צור עימנו קשר

חדשות

יעלו, אבל פחות

בדיקת "המקור" השבוע העלתה כי העלייה הצפויה בתעריפי המים במקרה בו תצטרף העירייה לתאגיד יעמדו על סך מוערך של 8.6 אחוזים – ולא 18 כפי שניתן היה להעריך בתחילה. ברשות המים הסבירו כי הצטרפות לתאגיד תביא "לביצוע השקעות ולשיפור חיי התושבים"

פורסם

בתאריך

עליית תעריפי המים במקרה בו תאמץ העירייה את דרישת משרד האוצר להצטרף לתאגיד המים "תמר" צפויה לעמוד על סך של כ-8 אחוזים. כך העלתה השבוע בדיקה מיוחדת שערך "המקור", במסגרתה נבחנו תעריפי המים הקבועים בתאגידים, לעומת אלו המשלמים תושבי קריית מלאכי כיום.

מדובר, אמנם, בעלייה נמוכה בהרבה מזאת שנחזתה בתחילה – 18% המהווים את תעריף המע"מ, אולם בשורה התחתונה, יידרשו התושבים עדיין לשלם סכום גבוה יותר מזה שיורד כיום מחשבון הבנק שלהם. עם זאת, ברשות המים הסבירו השבוע כי ההצטרפות לתאגיד צפויה להניב רווחים מהותיים לעיר, וזאת לאור שיפור מאסיבי של תשתיות המים והביוב בעיר, שחלקן לא טופלו במשך שנים ארוכות.

תעריפי המים בישראל מורכבים משני פרמטרים. הראשון הוא "כמות מוכרת" – סך מים שבו מותר לכל משפחה להשתמש בו מידי חודש, וחישוב עלותו נעשה לפי תעריף נמוך, ולעומתו, "כמות מעבר למוכרת" (או במילים אחרות: היטל צריכה עודפת) – שעלותו גבוהה מהותית לעומת התעריף הנמוך, והוא מופעל במקרה בו חורגת משפחה מכמות המים המוקצית לה במסגרת התעריף הנמוך מתוקף החוק. נכון להיום, תושבי קריית מלאכי נדרשים לשלם תעריף של 4.94 שקלים לקוב מים בתעריף נמוך, כאשר חריגה מעבר לכמות המים המותרת מביאה לזינוק של התעריף לקוב עד לכדי 9.65 שקלים לכל קוב בודד. עם זאת, לתעריפי המים יש להוסיף את תעריפי הביוב, המחושבים בנפרד. עבור ביוב משלמים תושבי העיר 2.8 שקלים, בהתאם למספר הנפשות בכל בית אב. בבית של חמש נפשות, יעמוד סכום החיוב על 56 שקלים (עבור 20 יח' ביוב למשפחה). לאחר תוספת מרכיב הביוב לחישוב הרי שתושבי העיר משלמים, נכון להיום, סכום 6.94 ש"ח לקוב מים בתעריף הנמוך, וכ-14.2 ש"ח בתעריף הגבוה. יש להדגיש כי התעריפים הם יחסיים ומשתנים ממשפחה למשפחה – בהתאם להיקף הצריכה העודפת. עם זאת, חישובי הנתונים מתייחסים למשפחה בעלת צריכה ממוצעת, שעיקר צריכתה הוא במסגרת הכמות המותרת, קרי בתעריף הנמוך.

במידה ותצטרף העירייה לתאגיד יעמוד מחיר המים בהיותו כולל את מרכיב הביוב, על סך של 8.046 ש"ח לקוב – בתעריף הנמוך. מדובר על הפרש של 16 אחוזים בין המחיר אותו משלמים התושבים היום, לבין התעריף החדש. ואולם, מה שמאזן במעט את המספר ומפחית את היקף ההעלאה הצפויה הוא התעריף הגבוה, שמוטל במקרה של צריכה עודפת. זה עומד על סך של 12.9 שקלים במסגרת תאגיד המים, לעומת יותר מ-14 שקלים כיום. במקרה הזה, מדובר על הוזלה של שמונה אחוזים בתעריפים. במשפחה ממוצעת, מתחלקת צריכת המים כך ששני שלישים ממנה נעשית במסגרת הכמות המותרת, ועוד כשליש מעבר אליה. כך, שהמסקנה היא כי הצטרפות לתאגיד, במסגרת החישוב הסופי – תביא לעליית תעריפי המים והביוב כאחד בשיעור של 8.6 אחוזים בממוצע.

"תושבי קריית מלאכי צפויים להרוויח וליהנות משירותי מים וביוב של תאגיד מקצועי ומנוסה, המחויב כלפי הצרכנים באמות מידה לשירות", אמרו ברשות המים השבוע בניסיון להסביר את היתרונות, לטעמם, בהצטרפות לתאגיד מים. "תשתיות המים והביוב בקריית מלאכי דרושות חידוש (דבר אשר יוביל לפחות הפסקות מים ולפחות פריצות ביוב, כמו גם הקטנת הנזילות ואיבודי המים). התאגיד מחויב לבצע השקעות ולשפר את איכות חיי התושבים.

התאגיד מחויב לאמות מידה של שירות, אחידות ושקיפות, המכתיבים לתאגיד מסגרת ברורה בכל הקשור לשרות לקוחותיו, ובכלל זה פיצוי לצרכנים במידה והתאגיד אינו עומד באמות המידה".

כוונת העירייה להצטרף לתאגיד נודעה לפני כשלושה שבועות, ומאז עוררה שיח ציבורי ער בעקבות העלייה הצפויה בתעריפים לתושבים. זאת, לאחר שתעריפי הארנונה זינקו בתוך פרק זמן של שנה אחת בשיעור חד במיוחד של כ-17 אחוזים. בעירייה אמרו כי הנושא עדיין נמצא בבחינה, והחלטה סופית טרם התקבלה.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.