צור עימנו קשר

בחירות 2018

יורה לכל הכיוונים

מיניליק דסטה, מי שאמור היה להיות המועמד הצעיר ביותר מבין חמשת המתמודדים בפריימריז הרשימה המאוחדת של הקהילה האתיופית, הודיע על פרישה מהמירוץ. בראיון ראשון הוא מנמק את החלטתו, מצהיר כי הוא מאמין שהאיחוד ישרוד (אך לא במתכונתו הנוכחית), מעביר את תמיכתו למתמודד ברוך סנבטה ותוקף את יתר המועמדים, בהם שני חברי המועצה, שי סיום וגדעון מהרי. "הבטיחו שנקבל החלטות יחד, אבל הכל מכור מראש". ראיון

פורסם

בתאריך

חמישה חודשיים לאחר הכרזתו וחודש וחצי בלבד לפני מועד הפריימריז של הרשימה המשותפת בקהילה האתיופית, הודיע  מיניליק דסטה כי הוא מסיר את מועמדותו ופורש מהמירוץ המחומש בדרך לראשות המפלגה המאוחדת שתוביל את הקהילה בבחירות הקרובות. כזכור, מאז נחתם הסכם האיחוד בקהילה בין חברי המועצה המובילים את שני הפלגים, גדעון מהרי ושי סיום, ערכה ועדת הבחירות, המונה חמישה עשר אנשי הקהילה, דיונים תכופים במטרה לקבוע את סדרי הפעולה לקראת הבחירות המקדימות, וההיערכות לקראתן. במהלך כל התקופה דסטה היה אחד האנשים הכי פעילים במערכת הבחירות, ואף ערך מספר כנסים אליהם הגיעו עשרות אנשים על מנת להאזין למשנתו של הפוליטיקאי הטרי. אלא שכעת, כאמור, הודיע דסטה באופן מפתיע על פרישתו מהמירוץ. "הובטחו לי דברים שלא בוצעו, הכל משחק מכור. עדיין לא אמרנו את המילה האחרונה".

מה הובטח לך ועל ידי מי?
"החלטתי לפרוש מסיבה פשוטה מאוד: כאשר נכנסתי לפני חמישה חודשיים לפריימריז הובטח לי שחמשת המועמדים מקבלים החלטות יחד, לרבות כל הקריטריונים והפרטים השונים. בפועל, קרה בדיוק ההפך".

אתה יכול לפרט?
"אנשי הוועדה מקבלים החלטות ועל פיהם יישק דבר. אפשר לקחת כדוגמה את העובדה שהוועדה היא שקבעה את מיקום הבחירות ומי יישב בקלפי. לא ייתכן שלי לא היו נציגים שם למרות שביקשתי מספר פעמים לצרף אנשים מטעמי, ואף הובטח לי שיביאו חברה חיצונית שתנהל את הבחירות ולא אנשי הוועדה. זה נתן לי פרספקטיבה על הלך הרוח במפלגה".

יש שיאמרו שאולי עדיף היה להמשיך במירוץ ולנסות לשנות את הנעשה מעמדת כוח, אחרי הפריימריז.
"זה לא פשוט. בין חמשת המועמדים יש מועמד אחד שנחשב לכאורה לחפרפרת בתוך הקבוצה. דעתי הנחרצת הייתה להוציא אותו מהפריימריז, זאת לאור העובדות שעמדו לנגד עינינו, אך בפועל הוא עדיין שם. זה מקשה על קבלת החלטות והשיח הרציף בין המתמודדים".

כלפי חוץ זה נראה אחרת לחלוטין.
"יכול להיות. לאחר מספר מפגשים החלו לצוץ הבעיות, בהן הדרת שמם של חברי המועצה מפעילויות שהתקיימו למען הקהילה. זה קומם אותי מאוד למרות שאינני חבר מועצה בעצמי. ראיתי את עצמי כנציג פעיל בקהילה כמו יתר המתמודדים, אך לא שמעתי איזושהי התבטאות בנושא מחברי המועצה. ציפיתי ששי סיום וגדעון מהרי ידרשו ששמם ושם אנשי הקהילה יופיעו ביחס לאותן פעילויות שמופנות לקהילה. השתיקה הזאת גרמה לי לחשוב שהם אינם מנהיגים, אלא מונהגים".

"המועמדים שמחים שפרשתי"
במהלך השבוע האחרון, מאז הודעת הפרישה הרשמית ביום חמישי שעבר, מסתובב דסטה ברחבי העיר ומקיים שיחות עם אנשים שונים במטרה להשמיע את משנתו ולתת ביטוי לקול קצת אחר ביחס לתחושת האיחוד המרוממת שאופפת את מחנה הקהילה האתיופית בעיר. לטענתו, הוא זוכה לגיבוי מלא בקרב אנשי הקהילה עימם הוא משוחח, ואף פוסל מכל וכל את הטענות לפיהן הפרישה שלו נובעת מחוסר יכולת כלכלית לממן את המירוץ. "שמעתי את כל השמועות. כל אותם אנשים שמפיצים את הדברים הללו הם המועמדים או אנשי הוועדה עצמם".

אתה חושב שארבעת המועמדים האחרים שמחים מפרישתך?
"רובם שמחים. כולם דיברו איתי וניסו להתל במחשבותיי, אך לא כך הם פני הדברים. חשוב לי לציין שהדבר הכי טוב שקרה לי מאז ההכרזה שלי להצטרף לפוליטיקה הוא שהבנתי איך הדברים מתנהלים באמת. למדתי בדרך הטובה ביותר, וזה הרווח האישי שלי. עם זאת, אני יכול להבטיח שעדיין לא נאמרה המילה האחרונה".

כלומר יש סיכוי שנראה אותך שוב תחת גוף פוליטי אחר?
"אני עדיין לא אמרתי את המילה האחרונה. ראיתי בקהל הבוחרים שלי המון רצון לראות אותי מייצג אותם. שמעתי והרגשתי כל מילה שלהם. לא כל כך מהר ישתיקו אותנו. באוקטובר 2018 נגיע כולנו יחד לקלפי ונבחר לשינוי לו כולנו מייחלים. הבחירות הקרובות הם קודם כל על העתיד שלנו, הדור הצעיר בעיר, והגיע הזמן שנפעל למען העתיד שלנו".

כלומר אל הקלפי באוקטובר הקרוב לא תגיע כמועמד לבחירה אלא כבעל זכות בחירה מן המניין?
"כרגע אני נמצא בחוץ. פרשתי מהפריימריז בקהילה כי התוצאות שם ידועות מראש. אני צריך לבדוק את כל האופציות שעומדות בפני, ואולי בהמשך אחבור למישהו אחר. יש עוד זמן ועדיין לא התקבלה החלטה לגבי ההמשך".

יש מישהו מהמתמודדים שבכל זאת השאיר בך רושם טוב? מישהו שאתה תומך בו?
"אם היה אפשר לשנות את כל הרשימה הייתי עושה זאת. מבחינתי להשאיר שם רק את ברוך סנבטה, בחור שמהרגע שהכרתי אותו התחבב עליי ולרוב הסכים עם דעותיי. הייתי שמח מאוד אם סנבטה יהיה המנצח, אך יש לי הערכה על איך התוצאות ייראו".

האיחוד יחזיק לדעתך?
"אני מאמין שבסופו של דבר האיחוד יחזיק, אך לא כולם יישארו בו. ביום שאחרי הבחירות כולם יגלו את מי שסימנתי כחפרפרת. התרעתי על זה כבר בזמן אמת במפגשים בינינו, אך לצערי לא נעשה דבר בנושא".

תלך לבחור?
"לא".

תרצה להוסיף משהו לסיום?
"הצטרפתי לפני כחמישה חודשים למירוץ אחרי שהבנתי שאין מועמדים אמיתיים המייצגים בכנות ובקנאות את הקהילה. קיימתי אין ספור שיחות, הן אישיות והן פומביות כחלק מהכנסים שערכתי. שמעתי את טענותיהם של התושבים, הערתי את העיר ובעיקר את הצעירים בקרב הקהילה וגרפתי מחמאות על היותי בחור צעיר שרוצה לעמוד בראש הרשימה של הקהילה ולייצג אותה בכבוד. רציתי לדאוג שהפריימריז יתנהלו כדין גם במחיר שאסיים במקום האחרון. אני רוצה להודות לכל אחד ואחת שעמדו לצידי. אני בטוח שהם מאוכזבים, אך אני מבקש שיבינו את ההחלטה שלי. מקווה שאף אחד לא מאוכזב מכך ואני מזמין את כל מי שרוצה לשמוע את האמת לפנות אליי".

היו חמישה, נותרו ארבעה. המתמודדים בפריימריז של הקהילה

היו חמישה, נותרו ארבעה. המתמודדים בפריימריז של הקהילה

המועמדים מגיבים לטענותיו של מיניליק
ברוך סנבטה, מי שזכה לתמיכתו של דסטה, מסר בתגובה לדברים: "ראשית, אני מודה למיניליק דסטה על התמיכה. הייתי מאוד שמח אם הוא היה ממשיך. לגבי הטענה שהכל 'משחק מכור' אנו ניאלץ להמתין ולראות בהמשך. אישית אני חושב שהוא טועה, אנחנו נראה את זה בתוצאות".
חבר המועצה גדעון מהרי התייחס לטענותיו של דסטה, לפיהן מדובר בפריימריז שתוצאותיו ידועות מראש, ואמר כי: "אלה טענות סרק, הוא בחן את כוחו ובסוף אלו שיקולים אישים שלו. לנו הוא סיפר כי החליט לפרוש כי הוא שינה את אורח חייו והוא רוצה לתקן את העולם. קיבלנו בהבנה. היום אנחנו שומעים גרסה אחרת, של ילד שנשאר ילד. אין שמץ של אמת בטענותיו והדברים יתבהרו ביום הבוחר". לגבי התמיכה בברוך סנבטה, אמר מהרי כי מדובר בתמיכה "לפרוטקול בלבד. כמה אנשים כבר היו לו שהוא יכול להעביר תמיכה? לדבריו אנחנו מונהגים כי השם שלנו לא היה רשום במודעות, ואני טוען להפך. אני חושב שגילנו בגרות ולא צריך בכל דבר לקפוץ ולהתלונן. צריך לדעת איך להתנהל כבני אדם, קודם כל. אם הוא חושב שלהתנגח בכולם ולקלל את האחרים זה הדרך הוא טועה. ככה לא מנהלים, במקום להתנהג בכבוד הוא העדיף לעזוב ולזרוק רפש על אחרים".
חבר המועצה שי סיום אמר כי: "אני חושב שהרשימה היא מדגם מייצג של מגוון רחב של אנשים, שמתחיל מהצעירים ומגיע למבוגר ביותר. רק אישה הייתה חסרה לנו כדי להשלים את הפאזל. ראיתי במיניליק דסטה בחור ראוי וחבל לי שהוא פרש. הטענות שהכל מכור הן מופרכות מהיסוד. אני וגדעון מהרי חברי מועצה, ולכן המוכרות הציבורית שלנו גדולה יותר, אך הבחירות האלו לא מכורות כלל. אני טוען כבר המון זמן שיש עסקנים שמנסים לפגוע בפילוג כיוון שהם יודעים את כוחנו וחוששים ממנו, אך למרות העזיבה של דסטה לא ניתן לאף אחד להרוס את האיחוד הזה. אני מקווה שאין מישהו מאחוריו שמושך בחוטים ומנהל אות, וחבל לי על כך שהוא החליט לעזוב. לגבי הטענה שאנחנו מונהגים ולא מנהיגים, אני יכול לומר שהסיבה שהחלטנו להבליג כמו במקרים דומים היא טובת האיחוד. לאחר שהבנתי שרישום שמנו יכל לפגוע באיחוד החלטנו לוותר על כך".
המתמודד יעקב טלה אמר: "הדברים שאמר דסטה הם חמורים ביותר. נכנסתי לפוליטיקה במטרה לשנות כי אני מאמין שבדרך הישר אפשר להשיג יותר. אם הדברים שאמר נכונים ואכן מדובר במשחק מכור אני אשקול את צעדי, אך לפני כן אני אשב עם המתמודדים ואבדוק את הנושא. במידה וזה נכון מדובר פה במכירה של הקהילה בנזיד עדשים. אני באופן אישי מעריך מאוד אני מיניליק דסטה ודיברתי איתו על מנת שיישאר, אך חבל לי שהוא עזב כי הקהילה צריכה בחור כמוהו שבא לייצג את הצעירים".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.