטן. הוא גם היה אמור להיות אחראי על מגרש הקטרגל בקיבוץ גלויות כאילו המגרש בורח. אולי בעצם צריך מישהו בשכר שישמור על הגדר? זה מצחיק ועצוב באותה מידה", אמר תושב העיר בשיחה עם "המקור".
גורם בעירייה סיפר השבוע כי מנהלת מחלקת הרווחה הגיעה לתחנת המשטרה, וזו גבתה ממנה עדות ביחס למה שהתרחש בשבוע שעבר. הוא הוסיף כי העובד הביע חרטה על המקרה ואף התנצל בפני בכירי העירייה, מה שלא מנע ממנו לאבד את מקום העבודה החדש.
מנהלת מחלקת הרווחה, הגברת יואלה תבור, סירבה להתייחס באופן ישיר לאירוע והפנתה אותנו לדוברות העירייה. היא הסכימה לומר כי באופן כללי "מדיניות מנהלת אגף הרווחה בקריית מלאכי היא אפס סובלנות לאלימות".
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "העירייה תגלה אפס סובלנות לאלימות כלפי עובדיה בכל מחלקות העירייה. כל גילוי אלימות יטופל במיידית. תלונה על המקרה הוגשה בתחנת המשטרה המקומית".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

נציבות שירות המדינה חוקרת חשדות נגד עובד בכיר במועצה הדתית

חשיפה: בשבועות האחרונים נחקר עובד בתחום הכשרות במועצה, לאחר שמידע שהגיע לידי הנציבות העלה חשד כי במקביל לעבודתו הוא משמש משגיח במפעלים מחוץ לגבולות ישראל. על פי גורמים שונים, גם הרב יוסף בלוי, הממונה על המועצה, מסר עדות בפרשה. המועצה הדתית: "אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק"

פורסם

בתאריך

על ידי

מזה מספר שבועות שנציבות שירות המדינה מנהלת חקירה נגד עובד בכיר במועצה הדתית, בחשדות שונים הקשורים לתחומי עבודתו. כך עולה ממידע שהגיע לידי "המקור". בנציבות אישרו את קיומה של החקירה ואמרו כי "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של העובד", אך סירבו למסור פרטים אודותיה.
לפי מידע שהגיע לידינו, החקירה מתמקדת בין היתר בטענה לפיה העובד, הנחשב לאחד הבכירים במועצה הדתית, שוהה בתדירות גבוהה מאוד בחו"ל – כשבועיים לערך בכל חודשיים, קרי כמעט 100 ימים בשנה. זאת, אף שהוא עובד במשרה מלאה במועצה. במסגרת החקירה מסר עדות גם הממונה על המועצה הדתית, הרב יוסף בלוי, וכן נחקר העובד עצמו. לא ידוע האם עובדים נוספים מסרו עדות בפרשה.
החקירה בנושא מתנהלת כבר מספר שבועות לכל הפחות, וגורמים הבקיאים בפרטים מסרו כי רשויות נוספות מעורבות בה, וכי ייתכן ופרטים נוספים יתגלו כבר בתקופה הקרובה. מעדויות שאספנו השבוע עולה כי העובד המדובר מנהל קשרים קרובים מאוד עם בעל מפעל באיזור, שאף מימן עבורו בעבר עשרות נסיעות עבודה לחו"ל – אשר טיבם ונחיצותם לא ברורה עד תום, בייחוד לאור תפקידו הבכיר של העובד. כמו כן, לא ברור מה מעשיו של העובד בעת נסיעותיו לחו"ל, שכן תפקידו במועצה הדתית אינו מצריך את שהותו בחו"ל, ודאי לא פרקי זמן כל כך ארוכים.
מעדות שהגיעה לידינו מפיו של עובד בכיר במפעל המדובר, שהתנהל מול העובד מהמועצה הדתית, עולה כי עובד המועצה ניהל כאמור יחסים קרובים עם בעלי המפעל ואף היה מצוי עימו בקשרי חברות – אף שהוא אמור לשמש כמפקח מטעם הרבנות על המוצרים המיוצרים במפעל. "הוא היה מבלה אצלו שעות במשרד בפגישות בדלתיים סגורות", סיפר גורם שעבד במפעל עד לפני זמן מה. "מה היה שם? לא יודע. המשגיחים היו יוצאים להשגחות בחו"ל במימון המפעל. כרטיסים, אוכל ושתייה. העובד המדובר היה נוסע לכל מיני מקומות. לסין, המון לאירופה, פולין. כולם ידעו שהוא עובד במועצה הדתית".
לטענתו של העובד, הדרישה למשגיח מגיעה מטעמו של המפעל עצמו בזמן יצור מסוים בחו"ל, אך המשגיח המדובר היה לעיתים מקבל הוראות ישירות מהמשרד, "היו אומרים לו על מה רוצים שהוא יסתכל ועל מה לא להסתכל. זה היה נראה תמוה, כי תפקידו של המשגיח לומר מה צריך, ולא הפוך", אמר. מנגד, טענו השבוע גורמים במועצה הדתית כי מדובר בטענות חסרות שחר, שכן תחתיו של העובד המדובר כפופים מספר עובדים נוספים- ועל כן אמינותו המקצועית אינה מוטלת בספק.
מפניית "המקור" לעובד המדובר הוא טען תחילה כי כלל לא מתנהלת חקירה בעניינו, אך לאחר חשיפת חלק מהמידע אישר כי אכן מתנהלת כזו אך הוא אינו יכול להוסיף פרטים בנושא.
מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של הנדון. אדגיש כי אגף החקירות בנציבות שירות המדינה אינו מוסר פרטים אודות חקירות מתנהלות".
מהמועצה הדתית נמסר בתגובה: "מבקר המדינה ביצע בדיקה בנושא ומצא את הכל כשורה. מדובר בעובד מצטיין ומומחה בעל שם עולמי המבוקש על ידי גופי הכשרות הגדולים בעולם והפיקוח בחו"ל נעשה באישור ובהסכמה של הממונים על המועצה הדתית והרב הראשי לקרית מלאכי, הרב חיים פינטו שליט"א. יודגש כי הימים בהם הוא יוצא לפיקוח כשרות בחו"ל מוצהרים כחופשה ללא תשלום. אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק ואנו בטוחים כי כך גם יעלה בתוצאות החקירה של הנציבות".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

"מבקרי השלטון בדקו מה נעשה כאן בארבע וחצי השנים האחרונות?"

בעירייה החלו השבוע בעבודות שיפוץ ושדרוג של 19 גני ילדים לקראת שנת הלימודים הבאה- בסיומם יוצבו מתקנים חדשים ומעליהם רשת הצללה. מגרש הקטרגל בשכונת גבעת הסביונים יהיה מוכן בעוד כחודשיים, ואילו הטיילות החדשות ירושתו במצלמות. "העיר מתחדשת- ולא רק בחצי השנה שלפני הבחירות", אמר גורם בעירייה

פורסם

בתאריך

על ידי

בימים האחרונים, מאז צאתם של ילדי ישראל לחופשת הקיץ השנתית, החלו בעירייה בשיפוץ מסיבי של גני הילדים לקראת שנת הלימודים הבאה.
מדובר בשיפוץ של 19 גנים ברחבי העיר כולה, במסגרתו יוחלפו האבנים המשתלבות בחצרות, תשודרג הצנרת וכן תוקם חצר חדשה עם דשא סינתטי, מתקנים מתקדמים והצללות.
גורמים בעירייה התייחס השבוע לשיפוץ וטענו כי מתחילת הקדנציה של ראש העירייה המכהן שופצו לא פחות מ-25 גני ילדים, שעברו שדרוג משמעותי על מנת להתאימם לצרכי הילדים. "מתנגדיו של ראש העירייה אוהבים לטעון שהשיפוצים נעשים רק לקראת הבחירות, אבל לא מתאמצים לבדוק מה נעשה כאן ארבע שנים וחצי. בגלל שיש בחירות הם רוצים שנעצור את ההתפתחות של העיר? ראש העירייה שדרג וימשיך לשדרג את העיר בכל התחומים למען התושבים", אמר השבוע אחד מהם ל-"המקור".
נוסף לשיפוץ גני הילדים, ממשיכה העירייה בהקמת הטיילת המרשימה המקבילה לשכונת גבעת הסביונים החדשה, שתכלול שביל חדשני לרוכבי אופניים, מדשאות מוריקות, גן שעשועים וכן עמדות מנגל, ותיחנך ככל הנראה במהלך החודש הבא (אוגוסט). בסמוך אליה, יוקם מגרש קטרגל חדיש ומפואר שהעבודות לשם הקמתו כבר החלו והוא צפוי לעמוד לרשות התושבים לקראת חגי תשרי.
בעירייה סיפרו השבוע כי מיד עם סיום העבודות על הטיילות בכל רחבי העיר הן ירושתו על ידי מצלמות שיתעדו 7/24 את הנעשה בשטחים הציבוריים- זאת במטרה למנוע אירועי ונדליזים ואלימות. "העירייה השקיעה מאות אלפי שקלים בשדרוג פני העיר למען התושבים וחשוב מאוד לשמור על זה", אמרו שם.
יש לציין כי בעבר הבטיחו בעירייה שהטיילת בשכונת גבעת הסביונים תיפתח כבר בחודש אפריל, אולם עדכנו כעת את תאריך היעד והעריכו כי החניכה הרשמית תיעשה בחודש הבא.
בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים מתבצעת בו זמנית עם שיפוץ הטיילת הקיימת לאורכן של היציאות הדרומיות מהעיר- מאזור בית הספר הראל ועד תחנת הדלק פז, בסופה של שכונת קיבוץ גלויות, שנבנתה לפני 20 שנים.
פרויקט ההקמה הענקי, שאורכו יעמוד על כקילומטר וחצי ועלותו המוערכת היא כ-6-8 מיליון שקלים, עתיד לשנות את פני העיר כולה, עת יחבר בין הטיילת המתהווה בשכונת גבעת הסביונים לבין הטיילות הנוספות באזורי היציאה מהעיר, באזור שכונת המחנה ולאורכה של שכונת קיבוץ גלויות.
לדברי ראש העירייה זוהר, העלות הכוללת של הקמתן ושיפוצן של הטיילות השונות בעיר עשוי להגיע לסכום של 20-15 מיליון שקלים.

לחץ להמשך קריאה