צור עימנו קשר

חדשות

יש טלוויזיה, אין גן

רבנים מקומיים חתמו לאחרונה על מסמך המבקש להקים ועדה רוחנית שתקבע מי יוכל להתקבל לגנים עירוניים-ציבוריים שייפתחו עבור האוכלוסייה החרדית, ומי יידחומי שיש לו טלוויזיה בבית או שהוריו מחזיקים טלפון נייד שאינו כשר – לא יוכל להתקבל לגן. הוועדה הייתה אמורה להחליט גם מי יתקבל ללימודים בבית הספר החדש "בית יוסף", שייבנה בשכונת "המחנה". סגן ראש העירייה מישל טפירו: "בסוף המסמך לא יושם, כולם מוזמנים להתקבל"

פורסם

בתאריך

מסמך סודי, הנחשף כעת לראשונה, מגלה כי אנשי תלמוד תורה של בית הספר "בית יוסף" בעיר סיכמו כי החל משנת הלימודים תשע"ט תערוך וועדת קבלה מיוחדת סינון של תלמידים המבקשים להתקבל ללימודים בו, זאת על רקע משפחתי של התלמיד הפוטנציאלי ומידת דתיותם של הוריו, כפי שבא לידי ביטוי גם בתוך ביתם הפרטי.
ההסכם, שנחתם ביולי השנה עוד בטרם נפתחה שנת הלימודים הנוכחית, קבע כי במידה ומשפחת התלמיד לא תעמוד בקריטריונים המוגדרים יוכוון התלמיד לבית הספר ישורון בעיר, הנחשב, כך נראה על פי המסמך, לבית ספר שמידת דתיותו פחותה.
"הואיל ועד עתה לא ניתן מענה ראוי לקהילת החרדים לדבר ה' למוסדות המתנהלים לפי רוח והשקפת התורה הנשמעים לדעת התורה, נקבצו ובאו כל יראי ה' וחושבי שמו להשלים חיסרון זה והוחלט לעשות מעשה איש אחד בלב אחד למען מטרה חשובה זו ולהקים מוסדות לבנים ובנות על טהרת הקודש", נכתב בין היתר בהסכם ההבנות בין הנהלת "בית יוסף" ובין ועדות הקבלה, שהסכימו כי "בגני הבנים…קבלת התלמידים תיעשה על פי ההנהלה וועדת הקבלה על פי תקנון התלמוד תורה המקובל ומאושר על ידי וועדת הקבלה הרוחנית".
גורמים המעורים בפרטים סיפרו השבוע בשיחה עם "המקור" כי כחלק מההתניות אליהן כיוון ההסכם, נדרשו ההורים להשיב האם יש בבעלותם טלוויזיה, האם הם מחזיקים במכשירי טלפון ניידים ומהי מידת אדיקותם הדתית לדעת אנשי הוועדה הרוחנית.
עוד נכתב במסמך כי "מוסדות אלו ייעודם למשפחות אברכים, בני תורה, ולשאר קובעי עיתים לתורה העומדים בתקנון הנ"ל בלבד", וכי "במקרה שהוועדה לא תגיע לכלל הסכמה הסמכות תהיה בידי המנהל להכריע…משפחות שלא מתאימות לתקנון יופנו לישורון", כאמור.
בנוסף, נודע ל-"המקור" כי כבר בטרם פתיחת שנת הלימודים הנוכחית התקבלו הבנות בין אנשי 'תלמוד תורה בית יוסף' לבין סגן ראש העירייה מישל טפירו, במסגרתן יוקם גן תורני חדש שיפעל על פי קריטריונים של בית הספר "בית יוסף".
כבר בספטמבר השנה נפתח הגן התורני, בחסות העירייה, והוא נחשב גן עירייה מן המניין. אולם, ובניגוד למקובל בנוגע לגנים הפועלים תחת כנפה של העירייה, אמור היה הגן להפעיל ועדת קבלה מיוחדת, המקבלת תלמידים על פימעמדה הדתי של משפחתם, וכן על פי קרבתה לזרם הש"סניקי.

המסמך הסודי עליו חתום מישל טפירו

המסמך הסודי עליו חתום מישל טפירו

לא למסורתיים, וגם לא לחרדים "רגילים"
כאמור, המדובר בגן עירייה שהחל את פעילותו בתחילת השנה ובו מתחנכים 21 ילדים, בנים ובנות. הגן, שנפתח רק בחודש יולי האחרון ולאחר שהעירייה ביקשה ממשרד החינוך לפתוח גן ממלכתי דתי נוסף בשל עומסי רישום, מתיר קבלה של ילדים מכלל השכונות והרחובות בעיר, זאת למרות הנחיית משרד החינוך לפיה השיבוצים ייעשו על פי כתובת ההורים.
על פי התכנון, אמור היה הגן לשמש "גן מזין" לקראת שיבוצם של תלמידיו בבית הספר "בית יוסף" בעיר, אולם ככל הנראה בשל ביטול הסכם ההבנות הוא החל לפעול כגן עירייה מן המניין, מוכר ורשמי במחוז דרום של משרד החינוך.
"אנחנו משפחה מסורתית. משניסינו להכניס את בננו לגן קיבלנו בכל פעם הסברים אחרים מדוע אנחנו לא יכולים להתקבל", אמרה השבוע בשיחה עם "המקור" גלית (שם בדוי), דיירת ברחוב בו נמצא הגן, שטענה לאפליה, "פעם זה היה מועד ההרשמה שחלף ופעם הגן שהתמלא. ברגע שהתחילה שנת הלימודים והגן נפתח, התחלנו לראות מי מגיע לפה לאסוף את הילדים והבנו באותו הרגע את הסיבה האמיתית: אנחנו לא מספיק דתיים בשבילם", קבעה הדיירת, שהוסיפה: "בגן של הבן שלי יש כ-36 ילדים כמו ברוב הגנים בעיר, אז למה פה יש חמישה עשר ילדים פחות מכל גן עירוני?", סיכמה.
מישל טפירו, מי שעמד במרכזו של מסמך ההבנות שנגנז מול בית הספר בית יוסף, מסר בתגובה: "כמו שיש גנים של חב"ד או גנים לאומיים דתיים, ראוי שיהיה גן ספרדי תורני דרך העירייה. כל מי שרואה עצמו מתאים לגן התורני- ברוך הבא. לא מנעתי מאף אחד לבוא להירשם לגן הזה. בעניין ועדת הקבלה והמסמך הרי שאלו לא הוצאו בסופו של עניין אל הפועל. הייתה נכונות לעשות זאת, אך הדרישות מצד האברכים היו מוגזמות ולא התקבלו בשוויון נפש בעירייה. מאחר והגן נפתח במסגרת העירייה, לא ניתן לקיים את ההסכם הזה", הוסיף ואמר טפירו, שכאמור אישר את קיומו של המסמך אך הבהיר כי הוא לא יושם לבסוף.
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "הגן המדובר מפוקח על ידי משרד החינוך והרישום מתבצע במדור הגנים של העירייה כמו בשאר הגנים בעיר. באגף החינוך לא מכירים הסכם כלשהו ובוודאי של קיימת ועדת קבלה. במידה וקיימת טענה כלשהי, אנו מבקשים מהמשפחה למסור את הפרטים לאגף החינוך ונתייחס לנושא בכובד ראש".
ממחוז הדרום במשרד החינוך נמסר: "גן ממלכתי –דתי "שיבולים" לגילאי 3-4 נפתח השנה לבקשת עיריית קריית מלאכי, בהתאם לצרכים העירוניים ולביקוש גובר בגנים דתיים. יובהר ויודגש כי כל הורה המעוניין בחינוך ממלכתי-דתי עבור ילדו רשאי לגשת לעירייה ולבצע רישום, ללא כל התניה וללא הוכחת זיקה לדת. משרד החינוך מינה מנהלת גן העומדת בכל הקריטריונים לניהול הגן. כל טענה על בחירת הגננת על ידי ועדה חיצונית כזו או אחרת משוללת כל יסוד".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.