צור עימנו קשר

חדשות

יעלו, אבל פחות

בדיקת "המקור" השבוע העלתה כי העלייה הצפויה בתעריפי המים במקרה בו תצטרף העירייה לתאגיד יעמדו על סך מוערך של 8.6 אחוזים – ולא 18 כפי שניתן היה להעריך בתחילה. ברשות המים הסבירו כי הצטרפות לתאגיד תביא "לביצוע השקעות ולשיפור חיי התושבים"

פורסם

בתאריך

עליית תעריפי המים במקרה בו תאמץ העירייה את דרישת משרד האוצר להצטרף לתאגיד המים "תמר" צפויה לעמוד על סך של כ-8 אחוזים. כך העלתה השבוע בדיקה מיוחדת שערך "המקור", במסגרתה נבחנו תעריפי המים הקבועים בתאגידים, לעומת אלו המשלמים תושבי קריית מלאכי כיום.

מדובר, אמנם, בעלייה נמוכה בהרבה מזאת שנחזתה בתחילה – 18% המהווים את תעריף המע"מ, אולם בשורה התחתונה, יידרשו התושבים עדיין לשלם סכום גבוה יותר מזה שיורד כיום מחשבון הבנק שלהם. עם זאת, ברשות המים הסבירו השבוע כי ההצטרפות לתאגיד צפויה להניב רווחים מהותיים לעיר, וזאת לאור שיפור מאסיבי של תשתיות המים והביוב בעיר, שחלקן לא טופלו במשך שנים ארוכות.

תעריפי המים בישראל מורכבים משני פרמטרים. הראשון הוא "כמות מוכרת" – סך מים שבו מותר לכל משפחה להשתמש בו מידי חודש, וחישוב עלותו נעשה לפי תעריף נמוך, ולעומתו, "כמות מעבר למוכרת" (או במילים אחרות: היטל צריכה עודפת) – שעלותו גבוהה מהותית לעומת התעריף הנמוך, והוא מופעל במקרה בו חורגת משפחה מכמות המים המוקצית לה במסגרת התעריף הנמוך מתוקף החוק. נכון להיום, תושבי קריית מלאכי נדרשים לשלם תעריף של 4.94 שקלים לקוב מים בתעריף נמוך, כאשר חריגה מעבר לכמות המים המותרת מביאה לזינוק של התעריף לקוב עד לכדי 9.65 שקלים לכל קוב בודד. עם זאת, לתעריפי המים יש להוסיף את תעריפי הביוב, המחושבים בנפרד. עבור ביוב משלמים תושבי העיר 2.8 שקלים, בהתאם למספר הנפשות בכל בית אב. בבית של חמש נפשות, יעמוד סכום החיוב על 56 שקלים (עבור 20 יח' ביוב למשפחה). לאחר תוספת מרכיב הביוב לחישוב הרי שתושבי העיר משלמים, נכון להיום, סכום 6.94 ש"ח לקוב מים בתעריף הנמוך, וכ-14.2 ש"ח בתעריף הגבוה. יש להדגיש כי התעריפים הם יחסיים ומשתנים ממשפחה למשפחה – בהתאם להיקף הצריכה העודפת. עם זאת, חישובי הנתונים מתייחסים למשפחה בעלת צריכה ממוצעת, שעיקר צריכתה הוא במסגרת הכמות המותרת, קרי בתעריף הנמוך.

במידה ותצטרף העירייה לתאגיד יעמוד מחיר המים בהיותו כולל את מרכיב הביוב, על סך של 8.046 ש"ח לקוב – בתעריף הנמוך. מדובר על הפרש של 16 אחוזים בין המחיר אותו משלמים התושבים היום, לבין התעריף החדש. ואולם, מה שמאזן במעט את המספר ומפחית את היקף ההעלאה הצפויה הוא התעריף הגבוה, שמוטל במקרה של צריכה עודפת. זה עומד על סך של 12.9 שקלים במסגרת תאגיד המים, לעומת יותר מ-14 שקלים כיום. במקרה הזה, מדובר על הוזלה של שמונה אחוזים בתעריפים. במשפחה ממוצעת, מתחלקת צריכת המים כך ששני שלישים ממנה נעשית במסגרת הכמות המותרת, ועוד כשליש מעבר אליה. כך, שהמסקנה היא כי הצטרפות לתאגיד, במסגרת החישוב הסופי – תביא לעליית תעריפי המים והביוב כאחד בשיעור של 8.6 אחוזים בממוצע.

"תושבי קריית מלאכי צפויים להרוויח וליהנות משירותי מים וביוב של תאגיד מקצועי ומנוסה, המחויב כלפי הצרכנים באמות מידה לשירות", אמרו ברשות המים השבוע בניסיון להסביר את היתרונות, לטעמם, בהצטרפות לתאגיד מים. "תשתיות המים והביוב בקריית מלאכי דרושות חידוש (דבר אשר יוביל לפחות הפסקות מים ולפחות פריצות ביוב, כמו גם הקטנת הנזילות ואיבודי המים). התאגיד מחויב לבצע השקעות ולשפר את איכות חיי התושבים.

התאגיד מחויב לאמות מידה של שירות, אחידות ושקיפות, המכתיבים לתאגיד מסגרת ברורה בכל הקשור לשרות לקוחותיו, ובכלל זה פיצוי לצרכנים במידה והתאגיד אינו עומד באמות המידה".

כוונת העירייה להצטרף לתאגיד נודעה לפני כשלושה שבועות, ומאז עוררה שיח ציבורי ער בעקבות העלייה הצפויה בתעריפים לתושבים. זאת, לאחר שתעריפי הארנונה זינקו בתוך פרק זמן של שנה אחת בשיעור חד במיוחד של כ-17 אחוזים. בעירייה אמרו כי הנושא עדיין נמצא בבחינה, והחלטה סופית טרם התקבלה.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עשירית מתקציב העירייה מופנה לתשלומי פנסיה לגמלאים

סך תשלומי הפנסיה של העירייה לעובדים שפרשו מגיע ליותר מ-15 מיליון שקל בשנה, כך עולה מסקירה שהוצגה בפניי ועדת ההכנסות של משרד הפנים. מבחינה אחוזית, מדובר על סכום הגבוה כמעט פי 2 מזה שמשלמות הרשויות הסמוכות לה. הסיבה לתשלומים החריגים: מערכת כוח אדם מנופחת ותכניות ההבראה הרבות שעברה העיר בעשורים האחרונים

פורסם

בתאריך

על ידי

9.6% מתקציב עיריית קריית מלאכי מועבר לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. מדובר על סכום הגבוה לעיתים פי ארבעה וחמישה מהיקף תשלומי הפנסיה שמעבירות רשויות אחרות הסמוכות לקריית מלאכי. הנתונים נכונים לשנת 2017 והועלו במסגרת ועדת ההכנסות של משרד הפנים, שמקיימת בימים אלו את דיוניה לקראת קבלת החלטה על חלוקה של הכנסות המועצה האזורית באר טוביה עם שבע הרשויות הגובלות עימה, בהן גם קריית מלאכי.
לפי הנתונים, היקף תשלומי הפנסיה שמעבירה העירייה משמעותי וגדול לאין שיעור מרשויות אחרות, דבר המכביד מאוד על תקציבה השוטף, ומקשה עליה לממן פרוייקטים ופעילויות לרווחת הציבור. העירייה משלמת נכון לשנה שעברה סכום של כ-15.3 מיליון שקלים בשנה כפנסיה לעובדים שפרשו מעבודתם, סכום המהווה, כאמור, כעשירית מתקציבה. לשם השוואה, גדרה משלמת 3.8% מתקציבה כתשלומי פנסיה, מועצה אזורית חוף אשקלון 3%, נחל שורק 2% ואילו בני עייש משלמת 1.2% בלבד מתקציבה כהוצאות פנסיה לגמלאים. מועצה אזורית באר טוביה, אגב, מעבירה 3.8 אחוזים מתקציבה לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. הרשות המקומית הקרובה ביותר לקריית מלאכי מבחינת היקף התשלומים שהיא מעבירה כהוצאות פנסיה לעובדים היא גן יבנה, שמשלמת 5.4% מהיקף תקציבה לטובת פנסיה לעובדים.


היקף התשלום של העירייה לטובת תשלומי פנסיה נחשב חריג ביותר, ולראיה – הנתונים שהוצגו לגבי הרשויות האחרות. בנתונים שהוצגו בפניי הוועדה העריכה העירייה כי יש לה הוצאות עודפות לתשלומי פנסיה בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים. המשמעות היא כי העירייה יכולה להשקיע פחות כסף בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובספורט, עקב העומס המוטל על הקופה הציבורית. הסיבה לתשלומים החריגים נעוצה במערכת כוח אדם מנופחת בעירייה לאורך השנים, כאשר העירייה העסיקה עובדים הרבה מעבר ליכולותיה הכספיות – וגם הרבה מעבר לנדרש. לאור תכניות ההבראה שיושמו בעירייה בשני העשורים האחרונים, חלק מעובדים אלו נדרשו לאורך השנים האחרונות לצאת לפנסיה מוקדמת, והעירייה החלה לשלם להם תשלומי פנסיה מוקדם מהצפוי, דבר שמכביד כאמור על קופתה. אגב, העירייה לא בהכרח למדה משגיאות העבר, ובשלוש השנים שבין 2014 ל-2016 התנפחה מצבת כוח האדם בעירייה באופן משמעותי, כאשר נוספו לעירייה לא פחות מ-72 משרות חדשות. גם השכר של עובדי העירייה בעשור האחרון עלה באופן חריג לעומת ערים אחרות, דבר שתרם להתנפחות הוצאות הפנסיה.

בעירייה מצפים לגידול של 30 אלף יחידות דיור ממזרח לאזור התעשייה בתימורים. צילום: ארכיון


הצהרות ומציאות

בינתיים ולמרות הצהרותיה הראשונות, המועצה האזורית באר טוביה הודיעה כי תהיה מוכנה לחלוקת הכנסות גם עם היישוב בני עייש. בדיון שהתקיים בוועדת ההכנסות הצהיר סגן ראש המועצה, שלומי שמאי, כי המועצה תסכים לחלק את הכנסותיה מהבסיסים הצבאיים שנמצאים בתחומה בין בני עייש לקריית מלאכי, אולם עמד על סירובה של המועצה לחלוקה עם יישובים אחרים. בעבר הצהיר ראש המועצה דרור שור כי המועצה לא תסכים לחלוקת הכנסות עם אף יישוב למעט קריית מלאכי. במסגרת זאת אף הגישה המועצה תביעה נגד "המקור", לאחר שהכחישה כתבה שפורסמה ועסקה במו"מ שהתקיים בין שור לבין ראש מועצת בני עייש. שור ובאר טוביה הכחישו מכל וכל את קיומו של מו"מ ליישום של הסכמות מעין אלו. התביעה נדחתה ובאר טוביה שילמה כ-23 אלף שקל ל"המקור" כהחזר הוצאות משפט.


נושא נוסף שעלה לדיון בישיבת ועדת ההכנסות ובנתונים שהציגו בעירייה ובמינהל התכנון במשרד האוצר, מגלה כי בעוד כלפי חוץ העירייה מגביהה ציפיות ביחס לפרוייקטים של פינוי-בינוי בשכונות הוותיקות בעיר, בישיבות פנימיות ההתלהבות מצוננות וגם העירייה מבינה כי הפרוייקטים לא יוכלו לצאת אל הפועל במתכונת הנוכחית אלמלא סיוע משמעותי מצד משרד השיכון. במינהל התכנון הבהירו ביחס לתכניות העתידיות של פיתוח העיר כי פרוייקטים של פינוי-בינוי בעיר אינם בעלי היתכנות כלכלית, שכן ערך הקרקע והדירות בעיר אינו מספיק גבוה על מנת להצדיק הוצאה לפועל של מיזמים כאלו.


במינהל התכנון מבהירים כי קצב המימוש של יחידות הדיור שנבנות בעיר עומד על 400 יחידות חדשות בשנה, כאשר ישנן כ-5,200 יחידות מתוכננות בשתי השכונות החדשות, "כרמי הנדיב" ו"המחנה". יש לציין שמתוך הכמות הזו כ-2,400 דירות הם חלק מפרוייקטים של פינוי-בינוי, אך כאמור, בהיעדר סיוע מצד משרד השיכון לא ניתן יהיה להוציא את הפרוייקטים האלו לפועל.

חושש מעזיבת בסיס מז"י. זוהר

אובדן של 7 מיליון ש"ח בעקבות מעבר מז"י

בישיבות ועדת ההכנסות הסבירו ראש העירייה זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי כי העירייה עשויה לעמוד בפני שוקת שבורה
לאחר עזיבת בסיס מז"י בעוד ארבע שנים. על פי התכנון של צה"ל ומשרד הביטחון, הבסיס יועתק לאיזור לוד, מה שיביא לאובדן הכנסות של שבעה מיליון שקלים בשנה בתשלומי הארנונה. "בעוד עשור קריית מלאכי תהיה עם 170 אלף תושבים. בסיס מז"י עובר ללוד, מדובר בהפסד של 7 מיליון שקלים כי תהיה שם בנייה. במצב הנתון היא (העיר) הולכת למדרון", תיאר ראש העירייה את מצב העיר בפניי חברי הוועדה מטעם משרד הפנים והאוצר. זוהר הזכיר כי בטווח הארוך קיים תכנון להגדיל את העיר בכ-30 אלף יחידות דיור נוספות שיוקמו ממזרח לאיזור התעשייה תימורים.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה